DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ïüi het %xdement T^aqeÜiksch Omzzicfti iBuitenland föitweuCand UO.\UEKUA« 3 MAAKT 1932 lo. 53 134e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Den Haag, 2 Maart 1932. De Tweede Kamer heeft zich heden den ganschen middag bezig gehouden met de interpellatie van den heer Hiemstra (s.d.a.p.) over de toestanden bij de van rijkswege ge subsidieerde werkverschaffingen. Na een uitvoerige rede waarin hij wees op een aantal onhoudbare toestanden stelde hij den minister van Arbeid niet minder dan elf vragen, luidende: 1. Is de regeering bereid te bevorderen, dat de tarieven in de werkverschaffing zoo danig worden vastgesteld, dat deze bij be hoorlijk werken een redelijk levensonderhoud waarborgen? 2. Is de regeering bereid een of meer com missies in te stellen, welke hebben te onder zoeken of de tarieven in de werkverschaf fing op deskundige wijze worden vast gesteld 3. Is de regeering bereid de mogelijkheid van algeheele stopzetting van de werkver schaffing gedurende eenige weken in den winter te overwegen, met dien verstande, dat de betrokken werkeloozen door de regee ring in staat worden gesteld de door dezen maatregel veroorzaakte grootere uitgaven te dragen 4. Is de regeering bereid de beperkende bepalingen, welke thans voor plaatsing in de werkverschaffing gelden voor ongehuwde en jonge gehuwde arbeiders, op te heffen? 5. Is de regeering bereid alle gemeenten, die door het rijk gesubsidieerde steunregeling in door het rijk gesuzsidieerde steunregeling in te voeren voor alle groepen arbeiders weike naar he< oordeel van het betrokken ge meentebestuur daarvoor in aanmerking ko men? Indien dit vcor sommige gemeenten op bezwaren mocht stuiten, wil de regeering dan deze gemeenten een zoodanigen steun in uitzicht stallen als gemeenten met een van rijkswege gesubsidieerde steunregeling via het Crisiscomité kunnen ontvangen en onder de zelfde voorwaarden? 6 Wil de regeerina bevorderen, dat de uitkeering van het. door het rijk aan de ge meenten verleende subsidie in de kosten van den werkeloozensteun zooveel mogelijk wordt bespoedigd, en is de regeering bereid gemeenten welke door vertraging in de uit betaling van dit subsidie over 1931 een be langrijk renteverlies hebben geleden, in dit verlies tegemoet te komen? 7. Is de regeering bereid te bevorderen, dat aan alle gemeenten, waarin een door haar goedgekeurde steunregeling bestaat, van rijkswege minstens 50 pCt. in de kosten daar van wordt bijgedragen en dat tevens een commissie wordt ingesteld, welke de regee ring adviseert bij de vaststelling van dit percentage? 8. Is de regeering bereid haar standpunt, ingenomen ten aanzien van het besluit van den gemeenteraad te Amsterdam, inzake de werkverruiming voor schilders e.a. te her zien? 9. Is de regeering bereid in bepaalde ge vallen en onder bepaalde voorwaarden ge meenten in staat te stellen bouwcredieten te verkenen? 10. Is de regeering bereid alle werkloozen- kassen in staat te stellen aan hare leden over 1932 de reglementaire uitkeeringen te ver strekken zonder dat het verder functionnee- ren dezer kassen in gevaar wordt gebracht? 