DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. AUTORIJLESSEN N.V. Nassau-Garage. Stooiiierlj Krom Uit hei jkidemmt PxigeiliAscfi Owczicht Ü8uitenland KATER».!» 5 MAART 134e Jaargang. HET CHINEESCH-JAPANSCHE CONFLICT. Opgewonden debatten in den Volken bondszitting, gcëischt. DE REVOLUTIEPOGING IN FINLAND. Capitulatie der Lappolieden. DE ONTVOERDER VAN HET KIND VAN LINDBERGH GEARRESTEERD? door vakkundig personeel, tegen billijk tarief TELEFOON 257. Tel. 1533 (3 lijnen. Gordijnen, Kleeden, Bedden ERNSTIGE STUDENTENRELLETJES TE LEUVEN. DE TURKSCHE CONSUL TE MARSEILLE DOODGESCHOTEN. HERVORMINGEN AAN HET VATICAAN. il». Ja Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rebat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060- Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Uit nummer bestaat uit drie bladsn. I„ de Eerste Kamer heeft heden de minister president, mr. Ruys de Beerenbrouck, in de eerste plaats geantwoord op de beschouwingen bij de algemeene beraadslagingen -en- in de eerste plaats de werkloezensteun en werkver schaffing besproken. Daarbij legde hij er den nadruk op, dat steun, aan werkeloozen in de eerste plaats gemeentezaak moet - blijven, waarbij het rijk de helpende hand rijkt. Dit in de eerste plaats, wanneer men staat tegenover crisis-werkloosheid. Daarom onthoudt, de re geering zich van steun bij werkloosheid in de bouwvakken, welke niet als crisis-werkloos heid is te beschouwen. Intusschen, overweegt de regeering het verleenen van credieten om het bouwbedrijf op de been te houden. Spr. waarschuwde tegen de overschatting .van de macht der regeering om aan de velerlei nood van het oogenblik tegemoet te kpmen. Er is te veel om voldoende te helpen en dg rsegeering moet met groote bedachtzaamheid te werk gaan. Maar b.v. bij conlingenteering moet zij zeer voorzichtig te werk gaan met het oog op de reactie uit den vreemde tegenoyer andere bedrijfstakken. Overigens doet de regeering wat ze kan, maar het draagvermogen der staathuishouding is tot j gedaald! Spr. zette uiteen de. noodzakelijkheid van een algemeene daling van het Iponpeil voor de bevordering van den export. België heeft daarin een goed voorbeeld gegeven. Verder achtte hij den tijd gunstig voor een wettelijke bedrijfsorganisatie In zake onze handelspoli tiek meende de minister, dat de regeering het goede oogenblik heeft gekozen tot ter hand ne ming van de contingenteering, waarbij reke ning wordt gehouden met de meest-begunsti- gingsclausule en maar niet in den blinde wordt gecontingeerd. Tegenover den heer Lohman ontkende spr. dat de regeering tegenover Bel gië en Frankrijk geen bewijs heeft geleverd van gebrek aan nationale fierheid. Van slap optreden tegenover excessen is geen sprake. Tegen de Tribune wordt een strafvervolging ingesteld, opruiing wordt vervolgd, maar mis schien is uitbreiding der strafwet op dit gebied te overwegen. De minister lichtte verder zijn afwezigheid toe bij de behandeling der zaak- Fruytier in de Eerste Kamer en van het Kor tingswetje in de Tweede Hierna beantwoordde minister De Geer ver schillende opmerkingen betreffende het finan- ciëel beleid, heeft daarbij o.a. medegedeeld, dat wel alle grondwettelijke tractementen bui ten de korting zijn gebleven,- doch de hoogste gezaghebbenden, zeer vele Kamerleden en zelfs een weduwe van een Kamerlid vrijwillig korting hebben aanvaard. Den heer Van Embden diende de minister een ernstige te rechtwijzing toe wegens zijn onjuistheden in zake de salariskorting in de Defensiebegroo- ting. De voorstellen van verschillende leden tot verbetering van de financiën kritiseerde de mi nister, vriendelijk van enkele overweging belo vend, Maar het denkbeeld van den heer De Bruyn om op de nieuwe