Hlkmaarsche Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Honderd vier en tferligste Jaargang. Donderdag O» Februari. U. ■»- Jladicmieums Vrijdag 19 Februari 1932. Hilversum 1875 Al. (6.45—12.00 V.A.R ,2 00-4.00 AVRa> 4.00—8.00 V.A. p\ 8 CO11.00 V.P.R.O., 11.00—12.00 VARA)- 645—7.00 en 7.3(b-7.45 Gym nastiek. S.00 Gramofoonplaten. 9.00 Septet 1 v. Is. Eyl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht door Minny Erfman. 10.30 Ver- vov concert. 11.CO Voor de Bond v. Soc. Dein. Vrouwenclubs. 11.15 Vervolg concert. 12 00 Gramofoonplaten. 1.00 Omroeporkest. 0 i. v. N. Treep. 2.00 Voor de scholen. 2.30-- 4 00 Vervolg omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 4 00 Pianoconcert door Joh. Jong 4.30 Voor gt. ónderen. 5.00 V.A.R A.-orkest o. 1. v. H. ge Groot. 6.45 Causerie ove het kapitalisme 7 15 Vervolg concert 8.00 Lezing door mej. Dr N. A. Bruining. 8.30 Concert Pianomu ziek van Haycin. 9.00 Lezing door Ds. Trouw. 9-30 Vervolg pianoconcert. 10.00 persberichten. 10.15 Lezing door Ds. Cra- jner. 10.45 Gramofoonplaten. 11.0012.00 Roeineensch orkest Tr nase Codolban. W. An- dré, tenor. Huizen 298 Al. (Algemeen programma van de N.C.R.V.). 8.00 Bijbellezen. 8.15— 9 30 Gramofoonp'aten. 10.30 Voor de zie ken. 11.00—12.00 Gramofoonplaten 12.15 Solistenconcert, viool, cello, piano. 2.00 Nut- tigewenken. 2.30 Pauze. 3 00 Solistencon cert, sopraan, alt, bariton, piano. 5.00 Le zing over fotografie. 5.30 Orgelconcert. 6.00 Lezing door H. J. Steinvoort. 6.30 Radio praatje. 7.00 Lezing door A. Herwig. 7.45 Lezing over het G.etheiaar 1.32 in Duitsch- land. 8.00 Concert door de Haarlemsche or kestver. o. 1. v. F. bcl-uum-rn. 9.30 Causerie. 9.30 Vervolg concert. ÏO'.OO Persberichten 10.3011.30 Gramofoonplaten. Daventry 1554 AI. '10.35 Morgenwijding. 11.05 Lezing. 12.20 Gramofoonplaten. 1.00 Orgelconcert. 1.50 Gramofoonplaten. 2.45 Voor de scholen. 4.50 Moschetto en zijn or kest. 5.35 Kinderuurtje 6.20 Berichten. 6.50 Strijkkwartetten van 3rahms. 7.10 en 7.25 Lezingen. 7.50 Lezing. 8.20 Het BBC-orkest o. 1. v. B. Walton O'Donncll N. Lees, bari ton. 9.20 Berichten en lezing. 55 ,Grab them by the >ere", radiohoorspel. 10.30 ,,The Mary Celeste", mvsteriespel van de zee van Garde Peach. 11.45—12.20 Dansmuziek. Sa- voy Hotel Orpheaws. Parijs „Radio-Paris" 1725 Al. 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten. 8.2C Concert door het omroeporkest en solisten o. v. H. De- fosse. Kalundborg 1153 M. 12.05—1.20 Concert in Hotel Angleterre. 2.204—0 Radio-blaas- orkest o. 1. v. Aaóersen u. m. v. solisten. 7.20 8.20 Thomas Kingo, concert in de Dom kerk te Kopenhagen. 8 20 ,,Michel Perrin", of .Politiespion fegen wil en da: k". klucht. 9.50 Pianoconcert. 10.30—11.50 Dansmu ziek. Petersens orkest. Langenberg 473 M 6.257 20 Orkestcon cert. 11.10 Orkestconcert. 12.25 Orkest van werkloozemusici. 1.50 Gvamof-onp'aten. 4.20 Orkest van werkloozemusici. 7 35 Liederen van Schubert, bas, piano. 8.05 „Das Kon- zert", Werga-orkest mets onsten. 9.4511.20 Orkpstconcert o. 1. v Evsoldt. Brussel 509 en 339 Al. 509 M. 12.35— 2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Orkestconcert 6.50 Damnation de Faust, gramofoonplaten 8.20 Orkestconcert. 339 M. 12.352.05 Gra mofoonplaten. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Gra mofoonplaten. 8 20 Omroeporkest o. 1. v Hr. Kumps. 8.50 Concert i. h. Conservatorium Brussel. Rome 441 Al. 7.20 Gramofoonplaien. 8.20 „Frasquita", operette van Fr. Lehar. Zeesen 1635 Al. 3.50—4.50 Orkestconcert. 