contact met een controkerend agent, die con stateerde, dat in de cabine het wetsuittreksel, regelende de werktijden der chauffeurs ont brak. Deze nalatigheid werd heden den be stuurder aangerekend met 5 boete of 5 da gen. DE RIJKSVELDWACHTER LAAT NIET MET ZICH SOLLEN. Zooals bekend is, bestaat in Egmondbin- nen een zeer nuttige verordening, die de jongelieden verplicht, na afloop eener uitvoe ring of bijeenkomst onverwijld hun woning op &te zoeken, waardoor de gelegenheid tot ongewenschte nachtelijke grapjes maken, wordt voorkomen. De politie houdt flink de hand aan dit voorschrift en plakt de over treders onverbiddelijk op den bon, zooals op 24 Februari toen een tweetal snaken, J. C S. en Jac W., die zich verdienstelijk meenden te maken, door hun talmen en treuzelen den brigadier-ttituiair op stang te jagen. Ze be reikten er echter niets anders mee dan een verooróeeling, ieder tot 4 boete of 4 dagen hechtenis plus een schtobbeering van den kantonrechter. DAT PAKTE NOGAL NIET KWAAD UIT. De monteur H. T S. te Alkmaar werd op 23 Febr. op den Helderschen weg aangetrot- fen in een auto, terw ijl hij niet in staat was te vertoonen het voorgeschreven rij- en num- merbewijs. De overtreder stond heden terecht en verklaarde, dat hij in werkpak gestoken, bezig was den motor van een wagen te be proeven. Hij had slechts honderd metei gere' den. De verlangde papieren bevonden zich .n de garage en het stond natuurlijk vast. dat hij ze had vergeten. De kantonrechter vond het niet zoo ver schrikkelijk en veroordeelde conparant tot 2 en 1 boete of 2 en 1 dag hechtenis. SCHRIFTELIJKE VONNISSEN. B. J. van W., chauffeur te Beverwijk, over treding van art. 22 Motor- en Rijwielwet. Het betrof en aanrijding van een wielrijder te Heiloo, die naast een anderen wielrijter op den asphaltrijweg reedvrijgesproken. W j stadsautobui. chauffeur Alkmaar, overtreding art. 22 Motor- en Rijwielwet, aanrijding van een motorrijder op den hoek Emmastraat en Steijnstraat, 7 boete of 7 dagen hechtenis. Veroordeelde werd door mr. P. I.angeveld bijgestaan als raadsman en verdediger. Vzaaq, m/i *Atut&od (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 1—5 regels 60 cent bij vooruit- betaling te voldoen. TE KOOP AANGEBODEN: staande gebeeldhouwde SCHEMERLAMP met zijden sjaal, DAMESFIETS 7, HEE- RENFIETS 5. KENNEMERPARK 15. TE KOOP 4 stuks LICHTKOZIJN'EN met ramen en glas J. J. HULSKAMP, Oudegracht 86. Door omstandigheden zoo goed als nieuwe LUIDSPREKER van 28 voor 7.50. Brieven onder letter L aan het bureau van dit blad. Radiotoestel pracht 5 lamps modern toestel merk .Nora" met lampen, gekost 300. nu spotkoopje 100. Deskundig onderzoek gaarne toegestaan. In wer king te hooren. J. L. SOSTMAN Jr., Ridderstraat 10. TE KOOP ANGEBODEN best Ameri kaansch HUISORGEL. 12 registers, 80 Brieven onder letter M 5 aan het bureau van dit blad. DE RIJWiELHAL heeft nog eenige gebruikte RIJWIELEN, waaronder een Fongers heerenrijwiel en Swift dames rijwiel. Jongens- en transport. J. HENSTRA, Laat 158—160. Prima 2 pers. Veeren bed 12.50, Linnenmangel 17.50, Vloerzeil 2 pet rol. prima ^maille Fornuis 12.50, An tiek Friesche klok 17.50. Alle soorten Meubelen enz. J L. SOSTMAN Jr., Ver kooplokaal. Ridderstraat 10. TE KOOI' EEN MEISJESRIJWIEL merk Gazelle, zoo goed ais nieuw, bij P HOUTENBOS, Rijksstraatweg A 421, Heiloo. Weeens omstandigheden TE KOOP een prima RALEIGH-RIJWIEL voor 37.50. OUDEGRACHT 119. TE KOOP AANGEBODEN een eiken houten HUISORGEL. Brieven ondei let ter G 999 bureau van dit blad. Speet Theekast 2.50, Loopertje 1.50, rol- letjo Zeil 1.50, geëmailleerd Fornuis 10, prachtig Kinderwagentje 7.50, mooie Gemakstoel met pot 15, enz. DEKKER, Laai 182. Te koop zoo goed als nieuw massief eiken Dressoir vanaf 25, Theemeubel, Salon-Gratnofooii, 2 Crapauds, 4 stoelen met leer, oud-Hollandsche Tafel, alles massief eiken. Niet op Zondag. B. VOS, v. d. Kaaijstraat 25. 