Alkmaarsche Courant. EEN LEVEN OM EEK LEVEN. ^Honderd vier en deriigsle Jaargang. ~^Jladiotüeuws Qememtecadm jieuithtm 2f wiüJYWüwri ikm JflwiUnciaai Hieuuis BERGEN. HEEMSKERK. rnammm 54 1932 Vrüdaic blaart Zaterdag 5 Maart. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.A.R.A.)' V R R" °- 6-45~7— «n 7.30- 7 45 Gymnastiekles. Gramofoonplaten. o Concert Amst. Solistenkwintet o. 1. v. r Cohen. 10.— Morgenwijding. 10 15 Ver- voV concert m. m. v. Jeanr.e Horsten (sou- LpHe) H- Theunisse (piano) en V. A. R. A- toonel 12.-1.45 V. A. R. A -septet o. 1. v. Is. Fvl en Gramofoonplaten. 2.15 Kwartiertje v b- Instituut v. Arb. Ontwikkeling. 2.30 y R A.-Kinderkoortje „De Krekeltjes" o. 'v* L. Hülscher. Piano: J. Kickhefer. 3. Lezing doqr P. Tiggers. 3.20 Engelsche Zee mansliederen (Gramofoonplaten. Toelichting W Ziesemerv. d- Ryst). 4.20 Cello-recital j. Drukker (Piano: J. Jong). 4.45 Causerie over Arbeklerssport. 5.Beoefening der Huismuziek. 5.45 Weekoverzicht door J. Oudegeest. 6.— V. A. R. A. septet o. 1. v. Is. Lvl 6.30 Groningsch uurtje. 7.15 Vervolg concert. 7.30 Bestuursnieuws. 7.45 Vervolg concert. 8.— Teun de Klepperman. 8.15 Bonte Avond", m. m. v. V. A. R. A.-orkest q v. H de Groot. Rodi Roeters (conferen cier), Suzie Klein (soubrette). Duo de Ponty (zang), Joh. Jong (piano), The Accordeon Harmonists, V. A. R. A.-tooneel o. 1. v. W. v. Cappellen. 11.Vaz Dias, V. A. R. A.-Varia 11.1512.Gramofoonplaten. Huizen, 298 M- (Uitsluitend K. R. O.) 8—9.15 Gramofoonplaten. 10.K R. O.- Trio. 11.30 Godsd. Halfuurtje. 12.15 K. R. O.- sextet. 1.45 Pauze. 2.Gramofoonplaten. 2.30 Kinderuur. 4— Charley Gertyn's Bami. 4.45 Gramofoonplaten. 4.55 Sportpraatje door S. P. J. Bortsen. 5.10 Vervolg concert. 6.Journalistiek Weekoverzicht 6.20 Ver volg concert. 6 40 Esperanto-cursus 7.10 Causerie over Andorra. 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonplaten. 8.11.K. R. O- orkest o- L v. J. Gerritsen. O.a. Ouverture Oberon, Weber; Czardas, Monti en Ave- verum Mozart. c.a. 9.15 Vaz Dias. 11.—12. Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Weerbericht. 1.202.20 Com modore orkest o. 1. v- Muscant. 3.50 Man dolineconcert m. m. v. H. Alston (liedjes a. d. piano). 5.05 Orgelconcert R Fooit. 5 35 Kin deruur. 6.20 Berichten. 6 50 Intermezzo in Weish Dialect 7.10 Lezing. 7.50 BBC-orkest o. 1. v. Pitt m. m. v. H. Temianka (viool). O.a. Balletsuite. Gretry en Ouv. „Freischuetz". Weber 8 50 1ste acte van .lm weissen Rössl" Benatzky en Stolz (Uit hef London Coliseum). 9.20 Berichten en lezing. 10.Vaudeviiie. O.a. Jack Payne's BBO-dansorkest. 11.12.20 Ambrose en zijn orkest vanuit het Mayfair Hotel. Parijs Radio-Paris1725 M. 8.05 en 12.50 Gramofoonplaten. 5.20 Siohan-concert vanuit het Piga'le-Theater 9.05 Gedichten van V. Hugo, Béranger, de Banville e.a. 10.05 Gramofoonplaten O.a. Feldeinsamkeit (lied), Brahms, Trio Bes-Dur. Schubert. Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Con cert uit Rest. „Wivex" 1.5G Piano-soli door E. Gaspari. 2.20 Gramofoonplaten. 3.20 Ko penhaagsche en Lübeck'sche Politie-orkesten 7.20 Ouderwetsche Dansmuziek o 1. v. Gröndahl. O.a. La Tzigane. Ganne. 8.30— 9.30 Populaire Deensche Muziek o. 1. v. Grön dahl. M. m. v. K. O. Buch (zang) en V. Fi- scher (piano). 9 45 Geluiden uit de Jungle (Piano en voordracht). 10 2011.35 Dans muziek. Langenberg, 473 M. 6.257.20 Concert uit Hamburg. 7.208.20 Gramofoonplaten. 11.2012.20 Concert uit Berlijn. 12.26—1.50 Middagconcert o. v. Wolf. 1.552.45 Gra mofoonplaten. 4.205.20 Namiddagconcert. 7.20 Vroolijke Avond. 