Aikmaarsche Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Radionieuws leuUleton Rechtszaken Honderd vier en dertigste Jaargang. oensda^r 2 blaart ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. (Wordt vervolgd).- jsTo 82 1932 ■u-_— =^g==a» Donderdag 3 Maart. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend A.V.R.O.- >7 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwij- g 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert Han Heijderijk (zang), Hugo Vermeer /niano). Begel. Egb. Veen. 11.00 Knipcursus iinderkieeding. 11.30 Vervolg concert. 12 00 A V-R-Ö.-Kamer-orkest o.l.v. M. Tak en Gramofoonpl. 2.00 Causerie over Bedrijfs- luimveehouders. 3.00 Knipcursus. 3 45 Gramofoonplaten. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Om oeporkest o.l.v. N. Treep en Gramofoonpl. 6 30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Ver volg Omroeporkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Gramofoonpl 8.15 Concert uit het Concert gebouw te Amsterdam o.l.v. Ed.j»an Beinum Q 15 Dr. G. A. Dudok: Edgar Wallace. 9 45 Gramofoonpl. 10.00 Vaz Dias. 10.15 Gra mofoonpl. 11.00 Uit Rest. „Haeck", den Haag: Orkesten o.l.v. C. Codolban en Pali Tot 12.00 Sluiting. Huizen, 298 M. (8—9.15 en 11—2, K.R.O., 10.-11— en 2—11.30 N.C.R.V.) g 00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.15 2iekendienst. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 K.R.O.-orkest o.l.v. ij. Gerritsen. 2.00 Handwerkcursus. 3.00— 3.30 Vrouwenhalfuurtje. 4.00 Ziekenuurtje 5.00 Cursus Handenarbei dv. d. jeugd. 5.45 Zang door Willem Hessing (bas-bariton). A. d. vleugel: P. Esselmani 6.45 Knipcur sus. 7.00 Vragenhalfuurtje. 7.45 Ned. Chr persbureau. 8.00 Kon. ZangVvreeniging Schiedams Mannenkoor Orpheus o.l.v. E. Flipse en Gramofoonpl. O.a. Liederen van Schubert. 9.00 Causerie over de sociale taak der school. 9.30—10.45 Concert door kwin tet o.l.v. P. v. d. Hurk. O.a. Londoner Trio's, Haydn 10.05 Vaz Dias. 10.45—11.30 Gra mofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein en berichten. 12.20 Orgelcon eert Reg. Foort. 1.20 Gramofoonpl. 1.35 Northern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge. 2.05 Lezing. 2.25 Voor scholen. 3.20 Vesper dienst. 4.25 Jack Payne's B.B.C.-Dansorkest 4.50 Grosvenor House-orkest o.l.v. J. Meeus 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten 6.50 Solt voor blaasinstrumenten (leden v. h. B.B.C orkest). 7.10 Duitsche causerie. 7.40 en 7 50 Lezingen. 8.20 Edw. German-Programma. B B.C.-orkest o.l.v. Lewis. O.o. Symohonische suite „The Seasons". 9 20 Berichten en Lezing. 9.55 Fragm. uit Handel's „Israël in Aegypten". National Chorus, B.B.C.-orkest en I. Baillie (sopr.j^jp. Jones (ternor). Lei- •dfng: St. Robinson. 10.50 Vastendienst 11.15 Jack Payne's B.B.C.-Dansorkest. 11 20 Ooggetuige-verslag van de Zwaargewicht- Bokswedstriid Larry Gains (Canada)—Don Mc Corkindale (Zuid-Afrika). 11.35—12 20 Vervolo- Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonpl. 9.05 dito (Piano-wer ken). 9.50 Verzoekconcert (Gramofoonpl.) O.a. Ouvert. Fra Diavolo, Auber en Ouvert. „Tannhauser, Wagner. (Concertgebouw-or kest o.l.v. dr. W. Mengelberg). Kalundborg, 1153 M. 11.20—.120 Con cert u. h. Palace-Hotel. 3.104.20 Concert uit Rest. Wivex". 7.309.35 Symphonie-con- cert o.l.v. Prof. Nikolai Malko. M.m.v. Hein- rich Schlusznus (bariton). O.o. 5de Sympho nie, Beethoven, Liederen van Schubert, Mahler en Wolf, en „Les Préludes", Liszt. 