Alkmaarsche Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. tl Honderd vier en dertigste Jaargang. Dinsdag 1 blaart 'dt 1932 I N° ,r^ 3» Jlad'XHÜeiuvs Woensdag 2 Maart. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) ,0 - V. P- R- O. 6.- V. R O. 6.45-7.— en i -^_7.45 Gymnastiekles. 8.Gramofoon platen. 10.-'.Morgenwijding. 10.15 Concert. R Bleekrode (viool), M. Polak (dito), G. Strasbourg (zang), J. Jong (piano), J. v. Ooeen voordracht). 12.-1.45 V.A R.A. septet o 1 v. Is Eyl en Gramofoonplaten. 2.15 P. J. Kers: Onze Keuken 3.Piano-recital. A. Baartscheer. 3.30 Kindertooneel .Prinses pesiree lacht niet mee". 4.15 V.A.R.A-septet 0 i. v. Is. Eyl 4.30 Vraaguurtje 5.30 Vervolg sepet. 6.V R.O. 7.Causerie door Dr. H. B. Wiardi Beckmann. 7.20 Gramofoonplaten 7 30 ..Burgermenschen". tooneelstuk van Maxim Gorki (Groot Volkstooneel). 9. V.AR-A -orkest o. 1. v. H. de Groot. M m v. Ijo Immink (alt) O.a. Ouverture en aria uit Cosi fan tutte" Mozart. Aufforderung zum ïanz, Weber en Ballet .Gioconda" Pon- chielli- 10Wakkeren Tropenduit 1015 V.A-R A.-orkest (vervolg). 10.45 Vaz Dias. jl— Vervolg concert. O-a. Ouverture „Leichte Cavallerie" Suppé en Extase, Ganne 11.3012.— Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Uitsluitend N.C.R.V.) 8.— Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoon platen. 10.N. C. R V. Dameskoor. 10 30 Ziekendienst. 11.Harmoniumspel M. F. IJurjaanz. Mej. C. de Jager (sopraan) en Mevr. R. Mynhout (alt) 12.15 Concert. H. Hermann (viool), P. Oskam (viool), K. F. Borgers (cpIIo). Mej. L. Lar.enrotli (piano en harmonium). 2.30 Chr. Lectuur door Mej Wenfink. 3.— Concert J Bierma (zang), F Eldert Bakker (viool), Mevr. v. d. Brink 'Prakken (fluit), Mej. W v. Leeuwen (piano). 5.— Kinderuur. 6.Uurtje v d. Land bouwers. 7.Afgestaan. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.Concert door de H. O. V. o. 1. v. F. Schuurman. 9 C. Smeenk: Om tasten op den middag". 9.3010.30 Vervolg concert. 10.Vaz Dias. 10 3011.30 Gra- mofoonplatenconcert. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten 12 30 Orgelconcert Q. MacLean. 3.05 Gramofoonplaten. 205 Speech door de Rt. Hon. Sir John Anderson G. C. B. (I.unch v. d. Royal Empire Society) 2.20 Gramofoonplaten. 2.45 Voor scholen 3.50 Sted. orkest Bournemouth o. 1- v. Sir Dan Godfrey. Orrea Pernel (viola) O.a. 5de Sym- phonie, Beethoven. 5.05 Orgelconcert Reg. INew. 5.35 Kinderurn6.20 Berichten 6.50 Soli voor blaasinstrumenten (leden van het BBC-orkest). 7 10 Lezing. 7.20 Oeraldo en zijn Gaucho Tango-orkest. O.a Song of songs, Mova 9 20 Berichten en lezingen. 9.55 Vioolijrecital Arthur Catterall. O.a. Adagio Mczart en Noorsche Dans Grieg. 10.20 Jack Hylton en zijn Boys. 11.2012.20 Rov Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten 8.50 Vanuit het Theater Trianon-Lyrique: „Sylvette" tekst van Carré Peter. Muziek van Delmas en Février. Orkestleiding: Emile Archainbaud. Kalundborg, 1153 M. 2.20—4.20 M. Han- sen's orkest 7 20 Glinka-concert. Omroepor kest o-1. v. Grördahi. O.a Ouvertures ..Leben fuer den Zaren" en „Ruslan und Ludmilia". 8.351.20 Dansmuziek dooi diverse bands. Langenberg, 472 M. 6.25—7.20 Concert uit Hamburg. 11.201.20 Concert uit Bres- lau 12.251.50 Concert o. 1. v. Wolf 4 20 Marschen en walsen. 7.20 „Europa singt" R Ghatberg (zang) en H. Ebert (piano). 7 50 „Goethe Jugend". Avond gewijd aan Goethe 10.0511.20 Paul Godwin's Band. Rome441 M. 7.20 Gramofoonpl. 8.05 Uitzending van een opera Zeesen, 1635 M. 7.20 „Drei Wiener Wal- zer", operette van Toh. Strausz. 