10— Avondconcert o. 1. v. Wolf. 11.2012.20 Dansmuziek (Gramofoonplaten). Rome441 AI. 7.35 Gramofoonpl. 8.05 Uitzending van een opera. Zeesen, 1635 M. 7.35 Weensch operette concert o. v. Josef Flolzer. M. m. v. Berta Kiurina (sopraan) 9.35 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek. lengte van 15.93 M., door P.L.V. op een golflengte van 31.86 M. en door P.M.Y. op een golflengte van 58 M. een pianoconcert uitvoeren, met medewerking van mevr. Schuller—Wyss (zang). Na de pauze zal de dilettantencabaretclub uit Bandoeng zich la ten hooren. PIANOCONCERT UITGEZONDEN, Mevr. AndriessenWielage, oud-leerlinge van den heer Joh. Kramer alhier, zal naar door den P.T.T.-dienst bericht wordt Dins dag 8 Maart te 14 uur (Amst. tijd) door de Indische kortegolfzenders PLE op een golf- NOORD-SCHARWOUDE Donderdagmiddag half vijf vergaderde de raad dezer gemeente ten raadhuize onder voorzitterschap van den heer jhr. A. L. van Spengler, burgemeester. Het bedrag, voorloopig toegestaan voor de rentelooze credieten, bedraagt 51.800, al- zoo voor de gemeente een garantie van onge veer 16.000. De voorzitter deelde mede, dat door den minister reeds 70 pCt. der 700.000 ter be schikking is gesteld van de Centrale Com missie van advies, welke commissie het zoo spoedig mogelijk aan de meest noodlijdende tuinders zal laten toekomen. Ingekomen stukken. Van de gemeente Bloe mendaal was een verzoek ingekomen, adhae- sie te willen betuigen aan haar adres tot be perking der onmatige scholenbouw. Na eenige bespreking bes'oot men adhaesie te betuigen met 4 tegen 3 stemmen, die der hee- ren Barten, Duijves en Schrijver. B. en W. stelden voor tot opschorting over te gaan van het raadsbesluit tot het bouwen van een gymnastieklokaal omdat de toestand en de vooruitzichten der gemeente dermate zorgvol zijn, dat met het oog daarop het belang dat voor de schooljeugd bij een on verwijlde invoering van bedoeld vak is be trokken, moet wijken. De heer Schrijver zeide. dat een besluit eigenlijk geen nut zou hebben. Men heeft zich volgens het raadsbesluit niet aan een termijn te houden. Het besluit is rekbaar, dus is geen opschorting noodig. Wat betreft de zinsnede, dat het gebouw achter de O. L. school zal komen, merkte spr. op, dat daar toe nooit was besloten. De voorzitter zeide, dat men verplicht was er een raadsbesluit van te maken, dat de uit voering van dat besluit wordt opgeschort. B. en W. durven de verantwoordelijkheid niet op zich te nemen, er mee door te gaan, daar om hebben ze gemeend een en ander aan den raad te moeten voorstellen. Het doet spr. leed, dat nog steeas het misverstand er is, dat men niet heeft besloten het gebouw te plaatsen op het terrein achter de O. L. school. Men heeft besloten een gymnastiek lokaal te stichten van gemeentewege en te plaatsen op een centraal punt. Het terrein achter de O. L. school ligt op een centraal punt en is eigendom van de gemeente, dus is dat de aangewezen plaats. Er is wel degelijk besloten het gebouw daar te stiehten. De heer Kwadijk heeft met verwondering kennis genomen van de plaatsing achter de O L. school. De heer Kansen vond. dat men het voor stel van B. en W. met beide handen moest aanvaarden De heer Duijves zeide, dat er geen tijd was vastgesteld, wanneer het gebouw klaar moest zijn, dus kan het besluit gevoeglijk zoo opge schort worden. De voorzitter wees op de nog slechter wor dende economische toestanden en op het on verantwoordelijke om 15000 voor zoo'n gel ouw uit te geven. De heer Schrijver vroeg den raadsleden of een besluit was genomen om het achter de O. L school te