LG.J.Berman Dagmeisje. gegolfd pl. ijzeren Loods, Kruidenierszaak vóór schooltijd Wrigley's PAASCH EITJES LOTISICOBRIEFJES. Meisje. MEISJE 2e Werkmeisje Jijdschciftm SiCmmeiMS een net Dagmeisje, DAGMEISJE, Oudere Hulp Huishoudster, 8CELLHER, H. H. WILLERS, Kamers behangen. Theo Groothuizen, TE HUUR mooi ruim HUIS, grietje stapel, dieuwertje schoorl, HüEiSJK, gerrit wagemaker, Tandarts, zal tot nadere aankonding geen spreekuur houden. prima linnen damast 1.30 M. x 1.60 thans 14.95 1.60 x 2.00 M. thans 17.45 Servetien f 1.00 l. den adel's l0tenhuis, JeMSBriieefwaar Heden overleed ten onze huize onze innig geliefde Moeder Weduwe van DIRK SCHAGEN, in den ouderdom van 79 jaar. J. SCHAGEN. M. SCHAGEN—MAN. Weesp, 8 Maart 1932. Slijkstraat 48. De teraardebestelling zal plaats hebben op Woensdag 9 Maart a.s., des namiddags te 2.30 uur. op de Algeineene Begraafplaats te Schoorl. Eenige kennisgeving. Hiermede geven wij U kennis van het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, wed. van D. JANSEN, in den ouderdom van bijna 82 jaar. Uit aller naam, P. JANSEN. Oterleek, 7 Maart 1932. Mevr. DRUKKER. Zaadmafkt 68 (ingang Mosterdsteeg) vraagt door ziekte van 't tegenwoordige niet beneden 18 jaar. Voor direct gevraagd in klein gezin, een flink zelfstandig kunnende werken en koken. Aanmelding na 7 uur. MACL. PONTSTRAAT 18. Gevraagd een flink Hotel „Britlange", Wilhelminalaan 12. Mevrouw P. VISSER-LANGEVELD Emm&siiaat 1 vraagt een net voor dag en nacht, goed kunnende koken. Aanmelden 's avonds na 7 uur. GEVRAAGD NET van half negen tot hall drie. Adres KINHEIMSTRAAT 32. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het Cen traal Ziekenhuis te Alkmaar, na een langdurig, geduldig gedragen lijden, onze innig geliefde Zoon en Broeder Caud.-Notaris, in den ouderdom van bijna 31 jaar. Allen, die hem gekend heb ben, zullen beseffen wat wij hierdoor verliezen. Zijn diepbedroefde Ouders en Broeder, B. WAGEMAKER. A. WAGEMAKER— Zeilemaker. M. WAGEMAKER. Heiloo, Kerklaan H 21. 5 Maart 1932. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 9 Maart, nam. 1.30 uur, vanaf het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar op de Algemeene Begraafplaats te Heiloo. Algemeene kennisgeving. Half of begin Mei gevraagd. T HOF, Bergen N. H. Gevraagd net Adr. te bevr. Boekh, de Rooij gevr. voor 5 dagen, van 8 tot 's avonds half acht. Br. onder letter P 8 bureau van dit blad. Door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst is het faillissement van S. Wagenaar, landarbeider, wonende te Ven huizen geëindigd. Mr. G. A. DE LANGE, Curator. Alkmaar, 7 Maart 1932. Kantoor: Breedstraat A 10. TE KOOP 1. 16 M.br. 5 M.; zijh. 3 M., 4 dubb. deuren-zijkant, schuifd. voork. houten vloer, ramen v. gewap. glas. Prijs 750. Te bevr. v. d. BERG, Steijnstr. 10, Alkmaar. TE HUUR welke een aardige bijzaak is en voor veel uitbreiding vatbaar, in een zeer nette volksbuurt. Het huis is te huur met overname van koopmansgoederen en inventaris. Die over geen f 2000.kan be schikken onnoodig zich aan te melden. Inlichtingen bij den Makelaar A. v. DIEPEN, Spoorstraat E 3, Tel. 574, Alkmaar. Nette burgerjuffrouw, P.G., 31 jaar, zoekt plaatsing als een paar kinderen geen bezwaar. Hoog loon geen vereischte. Br. fr. lett. P. Postkantoor Scher- laerhorn. Biedt zich aan oud 22 jaar, kan direct in dienst treden. Brieven onder letter O 7, Bureau van dit Blad. Onder geen voorwaarde worden adressen verstrekt van adver tenties onder letter. VERDR.OORD 107. V.: ■^■■■'4': '/-.•• van Droste zijn iets bijzonders. In diverse exquise smaken, o.a. AMANDEL-EITJES gevuld met twee heele gebrande amandelen, zeldzaam fijn en pittig van smaak. Ziet toe, dat ge Droste's krijgt. //ALTIJD WELKOM" een verstandige gewoonte, die de gezondheid van Uw jongens en meisjes ten goede komt. Immers, Wrigley's bevordert de eetlust en een gezonde spijsvertering en wie Wrigley's gebruikt heeft altijd een frissche adem. Wrigley's is tevens een goed hulpmiddel om het gebit schoon te houden. Geef Uw kinderen Wrigley's Kauwgom als ze lastig zijn; het werkt kalmeerend en con centreert hun aandacht bij het schooi en huiswerk. Wrigley's is een heer lijke versnapering, die door jong en oud gewaardeerd wordt. Twee soorten: P.K. (zuivere pepermunt smaak) en Spearmint (pittige kruizemunt- smaak). 