DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit het UW AUTO LOOPT GEVAAR! J)xiQjeÜi&$ch QvevzidU ^Buitenland 134e Jaargang. Weerl vriesschade door enkele kwartjes BRANDSPIRITUS in den radiotor. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. - PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTE1 ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ulo. 41 Directeur: C. KRAK. DOlDUKDAft 18 rEBHUAKI 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladin. Den Haag, 17 Febr. 1932. Er hing een crisisluchtje hedenmiddag ir, de Tweede Kamer. Het wetsontwerp betreffende de kor ting van 3 percent op de uitkeeringen uit de Rijkskas aan de gemeenten en provinciën was gister zeer onvriendelijk ontvangen, niet in de laatste plaats van den kant der rechterzijde, op wier steun dö minister van financiën, de heer De Geer, toch in de eerste plaats zou moe ten rekenen. Noch de heer Goseling (r.k.), noch de heer De Wilde (a.r.), noch de heer van Vuuren (r.k.), noch de heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) was er goed over te spreken, terwijl van de linkerzijde bij monde van de heeren Marchant (v.d.) en ,Van den Tempel (s.d.a.p.) ook al booze woorden over het ontwerp waren ge hoord. Het hing nu maar af van wat mi nister De Geer op de vele grieven tegen het ontwerp zou antwoorden, of hij de gemoederen zou weten te kalmeeren. Dat is hem heden evenwei niet gelukt. Het scheen ons toe, dat de heer De Geer min der vlot betooger was dan anders, we zouden bijna neiging gevoelen tot de be wering, dat hij zelf niet volkomen over tuigd was van de juistheid van zijn standpunt. Hij betoogde nogmaals met nadruk, dat het onrecht zou zijn, zoo de korting op de rijkssalarissen werd door gevoerd ten einde aan de gemeenten voldoende uitkeering te bezorgen om de jaarwedden harer ambtenaren te kun nen handhaven. Er moet een zekere ge lijkheid komen tusschen de salarissen van het rijk en de lagere besturen en hij wist geen beter middel dan een korting op de uitkeeringen aan gemeenten en provincies ten einde deze aldus tot verla ging te dwingen. Het was geen onjuiste opmerking van zijn kant, dat er altijd een streven valt te bespeuren om iets anders te willen dan is voorgesteld, om dat, het voorgestelde door de kritiek on der de lope is genomen, terwijl dat waaraan de voorkeur wordt gegeven, de spitsroeden der kritiek ontloopt. Maar spr. wist op het oogenblik geen beter middel dau het thans voorgedragene en vooral wees hij het o.a. door den heer Van den Tempel aangegeven middel, om door middel van het wetje op de kaste korten de al te royale gemeenten op het. goede spoor te brengen als ondoelmatig af Het ontwerp zal voor de openbare kassen een besparing van 6 of 7 millioen opleveren en hij meende deze niet te mogen voorbijgaan. Wat thans is voor gesteld is geen inval van het oogenblik doch een vrucht van een reeds veel vroe ger verdedigde gedachte. De heeren Marchant, De Wilde, Gose ling bleven echter opposant, de eerste handhaafde zijn meening, dat de minis ter veel eenvoudiger de gemeenten zou kunnen dwingen tot salarisverlaging door aan de begrootingen de goedkeu ring te onthouden, de heer De Wilde bleef van oordeel, dat de minister onge oorloofde dwang op de gemeenten wilde uitoefenen. Alleen de heeren Smeenk (a.r.) en Rut gers van Rozenburg (c.h.) verklaarden hun stem aan het ontwerp te zullen ge ven. Minister De Geer repliceerde nu, maar blijkbaar wilde hij zich nog eens bera den, misschien ook wel eens te rade gaan met zijn collega van binnenland- sche zaken, die, hoewel onderteekenaar van het ontwerp, niet aanwezig was, en dus verzocht hij den voorzitter de verder beraadslaging tot morgen te willen uit stellen. Aan welk verzoek volgens par lementair gebruik welwillend werd vol daan. Vermoedelijk komt minister De Geer nu morgen met een verbeterde edi tie va nhet voorstel in de Kamer in de hcop de tegenstanders daarmede te ver murwen. Lukt dat niet, dan hebben we, a'. heeft de minister de portefeuille kwestie nog niet gesteld, vast en zeker ee ministerieele crisis me, wellicht ver strekkende gevolgen. Bij den aanvang van de vergadering heeft de Kamer op voorstel des voorzit ters de aanvrage van den communisti- schen afgevaardigde Wijnkoop om den minister van justitie te mogen interpel- leeren over den