2 mooie Huiskamerstoelen 2.50, 6 prachtige Stoelen 22 50 4 Stoelen met 2 Crapauds (leer) 35, 4 Stoelen en 2 Crapauds, rood pluche, 55. DEKKER. Laat 182. TE KOOP GEVRAAGD een goed SCHRIJFBUREAU. Br. met prijsopgaaf onder letter E 997 bureau v. d. blad. Prima Duitsche Piano 125, 4 Stoelen en 2 Crapauds gloednieuw, massief eiken moderne stoffeering 75. In- en verkoop van inboedels. DEKKER, Laat 182 PARTIJ EIKEN BRANDHOUT TE KOOP Werf STOEL, alhier. Veerenbed 12.50, Kapokbed 7.50, Ziekenstoel met kussens 3 50, Zeegras matras 2 50, Ledikant met spiraalma tras 12.50. Ledikant met onderlagen 4.50. DEKKER, Laat 182. TE KOOP KIPPENHOK (groot© vo lière) eventueel met of zonder nachthok, zeer geschikt voor duivenliefhebbers. ST. JOZEPHSTRAAT 6. 4 STOELEN, 2 FAUTEUILS, zwaar eiken TE KOOP voor 20. OOIEVAARSTRAAT no. 11. Voetbal. De wedstrijden voor morgen. Het programma wordt klein! zijn diverse kampioenen en hekkesluiters bekend; reeds zijn een paar afdeelingen geheel uitge speeld; reeds kunnen morgen, den eersten Zondag in Maart!, de eerste gevechten ge leverd worden om een plaatsje in de eerste klasse Zoo op het oog is de aardigheid er dus ai Verschillende nog resteerende wedstrijden zijn van geen belang meer en kunnen gevoe gelijk als vriendschappelijk0 ontmoetingen beschouwd worden. Maar naar staat tegen over, dat een ander aantal van buitengewoon groot belang is. Daar is allereerst de wedstrijd Z.F.C Feijenoord! Deze twee clubs mogen morgen in het Olympisch Stadion uitmaken, wie mee mag dingen naar de hoogste eer, die in Nederland te behalen is. Beide clubs hebben een merkwaardig sei zoen achter den rug. In het begin leek het er veel op, of Feijenoord evenals Ajax glansrijk- kampioen zou worden. Daarentegen scheen Z.F.C. dit jaar te willen vechten voor het be hcud van net eersteklasserschap! Doch ziel, plotseling kwam de verandering. Feijenoord sukkelde met gewonde spelers en verloor eeni ge wedstrijden. Op het zelfde moment begon Z.F.C. zich te herstellen en won! En zoo kon het gebeuren, det beide clubs in het begin der competitie ver uit elkaar liggend pre cies gelijk zijn gekomen en een beslissings wedstrijd dus noodig is. Z.F.C. heeft al een maal zoo'n wedstrijd ge speeld. Dat was twee jaar geleden, toen liet gelijk kwam inet Blauw Wit. De beslissings wedstrijd. in den Haag gedeeld, werd door Blauw Wit gewonnen en Z.F.C. bleef titel loos! Wat zal er morgen in het Stadion gebeu ren? Zal Z.F.C. ten tweede male op her laatste oogenblik den strijd verliezen? Of zal het nu voor het eerst den titel aan deze zijde van het IJ brengen? Wij gelooven, dat de kansen ongeveer ge lijk staan. De Zaansche club is momenteel in topvorm en zeker in staat, om ook morgen te winnen. Maar zc meet eerst een sterke halflinie omver loopen en dan een backste! passeeren, dat buitengewoon geroutineerd is Zal dat lukken? Feijenoord lijkt ons. w at de verdediging bc treft sterker dan Z.F.C. Echt»-, haar voor hoede mist de doortastendheid van die der Z.F.C. Zouden dus de voorhoeden morgen beslissend zijn, dan heeft Z.F.C. een mooie kans. Zal de halflinie het grootste woord spreken, dan is een overwinning van Feijen oord te verwachten. In elk geval, de strijd zal spannend zijn. De elftallen zijn ongeveer gelijk en de over winning zal niet groot zijn. En wij wachten af! o Terwijl in het Stadion gestreden om den titel in afd» II, wordt te Den Haag begon nen met den strijd om één plaatsje in de eer ste klasse. Het oude H.V.V., dat nimmer uit de eerste klasse is verdrongen en 42 seizoe nen lang meegestreden heeft in de hoogste afdeeling, moet opnieuw haar eersteklasser schap verdedigen. Het zal den strijd moeten