5 cent per pakje. hm-9 WRIGLEY LAAT NU UWE De prijzen zijn nu gering. Nieuwe collectie behangsels. Verdronkenoord 103, Tel. 895, Alkmaar. Beproeft Uw geluk eens met f 3.60 per J/20, f 72.heel lot a. w. Ned. Staatsloterij. Trekking 21 Maart a.s. Naar buiten franco na ontvangst van postwissel. Spoorstraat 66 - Alkmaar. Deelnemers gevraagd voor seriespel bevattende 7 kamers, serre, keu ken, kelder en zolder. Huurprijs f 50.per maand. Vrij uitzicht op 't Stationsplein. Te bevragen Statfonsstraat 82 h0ek Stationsweg, Alhier. beduusd. Een motorrijder krabbelde weer op de been, hij had achter den wagen gereden en van het achteruitrollende gevaarte een goeden tik gehad. Ook hij kwam met den schrik vrij. Van alle kanten kwamen doodelijk ge schrokken menschen aanvliegen, en in een minimum van tijd was het Plein, de Voor- dam en de Dijk zwart van menschen. Dit was natuurlijk afgeloopen toen de politie kwam, die met verschillende agenten ruimte maakte. Een groote kring werd vrijgemaakt, het paard werd omzichtig uitgespannen en weer op zijn pooten gezet. Een warme stal op den Dijk was voor de rest van het drama zijn verblijfplaats, om weer een beetje op verhaal te komen. In den wagen was het een chaos, alles lag schots en scheef door elkaar, lampen waren van de zoldering gevallen, alleen de brandende kachel was rechtop blijven staan, het zooveelste geluk bij dit ongeluk. Voor- loopig was goede raad duur en men bepaal de zich tot kijken. De wageneigenaar, die alleen zijn wagen had en geen contanten, iets wat tegenwoordig met meer wagenbezitters voorkomt, wist niet hoe de situatie weer nor maal te maken, en vele van zijn collega's, die ijlings uit het woonwagenpark toegesneld waren, krabden zich eveneens op hun hoof den. Totdat verschillende helpers op stap gin gen om een vlet op den kop te tikken en de firma Met haar kraanwagen ter beschik king stelde. Na een halfuurtje waren deze beide hulpmiddelen gearriveerd en met be hulp v£in een twintigtal menschen werden de eerste stappen gedaan om het vehikel weer op den beganen grond te zetten. Onder halsbrekende toeren werden de bei de achterwielen, die netjes boven het gracht water hingen, er af gesloopt en met een takel er voor en een heeleboel balken als dom mekracht van de vlet af, er achter, kwam 't krakende wagentje centimeter voor centime ter weer uit zijn hachelijke positie. De wa gen steunde en piepte onder de vele verschil lende krachten, die er voor de goede zaak °P hem uitgeoefend werden, maar aange zien krakende wagens nog steeds het langste duren, hield de boel het uit, en na veel tob ben en transpireeren was de zaak weer *n oide. Met de noodige moeite werden de wie len er weer onder bevestigd en toen kon moe der de vrouw haar boeltje in oogenschouw Raan nemen. Ze kon niet nalaten stil te hui- '€n-het was om wanhopig te worden. Alleen °e Duitsche herder, die binnen was gebleven, "am de zaak erg laconiek op en lag rustig P een scheefgevallen matras Onder luid Pera werd de drenkeling den Dijk opgere- n, waar het paard weer ingespannen werd, geëscorteerd door vele kameraden ging °P het woonwagenkamp aan, waar de 'gen ging bivakkeeren om van de ver ril8tJ^n,ssen en emoties van den dag uit te *'as het bijna vijf uur geworden en uaa "telbare toeschouwers konden huis- gekregen33" hadden waar voor hun Se,d politie had het drukke verkeer te re gelen, wat niet direct meeviel, omdat de Voordam, éénrichtingverkeer naar de Frie- sche brug) door het geval versperd was. Al les moest nu van en naar het plein door de Houttil, door den scherpen hoek van de Pe perstraat en over de smalle Willemsbrug. Geen wonder dat een mijnheer een tikje met een spatbord kreeg en, met veel lawaai, weet aan nieuwe rampen deed denken. Men zal zich afvragen, waarom de