11. Is de regeering bereid alsnog den wer- keloozenkassen aan zoodanigen extra steun te verkenen waardoor het dezen kassen mo gelijk wordt den reglementairen uitkeerings- duur met 6 weken te verlengen? Minister Verschuur beantwoordde deze talrijke vragen tamelijk afwijzend daarbij het eenmaal door de regeering ingenomen stand punt tegenover de werkeloozenkassen hand havend en er op wijzend, dat de staat niet bij machte zou kunnen zijn om aan de zware eischen van den interpellant te voldoen. Voor den heer Hiemstra was dit aanleiding om den minister met twee moties te lijf te gaan. In de eerste werd als eisch gesteld, dat de tarieven van de door het rijk gesteunde werkverschaffingen bij behoorlijken arbeid een redelijk loon voor levensonderhoud geven. In de tweede motie werd de wensche- lijkheid uitgesproken, dat de werklozen kassen door den staat in de gelegenheid moeten worden gesteld de reglementaire uit keeringen te doen. Morgen voortzetting. De Eeerste Kamer heeft heden een begin gemaakt met de algemeene beschouwin gen over de Rijksbegrooting. De besprekin gen werden geopend door den heer prof. Diepenhorst (a.r.), die uitvoerig de crisis besprak en ook de sociaal-democratie daarvoor aansprakelijk stelde. De regeering kan z.i. geen algemeen crisisprogram op stellen maar moet doen wat haar hand te doen vindt. Hij zou alleen willen dat er in ternationale pogingen werden gedaan om «en zilverprijs te verbeteren. De heer prof. Van Embden (v.d.) be pleitte o.a, de instelling van een internationale werkloozenkas, waartoe de Volkenbond het initiatief zou moeten nemen. Hij kwam met kracht op tegen de salariskorting. Aan het slot zijner rede heeft de spr. uiteengezet, hoe de regeering op de militaire uitgaven zou kunnen bezuinigen door voor ongeveer 12 millioen aan bewapening, vliegtuigen, vloot- uitbreiding enz. niet uit te geven. De heer VandenBergh (lib heeft o-a. de vrijheid van ons bankwezen bepleit en be toogd, dat dit een voorzichtige financieele politiek voert, waarbij inmenging van de regeering uit den booze zou zijn De spreker verzekerde, dat de liberalen, ook al gaan zij in de Tweede Kamer wel eens oppotunistisch te werk, toch in beginsel vrijhandelaars zijn gebleven en hij voorspelde, dat het groeiend protectionisme op den duur aan zijn eigen fouten zal te gronde gaan. De laatste spreker van den dag, de hee' Wibaut (s.d.a.p.) zette uiteen dat de re geering te weinig doet, vergeleken ook met andere landen tot bestrijding der werKeloos- heid en teveel aan de gemeenten overlaat. Morgen voortzetting. DE VERSCHERPING VAN DEN TOESTAND IN FINLAND. o De Lappo-menschen onverzoenlijk? o Een radio-rede van den huidigen president. o Wij hebben in ons vorig overzicht het een en ander meegedeeld over de gebeurtenissen die sinds Zondag in Finland hebben plaats gevonden. Sindsdien is de toestand in dit land uiterst gespannen geworden en alles wijst er op, dat een burgeroorlog aanstaande is. De president der republiek Finland, Svin hufvud, heeft persoonlijk het opperbevel op zich genomen over de regeeringstroepen en zij zullen blijkbaar hard moeten vechten, want de Lappo-leider, Kosola, heeft tegen over journalisten verklaard, dat hij hoopte over 25.000 man te kunnen beschikken en deze massa zal eerder willen sterven, dan zich onderwerpen aan de huidige regeering van Sunila. Volgens tot nog toe onbevestigde berich ten zouden gistermiddag tegen twee uur de Lappo-troepen onder leiding van Kosola en Wallenius zijn begonnen met een marsch van Maentsaele naar Helsingfors en de twee vijandige troepen zijn thans reeds tot op 2 K. M. afstand elkaar genaderd. Alle wegen naar Helsingfors zijn door regeeringstroe pen bezet en batterijen der artillerie staan zoodanig opgesteld, dat de wegen elk oogen- blik onder vuur genomen kunnen worden. President Svinhufvud heeft een beroep ge daan op de marine-troepen om de regeering trouw te blijven. Ook de aartsbisschop van Finland heeft de bevolking aangemaand tot rust en bezinning. De Finsche regeering heeft verder be paald, dat tot nader order het binnenlandsch telefoon- en telegraafverkeer, met uitzonde ring van het officieele en nieuwsberichtenver- keer, verboden blijft. o President