aanbinden tegen Haarlem en E.D.O., beide indertijd ook eersteklassers. Morgen ontvangt H.V.V. het populaire Haarlem. Eenmaal was Haarlem voor HV. V. een groot struikelblok, als de Haagsche op weg was, om kampioen te worden. Een maal werd de strijd om den hoogsten titel gestreden door den Haag en Haarlem. Nu zal er gestreden worden om het behoud en om herovering van de plaats van vroeger Haarlem lijkt ons niet een ploeg van prima kwaliteit. Wel is het elftal homogeen, maar bijzonder sterk lijkt ze ons toch niet. Ze heeft het dus morgen tegen H.V.V. niet gemakke lijk. Daarbij komt, dat H.V.V. wel haar uiter ste krachten zal inspannen en zal toonen, dat er met den Leeuw van Wassenaar niet te spotten is. Voorloopig houden wij het op een zege der thuisclub. Feitelijk zouden wij van het Westen kunnen afstappen, maar volledigheidshalve herinne ren wij nog even aan den wedstrijd Stormvo gels— R.C.H., de laatste ontmoeting in afd I. Een tam partijtje met R.C.H. als ae sterkste? In het Oosten heerscht diepe rust. Alles is daar gespeeld, en als nu de Enschedésclie Boys maar gouw kampioen worden, kunnen ook daar de laatste seriewedstrijden verspeeld worden tusschen twee cud-eersteklassers (Quick en Ensch. Boys) en de hekkensluiter Z.A.C. In het Zuiden twee wedstrijden, welke bei de van belang zijn voor de bezetting der on derste plaats. Noad krijgt bezoek van B.V.V., dat heel erg in de benauwdheid zit en daar door wel eens kon winnen. Haar „collega" de- Valk gaat naar Longa, om te verliezen! Dan zou de spanning nog weer eens zoo groot zijn! In het Noorden allereerst een tamme der by: G.V.A.V.Be Quick. Wie er wint, doet er niet toe. De strijd zal aardig zijn, omdat beide elftallen van gelijke kracht zijn. Belangrijker is FrieslandLeeuwarden Winnen de Friezen, dan zijn ze veilig. Zelfs een gelijk spel is al voldoende. En dan zal F.V.C. wel de dupe zijn Maar Fries land heeft nog niet gewonnen! Enfin, we zullen wachten, 't Wordt in elk geval span nend: degradatiegevaar, een plaatselijke onb moeting brrr! Onze tweede klassers. Er staan nog een paar tweede klas-ontmoe tingen op het programma, die ook al van geen belang meer zijn. D.W.S. moet naar Bloemendaal en zai daar nog hard moeten vechten, om te winnen. Hoe de strijd ook verloopen zal, D.W.S. blijft in elk geval op de t#eede plaats. Spartaan krijgt een soort generale repeti tie, voordat de degradatie* edstrijuen begin nen. Het moet naar H.R.C. en zal daar zeer waarschijnlijk wel met le£e handen weer vandaan gaan. W.F.C., dat thuis V.V.A. ontmeet, heeft eeu mooie kans, om neg een paar puntjes rijker te worden. In de B-afdeeling alleen E.D.O.Hercu les. Ofschoon E.D.O. er wel een .er in zai stellen, om ongeslagen te blijven, geloovtn wij niet, dat het vinnig van zich zal afbijten Het zal zich wel sparen voor den komenden strijd tegen H.V.V; en Haarlem! Toch kan het desondanks van de Utrechtenaren winnen. Voetbalwedstrijd BelgiëNederland. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Neder land heeft thans van de Belgische douane administratie een goedgunstige bschikking ont vangen op zijn verzoek, ttf gelegenheid van den voetbalwedstrijd België-Nederland op 20 Maart a.s. voor automobilisten en motorwial- rijders, speciale grensformaliteiten te verlee- nen. De Belgische douanekantoren Wuestwe- zel en Putte—Stabroeck. zullen een zoodanige bezetting hebben, dat de grensformaliteiten zoo weinig mogelijk oponthoud veroorzaken. Het grenskantoor Wuestwezel is dag en nacht geopend, terwijl het douanekantoor PutteStabroeck op den 19en en 20sten Maart geopend zal zijn van 6 uur des morgens tot 22 uur des avonds. ÏBiiuietitand TOESTAND IN TWENTE MOEILIJK. Zakenlieden ontmoedigd over de A vruchtelooze pogingen. Wanneer X zal de oplossing van het probleem kernen? De