Agenda Als een rozeblaadje Donderdag 18 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: liet liefje van den keizer (operette); voor alle leeftij den. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Moderne piraten (sens boven IS jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: O, die huwe lijksnacht (kom.); boven 18 jaar. Zaterdag 20 Februari. 7.30 uur, Harmonie, uitvoering Ned. Arb Sportbond. Zondag 21 Februari. Bij A. van Ham te Oterleek uitvoering gymn.vereen Turnlust. Dinsdag 23 Februari. Bij A. van Ham te Oterleek uitvoering gymn.vereen. Turnlust. Maandag 22 Februari. 8 uur. logegebouw Nieuwesloot 111, psy chometrische seance door mevr. van Otter- loo. Donderdag 25 Februari. 7.30 uur, in Concordia, worstelwedstrij den DE „EUROPA" IN DEN STORM. 2' uren vertraging. De Oceaanstoomer „Europa" is Woens dag met 24 uren vertraging te Cherbourg aangekomen. De oceaanstoomer heeft tijdens den over tocht met een zeldzaam hevigen storm te kampen, tengevolge waarvan ernstige mate- rieele schade werd aangericht Het eerste en tweede dek werden onophoudelijk door zeer hooge golven overstroomd, waarbij bijna alle ruiten werden vernield Eenige passagiers werden tegen den grond geslingerd, zonder evenwel ernstige kwetsuren op te hebben ge- loopen. De „Europa" had 400 millioen franken aan goud aan boord, bestemd voor de banque de France. BLOEDIGE BOTSINGEN TE ALEPPO. Te Aleppo is het tot ernstige botsingen gekomen tusschen politie en nationalisten. Vier (personen, w.o. 2 politiebeambten wer den gedood, en vijftien gewond. Honderden nationalisten bestormden de politiebureaux. Aan beide zijden werd ge schoten. Eerst na een langdurig gevecht kon de politie den toestand meester worden. 60 demonstranten werden gearresteerd. De meeste winkelzaken in de stad zijn gesloten. Het zakenleven in de stad ligt volkomen stil. DYPHTERIE EPIDEMIE IN GLEIWITZ. 5 dooden. Van de meisjesleerlingen eener Katholieke Volksschool te Gleiwitz zijn sinds 1 Januari j.1. vijf kinderen aan dypheterie overleden. Het aantal leerlingen dezer instelling dat thans ziet bedraagt 20. De school is uit voor zorg tot 6 Maart gesloten. VECHTENDE RAADSLEDEN. In den raad van Koningsbergen is het gister tijdens de zitting tot een vechtpartij gekomen tusschen een nationaal socialist en een sociaal democraat. De zitting werd ge schorst. £cutMouia jw Veeteelt PROV. BOND VAN RUNDVEE- FOKVEREEN. IN N.-HOLLAND. 0 Bovengenoemde Bond hield Maandag te Hoorn zijn 56e algemeene vergadering, wel ke stond onder leiding van den heer Jm Blaauboer Kz. van Schagen. Deze wees in zijn openingwoord op de buitengewoon moeilijke tijden, welke de vee fokkerij thans meemaakt, doch welke toch geen oorzaak moge zijn om te versagen. Be zuiniging mag hier eerst in de laatste plaats worden toegepast, wil men althans bij het aanbreken van betere tijden de rendabiliteit der bedrijven zoo hoog mogelijk opvoeren. De ingekomen stukken waren van weinig belang. We noemen slechts een verzoek van de vereeniging te 't Zand om de Stamboekad ministratie door 't bestuur te doen voeren, waartoe bij wijze van proef zal worden over gegaan en een verslag van de vereeniging te Stompetoren, dat onder de leden zal wor den verspreid, omdat dit mogelijk een nieu we richting in de veefokkerij zal kunnen aangeven. E)e rekeningen over 1931 werden vastge steld, nadat hieromtrent door den heer Posch (Schellinkhout) namens de commis sie van onderzoek een gunstig rapport was uitgebracht. Hierna was het woord aan den secretaris, den heer E. Koster Dz. van Berkhout, voor het uitbrengen van een zeer uitvoerfg jaar verslag. De Bond bestond uit 33 vereeniglr.