DAGBI.AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Volksuniversiteit. Goethe's Faust STOOMERIJ S. KROM Wij geven nog één week 20 KORTING fixiQjeÜikscfi Oveczichl ^Buitenland J^iiuieuland Ho. 38 134e Jaargang. TEL 1523 (3 lijnen) op alle stoom prijzen. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de ff. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. MAAiVDAGI 15 FKBKUAKI 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie biadsn. DE WEERMACHT VAN HET DUITSCHE RIJK. In vergelijking tot Frankrijk heeft Duitschland een bewapening in verhouding van 50 1! De Duitsche rijkskanselier dr. Brue- ning heeft Zondag een niet-alledaagsche radiorede afgestoken. Hij is n.1. voor de microfoon geïnterviewd door een verte genwoordiger van de National Broad- casting Corporation. Deze deed hem o m. de volgende zeer interessante vraag, n.i. in hoeverre is Duitschland werkelijk ontwapend? Op deze vraag, die vooral deze weken van groot belang is, antwoordde dr. Breuning (zich daarbij tot Amerikaan- sche luisteraars richtende, want het ra dio-interview werd naar Amerika uit gezonden!) o.m. het volgende: Duitschland heeft de bepalingen van het Verdrag van Versailles betreffende zijn ontwapening doorgevoerd. Zijn le ger is teruggebracht tot 100.000 man. De beslissende wapens der moderne oor logvoering, die andere staten als een vanzelfsprekend deel van hunne bewa peningen beschouwen, zooals zware ar tillerie, tanks en alle militaire luchtbe- wapening zijn Duitschland verboden 'Alle versterkingen aan de Duitsche west gBeugen zijn verwoest. Alle voorberei dingen voor het mobiel maken van mili tairen of anderen aard zijn Duitschlani verboden. De bewapening van het leger is tot in bijzonderheden voorgeschreven De uitlevering en vernieling van het voor en tijdens den oorlog ontstane materiaal aan vl! <rtuitjen arcéchut machinée-ewe - ren, handvuurwapenen etc. is nagegaan in tienduizenden controlebezoeken, ten scherpste doorgevoerd. De laatste leden van deze controlecommissie zijn eerst in 1927 uit Duitschland vertrokken, waar mede de uitvoering der ontwapenings bepalingen erkend is. Toen Duitschland in 1926 lid werd van den Volkenbond, werd vastgesteld, dat Duitse land zijn ontwapeningsverplichtingen is nageko men. Zooals de dingen thans staan, is de verhouding tusschen de militaire krachten van Duitschland en Frankrijk ongeveer gelijk aan 1 50. Van een mili taire veiligheid van Duitschland tegen over andere staten kan op het oogenblik niet meer gesproken worden. De militai re krachten van Duitschland vormen niet eens meei een toereikende grens bescherming tegen den aanval van een of meer zijner sterkst bewapende nabu ren. De tweede vraag aan den rijkskanse lier luidde, wat Duitschland bedoelde met het woord „gelijkheid" bij de be sprekingen over de ontwapening. Betee- kende het, dat Duitschland wilde bewa penen tot het den stand van bewape ning bereikt had der andere landen, of beteekende het. dat andere landen moes ten ontwapenen, tot zij het peil van Duitschlands bewapening hadden be reikt? De rijkskanselier antwoordde hierop oa.: Wanneer wij op de ontwapenings conferentie den eisch stellen tot gelijk gerechtigdheid en gelijke veiligheid, dan verstaan wij daaronder, dat de toestand van Duitschlands eenzijdige ontwape ning en daarmede Duitschlands onvei ligheid moet ophouden President VVil- son, die in het vierde van zijn 14 punten de algemeene ontwapening eischte en lang heeft gestreden voor doorvoering daarvan bij het sluiten van den vrede, heeft 'n algemeene