8 20 Concert. Orkest en sobsten. 9.35 Con eert door een orkest van Mühlacker. Daarna >ot 11.50 Dansmuziek. RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. Vrijdag In het begin van den avond komt over Weenen Beethoven's Missa Solemnis; de componist arbeidde vijf jaren, van 1818 tot 1823, aan dit geweldige werk, dat hijzelf als zijn beste schepping beschouwde. Een zeld zame rijkdom van muzikale gedachten is ir. HeuitteteM Kaar het Ëngelsch van Morice Gerard door Emma A H 19) HOOFDSTUK V. Generaal Mcnk op de AL" ey. Op den middag van den dag, volgende op Darcy's komst op de Abbey, werd de tijding gebracht door een bereden verkenner, die op een vlug paard had post gevat op den groo- ten weg, dat gezelschap van generaal Monk naderde De grocm had zich opgesteld op een punt, vanwaar verscheidene mijlen kon den overz;en worden, zoodat zijn waarschu we,ng sir Evelyn intijds bereikte om aan het hek te staan met drie of vier van zijn voor naamste bedienden, teneinde zijn aanzien lijken gast te ontvangen. Een half dezijn oud-gedienden reed in de voorhoede; daar achter de generaal zelve "jet een gevolmachtigde aan iederen kant. l^ee hooggeplaatste officieren van het le- ^er volgden en daarachter weer een troepje '•andsdragers. ...Generaal Monk schudde sir Evelyn harte lijk de hand en stelde hem voor aan secreta ris Scot en secretaris Robinson, de vertegen woordigers van het parlement en van de ourgelijke macht. Sir Evelyn beschouwde het gelaat van den generaal met innige belangstelling, deels deze Missa Solemnis besloten, waarin Beet hoven getuigenis aflegt van zijn wereldbe schouwing. In het begin van den avond brengt Mühlacker werken van Bach en Mozart voor eenige piano's en orkest; het concert wordt besloten met de mooie Leonore 3-ouverture van Beethoven, één der vier ouvertures, die hij bij zijn opera Fidelio heeft geschreven. Langenberg vervolgt den liede rencyclus Winterreise van Schubert. Te Warschau is de cellist Feuermann solist met een cello-concert van Haydn en korte stuk ken van verschillende componisten: het pro gramma vermeldt verder een sympnonie van Mozart, het symphonisch gedicht Till Eulen- spiegels Lustige Streiche van Richard Strauss en de beroemde Valse, poème cho- réographique, va nRavel. Over Berlijb en Heilsberg komt een door de Russische violiste Cecilia Hansen gegeven viool-recital. Voor de microfoon van Leipzig speelt het Dresdner strijkkwartet een kwartet van Haydn (A-dur, op. 55 nr. 1). Des avonds vervolgt de V.P.R O. den Haydn-cyclus met de uitvoering van pianowerken van den meester. Over het Vlaamsche Brussel komt o.m. het populaire vicolconcert van Mendelssohn en het D-dur celloconcert van Haydn. Voor de microfoon van Langenberg worden gespeeld een concert voor viola da gamba en orkest van Tartini en een pianoconcert van Mozart (D-dur, KV. 537, Krönungskonzert)de viola da gamba (knieviool), een oud instrument, is een voor loopeer van d cello; het gebruik van oude instrumenten neemt in den laatsten tijd weer toe. Radio Suisse Romande geeft een cello recital en later trio's van de hedendaagsche Fransche componisten Manuel en Roussel. Opera's en operettes. Königswusterhausen brengt het muziek drama das Herz van Hans Pfitzner. Over Beromünster komt een verkorte uitgave van de beroemde operette Walzertraum van Richard Strauss. Rome geeft een operette van Lehar, Frasquita. Straasburg zendt Mes- sager's Veronique uit. Zaterdag. In het begin van den middag brengt het gramofocnplatenconcert van het Vlaamsche Brussel