- gen, bij het begin van het jaar telelnde 675 en aan het eind 634 leden-fokkers Voorts waren er 76 donateurs. Opmerkelijk is het feit, dat zoo weinig jonge boeren tot de or ganisatie toetreden, wat toch op verlies voor hem zelf uitloopt. De resultaten van de ge organiseerde fokkerij, in een overzicht ver werkt over de jaren 1910 en 1929, gaven over laatstgenoemd aar een voordeelig ver schil per rund van 18,87 in de productie, terwijl 1929 toch niet buitengewoon gun stig mocht heeten. De gewone rekening over 1931 wees aan: ontvangsten 2267,20, uitgaven 1658,17; batig slot 609.03. De rekening van de te Hoorn gehouden fokveedagen kon nog niet definitief worden afgesloten, doch wel werd in het verslag medegedeeld, dat deze den Bond aan directe uitgaven ruim 2500 hadden gekost. Er werden 7498 volledige melklijsten op gemaakt. waarvan 3913 van dieren met en 3585 van dieren zonder erkende afstamming. 1416 melklijsten werden tusschentijds afge broken. Het percentage één-jarige stieren, dat wordt gebruikt, is nog altijd veel te hoog, terwijl ook het moeilijk bestand kunnen krij gen der koeien van vrij grooten omvang is. De kosten de» organisatie beliepen over ht eagfeloopen f?r 31.449.76. d. i. per lid gemiddeld 46 :3 rn per melkiijst f 4 20 Aan bet einde van dit verslag werd den secretaris dank gebracht, ook voor het vele, door hem in het belang der Hoornsche fok veedagen gedaan. (Instemming). Het verslag van de gehouden najaarsvee- marktkeuringen te Schagen en te Hoorn gaf weinig belangrijks. De afd. Twisk bepleitte een geringere af stand tusschen het marktvee en de inzendin gen voor de keuring, zulks ten behoeve van den handel. De secretaris achtte het gewenscht dat er twee punten van aanvoer worden ingesteld en dat het vee meer over de markt wordt ver spreid, waardoor een opstopping aan de Noorderveemarkt wordt voorkomen. Hierover zal aan het gemeentebestuur wor den geschreven. Benoemingen. Benoemd werden tot lid van de Comm. v. d Coöp. Aankoop per 1 Jan. 1932 wegens het bedanken van den heer P. Zeeman te Beemster de heer IJ. Pool te Hauwert. Lid van het bestuur per 1 Jan. 1933 we gens per. aftr. van den heer D. Laan te Berkhout (niet herkiesbaar) de heer J. Hel der, aldaar. Afgevaardigden en plaatsverv afgevaardigden bij het Stamboek voor 1932 de heeren K. Metselaar te Twisk en P. Ko nijn te Venhuizen. Drie leden van de commissie voor het na zien der rekeningen over 1932 de heeren C Kramer Güjnis te Stompetoren, C. de Wit te Texel en G. Blokker te Opperdoes, met ais plaatsvervangers de heeren J. v. Twuyver te Uitgeest, F. Veul te Hem en W. Mostert te Wieringen. De begrooting over 1932 werd z. h. st. goedgekeurd op een bedrag van 2046. Aangenomen werd een bestuursvoorstel om verlenging van de Kon. goedkeuring op de statuten van den Bond aan te vragen met ingang van 20 Mei 1932 en daarbij te bepa len, dat de Bond gedomicilieerd zal zijn te Alkmaar. Ook werd goedgekeurd een voor stel van het bestuur om het huishoudelijk re glement zoodanig te wijzigen, dat het bestuur wordt gemachtigd om in verband met de om standigheden inplaats van twee, één algemee ne vergadering te houden. In de namiddagvergadering hield ir. L. de Vries te Alkmaar, Rijksveeteeltconsulent voor Noordholland, een inleiding over de beteeke nis van mineralen voor de voeding onzer landbouwhuisdieren, en daarin op wijzende, dat dit een zeer ingewikkelde studie is, eerst dateerende van ongeren datum. Spr. ging na hetgeen ten opzichte hiervan door prof. wester en prof. Sjollema was geschreven, een en ander aanvullende met de resultaten van eigen onderzoekingen. Eerst gaf inleider een korte beschouwing over de beteekenis der mineralen voor het organisme in het algemeen om daarna verschillende mineralen zooals phosphorzuur, enz. afzon derlijk te