8.30 W C Gomoll leest eigen werk. 8.55 Schotsche fan tasie. M Bruch (cello en orkest o- 1. v. Dr. F Weissmann). 9.30 Berichten en hierna tot 11 50 Dansmuziek Paul Godwin en Alemani- Bajou met hun orkesten. Qemeentecaden SCHAGEN. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. de Vries, loco-burge- jk ester. De voorzitter deelde mede, dat de burge meester hoewel vooruitgaande, zijn werk zaamheden nog niet kan hervatten. jteuiUetan Maar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A H. 29) Wij moeten dicht bij de linie van schild wachten zijn, kapitein, antwoordde de verken ner. Ik meende u te moeten mededeelen, sir, dat wij al bijna de plaats van bestemming be reikt hebben. Nauwelijks had hij die woorden gesproken of ze werden aangeroepen; ongetwijfeld had het geluid van stemmen het oor getroffen van den versten buitenpost. Ze hoorden het knar sen van een slot en konden het geflikker van oen lont zien, die een eindje verder tusschen het kreupelhout glom. Wie zijt gij? Antwoord of ik schiet. Antwoord gij, zei Darcy tot den ver- 'k hen verkenner Credland; ik heb kapi- 'n Darcy naar kolonel Ingoldsby gebracht Ga door, Credland, en gezelschap, j^e aangestoken lont verdween. arSy knikte met voldoening, terwijl hij anlicht het teeken gaf om verder te rijden zijn°h I'igoldsky was een soldaat naar -" hart, vlug van handelen, onverschrokken u, ,.j ..yoorzichting, waar voorzichtigheid werd geeischt. nen e»''eJei,i hoschje achter zich en begon- te dalen. De sneeuw, die op het vlakke Mededeelingen van den Voorzitter. De verwerkingsinrichting kring Barsin- gerhorn (weth. Blaauboer) heeft het verzoek van den heer v. Erp in overweging genomen inzake salarisverlaging van eenige ambte naren, alsmede van verlaging vergoeding van het gebruik van eigen auto van 15 cent per K.M. op 10 cent. Mededeelingen werden gedaan over ver wijdering van eenige boomen op het Noord wat men onnoodig oordeelde. De bestemming der vrijkomende O. L. School per 1 Mei is nog niet vastgesteld. De heer v. Erp was niet tevreden met het antwoord van den voorzitter inzake zijn ver zoek omtrent bezuinigingen aan de Verwer kingsinrichting. Hij meent, dat de afgevaardigde, de heer Blaauboer in de eerste plaats bekend is met de nooden en belangen der boeren en deze gelegenheid zou aangrijpen om tot een goed- koopere exploitatie te geraken, opdat de boeren voor hun ingebrachte beesten eenige vergoeding kunnen krijgen. Spr. uitte zijn verwondering, over wat de voorzitter van deze inrichting, burgemeester Breebaart te Barsingerhorn in de laatste raadsvergade ring heeft opgemerkt, nml. dat benoeming van een der ambtenaren bedoeld wordt, de adj.-directeur, de heer D Rempt te Nieuwe Niedorp) noodzakelijk was, daar anders een tweetal gemeenten niet zou hebben aan gesloten. Spreker was hier niet eerder mede bekend geweest en had anders niet zoo ge ijverd voor deze inrichting. De heer v. Erp vroeg ten slotte jaarlijks een bedrijfsrekening. Voorzitter zeide, dat de heer v. Erp ge vraagd had: „In overweging te nemen" En hierop is door mij geantwoord afgevaardigde zal het in overweging ne men". Ingekomen was een adres van de vereen, voor Christelijk Nationaal Onderwijs te Schagen met de mededeel ing. dat zij haar lessen zal aanvangen op 2 Mei a.s. en' ver zocht nu in afwachting van het gereedko men der Nieuwe Chr. School 3 lokalen van de O. L. School te mogen gebruiken, welke op 1 Mei zal worden ontruimd. Waar het stuk eerst heel kort is binnengekomen, stelde voorzitter verdaging