Agenda Jtu&iicaties Jkownciaal 'flieuws £aal$te Aedchten Spoel Siucqecüike Stand Stad en Omgeving. lOeec&ecicht bon DE EERSTE ALKM. KRUIDENIERS- BEURS. ÉMüai Vrijdag 26 Februari. Harmonie, Kruidenieiibeurs 25.30 en 7—11 uur. 7.30 uur, Cinema Americaht, hoofdnum mer De vrouw zonder naam (rom.); hoofd rollen Elissa Landi en Charles Farrill. Toe gang voor personen boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater, le hoofdnummer De Koerier van de prairie- post (sens hoofdrol Tom Mix; 2e hoofd nummer Renbaan Rhapsodie (sens.) Toe gang voor personen boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater, hoofdnummer Wereldstad (dram); hoofdrollen Gary Coo- per en Sylvia Sidney. Toegang voor perso nen boven 18 jaar. 8 uur, handelsschool, lezing dr. van der Sleen, voor de volksuniversiteit. Zaterdag 27 Februari. 7.30 uur, Cinema Americain: De vrouw zonder naam (rom.); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De koerier van de prairiepost (sens.;; 2. Renbaan Rhapsodie^ (sens.-; boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Wereldstad (dram boven 18 jaar 8 uur. Harmonie, soiree Liedertafel „De .Vereenigde Zangers". SCHILDERIJEN SCHERMERMOLENS. Gelijk men weet, heeft de schilder Colnot in opdracht van het bestuur van den polder Ds Schermeer de molens van den polder op het doek vereeuwigd- alvorens- zij moesten plaats maken voor een electrisch gemaal. [Beide doeken waren tot dusver opgehangen in het polderhuis te Schermerhorn. Het pol derbestuur heeft thans de goede gedachte gehad, de schilderijen beschikbaar te stellen voor de vergaderzaal van dat college op het .Stadhuis te Alkmaar, waar zij hedenmorgen rijn aangebracht. Deze zaal, de trouwzaal, 'heeft door de fraaie schilderstukken veel ge- wonnen. Ongietwijfeld zullen velen het pol derbestuur erkentelijk zijn voor dit besluit, waardoor de talrijke bezoekers van de 'trouwzaal in de gelegenheid worden gesteld, de schilderijen te bezichtigen. En voor het fAlkmaarsche stadhuis zijn deze schilderijen, f welke een typische, zij het dan meer en meer verdwijnende, karaktertrek van het omlig gende landschap op fraaie wijze vastleggen, ?en belangrijke aanwinst. 1 'r DRANKWET. Heden zijn ingekomen verzoeken van de C.V. STAP Co. en Ph. KONING, beide alhier, om VERLOF tot den verkoop van alcoiholhoudenden drank, anderen dan ster ken drank, voor gebruik ter plaatse van ver koop, respectievelijk in de perceelen LAAT nr. 120 en GROOT NIEUWLAND nr. 147. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van deze verloven indienen. Alkmaar, 26 Februari 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. BAKKUM. Opening Maart a.s. jeugdherberg op 26 Naar wij vernemen zal de nieuwe Jeugd herberg der Nederlandsche Jeugdherberg Centrale, welke naar men weet is tot stand gekomen met steun van de Provinciale Sta ten van Noord-Holand, op 26 Maart a.s. of ficieel worden geopend. Het ligt in de bedoeling deze opening ge paard te doen gaan met een z.g. inwijdings feest, waaraan door een groot aantal trek kers en jeugdorganisaties zal worden deel genomen. Tot slot zal des avonds op het ter rein van de jeugdherberg een groot Paasch- vuur worden ontstoken. SCHOORL. „Draagt Elkanders Lasten", de plaatse lijke vereeniging voor ziekenhuisverpleging, heeft Woensdagavond in het lokaal van den heer Huiberts te Groet hare jaarvergadering gehouden. Nadat door den voorzitter, den heer R. Wognum, de vergadering was geopend, las de heer Schoone zijn jaarverslag, waaruit we konden noteeren, dat de gezinsleden van 182 tot 204 waren gegaan en de gewone van 544 tot 613. 