behandelen. Zijn conclusie, was, dat in den vorm van normen nog geen definitieve gegevens konden worden verstrekt, doch dat dit onderdeel van de voedingsleer toch van groot belang moet worden geacht. Op deze inleiding, welke met groote aan dacht werd gevolgd, vond nog een korte ge- dachtenwisseling plaats, waarna de vergade ring onder dank werd gesloten. £ucfUoaact £and: eti Jmu&oim DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Reiger" (heenreis) is om 4.58 uit Bag dad vertrokken ea te 9.48 te Bushir aange komen. Vandaar vertrok het toestel te 10.05 en landde te 14 47 in Djask. De „Valk (thuisreis) is om 5.37 uur uit Djask vertrokken; om 9.56 uur landde het toestel in Bushir, om 10.37 uur is het van daar vertrokken en om 15.13 uur in Bagdad geland. Hedenmorgen om 8.10 u. vertrok het K.L M. vliegtuig de „Uil" van Schiphol naar In- dië. De bemanning bestaat uit: W. M. O. A. Beekman, eerste bestuurder; C. Blaak tweede bestuurder; J. H. M. Grosfeld werktuigkun dige en P. Pronk radiole grafist. Het vlieg tuig vervoerd 235.650 K G. post en 35.1 K.G. goederen. D. Finsche vliegster mej. Ka- leb maakt de reis mede tot Caïro. TEXEL ZOO GOED ALS GEHEEL VRIJ VAN ROTKREUPEL. In een vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw afd. „Texel", die dezer dagen te Den Burg werd gehouden, bracht de voor zitter, de heer C. Keijser Hz., den stand van 't rotkreupel onder 't wolvee in de gemeente Texel in bespreking. Onlangs te Alkmaar had spr. een vergadering van 't Schapenstam boek bijgewoond, waarin dit onderwerp ter sprake kwam, 't bleek hem, dat men 't eiland Texel als den haard van 't rotkreupel be schouwt, dat in Noord-Holland nu op ver schillende plaatsen optreedt. Spr. had daar tegen krachtig geprotesteerd, omdat hij er zoo goed als zeker van is, dat in deze gemeen te vrijwel geen rotkreupel voorkomt. Tijdens zijn bezoek aan Alkmaar deelde een meer be kende persoonlijkheid op 't gebied der vee houderij in Noord-Holland hem mede, dat Texel lang niet rotkreupel-vrij is; zelfs noem de hij verschillende boerderijen waar de ziek te hier voorkomt. Ingevolge deze bewering heeft 't bestuur der afd. zich gewend tot den Inspecteur v. d. Veeartsenijkundigendienst, den heer v. d. Klauw, om een onderzoek hier naar in te stellen, 't Gevolg is geweest een bezoek van den vee-opzichter, den heer Trap. Deze heer heeft in somenwerking met den heer Adr. Brouwer een ernstig onderzoek ingesteld, inzonderheid op de te Alkmaar ge noemde boerderijen. De heer Trap heeft ech ter pertinent verklaard, in deze gemeente geen enkel geval van rotkreupel te hebben waargenomen. De Rijksveearts, de heer E. Noordijk, op de vergadering aanwezig, verklaarde, dat hij ingevolge ae bewering dat Texel min of meer 't broeinest van rotkreupel is een ernstig onderzoek naar deze veeziekte heeft ingesteld. Spr. had o.m. een anoniem schrijven ontvan gen, waarin hem een besmette boerderij was aangewezen. Al de schapen bij den in dit schrijven genoemden veehouder had hij daar na persoonlijk onderzocht, doch niet de ge ringste sporen van rotkreupel ontdekt. Wel loopen er hier, evenals overal elders, wel eens schapen rond die eenigszins mank gaan, doch dit is 't gevolg van weeke pooten of rietsstoppels op de landerijen. Verder deelde de heer Noordijk een typisch geval mede, dat hij heeft gehad met een par tijtje lammeren, dat naar de Beemster was verkocht, door de heeren. Gebrs. Koning. De veearts daar constateerde bij aankomst rot kreupel onder deze zending lammeren; de heeren Gebr. Koning verklaarde zich dade lijk bereid de dieren terug te nemen. Onder politietoezicht arriveerden de dieren op een vrachtauto weder op Texel. Direct heb ik, zei spr., bij aankomst der boot een onder zoek