DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. Prijsverlaging N.V. Nassaugarage STOOMERIJ S. KROM Uit het Jlademmt van AUTOSIALLIHG in de Alle SCHOONMAAKGOEDEREN binnen enkele dagen terug. VRAAGT INLICHTINGEN. 134e Jaargang. Dank zij een offer van f 100.000 en wat er meer bij komt zullen de aken bij den Omval voldoende kunnen uitzwaaien. Het college durfde alles op één kaart zetten in een spel, waarin Klaver geen troef was- Men vreest dat de Schermerweg als weg weg is, als de nieuwe weg eenmaal weg is. MSMSsiïSXBslalBEM □PP Tel. 257 Bruid en Bruidegom. TEL. 1523 (3 lijnen) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten .abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTEI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. IV». 43 Directeur: C. KRAK. ZATUKD.%6 20 FEBHlAltl 1332 Hoofdredacteur: Tj. N. ADËMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Een goede kok maakt geen menue op waar bij de maaltijd met de meest copieuse spijs- combinaties begint om daarna met nors d' oeuvre en soep beëindigd te worden. En de samensteller van een raadsagenda doet eveneens verkeerd wanneer hij de te be handelen punten zoo rangschikt, dat men in den aanvang reeds tot zulke langdurige de batten komt, dat de rest der voorstellen ter nauwernood in behandeling kan komen en verschillende agendapunten ten slotte onbe sproken moeten blijven. Het is niet alleen dit college dat wij daar van in het bijzonder een verwijt maken, want wij hebben het reeds jarenlang betoogd, dat een agenda met niet minder dan 26 voorstel len, die allemaal bekeken en becritiseerd moeten worden, veel te lang is vooral wan neer er, zooals in dit geval, reeds dadelijk na de ingekomen stukken een paar bijlagen aan de orde komen, welker behandeling op zich zelf genoeg zou zijn om er een geheelen middag mee te vullen. Daar was dan allereerst het in den laat- sten tijd berucht geworden voorstel om, in overeenstemming met de wenschen van de Provincie, een verbindingsweg te maken tus- schen den nieuwen weg AlkmaarSchagen en den Kanaaldijk. Het was al eens meer aan de orde geweest zonder dat het de bij zondere aandacht had getrokken, maar een handig organisator, wiens naam we niet ver klappen zullen, had den laatsten tijd blijk baar vele bewoners van den Schermerweg het spookbeeld van een verlaten en vergeten verkeersweg voor oogen gehouden, een weg waaraan hun zaken door gebrek aan voorbij gangers te gronde zouden gaan en het ge volg daarvan was, dat er den laatsten tijd talrijke adressen verschenen waarin diverse zakenmenschen den Raad smeekten medelij den te hebben en hen niet moedwillig te ruïneeren. En dit alles stond dan in verband met de plannen voor een nieuwen autoweg, die in de toekomst het grootste deel van het thans over drie andere toegangswegen gaande verkeer zou opslokken en die ter hoogte van het Vic torie-park over een verbreede en verhoogde Friesche brug naar onze veste zou komen. De meeningen hierover waren zeer ver deeld. Er waren raadsleden die een dergelijke verkeersverbetering van harte toejuichten en er waren er ook, die ze ten eenenmale on- noodig achtten. Er waren er, die zeiden dat men minder op de belangen van Alkmaar dan wel op die van de Provincie lette, dat de Schermerweg, vooral nu de trambaan daar vrijgekomen is, voor veel minder geld verbe terd zou kunnen worden, die van oordeel wa ren dat de begrooting van 100.000 voor den nieuwen weg wel verdubbeld en zelfs meer dan verdubbeld zou moeten worden en die medelijden hadden met de verontacht- zaamde Schermerwegbewoners, die voortaan een grooten omweg zouden moeten maken over een onbeschutten weg waardoor vooral de schoolkinderen de dupe der historie dreig den te worden. Er waren verontwaardigde raadsleden zooals de heer Govers, die zich herinnerde, dat hij als veelbelovend jongeling al over den 300 jaar ouden Schermerweg had ge wandeld en die met een traan in zijn stem over den blijden dag van 1873 aprak toen het Vrijheidsbeeld met het steenen krans- armpje door een eerbiedige groep autoritei ten onthuld was en men „Van Alkmaar de Victorie" en „Doe open de poort" had ge zongen. De heer Govers was daar bij geweest en hij was er nog ontroerd van. En