10.1011.50 Dansmuizek. Langenberg, 473 M. 6.257.20 Concert uit Hamburg. 10.4012.10 Concert uit Breslau. 12.45—1.50 Concert o.l.v. Eysoldt. 1.50 Gramofoonpl. 4.205.20 Concert o.l.v. Wolf. M.m.v. Kuno Stierlin (piano). 7.20 8.00 Muzik. voordracht. 8.05 Symphonie- concert. Werag-orkest o.l.v. Guschkötter. M. m.v. Dodja Feldin (cello). O.a. Cello-concert, Toch en Variatie's en Fuga over een thema van J. A. Hiller, Reger. Hierna tot 11.20 Avondconcert en Dansmuziek o.l.v. Eysoldt Rome, 441 M. 8.05 Concert o. 1. v. Giusep- pe Mulè. O.a. 5de Symphonie (Aus der neuen Welt), Mulè, en Ouvert. „Semiramis", Ros- sini. Zeesen, 1635 M. 6 50 Dansmuziek. 8.05 Symphonie-concert o.l.v. Buschkötter. M.m.v, Dodja Feldin (cello). 9.35 Lezing en berich ten en hierna uitzending ten bate van de werkloozen. Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A. H. 80) Het wa seen mooie avond; de wolken jaag den door het luchtruim. De maan was nog niet verschenen; hier en daar blonken enkele sterren. Een vreemd geluid verbrak de stilte van den nacht, doorkliefde ze als met een zwaard, het was dat van rug gezang. Van een afstand van twee a driehonderd meter steeg de melo die van een Psalm omhoog als het ten minste een melodie kon genoemd worden, stroef als het geluid was, echter wel klank vol, maar zonder eenige lieflijkheid, van mannenstemmen enkel. V oor de meerderheid van degenen, die luis terden als ook natuurlijk voor kolonel Dick mgoldsby en kapitein Darcy was de melodie bekend genoeg, ofschoon zij ze in geen maan dengehoord hadden; diezelfde, op een der gelijke wijze, was opgestegen op avonden, voorafgaande aan dagen, die voor goed ïstorisch.waren geworden, zooals bij de ge- i "en bij Edgehill, Naseby. Dunbar en nog a' van minder belangrijke slagen; toen had- oen duizenden stemmen van de overwinnende ?f r,1l> die het nog zoover hoopten te brengen, d-ni 0(*'e aan8eheven. Nu klonk ze, on- ze gez°ngen werd door harde mannen- romen, wat schraal, eenigzins krachteloo- 161 en minder klankvol voor degenen, die RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. Donderdag. Vroeg in den middag geeft Midland Re- gional een cello-recital. Warschau brengt zang, gevolgd door pianomuziek (Bach, Scarlatti en Handel). Daarna komt over Berlijn kamermuziek; eerst een solistencon cert, gegeven door een vioilste en een cellist, vervolgens een zangrecital en op het eind van den middag een zangrecital. Ook de N. C R. V. brengt liederen. Het Vlaamsche Brussel opent zijn avond-uitzending met een programma van Italiaansche werken, be staande uit fragmenten uit opera's van Ros- sini, Puccini, Verdi en Donizetti. In het begin van den avon dbrengt Heilsberg pianower- ken van de hedendaagsche componisten Lopatnikoff en Siegl. Des avonds is voor de microfoon van Kalundborg de beroemde bariton Heinrich Schlusnus solist met liede ren van verschillende componisten (classici, romantici en laat-romantici)het program ma vermeldt verder o.m. de vijfde symphonie van Beethoven en het derde symphonisch ge dicht van Liszt, de teedere Préludes. Het muziekprogramma van Hamburg o nvat o.m. Rimsky-Korsakoffs brillant geïnstrumenteer de ouverture La grande Paque Russe, de Prélude a 1'après-miöi d'un faune van De- bussy en pianowerken van den Bulgaarschen componist Wladigeroff en Ravel (Jeux d'eau). Langenberg brengt o.m. een cello concert van den modernen Ernst Toch en Reger's Hiller-variaties (variaties en fuga over een thema an den 18en eeuwschen componist Hiller). De A.V.R O. brengt het