ingesteld. En wat bleek nu. Met den besten wil van de wereld kon ik geen rotkreu pel en zelfs geen sporen van genezen geval len constateeren. Mijn onderzoek van dit geval was niet oppervlakkig, ik heb herhaal delijk al de dieren nagezien. Een heel eigen aardig geval dus, dat evenwel voor de heeren Gebrs. koning een leelijke schadepost was lk stel er echter prijs op te verklaren, ver volgde de heer Noordijk, dat op het eiland Texel zich thans zoo goed als geen enkel ge val van rotkreupel voordoet. DE VERDWAALDE VLIEGER TERUG, De heer E. A. G Weber uit Amsterdam, die Zondag even boven het Gooi wilde gaan vlegen en tenslotte in Noord Frankrijk bij Valenciennts landde, is naar 't Hbld. meldt, in het vaderland teruggekeerd. Omstreeks half drie streken het Pandertje P. H.A. T. T. en de Koolhoven-coupé P. H.A. G. Q op het vliegveld Waalhaven neer. Zondag om één uur is de heer Weber op gestegen met zijn zuster, de bekende zwem ster, mej. H. G. Weber, om een tochtje boven het Gooi te maken, waar hun ouders wonen. Ze wilden wat boven Bussem en Laren vlie gen, maar na eenigen tijd zag de piloot Amersfoort onder zich liggen, waaruit hij de gevolgtrekking maakte, dat hij te ver was gevlogen. Hij keerde om en zocht op zijn compas het westen. Zoo kon hij de zee be reiken en vandaar was het eenvoudig om Amsterdam^erug te vinden. De sportvlieger vloog eenigen tijd door, maar er kwam geen zee, er gleed geen stad onder het toestel door, het land was wit en het zicht heiig. Eindelijk vloog hij over een water: de Zui derzee, naar de vlieger meende, maar naar alle waarschijnlijkheid is het de Schelde ge weest. Tegen drie uur in den middag vloog men boven een stad. In een van de straten hing een Belgische vlag en nu meende de piloot aan de Nederlandsch-Belgische grens te zijn genaderd. Daarom draaide hij zijn toestel. „Als ik nu de zon links houdt, vlieg ik naar het Noorden", zoo overlegde hij, „dan kom ik van zelf weer in Holland". Na ongeveer een kwartier vliegen stond de mo tor stil. De benzine was op. Op een stuk be vroren moerasgrond maakte de vlieger een keurige noodlanding en toen na eenigen tijd bewoners van de streek bij het toestel kwa men, ervoeren de jongelui, dat ze 50 m. over de Belgische grens in Frankrijk waren ge daald. Ze stonden in Heriguis, 25 K.M. van Valenciennes. Het eerste werk was om naar Amsterdam te telefoneeren, ten einde de fa milie gerust te stellen. Vervolgens werd ben zine gekocht, want de vlieger wilde nog te- rugkeeren. Men vertelde hem, dat zijn toe stel wat gevaarlijk stond op dat bevroren moeras en dat hij hgt beter een eindje kon verhalen om op vasteren bodem te komen. Bij het velhalen is echter het landingsgestel geknikt, zoodat niet kon worden gestart. In het vaderland was men intusschen op de hoogte gebracht van de verblijfplaats van de beide jonge menschen, door bemiddeling van den Belgischen oud-minister van lucht vaart, den heer Lippens. Zoodra de chef instructeur van de Koninklijke Luchtvaart- school, de heer Schmidt Crans ervaren had, waar zijn pupil was, liet hij per radio sei nen, dat de heer Weber in geen geval moest opstijgen, dat men naar hem onderweg was. E)e beide vliegers hebben wel in den vreem de naar de uitzending van een Mengelberg concert en een Hollandsch kinderuurtje zit ten luisteren, maar het bericht heeft hen niet bereikt. Jriacktèedchtm EIERVEILING SCHAGEN. SCHAGEN, 18 Febr. 1932. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal 110.700 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prij zen als volgt: bruin 33.50, wit 2.70 3.30 en 800 stuks Eendeieren 2 90— 3.10. SCHAGEN, 18 Febr. 1932. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 25 Paarden 95—375; 10 Geldekoeien (mag.) 150200; 30 Gelde- koeien (vette) 200—275; 28 Kalfkoeieu 225—275; 8 Vaarzen 120—170; 311 Nuchtere kalveren 4—12; 14 Scha pen (magere) 20—28; 10 Schapen (vet te) 19—24; 58 Overhouders 14—21; 35 Varkens (mag.) 1620; 57 Varkens (vette) per K.G. 2427 cent; 155 Biggen 5—10; 1 Konijnen 0.50—1.50; 22 Kippen 0.80—1.25. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Febr.'32. Langendijker Groentenveiling. 120000 K.G. Roode Kool les 0.601.80, 2e s. 0.60 1100.000 K.G. Gele Kool 0.60— 1.20; 105000 K.G. Deensche Witte Kool 0.701.70; 245CO K.G. Uien, Uien 8.30—8.70, Grove Uien 7.50—7.90; Drielingen 8.20—8.50; 4600 K.G. Bieten 0.60-/ 2.40, alles per 100 K.G. HOORN, 17 Febr. 1932. Op de kaasmarkt waren heden slechts 4 stapels kleine F»- briekskaas aangevoerd tot een totaal gewicht van 4754 K.G. De prijs was 28.50. De han del was goed. NOORDSCHARWOUDE, 17 Febr. 1932. 9800 K.G. Uien: Drielingen 8.10— f 8.30, Uien f 8.20f 8.70 en Grove Uien f 7.60 7.90; 113600 K.G. Roode Kool 0.60— 2, doorschot 0.60120; 106800 K.G Deensche Witte Kool 0.70— f 1.80, doorschot f 0.60ƒ1.30; 32000 K.G Roode Kool 0.601.20. doorschot f 0.60 f 0.80, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 17 Febr. 1932. Roo de Kool le s. 0.60— f 1.70, 2e s. 0.60; Gele Kool le s- 0.60— f 0.80; Witte Kool le s. f 0.601.20: 2e s. 0.60; Drielingen f 7.20Z/ 7.70; Uien 7.60—8.30; Grove Uien 6.50—6.90; Peen: groote 3 en kleine 1.40. Aanvoer: 296C0 K.G. Roode Kool; 3100 K G. Gele Kooi; 14725 K G. Witte Kool; 6S50 K.G. Uien en 550 K.G Peen. PURMEREND. 17 Febr. 1932. „Afslag- vereeniging Beemster. Purmerend en Om strek en". Witlof 36—94 cent per 8 K G.; Roode Kool f 0.60—2.40 per 100; Savoye Kool f 0.60-ƒ 2.60 per 100, Spruitkool 0.20—1.50 per 15 K.G.; Boerekool 20— 45 cent per kist, 10 K.G.; Sla f 105 per kist; Andijvie 4085 cent per kist; Pieter- selie 6 per 100 bos; Selderij 1—/ 3 per 100 bos; Rapen f 1.70 per 100; Bieten 3 f 7.50 per 1000; Wortelen 0.53—076 per zak; Uien f 1.602.06 per 25 K G.; Uien Drielingen 1301.48 per 2o K.G.; Prei 3.40—10.80 per 103 bes; Present van Engeland f 17 per 100 K Gr; Zoete Bellefleur 12 per 100 K G. BEVERWIJK. 17 Febr 1932. Copland 10 —20 cent; Pitt 16—30 cent; Bartigon 17— 35 cent; Victors 1525 cent; Nótu 20-^32 cent; Sanden 1524 cent; City v. Ilzen 25 40 cent; Zulen 20—30 cent; Oostenrijk 10— 15 cent; Prins 1522 cent; Le Reine Max 1015 cent; de Wet 1320 cent; Muzillo 8—16 cent; Theerooi en van Hoef 1026 cent; Ornatus 48 cent; Spuren 612 ct. en Sion S12 cent. Weec&ecicht Stad en OmqevuiQe CE LIBERALE STAATS-PARTIJ. Oude en nieuwe figuren. Men schrijft van liberale zijde aan „De Avondpost": Nadat ik u had bericht, dat van den kant van de Liberale Staatspartij de Vrijheids bond aan mr. W. C. Wendelaar, burgemees ter van Alkmaar, een belangrijke functie in de partij was aangeboden, zijn in verschil lende bladen aanvullende mededeelinger. daaromtrent verschenen. De „N. R. Crt." meldde, dat de bedoelde belangrijke functie was het vice-voorzitter- schap van de Liberale Staatspartij; in ver schillende bladen kwam daarop het bericht voor dat mr. P. Rink als vice-voorzitter zou bedanken, en dat de tweede voorzitter, mr. P Droogleever Fortuyn, dat voorbeeld zou vol gen: de eerste wegens hoogen leeftijd, de tweede wegens drukke bezigheden. Toch is met deze aanvullende mededeelingen aan mijn bericht nog niet volkomen recht ge daan. De zaak is n.1. deze, dat ook de voorzitter der partij, mr. D. Fock, te kennen heeft ge geven binnenkort zijn functie te zullen neder- leggen. De heer Fock staat op het standpunt, dat zijn taak nu maar eens overgenomen dient te worden door een jongere kracht, en bovendien, al is hij nog sterk en geestkrachtig, toch is de plotselinge