Twentsche correspondent van bet Hbld. schrijft: Nu de onderhandelingen te Amsterdam geen enkel resultaat hebben opgeleverd, is de toestand te Enschede wel heel moeilijk. De zakenmenschen, die zwaarder dan ooit worden getroffen, zijn erg ontmoedigd over de vruchtelooze bemiddelingspogingen en men vraagt zich overal af: Wanneer komt liet einde en op welke wijze geraken wij uit de moeilijkheden? Er is op dit moment geen enkel lichtpunt en een ieder, die goed met den toestand op de hoogte is, ziet voorals nog geen mogelijkheid, dat het conflict tot een oplossing zal komen. Aanvankelijk bestond hier en daar de mee ning, dat de r.k. en chr. organisaties wel be reid zouden zijn, gezien de uiterst moeilijke omstandigheden voor de industrie, om de voorstellen der werkgevers te aanvaarden. Ir. de vergaderingen met de leden bleek ech ter duidelijk, dat deze niet bereid waren de voorstellen te accepteeren en mede daardoor hebben de besturen besloten om maar geen vergaderingen te houden, aangezien die toch geen enkel nut zouden hebben. „De Eendracht" heeft echter zijn leden wèl bijeengeroepen, blijkbaar niet zonder een bedoeling. Was men op de vergaderingen, welke na de eerste conferentie onder leiding van burgemeester Bergsma werden gehou den, van bestuurszijde erg gereserveerd, dit maal liet men zich van een geheel andere zij dc kennen. Men had n.I. met het bestuur van het N.V.V. overleg gepleegd en daar had men blijkbaar mede in verband met de mee ning, welke algemeen onder de leden heerschte besloten, te adviseeren de sta king met onverminderde kracht voort te zet ten, vooral omdat men van meening was, dat de voorstellen der wéVkgevers feitelijk geen verbetering van beteekenis of een tegemoet koming, welke de moeite waard kan worden geacht, inhielden. Ten opzichte van haar le den was dit voor „De Eendracht" een goede tactiek, want een groot deel daarvan was veel meer ingenomen met de methoden van de Federatie, dan met die van den eigen bond. Door dit advies kreeg het Eendracht bestuur onmiddellijk al zijn leden weer ach ter zich. Maar de toestand is er niet beter door ge worden. Integendeel! Door het verwerpen der voorstellen hebben de werkgevers ver klaard, dat deze geheel vervallen zullen zijn Dit is in een schrijven aan de organisaties medegedeeld en tusschen de regels door kan men Te lelijk lezen, dat men niet gemakkelijk met voorstellen als deze terug zal komen. De toestand in Twente is kritieker dan ooit! Nieuwe loonsverlaging te Oldenzaal. Bij de firma H. P, Gelderman en Zonen te Oldenzaal is een nieuwe loonsverlaging van tien procent aangekondigd. Voor eenige maanden is daar reeds een verlaging van tien procent van kracht geworden. Geroyeerd. Het hoofdbestuur van den Alg. ed. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" heeft besloten een aantal leden van de afdeeling Enschede te. royeeren, omdat deze het sta kingsparool niet hebben opgevolgd. Een stakingsfilm met tendentieus karakter. De Landelijke Federatie van textielarbei ders en het N.A.S. hebben een film doen ver vaardigen van de staking te Enschede. Deze film, welke is bedoeld om het geldinzamelen te bevorderen,! is vol tendentieuze voorstel lingen. Men vindt er opnamen van prachtige villa's van fabrikanten en daartegenover worden de slechtste woningen van Enschede waarvan n.b. reeds een groot gedeelte is af gebroken, terwijl de rest spoedig volgt, ge steld. De voorstelling wordt gewekt, dat ter wijl de „textielbaronnen" in paleizen wenen, de arbeiders verblijf moeten houden in krot ten. Dit laatste is absoluut bezijden de waar heid, want in de verfilmde krotten wonen in het geheel geen textielarbeiders. Een film als deze is een totale miskenning van het inder daad prachtige werk, dat de arbeiders-wo- ningbouw-vereenigingen te