sikntaarsGhe Courant. Qemeentecadm Jbitmeidand Donderdag? 3 Maart. Uit onze Staatsmachine Voor kleine tuinen. VERKEERSONGEVALLEN K. 1938 „o^ert «iet ei «erlüsie laetjaig. Hieuws uit België. (Van onzen eigen correspondent). Vlaanderen wordt het economische centrnm van België. Een ver schuiving van het Zuiden naar het Noorden. Een binnenlandsche volksverhuizing Brussel, 23 Februari. Vóór den oorlog kon men herhaaldelijk uit .jngen lezen van economisten en Vlaamsche leiders waarin werd betoogd dat in een niet verre toekomst de leiding van de Belgische Lonomie van de zuidelijke naar de noorde- Uike provinciën zou woiden verlegd en het zwaartepunt van de Belgische economische macht bijgevolg in het Vlaamsche land zou worden gevonden. Bij de Vlaamsche leiders was dit toen een min of meer op mystieke oiODden steunende opinie, alhoewel er, na de ontdekking in 1901, van kolenvelden, in twee Vlaamsche provinciën, redenen te over wa ren om te meenen dat de binnenlandsche eco- nomisclie oriëntatie van het land spoedig 20U vetanderen. Een van de beste Vlaamsche economisten> Lodewijk de Raet, die in No vember 1914, na het uitbreken van den oor- jog is gestorven, schreef in zijn werk ,,Vlaan- deren's Economische Ontwikkeling", dat deze ontdekking van aard is, om in weinige jaren van Vlaamsch-België weer de overwegende factor te maken ir. de Belgische huishou ding. Hij beschouwde de ontdekking van kolen als de gewichtigste gebeurtenis voor de Vlaamsche geschiedenis sedert 1830. Van „landbouwstaat", zooais de Vlaamsche eco nomist het noemde, wordt Vlaanderen „in dustriestaat" en in een land als België, waai de industrie de eerste viool speelt, moet dit gevolgen medebrengen van de grootste be- ttekenis. Nu economische en iinancieeie problemen aan de orde zijn is het wel interessant deze ontwikkeling nader te onderzoeken. De Vlaamsche leiders van vóór den oorlog heb ben zeker niet kunnen droomen. dat hun voorspellingen zoo spoedig verwezenlijking zouden hebben gevonden. Uit allerlei onom stootbare feiten blijkt, dat zoowel het poli tieke als het economische zwaartepunt van België verschuift naar het Noorden van het land, met deze bijzonderheid, dat Vlaande ren een jong industrieland is en dus profi teert van allen modernen vooruitgang Het besef dat. Vlaanderen weldra een machtige positie moet gaan innemen is een van de re denen, waarom met zoo n grooten aandrang radicale hervormingen worden geëischr in 's lands organisatie, die aan Vlaanderen en aan de Vlamingen, met hun taal en Bescha ving. de ware plaats moeten verzekeren waarop zij recht hebben. Met zijn helderen kijk op de dingen heeft ook op dat gebied Lodewijk de Raet, in zijn reeds genoemd werk, dadelijk beseft wat er voor de Vlamin gen voor de toekomst op het spel stond, hoofdzakelijk door de ontdekking van de kolen. Dit werd geschreven in 1905 en het bewijst wvl hoe men de toekomst inzag. De Raet heeft zich in zijn vooruitzichten vergist waar hij meende, dat de Waalsche landverhuizing buitengewone verhoudingen aannemen zou en hij sprak van een ware Waalsche bezet ting. De Walen zelf veriaten de mijnindustrie. Nu de feiten die een beeld geven van de verschuiving van het Zuiden naa; het Noorden. Èen uiteenzetting van de econu mische uitrusting van het Kempische kolen bekken, met daarnaast bijzonderheden over de uitputting van het Waalsche industrieele gewest, zou voldoende zijn om hierin een duidelijk inzicht te geven Wij behouden dit echter voor een nade-e uiteenzetting van de beteekenis van het nieuwe Kempisch" indus trieland, waaraan zooveel is verbonden, dat cok Nederiand raakr. als b v. het nieuwe Aibert-kanaal. tusschen Luik en Antwerpen, dwars door de Kempen. De verschuiving gaat ook gepaard met een ware biiineniandsctie volksverhuizing en iets dat feitelijk slechts een gevolg is. kan ook dienstig zijn om de oorzaken te doen Kennen. De