Alkmaarsche Courant. Schrale Lippen Honderd vier en dertigste Jaargang. Vrijdag 4 Jlaart. £atld: w JMH&OUW fMmnieuws Jteck ÓL School BTi ir 1932 1 Jfo. -r^ÉÉNlGlNG VAN OUD-LEERLINGEN nER VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS TE HOORN. Algemeene Vergadering en Film- vertooning. In de „Witte Engel' te Hoorn hieH boven genoemde vereeniging DonderdaJ haar alge-' eene vergadering die druk bezocht was. W De voorzitter, de heer J\ Smit, heette in het bijzonder Dr. Scheij en Dr. van Gelder welkom, zich verheugende over de groote op komst. De rekening sloot in onvangst en uitgaaf op ten bedrag van 294,58. Voordeelig saldo f 10.58. Di balans wees een bezit aan van 663.17. De rekening van het Weduwen- en Weezen fonds 1931 gaf een voordeel van 129, waar door het bezit steeg tot 879.85. De s e c r et a r i s, de heer T. Groot Cz., kricht hierna 't jaarverslag uit, waaruit bleek, dat 1931 voor deze vereeniging geen bewogen (aar "as' Geconstateerd werd, dat in de kleine fabrieken de technische leiding bij den kaas maker berust. Voor de leiding van een kleine kaas- en boterfabriek is het noodig, dat de kaasmaker, wil hij niet verdrongen wor den door z.g. technische leiders, zich ook administratief bekwaamt. Dank werd ge bracht aan de directie van de groote fabriek te Opmeer, die tijdens de excursie alle inlich tingen verstrekte. Geconstateerd werd, dat de belangstelling voor de zuivelbibliotheek te ge ring is. Aangezien er geen eind-examen aan de vak school plaats had, traden geen nieuwe leden toe, terwijl 6 leden bedankten wegens uittre ding uit het vak. Het aantal leden bedraagt thans 57, terwijl het aantal donateurs gelijk bleef. Het' verslag eindigde met den wensch, dat het hoogtepunt der crisis was bereikt en dat het hoogtepunt der crisis bereikt zal zijn en dat ben bij de hoog-gesalarieerden, opdat de ar beider zijn koopkracht zal behouden, hetgeen oók een belang geacht werd voor de N.-H. zuivelindustrie. De begrooting wees in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van 262. Op voorstel van het bestuur werd de contributie van 2.50 terug gebracht op 2. Nadat verschillende verslagen waren uitge bracht, kwam aan de orde het bestuursvoorstel tot reglementswijziging van het Weduwen- en Weezenfonds, waarbij verhooging van 't uit te keeren bedrag in verband met het kindertal. De wijziging beoogde tevens om het mogelijk te maken, dat men ben uittreding uit het vak lid kan blijven van het Weduwen- en Weezen fonds. De voorzitter gaf namens het bestuur een uit voerige toelichting op dit voorstel. Het vootstel houdt in om aan een achterblij vende weduwe zonder kinderen 50 uit te keeren en aan weduwen met kinderen 50 en 25 voor ieder kind beneden 14 jaar tot een maximum van 75. Voorts, dat uittredende leden nog 5 jaar lid kunnen blijven, als ze minstens 10 jaar lid zijn geweest en daarvoor een contributie van 2.50 per jaar willen betalen. De heer Speur vond het beter uit het vak- gaande leden in de gelegenheid te stellen ge woon lid te blijvep. Een scheidng vond hij niet wenschelijk. De voorzitter merkte op, dat dit in strijd was met de statuten. Wel is het mogelijk hen als donateur te beschouwen en daartegen had spr. geen bezwaar Hierna volgde nog een uitvoerige bespreking, waarna de heer Hooijberg het voorstel deed om het voortduren van het lidmaatschap een jaar aan te houden en het eerste gedeelte van het voorstel aan te nemen. Het bestuur nam het voorstel van den heer Speur over, met dien verstande, dat een uit het vak tredend lid, dat 10 jaar lid is geweest, nog 5 jaar donateur kan blijven en dan tevens lid is van het weduwen- en weezenfonds. Dit voorstel werd verworpen, waarop over eenkomstig het voorstel van den heer Hooij berg werd besloten. Tot afgevaardigden naar de