Enschede hebben verricht, die buitengewoon geriefelijke en vriendelijke huizen voor hun leden hebben gebouwd. In die huizen woont een zéér be langrijk deel van de Enschedesche' textielar beidersbevolking. Terecht is Enschede be kend als de stad, die de beste arbeiderswo ningen bezit. BOND VAN LANDPACHTERS IN NEDERLAND. Donderdag hiekl de Bond van Landpach- ters een zeer goed bezochte algemeene ver gadering te Zwolle. De nieuwbenoemde bondsvoorzitter, de heer E. Wesbonk te Winsum (Fr.) werd ge ïnstalleerd. Uit het jaarverslag 1931/32 bleek dat 1000 nieuwe leden toetraden, zoodat het ledental thans bedraagt ruim 8000. De rekening 1931 sloot in ontvangst en uitgaven op 17.363, met een batig saldo van 585. De begrooting 1932 is opge maakt, sluitend op een totaalbedrag »,an 21.075. met een saldo van f lo75, w.o 2000 uitgetrokken voor „de strijdkas Na de pauze werd besloten de voorgesteld- statutenwijziging aan te houden en deze met andere geopperde denkbeelden te doen on derzoeken door de studiecommissie. Het ontwerp-urgentieprogram werd na eenige bespreking ongewijzigd vastgesteld. Het vermeldt o.a. de aLchaffing van alle publieke verhuringen, ook die bij gesloten briefjes; de instelling van regeeringswege van pachtcommissies. die gekend moeten worden in iedere verandering van huurder; een wettelijk recht op continuatie naar den duur onbeperkt voor den pachter; weder- keerig recht van pachter en verpachter op vergoeding door verbeteringen en verwaar- loozingen; kosten der pachtcommissies gelij kelijk te dragen door beide partijen, enz. Aan het H. B. werd opgedragen, bij de regeering erop aan te dringen voor de pre miebetaling voor die bedrijven, welke de sociale lasten niet kunnen dragen, vrijstelling te verleenen. Ten slotte werd met algemeene stemmen de volgende» motie aangenomen, welke ter kennis zal worden gebracht van de leden de: Tweede Kamer: De Bond van Landpachters, kennende den ontzaglijken nood in landbouw) veeteelt en tuinbouw, die vele duizenden pachters met ondergang bedreigt, kennis genomen heb bende van het initiatief-voorstel-Ebels c s., spreekt als zijn overtuiging uit, dat langs dezen weg de ondergang van zeer vele pach ters voorkomen kan worden en dat deze po ging de laatste en eenige reddingsplank is, die bij spoedige behandeling en aanneming den bedreigden pachtersstand kan redden en verzoekt uw college met aandrang, dit initia tief-voorstel spoedig in openbare behandeling te nemen en er uwe goedkeuring aan te hechten, opdat zeer vele pachters, wien de nood en dreigende ondergang thans de le vensvreugde roemen, weer met meer ver trouwen de toekomst tegemoet kunnen gaan en hun bedrijf met vernieuwde ambitie kun nen aanvatten. bouw op vragen van het lid der f \eeri i mer, den heer Van Braambeek mVl' a" brief, dien de burgemeester van Hasseu een den directeur-generaal van de P. f r aan hebben gezonden teneinde te worden in' neoocn gezonaen teneinde te worden ino-fViVel over de correspondentie van een tweetaf zetenen dier gemeente, blijkt, dat de bu^ meester van Hasselt in het belan» van a handhaving der openbare orde in zijn meente een kabinetsschrijven, dat zaker- overeenstemt met het door den steller van h vragen gepubliceerde, heeft gericht tot rW directeur-genraal P. T. T. Verzoeken om inlichtingen, om inzage of om overlegging van aan de post toever trouwde stukken worden gelijk ook in casü geschied is doo- de postadministratie be antwoord door een verwijzing naar de ter zake bestaande wettelijke bepalingen. In het onderhavige geval kan niet worden gesproken van een aansporing tot schending van het bedeelde vertrouwen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Gistermorgen wilde de oude marskramer G. van der Neut uit Gouda den onbewaakten overweg aan den Zwarteweg