twee actes uit de opera Aïda van Verdi en verder fragmenten uit de opera La Vida Breve van den hedendaagschen Spaan- schen componist de Falla. In het begin van den avond brengt Praag werken van Tsjechi sche componisten, o.a. een symphonie van Dvorak. De groote gebeurtenis van den avond is het ten bate der werkloozenkassen gegeven opera-bal met feest-uitvoering in het Kroll-theater en de beroemde Kroll-Festsale te Berlijn, dat door een'groot deel der Duit- sche zenders wordt uitgezonden: het muzi kale hoogtepunt vormt het optreaen (laat op den avond) van drie grootmeeesters van den dirigeerstaf, Furtwangler, Kleiber en Klem- perer, die een concert zullen leiden. Over de Noord-Italiaansche zenders komen o.m. de vierde symphonie van Schumann (d-moll), het vicolconcert van Mendelssohn en de stra lende Meistersinger-ouverture van Wagner London Regional geeft kamermuziek, piano kwintetten van Mozart en Brahms en een panosonate van Beethoven. Later op den avon dgeeft Warschau het wekelijksch Chh- pin-pregramma, ook ditmaal weer pianower ken. ftechtstzpAw ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 16 Februari. VOORSPEL VAN EEN GROOT AVONTUUR. Als verdachte nummer één, verscheen de 26-jarige Dirck Geraldine Willem K., wo nende te Helder en geboren te Brazilië, thans in voorarrest, aan welk jongmenseh ten laste werd gelegd, diefstal van een portefeuille, in houdende 2740 gulden aan bankpapier, welk geld het eigendom was van zijn vader en welke diefstal ten huize van zijn ouders was gepleegd op 19 Nov. j.1. Deze lichtzinnige zoon huurde alstoen een auto en snorde in gezelschap van een tweetal vrienden naar Amsterdam, alwaar aardig wat geld werd weggesmeten en de verdachte wiens stem ming onbegrensd royaal was, ook zijn twee vrienden eens netjes in de kleeren stak. Nog veel meer gezellige avontuurtjes werden door het fuifende trio beleefd, tot de politie een eind maakte aan de pret en het drietal achter de tralies deponeerde. De verdachte, thans terecht staande, er kende hetgeen hem was ten laste gelegd. Hij werd als toegevoegd verdediger bijgestaan door mr. Scholten. De heer Wiggers-, ambte naar der reclasseering en dr. ter' Raa, psy chiater, werden in de eerste plaats als ge- met betrekking tot het verleden, deels met het oog op de toekomst; de grootste man van Engeland, misschien van de wereld, be trad het park; een soldaat zonder gelijke, een eerlijk man, die groote daden had ver richt en van wien nog grooter dingen ver wacht werden. Sir Evelyn had gehoord van de meesterlijke wijze, waarop Monk het Schotsche leger, niet alleen voor zijn wil had gebogen, maar er een krachtig werk tuig in zijn hand van had gemaakt; hoe de mannen, die zijn invloed hadden willen on dermijnen, afgedankt en ter zijde gesteld waren door één daad van wilskracht, waar door beslag gelegd was op ieder fort, heel Schotland door, en die het leger, dat hij on der zijn bevel had, zoodanig tot een geheel had versmo'ten. dat het als één man optrok, als een volmaakt werktuig voor de bevrij ding van Engeland, of liever van de geheele natie. Sir Evelyn had gehoord van die mar- schen in den nacht door de sneeuw, van den heldenmoed, door generaal Monk betoond in het verdragen van de barheid en wisse lingen van de weergesteldheid van den win ter; zijn beleid in het overkomen van on voorziene moeilijkheden. Dit was het onmiddellijk verleden: wat lag verborgen in den schoot der toekomst? Sir Eve'yn, die zijn land lief had, trachtte in die kalme, verstandige oogen te lezen; trachtte