DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. STOOMEMJ S. KROM Alle SCKOONMAAKGOEDEREN binnen enkele dagen terug. Ttjaqdiiksch Qwuzkht OSuiteniaitd 134e Jaargang. de kabinetscrisis in frankrijk opgelost! actie van het „ijzeren front". TEL. 1523 (3 lijnen) lawine in oostenrijk. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.S0. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten .abat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTËI ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. ,%o. 44 Directeur: C. KRAK. 22 FDBHI'AKl 1932 RgnMHMMDEiMKHte-ymr*- "M 'M AWW—UT Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 0it nummer bestaat uit drie bladsn. Tardieu geslaagd in zijn poging. De samenstelling der nieuwe regeering. Het was men heeft het reeds in ons nummer van Zaterdag kunnen lezen den heer Painlevé niet mogelijk gebleken, om een nieuwe regeering te vormen en dus gaf hij zijn opdracht aan president Doumer terug. Deze laatste was zoo verstandig; om niet aan Paul Boncour de opdracht te geven, om dat deze eenzelfde poging en op dezelfde grondslagen zou wagen. Het beste zou zijn, om een soortgelijk kabinet te krijgen als het nu afgetredene. En aangezien Tardieu een man was, die een dergelijk kabinet zou kun nen samenstellen (er is n.1. heel weinig ver schil tusschen Tardieu en Lavalkreeg deze de opdracht. Tardieu accepteerde en was vrij spoedig met de samenstelling gereed. Zooals verwacht mocht worden, werd het nieuwe kabinet eigenlijk niets anders dan een gewij zigd kabinet-Laval. Tardieu diende n.1. de volgende ministerlijst bij president Doumer in: Tardieu, minister-president en buitenland- sche zakenReynoud, vice-president en justi tie; Mahieu, binnenlandsche zaken; Flandin, financiën; Roustan, onderwijs, Rollin, han del; Chauveau. landbouw; De Chappedelai- ne, koloniën; Laval, arbeid; Champetier de Ribes, pensioenen, bevrijde gebieden; Blai- sot, openbare gezondheid; Pietri, nationale verdediging. o Het nieuwe kabinet-Tardieu zal Dinsdag morgen zijn eersten ministerraad houden en zich nog den zelfden middag aan de beide Huizen voorstellen. In de kringen der Kamermeerderheid heerscht een zeer tevreden stemming, terwijl de linkerzijde haar ontevredenheid en teleur stelling duidelijk te kennen geeft. In linksche kringen wordt naar voren ge bracht, dat de oplossing-Tardieu de slechtst denbare zou zijn. Het feit dat senator Ma hieu binnenlandsche zaken krijgt, schijnt hieraan weinig af te doen. Het nieuwe kabinet bestaat uit 13 minis ters en 8 onder-staats-secretarissen. Albert Mahieu is in 1864 geboren en is ingenieur. Sinds 1921 heeft hij zitting in den Senaat. Tot nu toe was hij departementschef van het ministerie voor openbare werken en tijdens den oorlog heeft hij de leiding gehad over de afdeeling strategische wegen. Claude Chauveau, die minister van land bouw is geworden, werd in 1861 geboren. Hij oefent de dokterspractijk uit en werd in 1910 senator. Hij maakt deel uit van de Re- publikeinsche Unie. Chauveau is voorzitter der commissie voor volksgezondheid en so ciale verzekering. o De Parijsche bladen bespreken het nieuwe kabinet-Tardieu uitvoerig. De „Action Fran- ?aise" meent, dat de geeuwhonger der radi caal-socialisten naar den besten ministerpost Painlevé in zijn pogingen heeft doen falen. De „Figaro" valt de nieuwe regeering in hoofdzaak bij. De „Echo de Paris" zet uit een, dat aan den linkerkant thans vertwijfe ling heerscht. „Le Journal" verklaart, dat de regeering geen strijdkabinet vormt. Door de beperking der ministersportefeuilles komt Tardieu de