Svinhufvrud heeft gisteravond door de radio den ultimatieven eisch gesteld, dat de opstandelingen naar hunne woningen terug moeten keeren. Hij beloofde den aan hangers der beweging straffeloosheid (niet echter den leiders!), wanneer zij aan dezen eisch gevolg zouden geven. Zoo niet, dan zou hij hen als vijanden beschouwen en dien overeenkomstig beslissingen nemen. In het geheele land is een strenge telefoon- en tele- graafcensuur ingesteld (zie boven), zoodat de Lappolieden volkomen van de buitenwe reld zijn afgesloten. De berichten over een opmarsch der Lap- potroepen zijn niet bevestigd. De regeerings- crisis, die dreigde door het uittreden van de ministers der eenheidspartij, is overwonnen. De eenheidspartij heeft zich, naar het schijnt op aandrang van den staatspresident bereid verklaard, verder met de regeering samen te werken. De chef van den generalen staf, Oesch, neemt de portefeuille van sociale zaken, de minister van financiën Jaervinen, die ook af getreden was, keert terug op zijn post. Sedert het overnemen van het opperbevel door president Svinhufvud schijnt de positie van de regeering belangrijk verbeterd te zijn. In regeeringskringen in Helsingfors ver wacht men de liquidatie van d?ze Lappobe weging binnen de eerstvolgende dagen. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De Japanners zijn Tsjapei bin nengerukt. Gistermiddag zijn de Japansche troepen Tsjapei binnengerukt. Het geheele stadsdeel staat in lichterlaaie, aangezien de Chineezen voor hun aftocht overal brand hebben ge sticht. Boven de internationale nederzetting hangt een dichte rookwolk. Geheel Tsjapei is door de Chineesche burgerbevolking ont ruimd. slechts eenige scherpschutters hadden zich nog in de puinhoopen verdekt opgesteld. Zij hebben de Japanners verliezen toege bracht. Bij het inval:en van de duisternis waren de Japansche troepen langs het ge heele front aanmerkelijk opgerukt, terwijl zij Tassiang en Tsjenjoe hebben bezet. Thans marcheeren zij op naar Kan Sjiang, waar de Chineesche hoofdmacht wordt geconcen treerd. Een tweede verdedigingslinie wordt door de Chineezen bij Soetsjau gereed gemaakt, doch deze linie is reeds door Japansche vliegtuigen met bommen bestrooid. De Woe- soeng forten bevinden zich nog steeds in handen der Chineezen. Tsjapei door de Japanners bestormd. Duizenden ge vangenen. Volgens een mededeeling van den Japan- schen opperbevelhebber hebben de Japansche troepen gister geheel Tsjapei bezet, waarbij eenige duizenden Chineezen gevangen wer den genomen. De-Chineesche militairen zijn voorioopig in een concentratiekamp onder gebracht. Generaal Sjirokawa heeft den Chineeschen opperbevelhebber Tsjang Tsjin Kai dringend aangeraden te capituleeren, ten einde verder bloedvergieten te voorkomen. Van toonaangevende Japansche regee- ringszijde werd gister te kennen gegeven, dat de directe terugtrekking der Japansche troe pen te Sjanghai en de terugzending naar Japan direct zou kunnen plaats hebben ge had, indien na het terugtrekken der Chinee zen de neutrale mogendheden zich bereid zouden verklaren met haar troepen de noo- dige veiligheidsmaatregelen te treffen, waar door een terugkeer der Chineesche troepen onmogelijk zou worden gemaakt. Soenfoe voor voortzetting van den strijd. De vroegere Chineesche premier Soenfoe heeft verklaard dat Japan opnieuw het ver trouwen van het Chineesche volk heeft mis bruikt. Ondanks de vredesonderhandelingen heeft het Japansche !iger de Chineesche stel lingen bestormd. Indien Sjanghai werkelijk door de Chineesche troepen zal worden ont ruimd, dan beteekent zulks niet een bijleg ging van het Japansch Chineesche conflict. China zal verder strijden tot den