plaatsen. De heer Kwadijk herinnerde zich dat niet, terwijl de heer Kooi zeide, dat dit besluit is genomen toen het raadhuis nog in een der lokalen van „Concordia" was ondergebracht. Het is meermalen opgenoemd. De heer Ootjers zeide, dat, als B en W. waren doorgegaan, er wel stemmen in den raad zouden zijn opgegaan. De heer Schrijver zeide, dat hetgeen hij heeft gezegd, niet op losse schroeven stond. Spr. bleef erbij, dat den 16den April geen besluit was genomen om het gymnastieklo kaal te plaatsen achter de O. L. school. Wat t» voren gezegd is, doet er niets aan toe. In de notulen van die vergadering wordt het terrein ook niet genoemd. Het besluit is wet goedgekeurd door Ged. Staten, doch die on derzoeken niet eerst, of het besluit wel goed is genomen en geredigeerd Hierna werden eenige besprekingen gehou den, waarbij de heeren Schrijver en Kwadijk volhielden dat geen besluit was genomen. De notulen der vergadering van 16 April werden voorgelezen, waarna de heeren Schrijver en Kwadijk opmerkten, dat er niets van in staat. De voorzitter zeide, dat de notulen toch niet woordelijk zijn. Naar het Ei.gelsch van \lorice Uerard door Emma A H 32 Je bent volkomen zeker van deze ver klaring? vroeg hij. Absoluut. Het was een verklaring, dat de leiders van de parlementaire partij Monk's val be oogden en het bestuur van het land onder een Raad van Drie wilden brengen, waar van Harry Vane de president zou zijn. Monk's diensten telden voor niets, zijn macht en prestige, zijn populariteit in den lande, d.t alles getuigde tegen hem en boven a< de verdenking, die op hem rustte, dat hij, jn het geheim, den terugkeer van de Stuarts begunstigde. Generaal Monk ging achterover leunen in Z1ju stoel en kruiste de armen; zijn oogen jvaren gesloten, geen spier op zijn krachtig ftOlaat bewoog zich; hij kon in slaap zijn geweest. Morice verroerde zich niet, hij durfde naast niet ademhalen; hij keek het vertrek ns rond. Zijn blik bleef rusten op het mii3aruvan rïen generaal, dat tegen den onoonki-?1^' terw'jl bij zich afvroeg wat die senblikken, misschien van aarzeling, ze- \an overweging, als besluit zouden ngen. In welke schaal zou het zwaard ge worpen worden? Zou de man, die zich toch al zoo hoogstaand had betoond bij menige voorkomende gelegenheid, nu ook groot ge noeg zijn om deze gebeurtenis te helpen be vorderen? Niemand wist beter dan Morice, dat Mcnk tot in de ziel doordrongen was van het motto „Ich dien"; het was geen vertoon geen voorwenden geweest, wanneer hij steeds had gezegd: Ik ben niet de heer, ik ben slechts de dienaar, wanneer hij had ver klaard, dat het bestuur van het land in han den was van den Raad van State en dat het zijn plicht was diens wil uit te voeren. Om dien te gehoorzamen dan ook had hij zelfs de City van Londen beleedigd, ze getroffen op haar gevoeligste plek; toch had hij wel vermeed wat daarachter school, en nu wist hij het met zekerheid, dat, toen hem was op gedragen om de militaire macht te gebrui ken tegen de City, de bedoeling hiervan was om zijn populariteit te ondermijnen en zijn prestige een slag in het gezicht te geven. Nu was hijzelve ten val gedoemd, tenzij. Monk sloeg de oogen op en keek naar Mo rice. —De teerling is geworpen, zei hij. Ik wil Grenville spreken. Morice haalden den adem door als een man, die in een half verstikkende lucht heeft gezeten en ineens de frissche wind over zijn gelaat voelt strijken. Gode zij dank! prevelde hij. De duivel heeft er méér de hand in, merkte Monk norsch op. De duivel, die de menschen doet liegen en bedriegen als zij hun oogmerken