zou men nu den Schermerweg waartegenover ons Victo riepark is gelegen zoo maar tot een „opdro gende" straatweg willen maken! Hij weiger de eenvoudig aan zooveel ondankbaarheid vai' het tegenwoordige geslacht te gelooven. Maar helaas, al is de weg al driehonderd •jaar en al bestudeerde de heer Govers de si tuatie Donderdagmiddag op een kaartje van dog ouderen datum, het was een feit, dat het V-ollege „ijskoud" zooals men in Alkmaar ze£t -— het voorstel deed een anderen weg intbla'ien' ^ezen °P den Kanaaldijk te laten .omen en een nieuwe Friesche brug te Projecteeren bij het Victoriepark, die volgens eerste enthousiaste beschrijving zoo hoog 2 u w°rden dat alle schepen er onder door uaen kunnen, maar naar uit latere mede- deelingen bleek alleen ingeval die scheipen hun schoorsteenen en masten zoover moge lijk naar beneden kunnen klappsn. Volgens den burgemeester zou een derge lijke brug, in tegenstelling met de tegen woordige, slechts een kwartiertje per dag opengedraaid behoeven te worden en wij ra den allen, die een gemakkelijk baantje zoe ken dar. ook dringend aan zoo spoedig mo gelijk naar de in het zicht komende betrek king van brugwachter te solliciteeren. Evenwel, de heer Govers en anderen wa ren heel wat pessimistischer gestemd en ge loofden dat het kwartiertje wel een vergis sing zou kunnen blijken. Men heeft oorspronkelijk bij den Omval een Klapbrug willen maken, maar er komt nu een brug op een andere plaats wat noo- dig blijkt voor het goed uitzwaaien van aken. B. en W. hadden daarover al in hun bij lage gesproken en het met zooveel stelligheid verzekerd, dat de Raad onwillkeurig respect voor hun schipperstalent begon te krijgen. Er werd dan ook over en weer herhaaldelijk over het afzwaaien van aken gesproken, tot groot ongerief van onze zetterij, die op der gelijke vaktermen niet bedacht was, die het persklare verslag van onzen verslaggever niet heeft kunnen ontcijferen en inplaats van over het „afzwaaien van aken" over het „afwaaien van daken" heeft gesproken. Een groot bezwaar bleef bij al die plannen inmiddels het hulpeloos toekijken van de Omvalbewoners, wier kinderen nu voortaan zulke groote omwegen moeten maken en wier zakenlieden hun bedrijven dan aan een dood loopenden weg zien verkwijnen. Ook het col lege heeft dat begrepen en de burgemeester zegde toe te zullen trachten een oplossing te vinden door over het Kraspolderdijkje een verbindingsweg te mafcen waardoor aan de meeste bezwaren tegemoet gekomen kan wor den. En evenzeer zou hij trachten aan het verlangen van de Kamer van Koophandel te voldoen door te verzoeken het verderop ge legen kerkebruggetje, dat thans een voetbrug zou worden door een rijbrug te vervangen. Wij durven niet verzekeren of alle raads leden en alle journalisten de situatie bij al deze besprekingen duidelijk konden overzien en beoordeelen en wij gelooven dat wanneer men in de raadszaal een goed zichtbare tee- kening had opgehangen de discussies een veel vlotter verloop zouden gehad hebben. Nu praatte men nog te veel langs elkaar heen en vroeg naar allerlei details terwijl men met een stok op een kaart alles heel duidelijk had kunnen demonstreeren. De heer Klaver had het gewaagd als de kleinst mogelijke minderheid van B. en W. er een eigen afwijkende meening op na te houden, inderdaad een heele prestatie als men nagaat dat het geheele college hem on der zijn langdurige uiteenzetting met dezelf de voldoening zat aan te staren als een wormstekige appel door een groenteboer wordt bekeken. De heer Westerhof hief zoo nu en dan zelfs zijn handen ten hemel en meerdere leden van het college verbaasden zich er over, dat de heer Klaver zelfs aan de cijfers van zijn eigen directeur van Gemeentewer ken scheen te twijfelen. De heer Klaver was ongetwijfeld goed ge documenteerd maar hij mist helaas het ora torisch talent van den heer Westerhof in sa menwerking met het stemvolume van den heer Keijsper en de dictie van den heer Ringers. Hij spreekt zacht en eenigszins monotoon en daarom worden er tijdens zijn redevoerin gen, vooral als ze van wat langen duur zijn, allerlei andere gesprekken gevoerd waar door veel van de gulden woorden van wijs heid, welke de heer Klaver dikwijls