iets op te maken uit de houd ng van den grooten soldaat, die zijn zwaar paard bereed, of hij er één mee was. Hoe onbeduidend leken die schetterende aanhangers van het parlement met een waardigheid, die hun zoo slecht afging, te genover de waardigheid van den man,dien tuigen gehoord, benevens de medeplichtige vriend Schutte, die ook van het vette der aarde had geprofiteerd, tot kroongetuige werd gepromoveerd. Uit diens verklaring bleek, dat het plan reeds vooraf was beraamd door verdachte, om zijn vader te bestelen. Hij zou alsdan zijn vrienden waarschuwen als hij zijn slag had geslagen. De officier releveerde dat het hier in den grond een treurige zaak betrof. Een zoon toch, die zijn eigen vader besteelt. Deze vader had zich dan ook als getuige doen ver ontschuldigen, welke uitschakeling door de rechtbank werd goedgevonden. Spr. sprak zijn sterke afkeuring uit tegen een dergelijke onsympathieke daad, als door verdachte gepleegd. Met den psychiater was echter de officier van meening dat een dergelijke handeling aanleiding geeft te denken, dat verdachte geestelijk niet normaal was. Verdachte had zijn vader reeds meermalen bestolen en bedrogen en hem bovendien ge plaagd door kwaadaardige kwajongens streken. Voorts bracht de officier nog ter sprake, dat verdachte ook verschillende andere ver mogensdelicten had gepleegd. Ten slotte requireerde de officier 1 dag ge vangenisstraf met 1 aftrek van een dag, be nevens ter beschikking stelling der regeering. De verdediger, mr. Scholte, verklaarde nood gedwongen zich bij dit requisitoir aan te sluiten. DE EERSTE VRIEND DIE GEPROFITEERD HAD VAN DE GESTOLEN DUBBELTJES. Hierop verscheen de chauffeur Lieze Anth. S., woonachtig te Helder, thans gedetineerd, die de vroolijke reis had meegemaakt en te Amsterdam 40 en te Utrecht 25 als cadeau had geaccepteerd. Ook had hij aan vaard een aanvulling van zijn garderobe enz. Na zijn aanhouding werd nog een niet on belangrijk bedrag dat was overgehouden en wel 2250 op de drie verdachten bevonden Ook deze verdachte verklaarde edelmoedig geen bezwaar te hebben, dat het op hem bevonden bedrag aan den rechtmatigen eige naar zou worden teruggegeven. Uit de antecedenten van verdachte bleek voorts, dat ook deze verdachte geen toon beeld van deugd kon worden genoemd. Hij had een zwak karakter, was pessimistisch en spoedig geneigd den verkeerden kant op te gaan, was het oordeel van den mensch- kundigen heer Wiggers. Niettemin had de heer Wiggers ook meer edele eigenschappen van verdachte ontdekt en meende, dat een eventueele reclasseering kans van slagen had. De officier noemde de zaak een keerpunt in het leven van verdachte. Zijn strafregister was nog blanco, maar deze omstandigheid was wel wat fraai gekleurd. Hij had heel wat op zijn kerfstok en in dit verband achtte de officier dit schoone strafregister geen onaan vechtbaar voordeel. Gevorderd werd ten slotte 10 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en oplegging van bijz. voorwaarden. Mr. Buiskool van Schagen, toegevoegd verdediger, bracht eenige licht punten in het karakter van zijn cliënt naar voren en achtte een voorw. straf voor verd. nuttig en noodig 10 maanden noemde pleiter echter wel wat zwaar en ten dien aanzien verzocht pleiter een flinke reductie. Eindelijk verzocht pleiter onmiddellijke invrijheidstel ling. De officier repliceerde en verzette zich tegen de onmiddellijke invrijheidstelling om practi- sche redenen. Na dupliek van verdediger werden geen termen gevonden. Uitspraak a.s