Alkmaarsche Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. JMög iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid! .6 VIRGIN IA. Radionieuws Jhizzlecu" ziek ReuiMeton groot Diefstallen in een warenhuis. N°Honderd vier en dertigste Jaargang. Xaterdaff 5 Jlaart 1932 Zondag 6 Maart. Hilversum, 1875 M. (8.15—10.— en 5. V.A.R-A., 10.12.V.P.R.O. en de y R.0, van 12.5.en 8.12.uur). Q on prieda Belinfante. cello. 10—12.— Kerk dienst dooi de V. P R. O. 12.— Het Avro- kamerorkest o.l.v. Louis Schniidt. 1— Film praatje. 130 Voortzetting concert. 2.30— 4 Het Concertgebouw-orkest o.l.v. Eduard van Beinum Berthe Seroen, zang. 4.— Ge deelten uit ,.De getemde Feeks" Shakespeare- Cvclus. 5.Vara-kinderuurtje. 6.Concert door het Vara-orkest o.l.v. Hugo de Groot. In de pauze: A. M. de Jong. 8 15 Avro- orkest o.l.v Nico Treep. 9 10 Tooneel Goeien- avond. buurtje" van Poise. Hélène Cals. so praan. Willem Schansman, tenor. 10 05 Het presdner Strijkkwartet. 10.35—12.Kovacs Lajos en zijn orkest. Bob Scholte, refrein- zang- Huizen, 298 M. (8.30—0.30, 12.15—5.— en 7.45—10.40 KRO., 9.3012.15 en 5— 7.45 N.C.R.V.) 12.15 Het KR.O.-Sextet o. 1. v. Piet Lustenhouwer. 2.30 Het Stradivariua- 4v/artet uit New-York. 8.15 Het Maastricht Stedelijk Orkest o.l.v. H- Hermans. M Tys- sen viool. Carel Haack, cel'o 10 40 Epiloog. Daventry, 1554 M. 3.20 Piano-voordracht dooi Cortot. 4.35 Het BBC Theater Orkest o.l.v. Leslie Woodgate. Gerda Hall. sopraan. 5.50 Vocaal concert door Dale Smith bari ton. 9.25 Het BBGOrkest o.l.v. Victot Helv. Hutchinson. John Thorne, bariton. 10 50 Epiloog Radio-Paris, 1725 M. 8 05, 11.20 en 11.50 Gramofoonolaten. 12.40 Orgelsoel. 1.205.20 7.20. 8.20 9.05 en var. 9 50-11.50 Gramo foonplaten. Kalundborg, 1153 M. 11.20—12.20 Om- roep-orkest o.l.v. Laur.y Gröndahl. 2 20 Gra mofoonplaten. 2.45 Omroep-orkest ol v Emil Reesen. 7.20—10.20 Harmonie-concert o.i.v. Launy Gröndahl. 10.2011.50 Uitzen ding van Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.20 Concert uit Hamburg. 12.201.50 Middagconcert 320 tot 4.05 Ged. uitzending van de voetbal match „DuitschlandZwitserland". 7 20 „Bruder Straubinger". Operette van Edmund Eysler. Orkest o.l.v. Kühn. Regie: Anheisser. Koor: Maier. Tot 11-20 Avondconcert door Arthur Wolf. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.35— 2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Omroep-Orkest o.l.v. Kumps. 6 20 Gramofoonplatenconcert. 8.20 Uit de Memlinczaa: te Antwerpen; Concert. 9.20 Concert uit Brussel. 338 M.: 12 35—2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Om roep-Orkest o.l.v Francois André 6.20 Gra mofoonplaten. 8.20 OmroepOrkest o.l.v. Francais André. Rome, 441 M. 8.05 Vocaal- en instrumen taal concert. Zeesen, 1635 M. 10.50 Ilja Livschakoff en Orkest. 2.20 Steinerkapel. 3.20 2e helft v. d. wedstrijd „DuitschlandZwitserland" 7.20 en 9 30 Concert Maandag 7 Maart. Hilversum, 1875 M. (Algemeen program ma, te verzorgen door de V.A R A.) 10.— v.m. V.P.R.O. 8.Gramofoonplaten. 9.Vara- Septet o.l.v. Is. Eyl. 10.15 Voordracht door Janny van Oogen 10.30 Vervolg concert. 11.45 Declamatie. 12.Het Amsterdamsch Solistenkwintet o.l.v. Ioe Cohen. 3.Het Utrechtsch Trio. 4.Gramofoonplaten. 5. Vara-Septet o.l.v. Is. Eyl. 7.Paedagogisch concert. 8.20 Met Vara-Orkest o.l.v Hugo de Groot. 9.Radio-fooneel. 9 45 Vervolg con cert. 11.1512.Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Uits'uitend.N C. R. V.) 8.159.30 Gramofoonplaten. 1130 idem. 12.15 idem. 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart. 5.-- Solistenccncert Mej. Byster, so praan. J. Lages, bariton. 6.30 Gramofoon platen. 8.— Het N.C.R.V.-Symphonie-Orkest o.l.v. Frits Schuurman. 