voor, waartoe werd be sloten. Ingekomen was een verzoek van de afdee- ling Schagen van den Ned. Bond van Ar beiders in het landbouw-, tuinbouw- en zui velbedrijf, om bij eventueele werkloosheid aan de stempelende werkloozen een toelage toe te kennen ad 0.50 per dag, per persoon en 1 kindertoeslag per kind, per week. B. en W. deelden den Raad mede, dat te gen een algemeene steunregeling naast de uitkeeringen uit de werkloosheidskassen bij de Regeering bezwaar bestaat en gaven den Raad in overweging afwijzend te beslissen, terwijl in bepaalde noodzakelijke gevallen aanvullende steun zal worden verleend. De heer Bakker kon zich met het advies van B. en W. vereenigen, en vreesde dat eventueele aanneming van het adres schade voor de arbeiders zou beteekenen. Alle stem den voor. Aan de orde waren de verzoeken van de Gymnastiekvereeniging Lycurgus (Verstraal en Excelsior (Christelijk) om gebruik te mo gen maken van het Gymnastieklokaal der nieuwe O. L. School. In de vorige vergadering was de behande ling d'ezer stukken op voorstel van een der leden uitgesteld om een juist inzicht te kun nen vormen omtrent deze aangelegenheid daar beide vereenigingen den Woensdagmid dag en -avond verzoeken en geen van beide van dezen dag afstand willen doen. Na ampele besprekingen besloot de Raad aan de Vereen. „Lycurgus" te geven den Woensdagmiddag en -avond, Donderdag- of Vrijdagavond en den Zaterdagmidag en -avond, aan Excelsior den Maandagavond na 4 uur en den Dinsdag- of Woensdag avond na 4 uur. Omtrent de overname der toestellen, welke door Lycurgus gratis en door Excelsior voor 250 aan de Gemeente worden aangeboden besloot de Raad: a. Van de vereen. „Lycur gus" de toestellen voor 1 over te nemen; b. van de vereeniging „Excelesior" de toestellen voor 250 over te nemen. In verband met de overname der toestellen besloot de Raad de vergoeding voor het ge bruik van het lokaal voor beide vereenigin gen te bepalen op 50 per jaar ieder. Deze regeling zal gelden tot wederopzegging. Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer Joh. de Veer. Omtrent vaststelling der verordeningen betreffende uitvoering van de Winkelslui tingswet besloot de Raad te verzoeken het sluitingsuur te bepalen in de zomermaanden op 9 uur inplaats van 8 uur, zulks naar aan leiding, dat buitengemeenten eenzelfde be sluit hebben genomen. Vóór de comité-behandeling over de aan gevraagde tuinderscredieten ging de Raad over tot de rondvraag. De heer Bakker merkte op, dat verschillen de zakenmenschen bezwaar hebben tegen den bouw der tentjes op de Gedempte Gracht, zooals dit tot nu toe geschiedt op Paasch- tentoonstellingsdag, n.T. met de fronten naar elkaar, inplaats van met het front naar de winkelzaken, waardoor volgens spreker de bezoekers deze zaken niet passeeren doch tusschen de kramen blijven. De voorzitter achtte deze vraag hier niet ter plaatse en vond dat deze door de betrok ken zakenmenschen in de vergadering der vereeniging behoorde te worden. De heer v. Erp onderschreef deze opmer king. De heer Bakker zeide, dat hier geen spra ke kan zijn van tact of geen tact. Niet de eerste de beste heeft hierover gesproken, doch meerderen. Indien de opmerking hier noch tans niet thuis behoort, verzocht hij den voor zitter deze ter plaatse over te brengen. De heer v. Erp vroeg of het juist is, dat de heer Janvier, stoomcarousselhouder te Bergen op Zoom, die voor 3 jaar de stand plaats der caroussel heeft gepacht thans voor 550 extra heeft ingeschreven als caroussel met dancing, op voorwaarde, dat