nabij Gouda passeeren, toen juist een trein uit de rich ting Utrecht naderde. De locomotief wierp den man van de rails. De kist. die de mars kramer voor het lichaam droeg is totaal ver nield. v. d. N. bekwam verwondingen aan hoofd en handen. GEEN VERZET TEGEN LOONS VERLAGING. Aan de handfabriek der firma Scholten en van Heek te Enschede. Donderdagavond hielden de textielarbei- dersbonden vergadering met hun leden werkzaam bij de bandfabriek firma Scholten en Van Heek te Enschede, bn welke fabriek een loonsverlaging van 5 pCt. voor de man- nen en 1% pCt. voor de vrouwen is aange kondigd, waarna over twee maanden een nieuwe verlaging van 2'A pCt. zal ingaan. Besloten werd, dat er, gezien de moeilijk heden, geen sprake kan zijn van een scherpe actie. j Aldus luidt het communiqué van de mo- derne organisatie ,De Eendracht". In het communiqué van de r. k. en chr. or ganisaties wordt medegedeeld, dat men zich' tegen deze verlaging niet zal verzetten. i Aanvankelijk bestond bij de r. k. en chr.' textielarbeidersbonden het voornemen om niet' met de leden te vergaderen, omtrent de be sprekingen met de werkgevers. Thans zijn beide bonden echter op hun besluit terug ge<. komen en hebben hun leden tegen morgen ir een vergadering bijeengeroepen. DE NIEUWE PROEVEN VAN DEN HEER VERAART. Bij de thans voor het neerslaan van wolken te volgen methode zal ook papier ais hulpmiddel worden aan gewend. Naar dezer dagen gemeld is, zal de heer A. Veraart binnenkort proeven nemen voor het neerslaan van wolken, volgens een nieu we methode. Aan hetgeen wij hieromtrent thans verno men hebben, is het volgende ontleend: Zooals velen weten zullen, werd tot heden bij de proefnemingen voor het neerslaan van wolken, gebruik gemaakt van waterijs, dat door koolzuur (—78 graden C.) of vloeibare lucht 190 graden C.) gekoeld, uit zich op groote hoogte bevindende vliegtuigen op de wolkenlaag werd uitgeworpen. Bij de volgende proefnemingen zal thans, behalve van ijs, voor de eerste maal gebruik worden gemaakt van papier van zoo licht mogelijke substantie, hetwelk tevoren tot een zeer lage temperatuur zal worden gekoeld. De heer Veraart ziet in dit nieuwe hulp middel drie groote voordeelen. Ten eerste wordt bij toepassing van de nieuwe methode een zeer groot koelend oppervlak verkregen. Eenige duizenden kilo's papier beslaan n.1. een oppervlakte van vele duizenden vierkante meters. Ten tweede ontstaan er bij het uit gooien van het papier in de wolken werve lende bewegingen, welke van grooten in vloed kunnen zijn op de condensatie, vooral wanneer de toppen der wolken bestaan uit onderkoelde waterdruppels van —10 tot —20 graden C., hetgeen dikwijls het geval is. Deze druppels verstarren een bekend ver schijnsel bij de geringste aanraking. Een zeer belangrijk element is ten derde, dat door vaststelling van de plaatsen, waar het papier is neergekomen, met zekerheid kan worden bepaald, uit welke richting de wind woei ten tijde dat de proefnemingen werden gedaan. TEWERKGESTELDEN PROTESTEEREN. Zij willen niet om zeven uur aanvangen. Bij de werkverschaffing in Berg en Bosch te Apeldoorn, waar een vijver wordt gegra ven door 230 werkloozen, ontstonden Don derdag moeilijkheden. Tot nu toe werkten de arbeiders 45 uur per week. Aangezien de regeering echter voor schrijft, dat in de werkverschaffing 50 uur per week moet worden gewerkt, werd den arbeiders opgedragen om zeven uur aan te vangen in plaats van half acht. De arbeiders besloten echter, hieraan geen gevolg te geven en pas om half acht te begin nen. Slechts acht gingen om zeven uur aan den arbeid, doch de gemeentelijke controleur stuurde hen naar huis. De arbeiders stellen zich op het standpunt, dat zij werken in z g. „aangenomen werk", waardoor Rijk en gemeente er geen belang bij hebben, hoe