publieke opinie tegemoet, die een vermindering van staatsuitgaven eischt. In bedekte termen zinspeelt het blad er op, dat de nieuwe regeering de hervorming van het kiesrecht niet weer aan de orde wil stellen, De „Petit Parisien" prijst de energie en vast beslotenheid van Tardieu waardoor hij een senl einde heeft gemaakt aan de crisis. E>e geestelijke invloed spreekt duidelijk uit de houding van den nieuwen premier. ,,L' Oeuvre" meent, dat de strijd nog niet beëin digd is, doch eerst thans voor land en natie begint. De socialistische „Populaire" noemt het nieuwe kabinet een slechte grap, die der. senaat niet zal bevallen. Eerst eenige dagen geleden heeft de senaat Laval en Tardieu ten val gebracht en nu krijgt hij dezelfde perso nen weer terug. De „Temps" meent, dat de nieuwe regeering alle eigenschappen bezit om haar taak te vervullen. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. Het Chineesche 19e leger en het communisme. De opperbevelhebber van de Chineesche J Pf" v°or Sjanghai, Tsai, heeft verklaard, nat het Chineesche 19e leger slechts gevaar lijk is voor die Japansche troepen, die China binnenrukten. Wat de communistische aan ging van het 19e leger betreft, moet vast- worden, dat deze troepen sedert twee J ar de communisten in de provincie Kiang- '^ccesvol hebben bestreden. liet leger, dat de bevelen der nationale regeering staat, ontvangt regelmatig proviand, wa pens, munitie en versterkingen van haar De Japansche bewering betreffende commu nistische invloeden moet klaarblijkelijk die nen om het 19e leger van de nationale re geering te vervreemden. Mongolië wil zich bij Mants- joerije aansluiten. De vertegenwoordigers van Mongolië in Moekden hebben Vrijdag de Montsjoerijsche republiek een verklaring doen toekomen, waarin gezegd wordt, dat zij als vertegen woordigers van Binnen- en Buiten-Mongolië zich bereid verklaren zich aan te sluiten bij de Mantsjoerijsche republiek. De meening in Moskou. In politieke kringen te Moskou wordt ver klaard, dat een aansluiting van Mongolië bij de Mantsjoerijsche republiek een verdere verslechtering van den toestand in het Verre Oosten zou beteekenen. Het spreekt van zelf, dat de Russische regeering haar neutraliteit zal blijven handhaven. Zij hoopt, dat de Mantsjoerijsche staat in zijn politiek geen schade zal toebrengen aan de Russische be langen. Een erkenning de jure komt op het oogenblik niet in aanmerking. Alle oude overeenkomsten tusschen China en Rusland over de Oost-Chineesche spoorbaan moeten onvoorwaardelijk door de Mantsjoerijsche republiek worden erkend. Japan meldt een overwinning in Mantsjoerije. Volgens een bericht van het telegraaf- agentschap „Sjimbon Rengo" hebben de troepen van den Japansehgezinden generaal Tsjang Hai Pen de Chineesche regeerings- troepen bij Tsjanoe aangevallen en in de pan gehakt. 1200 Chineesche soldaten zouden gesneuveld zijn. Naar officieel wordt medegedeeld, hebben Japansche mariniers twee eilanden in de om geving van Swatau bezet. De Chineesche troepen hebben de eilanden zonder tegen stand overgegeven. Japan wil den oorlog niet verklaren. Van officieele Japansche zijde wordt me de gedeeld, dat de Japansche regeering er niet aan denkt hare diplomatieke betrekkin gen met China af te breken. De Japansche minister van oorlog ver klaarde in een kabinetszitting Zaterdag dat de aanval te Sjanghai zeer gunstig verloo- pen was. De Japansche troepen hopen ieder oogenblik Sjanghai definitief te bezetten. De strijd om Sjanghai. In den loop van den strijd om Kiangwan is het, naar gemeld wordt, den Chineezen ge lukt een