jongste tien- jaarlijksche volkstelling, die in 1930 heeft plaats genaa, en waarvan de eerste uitslagen slecnts thans bekend worden, alhoewel de resultaten over de gesoroken talen nog steeds in hun geheel onbekend bhjven, levert ons dit materiaal. Einde 1930 telde België inderdaad 8.092.000 inwoners. In tien jaar heeft het land 526000 inwoners bijgewonnen. Er is een geboorte-overschot van 462.000. De loop van de bevolking tusschen de provinciën duidt echter aan dat het Zuiden ofwel ont volkt/of wel statioanair blijft, niet alleen door het feit dat in Wallonië het geboorte rijfer lager is dan in Vlaanderen, maar een voudig door verhuizing naar het Noorden van het land, vooral naa; Brussel. Antwer pen en hoofdzakelijk Limburg. Limburg boekt. op"K> iaar. met een aan winst van 68.000 inwoners, een vooruitgang van 23 pCt.. welke winst voor het arrondis sement Hasselt zelfs z99 pCt. bedraagt. Het is slechts een 30-tal jaren geleden dat Lim burg aan de negen Belgische provinciën de minst bevolkte was en nu heeft deze pro- yncie met 368.000 inwoners de zevende plaats ingenomen De Waalsche provincie Luxem burg heeft, met zijn 221 OOO inwoners, het laagste bevolkingscijfer en ontvolkt boven- ■cn geleidelijk, op tien iaar ongeveer met personen (1.3 pCt.). Dit zijn uitersten. Antwerpen boekt een winst van 15 3 pet.. est-Vlaanderen 12.2 pet Brabant 104 pet.. Vr j PH-. Henegouwen 44 pet.. Oost- aanderen 3.8 pet en Namen 2.3 pet. Afge- en van Brabant, met zijn gem V'aamsch- aaische bevolking, is de winst voor de ter^,SC, e Provinciën op 10 jaar 13 5 pet., ijl de winst voor de Waalsche gewesten. aarnochtans *en groote inwijking bestaat ^oien, Czachen, Algerijnen, Italianen slechts 2.7 pet. bedraagt. ctfers spreken boekdeelen. En ook in politiek opzicht heeft dit gevolgen, want hierdoor is ook de uitbreiding van het aan tal Kamerleden noodzakelijk. Doch daar de bevolking, vooral in Vlaanderen, is toege nomen, zou het gevolg hiervan zijn, dat ook vooral Vlaanderen meer zetels zou ter be schikking krijgen. Antwerpen en Brabant zouden er elk vijf Kamerleden bij krijgen. Limburg twee, Oost-Vlaanderen, Hene gouwen en Luik elk een. Van Waalsche zijde is men hiermee niet ingenomen en stelt men voor de memdelingen uit te schakelen, waardoor er slechts zeven zetels zouden bij komen, die zouden verdeeld worden over de Vlaamsche arrondissementen *a over Brus sel. Anderen willen de toekomst reeds rege len en stellen voor het totaalcijfer van de Kamerleden definitief op een vast aantal te bepalen. Dit alles geeft veel stof tot overweging. Het bewijst dat. naast den opbloei van het Vlaamsche cultureele leven, financieel en eco nomisch Vlaanderen ook ontbolstert en een schitterende belofte is voor de toekomst. De Economische Raad. ingediend is een wetsontwerp tot in stelling van een Economischen Raad. Dit wetsontwerp houdt ten nauwste verband met het voornemen van de re geering om den economischen voorlich tingsdienst te reorganiseeren. Het voor nemen tot een en ander werd eenigen tijd geleden aan de Kamer medegedeeld en daar vond het weerklank. Zulk een raad als de bedoelde moet volgens arti kel 178 der Grondwet geschieden krach tens een wet, wil de raad een wettelijke grondslag hebben. Ziehier de oorzaken, waarom dit wetsontwerp werd inge diend. Wat zal nu de taak wezen van den Economischen Raad, welke in Den Haag gevestigd zal zijn Op die vraag geeft artikel twee van het ontwerp en de Memorie van Toelichting antwoord. De Raad dient den hoofden van Depar tementen van Algemeen Bestuur op aanvragen van advies over onderwer pen van economischen aard in den ruimsten zin; dat kan hr ook doen uit eigen beweging aan den Raad van Mi nisters, terwijl hij verder die werk zaamheden verricht, welke hem bij of krachtens de wet worden opgedragen. We zullen dus te doen krijgen met een centraal college, dat economische voor lichting