DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. Krom flxigeliiksch Ojueczicht 1'Buitenland föiiMeuland 11 1 VYDACi J HAART 1932 134e Jaargang. Stoomerij en Ververij Tel. 1533 (3 lijnen) Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rebat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ulo. 50 Directeur: C. KRAK, Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE A.S. PRESIDENTSVER- KIEZING-.N. Open brief van minister Groener aan Hitier. Natuurlijk weer incidenten. De Duitsche rijksministcr dr. Groener heeft aan den leider der Nazi's, Adolf Hitier, een open brief geschreven, waarin hij o.m. het volgende schrijft: Gij hebt Zondag 28 Januari 1932 ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers ontvangen teneinde hun den inhoud van een schrijven aan den rijkspresident mede te dee- len, dat eerst verscheidene uren na deze ont vangst in handen van den geadresseerde is gekome. De waardigheid van het Duitsche staatshoofd gebiedt persoonlijk beantwoor ding van en schrijven te weigeren, dat slechts formeel aan zijn adres was gericht, doch dat practisch moest dienen voor een aan het bui tenland gericht propaganda. De dingen, die u daarin echter uiteengezel hebt, eischen een openbaar antwoord. Gij hebt in deze demonstratie tegenover het bui tenland een oproep gericht aan den rijkspre sident om in te grijpen in de maatregelen, die deregeeringen van rijk en landen nemen hoe ten ter handhaving van de openbare veilig heid en orde tijdens den verkiezingsstrijd. Gij verwacht, dat hij hierbij met betrekking tot zijn eigen candiaatuur de hem als rijkspresi dent gegeven rechten toe zal passen. Uw be roep op de „beginselen van de ridderlijk heid", dat gij hiermede in verband brengt, geeft mij aanleiding tot het in het openbaar *TOnstateeren, dat de poging een man, die zeven jaren lang een bewonderenswaardige getuigenis heeft afgelegd van zijn streven om zijn functie objectief uit te voeren in een gewetensconflict te brengen tusschen offi- cieele plicht en persoonlijke loyaliteit, in tegenstrijd is met mijn gevoel van ridderlijk heid. Ik zou in ieder geval verwacht hebben, dat de persoonlijke behandeling, die gij nog voor enkele maanden hebt ondervonden van den rijkspresident niet spoorloos zou zijn voorbijgegaan aan de methoden voor uw ver kiezingspropaganda. Vervolgens gaat minister Groener op details van de door Hitier gedane opmerkin gen en gemaakte bezwaren in. Zoo zet hij' uit een, dat vrijheid van verkiezing beteekent, dat de staatsburger moet worden beschermd tegen terreur en kiesdwang en niet, dat alle excessen van den politieken strijd zijn toege staan. De verwijzing naar de van soc. dem. zijde geuite verwachting, dat een overwin ning van Hitier in de verkiezingsstrijd aan leiding zou geven tot burgeroorlog en vernie tiging van alle staatsburgerlijke vrijheden, wordt door Groener bestreden met verwijzing naar de door de nat. soc. zelve gebruikte methoden en geuite meeningen. Een bekend maken van de positieve doeleinden van de nat.-soc. politiek zou trouwns dergelijke ver wachtingen kunnen ontzenuwen. Met kracht verwerpt Groener vervolgens de door nar.