ten beste geeft, als een roepen in de woestijn verloren gaat. Natuurlijk kwamen ook de Kanaalplannen nog eens voor het voetlicht en werd een heftig debat gevoerd tusschen de voorstan ders van autowegen en die van vaarwegen waarbij de heer Woldendorp zelfs tot de ge waagde conclusie kwam, dat alles wat de Wieringermeerpo'.der opbrengt, ten slotte in één enkele aak kan worden geladen, wat. gezien de vele millioenen aan de droogleg ging besteed, inderdaad een heel kostbare ladinaf zou worden. Doordat het college een motie-Ringers overnam, waarin vastgelegd werd, dat er een verbinding tusschen den Schermerweg en den nieuwen verbindingsweg tot stand zou komen, hebben B. en W. ten slotte de over winning behaald tot grooten spijt van de baters als de heeren Govers en Woldendorp. die nu eenmaal hun hart aan Schermerweg en Omval verpacht hebben en in wier gedachten het kostbaarste uit Alkmaar s victorietijd thans ten doode is opgeschreven Na dezen hutspot van vaar- en waterwegen kwam er een ander gerecht op tafel, dat de toch al niet erg hongerige raadsleden nog een veel zwaarderen arbeid gebost heeft. Het was het uitbreidingsplan aan den Westerweg, dat eveneens reeds tot allerlei beschouwingen en adressen van grondeige naren aanleiding heeft gegeven. Blijkbaar geprikkeld door het voorbeeld van Heiloo, dat op eigen terrein destijds een bouwplan maakte waarbij meer op de belan gen van de omgeving dan op die van de be woners gelet werd, hadden ook B. en W. van Alkmaar een plan ontworpen, waardoor de huizen op het Alkmaarsche Westerweg- gëbied iets Amerikaansch zouden krijgen. In de prairieën staan de huizen zoover van elkaar, dat men vele uren te paard moet zit ten om een buurvisite te kunnen brengen en hoewel men het volgens de plannen van B. en W. nog wel te voet zou kunnen doen. werd toch door vele raadsleden geoordeeld, dat er absoluut geen noodzaak was om te bepalen, dat woningen vijftien meter van den weg moesten leggen en door vijf-en-twintig meter grond omgeven moesten zijn. Dat wordt veel te kostbaar aan grond en daarvoor vindt men geen koopers, klaagden de opposanten, die er op wezen, dat men ook aan de Juliana van Stolberglaan de eerst voorgeschreven open-bebouwing door gebrek aan koopers weer had moeten prijs geven. „Wat verwacht lT daar wel voor villa's?" vroeg de heer Keysjt^r, „U kunt er met even veel succes kasteelen te koop zetten. Geen richard zal juist daar een buitenplaats laten bouwen en het eenige wat U bereikt is dat er nog meer kippenfokkerijen zullen komen waar men met een klein huis en een groot stuk grond juist krijgt wat men noodig heeft". „Er behoeven daar heelemaal geen bewoners te komen", zeide de burgemeester, maar een vertegenwoordiger van de grondeigenaren trok op dat oogenblik op de publieke tribune een allerbedenkelijkst gezicht en hij deed precies hetzelfde toen de heer Van de Vall en anderen over voor een prikje ingekocht wei land en over woekerwinsten yan speculanten begonnen te spreken. „Wij zitten hier voor het algemeen belang en niet voor dat van enkele particulieren!", riep de heer Westerhof met al de oratorische kracht waarover alleen hij kan beschikken, maar de heer Keysper betoogde dat het par ticulier belang en het algemeen belang z.i. heel best konden samengaan. Inderdaad een gewaagde stelling, maar toch eene, die wij niet geheel zouden willen negeeren. Grondeigenaren willen natuurlijk een zoo gesloten mogelijke bebouwing om zooveel mo gelijk grond voor huizen te kunnen verkoo- pen, maar afgescheiden van alle schoonheids projecten, heeft ook Alkmaar zelf belang bij het bouwen van veel goede en niet te dure middenstandswoningen zonder welke het nog een onafzienbare reeks jaren kan duren eer wij het geboortefeest van onzen dertigdui zendsten inwoner zullen vieren. Natuurlijk rust op B. en W. daarnaast de plicht te waken voor het natuurschoon, ma-ar ook hier moet niet overdreven worden en wij konden ons heel goed vereenigen met het voorstel-Ringers om vast te stellen, dat vanaf het eindpunt der thans gesloten bebouwing tot aan den Kalkovensweg als overgang een half-open bebouwing zou worden toegestaan en eerst daarna een open bebouwing, zij het dan ook niet in zoo «terke mate als dat door B en W. was voorgeschreven. Er werd langdurig gediscussieerd over de toelaatbaarheid om op voortuintjes min of meer een bouwverbod te leggen, wat vooral door mr. Langeveld als de meest onsympa thieke onteigening zonder schadevergoeding werd gekenschetst, er werden vragen gesteld naar de toekomstplannen voor het middenter rein van een bouwblok, er werd op uitstel aangedrongen en er kwamen zooveel debaters opdagen, dat B. en W. een meerderheid voor de motie-Ringers vreesden en zich enkele oogenblikken terugtrokken om het beste krijgsplan voor een eervol! en aftocht te be spreken. Weinige minuten later was het college al weer terug en alsof hij als voorzitter der jury een doodvonnis moest uitspreken, zoo plech tig verklaarde de burgemeester, dat B en W. met vijf bloedende harten en niet dan gedron gen door de noodzaak der droeve omstandig heden, tot een concessie bereid waren. Men zou den Westerweg niet verbreeden en de gesloten bebouwing tot aan den Kalk ovensweg laten doorgaan. Daarna moest evenwel de open bebouwing worden toege staan zooals die door B. en W. op het uitbrei dingsplan geprojecteerd was. Het was in zooverre een eigenaardige con cessie, dat er veel meer gegeven werd dan waarom de meerderheid van den Raad ge vraagd had. Immers de heer Ringers was niet tegen het verbreeden van den weg en had evenmin een gesloten bebouwing maar een half open bebouwing bepleit. Verschillende raadsleden waren ondanks de afmattende debatten nog zoo helder om dat tijdens de stemming 'c ontdekken, wat een groote verwarring ten gevolge had, doordat men van alle kanten door °lkaar schreeuwde. De heer Westerhof stond zelfs op het punt het voorstel-Ringers te steunen, toen deze zijn eigen glazen ingooide door te verklaren, dat hij in allen gevalle op het laatste wegvak een minder open bebouwing bleef eischen dan door het college was voorgesteld. Toen riep de secretaris ook maar de andere namen af en bleek dat in deze verwarde en blijkbaar voor vele raadsleden onduidelijke stemming de heer Ringers precies op één.na de meerderheid gemist had, zoodat het plan van het college was aangenomen en de ver tegenwoordiger der grondeigenaren met een dankbaar maar niet geheel voldaan gelaat zijn plaats op de publieke tribune kon verla ten. We gelooven, dat vele raadsleden, achteraf beziën, den gang van zaken zullen betreuren en met ons van meening zijn, dat eenerzijds in de concessie meer gegeven werd dan men verlangde en anderzijds B. en W. te veel heb ben vastgehouden aan hun voorstellen voor het laatste wegvak. De omstandigheid, dat men vóór 20 Fe bruari een beslissing moest nemen zoodat uit stel niet mogelijk was en tevens, dat het al een half uur later was dan het gewone tijd stip waarop de meeste raadsleden in een be kend restaurant gezamenlijk een vredes- sigaar rooken en een vredes-Voorburgje drin ken, hebben er ongetwijfeld toe meegewerkt, dat dit belangrijke vraagstuk aan het slot niet die rustige belangstelling gehad heeft, waar op men gewoonlijk in onzen raad wel kan rekenen. Daarbij komt, dat B. en W. het „onaanne melijk" hadden uitgesproken, dat over de stemming de dreigende schaduw van een por tefeuillekwestie scheen te hangen en dat blijk baar vooral de leden der tegenwoordige re- geeringspartijen zoo kort na den val van het kabinet-Laval de wereld niet opnieuw voor een verrassend nieuws van een tweede poli tieke catastrophe wilden stellen. Tusschen beide groote voorstellen door heeft de burgemeester nog wat klein goed onder den hamer gebracht waarvoor geen of weinig discussie verwacht werd. De grootste verrassing was wel een kas- geldleening van 1.200.000 a pari tegen 5'A procent, af te lossen in 1937, voor welker onderzoek en beraadslaging de deuren slechts korten tijd gesloten behoefden te worden. Alkmaar moet dus toch nog voor 5A pro cent leenen wat met het oog op den kern- gezonden toestand van zijn financiën zeker op abnormale tijdson.standigheden wijst. Melden wij dat de recalcitrante leeraren bij het Nijverheidsonderwijs thans om hun zuiver rechtsgevoel even hoog geprezen werden als zij in de vorige vergadering laag waren neergezet en bewaren wij met het oog op een nog komend prae-advies