Japansche brigade door gedeeltelij ke omtrekking in een gevaarlijke situatie te brengen. De voorhoede van de Kanazawa- brigade was tegen 14 uur weer naar Ki angwan opgedrongen, waar een hevig hand gemeen met de Chineezen ontstond. De Ja pansche tanks konden ,door den ergieken te genstand der Chineezen niets uitrichten. Ja pansche vliegtuigen bombardeeren de Woe- soengforten, die ook door de artillerie onder vuur genomen zijn. De Japanners hebben de stellingen langs het Woesoengkanaal bezet, lntusschen zijn de gevechten bij Tsjapei kal mer geworden. De Japansche artillerie heeft hier opnieuw een heftig vuur geopend. Door een Japansche granaat vloog met don derend geweld een Chineesch munitiedepot in de lucht. In de internationale nederzet ting zijn een reeks granaten terecht geko men. Eenige Chineezen werden gedood, an dere verwond. Een granaat kwam terecht tusschen een troepje spelende Amerikaan- sche kinderen, gelukkig zonder te explodee- ren. Twee shrapnells woelden den tuin van den vice-chef van de internationale politie om. Zijn 2-jarig zoontje, dat in den tuin speelde kwam met den schrik vrij. De inneming van Kiangwan door de Japanners. De bestorming van Kiangwan door de Japanners geschiedde om 17 uur 30 Chi neesche tijd. Door het inzetten van een nieu we brigade slaagden de Japansche troepen er in de troapenafdeelingen, die gevaar lie pen omsingeld te worden, te bevrijden. De bestorming van Kiangwan werd met succes doorgevoerd door het 35ste en 37ste regiment van de negende divisie. De Chineezen trok ken strijdend terug. Hierbij is het op vele plaatsen tot een handgemeen gekomen. De verliezen aan beide zijden zijn zwaar. Om 19 uur 30 bevond Kiangwan zich met inbe grip van het station in handen der Japan ners. Tegelijkertijd met de bestorming van Ki angwan hebben de Japanners hunne bewe gingen naar Woesoeng voortgezet. Het dorp Woesoeng staat in lichterlaaie terwijl de Woesoengforten zich nog steeds in handen der Chineezen bevinden, ofschoon zij reeds den geheelen dag door de Japanners onder zwaar geschutvuur worden gehouden. Bij Sjapei slaagden de Japanners er tot dusverre niet in successen te behalen Een aanval op het Noordstation onder gebruik making van 5 zware tanks wordt voorbe reid. De Chineesche autoriteiten verklaren, dat de troepen dringend gasmaskers noodig hebben. Tot dusverre kon echter nog geen bevestizinir verkrenen worden voor de Chi neesche bewering, dat de Japanners gas- granaten gebruiken. Kiangwan door de Chineezen heroverd. Gister is de strijd te Sjanghai wederom in alle hevigheid ontbrand. In den nacht op Zondag hebben de Chineezen Kiangwan, den sleutel van het Noorden van Sjanghai, heroverd. De Japanners hebben slechts de renbaan en eenige strategische punten be houden. Kiangwan werd gister den geheelen dag door met zwaar beschut gebombardeerd. De Chineezen hebben evenwel hun stellingen behouden. De Japanners melden dat het bombarde ment een goede uitwerking heeft gehad, zoo dat de vooruitzichten op een Japansche door braak verbeterd zijn. Gister hebben de Japan ners troepen geconcentreerd uit de omgeving van Woesoeng. Er werd een legergroep ge vormd, welke bevel heeft de linies bij Kiang wan en Tasang te doorbreken. Een tweede groep is ten Zuiden van Kiangwan overge gaan tot den aanval op Tsjen Jee, waar het hoofdkwartier van den Chineeschen opperbe velhebber is gevestigd. Er werden geen vor deringen gemaakt, hoewel gebruik werd ge maakt van tanks. De militaire operaties bij Shanghai. Teleurstelling over den gang van zaken te Tokio. De ontwikkeling van de militaire