en gelijkmatige ont wapening voor alle volkeren nage streefd als veiligheidsmiddel tegen ver dere oorlogen. Slechts de algemeene, niet de eenzijdige ontwapening is recht vaardig. Wanneer slechts een enkel land een zoo ver gaande ontwapening wordt opgelegd, als dit bij Duitschland het ge val is geweest, dan wordt dit land in een toestand van onteererde diskwalifi catie beplaatst. Een deel der politieke onlusten in Duitschiand heeft hierin zijn oorsprong. Dit meten met twee ma ten wordt in Duitschland gevoeld als stuitend en hoogst onrechtvaardig. Hier tegen bestaat eenvoudig maar één mid del, n.1 de opheffing der diskwalifica- ,.^a* bedoelen wij, wanneer wij over gelijkgerechtigdheid spreken. Wij willen ü-ze gelijkgerechtigdheid echter niet be reiken door de andere staten te volgen in den bewapeningswedloop, maar daar door, dat zij de bewapeningsbeperking, die wwij op ons genomen hebben,* ook hen overeenkomstig toepassen. De derde vraag luidde: Verlangt L>uit-chland de volledige opheffing van net onderscheid tusschen ontwapenings- er* ze'fverdedigingsprob!emen als een ontoelaatbare voorwaarde voor de on- derteekening van het voorgenomen ont- wapeningsacroord? Hierop am..oordde de kanselier, dat de diskwalificatie van Duitschland in de ontwapeningskwestie zoo onbetwij felbaar was, dat de ontwapening der overige staten tot 'n vanzelfsprekenden eisch van internationale rechtvaardig heid werd. Duitschland is als gelijkge rechtigd lid tot den Volkenbond toege treden. Het zit als permanent raadslid in den Volkenbondsraad. De algemeene ontwapeningsconferenties is door den Volkenbond bijeengeroepen om volgens art. 8 van 't Volkenbondstatuut de door voering der algemeene ontwapening vast te leggen. Wanneer men de door de eenzijdige Duitsche ontwapening ontsta ne discrimineering in stand wil houden, zou men het probleem van zijn gelijkge rechtigdheid in den Volkenbond aan snijden en bovendien nog 'n principieele kwestie van het volkenrecht in twijfel trekken. Wij zouden geen ontwapenings- accoord kunnen onderteekenen, dat geen rekening zou houden met den eisch tot gelijkgerechtigdheid ook wat betreft de methodes der bewapeningsbeperkin gen. Wij hebben geenszins de bedoeling door overdreven eischen een positief re sultaat van de conferentie twijfelachtig te maken. Eén ding moet ik echter nog eens met alle duidelijkheid vaststellen. Wij willen de gelijkgerechtigdheid van Duitschland en de opheffing van zijn diskwalificatie daardoor, dat de ande ren principieel dezelfde verplichtingen op zich nemen, als op ons rusten, d.w.z. door ingrijpende ontwapeningsmaatre gelen der nog niet ontwapende staten. Op een volgende vraag verklaarde de kanselier, dat Duitschland ook in de toe komst ieder eerlijk initiatief zou onder steunen, dat den vrede en den vooruit gang dient. Wat de kwestie der inter- nationaliseering der nationale bewape ningen aangaat aldus vervolgde Brue- ning weet ik werkelijk niet, hoe ik stelling zou moeten nemen daartegen over, zoolang niet de fundamenteele eer ste voorwaarde, de essentieele vermin dering van het algemeene bewapenings niveau en de opheffing der thans be staande ongelijkheid verzekerd is. Het doel der ontwapeningsconferentie is de vermindering der bewapeningen, niet de internationaliseering daarvan, die op zich zelve immers geen vermindering zou beteekenen. De vijfde en laatste vraag had betrek king op de interne politieke en finan- cieele situatie van Duitschland De scherpte v. d. binnenlandschen politie- ken strijd mag er niet toe leiden, dat