week. DER DRITTE IM BUNDE. Eindelijk maakte zijn opwachting de derde in den bond van fuifnummers, de 24-jarige Johannes Anthonius P. Ook hem was door Dirck K. medegedeeld, dat de greep in vaders bankbiljetten gelukt was en hij had niet ge aarzeld aan het uitstapje deel te nemen en te genieten van de ruime voordeelen, hem aan geboden. Ook hij had te Amsterdam f 40 ontvangen en te Utrecht 25 en diverse kle dingstukken, om zijn uiterlijk te verfraaien. Voorts nog een treinbiljet Brussel etc etc. Door verdachte werd alléén toegegeven, dat hij 25 als geschenk had geaccepteerd, doch het overige had hij betaald uit eigen middelen. Ook in deze zaak was de heer Wiggers reclasseeringsrapporter. Deze heer verklaarde met dezen verd. het experiment niet te durven nemen. Verdachte had naar de meening van getuige aan hem zij op de gevaarlijkste plaatsen trachtten te brengen, echter steeds te vergeefs. Het is vele jaren geleden, dat wij el kaar ontmoet hebben, sir Evelyn; toch her inner ik mij dit nog zeer goed. Ik wilde u in persoon mijn opwachting maken, daar mijn leger zoo dicht bij uw landgoed lag. Het verheugt mij u een welkom te bie den en het spijt mij enkel, dat de ruimte op de Abbey beperkt is en zulk een hoogen gast onwaardig Sir Eveiyn sprak met den hoed in de hand hoffelijk en eerbiedig buigend. De ruimte beperkt! herhaalde Monk. Bij St. Joris, Lee! Als gij enkele van de schuren hadt gezien, waar ik met mijn ge trouwen heb gelegen, die gij zoo juist pas seerde, dan zoudt gij niet zoo spreken van Grangeland Abbey! Ik heb het een en ander gehoord, ge neraal, van hetgeen gij hebt doorstaan, en ik bood u enkel mijn verontschuldiging, dat mijn huis niet licht ruimte zal bieden voor allen, die ik vanochtend heb gezien. Wees niet vervaard, sir Evelyn, ik waardeer uw verlangen om gastvrijheid te bieden, maar ik verzeker u, dat een schuur en een paar bossen stroo zeer voldoende zijn voor mijn soldaten en voor mij ook; de ze heeren kunnen er echter anders over den ken, zei hij met een ondeugende tinteling in de oogen naar de beide burgers. Ik hoop, dat wij u allen kunnen logee- ren, zonder de hulp van schuren, zei sir Eve lyn glimlachend. Ze reden door het park en zoo naar de Abbey. Monk zelve leek van andere gedach ten vervuld; meer dan eens dwaalde zijn niet de waarheid verteld en hij vertrouwde dus dezen jongen niet. Verdachte had vele schulden en het was onaannemelijk, dat hij nog over f 60 eigen kapitaal had beschikt, vermeende mr. Ledeboer, de president. De verdachte bleef echter desondanks bij zijn op gaven volharden. Getuige Dirck K., de gastheer, verklaarde desgevraagd dat verdachte geen cent van zich zelf in zijn bezit had. Hij verschilde in dit opzicht volstrekt niets met verdachte. De officier nam de gedeeltelijke ontkente- nis van verdachte niet serieus en noemde voorts deze zaak het moeilijkst, wat betrof het opleggen van de eventueele straf. De of ficier verdacht hem te zijn een opschepper een praatjesmaker, 'n minnaar van cafébe zoek, sigaretten en modieuse kleeding. Te gen dezen verdachte requireerde de officier 5 maanden onvoorwaardelijk. Mr. v. d. Loos, aan wien dezen cliënt door het consultatiebureau was toebedeeld, hield een meer uitvoerig (pleidooi; wat ook in deze zaak, die niet zoo glad boterde als de vorige zaken, dan ook wel noodig was. Pleiter betwijfelde of het aannemen der kleedingstukken en andere voorwerpen wel aangemerkt kon worden als een strafbaar feit, zooals pleiter met aanhaling van St- mons nader werd uitgewerkt, vooral