- soc. gebruikte methoden in den verkiezings strijd tegen Hindenburg, o.a. de bewering „Hindenburg is de candidaat van Crispiens' Ten slotte deelt Groener mede, dat hij in zijn functie van rijksminister van binnenlandsche zaken er zorg voor zal dragen, dat niemand gehinderd zal worden bij het nemen van een vrij besluit bij de verkiezing. o Voorloopig kan Adolf Hitier het daar mee doen en het lijkt er op, dat deze openbare brief, die natuurlijk in geheel Duitschland bekend gemaakt wordt, niet bepaald een goede reclame is voor den leider der Nazi's. Intusschen is de verkiezingsstrijd in vollen gang. Helaas, het schijnt, dat men in Duitschland geen politieken strijd kan voe ren zonder dat het tot ernstige gevechten aanleiding geeft. Zoo is ook deze Zondag niet zonder incidenten verloopen. In Berlijn meldde de politie tenminste gisteravond om 8 uur, dat zij in totaal 180 personen van ver schillende politieke richting had gear resteerd, waarvan een deel weer op vrije voeten was gesteld. Tegen zeven uur was op een groepje natio- naal-socialisten, die strooibiljetten uitgaven in de Chorinerstrasse in het Noorden van Berlijn geschoten. Een hunner, de 46-iarige Otto Ludwig, werd zoo ernstig gewond, dat hij tijdens het transport naar het ziekenhuis overleed. Een aantal verdachte personen werd gearresteerd. Eenzelfde incident deed zich voor in de Siemensstrasse in Moabit, waar de 23-jarige nationaal-socialist Schmie- gel in de borst werd getroffen. De vermoede lijke dader kon gearresteerd worden. In den loop van den ochtend ontstond bij het station Bellevue een vechtpartij, waarbij twee Reichsbanner-leden aan het hoofd wer den gewond. Drie nationaal-socialist werden gearresteerd. De groote demonstratie van het IJzeren rront in de Lustgarten, waar de sociaal democratische partijleider Otto Wels sprak, >s rustig verloopen. Ook de aftocht van de verschillende deelnemende organisaties ge schiedde zonder ordeverstoringen van eenige "•weken is. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Verdere opmarsch der Japanners. De opperbevelhebber der Japansche troe pen te Sjanghai heeft den minister van oor log telegrafisch medegedeeld, dat de militai re toestand te Sjanghai zich zoodanig heeft toegespitst, dat de Japansche troepen bevel moeten hebben tot den aanval over te gaan, aangezien anders de Chineezen tot een offen sief zullen overgaan ten einde Tsjapei en Woesoeng terug te veroveren. De 20 K.M. zone door de Japan ners overschreden. Het telegraaf-agentschap der Sovjet-Unie deelt mede, dat de Japansche troepen Zater dag de 20 K.M. zone hebben overschreden bij de achtervolging der Chineesche troepen. Het Japansche hoofdkwartier bevestigt de hervatting van den opmarsch. Verscheidene Japansche pantserwagens zijn ondanks den wapenstilstand, door Chi- neesch artillerievuur vernietigd. Gespannen toestand in Sjanghai. Sedert het uitvaardigen van het Japansche bevel tot staken der vijandelijkheden hebben geen nieuwe onderhandelingen tot het slui ten van een wapenstilstand plaats gevonden. De Chineezen weigeren nog steeds aan der gelijke onderhandelingen deel te nemen, vóór de Japanners hun voorwaarden niet principieel verzachten. De Chineesche regee ring wijst er op, dat het aanvaarden van den eisch tot het scheppen van een gedemilitari seerde zone of een uitbreiding van de inter nationale nederzetting bij de tegenwoordige stemming van het Chineesche volk niets an ders zou beteekenen dan revolutie. Ook de bewering, dat op het oogenblik een wapen stilstand bestaat wordt door de Chineesche regeering onjuist genoemd. Er wordt op ge wezen, dat aan het geheele front voortdurend gevechten plaats vinden. Ook heden hebben groote Chineesche demonstraties in de stra ten van Sjanghai plaats gevonden. De bevol king verkeert in groote opwinding. Steeds weer worden geruchten verspreid over groo te overwinningen. Uit alle vensters waait de vlag der nationale regeering. De houding der menigte werd van tijd tot tijd zoo drei gend tegenover de vreemdelingen, dat ver scheidene afdeelingen neutrale troepen een marsch