eerste deel van het Concertgebouworkest (een symphonie concertante voor viool, cello, ho bo, fagot en orkest van Haydn en Debussy's svmphonische schildering La Mer. Over Mid'and Regional komen o.m. Beethoven's eerste svmphonie en ^e Noorsche Rhapsodie van Lalo, terwijl in de pauze van dit con cert pianowerken van Dohnanyi en Chopin worden gespeeld. Praag heeft een viool recital en daarna een uitvoering van de ze vende svmphonie ÏE-dur) van Bruckner, met het aangrijpende Adagio. Oslo wijdt een con cert aan den Deen Catl Nielsen, den meest beteekenenden Scandinavisch en componist. Over Rome komt o.m. de viifde symphonie van Dvorfak (e-moll, Aus der neuen Welt). München peett strijkkwartetten van Mozart en Dvorak. Weenen strijkkwartetten van Havdn. Later op den avond geeft de N.C.R. V kamermuziek (o.m. kwartetten van Tele- mann en Mozart en trio's van Haydn) en komen over Boedapest strijkkwartetten van Dchnanvi en Beethoven. Daventry brengt gedee'ten uit het oratorium Israël in Egypte van Handel. Opera's. Het Oostersch zangspel Zaïde van Mo zart gaat over Mühlacker. V r ij d a g. Des middags geeft de N. C. R. V. kamer muziek. Het Vlaamsche Brussel brengt o.m. de bekende balletmuziek uit Schubert's Opera Rosamunde en de vierde symphonie van Mendelssohn (A-dur, de z.g. Italienische Symphonie). In het begin van den avond zingt voor Heilsberg de Duitsche concert zangeres Lotte Leonard Oud-Duitsche liede ren en liederen van Pfitzner en Richard Strauss; later vo'gt hier een mooi orkest programma met o.m. de tweede symphonie (C-dur) en het pianoconcert in a-moll van Schumann, de lugubere Danse Macabre van Saint Saëns en Tsjaikofski's brillante ouver ture-fantasie Roméo et Juliette. Mühlacker brengt o.m. Mozart's Figaro-ouverture, de eerste symphonie van Brahms (c-moll) en door den tenor Batzak gezongen opera aria's; dit concert gaat ook over Frankfurt en gedeeltelijk ook over Königswusterhausen Weenen geeft een cello-recital. Over Ham burg komt Weensche muziek, walsen en ope rette-fragmenten. Te Warschau is de Russi sche pianist Orloff solist met het wilde, hartstochtelijke piano-concert bes-moll van Tsjaikofski; het programma vermeldt verder de ouverture fantasie Roméo et Julietto van denzelfden componist en werken van de mo dernen Nabokof en Mosso'of Machine-sym- phonie, staalgieterij). Over Praag komen o.m. het symphonisch gedicht Wallersteins Lager van Smetan^ en het vioolconcert (a- moll) van Dvorak. Des avonds vervolgt de V.P.R.O. haar Haydn-cyclus met de uitvoe ring van twee der symphonieën van den meester (gramofoonplaten), beide in D-dur; nr. 101 (die Uhr) en nr. 104 (Londener of Dudelsack-symphonie). De N.C.R.V. brengi om. de vijfde symphonie van Schubert (Bes- dur) en een werk van onzen landgenoot Frits Schuurman, een suit evoor strijkorkset, fluit, klarinet en harp. Voor de microfoon van Ber- zich vroeger dagen herinnerden. Deze tegen stelling was een duidelijke aanwijzing van de verandering, die was ingetreden in den voor spoed van het strenge Puriteinsche element, dat eens het meest had te zeggen over de be schikking van de strijdmacht van den staat, maar dat nu teloor was gegaan in de onver mijdelijke reactie, en zoo langzamerhand ver smolt tot een onbeduidend en droevig einde. Er ontstond beweging onder de troepen, toen de Psalm bijna uit was. Longstaffe be gaf zich naar den bevelvoerenden officier om rapport uit de brengen van de ligging van de landstreek en om instructies te ontvangen Master