Vervangt de grasbleek en maakt het gebruik van chloor overbodig. WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN Zoo gaat het spoelen ge makkelijker en vlugger! ^Binnenland SCHOORL. OUDKARSPEL. HEILOO. Ik neem een paar handenvol Sil, en voeg ze, koud opgelost, bij het eerste heete spoelwater. Het spoelen gaat dan veel gemakkelijker, het wasch- goed krijgt dadelijk een opvallend heldere tint en ruikt frisch en aan genaam. Ik kan Sil bij het spoelen niet meer missen. Sil is absoluut onschadelijk. aaotal over 1931 toegekende punten aan eden van inzendingen aan groente, fruit en bloemen bedroeg 126, dit kostte de kas 12.60. Voor deze punten kwamen in aanmerking: .A. Jansen met 19, Lammersen met 26. J. Jan sen met 9, R. H. A. Muijen met 29 en Boo gaard met 43. Het verdere van dezen avond werd aange vuld met eene lezing van den heer Dok te Hei- loo met het onderwerp: ..Indrukken en erva ringen uit Duitschland". Ook in dit dorp is een Comité opgericht, 't ,W elk voornemens is actie te gaan voeren te gen het wetsontwerp-Terpstra. Het comité heeft een zeer vooraanstaand persoon op onderwijsgebied uitgenoodigd, wel ke op nader aan te kondigen avond in de maand Maart, in de Roode Leeuw zal komen, om van de belangstellenden de bezwaren te gen dit wetsontwerp uiteen te zetten. Uit alle hoeken van de gemeente gaan stem men op tegen dit wetsontwerp, 't welk zooveel verslechting inhoudt voor het volksonderwijs, vooral ten plattelande, en 't is te verwachten dat voor den bovengenoemden spreekavond een groote belangstelling zal bestaan, vooral van de zijde der ouders. Het comité wordt gevormd door mevrouw HeringaSchuiling en de heeren Kettenborg, 'Maars, Gutter, Schermer, Zuurbier en W. Kroon. Dezer dagen vergaderde de afdeeling van den Bond voor Landpachters ten lokale van den heer C. Vis. Voorzitter was de heer G. IJff. Bij punt mededeelingen werd verslag uitge bracht van een te Alkmaar gehouden Provin ciale vergadering door de heeren IJff en Parlberg. Hierna kwam het punt „Opheffing der afdee ling" aan de orde naar aanleiding van de op richting van een afdeeling van den Neutralen bond van tuinders. Men besloot hiertoe nog niet over te gaan Gebleken is, dat door de afdeeling voor de leden reeds voordeelen van belang bereikt zijn, zooals reductie en betere pachtvoorwaar den. Geprobeerd zal nog worden om bij vol gende verhuringen het borgenstelsel afgeschaft te krijgen. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de algemeene bondsvergadering besproken. Als afgevaardigde naar Zwolle werd de heer C. Langendijk aangewezen. De vergadering sprak zich uit voor een mo ratorium en ontbinding der pachtcontracten van voor 1932, en ook voor een staatshypo- theekbank, en voor het voorstel dat bij een in komen beneden 1200 geen sociale lasten ver schuldigd zullen zijn. De afgevaardigde werd nog opgedragen een voorstel dat een andere contributieinning beoogt te steunen en in de bondsvergadering met klem op te komen te gen protectionistische maatregelen. De rondvraag leverde weinig op, waarna de vporzitter met eenige hartelijke woorden de •ergadering sloot. KOEDIJK. Ingekomen personen: S. L. Hofma, N.H, van Bergen. F. Meur, van Alkmaar. J Stoop, van Heerhugowaard. P. de Kraker, van Beemster. A. M. van Etten van Alkmaar. A. Broertjes van Ursem. Vertrokken personen: B. M. Langerak naar Schoorl. D. Snijders naar Alkmaar L A. Kossen naar Broek op Langendijk. A. J. Cornelisse naar Baarle Nassau. J C. de Wit naar Kolhorn. D. Glas naar Andijk. L. G. Kraak naar Beemster. Door den gemeente-opzichter, den heer L Bouwman, werd gistermiddag aanbesteed het bouwen van een woon- en winkelhuis aan den Rijksstraatweg voor den heer J. Jansen, alhier. Ingekomen waren 7 biljetten Hoogste inschrijver, de heer R- Kuiper, alhier met 8650; laagste de firma M. van Steeg, even eens alhier, met 6725. Het ,werk is aan den laagsten gegund. De begrooting was f 7500. Woensdagavond hield de Katholieke