daar Simons hierbij verwees naar Noyons. Pleiter achtte voorts de gevorderde straf te zwaar en 5 maanden gevangenisstraf niet in overeenstemming met de zwaarte van het misdrijf. Ten slotte besprak pleiter nog het reclas- seeringsrapport en wees op de mogelijkheid, dat de ambtenaar in zijn onderzoek wellicht zijn opdracht kon hebben overschreden. Eindelijk releveerde hij omtrent zijn cliënt nog eenige gunstige inlichtingen. Mr. v. d. Loos besloot zijn uitvoerig pleidooi met te verzoeken ook voor dezen verdachte een voorwaardelijke straf. Aan de onmiddellijke invrijheidstelling wilde verdediger zich niet wagen. Volgde een interessante re- en du pliek tusschen officier en verdediger. Krach tig verdedigde de officier onder meer den reclasseeringsambtenaar m de moeilijkheden van een dergelijk onderzoek. De heer Wiggers werd hierop in de gele genheid gesteld zijn standpunt nog eens na der toe te lichten. Pleiter had daarop zoo ongeveer het laatste woord en werd daarna de uitspraak bepaald op a.s. week. EEN ONBEHOORLIJK BOEREN KNECHTJE. De 26-jarige landbouwersknecht Rinke v. d. S., werkende te Wognum, wonende te St. Nicolaasga en thans, als gevolg van zijn zeer lakenswaardige gedragingen tijdelijk in depót in het Huis van Bewaring te Alk maar, stond terecht ter zake het plegen van handelingen, strafbaar gesteld bij art. 247 wetb. van strafrecht, welke zaak op grond van het zedekwetsende, buiten tegenwoordig heid van publiek werd behandeld. Mr. Winkel, van het juristenkantoor mrs. van Dijk en Winkel opponeerde in deze zaak als raadsman en verdediger. DE INTENTIES VAN EEN ASPIRANT MOORDENAAR GELUKKIG MISLUKT. De 19-jarige koopman Jan Kr., wonende te Hoorn, thans gedetineerd, stond na de pauze terecht wegens poging tot doodslag, althans zware mishandeling op 15 Dec. 1931 aldaar gepleegd op den persoon van den getuige Klaas Hiemstra Voorts had hij nog in zijn zenuwoverspanning ook nog een damesman tel, toebehoorende aan mej. G. Heins door messneden beschadigd. Om te beginnen achtte dr. Barnhoorn, psy chiater te Heiloo, den verdachte niet geheel toerekeningsvatbaar en zeer nerveus. De ge- tuige-deskundige adviseerde den verdachte te doen opnemen in een psychopateninrichting en tot dien einde ter beschikking stelling der regeering. Voorts kon nog worden medege deeld, dat de verdachte, toen hij nog resorteer- de onder de kinderwetten, 2 maal was ver oordeeld. Wat het feit zelf betrof, de verdachte erken de zelf zijn nijd te willen koelen op Klaas Hiemstra. Dit had hij ook kenbaar gemaakt in een door hem geschreven brief uit het huis van bewaring aan zijn moeder, en uit dien brief spraken geen gevoelens van vergeving en berouw. De oorzaak van het conflict was een meisje, de getuige Anne Heinis, dat hij op gemelden datum aantrof in gezelschap van Hiemstra Hij ging toen dezen veronderstelden mede minnaar met een reusachtig dolkmes te lijf en bracht hem een heftigen steek in de borst toe. Een steek, die ongetwijfeld doodelijk zou zijn geweest, doch omdat door een gelukkig toeval de edele deel en niet werden geraakt en geen infectie optrad, kwam het niet tot zulk een fataal effect. oog met een zeere nieuwsgierigheid over de mooie bosschen, die tot het goed behooren. Hij zei echter weinig, zooals dit eenmaal zijn gewoonte was. Sir Evelyn richtte enkele opmerkingen tot secretaris Scot en zijn collega; ze namen die gelegenheid te baat om, zooals zij dit steeds deden, op dien gedenkwaardigen tocht naar Londen, voortdurend tegen den koning en de