vergaderingen van de bonden van zuivelfabrieken werden be noemd de heeren Blom en Middelburg voor den Bond van op coöperatieven grondslag wer kende zuivelfabrieken en de heeren Klaver en Kooij voor den Nieuwen Bond. Een lid stelde hierop de vraag hoe het be stuur dacht over samenwerking van den Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf. De voorzitter merkte op, dat de veree niging is een technische, zoodat het bestuur dit nader wenschte te overtuigen. Dr. S c h e ij was overtuigd, dat de vereeni- ging gedoemd was uit elkander te vallen, wan neer zij zich op economisch terrein zou gaan begeven, omdat ze uit heterogene bestanddee- len bestaat en het niet mogelijk is om machten die principieel verschillen op economisch ge bied één lijn te laten trekken. In het verleden werd daarom besloten het theoretisch karakter van de vereeniging te handhaven. De vergadering kan dan ook hoogstens aan het bestuur opdragen de zaak nader onder de Oogen te zien en met voorstellen te komen. Spr. ontraadde dit ten zeerste en was van oordeel, dat ze op leerzaam terrein moest blij ven. Hierna vertoonde dr. van Gelder, directeur van het Melkcontrolebureau „Amsterdam de i'lm „Melkhygiëne en Tuberculosebestrijding die door hem werd toegelicht en waarbij vast kwam te staan, dat melk een gevoelige grond stof is, gemakkelijk vatbaar voor besmetting De meening, dat t. b. c. bij het rundvee niet gevaarlijk is voor den mensch, is onjuist. Ook de mensch kan longtuberculose krijgen door de runderen, ja zelfs door 't inademen van den adem van t. b. c.-runderen. De t. b. c.-bestrijding onder het rundvee wordt dan ook als een landsbelang erkend en zoowel door het rijk als de provincie gesteund. De vertooning van de film werd met belang stelling gevolgd. van gezond I lir ALKMAARSOHE EXPORTVEILING. Hoewel er geen groote aanvoer is, gaat het nog al wat de aanvoer van oude groente betreft, terwijl, als overal, de kool domi neerde. Wanneer we een vergelijking maken met Beverwijk, dan was de kwaliteit beduidend betex, terwijl zonder uitzondering de prijzen hooger waren. Evenals elders komt ook hier een beperkte aanvoer van nieuwe groente, die uit den aard der zaak duur is. Bloemen daler kool was in de minderheid en bijzonder gewild, met prijzen van 1.50—5.60 per 100 stuks. Roode en witte kool gold weinig, ongeveer 1.50—2 per 100 stuks. Beter ging het met groene kool en boerekool. De eerste gold. pl.m. 5.50 en de tweede 1.50 tot 3.25, alles per 100 stuks. De aanvoer van spruiten was, hoewel het seizoen op het einde loopt, nogal van beteekenis. De prijzen van dit artikel waren niet hoog, althans niet van afwijkende kwaliteit, de noteering f 0.30 tot 2 per zakje van pl.m. 30 pond. Er was veel vraag naar uien en mooi witlof en bijge volg hooge of hoogere prijzen. Uien golden niet minder dan 8.50f 11 per 100 K.G terwijl witlof le soort f 1626 opbracht. 2e soort f 815, alles per 100 K.G Mooie wortelen zijn trek, de noteering bleet hoog, n.1. 6.50f 14.50 per 100 Kg. Van de nieuwe groente noemen we eerst de andijvie en spinazie, waarvan kleine kwantums werden aangevoerd. Andijvie gold 3—5.50 per 100 stuks en spinazie 1.20 tot 1.30 per bakje, een prijs om van te watertanden. Rabarber, die we gemakshalve ook onder nieuwe groente rangschikken, was niet erg duur, de prijzen waren f 9 13 per 100 bos. Prei, geen onberispelijke kwaliteit, gold niet hoog. De prijs was f 2 tot 6.50 per 100 bos. De overige aanvoer had weinig om het lijf en legde geen gewicht in de schaal. KENNEMERLAND. De handel kenmerkte zich door geen grooten aanvoer daar de oude groenten zachtjesaan verminderen en de nieuwe nog sporadisch worden aangevoerd. Kool is er nog in overvloed en in geen jaren hebben we zoo'n aanvoel van rommel gezien, grootendeels kwaliteit die