14 leden zijn in de ziekenhuizen ver pleegd en hebben vergoeding genoten voor een totaal van 347 ligdagen. De door de fede ratie opgerichte onderlinge operatiekas (O.O. K tefde in Schoorl op 31 December 1.1. 83 leden, 't Verslag eindigde met de beste wen- schen voor vereeniging en leden. Dezelfde heer bracht als penningmeester een verslag van de financien uit. Op 1 Januari bestond een saldo van 666.87 V£ en werd aan contributies, inleggelden en ge kweekte rente 810.02 geïnd, totaal 1476,89 K. De uitgaven bedroegen 1194.60, w.o f 988 aan uitgekeerde verpleegkosten. Er was dus op 31 Dec. 1931 een goed saldo ad 282.29k en een achteruitgang van 384.58. De heer P. van Duin deelde mede, dat de commissie de rekening accoord had bevonden en adviseerde tot goedkeuring, 't welk ook ge schiedde. De secretaris-penningmeester kreeg een hartelijk woord van dank van den voor zitter voor zijn vele en goede werk. De heer P. Kos had uit de rekening namen gezien van leden, welke uitkeeringen" hadden genoten. Spreker vroeg of dit allen Schoorlaars waren. De voorzitter ontkende dit. De vereeniging had ook leden te Schoorldam en wonende onder de gemeente Warmenhuizen Dit was een oude gewoonte, ook bij de Begrafenis- vereeniging. De heer Kos vroeg of deze afwijking van het reglement door het bestuur was goedge keurd. De voorzitter bevestigde dit, doch var. de bestuurstafel werd dit ontkend. Men wist er niets van. De discussies maakten uit, dat aan de zuster vereeniging te Warmenhuizen zal w orden gev raagd om dezeleden te willen overnemen. Indien dit niet kon, zou men ver der kunnen zien. Men was het idee toegedaan, dat vele leden tesanvn de vereeniging sterk maken, doch dit mag nimmer zijn ten koste van de zustervereenigingen. Vervolgens kwam een bestuursvoorstel ter tafel om 1 per gezin te heffen als verster king voor de kasmiddelen. De voorzitter hoopte niet, dat het noodig zou blijken, doch als er onverhoopt eens geen geld meer was, en wel zieken, zou men die toch nfet weg mogen zenden. Op een bemerking van den heer Kooy stel de men vast om 0.50 tegelijk te heffen, en dan zooveel keer als dat noodzakelijk zou blijken. Een idee van den heer Kos om de contri butie met 1 cent te verhoogen en wel voor leden boven de 15 jaar, bracht bezwaren Indien het geld eens niet noodig bleek, of gedeeltelijk, is een heffing van 0.50 per ge zin 't gemakkelijkste uit te voeren. Nog gaf de heer Kos een aar uitgaafposten aan, waarop misschien bezuinigd kon wor den, o.a. het vervoer naar de ziekenhuizen Spr. vroeg zich af of dit dure vervoer altijd wel noodzakelijk was. De voorzitter deelde mede, dat dit vervoer niet afdoende is om schreven in het reglement. Het bestuur zag in dat reglement meerdere gebreken en zou zeer zeker te zijner tijd met reorganische voorstellen komen. Hierna had een gratis verloting plaats. De heeren J. W. Damiaans en J. W. Schoone werden met bijna algemeene stem men als bestuursleden herbenoemd, terwijl tot leden van de financieele commissie voor 1932 de heeren A. Kroon en J. Stam Wz., en tot afgevaardigden ter federatievergadering de heeren A. Nottelman en H. R. J. (froothon werden aangewezen. Vervolgens deelde de voorzitter enkele bij zonderheden mede over de O. O. K. De hee ren J. W. Schoone en J. Stam Mz. vulden deze mededeelingen aan, en wij konden daar uit gewaar worden dat de O. O. K., door de federatie in 't leven geroepen, een geweste lijke vereeniging is van opzichzelve staande leden, welken verzekering beoogen tegen operatiekosten en ziekenhuizen. In Schoorl zijn thans reeds 100 leden in geschreven. Het geheel" is een onderdeel van de federatie, wordt