leening nog 50 milli- oen te leggen voor werkloozensteun verwierp hij. Het ideaal van een liefdeoffer, door hem geopperd, is absoluut niet te verwezenlijken. Juist de groote inkomens lijden het sterkst onder de algemeene verarming. Na eenige re- en dupliek werden de alge meene beraadslagingen gesloten, waarna de Kamer tot Dinsdagmiddag uiteen ging. De Tweede Kamer is heden begonnen met te stemmen. Zij verwierp met 53 tegen 22 stem men de motie Hiemstra tot verhooging van de tarieven der werkverschaffing, aanvaardde z. h. st. die betreffende den steun aan werke- loozenkassen, nam met 51 tegen 24 stemmen aan de motie-Joekes ten gunste van regee- ringssteun aan de wcrkeloozenkassen der bouwvakarbeiders. Na een twintigtal kleinere ontwerpen te hebben goedgekeurd, heeft de Kamer een be gin gemaakt met de behandeling der Indische begrooting. De eerste spreker, de heer Cra- mer (s. d. a. p.) hield een uitvoerige beschou wing over de Indische financiën en diende daarbij een motie in ten gunste van een bezui niging van 25 percent op de militaire uitgaven. Dinsdag a.s. voortzetting. Lircctc staking der vijandelijkheden De buitengewone plenaire vergadering tan den Volkenbond ter behandeling van het J-panschChineesche conflict is gistermid- bijeengekomen onder voorzitterschap tien Belgischen minister van buitenland- zaken Hymans. Deze deelde mede, dat h te"fns'rijdige berichten betreffende de sta ag der vijandelijkheden in het gebied van hüu ai 'n buitengewoon pijnlijken indruk «bben gewekt. De Japansche ambassadeur Sato verklaar de, dat op bevel van den Japanschen opper bevelhebber de vijandelijkheden feitelijk zijn gestaakt, doch dat ten gevolge van Chinee sche aanvallen eenige voorpostengevechten hebben plaats gehad, welke zonder beteeke- nis zijn. De Chineesche gezant Yen viel de mededee- lingen van den Japanschen ambassadeur in scherpe bewoordingen aan en verklaarde dat de Chineesche opperbevelhebber de volkomen staking der vijandelijkheden heeft bevolen. Hij stelde voor, dat de vier neutrale admi raals ter plaatse onverwijld een onderzoek in stellen naar den toestand. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Simon, eischte eveneens directe ophel dering over den toestand. Paul Boncour wees er op, dat zulks niet voldoende is en dat veeleer een directe en af fectieve neutrale bemiddeling tot staking der vijandelijkheden moet worden verschaft. De vertegenwoordiger der Italiaansche regeering sloot zich aan bij de verklaringen van Simon en Paul Boncour. De Japansche ambassadeur Sato eischte, dat allereerst de kwestie der handhaving van de orde in de ontruimde zóne moet worden opgehelderd. De conferentie, waaraan ook door de vertegenwoordigers der belangheb bende mogendheden zou worden deelgeno men, welke zich hiertoe bereid hadden ver klaard, heeft voor alles tot taak de voor waarden voor den wapenstilstand vast te leggen en vervolgens de principieele kwestie der handhaving van de veiligheid der buiten landsche onderdanen te Sjanghai op te los sen. Een terugtrekken der Japansche troepen is slechts stap voor stap mogelijk in verhou ding tot het herstel van rust en veiligheid. De Chineesche gezant Yen waarschuwde er voor, zich door de verklaringen van den Ja panschen vertegenoordiger niet van de wijs te laten brengen. Volgens zoo juist ontvan gen telegrammen, aldus Yen, is het Japan sche leger verder opgerukt. Vrijdagmiddag hebben S Japansche trans portschepen 35.000 man met tanks en artil lerie ontscheept in de omgeving van Sjang hai. Een ernstige strijd wordt gevoerd. De buitengewone volkenbondsvergadering moet thans aandringen op de feitelijke staking der vijandelijkheden. De Japansche ambassadeur Sato eischte vervolgens dat de Ronde