Lambert, zei Ingoldsby, is on achtzaam geworden in het oorjogvoeren, of hij heeft vergeten tegenover wien hij staat. Oude Noll had hem toch moeten leeren om niet uit te komen voor de ligging van zijn manschappen, tenzij hij er volkomen zeker van zou zijn, dat een vijand van gelijke sterkte niet op een afstand is, dat zij gehoord konden worden. Ik had toch ook vast gedacht, antwoord de Darcy, dat generaal Lambert voorzicht! ger zou zijn geweest. Op dit oogenblik was Longstaffe naderbij getreden. Hij salueerde en sprak toen een enkel woord met die scherpe juistheid, die kenschetsend was voor zijn opmerkingen Ik geloof, sir, dat er in dat kamp heel wat commandants zijn en dat Ebenezer Hol den hier evenzeer de hand in heeft gehad als generaal John Lambert. Ik denk dat je gelijk hebt, Longstaffe, maar laten wij nu zoodanige schikking ne men, dat wij zelf er het beste afkomen en den buit bemachtigen, zoo mogelijk zonder dat er een hoofd valt of een droppel bloeds lijn dirigeert de Oostenrijksche componist Franz Schreker eigen werken, o.m. fragmen ten uit de opera Das Spielwerk. Radio Paris geeft een uitvoering van composities van Moussorgski (o.a. Nuit sur un mont chauve) en Ravel (o.a. pianoconcert en Tombeau de Couperin). Over Straatsburg komen o.m. de zesde symphonie (Pastorale) van Beethoven, een sonate voor twe epiano's van Mozart en Lalo's Noorsche Rhapsodie. Later op den avond brengt Kalundborg kamermuziek van d enDeenschen componist Rüsager, o m. een strijkkwartet. Over de Engelsche Regional- zenders komen werken van den Hongaar Bela Bartok. waarbii de componist zelf solist is in zijun Rhapsodie voor piano en orkest. Opera. Ook dezen avond slechts één opera; te Weenen leidt Leo Kraus een opvoering van zijn Nachtigall, een fantastische opera in twee actes, de tekst is een vrije bewerking van Anderson's gelijknamig sprookje. Zaterdag. In het begin van den avond geeft Berlijn een viool-recital, evenals Heilsberg. Weenen brengt fragmenten uit operettes van Ween sche componisten, o.a. van Strauss, Mil- löcker, Lehar, Stolz en Kalman. Radio Suisse Romande brengt werken van de klas sieke componisten Mozart (een symphonie en een pianoconcert), Bach (pianoconcert) en van den modernen Ernst Bloch (sympho nisch gedicht Bergen en Volken). Ovtr Da- ventrv. komt het bekende mooie eerste viool concert (g-moll) - an Max Bruch, gevolgd door Borodin's klankschildering Steppens- kizzo aus Zentra'-Asien en Weber's prach tige Freischiitz-ouverture. La'er op den avond geeft Warschau weer een pianorecital met werken van C' opin. Opera's en operettes. Boedapest en Rome geven beide een onera, waarvan ons de titel niet bekend is. Offen- bach's operette La fille du Tambour-Major gaat over Straatsburg. Daventry brengt ge deelten uit White Horse Inn, de ook hier te lande met veel succes opgevoerde operette lm Weissen Rössl van Stolz en Bontzkv. VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR, (Vervolg.) EEN HEGGESCHENDER UIT GROOTEBROEK. De heer Sijvert J„ 'n 62-jarige vergrijs de landbouwer uit Lutjebroek, gemeente Giootebroek, verscheen op de hem tot dusver nog geheel onbekende plaats der boetelingen, naar aanleiding van het feit, dat hij op 29 December een hem niet toebehoorende heg had vernield door de hegboomen af te zagen. Hij had als- nu niet alleen de heg, doch ook de wet geschonden. De eigenaar of toezicht houder op de heg nam daarmede geen genoegen en verlangde nu 15 schade vergoeding. Gevorderd werd 15 boete of 15 