over het hoofd wordt gezien, dat ondanks vele brandende kwesties, ook onloochen bare gemeenschappelijkheden bestaan. Over de beide beslissende buitenland- che politieke problemen van tegen woordig, de ontwapeningskwestie en de herstelkwestie, heerschen in het Duit sche volk eensgezinde opvattingen. De eisch tot gelijkgerechtigheid en gelijke veiligheid wordt door het geheele volk gesteund. Iedere Duitsche regeering zal deze eischen moeten verdedigen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Opnieuw Japansche aanval len op Woesoeng afgeslagen. Ernstige verliezen der japan ners. De Japanners hebben Zaterdag tijdens een hevigen sneeuwstorm opnieuw een aanval gedaan op de Woesoengforten Dit offensief duurde tot de morgenuren. Voor zoover uit de Zondag bekend gewor den berichten blijkt, is de aanval geheel mis lukt. Volgens Chineesche berichten hebben de Japanners minstens twee duizend man aan dooden en gevangenen verloren. 70 militaire vliegers aan Chi neesche zijde? Volgens „Sunday Chronicle" zou een 70- lal vroegere Engelsche militaire vliegers met drie vliegtuigeskaders voornemens zijn zich aan te sluiten bij de Chineesche lucht strijdkrachten. Deze onderneming zou door een Engelsche firma worden gesteund. Deze firma zou de noodige bombardements- en gevechtsvliegtuigen,, welke met twee machi negeweren worden uitgerust, ter beschikking stellen. Een zekere Mr. Harding heeft de leiding der onderneming op zich genomen en het blad in een onderhoud medegedeeld, dat hij de volgende week naar China zal ver trekken om de noodige onderhandelingen te voeren, welke reeds met de Chineesche in stanties te Londen zijn aangevangen. Een Chineesch vrijwilligers leger van 200-000 man. Het Chineesche telegraafagentschap Go- mijn meldt, dat de Chineesche regeering on der het parool: „Voor de vrijheid van het volk" een nieuw leger ter sterkte van 200.000 man voor de bescherming van Sjanghai op stelt. In dit leger worden alleen vrijwilligers opgenomen, die reeds aan vroegere gevech ten hebben deelgenomen. Een deel van dit leger, dat goed uitgerust is, is reeds naar Sjanghai gedirigeerd. Troepenafdeelingen der ne gende Japansche divisie te Sjanghai. Granaatontploffing in Fr. concessie. Gister zijn troepenafdeelingen van de ne gende Japansche divisie ter sterkte van 12.000 man te Sjanghai geland. Gisteravond of hedenmorgen verwachtte men nog 10.000 man Japansche troepen Deze militairen zullen grootendeels worden aan land gezet bij de internationale nederzet ting. Zaterdagavond en Zondagmorgen was het vuren volkomen gestaakt. Japansche bombardementsvliegtuigen heb ben dé Chineesche stellingen rondom Tsjapei opnieuw gebombardeerd. De Chineesche spoorweg naar Nanking werd vernield. Een granaat van een Chineesche luchtafweerbat- terij is in de Fransche concessie ontploft, waarbij 18 personen zwaar werden gewond. Generaal Feng benoemd tot minister van Binn. Zaken. Officieel wordt gemeld, dat de president der Chineesche Republiek generaal Feng heeft benoemd tot minister van Binnenland- sche Zaken. Generaal Feng is te Loyan gearriceerd, waar hij zijn functie reeds heeft aanvaard De gevechten bij Charbin. Volgens een Russisch bericht uit Charbin werden Japansche troepen, die bij Joeschoei, ongeveer 150 K.M. ten Westen van Charbin op marsch waren, door Chineesche troepen aangevallen. Het is den Japanners gelukt de Chineezen terug te slaan. Geen geheiu. verdrag met Japan. Uit welingelichte bron wordt aan het tele- graaf-agentschap van de Sowjet-Unie mede gedeeld, dat de berichten