laat zij aanvangen. Naar hét blijkt heerscht er onaer de arbeiders groot, ontevredenheid in verband met andere grie ven. COMMUNISTISCHE CELLEN. De brief van den burgemeester van Hasselt. Uit het aanvullende antwoord van den minister van binnenlandsche zaken en Iand- DUITSCHE DIENSTMEISJES. Er zijn hier te lande zestigduizend. Naar uit Rotterdam aan den persdienst van het „Deutsche Ausland-Institut" gemeld' wordt schat men het aantal Duitsche en Oostenrijksche dienstmeisjes in Nederland op ongeveer zestigduizend. Evenwel is d? toevloed in 1931 kleiner ge weest dan in het daaraan voorafgaande, het geen zijn oorzaak vindt in het feit, dat de grensbeambten den meisjes den toegang in ons land weigeren mogen, als zij niet een schriftelijk bewijs kunnen overleggen, volgens hetwelk zij in vaste betrekking in Nederland zijn aangenomen. Dit voorschrift is vooral in Zevenaar streng toegepast, zoodat het wel gebeurd is, dat twintig tot dertig meisjes uit denzelfden trein aan de grens teruggezonden werden. INBRAKEN TE IJSSELSTE1N. Gisternacht is op vijf verschillende plaat» sen te IJsselstein ingebroken, o.a. bij notaris A. G. Cool, waar een bedrag van 250 werd meegenomen. Voorts hebben de dieven een bezoek ge bracht aan de Boerenleenbank, terwijl tevens enkele particulieren dupe zijn geworden. De bedragen, die zij hebben ontvreemd zijn niet groot. Telefonische communisatie is gedurende den nacht met omliggende gemeenten nog niet overal mogelijk. Wanneer men de politie onmiddellijk allerwege mobiel had kunnen maken, zou dit de kans op aanhouding der inbrekers sterk hebben bevorderd. Gistermorgen kwam een arbeider bij no taris Cool met de mededeeling, dat hij het bovenstuk van een bureau uit het notaris kantoor in het bouwland had gevonden. Het bleek, dat de geheele benedenverdie ping van het perceel was doorzocht waarbij een bedrag van 250 uit het damesbureau tje in de huiskamer is ontvreemd. Bij den kassier van de Boerenleenbank heeft de hond omstreeks 5 uur gewaarschuwd. Toen de echtgenoot van den kassier beneden kwam, was er niets meer te bespeuren. Alleen het raam stond open. Bij een kruidenier, een meubel- en een schoenmaker hebben de ongenoode gasten ook een bezoek gebracht. Bij den meubelma ker werd niets vermist, bij den kruidenier een bus wisselgeld met 5 en bij den schoen maker een bedrag van ca. 8. Overal waren laden en kasten overhoop gehaald; alleen bi' de Boerenleenbank zijn de dieven gestoord, zoodat het vermoeden be staat dat zij daar het laatste hebben geope reerd. BRANDSTICHTING? Men schrijft uit Waspik aan de N.R.Crt Meer en meer komt men hier tot de over tuiging, dat de laatst plaats gehad hebbende brand, waarbij 2 groote boerderijen zijn afge brand en 2 koeien in de vlammen zijn omge komen, terwijl de 6-jarige de Zeeuw zulke ernstige brandwonden bekwam, dat men heden nog voor het behoud van zijn leven vreest, door kwaawilligheid is ontstaan. Herhaaldelijk heeft te Benedenkerk, nadat een vorig jaar de groote lederfabriek van de firma Samuel is afgebrand, waarvan men ook nimmer de oorzaak heeft kunnen vaststcl- nen, een begin van brand plaats gehad. Het vermoeden, dat de branden door kwaadwilligheid ziin ontstaan, is nog toege nomen, nu de landbouwer Buiks een brief heeft ontvangen, waarin de volgende woor den met een speld zijn geprikt: „Nu gii de beurt om af branden. Werkverschaffing' De politie heeft de zaak in handen. DE SPOORWEGTARIEVEN VOOR LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN VOOR EXPORT NAAR HET BUITENLAND On vragen van het Tweede Kamerlid Duys. inzake spoorwegtarieven voor het vervoet van lanct- en tuinbouwproducten heeft de mi nister van waterstaat geantwoord: Uit den aard der zaak en zooals ook op

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10