door de straten maakten om de me nigte te intimideer en. Moskou eischt terug roepen van den Japanschen consul in Wla- diwostock. De Russische gezant te Tokio, Trojanows- ki, heeft de Japansche regeering een verkla ring overhandigd, waarbij Rusland het aan blijven van den Japanschen consul-generaal op zijn post te Wladiwostock voor onmoge lijk houdt na diens bekende verklaring inzake de samentrekking van deelen van het roodt leger aan de Russisch-Koreaansche grenzen. De Russische regeering verwacht, dat de Ja pansche regeering den consul-generaal van zijn post zal terugroepen. Ondanks de Russische klachten staat de Japansche regeering op het standpunt, dat de consul slechts zijn plicht gedaan heeft. Nieuwe vijandelijkheden tus schen Chineezen en Japanners. Gemeld wordt, dat ter hoogte van Twint- sang de vijandelijkheden tusschen de Japan sche en Chineesche troepen gisteren zijn voortgezet, zoodat de buitenlandsche diplo maten ernstig vreezen, dat er van de wapen stilstand niet veel meer terecht zal komen, van Chineesche zijde word; verklaard, dat Japansche vliegtuigen de steden tusschen Sookhow en Twintsang hebben gebombar deerd en dat de Chineesche troepen krachtig tegenstand hebben geboden bij Japansche aanvallen op Hoeangtoe. Niatin en Lotang. Het persbureau van de Kwo Min Tang deelt mede. dat de Japanners een aanval voorbe reiden op Hankau. De titel van den Chineeschen ex-keizer. Volgens de Daily Express zou de Nieuwe officieele titel van den voormaügen keizer van China, keizer van Mantsjoerije zijn, aan gezien Poe Yi geweigerd zou hebben den titel president of dictator te aanvaarden. DE REVOLUTIONNAIRE BEWEGING IN FINLAND MISLUKT. Nieuwe onderhandelingen van Lappo met de regeering. Zon der resultaat. De toestand in Finland is weer iets scher per geworden. De bemiddelingspogingen, die de voorzitter van den Finschen frontstrijders- bond, generaal Ingatius, die den Lappolieden na staat, heeft ondernomen, zijn definitief mislukt. De leiders der d.appobewegmg eischen aftreden van de geheele regeering en een algemeene amnestie hetgeen de staatspre sident Svinhufvud niet wil toestaan. De telefoonverbindingen zijn weer ge staakt. De Lappolieden hebben echter een vliegdienst naar Maentaelae ingericht. De arrestatie der Lappoleiders kon tot dusverre nog niet geschieden, daar de bevolking sym pathiek staat tegenover de beweging. De regeeringstroepen gaan tot den aanval over. Naar verluidt zijn de regeeringstroepen Zaterdagavond er toe overgegaan de opstan delingen te Maentsaelae definitief te omsin gelen. Verwacht werd, dat de regeeringstroepen gister tot den aanval zullen overgaan. Voor dien zal de regeering waarschijnlijk een laatste ultimatum tot de Lappolieden richten. Naar verluidt beschikken de opstandelin gen over 60" machinegeweren. De Lappolieden afgetrokken. Gistermorgen hebben de Lappolieden in Maentsaelae den kerkdienst bijgewoond. Daarna stelden zij zekere voorwaarden voor hun aftocht. In den middag werden de wachtposten door de Lappolieden ingetrokken, waarna zij aftrokken. Of Wallenius en Kosola, die vol gens een gerucht in Maentsaelae zijn gezien, gevangen genomen zijn, kon niet worden ver nomen. De censuur wordt nog gehandhaafd. De voornaamste Lappo leiders gevangen genomen. Gisteravond zijn de voornaamste Lappo leiders Wallenius, Cosola, Koivto, Saro, So- meesalo en Susitaival, gevangen genomen en per auto nbar Helsingfors over gebracht, waar zij ter beschikking van de politie zijn gesteld. Zij zullen niet voor den krijgsraad, doch voor een civiele rechtbank terecht staan wegens opstand en hoogverraad. Men