dagen hechtenis. Vonnis overeenkomstig den eisch. Niet Ni. Jolig maar het Rijk krijgt nu schadevergoeding. NOG MEER NIEUWS UIT GROOTEBROEK. Een andere gedelegeerde uit Groote broek, de 24-jarige arbeider Jacob de Vr. had op 8 Januari de peultjes opge schept in de woning van mej. de wed. Rcod in de St. Jozephstraat te Groote broek, de Heiligenbeelden over de tafel gesmeten en tien zoon Arie Rood 'n tik tegen zijn hoofd toegediend. Volgens verdachte had Arie hem met een mes ge dreigd. Een zekere hter Dorus Raven was ook nog bij dit dorpsrelletje betrok ken. Mej. Rcod had nog 8 schade be komen vanwege de vermelde devotie beelden met stolpen, doch aangezien geen vernieling was ten laste gelegd, kon hiervan geen nota worden geno men. Het was, dit willen we als curiosi- teitshalve nog even releveeren, de be doeling der heeren de Vr. en Doris R. den zoon Arie Rood te corrigeeren, om dat hij zich niet eerbiedig had betoond tegenover zün moeder. Eisch 20 boete of 20 eb,gen hechtenis. Vonnis 15 boete of 15 dagen hecht. EEN PETROLEUMBLIK GEBEZIGD ALS VERNIELINGSWERKTUIG. De 20-jarige Age Jan P... 'n petroleum- venter te Helder, had op 4 Januari met een petroleumblik een glasruit ingesla gen in het perceel bewoond door den heer Jongepeer aldaar Mej. Jongepeer hoorde het spectakel, vergoten wordt, zoo luiden de orders van den generaal, want een vonk zou alle hooi bergen en korenschooven van. Engeland in brand kunnen steken. Spoedig waren de schikkingen gemaakt. De mannen stegen af, de paarden werden aan de boomen gebonden van een boschje aan den eenen kant van de boerderij van Holden. Toen sloten zij geheel het weiland in, in het midden waarvan de tenten van Lambert's gering aantal manschappen stonden. Kolonel Ingoldsby nam het commando over den eenen kant; Darcy over den ande ren, terwijl majoor Vandelour, Ingoldsby's onderbevelhebber, den weg'naar de boerde rij zou bewaken. In stilte sloten zij den kring al dichter om den niets vermoedenden vijand, die blijkbaar geen bewakers had uitgezet en geen schild wachten. De stem van één man, streng en verma nend, verhief zich uit een donkeren groep, die zich om een beukeboom had geschaard, die statig prijkte op dit gedeelte van het veld. De eene kant van de weide onder de heg werd ingenomen door rijen paarden, die zich stonden te goed te doen uit hun voeder zakken, terwijl de eigenaar op een vijftien meters afstand waren verdiept in hun gods dienstoefening Kolonel Ingoldsby had heel den toestand overzien; hij zond een twaalftal soldaten er op af om de paarden te bemachtigen; toen deed de rest een aanval op de verzamelde mannen Nog klonk de streng-vermanende stem hun in de ooren, vervloekingen uitsprekend doch kwam te laat om de vernieling te verhinderen. De verdachte verklaarde dat hij in drift had gehandeld, omdat de juffrouw hem nog geld schuldig was voor gele verde petroleum. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis conform den eisch. BOEREN-NACHTGENOEGENS. In den nacht van 3 op i Januari had er een botsing plaats tusschen den 22- jarigen arbeider Ger. Mar. L. uit Berk hout en zekeren heer Klaas Leegwater, 'n 20-jarig arbeider uit Avenhorn. Deze ontmoeting had dan plaats te Avenhorn en als gevolg van dit samentreffen stond heden terecht genoemde Gerard L. wegens mishandeling van Leegwater, die hij op 't hoofd en in t aangezicht had gestompt. Gevorderd werd 15 boete of 15 dagen hechtenis Uitrpraak: 10 boete of 10 dagen hechtenis. WERKVERSCHAFFING VOOR GLAZENMAKERS. De