in de ga rage van den heer Boontjes geen dansgele genheid wordt gegeven. De voorzitter merkte op, dat hij kon ant woorden, dat het den raad niets aangaat Spreker wilde echter niet zoo dictatoriaal zijn en antwoordde, dat de vraag juist is, doch dat met de belangen van den heer Boontjes zal rekening worden gehouden. De heer v. Erp waarschuwde tegen dit standpunt, hetgeen een herhaling is, vanwat „De 4 door een vorig college van B. en W. is be land al gesmolten was, lag nog wel op de heuvels, duidelijk uitkomend tegen de omrin gende duisternis, of er aan weerskanten van den weg een leger onder een doodskleed lag Tenten kwamen nu in het gezicht door de wachtvuren, die aan weerskanten van het kamp branden en op een plek in het midden Hierheen ging Credland den kapitein voor Terwijl zij aangetreden kwamen, trad kolonel Ingoldsby uit zijn tent, zonder maliënkolder aan, of hij zoo van zijn rustbank was opge staan. Robert steeg af en gaf hem een warmen handdruk. Ingoldsby was een mager, om niet te zeggen uitgemergerd man; hij was ook hoog van gestalte en met verbazend lange armen. Van deze ledematen maakte hij ruim gebruik als zijn beroemd zwaard zich een doortocht baande door de gelederen van den vijand. Zijn oogen waren klein, maar door dringend. Zijn neus spits als de snavel van een vogel, de kin stond omhoog, wat hem over het geheel uiterlijk gaf van een arend of een gier. Ik ben blij je zien, Darcy, waaruit ik dus opmaak dat je wèl genoeg bent om je bij ons aan te sluiten. Je kunt vannacht een veldbed krijgen in mijn tent. Ik geloof niet, dat ik dit noodig heb, kolonel, antwoordde Darcy. Ik heb een tijding voor u, die u onverwijld zal doen optrekken: ik weet waar generaal Lambert vertoeft! Voer den drommel- Dat is nog het beste wat ik in lange gehoord heb! Je bent er toch zeker van? Volkomen Ik heb hem vanmiddag zien rijden aan het hoofd van vijftien man. Hü dreven Spreker waarschuwde, dat in geval van dansen in de garage, de heer Janvier zijn inschrijfcontract niet behoeft na te komen, terwijl men dan niet meer in de gelegenheid zal zijn den opvolgenden inschrijver een plaats voor een danstent te gunnen. In hei tegenovergestelde geval, mist de gemeente de plaatselijke belasting van den heer Boontjes, wiens inrichting niet als kermisgelegenheid valt aan te merken. In ieder geval berok kent het standpunt van B. en W. dè ge meente schade. De voorzitter zeide, dat B. en W. een en eveneens rijpelijk hebben overwogen en juist deze beslissing in het algemeen belang der gemeente hebben genomen. De heer v. Erp trok de juistheid van dit standpunt in twijfel. Hierna ging de raad een klein uur in co mité inzake credietverleening aan de noodlij dende tuinders. Na heropening stelden B. en W. den raad voor het volgende besluit te nemen: De raad der gemeente Schagen besluit B. en W. te machtigen, overeenkomstig het plan „uitvoe ring betreffende het verleenen van renteloo- ze voorschotten ten behoeve van den graven tuinbouw in West-Friesland", een renteloos crediet van ten hoogste 19725 te verleenen. De heer Orsel, s.d.a.p., zeide, dat het van zelf sprak, dat hij zijn stem aan dit voorstel zal geven, doch uitte zijn afkeuring over de voorwaarden, die de minister er aan ver bindt, wat het loon betreft. De heer v. Erp, plaatselijk belang, zou ook voor het voorstel stemmen, met uitzondering van waf betreft de aanvraag van J. Bakker te Grootewal, omdat spreker den indruk heeft, dat deze aanvraag niet voor hem al leen is. (De heer Bakker is een zoon van het s.d.