ver wacht de arrestatie van nog meer leiders. President Sfinhufu heeft het militaire op perbevel weer neergelegd. De censuur en de beperking van het telefoonverkeer zijn opge heven, terwijl in den loop van vandaag de opheffing wordt verwacht van de staat van beleg. DE UITSLAG DER IERSCHE VERKIEZINGEN. Eerst thans is het definitieve eindresul taat der Iersche verkiezingen officieel be kend. De rep. partij Fianna Fail, de partij van de Valera, kreeg 72 zetels, de partij van president Cosgrave, 56, de onafhankelijken 11, de boerenpartij 4, de onafhankelijke ar beiderspartij 2, en de arbeiderspartij 7 ze tels. MOORDAANSLAG OP DUITSCHEN GEZANTSCHAPSRAAD TE MOSKOU. Op den gezantschapsraad van de Duit sche ambassade te Moskou, von Twardowski, is Zaterdag een aanslag gepleegd. Twar dowski werd door een schamschot aan de hals en door een schot in de hand gewond. In totaal zijn op hen 4 schoten gelost. Zijn toestand is naar omstandigheden wel. De dader, klaarblijkelijk een Russisch onderdaan is gearresteerd. De beweegredenen tot den daad zijn nog niet opgehelderd. De aanslag werd op straat gepleegd. De volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinow, heeft uit naam van zijn regeering den Duitschen gezant von Dirksen, zijn spijt over het gebeurde tot uiting ge bracht en de verzekering gegeven, dat een streng en snel onderzoek zou worden inge steld. Verder heeft de Russische gezant te Berlijn, Chinchuk, staatssecretaris von Bu low zijn spijt betuigd. Nadere bizonderheden Het Commissariaat van buitenlandsche zaken der Sovjet Unie heeft de Rijksregee- ring medegedeeld, dat de aanslagpleger Stern streng zal worden gestraft. De Sovjet regeering hoopt dat het incident geen terug slag zal hebben op de vriendschappelijke be trekkingen tusschen de beide landen. Stern zal binnenkort terecht staan voor het Opper ste gerechtshof. Naar de directie van het Kreml ziekenhuis mededeelt, is de toestand van gezantschaps raad v. Twasdowski vooruitgaande. De dok toren zijn van meening dat hij spoedig weer in staat zal zijn, zijn werkzaamheden te her vatten. De Duitsche ambassade heeft nog geen standpunt in de aangelegenheid ingenomen. Talrijke bezoeken zijn aan het ziekenhuis gebracht door vertegenwoordigers van de Sovjetregeering, het corps diplomatique, de pers en de Duitsche kolonie, ten einde den gewonde hun gelukwenschen en bewijzen van deelneming over te brengen. Stern wordt in het gebouw der Gepeoe on dervraagd o.m. door den chef der Gepeoe, Menschinski. De rechter van instructie voor bizondere aangelegenheden, Rosenfeld, heeft van Stern nog geen verklaring ontvangen betreffende de motieven voor den aanslag. Op het oogenblik wordt het verleden van Stern nagegaan. Van Russische zijde wordt beweerd, dat de aanslagpleger geen lid is van de Communis tische Partij. De door hem gebruikte revol ver is gevonden. Naar voorts bekend wordt, hebben v. Twardowski en Stern elkander nimmer gezien. Te Moskou wordt voorts be weerd, dat Stern niet den gezantschapsraad doch den Duitschen ambassadeur v. Dirck sen wilde treffen. In Russische kringen is men van meening dat Stern niet normaal is. Er zal derhalve een rapport over zijn geest vermogens moeten worden samengesteld door specialisten. AANSLAG OP DEN PRESIDENT VAN PERU. Tijdens den kerkdienst in de Miraflores kerk te Lima, die werd bijgewoond door den president der republiek Sanchez Guerro met zijn vrouw en kinderen en tal van hooge dignitarissen der republiek heeft gisteren een lid van de Aprista-partij José Melgar een aanslag op den president gepleegd. De Aprista-partij heeft herhaaldelijk de leiding