geven moet in den ruimsten zin, waar hij bestrijdt het geheele terrein van de economische werkzaamheid der regeering Vandaar dan ook, dat in be doeld artikel niet alleen de minister wordt genoemd, wien speciaal de eco nomische belangen ter harte moeten gaan, maar alle hoofden van departe menten, bij wie natuurlijk weer gedacht wordt aan die, welker werkzaamheid een economischen inslag heeft. Verder heeft deze Raad eventueel de bevoegd heid om met voorbijgang van het hoofd van het betrokken departement zich te wenden tot den Raad van Ministers. Dat zal bijvoorbeeld noodig kunnen zijn wan neer hei onderwerpen betreft, waarbij noodig is eenheid in het economisch be leid van de regeering. Tenslotte is de wet om, mocht de behoefte zich daaraan doen gevoelen, nog andere werkzaam heden aan dezen Raad op te dragen, open gelaten. De Raad zal dan bestaan uit tien tot vijftien leden te benoemen door de Kroon op voordracht van den Minister van Ar beid enz. Aan die leden moet, volgens de M. v. T., de eisch gesteld worden, dat zij zijn deskundigen, die, onafhankelijk van de wenschen van bepaalde belan gengroepen, objectief hun meening we ten te geven en in staat zijn zich daar bij, zoo noodig met terzijde stelling van het belang, dat hun bijzondere kennis heeft, naar het algemeen economisch belang te richten. Aangezien deskun digheid en belangeloosheid wel zelden zullen samengaan zullen bijzondere persoonlijke eigenschappen in den regel bij de keuze den doorslag geven. De minister meent dat een voldoend aantal van zulke mannen wel ta vinden zal wezen. Zoo zullen dan in dien Raad komen enkele algemeen onderlegde economen van erkende bekwaamheid; dan een. aantal vooraanstaande deskun digen uit de voornaamste takken van het Nederlandsche bedrijfsleven, ge dacht wordt in d^ eerste plaats aan han del, industrie, scheepvaart, landbouw, bankwezen en ook aan den midden stand Een blijvend contact met de re- geering wordt verzekerd, doordat aan de ministers de bevoegdheid wordt verleend om de vergaderingen van den Raad en der commissies bij te w onen of om zich te doen vertegenwoordigen door ambte naren. De minister van Arbeid enz. doet zich in den regel vertegenwoordigen door één of meer ambtenaren; de Minis ters van Buitenlandsehe Zaken. Finan ciën, Watestaat en Koloniën hebben dat zelfde recht, terwijl de andere Ministers dat recht hebben al6 de onderwerpen Lan departementen raken. Merken we nog op. dat d( Raad en de commissie- het recht hebben tot voorlichting ook andere personen niet-leden tot hun ver gaderingen toe laten. Daardoor w>inH de mogelijkheid geopend om .et uit te brengen advies zoo veelzijdig mogelijk te deen wezen. Een zeer belangrijk iets is zeker dat. zoo noodig buiten de leden van den Raad om va te commissies ter behande ling van bepaalde onderwerpen of groe pen van onderwerpen kunnen worden ingesteld door de Kroon op voordracht van den ministc van Arbeid enz Ook deze commissies dienen de Ministers op aanvrage of uit eigen beweging van ad vies over onderwerpen, die hun werden toevertrouwd en staan voorts den Raad in de vervulling van zijn taak ten dien ste Wanneer aan den Raad advies wordt gevraagd over onderwerpen, waarvoor een bepaalde commissie is, dan endosseert hij dit verzoek aan die commissie. Verder kunnen door de Kroon thans reeds bestaande colleges van advies worden erkend. In dat geval wordt hun verhouding tot den Raad nader geregeld. Deze vaste commissies en colleges zijn zoo belangrijk ,daf we daaraan ons volgend artikel zullen wijden. WINKEL. Spoedvergadering van den raad der ge meente Winkel, op Dinsdag 1 Maart 1932. Voorzitter de Burgemeester. Voorstel crediet voor kunstmest van 600— te verheogen tot hoosstens f 1000.