10.5011.30 Gramo foonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Norah Scott-Turneisopraan. Susan Spain Dunk-Trio. 1.05 The Commodore Grand Hotel Orkest o.l.v. Joseph Muscant. 2.25 Gramofoonplaten. 4.05 Helen Luard. cello. M Jardine, piano. 4.35 Concert door Moschetto en zijn Orkest. 6.50 Piano-sonates van Beethoven. 8.20 Vaudeville,programma. I 10.— Kamermuziek door het Lehner Strijk kwartet. 11.20—12.20 Dansmuziek door Syd- ney Kyte en zijn Band van Piccadilly Hotel. Radio-Paris, 1725 M. 8.05 en 12.50 Gra- i mofoonplaten. 8.20 „King Lear" van W. Sha- kespeare. Uitz. vanuit Theater „Odéon". Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Strijk orkest van Hotel Angleterre. 2.504.50 Louis Qreil en zijn Orkest. 9.20 Het Kopen- haagsch Philharmonie Orkest o.l.v Peder Gram met solisten. 10.05—11.50 Uitzending van Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 6.25 Concert uit Hamburg. 11.20 Gramofoonplaten. 12.25 1.50 Middagconcert. 4.20—5.20 Hel Omroep Orkest uit Mühlacker o.l.v. Gustav Görlich. 7.20 Het Düsseldorfer Kamer-Orkest o.l.v. Dr. A. Fröhüch. MilH Engelmann-Gillrath, sopraan. Tot 10.35 Concert door Leo Eysoldt en het Werag-Orkest 10.3511.20 Dans muziek door Mischa Graef. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.35— 2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Omroep-Örkest o.l.v. Arthur Meulemans. 6.20 Gramofoon platen. 6.50 Sonates. 8.20 Gramofoonplaten. „Rienzi" van Wagnei. 8.35 Mevr. J. Bou- langer, zang. 9 2010.20 Concert. 338 M.: 12.352.05 Gramofoonplaten. 5.20 Concert o.l.v. Francois André. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 idem. 8.20 Concert o.l.v. Arthur Meule mans. Rome, 441 M. 7.35 Symphonie-concert o. 1 v. Maestro Pedrollo. Zeesen, 1635 M. 1.20 Concert. 3.50 Piano concert. 4.20 Vocaal concert. 7.20 Dans muziek. 8.30 „Liselott" 4e en 5e acte. Onze Vierde Febrnari-Opgave. De cijfers 7. De onvolledige deelsom was nog lang niet gemakkelijk. Maar zij heeft velen een paar genoeglijke uren bezorgd en ten slotte kwamen toch vele oplossingen binnen. De juiste oplossing was: 20965 1705273544 81374 167648 Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A H. 33) Monk keek Darcy aan met doordringenden blik en vroeg: Werd hij opgesloten in een vertrekje, dicht bij de kapel, op het goed van de Abbey? Neen, sir, in een kluis in het gebouw zelve. Zoo. Sir Evelyn Lee zou het voor een ontheiliging hebben gehouden, daar het eens werd gebruikt door een voornameren gast en van een heel andere denkwijze. Darcy herinnerde zich een geschiedenis, die hem verteld werd door den waard van „Het Witte Paard". Kolonel Ingodsby denkt morgen aan te komen met den gevangene. Dit zal dan juist van pas zijn: ik heb een wapenschouwing in Hyae Park van de militie en de weerbaarheidscorpsen uit de j'ty; generaal Lambert is niet geliefd bij deze heeren. Terwijl Monk zoo sprak, sloeg er een klok '""ft Paleis het middernachtelijk uur. On- nuadellijk daarop, dus dien avond al voor de erde maal, werd er aan de deur getikt. In ntwoord op de uitnoodiging trad Morice W€er binnen. Hij keek verrast toen hij zag dat de gene- raal niet alleen was. zwTÜyP'4 ,is kaP'tein Darcy, Morice; hij kan rl als dit moet, je kunt hem vertrouwen e nieuw aangekomene boog. 28793 20956 78375 32868 155074 146692 83824 83824 0 Toekenning Febrnari-prijs. Bij 't controleeren van de lijst bleek ons, dat aan 't hoofd stond Mej. M Sie- zen met 62 p. Aan haar wordt dan ook de Februari-prijs a 2.50 toegekend. Mej. Sirzen b^ho^rt tot de trouwste op lossers en haar werk is steeds keurig verzorgd. De prijs is vanaf Maandag bij onze administratie af te halen. De stand der lijst volgt in onze vol gende rubriek. Onze Nieuwe Opgave. (No. 1 der Maart serie). Een cijferopgaaf. Gezien de belangstelling voor dit soort