laatsten druppel bloed. Van Japansche zijde wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen Nan Sjiang aan de spoorlijn SjanghaiNanking hebben be zet. De Chineesche regeering heeft geprotes teerd tegen de voortzetting der militaire ope raties door de Japanners en geëischt dat de Japansche troepen zich terugtrekken onder neutrale controle, zooals was overeengeko men bij de besprekingen aan boord van den Britschen kruiser „Kent". Het verluidt dat de Chineesche opperbevel hebber besloten heeft de troepen terug te trekken uit het geheele gebied van Groot Sjanghai. Japansche troepen geland ter N.W. van Woesoeng. Officiéél wordt medegedeeld, dat Japansche troepen geland zijn bij Loeho aan de Jangtse Kiang, d.i. ongeveer 25 K.M. ten Noord Westen van Woesoeng en zich thans op marsch bevinden naar Woesoeng. Lioeho is bezet door sterke Japansche troepenafdeelin- gen. Nieuwe stappen te Tokio. Raadspresident Paul Boncour heeft Woens dagavond opnieuw een telegrafische nota ge zonden aan de regeering te Tokio. De inhoud dezer nota is nog niet gepubliceerd, doch men neemt aan dat Paul Boncour de Japan sche regeering verzocht heeft onverwijld haar houding te bepa'en inzake de kwestie der staking van de vijandelijkheden, aange zien de Volkenbondsraad er beslissende waarde aan hecht, dat voor de bijeenkomst der buitengewone assemblée van den Volken bond de vijandelijkheden tusschen Japan en China worden gestaakt. De terugtrekkende Chineesche troepen. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld, dat het Japansche ministerie van oorlog het opperbevel te Sjanghai instructie heeft gege ven de Chineesche troepen zoolang te achter volgen, totdat de wapenstilstand definitief tot stand is gekomen. De Japanners hebben thans nieuwe voorwaarden voor het aan gaan van een wapenstilstand gesteld. De Chineesche troepen moeten zich eerst achter de 20 K.M. zóne terugtrekken, alvorens de Japanners bereid zijn de vijandelijkheden voor een zekeren tijd te staken. Na het sta ken van den strijd kunnen dan de nadere bij zonderheden voor het definitieve einde der vijandelijkheden tusschen de Chineesche en Japansche militaire autoriteiten besproken worden. Inmiddels moet dan echter te Sjang hai een bemiddelingsconferentie plaats vin den, waaraan de neutrale mogendheden ook deelnemen. De Japansche troepen zullen pas teruggetrokken worden, zoodra de normale verhoudingen weer zijn hersteld. Wanneer een der beide partijen de voorwaarden schendt, krijgt de andere partij haar volle vrijheid van handelen terug. Inmiddels zet ten de Japansche troepen de achtervolging van het terugtrekkende Chineesche leger voort. De commandant van de Woesoeng forten en van de te Woesoeng gedetacheerde Chi neesche troepen heeft geweigerd gevolg te geven aan het J)evel van generaal Tsai Tsing Kai om in de front linie van het geheele Chi neesche leger mede terug te trekken. Tot het laatste oogenblik hebben deze troepen tegenstand geboden en hoewel zij na de terugtocht van de Chineesche hoofdmacht gisteren door de Japansche troepen volkomen waren afgesneden, waren zij gisteravond nog in het bezit van het dorp Woesoeng. Ver scheidene pogingen der Japanners om het Woesoengkanaal over te steken werden met succes door de Chineezen afgeslagen. Tegen den avond begonnen de op de rivier liggende Japansche oorlogsschepen met een hevig bombardement, dat den geheelen nacht duur de en waarvoor de Chineesche troepen ten slotte tegen den morgen weken. Wit-gardisten te Charbin. Het officiëele Sovjet Tel. agentschap meldt uit Charbin, dat aldaar voor het ad ministratie gebouw van den Chineeschen Oosterspoorweg anti-Russische betoogingen zijn gehouden. De deelnemers