Kring zijn laatsten ontwikkelingsavond, waar de bekende Haarlemsche dichter en schrijver Felix Timmermans eenige voor drachten gaf over het ontstaan zijner boeken. De heer Timmermans moge met zijn sappig Vlaamsch en zijn kernachtige opmerkingen eenige lachers op zijn hand krijgen, doch 't geheel viel ons tegen. De schrijver was moeilijk te volgen. Zijn dialect was een beletsel om contact met zijn gehoor te krijgen en we gelooven niet ver van de waarheid te zijn, als we concludeeren dat een andere spreker met een bijv. wetenschap- delijk onderwerp meer succes had gehad. Door het bestuur van den Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis'' alhier zijn aan de leden, die hiervoor in aanmerking kwamen, nogmaals brandstoffen, levensmiddelen, brood en vleesch verstrekt. De werkeloosheid is en zal grooter wor den dan in jaren het geval was. De bloembol lenkweekers werken met de helft of met een derde van hun arbeiders, omdat het in het vak zoo slecht gaat. Ook in het boeren- en tuindersbedrijf is niets te verdienen. Gelukkig doet het gemeentebestuur nog wat om den nood te verlichten. W ARMENHUIZEN. De r.k. rijwielclub hield Donderdag avond een jaarvergadering in het Patro naatsgebouw. De voorzitter de heer F. Leg- deur opende deze jaarvergadering op de ge bruikelijke wijze. Jaarverslag. Volgens het 6e jaarverslag bedroeg het aantal leden op 1 Jan. 1931 42 en op het einde van het vorige jaar 49 leden. Financieel verslag van den penningmees ter. Volgens dit verslag werd het jaar 1931 begonnen met een nadeelig saldo van 0.33 en het jaar 1931 gesloten met een voordee- lig saldo van 0.33 en het jaar 1931 geslo ten met een voordeelig saldo van 11.86. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd hierna goedgekeurd. De heer P. Zomerdijk bracht hierna ver slag uit van eene vergadering te Alkmaar. pen te Meerkerk blijven wachten op mee» water. De uitvoering van werken in den Rjjn waardoor plaatselijke zandplaten ontstaan' maakt de bevaarbaarheid nog minder. Hierna kwam de geestelijke adviseur, ka pelaan Witteman, ter vergadering. De voor zitter heette hem hartelijk welkom en sprak de hoop uit, dat de nieuwe geestelijke advi seur nog vele malen in de vergadering van de rijwielclub zal verschijnen. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering is gekozen de heer D. Ooyevaar en tot plaatsvervanger de heer F. Legdeur. Als voorzitter is herbenoemd de heer F. Legdeur en als commissaris de heer W. Berkhout. Als lid van het hoofdbestuur is met meer derheid van stemmen benoemd de heer F. Legdeur. Hierna sluiting. HET VERLOREN PARELSNOER. Met zeven parels minder terug gevonden. Uit Noordwiik wordt aan het Volk bericht: Zondag j.1. heeft een dame uit Rotterdam, die in de zomermaanden hier steeds in pen sion is, hier een parelsnoer ter waarde van circa 15.009 verloren. De heer J. v. d. N heeft thans het snoer gevonden. Van de 119 parels waren echter 7 niet meer aanwezig. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN OVERIJSSEL. Gister werd uit Arosa bericht, dat de toe stand van mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, commissaris der Koningin in Over ijssel, die, zooals gemeld, een ongeluk bij het skiën heeft opgelcopen, gecompliceerder is geworden, doordat zich verschijnselen van pleuritis hebben voorgedaan. Na het ongeluk was een zeer moeilijk en lang transport noo- dig, waarbij de heer van Voorst tot Voorst kou heeft gevat. BOSCH- EN HEIDEBANDEN. Donderdag is een boschbrand ontstaan na bij het Zevenbergsche huis te Oss. Door krachtig optreden werd de brandweer het vuur meester. Verscheidene hectaren heide en dennenbosch zijn verloren gegaan. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het wegwerpen van een brandende sigaret. HET GEORGANISEERD OVERLEG Voor de rijksambtenaren Op 2 Maart heeft de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaren zaken vergaderd. In die vergadering zijn eenige voorstellen behandeld tot incidenteele wijziging en aan vulling van het Bezoldigingsbesluit-1928, o.m. betrffende een uitbreiding van het eerste lid van artikel 21 in dien zin, dat de kinder toelage voortaan ook berekend zal worden over de geldswaarde voor het geheel of ge deeltelijk genot van vrije woning en/of vrij vuur, licht en water. De organisaties hebben aangedrongen op een spoedig regelingen inwerkingtreding van de wettelijke ambtenaren rechtspraak. Voorts is de wensch kenbaar gemaakt, dat het tijde lijk personeel, voor zoover 't daarvoor in de termen valt, in vasten dienst wordt bnoemd. DE VERDUISTERINGEN BIJ HET „LIMB. r JENE KRUIS". L rdachte meldt zich aan. De vroegere secretaris-peni: ^meester van het „Limburgsch Groene Kru.s', de heer Vrijhof, die sedert een drietal weken voort vluchtig was en die verdacht wordt van ver duisteringen ten nadeele van deze vereeni- ging ten bedrage van metT dan 10.000, heeft zich vrijwillig bij den officier van justi tie te Maastricht gemeld en is aldaar in het huis van bewaring is opgesloten. CUMULATIE VAN FUNCTIES, PENSIOENEN, ETC. Vragen van den heer Braat aan den minister. Het Tweede Kamerlid Braat heeft aan den minister van financiën de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Acht de minister het niet den hoogsten tijd thans ten spoedigste die maatregelen te treffen, die aan de cumulatie zoowel van functies als van salarissen, pensioenen en dergelijke uit overheidskassen voor goed een einde maken. 2. Is de minister bereid een regeling voor te bereiden, die ten doel heeft te komen tot vermindering (bijv. jaarlijks met 25 pet.) van de door één persoon uit openbare kassen ge noten meerdere bedragen aan pensioen, sala ris, wachtgeld e.d., behoudens een te bepalen minimum? DE LOONACTIE IN HET HOUT BEDRIJF IN DE ZAANSTREEK. De bij den Modernen Bond aangesloten houtwerkers hebben in de gisteravond in „Ons Huis" te Zaandam gehouden zeer druk bezochte vergadering bij meerderheid van stemmen besloten de voorgesteld 5 loon- en tariefverlaging te aanvaarden. Tijdens de besprekingen met de werkgevers was van deze zijde nog het voorstel gedaan om bij de firma Pont de dubbele loonschaal in te stellen. Dit voorstel heeft men buiten de stemming gehouden. Voor ongunstige terreinen zal een extra- loon van 5 worden gegeven. Een commis sie zal worden benoemd om na te gaan welke terreinen en loodsen hiervoor in aanmerking komen. De waarde van onzen eieren-uitvoer naar Duitschland bedroeg in 1931 nog 33 mil- lioen gulden en in 1931 nog bijna 40 rail- lioen gulden bij gelijk gewicht. Tot dusver bedroeg het Duitsche invoer recht op eieren 5 mark per 100 K.G bruto Het invoerrecht zou dus eventueel verzesvou digd worden. Joegoslavië, waarmede eerst overeenstem ming moet worden bereikt, voe de in 1931 slechts 110 millio^n tieren in Duitschland in, dat is dus het zevende deel van het Neder landsche kwantum. Naar wij meenen te weten, moet ook nog overeenstemming bereikt worden met Italië (dat jaarlijks iets meer dan 100 millioen stuks in Duitschland invoert). Per kist gerekend zal het invoerrecht dus eventueel stijgen van 4 14 mark tot 27 mark BEJAARDE VROUW VERBRAND. Gistermiddag wilde de aanspreker Praat te Tholen de woning binnentreden van de 73-jarige weduwe C. Weisner in café Schip huis. Hij werd hierin echter verhinderd doot een dikke rookmassa. Toen het hem tenslotte gelukte de woning binnen te treden, vond hij vlak achter de deur het geheel verbrande lijk van de oude vrouw. Onmiddellijk werden ver schillende autoriteiten gewaarschuwd. Men vermoedt, dat de vrouw plotseling onwel is geworden. Zijn schijnt een brandende stoof te hebben omgegooid, waardoor haar kleeren in vlam geraakten. Zij schijnt nog getracht te hebben buiten de woning te komen, doch dit is niet meer gelukt. VERHOOGING DER DUITSCHE INVOERRECHTEN OP EIEREN? Het Wolff-bureau verneemt van welinge lichte zijde, dat de Duitsche regeering voor nemens is, om binnenkort