gehad van revolutionnaire bewegingen die echter steeds door Sanchez Guerro onder drukt konden worden. Ook thans wordt medegedeeld, dat het geheele land rustig is. Gedurende zijn loopbaan is de president reeds 16 maal gewond, waarvan de meeste keeren ernstiger dan thans zoodat men ver wacht dat hij binnen eenige dagen weer geheel hersteld zal zijn. LINDBERGH'S BABY. De leiders uit de onderwereld onderhandelen met de ontvoerders. Het heeft hier buitengewoon opzien ge baard, dat Lindbergh de beide leiders der New Yorksche onderwereld, Salvy Spitale en Irving Bitz heeft opgeragen in onderhande ling te treden met de ontvoerders van zijn zoontje. Het kind van Lindbergh gezond. Het radiostation Wink verspreidt het be richt, dat het kind van kolonel Lindbergh gezond teruggevonden is. Het New-Yorksche dagblad „American" heeft om 19 uur Ame- rikaanschen tijd bekend gemaakt, dat Lind bergh met behulp van de beide gangsters Spitale en Bitz in contact was gekomen met de ontvoerders en dat de baby na betaling van het losgeld binnen 48 uur zal worden teruggegeven. VALSCHE MUNTERS IN DRESDEN. Kort voor Kerstmis werden te Dresden herhaaldelijk valsche biljetten van 20 Mark, die uit 2 stukken bestonden, die aaneenge- plakt waren, uitgegeven. Na uitgebreide on derzoekingen is het de crimineele politie thans gelukt den vervaardiger dezer valsche biljetten te arresteeren. Ook de man, die de biljetten in omloop had gebracht werd ge arresteerd. DE TOESTAND IN DE KOLEN- INDUSTRIE IN HET OSTRAU- DISTRICT. In het Volksgebouw te Ostrau werd Zon dag een vergadering gehouden van 540 af gevaardigden van al ie mijnwerkers-organi saties in het Ostrauer kolendistrict. Er werd een motie aangenomen, waarin met verbitte ring werd geconstateerd, dat de pogingen der vakvereenigingen om maatregelen te treffen ter overwinning van de crisis, zooals verko- ring van den arbeidstijd om afwisselende Feerschichten, door de weinig toegevende houding der werkgevers zijn mislukt. Behalve de reeds ontslagen 6000 arbeiders zullen nog 12.000 arbeiders, dus een derde gedeelte van het aantal tewerkgestelden, ontslagen worden. Met beslistheid wordt déze aanval der werkgevers afgewezen, en de arbeiders zullen zich tot het uiterste ertegen verzetten VERVALSCHING VAN POSTZEGELS OP GROOTEN SCHAAL IN POLEN. In den Senaat klaagde de Poolsche minis ter van Posterijen Boerne Zaterdag over het groote aantal vervalschte postzegels, dat in Polen in omloop was en de moeilijkheden, waarmee men te kampen had om de daders op het spoor te komen. Bovendien werden in den laatsten tijd allerlei ondernemingen op gericht, die zich belastten met het vervoer van postgoederen en daardoor de posterijen ernstige concurrentie aandeden. Er waren zelfs ondernemingen, die kans zagen tele grammen naar het buitenland te verzenden tegen een goedkooper tarief dan dat van de P. T. T. De moeilijkheden der Poolsche Pos terijen werden nog verzwaard door het ge brek aan medewerking van het publiek. SCHIETPARTIJ IN CAFE TE BRESLAU. Zaterdagavond is in een cafe in de Kron- prinzenstrasse te Breslau een bokbierfeest gehouden, waarbij het tusschen eenige nat soc. en andersdenkenden tot een woorden wisseling kwam. De waard kwam tusschen- beiden en poogde de gemoederen te kalmee- ren. Er viel een schot, dat in het plafond drong. De zoon van den waard trad op den nat.