operaties der Japansche troepen in Shanghai heeft groote teleurstellifig gewekt in militaire krin gen en in regeeringskringen. Gister werd een vergadering gehouden van hooge militaire autoriteiten, die beslo ten, dat militaire versterkingen naar Shang hai zullen worden gezonden indjen de Ja pansche bevelhebber te Shanghai, generaal Oeyeda, daarom zou verzoeken. Naar verluidt, zou generaal Oeyeda reeds verzocht hebben, nieuwe divicies naar Shanghai te zenden. Meeningsmschillen tusschen de Japansche leiders. Volgens een Russisch bericht uit Sjanghai is het tusschen generaal Oeyeda en den com mandant van de Japansche vloot Nomoera tot ernstige meeningsverschillen gekomen over het optreden in Sjanghai. De Japansche marineleiding heeft geëischt, dat de infanterie niet bij Tsjapei, maar alleen tegen Woesoeng zou worden gebruikt. Generaal Oejeda heeft de eischen van den vlootcommandant afgewezen. Het Japansche ministerie van Oorlog heeft besloten den voormaligen minister van Oor log Minami naar Sjanghai te zenden, teneinde het conflict bij te leggen. De buitenlanders verlaten Sjanghai. Het officieele Sowjet-telegraaf-agentschap meldt uit Sjanghai, dat alle Sjanghaische bla den verklaringen publiceeren van de buiten- landsche consulaten,waarin de buitenlanders opgeroepen worden zich gereed te houden om onmiddellijk uit Sjanghai te kunnen ver trekken. De termijn van het vertrek zal af hangen van de verdere ontwikkeling van den toestand. De meeste buitenlander^ zullen waarschijnlijk naar Hongkong gaan. De Fransche nederzetting ge reed tot den strijd. Volgens een bericht van het officieele Sow- jet-telegraafagentschap worden in de Fran sche nederzetting te Sjanghai koortsachtig verdedigingsmaatregelen genomen. In de straten werden barricaden opgeworpen en loopgraven aangelegd. Het bevel is gejfeven zich gereed te houden tot den strijd. Voorbereidingen tot bescher ming der Duitschers in Sjanghai. Officieel wordt medegedeeld: In afwachting der dreigende gebeurtenissen heeft het Duit- sche consulaat-generaal evenals 't Engelsche en het Amerikaansche voorbereidende maat regelen genomen voor een eventueel nood zakelijke evacuatie der Duitsche onderdanen, vooral van de vrouwen en kinderen DEMONSTRATIEVE VERGADERING VAN HET DUITSCHE VAKVERBOND TE DUSSELDORF. De Deutsche Gewerkschaftsbund heeft gis ter te Dusseldorf een demonstratieve vergade ring gehouden, waarin o.a. het woord werd gevoerd door den voorzitter van dit vakver bond, Imbusch. Imbusch stelde zich op het standpunt van afschaffing der herstelbetalin gen, vermindering van de bewapening der andere mogendheden tot op het peil van Duitschland en verlaging van den rentevoet der buitenlandsche schulden. Indien het bui tenland prijs stelde op terugbetaling der ge leende gelden, zou het toch minstens moeten toestemmen in een langdurige Stillhalte. Van de Duitsche regeering eischte Imbusch, dat zij den uitvoer van gelden en kapitaalvlucht zou voorkomen. Hij wees op de tegenstelling tusschen productie en consumptie en betoog de, dat maatregelen noodig waren om de consumptie te stimuleeren, waardoor verbete ring der inkomens noodig was en de verdee- lingskwestie dus diende te worden opgelost In de plaats van den ouden klassestaat dien de de sociale volksstaat te komen. Het ergste brandouat der reactie was de Rij nsch-Westf aalsche zwaarindustrie. De werkgevers in deze industrie voerden de hevigste hetze tegen de sociale verzekering en dg werkloosheidsverzekering. Op het oogenblik was de nationaal-socialistiscb? partij de voornaamste hoop dezer werkgevers. Niet alleen