Tafelconferentie on verwijld te Sjanghai zal bijeenkomen, ten einde de wapenstilstandsvoorwaarden vast te leggen en de staking der vijandelijkheden te bewerkstelligen. Slechts onder deze omstan digheden zou een terugtrekken der Japansche troepen mogelijk zijn. De president der assemblée, Hymans, re- sumeerende, verklaarde dat thans voor alles de directe staking der vijandelijkheden moet worden tot stand gebracht. De zitting werd hierna geschorst. Het presidium der conferentie, waartoe de groote Europeesche mogendheden behooren, kwam in geheime vergadering beijen, ten ein de een resolutie inzake de directe stopzetting der vijandelijkheden uit te werken. Deze re solutie zal de basis vormen voor de verdere onderhandelingen. o De avondzitting van de als commissie ver gaderende Volkenbondsbijeenkomst heeft een bewogen verloop gehad. Na de hervatting van de zitting, diende president Hymans een door het presidium in middels uitgewerkte resolutie in betreffende de staking der vijandelijkheden en directe hervatting der onderhandelingen. De reso lutie heeft den volgenden inhoud: 1. De Volkenbondsvergadering verzoekt de Japansche en Chineesche regeering onver wijld de noodzakelijke maatregelen te treffen ter doorvoering van de heden door de beide opperbevelhebbers bevolen staking der vij andelijkheden 2. De bij het internationale concessiegebied te Sjanghai belanghebbende mogendheden worden opgewekt de Volkenbondsassemblée onverwijld rapport uit te brengen nopens de doorvoering der staking der vijandelijkhe den; 3. De Japansche en Chineesche regeering worden opgewekt onder deelneming der be langhebbende mogendheden een overeen komst te sluiten nopens de definitieve staking der vijandelijkheden en de terugtrekking der Japansche troepen. Het voorstel stuitte op krachtigen tegen stand van den Japanschen ambassadeur Sa to. die een schikking eischte waarbij de toe komstige stand der Chineesche troepen en de voorwaarden voor de terugtrekking der Ja pansche troepen zullen worden vastgelegd in het definitieve verdrag tusschen de Japan sche en Chineesche regeering. President Hyans verwierp evenwel t Ja pansche voorstel. Bondsraad Motta legde in een korte bui tengewoon scherp gestelde verklaring het voorstel de resolutie van den president in stemming te brengen. Overigens kon, aldus Motta, volgens art. 15 van het Volkenbonds- pact zonder deelneming der beide in strijd zijnde regeeringen, derhalve ook zonder d»1 toestemming van den vertegenwoordiger van Japan worden opgetreden. Het voorstel vona steun bij den Tsjechischen minister van bui tenlandsche zaken, Benesj. Aangezien in de zaal evenwel een voor Japan ongunstige stemming heerschte, zag Sato zich gedwon gen onder voorbehoud toe te stemmen. Pre sident Hymans verklaarde, dat thans de re solutie door de commissie was afgenomen. De plenaire Volkenbondsvergadering, wel ke na een onderbreking van zeven minuten bijeenkwam, nam bij hoofdelijke stemming met algemeene stemmen de resolutie van het presidium aan, waarbij van de regeeringen van Japan en China directe maatregelen worden geëischt inzake de doorvoering der staking van de vijandelijkheden: DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Japansche aanvalsplannen op Rusland? De „Prawda" bespreekt in haar editie van Zaterdag uitvoerig de Russisch-Japansche be trekkingen. Onder verwijzing naar het feit, dat Japan tot dusverre het Russische voorstel tot onderteekening van een nonaggressiepact onbeantwoord heeft gelaten, legt het blad er den nadruk op, dat zich in handen der Rus sische regeering drie documenten bevinden, die zijn opgesteld door een leidende figuur uit de Japansche militaire partij en waarin een spoe- digen aanval op Sowjet-Rusland wordt verde digd. In deze documenten wordt in de eerste plaats een bezetting van het kustgebied van Wladiwostock voorgesteld. Het blad legt er verder den nadruk op, dat de schepping van den Mantsjoerijschen staat, waaraan Wit-Rus- sische elementen hebben deelgenomen, het grootste gevaar vormt, dat thans dreigt aan de grenzen in het Verre Oosten. Het blad waar schuwt de Japansche politiek voor dergelijke plannen, die slechts tot ernstige verwikkelin gen kunnen aanleiding geven. De stemming in China. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, valt de Chineesche pers unaniem de Nankingregeering aan om het feit, dat zij g -i hulp gebracht heeft aan het negentiende leger. De bladen wijzen er op, dat thans de Japanners zich heb ben meester gemaakt van de belangrijkste streek van China uit economisch en strate gisch oogpunt, de imperialistische mogendhe den, onder het voorwendsel van het houden van vredesonderhandelingen zullen beginnen te onderhandelen over het verdeelen van China. De Japanners, die de» door de Chineezen ont ruimde plaatsen hebben bezet, treden met bui tengewone •wreedheid op tegen de bevolking. Het Chineesche Roode Kruis heeft zijn werk zaamheden ten behoeve van de gewonden ge staakt en een verzoek gericht tot het buiten landsche Roode Kruis om de zorg op zich te nemen van de gewonden, aangezien de Japan ners de gewonde soldaten aanvallen en dooden. Wang Sin Wei eischt terug trekking der Japansche troe pen uit Mantsjoerije. De Chineesche premier Wang Sin Mei heeft verklaard dat de Chineesche regeering niet geneigd is de Japansche voorstellen aan te ne men. Japan heeft eenige malen de internatio nale verdragen en de Chineesche souvereiniteit geschonden. De Chineesche regeering zal slechts dan onderhandelingen met Japan aan- knoopen, indien zij de zekerheid heeft dat Ja pan zijn troepen uit Mantsjoerije en Sjanghai terugtrekt. Voor China is er geen bizondere Mantsjoerijsche kwestie, doch slechts een al gemeen probleem. Indien Japan niet zijn troepen uit Mantsjoerije terugtrekt, zal China den verdedigingsstrijd verder voortzetten. China wil Mantsjoerije heroveren. Het officieele Chineesche telegraafagent- schap Gomijn deelt mede, dat de Chineesche regeering thans een leger van 200.000 man op de been wil brengen, ter bevrijding van Mantsjoerije. Het hoofdkwartier wordt te Pe king gevestigd. De nieuwe Chineesche stellingen. Generaal Ljoe Wen van het 19de Chinee sche leger heeft verklaard dat de terugtocht der Chineesche troepen uit Tsjapei en Woe- soeng uit zuiver strategische motieven heeft plaats gehad, aangezien de nieuwe stellingen der Chineesche troepen zeer gunstig zijn, om dat het Japansche leger niet in staat is dek king te nemen op de vloot, zooals bij Woesoeng en Tsjapei het geval was. Voorts verklaarde hij dat thans pas de strijd tusschen Japan en China begint. De gevechten bij Tsjapei zijn slechts een voorspel geweest. Oorlogsenthousiasme te Sanghai. Gisteravond is het tot opzienbarende too- neelen gekomen in deze stad, toen duizenden Chineezen in lange stoeten door de straten marcheerden en daar groote hoeveelheden voetzoekers, donderbussen, vuurpijlen en an der vuurwerk afstaken, dat zij nog hadden van het nieuwjaarsfeest, dat dit jaar niet is kunnen doorgaan door de bekende omstandig heden. Al dit vuurwerk maakte een ontzag gelijk rumoer en veroorzaakte een dichten kruitwalm, zoozeer, dat de bevolking van de internationale en Fransche nederzettingen ge loofden, dat in het stadsgedeelte Nantao, waar zich nog 2000 Chineesche politieagenten be vinden, opnieuw gevechten waren uitgebroken. De geheele stad raakte in opwinding. Alle menschen stroomden de straat op en spoedig was ieder verkere onmogelijk geworden. Voor