toch veel veiliger konden be- De heer Schrijver zeide, dat het toch vech-1 ten tegen de bierkaai is. De notulen mogen j dan niet woordelijk zijn, het zakelijke wordt er toch in opgenomen. Spr. bleef bij zijn standpunt. Nadat ook de notulen der vergadering van 29 Dec. 1930 werden voorgelezen, ging de raad tot stemming over een werd het voorstel van B. en W. met 5 stemmen aangenomen. De heeren Duijves en Schrijver stemden blanco. Voorschotten bijzondere scholen. Aan de R.K. Meisjesschool werd een voorschot ver leend van 1459.78, zijnde 80 pCt. van het eigenlijke bedrag 1825.97, berekend naar een gemiddeld aantal leerlingen van 182^ tegen 10.0053 per leerling. Aan de R.K. Jongensschool 1514 48, 80 pCt. van 1893.10, met een gemiddeld leerlin gental van 189 1/4. Het voorschot aan de School met den Bij bel bedroeg 60 pCt. van 617.83 is 494.29, met een gemiddeld aantal leerlingen van 61 3/4. Bij de rondvraag vroeg de heer Kwadijk, of de raadsleden een exemplaar der woning bouwverordening mochten ontvangen, waar op de voorzitter bevestigend antwoordde. Hierna sluiting. HEEMSKEPK. De raad vergaderde Donderdagmiddag 2 uur. Voorzitter de burgemeester. Het gemeentebestuur van Bloemendaal vraagt den raad om instemming te betuigen tegen overmatige scholenbouw. Voorzitter las het schrijven voor waaruit o.m. bleek dat de gemeente Bloemendaal bij een bevolking van 13000 zielen aan diverse on derwijsinrichtingen 16 gebouwen telt. Instemming werd betuigd. Van Ged. Staten werd nog voorlezing ge daan inzake afvoer van het Castricummerpad van den provincialen legger. De raad kon zich hierbij nog niet neerleggen en na enkele besprekingen besloot hij voor on derzoek het stuk aan te houden tot een volgen de bijeenkomst. De heer C. Rijs vroeg een kleine afwijking in de bouwverordening. Dit werd goedgevonden. Ingekomen was nog een ongeveer gelijk ver zoek van de Heemskerksche Huurwaarborg- maatschappij inzake inkrimping der rooilijn vanuit de as der wegen en voornamelijk de G. v, Assendelftstraat bedoelende. Voorgesteld werd om deze lijn van 8 op 10 M. te brengen en met goedvinden van hooger- hand. Alzoo werd besloten. Van het algem. armbestuur las de voorzitter schrijven voor dat aan steunverleening reeds een bedrag van 3500 is uitbetaald. Gevraagd werd om nog voor verdere steun een bedrag van 10.000 te voteeren. Dit werd goedgevonden. Ten slotte werd nog een uit eene vorige bijeenkomst aangehouden verzoek van huur ders van gemeentewoningen om huurverlaging behandeld. De voorzitter bracht in het midden, gezien de strop die deze huizen per jaar reeds opleve ren geen termen aanwezig zijn aan het verzoek te voldoen. De heer Docter zeide en maakte er een voor stel van om toch de huur met 10 te verlagen welk verzoek verworpen werd. Het voorstel B. en W. om niet tot verlaging over te gaan werd aangenomen. Nog las de voorzitter schrijven voor van de hier gevestigde r.-k. Tuin- en Landbouwbond om steunverleening voor noodlijdende tuin- en landbouwers. B. en W. haden voorgesteld om credieten te verleenen op langeren termijn. De heer Klaasse stelde voor om een commis sie te benoemen welke bij den minister mon deling dezen steun zal bepleiten. Besloten werd request te zenden voor bij- standverleening en liefst zoo spoedig doenlijk terwijl het voorstel-Klaasse eveneens werd aangenomen. In deze commissie hebben zitting de heeren P. Klaasse en J. v. Duivenvoorde, terwijl nog de voorzitter den hier gevestigden L. T. B. afd, ook voor dit doel zal aangezocht worden. Voorstel tot het verleenen van onderwijs- voorschotten werd