dood van een verpleeg de in het jongenshuis van St. Jan te Soest van de hand gewezen. Het sterfge val waarover in de pers nog al wat te doen is geweest, dagteekent van 20 Sep tember 1.1. De heer Wijnkoop heeft dus volop tijd gehad om bij de justitiebegroo- ting de zaak ter sprake te brengen, maar heeft er toen in alle tale nover gezwe gen. bovendien lag het veel meer voor de hand omtrent die zaken schriftelijk vragen tot den minister te richten en a's diens antwoord niet bevredigde als nog ruet een interpellatie te komen. Met het oog op het vele werk, waaron der tal van interpellaties die moeten voorgaan, stelde de voorzitter voor het verlof daartoe te weigeren. De heer Albarda (s.d.a.p.) sloot zich hierbij aan en de Kamer liet zich door den heer Wijnkoop niet bepraten doch schaarde zich met bijna algemeene stem men aan de zijde des voorzitters. De Eerste Kamer heeft hedenmorgen in een vergadering van enkele minuten hare goedkeuring geschonken aan het voorstel tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het rijk. Alleen de minister van financiën heeft daarbij gesproken terbeantwoor- ding van het afdeelingsverslag, dat gis teravond was vastgesteld. De Kamtr is weder uiteengegaan. DE VAL VAN HET FRANSCHE KABINET, Wat de Fransche en Engelsche pers er van zegt. Een kabinet-Paul Boncour? Natuurlijk staan de Fransche bladen vol van den val van het kabinet-Laval en even natuurlijk is het, dat de bladen dezen val zeer verschillend beschouwen, al naar gelang de politieke richting der bladen is. De rechtsche bladen spreken van een dolkstoot in den rug door de op positie en wijzen in het bijzonder op het gevaar dat Frankrijks positie loopt in de ontwapeningsconferentie te Geneve. De linksche pers begroet den gang van za ken echter met vreugde en stelt den af gevaardigde Mandel en zijn kiesrecht- hervorming daarvoor verantwoordelijk. Laval en zijn kabinet zijn de eerste slachtoffers van deze hervormingsvoor stellen. De „Echo de Paris" en het „Journal" verwijten den senaat, dat hij op een oogenblik, dat zooveel Fransche belan gen op het spel staan, kwesties van bin- nenlandsche politiek den voorrang heeft gegeven boven de veel belangrijker ge beurtenissen in de buitenlandsche poli tiek. Het „Petit Journal" schrijft, dat de stemming wederom heeft bewezen hoe zeer de senaat is ingesteld op een regee ring van een concentratie die echter he laas in de Kamer niet verwezenlijkt kan worden. De „Oeuvre" verwerpt de opvatting van rechts als zouden de conferentie te Gsneve en andere op den voorgrond staande plannen in gevaar gebracht zijn. Het aftreden van Briand heeft vol doende bewezen dat de Fransche politiek niet afhankelijk is van de duurzaamheid van een kabinet. De radicaal-socialistische „Ere Nou velle" maakt reeds thans front tegen een eventueele poging tot het verkrijgen van een nationale eenheid, die na het schan daal van de kiesrechtshervorming reeds van te voren tot mislukking gedoemd is. De „République" begroet den gang van zak en verklaart dat het geheele land den senaat dankbaar er voor moet zijn, dat hij eindelijk licht heeft gebracht. Ook de socialistische leider Léon Blum geeft in de „Populaire" uiting aan zijn vreugde over den val der regeering, waardoor tegelijkertijd de kiesrechther vorming gevallen is. o De Engelsche pers hield zich gisteren ook al bezig met de kabinetscrisis in Frankrijk. Zoo bevat de „Times" een be richt, volgens hetwelk de crisis veroor zaakt zou zijn door de vijandelijke hou ding van den senaat tegen Tardieu. Men acht het niet uitgesloten, dat Laval met een soortgelijk kabinet zal terusrkeeren. De crisis te Parijs zou eenige vertraging te Geneve kunnen veroorzaken, aange zien het Fransche program bezig was het middelpunt der besprekingen te worden. De „Times"' meent verder, dat de rech terzijde thans alles zal doen om de ver kiezingen in Frankrijk zoolang mogelijk uit te stellen, aangezien zij bij de Prui sische verkiezingen op een overwinning van de rechtsche partijen in Duitsch- land rekent en daaruit ook een ruk naar rechts in Frankrijk verwacht. De „Daily Telegraph" acht een terug keer van het afgetreden kabinet waar schijnlijk, doch ook in een andere geval zal de Fransche buitenlandsche politiek geen wijziging ondergaan. De „Morning Post" zou het van inter nationaal standpunt