opgaven, openen wij de Maart-serie met een aardige variatie, waarbij de rijen v rticaal moeten opgeteld en horizon taal moet kloppen. Op de plaats der kruisjes moeten de juiste cijfers worden ingevuld: X 7 maal 2 X X 9 X 4X9 ged. door X X IX 4 X ged. door X 6 X 0 plus X X 2 X X X min X 6 6 X X X 9 min X 0 X 4 X X Hoe ziet deze puzzle geheel ingevuld er uit? Oplossingen liefst zoo vroegtijdig mo gelijk doch uiterlijk tot Vrijdag 11 Maart 12 uur aan den Pnzzle Redacteur van de Alkmaarsche Courant. Het is uw zaak, generaal, zei hij. Ja, ik ben verantwoordelijk. Monk keer de zich tot zijn adjudant. Ik ben op het punt een stap te doen, waartoe ik niet uit mijzei ven zou zijn overge gaan, maar waartoe ik gedreven ben door degenen, die mij niet goed hebben gediend. Daar je hier nu toch bent moet je mij verge zellen. En zich toen tot Morice wendend, zei hij: Deze heer is mij de tijding komen bren gen van de gevangenneming van generaal Lambert. Morgen zal die weer in verzekerde bewaring worden gegeven in den Tower. Het gelaat van Morice helderde op: Dat is de beste tijding, die wij in langen tijd gehoord hebben, generaal. Monk knikte. Ga ons nu voor, sir, en wij zullen u vol gen. Zonder een woord te zeggen trad Morice het vertrek uit, dan kwam Monk, terwijl Darcy de achterhoede uitmaakte, zich met verwondering afvragend waar zij op dit late uur nog heen zouden gaan. Zijn bekendheid met het karakter van generaal Monk en de groote voorzichtigheid, waarmee die altijd te werk ging, deden hem des te verbaasder zijn Het paleis scheen geheel in rust. Een lan taarn hing aan een haak tegen den muur, dicht bij de deur van den generaal. Morice nam die af en hield ze in de hand om voor te lichten. Overigens was het stikdonker ir. Whitehall. Drie gangen liepen ze door, zwijgend, en met geen ander licht dan de flikkerend-gele stralen van de lantaarn, die Morice omhoog hield. Darcy had snel gereden en was verbazend moe geweest toen hij de trap was opgeloopen naar de kamer van den generaal. Nu had die vermoeidheid plaats gemaakt voor een CHIEFWHIP (Van onzen bijzonderen medewerker). Uit«erkoop in den Haagschen Bijen korf. De leider van het Bijenkorf-perso neel en ik dringen door de zwermen kijk- en kooplustigen, die elkaar in vrij wel alle verkoop-afdeelingen de ruimte betwisten. Tijdens onzen tocht op de eerste étage zegt mijn gids: „Let eens op die dame daar". Zijn hoofd duidt op de stoffen-afdeeling, waar ik een jonge, modieus gekieede vrouw gretig in .den voorraad kleurige stoffen zie graaien. Bij nadere beschouwing komt het me voor, dat haar aandacht niet onverdeeld bij deze bezigheid is; zij kijkt herhaal delijk sterk geïnteresseerd naar de aan grenzende afdeeling, waar veel keus makende dames loopen. „Onze vrouwelijke huis-detectieve", licht mijn leidsman mij in. „Zij is ver moedelijk iemand op het spoor; we zul len even verder wachten op de dingen die komen kunnen." Een paar minuten later roept een langgerekt bel-signaal den leider van het personeel aan de telefoon. Hij luis tert aan het toestel, spreekt, wenkt mij dan hem te volgen. De huis-detective komt op ons toe en zegt: „Ik heb zooeven een bezoekster een zijden shawl weg zien nemen Aanhouden?" „Vooruit maar," antwoordt haar chef. Bij de trap, die naar beneden voert, spreekt de detective een circa 20-jarige dame aan. Vervolgens zie ik haar met een snellen greep een pakje uit de han- de - van de gevolgde rukken. Tusschen eigenaardige spanning. Hij scheen gehuld als in een sluier van geheimzinnigheid door de schaduwen van het verleden. Die gangen had ongetwijfeld Karei de Martelaar dik wijls betreden. Hij was er nog doorheen ge gaan naar dat gedenkwaardig tooneel vóór de vensters van het paleis. Het leek Darcy of