over een geheim verdrag tusschen de Sowjet-Unie en Japan niet in overeenstemming zijn met de feiten. Tot dusverre zijn in het geheel geen gehei me verdragen, hetzij betreffende Mantsjoe- rije, hetzij betreffende Mongolië, afgesloten. De geruchten zijn waarschijnlijk ontstaan in verband met de voorstellen van volkscommis saris Litwinow, die indertijd den te Moskou vertoevenden Japanschen minister van bui- tenlandsche zaken, Joshisawa, voorstelde een nonaggressiepact af te sluiten. Tot dus verre is nog geen antwoord op de voorstellen van Litwinow bij de Sowjetregeering binnen gekomen. Japan weigert onderhande lingen met China te Sjanghai. In opdracht der Japansche regeering heeft de Japansche zaakgelastigde te Sjanghai verklaard dat de Japansche regeering wei gert onderhandelingen, van welken aard ook, te Sjanghai te voeren met de vertegen woordigers der Chineesche autoriteiten in zake de regeling der Japanschl Chineesche geschillen. Indien de Chineesche regeering zich met de Japansche wil verstaan, moet zij zich wenden tot het Japansche ministerie van Bui tenlandsche Zaken en daar direct haar voor stellen indienen. Nieuwe aanval op Woesoeng. Het sovjet Tel. agentschap meldt, dat de Japansche aanval op Woesoeng forten, ook hedenmorgen vroeg door de Chineesche troe pen is afgeslagen. De Japansche troepen de den hun aanval onder bescherming van een rookgordijn en nadat hun artillerie door een langdurige beschieting den aanval had voor bereid. Zij werden echter door de Chineezen ontvangen met mitrailleurvuur en 1300 Ja pansche soldaten en officieren konden door de Chineezen van hun hoofdkracht worden afgesneden en gevangen genomen. Bij de ont wapening van de gevangen genomen storm groep pleegde, de commandant zelfmoord door zich met zijn revolver het hoofd te schie ten. BOMAANSLAG OP PEN TREIN ROME—PARIJS Geen dooden, drie personen licht gewond. Gisteravond is op den internationalen trein RomeParijs in de nabijheid van Marseille een bomaanslag gepleegd, die wonder boven wonder goed is afgeloopen en behalve eenige materieele schade geen persoonlijke ongeval len heeft veroorzaakt. De trein, die uitsluitend uit eerste klasse was samengesteld, bevond zich juist op een kruispunt van sporen, toen plotseling een ver in den omtrek hoorbare ontploffing plaats vond. De locomotief en de tender raakten los van de rest van den trein, terwijl de drie eerste wagons, uitsluitend goe derenwagons, van een ongeveer 8 M hoogen berm omlaagstortten. Hoewel niemand ernstig werd gewond, geloofde men aanvan kelijk aan een groote ramp, waardoor zich een paniek van de passagiers meester maakte Reeds spoedig kon men echter constateeren dat slechts 3 reizigers onbeteekenende kwet suren hadden opgeloopeu Het onderzoek heeft uitgewezen, dat men hier met een bomaanslag te doen heeft. Op de plaats van het ongeval zijn de rails sterk verbogen, terwijl eenige rr 'ukken vele meters ver zijn weggeslinge i zelfs het platform van de locomotief sic. is verbogen Men zal zich herinneren, dat eenige dagen geleden op denzelfden tijd een overval op een postwagon is gepleegd. Men vermoedt, dat men thans wederom te doen heeft met een poging tot een roofoverval, alhoewel het uit gesloten wordt geacht, dat dit een treinaan slag is, die een politiek karakter draagt. ERNSTIGE ONTPLOFFING TE GOTHENBURG. 