onderhandelingen te openen met Joegoslavië over opheffing van de bepa ing in het handelsveidirag, dai het Duitsche invoerrecht op eieren niet ver hoogd mag worden. Zij hoopt, dat het daardoor mogelijk zal worden, een werkelijken steun te verleenen aan de Duitsche eierproductie, want het ligt in de bedoeling, om zoodra die landen vrij zijn, het autonome tarief voor eieren te bren gen op 30 mark. Het Hbld. teekent hierbij aan: Door dezen maatregel zal eventueel Nederland het zwaarste worden getroffen, omdat het verreweg de grootste eieren-im porteur is van Duitschland. In het afgeloo- pen jaar kwam 32 pCt., dus bijna het derde deel van alle in Duitschland ingevoerde eieren uit Nederland. Onze uitvoer naar dat land schommelt volgens de Duitsche invoer- statistiek tusschen 750 en 760 millioen stuks en volgens de Nederlandsche uitvoer-statis- tiek, naar bruto-gewicht, rond 57 millioen K.G. (versche, gekoeld en gekalkt samen). OP EEN RITDENDEN TREIN GESPRONGEN. Gistermiddag, toen de electrische trein, die omstreeks drie uu. van het station Leiden vertrekt in de richting Amsterdam, reeds in beweging was, kwamen nog drie heeren aan loopen, die den trein nog v ilden ha'en. Twee hunner kwamen behouden in een coupé te recht, maar de derde, jhr. Teding van Berk hout, viel en geraakte tusschen den rijdenden trein' en het perron bekneld. Voordat de trein tot stilstand was gebracht, was de man eeni ge malen omgewenteld. Gewond is hij per brancard naar het ziekenhuis overgebracht HET DREIGENDE CONFLICT IN DF. FRIESCHE ZUIVELINDUSTRIE. De samenwerkende arbeidersorganisaties in het zuivelbedrijf hebben aan de besturen der coöp. zuivelfabrieken in Friesland een adres gezonden naar aanleiding van het ad vies van de commissie voor arbeidsvoorwaar den, om de minimumloonen met 3 50 per week te verlagen. In dit adres worden de voornaamste be zwaren. die de zuivelarbeiders hebben, uiteen gezet. Deze belangrijke aantasting van het levenspeil wordt als middel aangegrepen om de positie van de veehouders eenigszins te verbeteren. Deze verlaging helpt echter den veehouder niet uit den nood. Is het dan om aan de regeering en het parlement te laten zien dat er wat voor de veehouderij moet ge beuren? zoo wordt gevraagd. Dit lijkt adressanten wel een zeer slechte methode. In Friesland gaan reeds de pachten weer stij gen, vermoedelijk op speculatie van de even tueel te treffen regeeringsmaatregelen. Als nu daarnaast de loonen der zuivelbewerkers worden verlaagd, dan zal bij de regeering en parlement weinig animo voor steunmaatrege len overblijven. De voorgestelde maatregel is onverstandig De georganiseerde zuivelbewerkers zijn tot een offer bereid, dezen maatregel kunnen zij echter niet aanvaarden. REVOLVER GING AF. Tijdens twist over schuld. Gisteravond ontstond over de betaling van een schuld twist tusschen een gemeentewerk man te Ede en een koopman uit Lunteren. De werkman had een revolver in de hand, die tijdens de twist afging, waardoor de ander licht aan de hand gewond werd De koopman deed aangifte van moordaan slag ten politiebureele. Het parket van Arn hem en de politiescheikundige dr. Hesseling stelden onmiddellijk ter plaatse een onder zoek in. Het resultaat was, dat vastgesteld werd, dat de revolver waarschijnlijk bij onge luk is afgegaan. BELANGRIJKE LEGATEN. Mevr. L. A. Verhoeffvan Leeuwen, over leden te Delft, heeft gelegateerd aan de rk kerk van den H. Joseph 10.000; r.k. paro chiaal Armbestuur 8000; St. Elisabethver 2000 en St. Vincentiusver. 