bestonden voornamelijk uit Russische emigranten, zgn. Wit-gardisten. Een te Charbin verschijnend dagblad meldt naar aanleiding van dit be richt, dat het Japansche consulaat te Char bin een bespreking heeft gehad met een dele gatie der Wit-gardistische Russische emi granten. In het Japansche officierscasino zou bovendien een receptie ter eere der Wit- gardistische officieren zijn gehouden, terwijl een afdeeling Japansche cavalerie officiéél zou zijn uitgezonden om een te Charbin arri- veerende troep Wit-gardisten te verwelkomen en in te halen. Japan tot staking der vijande lijkheden bereid. Hedenmorgen heeft de Japansche delegatie te Geneve medegedeeld, zoo juist uit Sjang hai telegrafisch bericht te hebben ontvangen, dat de Japansche troepen de vijandelijkheden hedenmiddag om 2 u. plaatselijken tijd zul len staken. De troepen zullen in de stellingen waarin zij zich op dat oogenblik bevinden blijven en den strijd slechts hervatten, indien van Chineesche zijde aanvallen worden ge daan. De Chineesche delegatie verklaarde, tot nog toe geen bericht over staking der vij andelijkheden te hebben ontvangen. DUITSCHE KOLENOPSLAGPLAATSEN BESTORMD. De kolenopslagplaatsen van den stilgeleg- den mijn Rhein I van de Vereinigte Stahl- werke zijn, volgens berichten in de Berlijn- sche bladen, uit Walrun, Dinsdagavond door ongeveer 500 personen op verschillende plaatsen tegelijk bestormd. De menigte trachtte kolen te krijgen. Daar de bewakers machteloos waren tegen de aanstormende menigte, werd politieversterking geroepen, die de menschen verdreven en 30 personen arresteerden. Daar men voor Woensdag der gelijke gebeurtenissn vreesde is extra politie versterking naar den mijn gezonden. DE NATIONAL-BABY NOCL ZOEK- De Amerikaansche politie houdt de bizon- derheden betreffende de ontvoering van het zoontje van Lindbergh nog geheim. Het ver luidt evenwel, dat de kinderroovers een brief hebben achtergelaten waarin zij een groot losgeld eischen. Voetsporen zouden er op wijzen, dat een man en een vrouw aan de ontvoering debet zijn. Deze personen zouden omwikkelde schoenen hebben gedragen ten einde ieder spoor te voorkomen. De opspo ring van den nationalen baby, welke in het geheele land plaats heeft met de verschillen de middelen welke de politie ten dienste staan, is tot nu toe nog zonder resultaat ge bleven. De bezorgdheid van den heer en mevrouw Lindbergh is des te grooter, aan gezien hun baby de laatste dagen verhou den was. Edy gezond! De koortsachtige pogingen der politie om de ontvoering van het kind van overste Lindbergh op te helderen, hebben tot dus verre nog geen resultaat opgeleverd. LinC- bergh heeft een briefkaart ontvangen, waar op met potlood stond geschreven: „Edy ge zond. Wacht instructies later". De meeningen zijn zeer verdeeld over de schakers. Waarschijnlijk is, dat een beroeps bende de daad heeft gepleegd De groote op winding houdt aan. Losprijs geëischt van 50.0000 dollars. Naar thans bekend wordt, hebben de ont voerders van het kind van Charles Lind bergh een briefje achtergelaten, waarin zij mededeelen, dat een losprijs wordt geëischt van 50.000 dollar. Wanneer dit bedrag niet betaald wordt, zou het kind iets kunnen overkomen. Naar gemeld wordt, zou de po litie Lindbergh hebben aangeraden het be drag te storten. Intusschen wordt het on derzoek voortgezet, waarbij gebruik gemaakt wordt van vliegtuigen en waaraan door dui zenden wordt deelgenomen. Een belooning uitgeloofd. De familie Lindbergh heeft een belooning van 50.000 dollars uitgeloofd voor de terug bezorging van de ontvoerde baby. Hoover en Charles Jr. President Hoover heeft het departement van Justitie opdracht gegeven op iedere mo gelijke wijze medewerking te verleenen bij Ce opsporing van den jeugdigen Lindbergh. 