- raadslid K. Bakker). De heer Orsel vond het jammer, dat de heer v. Enp dit in het openbaar zeide. Niet omdat Bakker een partijgenoot van spreker is, doch omdat hij zijn vrees ongegrond vindt. De voorzitter uitte zijn spijt, dat de heer v. Erp een naam in het openbaar noemde, waar de raad dit tot nu toe steeds heeft ver meden. De heer v. Nuland protesteerde ook tegen deze handelwijze en het schenden van opge legde geheimhouding. De heer Orsel zeide, nog verder te willen gaan en sprak van„zooals de waard is ver trouwt hij zijn gasten". Meerdere raadsleden spraken eveneens hun afkeuring uit. De raad werd rumoerig, doch de voorzit ter hamerde en verzocht stilte. De heer v. Erp vroeg het woord en zeide in het financieel belang der gemeente zijn bezwaren naar voren te hebben gebracht. Hij daagde den heer Orsel uit tot een openbare debatvergadering, alwaar de heer Orsel dan zijn opmerking met feiten moet bewijzen. De voorzitter wilde de discussies sluiten, doch de heer Bakker wenschte eerst nog even op te merken, dat de mentaliteit des heeren van Erp genoegzaam bekend is en dat hij dezen nog wel eens zal spreken. De heer v. Ero: Nu maak ie me bang. stak een doorwaadbare plaats in den Avond over, nabij Grangeland Abbey. Ik vermoedde, dat hij op weg was naar de boerderij van Ebenezer Holden. Ik ken dien man, viel de kolonel in. Tiij was sergeant bij ouden Nollhij had het ver der kunnen brengen in het leger, als hij had gewild. Dat is zoo. Ik heb mijn oppasser, kor poraal Longstaffe, er op afgestuurd en die heeft het kamp van Lambert ontdekt, dicht bij de boerderij. Ze hadden daar waarschijn- lijn hun nachtkwartier opgeslagen. Bij jupiter! We zullen ze vangen! ant woordde Ingoldsby, met een klap op de dij. En terwijl hij even floot werd er een alge meene opstand in het kamp vernomen. In een kwartier was de geheele troep onder de wapenen. De paarden waren gezadeld en gereed om te vertrekken. Ingoldsby liet een kleine afdeeling achter om het kamp te bewa ken. Toen gaf hij order om te vertrekken en Longstaffe deed dienst als gids. Darcy en de kolonel reden naast elkaar; deze laatste zat op een paard, dat een eigen aardige gelijkenis had met den ruiter: het was mager, had een langen hals en bezat zeker een groot uithoudingsvermogen, terwijl het eveneens vlug zou kunnen rijden. Als wij Lambert krijgen, riep de kolo nel, dan behoeden wij Engeland voor een bur geroorlog. Zou het van zoo groot belang zijn? vroeg Darcy. Ongetwijfeld. De aanhangers van de tegenpartij zijn sterk in aantal, gemelijk, 0:1 tevreden, bereid op te staan tegen hun land. Het voorstel van B. en W. werd vervolgens aangenomen, met het voorbehoud van den heer v. Erp ten opzichte van de gewraakte aanvrage. Hierna sluiting. WARMENHUIZEN. De raad vergaderde Maandagmiddag ten 2.30 ure. Van de ingekomen stukken vermelden wij een schrijven van Ged. Staten, waarin bericht wordt, dat hun beslissing over de begroo ting 1932 was verdaagd, alsmede een schrij ven aan het college, waarin bericht wordt, dat er geen aanleiding bestaat om de rege ling betrefiende de aansluiting van de niet rendabele gebieden bij het Prov. Waterlei dingbedrijf te herzien. Van het bestuur van de afd. Warmen- huizen van den Neutralen Bond van land- en tuinbouwers was bericht ingekomen, dat deze afdeeling 15 Januari 1932 was opgericht en gaarne als organisatie erkend wenschte te worden. Deze afd. had dadelijk teeken van leven gegeven, dat tot uiting kwam in een viertal adressen aan den raad, waarin verzocht wordt er bij de