voorloopig door een commissie uit het federatiebestuur beheerd. Er zal echter door de leden in een nader te beleggen ledenvergadering een definitief bestuur worden benoemd, waaraan twee leden worden toegevoegd door het federatief bestuur. De vergoeding voor operatiekosten zal be dragen ten hoogste f 75 per geval. Dit geld wordt aan de leden uitbetaald, en die betalen de ziekenhuizen, zoodat de uitkeeringen bui ten de administratie van de ziekenhuizen zal omgaan. De bode van de plaatselijke ziekenhuisver-j eeniging zal ook bode van O. O. K. zijn, ter wijl is besloten om op elke plaats iemand aan de bode zal worden toegevoegd voor admi nistratieve aangelegenheden. De vergadering wees zoo iamand nog niet aan. De aanwezige O. O. K. leden zagen 't nut van hulp voor de bode niet hl, en wilden althans de leden vergadering eerst afwachten. Ten alle tijde is toetreding van leden nog mogelijk. Men wende zich hiervoor tot de bode, den heer C. Delver, terwijl oqk den heer Groothoff, welke zooveel werk heeft verricht in het belang van ledenwerving, ook wel gaarne nieuwe leden zal noteeren. Nog vroeg de voorzitter de eindbeslissing aan de vergadering over een verhoogde ver goeding van vervoerkosten. Een patiënt moest, waar de betrokkene arts in Alkmaar afwezig was, in een Haar lems ziekenhuis behandeld worden, en had voor 't vervoer hoogere kosten, welke het bestuur niet mocht vergoeden. Een stemming maakte uit dat 25 leden zich uitspraken voor de vergoeding van de kosten der heenreis, t.w. f 13.50 en 8 voor de geheele vergoeding, 27. Bij de rondvraag beval de heer D. Groen een verzoek om gemeentesubsidie aan. De voorzitter zeide dat meerdere gemeenten sub sidieeren aan plaatselijke ziekenhuisvereeni- gingen. Het bestuur zou 't liefste zich zelve redden, doch hij vertrouwde dat, indien dit niet meer mogelijk was, het gemeentebestuur zeer zeker zou weten wat haar plicht was. omstandigheden niet kunnen worden betaald. Den heer de Visser (comm. partij) werd verlof verleend te interpelleeren over het ver lies van burgerrechten door Nederlanders die in Russischen staatsdienst zijn of geweest zijn. De interpellatie wordt op nader te be- pa en dag gehouden. De heer Albarda interpelleerde hierna over de kwestie-Sjanghai. Hij achtte het optreden van de oorlogvoerenden en van den Volken bond beschamend en vroeg met welk doel een oorlogsschip daarheen is gezonden Z. i. zou een passagiersschip veel beter de Neder landers aan boord kunnen nemen en boven dien liggen schepen van de JavaChina Japan Lijn gereed tot dat doel. Spr. wensch- te de instructies te kennen, die aan den com mandant is gegeven. Hij wees op de groote gevaren, die het zenden van een oorlogsschip medebrengt. De interpellant vroeg terug roeping van het schip en wilde dat voor komen wordt dat geld geleend en munitie geleverd wordt aan de oorlogvoerenden. Minister Ruys antwoordde, dat de evacua tie van Nederlanders niet kan worden opge dragen aan personeel der Java-China-Japan- lijn. De Nederlandsche schepen zullen ver van de stad moeten liggen en het transport van de kosten naar de schepen zal met groo te moeilijkheden gepaard gaan. Het marine personeel alleen is voor die taak geschikt. De commandant heeft de instructie zeer neutraal voorzichting en beleidvol te zijn. De regeering acht geen gevaar aan wezig en weigert de „Van Galen" terug te roepen. De regaering mist de bevoegdheid de uitgifte van een leening, welke zeer on waarschijnlijk is, tegen te houden. Inzake de wapenkwestie handelt Ne derland krachtens de wapenconventie. Verder behoeft het niet te gaan. I VERKEERSONGEVALLEN. Fwl NOORLSChAEWOUDE. In de gehouden vergadering van de A.