—. In verband daarmede, dat wegens de zeer geringe toewijzing van zwavelzure ammoni ak door het Nationaal Crisiscomité, B. en W. zich voorstellen om te verschaffen zwavelzure ammoniak op gelijke voorwaar den tot pl.m. 50 der aangevraagde hoe veelheden mogelijk te maken" Blijkens mededeeling van het Nationaal Crisiscomité is van de aangevraagde 28.900 K.G. zwavelzure ammoniak toegezegd 1800 K.G., welke betrokken kan worden over de N.V. Hande'.sraad L.T.B. te Oude Niedorp. Voorts is door de Centrale Commissie voor de verleening van renteloos voorschot aan noodlijdende tuinders bericht dat 70 van het beschikbare bedrag van 700.000.—, waarvan door het Rijk 490.000.en door' de gemeenten 210.000.— beschikbaar is gesteld, voorloopig te-schikbaar gesteld zal worden onder bepaalde voorwaarden en daarna de officieele toewijzing zal volgen Het voorschot is geheel voor risico der 'ge meente. Beide gevallen zullen niet alleen ons, doch de massa om ons heen teleurstellen en het komt den voorzitter voor, dat de voor lichting toch niet juist is geweest en het spijt spreker dat niet geadviseerd is een anderen maatstaf aan te leggen. De toewijzing kunst mest is zoo bedroevend laag, dat de distri butie moeilijk wordt en bovendien wat moet er gedaan worden met de kleine menschen, die 50 of 100 K.G. aanvragen. De voorzitter kon dan ook niet nalaten, zonder nog te spre ken van verontwaardiging, zijn groote te leurstelling daarover uit te spreken, voor de aanvragers en voor hen die bereidwillig de zaak hebben ter hand genomen. Evenzoo is teleurstelling te vreezen ten op zichte van de credieten, waar niet zal worden bereikt, wat na serieus opgezette adviezen is gevraagd, nu niet de toestand zal zijn 700.000 van 't Rijk en pl.m 300.000 van de Gemeenten, doch 700.000.met inbegrip van 30 der gemeenten. Spreker betreurde dit en zag als gevolg daarvan de gemeente genoodzaakt naar andere middelen uit te zien. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de heer Kamp hem als zijn meening heeft medegedeeld, dat de lijst van personen waar voor kunstmest was aangevraagd, nog dooi den Raad diende te worden beoordeeld. Aanvankelijk was dit de meening van spr. niet, doch hij meende later toch dat dit goed kon zijn, nu de toewijzing ammoniak zoo ge ring was en in verhouding tot die aanvrage ook de verstrekking van super was geregeld en de wensohelijkheid, was uitgesproken een evenredige onder- en bovenbemesting te ver strekken. In verband daarmede is de vraag gesteld of het geen aanbeveling verdient de ammoniak aan te vullen in dier voege, dat die evenredigheid blijft bestaan. Besloten werd over te gaan tot besloten zitting. Teruggekeerd in openbare vergadering deden B. en W. een nieuwe voorstel, nl. voor stel crediet voor kunstmest van 600.te verhoogen tot hoogstens 1000.—. In verband daaimede, dat wegens de zeer geringe toewijzing van zwavelzure ammoni ak door het Nationaal Crisiscomité, Burge meester en Wethouders zich voorstellen om de verschaffing van zwavelzure ammoniak op gelijke voorwaarden tot 75 van de door den Raad aan de aanvragers toegewezen hoeveelheden mogelijk te maken, met dien verstande, dat voor zwavelzure ammoniak een gelijk bedrag zal worden betaald als voor de verstrekking van het Nationaal Crisis comité 2.per 100 K.G.), benevens 75 van de door den Raad toegewezen hoe veelheid superphosphaat tegen betaling van 1.per 100 K.G. De heer Dekker zeide met het voorstel niet accoord te kunnen gaan en stelde voor 100 toe te kennen. Er is besloten 600.uit te trekken voor verstrekking van super, we zullen nu beneden dit bedrag blijven. Daarnaast staat vast, dat de credieten weinig of niets zullen beteeke- nen en aangezien hoe beter de bemesting, hoe beter de landerijen in stand blijven en met toevoeging van ammniak het nu voorge stelde bedrag niet wordt overschreden, is spreker voor 100 De heer de Pree verk'aarde zich tegen het voorstel. Spreker stelde voor de lijst nog maals te herzien en die aanvragers die zelf ncg iets kunnen deen, daar af te voeren