beneden of juist op het nippertje in de koolstreek voor maximumprijzen verkocht is, en hiermede wordt Kennemerland „gelukkig" gemaakt. Als men echter ziet voor welke lage prijzen de kool van eigenaar verwisselt, dan gelooft men wel, dat het honger of werkeloosheid moet zijn, die moed geeft om weer weer een kansje te wagen. Met de prijzen dei kool was>het misère, 0.50—1 50 per 100 is schering en inslag. Alleen Bloemendaler kool maakt een uitzon dering met f 24.50 per 100 stuks Boerexool ging een ietsje beter, hoewel geen loonende prijzen, varieerend van 1.50 tot f 2.50 per 100 stuks. In de afgeloopen week kwamen er grooter kwantums spruiten van elders en daardoor was er nog beduiden de aanvoer. De prijzen waren laag, n.1. 0.50 tot 1.50 per zak (30 pond). In witlof was een ietwat vluggere handel met hooger prijzen. Als men in aanmerking neemt dat de kwaliteit van het witlof er niet op vooruit gaat en de prijs stijgt, dan is het min of meer een „hooge" prijs. Mooie le soort witlof gold f 14.5020 en 2e soort (mooie kwaliteit) 8f 1050 per 100 K G Bosgroente was niet erg in trek, hoewel het met piei nog al ging. We noteerden voor pieterselie en selderie 1.50f 4.50 en voor prei f 4.5011 pei 100 bos. Uien blijven duur. Ook de afgeloopen week ging le soort weer een ietsje hooger. De prijs was voor le soort 8 5013 en voor 2e soort 5.50—7.50 per 100 K.G. Vart de nieuwe groente, die uit den aard der zaak duur was. noemen we allereerst de spinazie De prijzen liepen nog al uiteen, en waren ongeveer 0 60f 0.90 per kistje van 4 K G., doch we vermoeden dat de prijs spoedig zal terug gaan. Andere kasproducten zijn peen en radijs. Mooie peen go'd pl m. f 30 per 100 bos en radijs, die bij honderden bossen werd aan gevoerd, gold weinig, n.1. 2f 3 50 per 100 bos. Als laatste kasproduct kunnen we rabarber noemen. Zij was niet duur, doch de kwaliteit is nog niet mooi. De prijzen waren 8.50 10.50 per 100 bos. De overige aanvoer, bestaande uit restjes van alles en nog wat, geven geen reden tot afzonderlijke vermelding. HET GEHEIM VAN DEN DERDEN NACHT. Theater Harmonie. De film die vanaf Dinsdag in het theater Harmonie loopt is Het Geheim van den der den nacht. Wij vinden daarover in De Nieuwsbron de volgende beoordeeling. Het is alweer eenigen tijd geleden dat de Ufa eenige detectivefilms bracht, die in vele opzichten onze algeheele en volledige be langstelling verdienden en hun namen zijn wij ook nog niet vergeten. Toen de kwam de operettefilm waarvan heusch niets dan goeds en nu: „Het Geheim van den der den nacht". U voelt het, deze naam houdt een scenario in, boeiend en overtuigend en meeslepend. En alhoewel het een gevaarlijke onderneming is op filmtitels af te gaan, dit maal heeft de film dezelfde bekoring als de suggestieve titel. Het is een goede gewoonte van een rolprent waar „een geheim" in voor komt, niets, maar dan ook niets te vertellen. Het zou, hoe gering ook, de aandacht aflei den en de verwachtingen wellicht te kort doen. En dat zou jammer zijn. Want dit is de film die u heusch moet gaan zien, niet alleen om het knappe en voortreffelijk gevonden scenario, maar ook om een prachtige Gerda Maurus, een kostelijke Otto Walburg en een tweetal politie-commissarissen van Hans Brausewetter en Hans Stüwe, om niet meer te vergeten. Om kort te gaan een onvergelij kelijk knappe film waaraan men zijn plezier zal beleven. Ds. H. L. G. Ouwerkerk te Purmerenri is beroepen bij de ev. luth. kerk te Middel- burg-Vlissingen. Tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Callantsoog is benoemd mej. C. A. van dei- Linden te Benschop. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. school te Kolhorn is lenoemd mevr. L. War denaarWagenmaker te Kolhorn. Dezer dagen werd in de openbare Ulo school te Noordscharwoude een goed be zochte ouderavond gehouden. Door den heer K. Viersma werd het wetsontwerp Terpstra besproken in verband met het U.L.O.