hij de aanraking voelde van ongeziene handen. Was hij nu wakende of droomende? Van allen, die hij kende, had hij Monk nu wel het minst in staat geacht om deel te nemen aan zoo'n geheimzinnigen, middernachtelijken tocht. Morice stond stil voor een met tapijt be hangen muur, drukte op iets, ontsloot een deur en hield toen de lantaarn op. Ga verder, William. Wij volgen, zei Monk. Ze traden een gang door, die muf en voch tig rook. Uit een bovenvenster, blijkbaar zon der ruit er in, drong de koude nachtlucht binnen, die de lantaarn deed flikkeren en walmen. Darcy betastte den muur en voelde dat die vochtig was. Dit was dus zeker een bui tenmuur. Andermaal volgde een pauze, terwijl ze alle drie in hun respectievelijke houding wachttenalweer ging er een deur open met een slot, dat waarschijnlijk in beweging werd gebracht door een veer, zooals de oude slotenmakers die wisten te maken, met de bedoeling om iets verborgen te houden. Ze traden een klein vertrek binnen, duide lijk de wachtkamer voor een belangrijk ver trek. Er stonden geen meubelen in en het zelfde kon nagenoeg gezegd worden van het vertrek, waar dit heenleidde; een tafel en twee stoelen waren hier dicht bij de vuur plaat gezet, blijkbaar ergens anders van daan gehaald. Een houtvuur, dat helder in het touw, aan den onderkant van het pakje steekteen verfrommelde shawl. De detective leidt de aangehou dene naar een voor het publiek afgeslo ten gang, waar wij ons bij haar voegen. Tusschen den leider van het personeel en de twee dames ontstaat onmiddellijk een hooggeladen gesprek. De detective betoogt, de aangehoudene, uit wier knap gezicht het bloed weggevloeid is, pro testeert in gebroken Duitsch: „Maar das ies ja Wahnsinn." Zij geeft naam en adres op. Ze woont in de hoofdstad van een andere provincie, is met een vriend voor een dagje naar Den Haag gereisd in zijn auto, ze weet niet hoe de shawl tusschen haar pakje geraakt kan zijn, en ze wil r.aar den Kavalier, die haar bij het winkelen begeleid heeft, en die niet weten zal waar zij gebleven is. Wij gaan met haar mee. Het blijkt, dat de vriend tijdens de aanhouding, slechts enkele passen var; de Duitsche verwijderd, naar een broekpers-apparaat heeft staan kij ken, en dat het gebeurde hem ontgaan is. We treffen hem bij de trap, zoekend naar zijn plotseling verdwenen vriendin De chef van het personeel verklaart den heer, die een in de stad zijner inwoning klinkenden naam blijkt te dragen, het geen is voorgevallen. Hij wil aanvanke lijk niet gelooven, dat zijn gezellin in staat zou zijn een shawl weg te nemen, doch tenslotte moet hij voor de feiten zwichten. Hij biedt zijn excuses aan, vraagt de shawl te mogen betalen en geen verder gevolg aan de voor hem zeer pijnlijke zaak te geven. Tijdens het onderhoud glijden zijn blikken langs de gestalte van de vriendin, die kleintjes en deemoedig naast hem staat, heen. In een houding, die zoowel niet begrijpen als weerzin uitdrukt, zien we hem even later naast de jonge vrouw, zwijgend de trap afgaan. Naar de consekwenties van dit kleine drama kunnen we slechts gissen De leider van het personeel zegt pein zend tot mij: „Dat is nu een stukje wa renhuis-tragiek Vermoedelijk kent hij haar nog maar kort, wie weet hoe hij tegen haar heeft opgezien; en dan zoo'n ontgoocheling. Zij is natuurlijk geen winkeldievegge van beroep, maar een gewone fatsoenlijke vrouw, die op mooie dingen gesteld is, en die de verleiding niet kon weerstaan Deze pijnlijke les zal haar wel weer met beide beenen op den beganen grond gebracht hebben." „Komen zulke gevallen veel voor?" „Praat maar eens met de detective, die in een paar maanden 58 personen aan hield." De vrouwelijke detective van den Bijenkorf gaat in een rustigeti hoek van het groote