inwoner der gem Egmond aan Zee, Jacob P. was vermoedelijk zeer be droefd over de heerschende malaise in de bouwvakken en trachtte op zijn ma nier eenige verlichting te verschaffen. Hij verbrijzelde alstoen in den nacht van 31 December op 1 Januari een glas ruit ter waarde van 13 in het winkel perceel van mej. H. Molenaar. Het is echter duidelijk dat een dergelijke ma nier van werkverschaffing niet den bijval verwierf van de justitie en werd heden gemelden heer Jacob P., niet ver schenen, veroordeeld ter zake vernieling tot 35 boete of 35 dagen hechtenis en vergoeding van de toegebrachte schade. Het sprak niet in zijn voordeel dat deze verdachte wegens diverse strafbare feiten ettelijke malen was veroordeeld. Daarna sluiting. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 1 Maart 1932. 50 GULDEN ACHTEROVER GEDRUKT. Aan den 30-jarigen heer David W„ van beroep kellner te Den Helder, thans te Leeu warden woonachtig, werd ten laste gelegd, dat hij op 18 Juli 50 gulden, die hij zou heb ben geïnd van den caféhouder C. Jansen ten behoeve van den kellner, vroeger pension houder A. v. Til, wederrechtelijk zich zou hebben toegeëigend, welk feit werd gekwali ficeerd als verduistering. Maar de heer David W., hierboven ge meld, ontkende pertinent deze verduistering en werd in die ontkentenis juridisch stevig gesteund door mr. W. F. H. Zegers, advo caat te Den Helder, als raadsman en ver dediger. De hierboven gemelde getuige A. v. T-, die al dadelijk op het gewicht van den eed werd attent gemaakt, verklaarde, dat ver dachte, toen getuige nog als café- en pension houder fungeerde, bij hem in dienst was ge weest en hij verdachte destijds opdracht gaf het geld te innen en deze in gebreke was ge bleven hem dit -geld ter hand te stellen. In strijd met deze getuigenis be weerde verdachte het geld wel te hebben overgedragen. De verdachte beweerde voorts op het postkantoor zelf een kwitantie te heb ben geschreven en met den naam van den heer van Til te hebben geteekend. De op drachtgever, die destijds ongesteld was, nam echter met deze al te vergaande delegatie geen genoegen en wenschte die kwitantie zelf te teekenen. Volgens toelichting van verdachte schreef verdachte toen thuis weer een andere kwitan tie en wat daarmee nu weer gebeurd was, kon niet best worden gevolgd, dcch een feit was het, dat beide kwitanties wel op de zit ting aanwezig waren, doch van het geld zelf niet veel te zien was. De verdachte deelde ook mede, dat het ont vangen geld, afgemeten in twee briefjes van 25, door hem aan den heer v. Til was ter hand gesteld. Daarop was hij naar Amster dam vertrokken, vermoedelijk echter volgens veronderstelling van den president, die hem niet erg scheen te vertrouwen, om met dit geld goeden sier te maken. De heer Christiaan Jansen, voormalig Alkmaarder, daarop voor het getuigenhekje genoodigd, verklaarde aan den verdachte 50, nog te voldoen als restant van de koop som, te hebben betaald in één briefje van 50 gulden en niet zooals verdachte verklaarde in twee briefjes van 25 gulden. Ten slotte werd gehoord de heer A. Spren- gers, agent van politie te Den Helder, die de twee kwitanties bij van Til en Jansen in over den vijand en belooningen toezeggend voor hier en hiernamaals aan degenen, die trouw waren in den aanstaanden strijd; bij belteksten uit het Oude Testament aange haald, doorspekten de toespraak. Darcy kende de stem goed, het was die van Ebe nezer Holden, den man die gegeeseld werd door de bedienden