demonstreerende optochten renden halfnaakte Chineezen met groote vlaggen, waarop een Chineesche overwinning, de vernietiging van 10.000 Japanners en de dood van generaal Sjirokawa werden bekend gemaakt. Toen aan gekondigd werd, dat 20.000 man Chineesche versterkingstroepen onder leiding van gene raal Feng waren aangekomen, brak de menigte in gejubel los. Van toonaangevende zijde wordt evenwel medegedeeld, dat al deze be richten volkomen onjuist zijn. Vele soldaten van het negentiende leger, die zich onder de menigte bevonden, werden door de menigte geestdriftig toegejuicht en op de schouders rondgedragen. Zitting van het executie! comité der Kwo min Tang. Bij een zitting te Loyang van het execu tief comité der Kwo min Tang kwam het tot stormachtige tooneelen. De meerderheid der leden bleek ten sterkste gekant tegen den Chineeschen terugtocht en het opgeven van den tegenstand bij Shanghai. Er werden hef tige aanvallen op de regeering gedaan en men eischte een verklaring van haar optreden. Vele leden spraken zich uit voor hervatting van het verzet en wezen op het landen van nieuwe Japansche troepen, ook nadat de wa penstilstand was ingetreden. Nieuwe vijandelijkheden der Japanners. Terwijl het Japansche hoofdkwartier gister avond mededeelde, dat sedert de onderhan deling over het staken der vijandelijkheden geen gevechten meer hebben plaats gehad, deelt het Chineesche hoofdkwartier mede, dat de Japanners hun militaire operaties op be perkten schaal hebben voortgezet. De door pas gelande Japansche troepen versterkte rechtervleugel van het Japansche leger heeft getracht den linkervleugel der Chineesche troepen te omsingelen en de Chineesche verde digingslinie te vernietigen. De Chineezen deelen mede, dat tijdens het hierop volgende gevecht de Chineesche troepen de stad Liho, die twee dagen geleden door de Japanners werd bezet weer heroverd hebben. Deze her overing geschiedde, door de pas gearriveerde troepen onder bevel van den Christen-generaal Feng, die de Japanners tevens uit hun hoofd kwartier te Tsjing zou hebben verdreven. On der deze omstandigheden en gezien de voor waarden die de Japanners hebben gesteld, wei gert de Chineesche regeering toe te stemmen in het houden van een ronde-tafel-conferentie zoolang de Japanners zich niet hebben terug getrokken. Generaal Wallenius, de eigenlijke leider der opstandige Lappobeweging, zou uit Rihi- maeki verdwenen zijn. Niemand weet, waar hij zich momenteel bevindt. Kosola zou zich nog te Rihimaeki ophouden. Het verluidt, dat de regeering de capitulatie dezer beiden, die als de eigenlijke leiders der beweging worden beschouwd, in ieder geval zal eischen. Maentsaelae is thans het belangrijkste punt der Lappobeweging. De telefooncentrale bevindt zich in handen der Lappolieden. In deze plaats voeren zij ook volkomen het beheer. De regeeringstroe- pen hebben de plaats omsingeld en verhinde ren iederen toevoer. HET SKLAREK-PROCES. Het geneeskundig rapport be treffende Max Sklarek. In de zitting van Vrijdag heeft de voorzitter van de rechtbank, Kessner, bij de behandeling van het Sklarekproces het intusschen ontvan gen advies van Prof. Ringleb betreffende den gezondheidstoestand van Max Sklarek voorge lezen. In het advies wordt verklaard dat het O. M., dat verleden week Zaterdag onverwacht met 16 beambten de woning van Max Sklarek aan den Kaiserdamm binnendrong ten einde aldaar een huiszoeking te doen, Max Sklarek aan de ontbijttafel heeft aangetroffen. Max Sklarek heeft zich daarop naar bed moeten begeven, opdat men hem daar direct kon onderzoeken. Het is prof. Ringleb daarbij opgevallen, dat Max ook op eens is aangevangen met zware tong te spreken. In zijn aan de rechtbank uit gebracht advies geeft