regeering op aan te drin gen de onzekerheid over het tijdstip waarop het regeeringscrediet afkomt, op te heffen; onmiddellijk hulp voor levensonderhoud, ar- beidsloonen en bemestingstoffen in te stellen en te trachten van de regeering een directe steunregeling te verkrijgen. Voorts had deze afdeeling een schrijven in gezonden over de verhuur van de landerijen en een verzoek een regeling in het leven te oepen tot het te werk stellen van werklooze arbeiders bij tuinders in deze gemeente en hiervoor een toeslag over de tuinders te ver leenen. B. en W. deelden in verband met deze ver zoeken mede, dat met de oprichting zoo mo gelijk rekening zal worden gehouden, dat van verschillende kanten reeds aangedrongen was op de opheffing van de onzekerheid van het tijdstip der in werking stelling van het regeeringscrediet enz.; de verhuur van het land in overleg met de borgen had plaats gehad en dat van hoogerhand geen goed keuring wordt verleend voor te werk stelling van werkloozen bij tuinders. De heer Mink wilde garant spreken voor kunstmest voor tuinders, die voor de regee ringscredieten in aanmerking komen. De tijd dringt, de menschen zijn er bij gebaat en de gemeente loopt geen risico, omdat het bedrag ingehouden kan worden. De kunstmestnande- laren besloten zelfs aan hen, die geen oude schuld hebben, op crediet kunstmest te ver strekken. E)e heer Molenaar oordeelde het een treurige toestand, dat nog niet bepaald kan worden in welken vorm en wanneer de cre- dieten verstrekt worden. Hij begreep, dat de kunstmesthandelaren voorzichtigheid be trachten. Bepaalde meststoffen moeten thans worden uitgestrooid. Als de mogelijkheid bestaat, dan wil spr. de menschen helpen. In comité wil hij bespreken, hoe dit kon. Hiertoe werd besloten. Ingevolge een adres werd medegedeeld, dat B. en W. er rekening mede zullen houden dat het ongewenscht is, dat de gem. opzichter voor particulieren werkzaam is. Aan den heer J. Danenberg werd eervol ontslag verleend als onbezoldigd ambtenaar van den Burgerlijken Stand. In zijn plaats werd met 4 tegen 3 stemmen op den heer Slot, de heer K. Molenaar benoemd. Besloten werd aan het bestuur van de R.K bewaarschool voor de jaren 1930 en 1931 een subsidie van 300 per jaar te verleenen. De verordening op het heffen van 80 opcenten op de grondbelasting was goed gekeurd, alsmede de wijziging in de verorde ning op de personeele belasting inzake bil jarten. Van de K v. K. te Alkmaar was het bericht ingekomen, dat ze om Schagen niet teleur te stellen, het verzoek om Warmenhuizen bij het Kantongerecht te Alkmaar in te deelen niet kon steunen. Wethouder Slot constateerde, dat de Kamer blijkbaar geen rekening houdt met de belangen van de vragers. Voor Warmen huizen is met het oog op de communicatie aansluiting bij Alkmaar zeer gewenscht. Verschillende leden uitten de wensch, dat de kamer die een dergelijk standpunt in neemt, zal blijken in deze geen invloed zal hebben. De voorzitter deelde mede, dat hiervoor wetswijziging noodig is, zoodat in ieder geval gewacht zal worden, totdat deze met het oog op meerdere gemeenten noodig is. De voorzitter deelde nog mede, dat tot nu maar het ontbreekt hun aan een leider; nu Lambert uit den Tower ontsnapte, is al hun hoop op hem gevestigd en hij is de eenige dien zij vertrouwen. Hoe staan ze dan tegenover Fleetwood en Desborough? Geen van beiden bezitten ze het vertrou wen van Cromwell's oude soldaten; Lambert wèl, daarom is hij juist gevaarlijk. Als ik hem naar den Tower terugbreng, zal ik zeg gen: Dick, je