z. h. st. aangenomen. Voorstel verbetering Kerkplein. B. en W. vragen een crediet van ruim 9000. Wordt goedgevonden. Voorstel tot het aangaan eener vaste geld- leening met de bank der Nederl. Gemeenten te Den Haag. De voorzitter zeide dat een bedrag van ten hoogste 70.000 geleend zal worden waarvoor een groot deel de kosten van onderhoud der wegen zullen bestreden worden. Ten slotte werd nog besloten een houten huis, staande aan het Seelaantje onbewoon baar te verklaren. Hierna sluiting. reiken door eerlijk en open te handelen! Monk liet zwaar de gebalde vuist op de eikenhouten tafel neerkomen. Morice was verrast; nooit had hij Monk zoo opgewonden gezien, zoo zeer uit zijn doen. Dit was het resultaat, niet van een uur of een dag, maar de langzame opeenhooping van spanning, die eindelijk tot een uitbarsting kwam. Niemand moet hiervan weten, merkte de generaal na een pauze op. Na middernach'. zal ik naar het particuliere kabinet gaan. Je zult Grenville wel op de hoogte brengen en mij daarheen geleiden? Zeg niets van wat ik van plan ben; waarschuw hem alleen dat hij volkomen geheimhouding in acht neemt. Daar kunt u verzekerd van zijn, viel Morice in. Mcnk knikte. Dat geloof ik ook, anders zou ik mij niet aan hem toevertrouwd hebben. Dat neemt niet weg: waarschuw hem nog eens. Ik zal er voor zorgen. Dit zeggende keerde Morice zich om en verliet ijlings het vertrek, of hij bang was dat de generaal op zijn uitspraak mocht terug komen. Een uur verliep, waarin Monk roerloos ter neer zat. Het papier, dat Morice had meege bracht, lag nog naast hem; nu nam hij het op en las het zorgvuldig totdat hij er ieder woord van zou hebben kunnen nazeggen. Hij stond op en ging naar den schoorsteenman tel; zware zilveren kandelaars met een kaars er in, die half opgebrand was, stonden aan weerskanten. Monk hield het papier bij de vlam van één daarvan, tot het in zijn handen verbrand was. Hij scheen er een soort genot 5)lo2 ikuïl Stawi! BLUE BAND FABRIEKEN Lucie Baart, t Gister overleed alhier in den ouderdom van bijna 82 jaar de bij de oude Bergenaren wel bekende schrijfster Lucie Baart, die on der het pseudoniem „mevrouw van Heuve- link", als vertaalster onze litteratuur met be langrijke werken verrijkte. Reeds op jeugdigen leeftijd gevoelde zij zich tot de beweging, die zich de vrijmaking van de vrouw tot doel stelde, aangetrokken. In onzen tijd, waarin het iets heel ge woons is, dat de vrouw zich een zelfstandige plaats in de maatschappij kan veroveren, kan men zich moeilijk den tijd voor den geest halen, waarin daarom gestreden moest wor den. Lucie Baart heeft dien tijd gekend en den eersten strijd voor het recht van de vrouw meegemaakt, bezield als ze was door het schrijven van Mina Kruseman aan ko ningin Sophia waarin deze schreef: „Wij hebben recht te leven, te werken, eerlijk te zijn, onafhankelijk en vrij". Wie de drie deelen „Mijn Leven" van Mi na Kruzeman opslaat, de eerste actrice die de rol van Louise in Multatulies Vorsten school speelde (de zuster van Lucie Baart, Elise, speelde de rol van Hanna) vindt daar in vele brieven van deze schrijfster-actrice tot Lucie Baart gericht, waarin wij haar reeds in 1875 leeren kennen als een vrouw met een hoofd val uiteenloopende gedachten, bezield om anderen te helpen, doch die, wat zich zelf betrof, elke hulp van anderen afwees, het geen volkomen paste bij haar onafhankelijk karakter. Haar vader, een voor zijn tijd zeer vooruit strevend middenstander te Middelburg, be hoorde tot de vrienden van den grooten Vlaamschen schrijver Charles de Coster en het