van den hertog van Buc- kingham en dien den ondergang van Zijn Genade had voorspeld. Met een bestorming overrompelden In goldsby's mannen hen. Zij waren ééns zoo sterk in aantal; bovendien was de strijd macht van Lambert geheel onvoorbereid. Er werd geringe tegenstand geboden; een paar van de stoerste mannen werden neergesla gen met de kolven van de pistolen; in vijf minuten had heel de macht zich overgege ven, op één uitzondering na. Lambert zelve had wat ter zijde gestaan van zijn vervolgers, terwijl hij ze met ge kruiste armen gade sloeg, misschien besef fende, dat hij toch niet bij machte was, die voor zich te doen buigen en natuurlijk be grijpend hoe gering de hoop op slagen zou zijn bij de grootere onderneming, die hij nog voor had. De generaal was de eerste om in te zien wat er gebeurde; te laat begreep hij, dat Monk had getroffen met de snelheid van be weging, waardoor hij zich al zoo dikwijls onderscheiden had. Lambert ging naar zijn paard, lichtte den voet van den niets vermoedenden verkenner, die juist het dier had losgemaakt, sprong er op en galoppeerde over het veld in de rich ting van een bosch, dat aan den anderen kant lag. Was hij daar nu eenmaal, dan beslag had genomen. Omtrent de moraliteit en betrouwbaarheid van verdachte en den heer van Til kon deze getuige geen definitieve opgaven verstrekken. De echte kwitantie had Jansen en de valsche was nog in het bezit van v. Til. De Officier, in 't bezit gesteld van het woord, ging de vreemde geschiedenis van de kwitanties nog eens in bijzonderheden na. Door verdachte was aan van Til de kwitan tie teruggegeven met de mededeeling, dat het geld niet Zaterdag maar Maandag zou wor den betaald, waarop van Til, toen hij op dien dag zijn kwitantie presenteerde, tot de ont dekking kwam, dat Jansen wel aan verdachte had betaald op de echte kwitantie. De kwitan tie, die van Til aanbood, bleek dan de val sche kwitantie te zijn. Voorts kwam de offi cier nog met meerdere bezwaren tegen ver dachte en requireerde ten slotte tegen ver dachte ter zake dit, zooals de officier het noemde, zeer gemeen feit, 4 maanden ge vangenisstraf. Voorheen was verdachte al eens meer met den strafrechter in aanraking geweest. ..Mr. Zegers gaf toe, dat de schijn tegen zijn cliënt was, doch vestigde op enkele om standigheden, die er op zouden kunnen vyijv zen, dat verdachte de waarheid sprak. Er was geen reden om beslist af te wijzen, dat verdachte inderdaad niet een bankje van 50 zou hebben ontvangen. Informaties omtrent get. v. Til achtte pleiter niet ongewenscht. Voorts wat betrof de strafmaat. Ten slotte vermeende pleiter 4 maanden gevangenistsraf toch wel wat zwaar en con cludeerde pleiter vrijspraak, subsidiair een lichtere straf. EEN AANRIJDING MET ERNSTIGE GEVOI GEN. De 27-jarige koopman Klaas K. te Graft stond terecht ter zake een door hem ge pleegde aanrijding, in den nacht van 28 op 29 November 1931 op den Rijksweg langs het Kanaal aldaar, alwaar hij met den door hem bestuurden ford had aangereden mej Elisa- beth Sterk huisvrouw van den heer M. de Jongh, welke dame met een rijwiel aan de hand geheel rechts van den weg wandelde. Ten gevolge var. deze onzachte aanrijding bekwam mej. de Jongh een gebroken linker onderarm, benevens eenige schaafwonden en onderhuidsche bloeduitstortingen, tengevolge waarvan zij geruimen tijd onder medische behandeling kwam en haar plichten als huis vrouw niet voldoende kon vervullen De verdachte, die sinds eenige jaren in bezit was van een