en dan de overblijvende werkelijk noodlijdende tuinders en bouwers 100 te verstrekken. De heer van Wijk sloot zich aan bij het voorstel van den heer de Pree, spr. wenschte de lijst, zooals die nu is niet te aanvaarden en met het oog op d - financiën drong hij aan op voorzichtigheid. D't» verhooging zeg snreker a's gevolg van de teleurstelling door de toewijzing van het Nationaal Crisiscomité. De gemeente kan z:ch gelukkig nog iets rermitte^-pn. doch als er behoefte komt aan levensbehoeften, hoe- 'anT 7a' het dan irng kunnen? Als we moe ten afhangen van de regeering zal het heel wat rr:n der word.-n, daarom wens-hte spr. nu reeds geen cent onnoodig uit te geven, ook niet voor kunstmest. De heer Brugman ontraadd1 het voorstel de Pree er is nu van 7 tot half elf in beslo ten vergadering gediscussieerd en beoordeeld, de zaak is voldoende overwogen. De heer Kamp ging accoord met het voor stel van Burgemeeste- en Wethouders 75 toewijzing is een royaal standpunt, waar men zeer tevreden mede kan zijn. De voorzitter bracht vervolgens in stem ming: le. Het voorstel de Pree; dit werd verwor- f>en met 5 tegen stemmen. Tegen de hee- rende Veer, van Zoonen, Kamp, Dekker en Brugman. Voor de heeren: van Wijk en de Pree. 2e. Het voorstel Dekker; dit werd verwor pen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de hee ren: de Veer, van Zoonen, Kamp, van Wijk en Brugman. Voor de heeren: de Pree en Dekker. 3e. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders; dit werd zonder stemming aange nomen. De voorzitter zal verder de noodige prijs opgaven inwinnen en de verdere regeling treffen, waarbij de mdeewerking van den heer Kamp werd gevraagd, waartoe deze bereid was. Rondvraag. De heer Kamp vroeg of het uurwerk in den Raadhuistoren a! in orde is. De voorzitter meende van wel. doch zou zich zoo spoedig mogelijk overtuigen. Daarna werd de vergadering gesloten. WINKELDIEVEGGEN. In de Bijenkorf te otterdam is een juffrouw op heeterdaad betrapt, toen zij een actetasch wilde stelen. Bij huiszoeking in haar woning treffen de politiemannen een zeer zenuwach tige vriendin van de verdachte aan. Al spoe dig bleek, dat deze dame een koffer bij een buurman in bewaring had gegeven, welke uit de Bijenkorf gestolen was. In den koffer zaten vele uit dit magazijn ontvreemde arti kelen, zooals handkoffertjes, actetasschen, damestasschen, portemonnaies, zakboekjes, poederdoozen, spiegeltjes en toiletartikelen. Tegen de twee vrouwen is proces-verbaal wegens diefstal opgemaakt. ONEERLIJKE KOSTGANGER. De caféhouder J. Berg, te Steenwijksnoer, miste, in den loop van ongeveer twee maan den, 200 uit zijn geldlade. Reeds geruimen tijd tv/ijfelde hij aan de eerlijkheid van één of meer van zijn kostgangers, werkzaam bij den bouw van de nieuwe r.k. kerk aldaar. Door geld te merken is hij er in geslaagd te ontdekken wie de dader is. De verdachte .s J. B. K-, werkzaam bij den bouw van de r.k kerk. De politie heeft de zaak in handen. NATIONAAL CRISISCOMITE. In de afgeloopen week heeft het N.C.C. uitgekeerd 3425, waardoor het totaal steeg tot 86.315. Hiernaast staan uitkeeringen uit de regee- ringssubsidie, ten behoeve van extra-steun aan werkloozen in de afgeloopen week, 54.978.45 en in totaal 153.885.70. Aan dekens werden uitgedeeld in de vorige week 700 en in totaal 3058 stuks. Ook werden 50C ton eierkolen gedistribueerd. DE MOEILIJKHEDEN IN DE BINNENSCHIPERIJ. Vragen van den heer Duymaer van T wist. Het Tweede Kamerlid Duymaer van Tw ist heeft den minister van areid, handel en nij verheid de volgende vragen gesteld: le. Kan de minister mededeelen, of hei overleg van de gezamenlijke ministers, dat toegezegd is in de vergadering van de Twee de Kamer van 8 December 1931 met betrek king tot het treffen van maatregelen ter voor ziening in den noodtoestand, waarin de bin- nenschipperij verkeert, reeds heeft plaats ge had? 2e. Zoo dit overleg heeft plaats gehad, wil de minister dan mededeelen, welke maat regelen zullen worden getroffen ter zake van: a. het ter eschbikking stellen van een rente loos voorschot, ten einde daarmede den schip pers, die tengevolge van de slechte bedrijfs- uitkomsten in financieele moeilijkheden ver- keeren, het voorzetten van het bedrijf moge lijk te maken; b. de verlaging van scheepvaartrechten; c. de bevrachting op de beurzen; d. de bevordering van beurtbevrachting in overleg van handel met scheepvaart; e. de invoering van het uniforme charter? 