-soc. toe, die geschoten had en hield hem van achteren de armen vast. Op dit moment loste de nat. soc. een tweede schot, dat den voor hem staanden waard trof. De man werd ernstig gewond en moest onmiddellijk worden geopereerd. De dader is gearresteerd. Colbertcostuums sioomen (chemisch reinigen) i 4.50. Cotbertcosiuums oppersen én onf- vtehhen f 2.50. Colbertcostuums persen f 1. Aflevering desverlangd in 2 dagen 256 ARBEIDERS IN SNEEUWSTORM. Volgens een bericht uit Tiflis wordt de Kaukasus door een buitengewoon hevigen sneeuwstorm geteisterd. Talrijke bruggen werden vernield. 256 houthakkers, die werk zaam zijn in de wouden bij Lachami, worden vermist. Men vreest dat zij tijdens den sneeuwstorm zijn omgekomen. Troepen zijn gerequireerd om de vermisten te zoeken. GROOT ZAKENMAN TE TOKIO VERMOORD. Zaterdagmorgen is te Tokio op den direc teur-generaal van het wereldbekende Japan sche handelshuis Mitsli, baron Takuma Dan, een revolveraanslag gepleegd. Toen hij uit zijn auto stapte om zich naar zijn kantoor te begeven, loste een man plotseling verschei dene schoten, met het gevolg, dat baron Ta kuma Dan spoedig aan de bekomen verwon dingen overleed. De politie is er in geslaagd den dader, Hisehinuma, een boer uit het dis trict Idiragi, terstond te arresteeren. Interes - sant is, dat de gearresteerde een intiem vriend is van Konuma, die den v.oormaligen minister van financiën heeft vermoord. Men vermoedt, dat het motief van den aanslag gezocht moet worden in groote aankoopen van dollars door zijn firma, hetgeen in de publieke opinie groot misnoegen heeft gewekt EEN ONGEWONE WANDELWEG. 6 dooden, 20 gewonden. In een voorstad van Tokio is gister een sneltrein in volle vaart op een menigte men- schen ingereden, die op den spoordijk waren gaan wandelen. 6 personen werden gedood 20 zwaar gewond. POLITIEAUTO IN AFGROND GESTORT. Twee dooden. In de nabijheid van Ajaccio op Corsica is een politieauto in een afgrond gestort. Twee politieagenten werden gedood, een aantal an deren levensgevaarlijk gewond. PAPEGAAIENZIEKTE TE KEULEN? Voor ongeveer 14 dagen is te Keulen- Deutz een ingenieur ziek geworden en ook zijn echtgenoote. De ziekte vertoonde de ver schijnselen van griep, zoodat zij naar het zie kenhuis werden overgebracht. Het verloop van de ziekte deed echter het vermoeden ont staan, dat het hier gevallen van de z.g. pape- gaaienzikte (psittacosis) betreft. De inge nieur is in het midden van deze week overle den. Zijn vrouw verkeert in levensgevaar. De politie heeft alle noodzakelijke maatrege len genomen om uitbreiding van de gevaar lijke ziekte te voorkomen. GEVAARLIJKE INBREKERS GEPAK*. Zij hadden in verschillende kerken ingebroken. In den nacht van Zondag 21 op Maandag 22 Februari is ingebroken in de hervormde kerk te Overschie. Er werden offerblokken opengebroken en daaruit werd voor ongeveer 250 gestolen. Het was de politie bekend ge worden, dat in den nacht achter de kerk twee fietsen hadden gestaan, die aan bijzondere kenteekenen te herkennen zouden zijn. Met kracht onderzocht de politie de zaak en het spoor leidde naar Brabant, maar eerst was komen vast te staan, dat men met Rotterdam- sche mannen te doen had. In Oudenbosch werden de mannen gevon den bij de politie aldaar. Zij waren juist aan gehouden in verband met een poging tot diefstal in de Roomsche werk te Oudenbosch. Alvorens de inbrekers naar Overschie over te brengen, werden met behulp van de Rot- terdamsche recherche de beide fietsen in de Maasstad in beslag genomen. Bovendien werd in de woning van een der verdachten een groote zware schroevendraaier gevonden Met dit werktuig is de deur van de Over- schiesche kerk blijkbaar geopend, want hq paste juist in de moeren van de deur van deze kerk. De aangehoudenen hebben bekend. Behalve aan de inbraken te Overschie en

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1