-onder- wijs. De heer H. Janssonius gaf een causerie over de geschiedenis van vele vreemde woor den en uitdrukkingen uit het dagelijksche leven, terwijl de heer J- Doets een inleiding gaf over het leesonderwijs op de U.L.O.- school. Als nieuw lid van de oudercommissie werd gekozen de heer J. Heneweer te Zuid- scharwoude. FRIESCH SCHRIJVEN EN LEZEN OP DE LAGERE SCHOOL. Acht organisaties, die zich uitsluitend of mede de bevordering van het Friesch ten doel stellen, hebben zich nogmaals tot den minister van Onderwijs gericht met een adres, waarin zij zeggen, een toevoeging aan de te herziene L.O.-wet 1920 bevredigend te kun nen achten, indien zij zoo werd geformuleerd, dat de mogelijkheid van onderwijs zoowel in het schrijven als in het lezen der Friesche taal, op de lagere scholen in Friesland, waar dit onderwijs door de bevolking gewenscht wordt, gewaarborgd ware. COMITÉ VAN ACTIE TEGEN WETSONTWERP TERPSTRA. VII. Betere Bezuinigingsvoorstellen. De eenige bezuinigingsmaatregel, die mi nister Terpstra voorstelt, is beperking van het aantal onderwijzers door de leerlingen- schaal te verhoogen. Andere methoden van bezuiniging vond de Staatscommissis niet zoo zegt Prof. Mr. Ruigers in No. 6 van de door hem uitgegeven serie geschriftjes: „Herziening der Lager Onderwijswet" en wat door anderen als bezuinigingsmaatregelen werden aange geven, kwam neer op aantasting der vrijheid van onderwijs. Andere methoden van bezuiniging zijn niet gevonden, noch door de Staatscommissie, nóch door den minister, 't Is de vraag of ernstig gezocht is naar andere methoden. Intusschen nu het der Regeering niet is mogen gelukken, bezuinigingen voor te stel len, dan met schade voor de vitale belangen van het onderwijs, heeft het Comité van Ac tie tegen het Wetsontwerp Terpstra niet wil len nalaten aan te wijzen, waar die bezuini ging op dit terrein wèl kan worden verkre gen, zonder eenig nadeel voor de vitale be langen en zonder in strijd te komen met het beginsel der financieele gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonuer onderwijs. Verschillende van die bezuinigings-maat- regelen komen speciaal de gemeenten ten goede doch er zal wel niemand zijn, die ontkennen wil, dat het juist talrijke gemeen ten zijn. die diep gebukt gaan onder de kos ten voor het onderwijs. Verlichting van die druk zal die gemeenten, en dus de belasting betalers, ten goede komen. De Regeering gaat in haar voorstellen een anderen kant uit: zij bezuinigt op een ge- heele verkeerde wijze en met ernstige aan tasting van de levensbelangen van goed on derwijs voor 's Rijks kas. maar legt op ge meenten. die prijsstelten op goed, deugdelijk onderwijs, nog hoogere lasten. Rekening houdende met de noodzakelijk heid van goed in te richten onderwijs en met de financieele draagkracht van Rijk en Ge meenten is het van het hoogste belang, dat in de toekomst door gemeentebesturen gèèn medewerking tot de stichting van bijzondere scholen zal behoeven te worden verleend, als deze ingevolge de bepalingen betreffende het aantal leerlingen, waarvoor het Rijk het sa laris van één leerkracht betaalt, minder dan drie. leerkrachten zou tellen. Die eisch minstens drie leerkrachten is uit onderwijskundig oogpunt zeker niet overdreven en wordt b v. door Rector Goorts, directeur der Bisschoppelijke kweekschool te 's-Hertogenbosch. onderschreven in een ar tikel in „Het Huisgezin". Deze R K. deskun dige gaat zelfs verder; hij schrijft: „in ver band met het 7de leerjaar is de school met vier leerkrachten toch wel het minste van wat men een geschikte school kan noemen". Werd zoo'n bepaling in de wet opgeno men, dan zou het aantal