3e. Zoo nog andere maatregelen zijn ge nomen of zullen worden genomen als bedoeld in vraag 2, welke zijn dan die maatregelen? 4e. Is de minister bereid, onverwijld een rijkssteunregeling voor de binnenschippers in het leven te roepen, anders dan door de tewerkstelling in de werkverschaffing, gedu rende den tijd -dat deze schippers werkloos zijn? DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Uit Haaksbergen wordt gemeld: Op den Hengeloschen weg in de buurt schap Stepelo had gisteravond omstreeks 10 uur een ernstig auto-ongeluk plaats. De oh- gehuwde arbeider M. Keizer werd door een auto afkomstig uit Almelo aangereden en neergesmakt. Volgens de verklaring van den bestuurder stak het slachtoffer eensklaps naar links den weg over en was de afstand te kort om den wagen tot stilstand te bren gen. In zorgwekkenden toestand is de getroffe ne opgenomen. De door den autobestuurder terstond gehaalde geneesheer Dr. L. J. Ge selschap uit Haaksbergen was spoedig ter plaatse en constateerde hersenschudding en een ernstige hoofdkwetsuur. GEBREK AAN DRINKWATER. Te Oude-Pekela (Gron.) heerscht ernstig gebrek aan drinkwater Verschillende inwo- nenden laten water uit Winschoteen halen Voor de overigen rijden tanks met water waarvoor men 2 cent per emmer moet beta len. Er is nog geen waterleiding. MR. S. M. VAS Dl AS OVERLEDEN. Op bijna 85-jarigen leeftijd is te Scheve- ningen overleden mr. S. M. Vas Dias, oud hoofdredacteur van de Haagsche Courant en daarna leider der redactie van het toenmali- ;e Dagblad van Zuidholland en 's-Graven- iage, mede-redacteur van de Courier de Scheveningue. De belangen der badplaats gingen hem zeer ter harte, wat vooral ook door zijn ver trouwenspositie bij de Maatschappij Zeebad Scheveningen en de Exploitatie Maatschap- Vroegblceiende planten ln onze tuinen. Onze siertuin vraagt weer onze aan dacht. Nog is het winter maar zoo hier en daar zijn de lenteboden alweer pre- cent welke ons het naderend voorjaar melden. De tooverhazelaar of Hama- maels staat in vollen bloei; wel bloeide de H. virginiana reeds in December, maar nu bloeien de veel mooiere H. ja- pqonica en H. mollis. Nog rijker bloeit het peperboompje Daphne Mezereum, en waar we deze voor een passende achter grond van Conifeeren of groenblijvende heesters hebben aangeplant, zullen de witte of paarsebloemtakken mooi uit komen. Nog steeds bloeit de winterjas mijn Jasminium nudiflorum, en als klimplant tegen een muur of schutting of aan een flinke stok of paal gebonden en geplant voor een groenen achter grond, is dit in den winter een onmis baar sierheestertje voor onzen tuin. Ook onder de vaste planten wordt het leven dig. Zoo bloeit Erica herbacea carnea, een paars bloeiende heidesoort al gedu rende meerdere weken en een flinke groep dezer heide maakt vooral voor goudgele Conifeeren of goudbonte Ligustrum een mooi kleurcontrast. On der de Primula's zijn er verschillende welke reeds bloeien, waarvan de meest opvallende soorten zijn: P. Wanda, P. purperkissen, beide met paarse bloem pjes, en P. veris elatoir de hoogere, en P. veris acaulis de laagbijlvende sleutel bloem met vooral gele of geelwitte bloempjes.