rijbewijs, gaf toe een ge brekkig arm en dito been te hebben. Hij werd verdedigd door mr. C A. de Groot, ad vocaat te Alkmaar, welke jurist aan mej. de Jongh eenige vragen stelde. De heer M. de Jongh, zich bevindende in gezelschap van zijn echtgenoote. verklaarde dat beiden zich drukten tegen een ijzeren hek, wat echter niet verhinderde, dat zijn vrouw door den vlug nadeienden auto werd aangereden met de hierboven gereleveerde ge volgen. Natuurlijk werd ook deze getuige door de verdediging met verschillende vragen bestookt. Dr. J. Koppen legde een deskundige ver klaring af omtrent de toegebrachte verwon dingen. Het betrof hier zwaar lichamelijk letsel. De behandeling duurde omtrent 6 weken. De gebreken van verdachte, gedeelte lijk verlamming van rechterarm en been, waren naar meening van den geneesheer geen beletsel voor het besturen van een vier wielig motorrijtuig. Gedurende het verhoor van den dokter kregen we weer het gezellige onderonsje voor de groene tafel. De officier noemde het weer een moeilijk geval voor de rechtbank met betrekking tot het vaststellen van grove schuld. Het geheele geheim der aanrijding was niet volkomen ontsluierd, doch de hoofdbaak was dat de vrouw werd aangereden en dit viel niet te ontkennen. De verdachte zelf wist van de geheele aanrijding niets te zeggen. Maar de man had niet moeten doorrijden, maar stoppen als hij niet voldoende kon passeeren Naar de meening had verdachte niet de vereischte voorzichtigheid betracht en het feit bewezen achtende requireerde de officier 50 boete of 50 dagen hechtenis. Mr. de Groot gaf eveneeens toe, dat het een moeilijk geval was en was de meening toegedaan, dat het echtpaar de Jongh zelf ook niet wist hoe de zaak zich had toege dragen. Voorts trachtte pleiter de meening ingang te doen vinden, dat niet vaststond dat ver dachte zich had schuldig gemaakt aan het geen hem bij dagvaarding was ten laste ge legd en zulks werd door verdediger nader aangetoond. Verdachte had de vrouw bij on- ïnocht hij hoop hebben in de duisternis te ontsnappen. Bereikte hij dit doel, dan was het succes voor de expeditie van de tegen partij bedorven. Kolonel Ingoldsby had het tooneel gade geslagen met die kleine scherpe oogen, waar aan niets ontging. Hij was de eenige, die te paard zat van den troep, dien hij onder zich had. Hij hoorde het stappen van Lamb- bert's paard op het zware grasland, dat nu doorweekt was van de pas gevallen sneeuw en, terwijl hij zich met een vloek omkeerde begon hij de vervolging. Noch de vluchtende vijand, noch de man, die hem achterna reed, konden eenige ge dachten wijden aan den grond, waarover zij galoppeerden; dit moesten zij overlaten aan de schranderheid van hun paarden. Ingolds by kende zeer goed de ongeëvenarde snelheid van zijn mager rijdier en dit zette hij aan tot een draf. Niemand verroerde zich; allen wachtten ademloos af het resultaat van dien wedstrijd waarvan :zooveel afhing. Hand over hand kwam de kolonel dichter bij; begeerte naar den zegepraal, bloeddorst maakten zich van hem meester. Toch gaf de voorzichtigheid hem in om gevangen te ne men en niet te dooden. Lambert had bijna den oever bereikt, waarachter hij weldra in veiligheid zou zijn toen het getrappel van de paardenhoeven van zijn vijand als een doodsklok in zijn oo ren klonk. Hij week uit naar links, maar op dat oogenblik werd er een pistool gezet te gen zijn voorhoofd, dat niet bedekt was het spel was uit.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5