begroeten wanneer in Frankrijk de nieuwe verkiezingen zoo spoedig mogelijk zouden plaats vin den, aangezien Frankrijk tot zoolang geen beslissingen kan nemen. De „Daily Herald" rekent op het uit stellen der EngelschFransche bespre kingen over het Herstelvraagstuk. De „News Chronicle" verwacht dat de crisis lang zal duren wanneer niet een tus chenregeering terstond nieuwe ver kiezingen uitschrijft. De „Daily Mail" schrijft dat de kies rechthervorming. die de perspectieven voor de rechterzijde iets gunstiger had gemaakt, thans van de baan is. Bij een ruk naar links zou de weg geëffend zijn voor een regeering, die gunstiger staat tegenover een oplossing van het Herstel- vraagstuk. Het plan van de Londensche City had op iets dergelijks gerekend toen men uitstel van de Herstelconfe rentie aanbeval. De huidige crisis zal, zooals „Finan cial News' schrijft, de houding van Frankrijk bij de Herstelbesprekingen niet beïnvloeden. De nieuwe verkiezin gen zouden daarentegen den toestand ingrijpend kunnen wijzigen. o Van welingelichte parlementaire zijde werd gisteravond medegedeeld, dat de president der Fransche republiek voor nemens is er op aan te sturen, dat een regeering gevormd wordt, waarin Laval het ministerie van binnenlandsche za ken, Tardieu het ministerie van oorlog en Paul Boncour het ministerie van bui tenlandsche zaken op zich zouden ne men. Bovendien neemt men aan, dat de president een onderhoud zal hebben met Briand. Dat Briand tot kabinetsforma teur zou worden benoemd,4' wordt hier niet waarschijnlijk geacht. Doumer heeft gisteravond een uitvoerig telefonisch on derhoud gehad met Paul Boncour. Men houdt het voor zeer waarschijnlijk, dat hij hem nog in- den loop van Donderdag naar Parijs zal ontbieden. De kabinetscrisis is in zooverre moei lijk op te lossen, daar twee meerderhe den tegenover elkaar staan: de partij, welke in den senaat het kabinet ten val bracht en de meerderheid in de Kamer, welke de kabinetten" van Poincaré, Tar dieu en Laval steunde. In den senaat zou men een concentra- tieregeering met uitsluiting van de so cialisten en de uiterste rechterzijde gaar ne zien. In de Kamer schijnt een dergelijke sa menstelling evenwel onmogelijk, aange zien de radicaal-socialisten evenals vroeger hiertegenover vijandig zou staan. De eenige oplossing welke op het oogenblik mogelijk wordt geacht, is nog steeds die van een kabinet-Paul Bon cour, dat in de Kamer, doch dan nog slechts indien Tardieu er zitting in neemt, levensvatbaar schijnt. In de wandelgangen verklaart men evenwel, dat Tardieu zelf nimmer zal toetreden tot een regeering, waarin niet ook Laval een zetel heeft. De president der republiek, Doumer, heeft reeds in de vroege ochtenduren zijn besprekingen aangevangen en de fractieleiders der beide huizen (Kamer, en Senaat) ontvangen. Uit de verklarin gen welke de afgevaardigden hebben af gelegd bij het verlaten van het Elysée blijkt, dat de groote meerderheid zich heeft uitgesproken voor een kabinet van nationale eenheid. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. fapan afwijzend. De geheele Japansche openbare meening neemt 'op zeer scherpe wijze stelling tegen den eisch van den Volkenbond, dat Japan zijn troepen uit Sjanghai zal terugtrekken. In officieele kringen wordt verklaard dat van een onvoorwaardelijk terugtrekken der troepen geen sprake zal kunnen zijn. De Ja pansche regeering zal vanzelfsprekend derge lijke eischen van de hand wijzen Denkt Japan over uittreden uit den Volkenbond. De dagbladen hebben heden extra-edities uitgegeven, waarin zij den nota van den Volkenbond publiceeren. Ofschoon deze nota officieel nog op geen enkele wijze is gecom mentarieerd, verluidt toch in toonaangevende kringen, dat iedere verdere druk van den Volkenbond zou leiden tot uittreden van Japan uit den Volkenbond. Gister hebben de Engelsche en Fransche ambassadeurs den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Josjisawa een bezoek gebracht om het Japansche ultimatum aan de Chineesche troe pen te Sjanghai te bespteken. De Raad en het Japansch Chineesche conflict. De twaalf raadsleden zijn gistermiddag op nieuw bijeengekomen. Zij hebben tenslotte besloten een juridische commissie samen te stellen, welke zal onderzoeken of van juri disch standpunt uit een officieel voorstel der Chineesche regeering tot bijeenioeping eener buitengewone Volkenbondsvergadering al dan niet mogelijk is. De Japansche regeering heeft juridische bezwaren ingebracht tegen het voorstel dat de vorige week door China bij den secretaris generaal van den Volkenbond is ingediend en beweerd dat de Chineesche regeering zich niet aan den termijn heeft gehouden. lapancche grana'.en in de internationale nederzetting- De Japansche artillerie legde in den nacht op Woensdag verhoogde activiteit aan den dag. De bewoners der internationale neder zetting werden door het ononderbroken vuur der Japansche kanonnen uit hun slaap gehouden. 