één- en tweemans schooltjes bij het bijzonder onderwijs niet vermeerderen, terwijl de aanleiding tot het ontstaan van zulke schooltjes bijna steeds het gevolg van de stichting van de eerste bij het openbaar onderwijs voor een zeer groot deel zou zijn weggenomen. De belangen van het onderwijs in zijn ge heel zouden niet worden geschaad, integen deel bevorderd en voor de gemeenten zou een belangrijke bezuiniging verkregen worden. Een tweede bezuiniging is te verkrijgen, door in de Wet vast te leggen, dat bij de aanvrage tot medewerking voor stichting van bijzondere scholen niet mogen meetellen leerlingen, die reeds een bijzondere school bezoeken. De grondgedachte van de Pacificatie is toch, dat de gelegenheid geopend moet wor den zonder onoverkomelijke financieele bezwaren voor de ouders voor „gemoeds bezwaarden" ander onderwijs dan openbaar te ontvangen. Als de kinderen van die „ge moedsbezwaarden" reeds een bijzondere school bezoeken, is aan het bezwaar tegemoet gekomen en bestaat er geen enkele aanlei ding om, voor rekening van de gemeente, van alle belastingbetalers dus, de gelegenheid te openen nog weer eens een nieuwe school te stichten. Deze middelen tot bezuiniging zullen aan enkele der meest noodlottige toestanden bij ons lager onderwijs geleidelijk een einde maken, zonder het beginsel der financieele gelijkstelling en de vrijheid van onderwijs aan te tasten, zonder schade te doen aan de vitale belangen van het onderwijs, doch wè'. door verbetering te brengen van verstrekkende be teekenis. Het Comité van Actie tegen Wetsontwerp Terpstra. PREDIKBEURTEN. Zondag 6 Maart. Hak Groote Kerk, voörm. 10 uur, ds. (Bevestiging lidmaten). Kapel, voorm. 10.30 uur, ds. v. Dijk, van Oudkarspel voor ds. Deetman. Avond 6 uur, ds. G. J. Waardenburg, v. Haarlem. Evangelisch-Luthersclie Kerk, voormidd. 10.30 uur, ds. Makkink. Voorbereiding; be vestiging nieuwe leden der gemeente. On derwerp: „Zij roepen wel vrede, maar het is geen vrede.... Doopsgezinde Kerk, 's avonds 7 uur, ds. F. Kuiper. Remonstrantsch-Gerejormeerde Kerk, vm. 10.30 uur, ds. Rappold. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur, ds J. L. Bakker, beroep pred. van Oudehorne. Avond 5.30 uur, dezelfde. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Consistoriekamer Groote Kerk, Woensdag 9 Maart a.s. des avonds 7.30 uur, ds. J. van Apeldoorn. Evangelisaüesamenkomst Maandagavond 8 uur, bovenzaal café Central, de heer 5e- vensma. LEGER DES HEILS. Zaterdag 5 Maart 's avond 8 uur open- luchtsamenkomst Steenenbrug. Zondag 6 Maart Bijzondere meetings. 10 uur Heiligingsdienst. 3.30 uur J. L. demonstratie. 8 uur Openbare Verlossingsmeeting. Deze samenkomsten worden geleid door mevrouw en Kolonel Stanhuweit, chef-se cretaris van Nederland. 9 u., 12.30 u. en 5 uur Kindersamenkom sten. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, mej. Thomsen. BERGEN, avond 7 uur, ds. v. d. Kie- boorn. Hervormde Evangelisatie Maranatha voorm. 10.15 uur, de heer J. Kal, van Am sterdam. Vrije Evangelische Ger. Gemeente, Oos- terweg 28, voorm. 10.15 uur, J. J. Ruijs. EGMOND AAN DEN HOEF, 10.15 u., ds. Nobel. Evangelisatie, Schoolstraat, avond 7 uur, J. J. Ruijs. GROET, Vrije Evang. Geref. Gemeente, Wagenmakers weg, nam. 3.30 uur, J. J. Ruijs. GR AFT, 10 uur, ds. Rooker. HEILOO, 's avonds 7 uur, ds. Baar. Nederl. Herv. Evang. Vereeniging a. d. Kerklaan, v.m. 10 uur, ds. W. A. Hoek van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, 10 uur, ds. v. d. Kieboom. KOEDIJK, 2 uur, ds. v. d. Kieboom. LIMMEN, 10 uur, ds. Deetman. NOORDSCHARWOUDE. geen dienst. OUDKARSPEL, avond 7 uur, ds. v. Dijk. OUDE NIEDORP, 10 uur, ds. de Leeuw. OUDORP, 10 uur, ds. Groot. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 2 uur, de heer J. Alberts, van Amsterdam. SCHERMERHORN, 10 uur, ds. Boeren- donk. URSEM, geen dienst. UITGEEST, vm. 10 uur, ds. van Peur- sem. Doopsbediening. Evangelisatiegehcuw Sedeur vm. 10 uur, de heer M. v. d. Brink, van Bloemendaal. 11.40 uur Zondagsschool. VALSCHE BELASTINGAANGIFTE. Het gerechtshof te Arnhem heeft gister uit spraak gedaan in de zaak tegen een tand arts uit Zwolle, die door de rechtbank aldaar wegens het doen van valsche aangifte voor de belasting was veroordeeld tot 1000 boete subs. drie maanden hechtenis. Het gerechts hof heeft de opgeleverde straf tot 2000 boete subs. drie maanden hechtenis. Het ge rechtshof heeft de opgelegde straf tot 2000 boete verhoogd, bij niet-betaling te vervangen door twee maanden hechtenis. OVERTREDING LEERPLICHTWET. Overplaatsing door B. en W. tegen den zin van den vader. Voor den kantonrechter te Gouda stond Woensdag wegens overtreding van de Leer plichtwet een vader terecht, die bij het school- conflict te Gouda had geweigerd zijn kind de openbare school te doen bezoeken, waarheen het door B. en W. bij reorganisatie van het lager onderwijs was overgeplaatst. Verdachte ontkende, dat hij geweigerd had zijn kind naar school te zenden. Hij meende volgens de Leerplichtwet het recht te hebben voor zijn kind een school te kiezen, en naar die school had hij het ook gezonden. Het was door evenwel niet toegelaten. Het O. M. meende, dat B. en W. bevoegd zijn met goedvinden van den inspecteur de kinderen over te plaatsen. Zoowel de afschrij ving in de eene als de inschrijving cp de nieu we school is geschied overeenkomstig de be staande voorschriften. De verdachte had zijn kind onder protest de nieuwe school kunnen laten bezoeken. Rekening houdende met het feit, dat de verdachte zijn kind geruimen tijd thuis les heeft laten geven, eischte hij 5 boete subs. 1 dag hechtenis. POGING TOT AANSLAG OP ZIJN PATROON. Het gerechtshof te Leeuwarden deed heden arrest in de zaak tegen den slagersknecht uit Stadskanaal (gem. Wildervank), verdacht van het toebrengen van lichameliik letsel aan zijn ZWERENDE NAGEL DOOR jK-hi KON NAUWELIJKS LOOPEN. Nu weer alles in orde. Wanneer een man als hier genoemd, zijn jicht kan kwijt raken, is er hoop voor elkeen die aan deze kwaal lijdt. Zijn ondervinding* moet anderen helpen, daarom geven wij hier onder zijn eigen woorden weer: „Eenige jaren lang leed ik hevig aan jicht. Er was zelfs een tijd, dat ik haast niet kon loopen of alleen staan. Ik kon mijn handen niet gebruiken en de duim van mijn linker hand leek geheel dood, en de nagel zweerde weg. Ik probeerde allerlei middelen, maar niets bleek te helpen. Tenslotte probeerde ik Kruschen Salts. Meer dan een jaar lang nam ik eiken morgen de kleine, dagelijksche dosis. Ik was zoo blij toen mijn handen en beenen daarop steeds beter werden, en tegenwoor dig ben ik weer heelemaal gezond. Mijn duim is geheel normaal en ook de nagel is weer goed. Ik voel me verplicht deze getuige nis neer te schrijven in de hoop dat andere lijders er hun voordeel mee kunnen doen. Mijn kennissen zeggen, dat ik een wande lende reclame voor Kruschen Salts ben". A. W. Jicht is een typisch voorbeeld van tien tallen andere kwalen, welke naar de we tenschap bewezen heeft alle worden ver oorzaakt door onzuiver bloed. En onzuiver heden in den bloedsomloop zijn het gevolg van een onvoldoende verwijdering van afval stoffen; of met een woord: hardlijvigheid, hetzij in ernstigen of lichten giaad. Kruschen Salts nu, dat constipatie onmogelijk maakt, is het eenige zekere middel tegen alle gevol gen van deze kwaal. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 090 en 1.60 per flacon. patroon H. Dik aldaar, pepleegd op 3 Oct. 1931. Verdachte heeft uit een met kogels geladen revolver schoten gelost op Dik, waardoor deze bloedend werd verwond. Door de recht bank te Winschoten werd hij veroordeeld wegens poging tot doodslag tot 2jaar ge vangenisstraf. De advocaat-generaal eischte een gevangenisstraf van 8 jaren en heden werd hij veroordeeld tot 7 jaar gevangenis straf. DIEFSTAL. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft F. S., 30 jaar, bakkersbediende en E. H., 27 jaar, monteur, beiden te Groningen, veroordeeld wegens diefstal ieder tot 1 jaar gevangenis straf overeenkomstig den eisch van den ad vocaat-generaal, met bevel tot onmiddellijke inhechtenisneming. De rechtbank te Gronin gen had S. tot diezelfde straf veroordeeld en H. vrijgesproken. en Ruwe Huid van Handen en Gelaat verzacht en geneest men spoedig met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL DE FRAUDE BIJ DE HANZE- BANK. Verduistering door een der curato ren in het faillissement; oplichting door een chauffeur. Op Donderdag 10 Maart a.s. wordt voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch de zaak behandeld betreffende de gepleegde fraude aan de Hanzëbank. Thans zijn de dagvaardingen verschenen tegen de verdachten. Aan verd. H. Tromp, gewezen curator in het faillissement bij de Hanzëbank, thans gedetineerd, wordt ten laste gelegd, dat hij te 's-Hertogenbosch tus schen begin 1929 en omtrent begin 1931 op zettelijk als curator in het faillissement van de Hanzëbank zich wederrechtelijk heeft toe geëigend vijftig of ongeveer zooveel stuks ef fecten der 6 procent leening Ned.-Indië 1922 He emissie, elk groot duizend dollar, alle in eigendom toebehoorend aan de in staat van faillissement verkeerende credietvereeniging de Hanzëbank en welke effecten verdachte in zijn hoedanigheid van curator in zijn admini stratie en om die effecten te administreeren en tegelijk te bewaren onder zich had; al thans dat hij heeft weggenomen voormelde effecten. Er zijn vanwege het Openbaar Ministerie 4 getuigen gedagvaard, n.1. mr. G Kolfscho ten, advocaat en procureur te Den Bosch, mr. dr. C. M. van Leeuwen, advocaat :-n procureur te Den Bosch, beiden curatoren in het faillissement van de Hanzëbank, B. Dun- lop, accountant t: Nijmegen en dr. J. Caspa- rie, zenuwarts te Den Bosch, die op last van de justitie ingevolge verzoek van den verde diger een psychiatrisch onderzoek naar de geestvermogens van Tromp heeft ingesteld. De verduistering door verdachte Tromp ge pleegd bedragen 137.921.501/^. Aan verdachte den chauffeur E. ten Heeg- de, oud 38 jaar te Den Bosch, thans gedeti neerd, wordt ten laste gelegd: oplichting en valschheid in geschrifte; dat hij in het tijds verloop van 1 Januari 1927 tot November 1931 te 's-Hertogenbosch om zich weder rechtelijk te bevoordeelen, de curatoren in het faillissement, althans een hunner, in ieder geval den kassier Wytmans, herhaaldelijk heeft bewogen hem bedragen van 145.60 af te geven, door daartoe opzettelijk, listig en bedriegelijk in strijd met de waarheid door hem zelf verdaardigd en door hem zelf met den gefingeerden naam Doomerik val- schelijk te onderteekenen, althans mpt een an deren dan zijn eigen naam onderteekende kwitanties voor ten behoeve van gemelde Flanzebank en curatoren geleverde olie, ben zine. die in werkelijkheid niet, althans niet om de in de kwitanties vermelde hoeveelheden en bedragen geleverd waren. Verdachte heeft de kwitanties laten flatteeren ter betaling door een der curatoren en daarna ter beta ling aangeboden aan den kassies en daarbij uitdrukkelijk in strijd met de waarheid ver zekerd, dat de aangegeven hoeveelheden juist waren en de artikelen alle geleverd waren, waarna de uitbetaling plaats had. De naam van den „leverancier" was door verdachte zelf gefantaseerd. De verduistering door verdachte E. ter Heegde gepjgggd bedraagt J, 94.712.24,

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9