de strijd met woorden, maar ook met lichamelijke argumenten zou zijn in trede doen. Tegen het dreigende gevaar eischte Imbusch, teneinde aan den gevaarlij ken invloed dezer industrieelen een einde te komen, socialisatie van den mijnbouw, wat neg geenszins beteekende, dat men het socia listische socialisatie-rapport overnam. Demonstraties in geheel Duitschland. In geheel Duitschland zijn Zondag de monstraties gehouden van het „IJzeren Front", de concentratie der republikein- sche partijen tegen het fascisme. Te Berlijn werd een appel van leiders gehouden, waar het Rijksdaglid Künst- ler het woord voerde en verklaarde, dat het IJzeren Front vanaf heden gereed voor den strijd was. De tijd van spreken en debatten over de orde was voorbij. In de toekomst staat het IJzeren Front gereed tegen eiken aanval. Wanneer Hitier aan de macht zou komen langs legalen of langs illegalen weg zou dit voor het IJzeren Front de oorlogsver klaring beteekenen. Te Düsseldorf sprak de eerste Bonds- leider van de Reichsbanner Hoelter- mann, die verklaarde, dat het IJzeren Front de volksmacht zal verdedigen tegen de dictatuur. De tijd van de nood verordeningen dient voorbij te zijn. Op 13 Maart a s. moet het Duitsche volk toonen, dat de nationaal-socialisten geen aanspraak op de macht kunnen maken. Het beste moment van zijn leven heeft Hitier laten voorbijgaan. Op 15 Septefn- ber 1930 had hij moeten trachten aan de macht te komen. Aangezien Hindenburg de 'grondwet handhaafde, schaarde het IJzeren Front zich achter hem. Te Hannover werd een vergadering gehouden, waar de voorzitter van den Duitschen Metaalbewerkersbond Reichol sprak, die speciaal wees op de sociale gevolgen voor de arbeideis van het aan de mocht komen van het fascisme. De vakbonden zijn bereid, tegenover ge weld de kracht van hun vuisten te too nen. Het woord werd verder gevoerd door den perschef van het Berlijnsche politie-presidium, Dr. Haubach, die verklaarde, dat men nu in een beslis send stadium van dan strijd tusschen het republikeinsche Duitschland en het fascisme was gekomen. Te Neurenberg werd een rede gehou den door den Berlijnschen politie-presi- dent Greszinski ,te Bremen werden twee - .enbare bijeenkomsten gehouden waar in het woord werd gevoerd door den voorzitter van het Algemeene Duitsche Vakverbond Eggert en den voorzitter van den Rijksdag Loebe. Te Frankfurt am Main sprak de oud- Rijkskanselier Scheidemann, die ver klaarde, dat al was Hindenburg ook geen candidaat naar de wenschen der sociaal-democratie, hij toch in elk ge val zijn eed aan de grondwet trouw was gebleven. Zijn verkiezing zou de strijd- mogelijkheden dor arbeiders vergrooten voor de verbetering van hun positie. Te lAtona werd eveneens het woord gevoerd door Loebe, die ook al te Bre men gesproken had. Te Dordtmund vond eer vergadering plaats met het Rijksdaglid Crispien, ter wijl ook Hoeltermann, die reeds te Dus seldorf gesproken had, hier nog het woord voerde. DE TOESTAND IN SPANJE. Aartsbisschop vermoord. De aartsbisschop van Pamplona, Mgr. Seminario is door verscheidene revol verschoten getroffen en gedood. De moordenaar kon gearresteerd worden. VERIJDELDE SPOORWEGAANSLAG IN DUITSCHLAND. Zaterdag is op de spoorbaan Schievel- bein-Nelgard een 15 c.M. lange patroon gevonden met lont, zorgvuldig onder steenen verborgen. Er werd geconsta teerd, dat de patroon gereed gemaakt was om tot ontploffing gebracht te wor den. DE JAPANSCHE VERKIEZINGEN. 