45 Japansche granaten kwamen in de internationale nederzetting achter de Amerikaansche verdedigingslinie terecht. Er werden vier Chineezen gedood en veertien gewond. Japansche kruisers hebben het vuui ge opend op het dorp Woesoeng. Daarbij werd de Engelsche eigenaar van het Woesoeng hotel door een granaatsplinter gewond Voorts werden de kabels van de telegraaf- maatschappij door een granaat vernield, zoodat Sjanghai vier uren lang van verbin ding met de buitenwereld verstoken was. Door noodkabels is het contact thans her steld. Engeland en Sjanghai. De dood van twee Engelsche matrozen te Sjanghai heeft te Londen het grootste opzien gebaard. In regeeringskringen is men van meening, dat dit voorval opnieuw den bui tengewoon ernstigen toestand in Sjanghai il lustreert, die echter juist daarom rustig over dacht moet worden, daar overijlde stappen den toestand alleen nog maar meer kunnen verwikkelen. Men verwacht, dat de Chineezen dit incident zullen uitbuiten om aan te drin gen op een ontruiming der internationale nederzetting door de Japanners en te ver klaren, dat zij geen verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen op zich kunnen ne men, zoolang de nederzetting door de Japan ners wordt gebruikt als basis voor militaire operaties. Te Londen zijn nog geen besluiten genomen betreffende het nemen van bijzondere maat regelen. Bijeenkomst van een Chinee sche en Japansche opperbevel hebbers. Hedenmorgen zal een bijeenkomst plaats vinden van een Chineesche en Japansche op perbevelhebbers te Shanghai. In vooraan staande kringen is men zeer sceptisch ge stemd, ten aanzien van het resultaat dezer be spreking, aangezien men vreest, dat door beide partijen eischen zullen worden gesteld, die wederzijds onaanvaardbaar zullen wor den genoemd. Waarschijnlijk zal Tsiang Kai Sjek heden te Shanghai arriveeren. Zijn aan komst wordt in verband gebracht, met een uitlating van de Japansche admiraal Nomura, die gezegd heeft, dat hij niet zoozeer wenscht te onderhandelingen met het commando van het 19e Chineesche legercorps dan wel met de Chineesche regeering zelf. DE RIJKSPRESIDENTS VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Proclamatie van het Centrum. De voorzitter der Duitsche Centrum Par tij, dr. Kaas, heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: Het Duitsche Volk staat voor de verkie zing van zijn staatshoofd. Voor de verkiezing van dengene die beschermer van de Grond wet, handhaver van de ordemsymbool van den gemeenschappelijken wil zal zijn. Deze inceilijke taak is thans slechts gegarandeerd in handen eener persoonlijkheid welke staat boven den scheidenden en verhitten strijd van den partijgeest, welke in haar grootte en on aantastbaarheid geen volgeling en dienaai van afzonderlijke politieke groepen is, doch leider en vertegenwoordiger van het geheele Volk. Meer dan een ander belichaamt de hui dige Rijkspresident generaal veldmaarschalk von Hindenburg deze eigenschap. Wat als tegencandidaat wordt genoemd of genoemd zal kunnen worden, zal ten opzichte van den geheelen toestand niet zijn de bevestiging of de ontkenning van den Duitschen gemeen schappelijken wil. Tegenover de gestalte van Hindenburg zinken zij allen in het niet. Opgewqpdenheid en demagogie is hun weg naar de macht. On geschiktheid en gewelddadigheid is haar be vestiging in het bezit van de macht. De po ging het Duitsche Volk dezen verkiezings strijd te besparen, is mislukt. De Duitsche centrumpartij is er van overtuigd, dat zij door Hindenburg candidaat te stellen het gemeen schappelijke vaderland en zijn herstel in vrede en vrijheid geen essentieeier dienst zal kunnen bewijzen. De proclamatie eindigt met een opwekking