is volkomen begrijpelijk, dat zijn vier dochters zich onder den invloed van Multa- tulie, met wien zij persoonlijk omgang had den, voor de emancipatie der vrouw hevig in teresseerden. Aanvankelijk was ook Lucie Baart, als zoovele feministen, van meening, dat de vrijmaking der vrouw van bovenaf moest komen. Later kwam zij tot het inzicht, dat dit van onderop moest geschieden en werd zij Sociaal-Democrate Toen haar zuster vóór een dertig jaar het eerste pension in Bergen „Kennemeroord" stichtte, vestigde ook zij zich in Bergen. Vele jaren woonde zij in het kleine huisje aan de Breelaan, schuin tegenover het pension „Rus- senhove". Daar werkte zij aan haar vertalin gen. Zij deed daar echter ook meer. Het woord van Marx „Proletariërs aller landen vereenigt u" was ook voor haar het machts woord voor de vrijmaking van het proleta riaat. Tegelijkertijd begreep zij, dat een pro letariaat, dat zich wilde vrijmaken, een ont wikkeld proletariaat moest zijn en in haar kleine woning organiseerde zij cursusverga deringen, waar verschillende mannen als Gerhard en Kleerekooper, aan enkelen de grondslagen van het socialisme ontvouwden. Niets was haar te veel om de menschen naar haar vergaderingen te krijgen. Persoonlijk bezorgde zij de uitnoodigingen aan de per sonen, die daarvoor in aanmerking kwamen en toen ze eindelijk een kern had gevormd in te vinden dit te doen, zooals hij het ook op het open vuur in den haard kon hebben ge gooid. Daar wierp hij nu een blok op. Toen keerde hij weer aan tafel, schoof schrijfgereed schap naar zich toe en begon langzaam zijn gedachten op panier te zetten. Nu en dan strooide hij zand over het manuscript, of hij op het punt was op te houden, maar, na eenig dralen, begon hij opnieuw. Op deze wijze verliep er nog een uur en het was al dicht bij middernacht. De generaal hief het hoofd op, legde zijn pen neer en luisterde scherp; ondanks zijn leeftijd kon niemand sneller een geluid ver nemen dan hij. Hij had voetstappen gehoord, zijn richting uitkomende, het gekletter van sporen. Hij kreeg een voorgevoel van nieuws, dat hem werd gebracht, het nieuws dat hij wachtte. Andermaal werd er aan de deur geklopt, maar nu niet met zooveel zekerheid. Binnen! Kapitein Darcy verscheen. Zijn gelaat was verhit, zijn kleeren waren bespat, heel zijn verschijning gaf blijk van een overhaasten rit. Ik ben blij je te zien, Darcy, zei de gene raal en zijn gelaat helderde veel op. Morice vertegenwoordigde dat deel van het leven, waarvoor de generaal de minste sympathie had: de politiek; Darcy daarentegen was de verpersoonlijking van Monk's eerste liefde: oorlog. In de staatkunde had hij gelijken, meerderen ;in het veld en in het kamp heerschte hij alleen, zonder een gelijke, zon der een mededinger. Ik kom van kolonel Dick Ingoldsby. Ja? Monk toonde levendiger belangstel- om een afdeeling van de S.D.A.P. op te rich ten, was ze overgelukkig, toen deze in het openbaar naar voren kon komen. Zij was ook de eerste, die het belang be greep van goede raadsverslagen in de cou ranten. Persoonlijk bracht zij vóór 25 jaar een bezoek aan ons redactiebureau om te ver zoeken, ook regelmatig een verslaggever te zenden naar de raadsvergaderingen in Ber gen en wij hebben er nog geen spijt van, aan dit verzoek gevolg te hebben gegeven. Wie met dit kleine, maar energieke en vol hardende vrouwtje in aanraking kwam, kreeg bewondering en achting voor haar. Haar socialisme berustte op waarachtige lief de voor de noodlijdenden en die liefde is haar gebleven tot den laatsten dag. Of schoon zij de laatste jaren, bijna