-R. kiesvereeniging werd als bestuurslid gekozen wegens bedanken van den heer R. Schuil de heer R. v. d. Ploeg. Door het raadslid, de heer A. Barten, werd een referaat gehouden over „Gemeente politiek", waarop een aangename discussie volgde. De gestelde vragen werden naar ge noegen beantwoord. Uitslag van de openbare landverhuring van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente. 1. Een akker bouwland tusschen de Schouten en Molensloot aar. G. Stam voor 2.50 per snees. 2. Idem tusschen de Paapmeer en Proeker- sloot aan M. Brouwer voor 2 per snees. 3 Idem in den Polder aan G. Kater voor f 2.50 per snees. 4. Idem genaamd „de Maasegroet" aan W. F. Smit voor f 2 per snees. CASTRICUta. Ge b o r e n Cornelia Theresia. d. van P. Kuijs en M J. de Zeeuw. Fossina Dieuwertje, d. van J. C. van der Sluis en D. F. S.ssingh. Overleden: Elisabeth Hendrika Odijk. oud 81 jaren, wonende te Am sterdam. Ongecorrigeerd. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. De voorzitter deelde meae, dat was ingeko men een initiatief-voorstel-van den Bergh met de strekking om niet invorderbaar te verkla ren schulden, die met het oog op crisis Fietsrijder aangereden door auto. De man stierf spoedig. Ongeveer 12 uur reed van der W. na be ëindiging van zijn werk per fiets huiswaarts. Bij het nemen van een bocht kwam plotse ling een auto, bestuurd door den heer L. uit Reek, die door van der W. niet werd opge merkt. Het gevolg was een hevige botsing, waarbij v. d. W. van zijn fiets werd geslin gerd en ernstig werd verwond. Tijdens het vervoer naar het St. Nanna ziekenhuis is de ongelukkige overleden. De politie stelt een onderzoek in. 1—1m^mmmm SLAPTE IN DE STEENKOOL INDUSTRIE. Naar wij vernemen, wordt wegens slapte in het bedrijf op morgen Zaterdag 27 Fe bruari niet gewerkt op de 4 Oranje Nassau mijnen, op de Laura, de Julia, de Willem Sophie en op de Dominale mijnen, zoodat alle particuliere mijnen Zaterdag stilligen. De loonen worden op dezen dag niet uitbe taald. Donderdag is niet geweikt op de Oranje Nassau mijnen 1, 3 en 4. Oefenwedstrijd Ned. Elftal. Op Woensdag 2 Maart zal op het Sparta terrein te R'dam een oefenwedstrijd worden gespeeld, tusschen het Nederlandsch elftal en Het Engelsche Norwich. Het Nederlandsche elftal is als volgt samengesteld. Doel: Beun (H.-D.V.S.) Achterhoede: We ber (A.D.O.), van Run (P.S.V.) Midden- linie: Pauwe Sr. (Feijenoord), Anderiessen (Ajax), van Heel (Feijenoord) Voorhoede: Wels (Unitas), Adam (H.V.V.), v. d. Broek (P.S.V.), Smits (R.C.H.) en van Nellen (D.H.C.) Lagendaal is voor dezen wedstrijd in ver band met zijn werkzaamheden niet gevraagd om mede te spelen. ONDERTROUWD: Johannes Schmidt en Jacoba Houtkooper. Jacobus van der Kooij en Aafje Wijkhuizen. GEBOREN: Coenraad Cornelis z. v. Laurentius Blan- kendaal en Petronella Muis. Maria Johanna Camelia d. v. Gerardus Erkamp en Anna Appelman. OVERLEDEN: Jan Strijbis 80 jaar. Anna Maria Stee man 74 jaar. EEN JUBILEERENDE BROEKENMAKER. De heer P. Bierman, kleermaker bij de N.V. Spaander Co., herdacht dezen dag het feit, dat hij een halve eeuw het kleermakersvak uitoefent. Deze broekenmaker heeft het idee gehad, om steeds het aantal door hem gemaakte en afgeleverde broeken te noteeren en kwam bij dit gouden jubileum tot de verrassende ont dekking, dat hij juist zijn 40.00Gste broek had afgeleverd. Ock dus een merkwaardig getal Van die 40000 broeken heeit de jubilaris er bijna 8200 gemaakt voor de N.V. Spaan der Co., bij welke N.V. hij nu 12 jaar heeft gewerkt. Zoo gemiddeld heeft deze kleermaker dus drie broeken