hebt je plicht gedaan! Ik heb „Eerlijken George" beloofd dat ik hem gevangen zou nemen, en, zoowaar Darcy, ik viel vanavond, dat ik woord zal houden! Na dit gesprek vervielen zij in stilzwijgen Ingoldsby peinsde na over de bijzonderheden van dien overval, dien zij hoopten te bewer ken; Darcy was toen weer aan zijn eigen gedachten overgelaten. De woorden van den kolonel hadden hem teruggevoerd naar de draaikolk van dien noodlottigen tijd. Hij be greep, dat Monk wachtte, de strijdkrachten van het rijk in zijn sterke hand verzamelend; hetzelfde spel spelend, nu in Londen, zooals hij dit eerst in Schotland had gedaan en later op marsch. Ingoldsby met zijn com pagnie; kolonel Howard met een andere strijdmacht, eveneens met het doel om Lam bert te vervolgen, waren pipnnen in de han den van Monk. Hij verschoof ze vanuit zijn plaats in Whitehall, net als hij het parle ment en de stad bewerkte onder zijn onmid dellijk toezicht; hoe veel meer stukken van het schaakspel tegelijkertijd behandeld wer den, kon niemand zeggen, behalve de gene raai zelve en misschien een paar mannen. toe aan steun aan tuinders was uitbetaald een bedrag van f 2789. Hierna werd voorgesteld, over te gaan tot aanvulling der algemeene politieverordening voor deze gemeente door artikel 12 dezer verordening te vervangen door een nieuw artikel, luidende als volgt: Een ieder, die bij een volksverzameling of storing der openbare orde of waar zulks dreigt te ontstaan, door de politie wordt gelast, zich te verwijderen, is daartoe op eerste lastgeving gehouden te gaan langs den weg en in de richting, hem door de politie aangewezen. Verder wordt voorgesteld, artikel 34 te wijzigen in dien zin, dat overtreding van de artikelen in hoofdstuk 3 der algemeene poli tieverordening zullen worden gestraft met een geldboete van ten hoogste 100 of hech tenis van ten hoogste 1 maand, in plaats van een geldboete van ten hoogste 25. De heer Mink was ook voor het bewaren van de orde en accepteerde de middelen, mits die goed worden aangewend. Als het gaat om te waken tegen verstoring van de nacht rust, dan is hij er voor, doch hij wil niet, dat de tuinders als zij in ontstemming over den toestand, niet dadelijk gevolg geven aan een aanmaning om door te loopen, dat deze menschen de kans beloopen, een maand de bak in te moeten. De voorzitter: Dat is de maximum straf, die niet dadelijk wordt opgelegd. De heer Mink: Voor een paar jaar heeft men het hier gehad, dat de menschen niet in genomen waren met het optreden van de politie. Dit zou om andere redenen ook kun nen gebeuren en dan is het mogelijk, dat zij die het niet verdienen, tegen de lamp ïoopen. Wethouder Molenaar was van mee- ning, dat men daaraan de verordening niet kan regelen. Als het noodig is, moet er een verordening zijn. De heer Mink bleef de maximumstraf te hoog oordeelen. Spr. stelde een redactie wijziging voor en wilde lezen: „bij een her haald geval". Weth. Slot zeide, dat het voorstel geen verband houdt met het gerucht, dat de vroede vaderen met vrees bezield zijn voor onorde lijke gebeurtenissen. Het voorstel houdt ver band met hetgeen voor een paar weken ge beurde. Wij oordeelen het gewenscht, dat op getreden kan worden. Wij leggen de straf niet op doch de rechter die alleen onder ern stige omstandigheden de maximumstraf op legt. Het is wel wenschelijk dat een zwaar dere straf kan worden toegepast. De heer Mink ging het te ver. Voor een paar jaar heeft men het hier gehad, dat heel fatsoenlijke menschen zich met een bevel van de po'itie niet