dood van zijn vrouw te vorigen jare een zeer harde slag voor hem ge weest, en is het oqk in verband hiermede geen wonder, dat hij van de vele beslommeringen van het voorzitterschap wenscht te worden ontheven. Het tijdstip, waarop hij zijn taak zal overgeven, staat wel-is-waar nog niet ge heel vast, maar ligt in de nabije toekomst. Het is, indien zich geen onverwachte om standigheden voordoen, de bedoeling, dat, eventueel na een kort vice-voórzitterschap, mr. W. C. Wendelaar hem zal opvolgen, en het moet zeker niet onmogelijk worden ge acht, dat dan de partij dezen nieuwen leider in 1933 in de Tweede Kamer zal brengen. En al is hieromtrent uiteraard nog niets te- slist, men zal in Alkmaar niet al te verrast moeten zijn, wanneer de burgemeester in dien de voornemens, welke men in leidende kringen van den Vrijheidsbond ten opzichte van hem koestert in vervulling gaan in de naaste toekomst zijn taak aan het hoofd dier gemeente zal neerleggen. Wanneer die voor nemens althans met zijn eigen wenschen over eenstemmen. Er zijn teekenen, welke er op wijzen, dat men in den Vrijheidsbond, zeker niet het minst met het oog op de verkiezingen van het volgend jaar, naar het vooruit-brengen van jongere krachten zoekt. Wanneer men de parlementaire positie van de liberalen nagaat, komt men tot de conclu sie dat die, met het oog op den invloed en het prestige der partij, geen verdere verzwakking kan velen. Zooals men weet, is de Vrijheids bond in 1921 opgericht. Bij de verkiezingen van 1918 kregen de partijen en groepen, waaruit later de Vrijheidsbond werd ge vormd, gezamenlijk 202.429 stemmen, of ruim 15 van het totaal, die samen 16 zetels opleverden. Na de oprichting van den Bond is het toen bij de achtereenvolgende ver kiezingen als volgt gegaan: Aantal In oer- Aantal stemmen cïhten zetels 1922: 271.358 9.3 10 1925 269.564 8.7 9 1929 249.105 7.4 8 Men is zich in de leidende kringen der par: tij er-van bewust, dat het cijfer niet verder mag dalen, eri dat daartoe alle krachten moeten worden ingespannen. Wij spraken hierboven over de mogelijk heid, dat mr. Wendelaar indien hij dit zelf óók zou w enschen in de Kamer zou worden gebracht. Men schijnt zekere verwachtingen van hem te koesteren. Vermoedelijk komen in de Kamer-fractie enkele vacatures. Mej. J. Westerman heeft reeds enkele malen offi cieus te kennen gegeven, dat zij zeer ver moedelijk in 1933 geen candidatuur meer zal aanvaarden, al heeft zij nog geen definitieve beslissing genomen Van een ander lid wordt gezegd, dat hij zich evenmin meer verkies baar zal stellen. Zal de Kamer-fractie ook met eenige iongere krachten worden ver sterkt? In den laatsten tijd treden in de (schriftelijke en mondelinge) propaganda voor de liberale beginselen enkele personen op den voorgrond, van wie met vrij groote stel ligheid kan worden gezegd, dat zij bij de can- didaatstelling voor 1933 voor een candida tuur in aanmerking zullen komen. De Libe rale Staatspartij zal, wil er in 1933 een be vredigende uitslag worden bereikt, tijdig een krachtige propaganda moeten gaan voeren, met zeer geschikte candidaten. Voor het oogenblik wil ik hieraan alleen nog toevoegen dat, als mr Fock inderdaad spoedig mocht heengaan, de geheele partij dezen staatsman, aan wien de liberale zaak zooveel verplicht is, dank zal dienen te weten naar waarnemingen, verricht in den morgen van 18 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 782.0 te Hanno- ver. Laagste barometerstand 742.7 te Vardö. Verwachting, geldig tot den avond van 19 Februari Zwakke veranderlijke wind nevelig tot meest bewolkt; droog weer; lichte vorst des nachts;, overdag zelfde temperatuur. Overzicht. Het gebied van hoogen druk breidde zich verder Oostwaarts