het salaris adres van de directrice van het Centraal ziekenhuis voor een volgende bespreking, dan zijn er toch nog eenige andere punten, die even gememoreerd moeten worden. Allereerst is dat de rede van den heer Hoy tink, die bij het voorstel om de objecten voor werkverruiming uit te breiden er op gewezen heeft, dat onze gemeente ook in een toestand begint te komen, dat de Rijkssubsidie bij de werkverschaffing niet langer genegeerd kan worden, vooral wanneer deze voor uitgaven als de thans voorgestelde zelfs 60 procent kan bedragen. Door het gemis aan die subsidie dreigt, volgens den heer Hoytink, ook het Prov. sub sidie op den duur verloren te gaan en het directe gevolg is thans ook, dat wij verstoken blijven van uitkeeringen van het Nationaal Crisiscomité. Het zou wel eens kunnen, zoo protesteerde de anti-revolutionnaire afgevaardigde, dat het middel erger dan de kwaal blijkt en dat de werkloozen door het weigeren der Rijks subsidie gedupeerd inplaats van bevoordeeld worden. Hij achtte zich over het aantal werkloozen allesbehalve objectief ingelicht en vreesde dat Maatschappelijk Hulpbetoon dat toen de instelling ervan bepleit werd immers niet beduidend meer zou kosten dan het vroegere Burgerlijk Armbestuur met het toegekende kwart-millioen niet zou toekomen en dit jaar wei 300.000 zou kosten. „Zijn dan werkelijk de tijdsomstandigheden zoo veranderd en heeft men een vergrooting van werkloosheid in het geheel niet voor zien?" vroeg hij, maar de heer Westerhof weigerde pertinent en dat is een veeg tee- ken om thans over Maatschappelijk Hulp betoon te spreken en wilde alleen maar belo ven, dat hij voor het volgende seizoen geen voorstellen inzake werkverschaffing zou doen zonder daarbij tegelijkertijd het standpunt der regeering en het bedrag der subsidie mede te deel en. „Men behoeft er zich dan nog niet aan te binden", riep hij geruststellend in de richting zijner partijgenooten, maar wij verwachten, dat het kerngezonde Alkmaar in dezen finan- ciëelen grieptijd nog wel eens een zoodanige verkoudheid zal kunnen oploopen, dat men het toch wel geraden zal achten de-hulp van den Rijksmedicus in te roepen. Wij vermelden ten slotte, dat voor ontwik keling van werkloozen nog 1000 gevoteerd werden en dat de heer Bakker in de korting op de salarissen van leeraren van Handels school, Handelsavondschool en Gymnasium een ontoelaatbare aantasting van de gemeen telijke autonomie zag waartegen hij ten krachtigste wenschte te protesteeren. Het is niet onmogelijk, dat zijn protest ter kennis van den minister zal gebracht worden, zoodat de gedupeerden nog een kleine hoop kunnen hebben, dat deze bewindsman alsnog tot menschel ijker gedachten zal komen. Helaas moeten wij eindigen met de mede- deeling, dat vele gangen van het overladen menue door de gemeentelijke koks wegens tijdsgebrek niet meer ter tafel gebracht kon den worden en in de ijskast gezet zijn om bij de eerstvolgende conferentie opnieuw gepre senteerd te kunnen worden. Het is te hopen, dat zij dan tot de voorge rechten behooren omdat zelfs de gemeente lijke koelcel niet kan waarborgen, dat deze voorstellen op den duur niet iets van hun ac tualiteit zullen verliezen. Wilt V een moderne en luxe trouwplechtigheid, maak dan gebruik van de nieuwe FIAT trouwcoupé en bijpassende FIAT volgauto's van de Fa. A. DAM Co., ALKMAAR. Tel. 490. Deze wagens zijn dagelijks te bezichtigen aan onze garage Snaarmanslaan. Onze tarie ven zijn zeer billijk. Den Haag, 19 Februari 1932. Bij den aanvang der vergadering heeft heden de Tweede Kamer benoemd bij her stemming tot commies-griffier mr. A. F. Schepel te Amsterdam met 38 st., tegen 37 st. op mr. J. Bruin Slot te 's-Gravenhage. Nadat de Voorzitter met een hartelijke rede afscheid had genomen van den heen- gaanden commies-griffier mr. Wéhry, die tot rechter te 's-Gravenhage is benoemd, werd den heer Van Dijk (a. r.) gelegenheid gegeven te interpelleeren over een behoor lijken radiozenderbouw en de regeling van de vergunningen tot radiozendingen. Wij hebben 2 zenders: golflengte 1875 M., toe- behoorend aan K. R. O. en V. P. R. O., de vroegere golflengte van 1071 M. werd in

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1