konden vereenigen. Aangezien het voorstel van den heer Mink niet werd ondersteund, werd het voorstel van B. en W hierna z. h. st. aangenomen. Besloten werd het besluit van het B. A, om op de pachtprijzen van de weilanden van het B. A. 25 pCt. reductie te verleenen, goed te keuren. Aangezien in de rekening-courant-overeen komst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten als maximum staat aangegeven 1 pCt. boven het promesse-disconto der Neder landsche Bank, stellen B. en W. voor, dit maximum nader te bepalen op 134 pCt. bo ven het processe-disconto. Een en ander houdt verband met de verhooging van rente van in rekening-courant opgenomen gelden tot 4 3/4 pCt. Conform besloten. Ter voldoening aan het bepaalde in artikel 265 eerste lid der Gemeentewet stellen B. en W. voor, het Centraal Bureau voor verifica tie en financiëele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten aan te wijzen als buiten den tak van dienst staanden boek houdkundige voor het deugdelijk verklaren van de cijfers der rekening van het gasbe drijf en de heer P. Klant a's zoodanig aan te wijzen voor het tuinbouwbedrijf. De heer Mink was van oordeel, dat in Warmenhuizen ook menschen waren die de eerste controle konden uitvoeren. De voorzitter zegde toe, dat B en W. dit zullen overwegen. Voor dit jaar gaat het niet. conform het voorstel van B. en W. werd besloten De heer Klant krijgt een ver goeding van 25. Het volgende punt was een voorstel tot het verleenen van voorschot ingevolge art. 101! der L. O. wet aan de bijzondere scholen. B. en W. stellen voor op de gemeentelijke vergoeding overeenkomstig artikel 101 der L O. wet ten behoeve van de R.K. Meisjes school voor het dienstjaar 1932 een voor schot te verleenen van 1700, voor de R.K. Jongensschool een voorschot te verleenen van 1500 en aan de bijzondere school de Krabbendam een voorschot te verleenen van 600. Conform besloten. hij volkomen in zijn vertrouwen nam. Er is iets in zoo'n nachtelijke expeditie, dat zijn invloed heeft op den gemoedstoestand van allen, die er aan deelnemen; zelfs de genen, die overdag het opgewektst en het joviaalst zijn, worden hoogst ernstig gestemd onder de duisternis en de noodzaak, om extra waakzaam en op hun hoede te zijn, wat de tijd in die uren, zoo lang na zonsondergang, als vanzelf meebrengt. Zoo was het dus ook bij deze expeditie van kolonel Dick Ingoldsby en zijn manschappen; hun aanvoerder reed met groote vastberadenheid om zijn taak te volbrengen; de officieren onder hem en de manschappen, die zij weer onder hun bevelen hadden, legden mijlen achtereen af met geen ander geluid dan het gelijkmatig hoefgetrap pel van den troep over den zachten weg; zelfs de zware zadels kraakten haast niet, geen paard hinnikte, het leek wel het geregeld voorttrekken van geesten van den nacht, die naar de plaats van bijeenkomst gingen van de Machten van de Lucht. Enkele uren verliepen op deze wijze. Toen volgde, als bij gemeenschappelijke ingeving, een hernieuwde voorbereiding tot den aanval. Van de pistolen werden de hanen overge haald; de zwaarden werden uit de scheeden getrokken, zelfs de paarden hieven de koppen op en sperden de neusgaten open, daar zij aan de nachtlucht roken dat er iets onver wachts kon gebeuren, dat er gevaar dreigde. Tenslotte hield de heele cavalcade stil. Toch had niemand het commando hiertoe ge geven; Longstaffe begon met de verkenners, die voorop reden, en zoo hielden ze achtereen volgens allemaal stil.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5