warenhuis enthousiast op mijn belangstelling in haar werkkring in. Zij is nog kort genoegd in het beroep om zichtbaar van haar werk en van haar successen te kunnen genieten. Met lich tjes van pret en voldoening in de schrandere oogen vertelt zij over de aanhouding van twee, in dure bontjas sen gehulde dames, die zii bij het stelen van een kunstvoorwerp van 34 gulden betrapte en die in haar kamers voor een waarde van 1800 gulden aan goederen uit den Bijenkorf in voorraad hadden. „Zijn 't meestal vrouwen, die stelen?" „Bijna allen, die hier wat wegnemen zijn dames. En wat voor dames; dik wijls elegant en kostbaar gekleed. Dat zijn de ergsten. Onlangs hield ik er zoo een aan, die met een modelhoed, die zij den haard brandde, wierp zijn flikkerend schijnsel op muren, zoldering en vloer. Er was een man gezeten, die blijkbaar wachtte op hun komst; hij stond nu op en keek met eenige nieuwsgierigheid den kant van de deur uit. Morice trad ter zijde om Monk het eerst te laten binnengaan. De lange man, die ge wacht had, uitte een kreet, een uitroep, die verrassing en voldoening tegelijk beduidde. Het was sir John Grenville. Monk en hij namen elkaar op van den af stand, die hen nog scheidde; Morice en Dar cy stonden met den rug tegen de deur en hielden den adem in, daar zij zeer goed be grepen, dat zij getuigen waren van een sa menkomst, die volgens alle waarschijnlijk heid de gewichtigste gevolgen kon hebben. Het uur, het geheimzinnige van het bezoek, het feit, dat Monk vertegenwoordigde de eenige overheerschende macht, de concentra tie van gezag, dit alles wees op het gewicht van de behandeling, waaraan zij mee deel namen. De generaal had dit voor op Frenville, dat hij wist bij wien hij kwam, terwijl sir John daarheen geroepen was door het eeni ge lokmiddel, dat dit kon bewerken, name lijk de voorspiegeling, dat hetgeen hij te hoo ren zou krijgen, van dienst kon zijn voor den banneling. Zeker had hij toch niet een bezoek gewacht van generaal Monk zeiven, die tot nog toe alle pogingen tot een ontmoe ting of een bespreking had ontgaan. Dan was er nog iets anders, waarvan zij onbewust alle vier onder den indruk waren: dit vertrek was de koninklijke slaapkamer van de Stuart's als zij in Whitehall Palace vertoefden. Jacob I was hier gestorven; Ka- rel I had het vele jaren gebruikt, en wat de toekomst betreft: langs de geheime trap en gang zou ook vader Peter zich naar dit ver trek begeven om er de laatste sacramenten toe te dienen aan Karei II. Het was een eigenaardige speling van het lot, dat juist dit vertrek moest gekozen wor den voor de ontmoeting van den grooten republikeinschen generaal en den Konings gezinde, die samen het plan zouden bespre ken voor de restauratie van de Stuart's Zoo ver was het echter nog niet: Monk schoof slechts een pion vooruit in de partij schaak, die hij met zijn scherpzinnigen te genstander zou spelen. Ik meen te verstaan, neef, dat gij een particulier onderhoud wenscht met mij over een staatszaak? Grenville boog. Al eenigen tijd heb ik er naar verlangd maar ik had er nog niet de gelegenheid toe. Die heeft u dan nu sir, John, en u kunt spreken zonder vrees Bij dit woord hief Grenville het hoofd op en maakte zich breed in de schouders, ter wijl zijn linkerhand naar het gevest van zijn degen greep. Monk glimlachte. Uw moed is ons bekend, neef, zei hij kalm. Maar in deze dagen moeten de dap persten onder ons eenige voorzichtigheid in acht nemen. Grenville haalde de schouders op. Die kan ook te ver gevoerd worden, ge neraal, zei hij. Wat hebt gij voor te stellen? Wat de natie het meest noodig heeft. En dat is? De terugroeping van de rechtmatige majesteit van deze rijken. Monk keek boos. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5