100 K.G. DYNAMIET ONTPLOFT. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is nabij Montpellier (Frankrijk) een vracht wagen, beladen met 100 Kg. dynamiet, met ontzaggelijk gedonder in de lucht gevlogen. De explosie was in een omtrek van minstens 10 K.M. zoo duidelijk te hooren, dat de slapende dorpelingen gewekt werden. Volko men versplinterde en verwrongen brokstuk ken van den auto werden in de nabijheid van den weg door de politie gevonden Van der bestuurder ontbreekt ieder spoor. BLOEDIGE VERKIEZINGS RELLETJES IN DUITSCHLAND. 21 gewonden. In Gladbeck-Zweckel had de nat. soc. partij op gisteravond een vergadering be legd. Reeds om 7 uur was de localiteit groo- tendeels door andersdenkenden gevuld, die wenschten te worden toegelaten tot de ver gadering. In de zaal bevonden zich ongeveer 40 nat. soc., die de deur van de vergaderzaal hadden afgesloten. De menigte kon echter niet meer tegengehouden worden en drong op. Toen de deur eindelijk werd geopend ontstond een wild tumult. Van buiten vielen schoten, steenen werden de zaal in gegooid. Hierbij werden 6 personen zwaar en 15 licht gewond. De gewonden zijn lid van verschil lende partijen. De politie herstelde ten slede de orde en arresteerde verscheidene perso nen. GEKNOEI MET DUITSCHE DEVIEZEN Een Nederlander er bij betrokken, De belastinginspectie voor Berlijn en Brandenburg heeft opnieuw een knoeierij met deviezen op groote schaal ontdekt, waarbij het Rijk voor ongeveer 800.000 Mark wera benadeeld. De Nederlandsche bankier Hauser heef* Ringwald opdracht gegeven in Duitschland effecten te verkoopen. Ringwald voerde deze opdracht ook uit, doch stortte het geld niet op een gebareerde rekening, doch overhan digde het in contanten aan Hauser. Tegen Hauser is een verzoek tot opsporing en voor geleiding uitgevaardigd. DE TAALKWESTIE IN BELGIE. Het wetsontwerp aangenomen. In de Belgische Kamer is het veelomstre den wetsontwerp besproken over het gebruik der talen in bestuurszaken. Na een bespre king welke vrij kalm verliep, kwam het wets ontwerp in stemming, waarbij het met 122 tegen 19 stemmen werd aangenomen, terwijl 24 leden zich van stemming onthielden. Deze stemming beteekent voor België weer een flinke stap vooruit bij de oplossing van het Vlaamsche vraagstuk, want daardoor vervallen alle geschillen aangaande de taal welke door de openbare besturen gebruikt moet worden. Deze zal de taal moeten zijn van de streek. Tweetalligheid zal alleen geduld worden in werkelijk tweetalige ge westen. STRAATROOF. Te Middelburg ontving iemand in een café van zijn compagnon een portefeuille met een vrij belangrijk bedrag aan geld er in. Dat was gezien door zekeren S. Toen de man met het geld in dronken toestand naar huis ging, begeleidde S. hem, en nadien was de portefeuille verdwenen. De politie heeft S., die voor zijn doen hooge uitgaven deed, aan gehouden. VERDUISTERING TE MAASTRICHT. Eenigen tijd geleden is er in het stadhuis te Maastricht een som gelds gestolen. De dader heeft men toen niet kunnen vinden. Thans is op diezelfde afdeeling een som geld, ongeveer 1200 gulden gestolen. De ambtenaar N. van die afdeeling is verdwe nen. De verduistering moet de laatste drie maanden betreffen en loopt over achterstal lige huren. SNELLERE TREINVERBINDING GRONINGEN—HOLLAND. Maandag heeft tusschen Amsterdam en Groningen en terug een proeftrein geloopen, bestaande uit 16 rijtuigen van het zwaarste materieel, om na te gaan, in hoeverre het mogelijk is, de sneltreinen van Holland naar het Noorden en omgekeerd later te kunnen

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1