2000, alle te Delft; aan de r.k. kerk van den H. Jacobus te Schipluiden 2500 en aan het r.k. armbe stuur aldaar 2000. lAGE WATERSTAND. De waterstanden van de rivieren Rijn en Lek zijn den laatsten tijd abnormaal laag, waardoor de scheepvaart veel hinder onder vindt. Op den Nederrijn en de Lek is de nachtvaart verboden. De sleepen van den Bovenrijn komen nu alle ov r Gorinchem, doch op het Zederikkanaal is vanzelfspre kend de waterstand ook abnormaal laag; zelfs moesten enkele diep geladen grintsche- DE AANVAL OP DEN WISSELLOOPER TE AMSTERDAM. Wat de aanvaller is ontgaan Het onderzoek inzake den mislukten aan val op een wissellooper gepleegd, heeft nog geen resultaat opgeleverd. Wel krijgt de politie tal van aanwijzigingen, maar zij komt er niet veel verder door. Het is ook gebleken, dat niet alle getuigen het eens waren over het autonummer. Behalve G 8134 is ook ge noemd G 6134. Naar de eigenaars van de wagens met deze nummers is een onderzoek ingesteld en de politie weet nu, waar zij thuis behooren. Maar ook dit heeft het onderzoek niet verder gebracht, want het staat vast, dat de eige- naars met den aanval niets hebben te maken. Ook is niet een auto met een der genoemde nummers gestolen, Vermoedelijk hebben de aanvallers een valsch nummer op den wagen geplaatst, dat zij maar willekeurig hebben gekozen. In dat geval is het tevens waar schijnlijk, dat zij het al lang door een ander hebben vervangen. De tasch, welke de looper die 57 jaar oud is zoo stevig heeft vastgehouden, be vatte 56.345 aan Nederlandsch bankpapier alsmede chêques en kassierspapieren. Het was dus wel een rijke buit, welke de aanval lers is ontgaan. DE GAGES DER ZEELIEDEN. Gister is in de Amstercamsche haven ge monsterd op de met 9 pet. verlaagde gage.' De monstering had een rustig verloop. DOODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Drie arbeiders door vallende balett getroffen; één doode. Zooals wij gister nog in een deel onzer op laag konden opnemen, waren gister drie ar beiders, genaamd J. Ros, C. Schuurman en J. J. Broeders, in de loods „Amerika" van de firma P. A. van Es Co. aan de Maashaven te Rotterdam tusschen groote stapels balen zwavelzure ammoniak, bezig losgestorte zwa velzure ammoniak in balen van honderd K.G. te scheppen. Deze balen werden door dragers tot zeven meter hooge stapels gemaakt. Waarschijnlijk doordat een baal is ver schoven of doordat een baal is gescheurd, viel één van de staoels aan. De twee eerstge noemde arbeiders geraakten onder de balen, de andere kreeg balen op de beenen, waar door hij een bloeduitstorting in het linker onderbeen kreeg. Hij werd in den hulppost van den Geneeskundigen Dienst aan de Maashaven behandeld, waarna hij huistoe kon gaan. Toegeschoten arbeiders hebben Ros en Schuurman onder de balen weg gehaald. Ros bleek reeds te zijn overleden; Schuurman was bewusteloos. Met een hersenschudding is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar hij ter verpleging is opgenomen Zijn toestand is hoogst zorgelijk. DE ONTPLOFFING IN HENGELO. Thans twee slachtoffers overleden In aansluiting op het bericht von de explo sie van een waterreservoir op de Henge- losche bierbrouwerij te Hengelo, waarbij drie arbeiders werden gewond, kan nog worden medegedeeld, dat de slachtoffers Nieuwen- liuis, uit Borne afkomstig en Schothuis, ge huwd en vader van twee kinderen, in het al- meen ziekenhuis zijn overleden. De oorzaak van de explosie is nog steeds onbekend. 139. locn ze vlak in de nabijheid van het paleis gekomen wa ren zei kikker Karei tegen de andere kikkers: „Zeg, gaan jul lie nou stilletjes naar huis, anders komt heel het dorp kijken. Dan zal ik wel met Tuimeltje meegaan. Kikker Karei zag e- erg bedroefd uit. Hij had twee" pleisters op zijn hoofd van het vallen en daarom lieten ze hem maar niet verder smeeken. Zoo ging hij dus met Tuimeltje alleen mee, alsmede de twee tor retjes, die hem gered hadden. 140. Toen ze weer in het paleis aankwamen kregen ze een boodschap, dat ze bij den koning moesten komen. Ze werdeo er netjes heen gebracht en de koning keek verbaasd naar Tui meltje. „Kereltje", zei hij tegen den ondeugd, „wat zie je er eer uit. En je ruikt zoo raar. Zeg dat ze je schoonmaken en dan moet je maar eens flink uitgelucht worden." Tuimeltje boog zijn hoofd en ging toen weer weg, want de heele kamer werd vuil.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6