5 personen gedood. In den afgeloopen nacht heeft te Gothen- burg een vreeselijke ontploffing een huis zoo goed als geheel vernield, terwijl tot nog toe uit de puinhoopen 5 dooden en 5 gewonden zijn geborgen. Men vermoedt, dat men met een springstofaanslag te doen heeft. Tegen 3 uur in den afgeloopen nacht hoorde men in de geheele stad plotseling een hevigen knal. De ontploffing bleek afkomstig te zijn uit een huis, waarvan in een der zijmuren een scheur ontstond van 6 M. breedte van den grond tot het dak. De 4 gezinnen, die in het huis woon den, sliepen allen, toen de ontploffing plaats vond. Uit de puinhoopen werden drie aooden den geboden, waarvan 2 later nog over gehaald terwijl 7 personen levend konden worden geborgen, waarvan 2 later nog over leden. Kort voor de ontploffing heeft men een man gezien, die met een fiets een groot pak ket naar het huis bracht. Hij ging naar bin nen, kwam na eenigen tijd weer naar buiten, sprong op zijn fiets en verwijderde zich ;s. Men vermoedt, dat de man iets met ijlings de zae ie zaak te maken had en dat het pakket dat hij in het huis achterliet springstoffen bevat te. De pciltie heeft naderhand in een ander gedeelte van de stad de fiets gevonden, ver moedelijk van hem afkomstig. Van den man zelf ontbreekt elk spoor. Het is niet bekend of zich onder de puinhoopen nog slachtoffers bevinden. MIJNBRAND IN OPPER-SILEZIE. Zondag is in het Poolsche plaatsje Orce- gow, in den Gotthardmijn, brand uitgebro ken. Voor 14 dagen had men daar reeds brandgassen geconstateerd, zoodat alle voor zichtigheidsmaatregelen genomen waren. Hoe het desondanks tot ontbranding van het gas gekomen is, staat nog niet vast. Zondag schoten hooge vlammen uit de schachtope- niug, waardoor een deel van de transport installatie vernield werd. Het gelukte echter spoedig de schachtopening te sluiten en den luchttoevoer af te snijden, zoodat men mag hopen, dat het vuur binnen korten tijd zal stikken. Het waterniveau van de mijn is veilig gesteld, zeedat geen vrees bestaat voor ver drinken van de mijn. Ook de voorraden springstoffen zijn zoodanig opgeslagen, dat een explosie uitgesloten geacht wordt. De mijnwerkers waren kort voor het uitbreken van den brand naar buiten gekomen. Men- schenlevens loopen dus geen gevaar. De materieele schade wordt geschat op 50 tot 60.000 Zloty. De ondergrondsche schade kon nog niet worden vastgesteld. Wel ver wacht men, dat 1300 mijnwerkers ongeveer 14 dagen lang niet zullen kunnen werken. HEVIGE STORM BOVEN DE ZWARTE ZEE. Negen visschersbooten vermist. Volgens een bericht uit Sebastobol woedt aldaar enkele dagen een hevige storm. De scheepvaartverbindingen tusschen Sebas- topol en de andere havens zijn onderbroken. De Russische radiostations ontvangen voort durend S.O.S.-sunen. Eenige oorlogsschepen zijn uitgevaren ter assistentie van de bedreigde schepen. Negen visschersbooten, welke Sebastopol reeds 10 dezer hebben verlaien. worden vermist. COMMUNISTEN VALLEN NATIONAALSOCIALISTEN AAN. Zondagmorgen werden, volgens een offi cieel politierapport, nationaal socialisten die pamfletten hadden verspreid op den hoek van de Pilatus Pool- en de Kurzestrasse in Ham burg door communisten overvallen. Twee communisten losten revolverschoten. Een 22- jarige koksmaat werd gedood Een ander na tionaal socialist werd gewond naar het zie kenhuis overgebracht, doch kon huiswaarts keeren. De politie dreef de aanvallers uiteen. Eenige personen werden verhoord. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Nadere bizonderheden- Inzake de botsingen van Zondag tusschen nationaal socialisten en communisten wordt nader gemeld, dat de nationaal sociajisten huisbezoek en straatpropaganda in een over wegend communistische buurt hadden ge organiseerd. Voor de communistische vereeni- gingslokaal kwam het reeds vermelde inci dent, waarbij verscheidene communisten en drie nationaal socialisten, van wie een doode- lijk gewond werden. De communisten slaag- WOENSDAG 17 FEBR. a.s., 's avonds acht uur, in de HANDELSSCHOOL, VOORDRACHT, in verband met de G O E T H E-H ERDENKING, door KOMMER KLEIJN. Kaarten f 0.25, f 0.50 of f 1.— (naar keuze) nu reeds aan de Leeszaal. den er in het grootste gedeelte van hun ge wonden weg te halen. De politie zette onmid dellijk na het gebeurde de buurt af en arres teerde 30 personen. De communistische loca- liteit is vooreerst voor 14 dagen gesloten. In totaal schijnen 10 tot 12 schoten gelost te zijn. Van communistische zijde wordt beweerd, dat de nationaal socialisten het lokaal in ge schoten hadden, de nat. soc. beweren van hun kant, dat het doodelijke schot, benevens een tweede schot uit h lokaal gelost zijn. OVERSTROOMING IN NIEUW ZEELAND. De voortdurende hevige regens der laatste dagen hebben de ernstigste overstroomingen veroorzaakt, die daar sedert 15 jaar zijn voorgekomen. Vooral Povertybay, Cookcoun- ty, is getroffen. De mats en andere oogsten zijn geheel vernield, de veestapel heeft zwa re verliezen geleden, wegen en bruggen zijn ernstig beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen echter niet voor. ALGEMEENE STAKING IN SPANJE. Voor Zondag is een algemeene staking voor geheel Spanje afgekondigd als protest tegen de deportatie van mannen, die betrokken zijn geweest bij de onlusten in Catalonie. De regeering is voorbereid op alle gebeurtelijk- heden en heeft bescherming beloofd aan allen die aan het werk blijven. Te Barcelona heeft de civiele gouverneur last gegeven, dat alle winkels en fabrieken open moeten blijven. De stakers zullen daar beschouwd worden als menschen, die hun werk in de steek hebben gelaten. SLACHTOFFERS VAN HET IJS. Twee jongens .te Westzaan. Te Westzaan waren Vrijdagavond onge veer half zes de jongetjes Mol en F. Kuiper, oud 8 a9 jaar, op een sloct nabij hun'huis met een slede aan het spelen. Spelenderwijze zijn zij toen afgedwaald en terecht gekomen op het water, genaamd „De Rees". Hier zijn zij in een wak geraakt en verdronken. Een half uur later werden de lijkjes van de beide knaapjes opgehaald. Vier personen verdronken. Zaterdag werd te Haalderen, gemeente Bemmel (Geld.) op een kolk nabij de woning van den heer J. Tap schaatsen gereden. Op een oogenblik bezweek tegen den avond het ijs, waardoor negen personen te water ge raakten. Met zeer veel moeite konden zes van hen op het ijs worden getrokken. De overige drie verdronken. Bij het redden geraakte een jongmensch uit Nijmegen afkomstig ook te water en verdronk eveneens. De namen der slachtoffers zijn mej. Tilly Heyman, 18 jaar oud en wonende te Bemme', de eide gezusters Wilting uit Haalderen er. dan de jongeman uit Nijmegen Deze was bij een vriend gelogeerd te Bemmel. De verslagenheid in het dorp is groot. Een slachtoffer te Appelterfi Een 17-jarig meisje, wonende te Alphen (Geld.) is slachtoffer van het ijs geworden. Zij was met een troepje kinderen aan het schaatsenrijden, toen zij plotseling door het ijs zakte. Na lang dreggen kon zijn worden bovengebracht. De levensgeesten waren reeds geweken. Bij het redden verdronken. Zaterdagmiddag speelde een troepje kin deren op het ijs van den grooten vijver bij het gemeentehuis te Brunssum (L.) Op een geven oogenblik zakten drie der kinderen door het ijs. Op het hulpgeroep snelde een

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1