per dag gemaakt! Hoeveel meter stof zou hij in die 50 jaar verwerkt hebben? Een vraag, die wel een verrassend antwoord zou kunnen opleven! GIFT VOOR HET ALKMAARSCH CRISISCOMITE. Door het plaatselijk crisiscomité is van den heer B. Kuijper alhier 'n bedrag van 49.60 ontvangen, zijnde het batig kassaldo van het destijds bestaande Juliana-comité. AUTOBOTSING. Op den hoek Kennemerpark en Zilver straat zijn hedenmorgen een zandauto en een vrachtauto tegen elkaar opgereden. an den vrachtauto (G. Groot en Zond) werd de bumper vernield. De zandauto kreeg een ver bogen spatbord. De politie maakte van een ea ander proces verbaal op. Wie wordt de 3000ste bezoeker? Het was gisteren in den middag reeds te voorzien, dat het in den loop van den avond nog drukker zou worden op deze tentoonstel ling, dan het den vorigen avond geweest was. In de volle overtuiging, dat we alle stands nog eens rustig zouden kunnen bekij ken, gingen wij gistermiddag nog eens een kijkje nemen, maar reeds toen was de stroom bezoekers zoo groot, dat het er bepaald vol was in de gangen. Overal stonden de kij kers de stands te bewonderen en overal trachtten de standhouders zaken te doen. Vooral door het feit, dat vele winkeliers van buiten de stad waren gekomen naar men ons verzekerde, waren en zelfs winkeliers uit Den Helder, van Texel en uit alle mogelijke andere plaatsen van Noordholland! was oorzaak, dat de standhouders met tevreden gezichten achter hun toonbanken stonden. Maar daarnaast vergaten zij ook niet om de gewone bezoekers warm te maken voor hun artikelen en heel wat flesschen wijn en heel wat pakjes zeeppoeder en andere artikelen werden door de huismoeders mee naar huis genomen 't Was dus druk, maar deze drukte was nog niets in vergelijking bij den stroom, die na 7 uur binnenkwam. Reeds om half acht was de 2000ste bezoeker binnengelaten en deze gelukkige werd met een tweetal ver rassingen beloond! Verassingen, die zeer welkom waren! En zoo ging het door. Steeds werd het drukker, steeds meer menschen kwamen, en plotseling bleek het, dat de massa bijna niet te „verwerken" was! Er moest queu gemaakt worden zoowel in de vestibule als in de Lombardsteeg. En 't was maar gelukkig, dat de politie aanwezig was, want deze kreeg nu gelegenheid, om het zaakje te regelen. Dat gebeurde, en niemand kon dus mopperen! Er zijn gisteren bijna 1800 bezoekers op de beurs geweest en op het oogenblik, dat wij dit schrijven, was men bijna aan de 3000ste toe. We gelooven, dat deze 3000ste vanmiddag nog wel zal komen. o Zooals men weet, is het vandaag de laat ste dag der tentoonstelling. Als men dus nog geen wandeling langs de stands heeft gemaakt, moet men vandaag nog van de ge legenheid profiteeren. Morgen is het te laat! En dat nog vele honderden van die gelegen heid zullen profiteeren, staat voor ons vast. We zijn alleen maar nieuwsgierig naar het eindgetal. dat volgens ons de 4000 wel zal overschrijden. En danvanavond 11 uur de sluiting. Dan zal de Alkm. Kruideniersvereeniging dunkt ons tevreden kunnen zijn met deze eerste beurs. En ze zal dan plannen kunnen beramen voor een volgende beurs, die dan natuurlijk nog grooter en grootscher moet worden En intusschen zal de vereeniging allicht eenige nieuwe leden hebben kunnen boeken! PSYCHOPAAT Of STAP! Oisteravond is een psychopaat de stichting te Heiloo ontvlucht. De'man ging naar Alk maar, waar hij niet lang daarna ontdekt werd. 