koningsgezinden uit te varen, een onderwerp, waarover zij eenmaal niet zwijgen konden. Hun gastheer zei alleen iets tegen hun ergsten uitval. Generaal Monk sprak geen woord, maar zoo nu en dan meende Lee even een glim lach om zijn om zijn mond te zien spelen. Werd hij er door Scot of Robinson noodza kelijk bij betrokken, dan antwoordde hij slechts met een enkel woord of soms alleen met een klap van de vlakke hand op de flank van zijn paard, een beweging, die dus van alles beduiden kon. Zoo bereikten ze de Abbey; op de boven ste trede van het bordes stond miss Lucille, vergezeld door de huishoudster en door en kele van de bedienden, om de gasten van haar vader te ontvangen. Generaal Monk kuste haar de hand, na dat hij van -zijn paard gestapt was en de treden van het bordes bestegen had, dat naar de halldeur leidde. Het waardige en hoffelijk van het jonge meisje trof den ouden soldaat. U doet mij denen aan 'uw moeder, zei hij. De tranen welden haar in de oogen. Iets aangenamere kunt u mij niet zeg gen, sir luidde het antwoord. Generaal Monk vatte haar hand en trok Niettemin werd de aangevallen rivaal toch zeer ernstig getroffen, zooals uit de verkla ring van dr. Kortenbosch kon worden gedis tilleerd. Allerlei griezelige stukken van overtuiging, gencemd dolkmes en bebloede kleederen van het slachtoffer waren ter terechtzitting aan wezig. De moordaanslag was gepleegd op den openbaren weg, genaamd de Nieuwstraat. De getuige Klaas Hiemstra was commen saal in het gezin Heins en niet met Geertje noch Annie verloofd. Hij ging als huisgenoot vriendschappelijk met haar beiden om. Op Dinsdag 15 December kwam hij met Geertje uit de fabriek en werd alstoen door verdachte, die liep met zekeren Greeuw, aangevallen. Het scheen hem toe dat de jongelieden dron ken waren. Ook vermeende getuige dat ver dachte zoo men het noemt, op hem liep. De getuige is opgenomen in het ziekenhuis en behandeld door dr. Kortenbosch. Geheel genezen was hij nog niet. De 15-jarige Geertje Heins, fabrieksarbeid ster, verklaarde absoluut geen verkeering met getuige Hiemstra te hebben. Zij had gezien dat Hiemstra gestoken werd. Verdachte wilde Geertje ook steken, doch zij koos het hazepad. Wat niet kon verhinderen, dat haar mantel beschadigd werd dooi messneden. Verdachte riep: „je mot met je poote van mijn meisje af blijven". Getuige Hiemstra had ook nog een snede in zijn pols gekregen. Dat verdachte Geertje Heins zou hebben gestoken, daar had getuige niets van bemerkt. De 18-jarige Annie Heins, op wie verdachte dan eigenlijk verliefd zou zijn, zei, dat verd. ook haar wel eens met den dood bedreigd. Verdachte ontkende Annie bedreigd te heb ben, doch deze jonge dame, die niet voor de poes was, bleef pertinent beweren, dat ver dachte op het Noord bedreigingen tegen haar had geuit. Dat lieg je, zei verdachte Neen jij, repli ceerde de jongedame, hem onvervaard aan starend. De officier memoreerde het gebeurde dat op 15 December te Hoorn op de Nieuwstraat voorviel Verdachte had een oogje op Annie Heins en alstoen in het schemerdonker Geer tje voor Annie aangezien. Hij kon dit niet verkroppen en viel aanvankelijk Geertje aan, doch wendde zich daarna, toen hij zijn ver gissing bemerkte, tot Hiemstra en verwondde hem zeer ernstig. Te vorer. had verdachte zoowel tegen Annie als tegen Hiemstra doodsbedreigingen geuit. De onderschepte brief uit het huis van bewaring had zijn ge voelens verraden. Ter zake poging tot dood slag requireerde de officier, aan de hand van het uitnemende rapport