- Ook bloeit weer het longen- kruid Pulmonaria rubra met rose bloem- trosjes en winterheliotroop Tussilago (Petasites) fragans met purperrose bloe men. Beide hebben gedurende den zo mer grove bladeren en bezitten dan weinig sierwaarde» maar hun vroegen bloei waardeeren we en daarom geven we deze een plaatsje op den achtergrond zoodat in den zomer andere planten de giove bladeren aan het oog onttrekken. Iberis sempervirens, een overblijvende scheefbloem met donker groene smalle blaadjes opent ook reeds de eerste knop pen en is nu spoedig overdekt met schermvo. mige witte bloemtrosjes welke tegen het groene blad mooi uit komen. Van de bolsgawssen bloeien reeds het sneeuwklokje, wat al tusschen het gras komt uitkijken, Scilla sibirica, waarvan de eerste blauwe bloemtrosjes reeds zichtbaar zijn en Iris reticulata, een laagblijvend Irisje, zoodat ook deze groep van vroegbloeiers vertegenwoor digt is. Natuurlijk staan tal van andere planten met berstende bloemknoppen te wachten zoodat we eiken dag wat nieuws kunnen ontdekken. pij Scheveningen tientallen jaren tot zijn dood toe is gebleken. In deze kwaliteit heeft hij veel gedaan om den goeden naam van de badplaats ook in het buitenland te verbrei den. LOONSVERLAGING IN HET MIJN BEDRIJF VOORGESTELD VAN 10 PROCENT. In de gistermiddag gehouden vergadering van de contactcommissie voor het mijnbedrijf deelden de mijndirecties mede, dat zij in ver band met d6n huidigen toestand in het mijn bedrijf genoodzaakt waren een voorstel tot loonsverlaging van tien procent, met inbegrip van de gezinstoelagen, ingaande 1 April a s., aanhangig te maken. Zij zullen tot verdere verlaging van de kosten van het levensonder houd medewerken, voorts zullen zij de huren der aan de mijnen toebehcorende arbeiders woningen eenigszins verlagen, voorzoover deze met reeds abnormaal laag zijn. De prijs der aan den arbeiders verstrekte huisbrand kolen zal met 10 procent verlaagd worden Voorts stellen de mijndirecties voor de voor 1929 vastgestelde vacantieregeling thans weder van kracht te doen worden. De vertegenwoordigers der arbeidersbon den waren van meening, dat de moeilijkheden voor het bedrijf niet door loonsverlaging be hoefden te worden opgelost, doch dat de regeering steunend voor het bedrijf diende op te treden. De directies deelden deze meening, alhoe wel zij niet aannemen, dat eventueele steun van de regeering loonsverlaging zal kunnen voorkomen. De vertegenwoordigers der vak bonden konden zich niet vereenigen met het intrekken van de tijdelijke vacantieregeling. Voorts vroegen zij of bij de voorgestelde loonsvermindering het inleggen van „Feier- schichter" en verder ontslag van werkkrach ten voor de toekomst achterwege zal kunnen blijven De Vakbonden zullen de voorstellen in hun respectieve organisaties bespreken. Be sloten werd Maandag opnieuw bijeen te ko men ten einde van het standpunt der vakor ganisaties kennis te nemen. Het voorstel voor loonsvermindering ging vergezeld van gegevens betreffende de be drijfsresultaten der mijnen. Den weg oversteken. De 27-jarige van Lint, die op de fiets reed, wilde op een gegeven moment den straatweg Enschedé-Hengelo oversteken om zich naar zijn onder de gemeente Lonneker gelegen woning te begeven. Juist kwam hem een auto achterop, met het gevolg dat van L. door den wagen gegrepen werd. In hoogst ernstigen toestand werd het slachtoffer opgenomen tn naar het ziekenhuis te Enschedé overge bracht, waar hij na eenige uren aan de gevol- gen van de bekomen verwondingen is over leden. Een man overreden en gedood. Gistermorgen reed te Smilde de 40-jarige J. Wolf met paard en wagen op den Loern- dijk, toen de stroomtram van Oosterwolde hem achterop kwam. Volgens ooggetuigen moet het paard schichtig zijn geworden, waarop W., die naast den wagen liep, het paard bij den bek moet hebben gegrepen, met net gevolg dat hij door het paard op de rails werd geduwd Hij werd toen door de. tram ge grepen en vreeselijk verminkt door toegesnel-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9