geheel ver lamd, teruggetrokken in haar huisje aan den Loudelsweg leefde, bleef haar geest helder en correspondeerde zij met de haar bekende personen, ook al kostte het schrijven van een brief haar een geheelen dag inspanning. Niet zonder ontroering werden wij gewaar, dat een van de eerste bijdragen voor het crisis comité te Bergen van haar afkomstig was en dit, terwijl haar eigen levensomstandig heden benard mochten worden genoemd. Ook hierin kwam de drang, die haar beziel de, „anderen te helpen", tot uiting. Rustig, in stilte werkend voor de'ontwik keling van anderen, was voor haar „leven" en het groote in dit kleine vrouwtje was, dat zij ook eerlijk gemeende inzichten van ande ren, die van de hare afweken, wist te ver staan. De eerste arbeidersraadsleden van Alkmaar en omgeving is zij steeds onver moeid tot een vraagbaak geweest. Nooit stond zij fel en. uit de hoogte tegenover ande ren, maar steeds trachtte zij ook de arbeiders duidelijk te maken, dat, wie rechten wilde, ook plichten had te aanvaarden en als de hoogste plicht beschouwde zij het voor de arbeiders om ondanks verschil in inzicht met elkander, samen te werken aan de voorberei ding van een betere maatschappij. De afdeeling Bergen van de S.D.A.P. zond haar de laatste jaren eiken 1 Meidag een bloemstuk van roode rozen en steeds was zij daarvoor opgetogen dankbaar, omdat zij daarin het bewijs zag, dat ze niet te vergeefs had geleefd. Wij zijn er zeker van. dat velen in Bergen Lucie Baart nimmer zullen vergeten. jaarvergadering Tuinbouw club V.Z.O.S. De leden van bovengenoemde club kwamen Donderdagavond in het lokaal „De Oranje boom" in jaarvergadering bijeen. Ondanks de misère in het tuinbouwbedrijf ademde het jaarverslag een frissche geest, voor een tekort zooals straks het financieel verslag zal aantoonen is men gelukkig bewaard gebleven. De club bestaat thans 10 jaar. De ontvangsten inclusief een kassaldo ad 121,83 bedroegen 280,83 en de uitgaven 75.77. Tijdens de daarop volgende bestuursverkie zing werden de aftr. leden Muijen en Ineke met groote meerderheid van stemmen herko- ling dan gewoonlijk. Hij heeft de hand gelegd op Lamberl en brengt hem naar Londen; ik ben doorge reden met het bericht. Daar heb je goed aan gedaan. Monk zat enkele minuten achterover ge leund in gedachten verdiept; één moeilijkheid was uit den weg geruimd. De kaarten werden hem in de hand gespeeld. Als alle mannen uit het Westen van het land, was hij fatalist. Was Lambert ontsnapt, dan zou hij gedraald hebben zelfs op dat dringend oogenblik, wat betreft het volgen van een gedragslijn, waar toe hij met veel tegenzin besloten had, maar, zooals het nu ging, voelde hij, dat de nieuwe wijze van optreden gerechtvaardigd was door het Lot. Eindelijk bepaalde hij zich weer tot het tegenwoordige en vroeg: Maakte je de expeditie mee? In het kort deelde Darcy hem alle omstan digheden mee: het zien van Lambert vanaf den wachttoren op Grangeland Abbey; den nachtelijken (ocht, het gevangen nemen van den Puriteinschen leider in het veld van Ebenezer Holden. Toen hij op dit punt in het verhaal geko men was, viel Monk, die zwijgend had toege luisterd, hem in de rede met de vraag: Hoe is het gegaan met de rest van zijn strijdmacht? Kolonel Ingoldsby volgde uw aanwij zing, sir. Ze hebben de wapens overgegeven en zwoeren niet meer op te staan gedurende drie jaar. Iran hadden ze weer vrijheid. Lam bert was naar de Abbey gezonden onder een geringe bewaking. Dien nacht is hij er ge bleven. .(Wordt vervolgd),. 4-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5