van dr. Barnhorn, 1 dag gevangenisstraf met aftrek van 1 dag en ter beschikking stelling der regeering. Mr. van Giffen, vervangende mr. van Leeuwen, die p'otseling was verhinderd, be streed de primair telastegelegde poging tot doodslag en evenzeer de subsidiarie ten laste gelegde ernstige mishandeling, bovendien de beschadiging van den mantel, toebehoorende aan Geertje Heins. Alleen bewezen achtte pleiter eenvoudige mishandeling. Ook met de gevorderde straf kon pleiter zich niet vereeni gen en refereerde zich dienaangaande aan het oordeel der rechtbank. De officier bleef niet achterwege verdediger betreffende verschillende punten in zijn be toog van repliek te dienen waarop nog eenige dupliek door verdediger volgde. De opinies bleven onveranderd, dus kon van een vrucht baar debat niet worden gesproken ALS HET GETIJ VERLOOPT, MOET MEN DE BAKENS VERZETTEN. Deze economische wijsheid was ook toe gedaan de 37-jarige slager Pieter O. laat stelijk ingezetene van Amsterdam, thans ver blijf houdende in de dependance van het rechtsgebouw, in afwachting van de maat regelen, die de meervoudige strafkamer even tueel zou goed vinden tegen hem te nemen. De heer O., die niet voldoende in zijn be staan kon voorzien door het slachten van varkens, vond een meer loonend, zij het ook méér riskant bedrijf door oip de zwijnenjacht te gaan, wel te verstaan, stalen zwijntjes, in de gewone spreektaal rijwielen genaamd. Den verdachte, heden terecht staande, piek fijn uitgedoscht in een sportpakje en met op- gedraaiden knevel was tenlaste gelegd dief stal van een tiental rijwielen, welke vehikels gedeeltelijk in de rechtzaal en beneden in den gang waren geëtaleerd. Zoo had hij in het tijdvak van Juni tot December 1931 „gejat" 'n zestal rijwielen, waarvan de respectieve eigenaars achtereenvolgens voor het getul- genhekje compareerden. Ook nog op 23 Nov. 'n karretje te Uitgeest en op 8 Dec. een dito exemplaar te Heiloo en voorts nog een da mesrijwiel te Medemblik, eigendom van een verpleegster. Het verhoor van deze getuigen die door zijn arm. Kom, noodde hij, mijn eerste bezoek moet Robert Darcy gelden, mijn gewonden adjudant; u maakte geen gunstigen indruk op zijn genade, den hertog van Buckingham die van mij verlangde, dat ik hem zijn on beschaamdheid dan wel zeer kwalijk nemen Dit zeide de hertog, toen hij mij een paar uren later een bezoek bracht. Lucille vatte vlam, 'ofschoon ze zeer goed begreep, dat George Monk nooit door de oogen van een ander keek, maar uitslui tend op zijn eigen oordeel afging. Mijn neef kwam in botsing met zijn genade, den hertog van Buckingham, naar aanleiding van een man, die mishandeld werd voor zijn opvatting, of liever, omdat hij in opvatting verschilde van den hertog. Het was Ebenezer Holden, één van de pach ters van mijn vader. De heele geschiedenis heeft vanochtend de Abbey bereikt. Het wa ren er drie tegen één, maar kapitein Darcy dacht niet aan deze ongelijkheid van par tijen, toen zijn toorn eenmaal was opgewekt Lucille hield het hoofdje fier opgericht, met verhoogden blos en fonkelende oogen. Het is heerlijk om iemand te hebben, die voor je belangen opkomt, meende George Monk. Vooral wanneer dit iemand is als u, miss Lee. In het leger, waartoe ik de eer heb te behooren, denken wij niet aan ongelijk heden in partijsterkte, maar enkel aan het nagestreefde doel, niet aan eigen veiligheid, maar alleen aan het goed recht, waarvoor wij strijden; Robert Darcy is één van de onzen (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5