't Spreekt vanzelf, dat de ontvluchte sooedig weer „thuis" was' HEROPENING HOEDENMAGAZIJN. Hedenavond wordt heropend het dames hoedenmagazijn van den heer Velthuys— Brouwer, Payglop 17. Deze zaak is van binnen geheel veranderd de inrichting is geschied door de fa. Bruin en Blom. Inderdaad, een prachtig geheel is het ge worden; bij het binnentreden werden wc al dadelijk getroffen door een samenstelling van smaakvolle kleuren en vormen, die een aan gename eti rustige indruk maakt. De heele winkelruimte is vrij van allerlei soorten lastige meubels en kasten. De hoeden we waren verrast door de vlugge en on- gemeene modelletjes bevinden zich in vi trines, gemaakt van mahoniehout en voor zien van spiegels, eigenlijk is nu de heelt winkel etalage, in tegenstelling met de ouder- wetsche inrichting, die alle artikelen in kas ten borg. Overal zijn uitschuifladpn beves tigd, zoodat men, indien gewenscht, de hoe den aan d<>» klanten kan voorleggen en zoo geen veel ruimte innemende toonbanken noo dig heeft. Verder is dan gezorgd voor mooie spie gels, waarin de dameszich aan alle kanten kunnen bezien. De vloer is gemaakt van teakhout, v/at met de mooie zoldering van celotex en de brcnsgcuden wandbekieeding aan het genee! een bizonder cachet geeft. Dan hebben we nog de verlichting, die ze ker op dit gebied iets anders is, dan we in Alkmaar gewend zijn c-n die aangebracht is door den heer Bernard de Graaff. Een paar sobere en bij het geheel passen de winkelmeubels en een schoorsteenmantel van prachtig groen marmer toonen aan, dat men tot in alle bizonderheden getracht heeft een smaakvolle inrichting tot stand te bren gen, waar men zeker buiengewoon goed in is geslaagd. De zaak. die al ruim dertig jaar bestaat zal dan ook wel niet nalaten de oogen van het hoedenlievend damespubliek tot zich te trekken, waar naast de goede hoedanigheden der hoofddeksels, de nieuwe inrichting waar schijnlijk wel een aandeel in zal hebben. „ULVADERO" IN 'T GULDEN VLIES. Een succesvolle avond. De uit leden van de Nederlandsche reis- vereeniging opgerichte tooneelvereeniging „Ulvadero" heeft gisteravond een groot suc ces mogen boeken met de opvoering van het blijspel A.Z. 1111. Deze betrekkelijk nog jonge vereeniging heeft zich blijkbaar met alle geweld toege legd op het blijspel. Dat is over een kant jammer, want nu krijgen de spelers slechts een eenzijdige ontwikkeling, maar daarnaast staat, dat zij zich in dit blijspel verbazend snel omhoog heeft gewerkt en thans uitvoe- —4^1 v" O naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 776.4 mM. te Torshaven. Laagste barometerstand 755.1 mM. te Vardö. Verwachting, geldig.tot den avond van 27 Februari: Zwakke tot matige Noordelijke tot Ooste lijke wind helder tot licht bewolkt; droog weer; lichte vorst des nachts; overd-g dooi. Overzicht. Het stationnaire gebied van hoogen lucht- druk breidde zich verder naar het Oosten ui en omvat weer het geheele Noorden; dat in het Oosten nam nog toe, zoodat alle depres sies op grooten afstand blijven. De warme strooming van de oceaan, die over IJsland langs den rand van het Poolgebied naar Scandinavië loopt, verdreef daar weer nage- noeg weer alle vorst en deed in Finland de vorst sterk afnemen. Ook in het gebied van strenge vorst in Oost-Europa nam de koude af. De luchtdrukverdeeling en de veranderin gen daarin maken aanhouden en toenemen van den Oostelijken luchtstroom waarschijn lijk; echter zal het afnemen der koude in het Noordoosten en Oosten de vorst beperken tot de heldere nachten en overdag de tempera tuur boven het vriespunt blijven. ringen kan geven, die tot de beste gerekend kunnen werden. De keuze was deze keer niet siecht. Een geestig Duitsch blijspel met tal van verras singen, met mooie typen, met een behoorlijk dialoog (alleen had de auteur sommige on derdee!en beter