uit en nam boven de Brit- sche eilanden iets af, zoodat nu de hoogste standen van ons land voorkomen. Op IJs land is de barometer stijgende, nadat een vrij kleine en niet meer diepe depressie ip ongeveer Oost-Noordoostelijke richting over trok, die ten Noorden van Scandinavië in Oostelijke Oost-Zuidoosteüjke richting ver der trok. zoodat het gebied van hoogen druk niet dadelijk door het indringen van depres sies wordt bedreigd. Waarschijnlijk zal in het volgende etmaal in den toestand niet veel verandering komen. Over vrijwel geheel Duitschland en over Frankrijk zijn de och- tendtemperaturen onder nul, en hier en daar onder 5 graden Celsius. Doch waar de nevel of mist optrekt hetgeen in het algemeen wel te verwachten is, zal de dagtemperatuur wel weer tenminste zoo hoog komen als gisteren, dus ruim boven het vriesount, zoodat van een terugkeer of een aanhouden van een vorstperiode niet kan worden gesproken. zoo frisch en zacht wordt U teint door het dagelijksch gebruik van „2ij"»Crênie. voor het feit dat hij, tia zijn terugkomst uit Indië, aanstonds bereid is geweest aan het op hem gedane beroep gevolg te geven, en voorzitter te worden. Naar het Hbbl. van welingelichte zijde verneemt, hebben mej Westerman en mr. Knottenbelt naar aanleiding van de tot alle leden der liberale Tweede Ka merfractie gerichte vraag of zij zich het volgend jaar voor herkiezing beschik baar stellen, medegedeeld niet meer voor een Kamerzetel in aanmerking te willen komen. Naar aanleiding van het bericht in om blad over de leiding van de liberale Staatspartij hadden wij hedenochtend een onderhoud met onzen burgemeester. Mr. Wendelaar deelde ons in antwoord op onze vragen mede, dat de afdeeling Haarlem dier partij hem had verzocht een candidatuur te aanvaarden voor het hoofdbestuur in de vacature-Guépin. die dit jaar moe. aftreden en niet herkies baar is. De heer Wendelaar heeft deze candidatuur aanvaard. Tot zoover de feilen. Er worden in het bedoeld bericht ver der mogelijkheden behandeld in ver band met een. ondersteld aftreden van ee.wge leidende figuren in dat hoofdbe stuur. Mr. Wendelaar achtte het minder juist dat zulks geschied was, aangezien geen der bedoelde personen een mededeeling omtrent zoodanig aftreden heeft gedaan; hij hoopte dat mededeelingen van dien aard nog lang achterwege zouden blij ven. Mocht intusschen een zoodanige mede deeling van een of meer hunner binnen kort wèl inkomen, dan is. aldus de heer Wendelaar, het woord ter vervulling van de dan openkomende plaatsen niet aan hem, maar aan de verschillende partij-instanties. EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. De algemeene '-ergadering der Evangeli* sche Maatschappij zal op 7 cn 8 April hier ter stede worden gehouden. Donderdagavond 7 April wordt een wijdingssamenkomst ge houden in de Groote Kerk, waarin als spre kers zullen optreden ds. H. H. Dorylli, van Naarden en ds P. W. Folker van Haarlem, leden van het hoofdbestuur. De voorzitter der Alkmaarsche afdeeling, L>- M. Baar, lid van net hoofdbestuur en redacteur van „De Protestant", zal de sprekers inleiden en den avond sluiten. Na de wijdingssamenkomst,, opgeluisterd door koor- en solozang, die per radio zal worden uitgezonden, is er ontvangst der afgevaar digden. Den volgenden dag heelt de algemeene vergadering plaats, vermoedelijk in De Har monie. Behalve de jaarverslagen enz. komt aan de orde de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding zijn de voorzitter, ds. A. G. H. van Hoogenhuyse te Amsterdam, de secretaris-penningmeester, de heer Paul Hu- genholtz te Voortnaizeii en ds. J. F. Beerens te Utrecht. In de middagvcrgjdej.ug zal als spieker

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2