den 13 Maart te stemmen op Hindenburg. Te stemmen voor herstel of ondergang, vrede of strijd, opbouw of verwoesting. Dit hangt alles af van het beleid en het karakter van den man in wiens handen op dit zeer ernstig oogenblik de handhaving der Duitsche ge schiedenis wordt gelegd. Duitschlands her stel is verbonden met den naam Hinden burg, den waarborg voor een gelukkiger toe komst. Zijn overwinning zal Duitschlands overwinning zijn". GEEN KABINETSCRISIS IN BELGIE. Herhaaldelijk worden in de Belgische pers geruchten verspreid over een mogelijke wijzi ging in het huidige Belgische ministerie. Deze wijziging zou veroorzaakt worden door de maatregelen welke de regeering moet treffen voor het herstel der landsfinancien De moeilijkheden kwamen vooral van den kant der liberale kamergroep, welke niet wenschte, dat de verantwoordelijkheid der te treffen maatregelen uitsluitend door de Katholieke en Liberale groepen zou worden gedragen. Men meent, dat ook de socialistische groep hier in de verantwoordelijkheid dient te dee- len. Woensdag vergaderde de liberale partij ten einde haar houding in deze kwestie te be palen. Na de gevoerde besprekingen sprak de liberale groep haar vertrouwen uit in het ministerie Renkin, zcodat er van wijziging in het Belgische kabinet voorloopig geen sprake zal zijn. DE OPSTAND IN MIDDEN- AMERIKA. Bloedige gevechten in Costa Rica. Naar uit San José de Costa Rica wordt ge meld is het den aanhangers van den versla gen candidaat voor het presidentschap Que- sada gelukt zich na dagenlange gevechten meester te maken van het grootste deel dei stad. De insurgenten hebben talrijke winkels ge plunderd. De president Gonzales Viquez is in de ar tilleriekazerne, welke zich in het Zuidelijk deel der stad bevindt, gevlucht. In deze kazer ne hebben de regeeringstroepen zich samen getrokken. Het aantal dooden bedraagt zes. Successen der regeering? Naar het Amerikaansche staatsdepartement mededeelt heeft de toestand in Costa Rica een voor de regeering gunstige wending ge nomen. De straatgevechten in de hoofdstad San Jose duren intusschen nog voort. 2000 man regeeringstroepen is het gelukt het Pa- cific-spoorwegstation te bezetten. In het land is het rustig, zoodat president Viquez den toestand meester schijnt te zijn. POGING TOT OPSTAND IN LIMA ONDERDRUKT. Naar uit Lima wordt gemeld, heeft de re- geering van Peru door krachtig ingrijpen een groot opgezette poging tot opstand onder drukt. Twee personen werden gedood Dertien leden der oppositiepartijen, waaronder eenige ambtenaren en officieren, werden verbannen- POLITIEKE BOTSINGEN IN DUITSCHLAND. In Weinheim werd gisteravond een verga dering van de Nat.-soc. partij gehouden; toen de voorzitter die vergadering wilde openen, riep plotseling een communist een paar zin nen de zaal in. Dit feit was het sein tot een algemeene kloppartij, in den loop waarvan 20 personen deels zwaar gewond werden. De zaalwacht en de politie werkten de communis ten ten getale van ongeveer 100, eindelijk de zaal uit, waarop de vergadering werd voort gezet. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA ONDER DE RIJKSWEER. Gistermiddag laat zagen eenige soldaten van de te Itzehoe liggende artillerieafdeeling dat eenige personen, die deel uitmaakten van de communistische partij, vlugschriften over den muur van de kazerne wierpen De politie werd hiervan in kennis gesteld. Eenige per sonen werden gearresteerd. In de vlugschrif ten wordt opgeroepen tot ongehoorzaamheid en tot het vormen van een proletarische dicta tuur. In verband hiermede zijn bij communis ten te Itzehoe huiszoekingen gehouden. 6 communisten werden gearresteerd. 400 HAMBURGSCHE BROUWERS KNECHTEN ONTSLAGEN. Het Brauereiverband deelt mede dat hel zich genoodzaakt ziet a.s. Dinsdag en Woensdag elk rond 200 arbeiders te ont slaan, aangezien voor hen geen werk meer is als gevolg van de bierstaking. KINDEREN VINDEN 2-MARK STUKKEN. Die valsch waren- Kinderen vonden bij het spelen in de bed ding van de Mainz te Frankfurt een groot aantal 2 M. stukken. De politie werd hier van in kennis gesteld. In totaal werden on geveer 1000 geldstukken gevonden. Deze geldstukken bleken evenwel valsch. Moge lijk hebben de valsche munters hun produc ten daar ter plaatse zoo lang bewaard.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1