iets kunnen bekorten!) er, met een vroolijk einde. Een graaf rijk en niet al te oud heeft een huwelijksadvertentie gelanceerd voor zich en zijn 27-jarige zoon en het succes daarvan is zoo groot, dat duizenden brieven er op komen. De scherpzinnige huwelijksma kelaar heeft het advertentienummer (A Z 1111) ook gezien en 't is hem gelukt, om achter den afzender te komen. Door diens routine slaagt de graaf er in, een goeden brief uit de menigte te pikken en dan blijkt, dat een Amerikaansche dame trouwlustig is. Zij komt ennoch de graaf, noch de zoon weet, of „het de moeder of de dochter" is. Totdat er twee huwelijken worden gesloten (vaderden zoon resp. met moeder en dochter). De nog „jonge" vader ontdekt weldra, dat hij niet jong meer is, want het jagen naar feestjes, naar tooneelvcorstelingen, naar di ners, opera's, enz. enz. vermoeit hem vee! te veel, zoodat hij binnen weinige dagen „bek-af" is. Er komen conflicten en er komtde Amerikaansche grootmama. En die leert den graaf, dat een huwelijk alleen dan gelukkig kan zijn, als er een derde persoon bij is, die een hechte schakel vormt tusschen de echte lieden. Ondertusschen heeft de papiermand aan den buttler een gelegenheid gegeven om ook een keuze te doen en hij verlooft zich met een flink keukenmeisje, terwijl nog een ander paar, bedienden van den graaf, heel geluk kig wordt. En zelfs een huisvriend wil trach ten met een huwelijksadvertentie zijn geluk te beproeven. Dit in grove trekken weergegeven stuk is heel aardig uitgewerkt en biedt de spelers gelegenheid, om mooie creaties te geven. En dan moeten we allereerst mej. Roldanus noe men, die van de Amerikaansche grootmoeder een prachtige figuur had gemaakt. Haar En- gelschAmerikaansch—Nederlandsch was zeer fraai; haar spel dwong bewondering af en een paar „open doekjes" waren ten zeerste verdiend. Jo Mulder en Thea Kroon als de moeder en dochter deden weinig voor haar onder en Marie Molenaar als de jongste gedienstige paste zich goed bij de anderen aan. Van de heeren noemen we allereerst den heer De Jager uit Heiloo. Hij moest plotse ling invallen voor den heer Sougé en had dus een zeer moeilijke taak. Maar hij maakte van den huisvriend, baron Veldhoven, een zeldzaam mooie creatie, 't Was geen gemak kelijke rol, maar de heer De Jager sloeg zich er mooi door heen en verdiende eveneens eenige „open doekjes". Arend Meyer was de huwelijksmakelaai Levison. Een mooie, maargevaarlijke rol, want ze kan zoo gemakkelijk overdreven w°rden. Dat gebeurde hier niet, zoodat alles fijn liep. De lieer Piet Kroon en Gerard Hoebe als zoon en papa „graaf" waren natuurlijk best. Alleen had laatstgenoemde in 't eerste bedrijf wat meer graaf moeten zijn. Tenslotte zullen we de „gedienstigen" maar in een adem noemen. Zij allen hebben een keurige vertolking geven en hun rollen waren deze keer eens niet al te klein. Als we nog even het spel en de regie be schouwen, dan verdient v. d. Bogaerde een compliment voor de regie. Deze was zeer goed. En het spel had alleen iets vlugger moeten zijn. Maar dat is altijd een lastige kwestie, die bijna nooit goed op te lossen is. De grime en tooneelaankleeding waren goed en het strijkje (Melchert Schuurman c.s.) oogstte natuurlijk ook het noodige succes! PA ARjjk OP HOL. Toen gistermiddag circa half twee een paard en drie wielde kar van den heer E. Dz. Govers bij de boerderij aan den Scher- merweg kwam, sloeg het dier, schijnbaar ge schrokken, plotseling op hol. De bestuurder sprong vlug van het voertuig, dat daarop te gen een lantaarnpaal botste, die afknapte en

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2