prof. Ringleb den raad Max over te brengen naar de Charité, opdat hij daar kan worden onderzocht. Overigens be schouwt prof. Ringleb Max Sklarek volkomen in staat een verhoor te ondergaan en verklaart hij, dat Max zeer wel in staat is op eenige vra gen van de rechtbank antwoord te geven. Naar uit New York gemeld wordt, is gis termiddag in Brooklyn een zekere Patsy Or- lando, uit Hopewell in New-Jersey, gear resteerd. Orlando hield zich hier, sedert den avond, waarop het kind van Lindbergh ont voerd werd, onder een anderen naam. Hij is door de politie onmiddellijk naar Trenton overgebracht. De politie kan echter nog geen nadere inlichtingen verstrekken. Het geval Lindbergh in den kabinetsraad. De groote opwinding bij het Amerikaansche volk tengevolge van de ontvoering van het zoontje van Lindbergh, heeft er toe geleid, dat ook President Hoover het geval in de kabi netszitting ter sprake bracht, zij het dan ook niet officieel, aangezien de bondsautoriteiten voorloopig onbevoegd zijn. De nasporingen der Amerikaansche politie zijn tot nu toe volkomen zonder resultaat ge bleven. Kolonel Lindbergh en zijn vrouw hebben draadloos een beroep gedaan op de ontvoerders en hebben in een open brief een belooning van 50.000 dollar toegezegd voor de teruggave van het kind onder belofte van ge heimhouding. Ook de justitie heeft de aanvoerders vrijheid van straf toegezegd indien zij het kind vrijwil- ig zouden teruggeven. Mevrouw, Zendt nu reeds Uw ter behandeling en deze worden U allen de zeilde week weer toe ge zonden. Onze allevering is niet te overhellen. De Waalsche studenten aan wien de bur gemeester van Leuven de feestzaal „Patria" had ontzegd, evenals hij zulks gedaan had aan de Vlaamsche studenten, hebben in den afgeloopen nacht de Deylestad in rep en roer gebracht en groot rumoer veroorzaakt in het centrum der stad. In benden en met stokken bewapend heb ben zij de straatlantarens gedoofd én verbrij zeld; in de particuliere woning van den heer van der Vaeren, burgemeester der stad, wer den de vensterluiken van den gevel gerukt en de ruiten stuk geslagen. Een karretje van een bioscooptheater werd geheel vernield terug gevonden bij het standbeeld van Justius Lipsius aan het begin der Bondgenootenlaan tegenover het station. De politie heeft de oproerkraaiers eenige malen met de gummistok uit elkaar geslagen Verschillende jonge menschen werden ge arresteerd. De Turksche consul Djema Bey werd Vrij» dagmiddag in het Turksche consulaat gene raal te Marseille door een bediende doodge schoten. De consul had des morgens den bediende op tamelijk krachtige wijze zijn ontevreden heid over de werkzaamheden betuigd en hem met ontslag bedreigd. Tegen den middag, juist toen de consul op het punt stond zijn bureau te verlaten, trad de bediende hem met twee revolvers bewapend tegemoet en schoot vier patronen af. Doodelijk gewond, zeeg de consul ineen. De moordenaar richtte vervol gens het wapen op zich zelf. Door twee scho ten in de borst werd hij doodelijk gewond. Naar verluidt, zal de Paus binnen kort eeft decreet uitvaardigen, waardoor een verande ring wordt gebracht in de samenstelling van het Heilige College, dat in plaats van uit 6 kardinaafbisschoppen te bestaan in den ver volge nog slechts door een kardinaal bis schop zal worden bezet. De huidige kardi naal-bisschoppen zullen hun titel blijven voe ren, met slechts één uitzondering. Hun diocesen zullen echter worden opgeheven en worden opgenomen in het verband Rome, het welk zal worden bestuur door een kardinaal vicaris. De eenig overblijvende kardinaal bis schop zal, naar verder verluidt, de bisschop, van Ostia zijn, die doyen is van het Heilige College.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1