600 Arrestaties in Tokio. In verband met de voorbereidingen voor de verkiezingen heeft de Japansche politie talrijke arrestaties verricht in de arbeiders-buitenwijken van Tokio. O.a. werd de vakvereenigingsleider Iosida gearresteerd, die er van wordt beschul digd communistische propaganda te hebben gemaakt. In totaal zijn door de Dol'.tie 600 Dersonen gearresteerd. DE DUITSCHE LUCHTVLOOT. De „Echo de Paris" kondigt onthullingen aan. In zijn eaitie van Zaterdagavond be handelt de ,Echo de Paris" het te Leip- zig gehouden proces tegen den uitgever van Ossietzki en den schrijver van een artikel over de Duitsche luchtvaart. Het blad beweert thans in het bezit te zijn van de officieele en geheime proces stukken. Hieruit zou duidelijk blijken, dat Duitschland zelf bekent de bepalin gen van het verdrag van Versailles met betrekking tot de luchtvaart geschonden te hebben en zijn luchtvloot weer op te bouwen. De publicatie van deze stukken zou het beste antwoord zijn op de rede voering van den.Duitschen gedelegeer de Nadolny te Geneve. Uitvoerig zet het blad dan uiteen dat het O. M. te Leipzig de juistheid erkend heeft van de door de beide beklaagden onthulde feiten. De ,Echo de Paris" kondigt verder aan van daag de stukken te zullen publiceeren. Naar men zich herinnert zijn Freiser en Von Ossietzki op 23 November 1931 veroordeeld wegens een vergrijp tegen de wetsbepaling betreffende het verra den van militaire geheimen. Dit proces had met gesloten deuren plaats. NAT. SOC. EN COMMUNISTEN SLAAGS! De plaatselijke afdeeling Moers van de N.S.A.P. had gisteren een groote de monstratie georganiseerd in de naburige kolonie Meerbeek. Onderweg naar het vergaderingslokaal is de auto waarin de spreker voor de vergadering an de leider der vergadering gezeten waren door communisten overvallen en omgewor pen. De inzittenden werden mishandeld. Een nat, soc. werd zwaar gewond, de spreker en de vergaderingsleider be kwamen lichte verwondingen. Een der daders is gearresteerd. VIER PERSONEN DOOR GASVER- STIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN. Gister heeft zich in Wilhelmsruh eelt drama afgespeeld waarvan vier perso nen het slachtoffer zijn geworden. Be kenden, die geen toegang vonden tot het huis, een café, waarschuwden de brandweer, die het geheele gezin door gas gestikt te bed vond. Alle pogingen de levensgeesten weer op te wekken wa ren vergeefsch. De oorzaak van het drama moet gezocht worden in econo mische zorgen. 1.240.000 WERKLOOZEN IN PRUISEN. Op 31 Januari waren er in Pruisen 1.24i,.000 door het departement van ar beid als zoodanig erkende werkeloozen. In Januari is het aantal werkeloozen dus met 9.3 toegenomen. VREESELIJKE WRAAK. In de stedelijke steengroeve bestaan te Aussig sedert geruimen tijd oneenig- heden onder het personeel. Voor eenige dagen was een steen losgeraakt, waar van men den schuld gaf aan een zekeren Hortig, die nogal dronk Zaterdagmor gen vroeg begaf zich het gemeente raadslid en secretaris van den transport- arbeidersbond Werner naar de steen groeve. Toen hij met verscheidene arbei ders bij de groeve kwam, waar Hortig zich ophield, wierp deze plotseling 10 K.G. dynamiet in het open vuur. Een vreeselijke ontploffing volgde, waarbij Hortig en nog 3 arbeiders op slag gedood werden. Werner werd zwaar gewond en overleed spoedig daarna. Twee slachtoffersi Op den Gaishorn in het district Liezen in Stiermarken zijn 4 personen, die over het skiterrein liepen door een lawine bedolven. Twee hunner gelukte het zich zelf uit den sneeuw te werken. De beide andere konden ondanks het onmiddel lijk ingestelde reddingswerk van hun kameraden slechts als lijken geborgen worden.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1