lange wagen nu juist over dezen weg naar het kamp wilde gaan. De zaak is dat een agent van politie op den straatweg den voerman geadviseerd had, via de Laat, Limmerhoek en Bierkade te rijden. De baas echter was verkeerd gereden, en had de Langestraat ge nomen. Op het Waagplein had men hem toen den weg gewezen, met het noodlottig gevolg. Maar, in ieder geval, de wandelende Alk- maarders, hebben met veel geduld en enthou siasme deze Zondagmiddagsensatie meege maakt. HET LICHT IN DEN NACHT. Eerste openbare uitvoering door het „Intiem Tconeel Het „Intiem Tooneel" heeft gisteravond in ,,'t Gulden Vlies" zijn debuut gemaakt voor een zaal, waar jamnier genoeg nog veie plaatsen onbezet waren. We zeggen „jammer genoeg" en dat zullen de bezoekers met ons eens zijn, want een goed gevulde zaal zou ongetwijfeld de spelers een grootere hoop voor de toekomst hebben gegeven. Intus- sclien mag het dankbare applaus zelfs een paai „open deskjes" werden er gebracht de jonge club een bewijs zijn dat haar spel gewaardeerd werd. Voor dit eerste optreden was gekozen „Het licht in den nachtvan Inte Onsman. Zeker, hiermede is een oud beestje van stal gehaald, maar de felle aanklachten tegen oorlog en allen die aan het ontstaan ervan mede schul dig staan, kunnen niet vaak genoeg herhaald worden en zoo beschouwd veroudert dit werk van den overleden schrijver nimmer. Die veroordeelingen van den oorlog werden goed en nadrakkelijk gezegd door den heer Adr. Schoen als Frits, den mismaakten zoon van den door een arbeidsongeval blind ge wonden Peter Balke (K. van Vliet.) Deze laatste speelde zijn rol getrouw en gaf een prachtig voorbeeld van berusting in zijn droevig lot. Als zijn vrouw gaf mevr. Groo tenbroers—Slot bijzonder verdienstelijk spel. Zij was in alles de zorgende ziel, die geen voet gaf aan een gedachte van hulpeloosheid. Dit kwam ook goed uit in de wijze, waarop zij met haar tweeden zoon Heinrich (D. Kesselaar) omsprong, toen die blind uit den oorlog terug kwam. Ook zijn spel viel te loven, zoowel in zijn hoedanigheid van jonge ling, die opgeroepen wordt om ten strijde te trekken naar het ..veld van eer" als later bij zijn thuiskomst als invalide. Zijn ontmoeting met zijn vader was, dank zij beider spel, ont roerend. Greta (mevr. Schoen—Kwak) speelde uit stekend het door beide zoons van Balke als levensgezellin begeerde buurmeisje. Zij wist de grootheid van hun beider karakter aan te toonen en deed ten slotte de keuze, die van haar verwacht mocht worden, toen zij haar lot verbond aan den blind geworden Hein rich, een keuze die voor dezen een licht in den donkeren nacht rondom hem bracht. In hun bijrollen waren de heeren L. de Groot, J. Smeets, Joh. Kesselaar en J. Groo tenbroers ieder voor zich wel goed, maar hun samenspel in het tweede bedrijf was zwak Daarvan had veel meer kracht kunnen uit gaan. Elsje, de Elzassische pleegdochter van een volbloed Duitscher, altijd opgewekt, maar desondanks toch diep meevoelend anderer verdriet en het oorlogswee, werd goed voorgesteld door mevr. Smeets—de Jong. In hun kleine rollen waren mej. Cath. Kemp als moeder van Greta en mevr. G. Eerens als vrouw Borne heel goed. Hetzelfde kan gezegd worden van den heer P. Kesse laar in zijn rol van den dokter. Aan de rolkennis haperde bij de spelers nog wel eens wat, terwijl bij volgende op voeringen ook op de uitspraak moet worden gelet. Dit echter daargelaten, heeft het „Intiem Tooneel" den aanwezigen een goeden avond gegeven, een avond waar weer eens na drukkelijk gewezen is op het verfoeilijke van den oorlog. Voor verschillende bezoekers zal het een tegenvaller zijn geweest, dat het aangekon digde bal door een niet te vermurven opvat ting van de politie niet kon doorgaan. GEVONDEN EN AAN HET BUREAU VAN POLITIE TE ALKMAAR GEDEPONEERDE RIJWIELEN, WAARVAN DE EIGENAARS ONBEKEND ZIJN. 22-0-1931: een damesrijwiel, merk „Ten nis"; 11-1-1932: een heerenrijwiel; 13-l-'32: een heerenrijwiel; 5-2-1932: een heerenrij wiel; 9-2-1932: twee heerenrijwielen; en 12-2-1932: een damesrijwiel. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 18,19 uur licht op. „De Huishouding"tijdschrift voor moderne huisvrouwen. De redactrice opent het nieuwe nummer „Modern zij; tijd meegaan". Matty Vigelius schrijft met een artikel ern zijn en met zijn over geverfde meubelen, waarvan zij ver schillende voordeden noemt. Bij eenige afbeeldingen schrijft Paul Bromberg over volkshuisvesting in verband met de gezinssa menstelling, zulks naar aanleiding van een te Den Haag gehouden congres. Nans Amesz geeft een artikel over versierkunst (vlakken verschillend van vorm en grootte). Zs. Fr. la Chapelle begint een serie arti kelen over babyverzorging. „De econo mie bij het gebruik onzer brandstoffen" is het onderwerp waarover ir. H. J. Gouds waard schrijft. Verder de puzzle-rubriek „I iuishoudelijk allerlei" (een keuken-idee van E. Reinders) en „Keukenpraet" met recep ten ook Joodsche). Panomara vertelt bijzonderheden over een bierhoogeschool en belicht in woord en beeld de wintersport in Tsjecho-Slowakije. Jeau Patou bewijst in zijn praatjes en plaatjes over damesmode, dat cle lente in aantocht is. De filmrecensent bespreekt Sasanova tegen wil en dank en een interessant artikel, naar politie-gegevens vertelt van hyena's van den crisistijd. H. J. Peppink maakt een praatje over het autorijden in het donker. Er zijn novellen van Robert Adger, van Harold Baynen en van wijlen Edgar Wal- lace. Vele interessante opnamen maken het tijdschrift ook deze week weer actueel. O.a. foto's van een nieuwe krachtige Zwitsersche locomotief, van een filmopname vroeger en nu, van de werkloosheidscrisis in Berlijn, van de operaties te Sjanghai, benevens eeni ge mooie kunst- en natuuropnamen. De Nieuwe Oids brengt een artikel van Dr. K. H. E. de Jong over den bolvormd der ziel. Dr. L. H. Grondijs schrijft over anthroposo- phie en Oost-Christelijke Mystiek. Er wordt een brief van Jacques Perk gepubliceerd, Willem Kloos schrijft over Goethe en trac- teert op Binnengedachten. Dr. Nelly Geerts bespreekt Goethe und die Lehre von Atem en H. Ch. G. J. van der Mandere vertelt van een Volkenbondsreis naar Finland en naar de Baltische landen. Er zijn sonetten van Willem Kloos, Hélène Swarth, novellen van J. F. Baer von Hemmersweil en Willem Eges. Willem Kloos bespreekt Jac. van Looy als geestelijk mensch en dichter. Het maande- lijksch overzicht is ditmaal aan de littera tuur gewijd en door Jeanne Reyneke van Stuwe geschreven, die ook de damesrubriek behandelt. Maurits Wagenvoort zorgde als gewoonlijk voor het buitenlandsch over zicht. No. 5 van de bij W. L. en J. Brusse N.V. te Rotterdam uitgegeven serie monografieën over filmkunst behandelt de Duitsche film kunst en is geschreven door Simon Koster. Achtereenvolgens worden het ontstaan, de ontwikeling, den bloei, de geluidsfilm, de di verse Richtingen, de avant garde en de com binatie Duitschland en Amerika behandeld. Koster komt tot de conclusie dat de toe komst van de Duitsche film op het oogenblik onzekerder is dan ooit. Nu de geluidsfilm er is wil men ook de geluidsfilm in kleuren. Ve len prediken de terugkeer van de stomme zwart en wit-film, die in de weinige jaren van haar bestaan nog geenszins in haar mo gelijkheden uitgeput is geraakt. Van een vaste, bepaalde richting is op het oogenblik nergens sprake. De Duitsche filmkunst heeft een groot ver leden en een groote toekomst maar geen he den en daarom is deze tijd voor de filmkunst een tijd vol spanning. Van de nieuwe ont wikkeling mag verwacht worden, dat zij haar weg zal nemen naar de onafhankelijke gebieden van den geest, waar de film, de ge meenschapskunst bij uitstek van onzen tijd, pas werkelijk de taak zal kunnen vervullen, die op haar wacht. Op den Achtergrond is de titel van een bijzonder geslaagd meisjesboek, dat door Ems van beest is geschreven en door Oebr. Kluitman te Alkmaar werd uitgegeven met zeer geslaagde illustraties van Anni v. d. Ruit. Het is de geschiedenis van een ma, die in Indië als leerares slechts ternauwernood het levensonderhoud voor haar twee volwassen dochters, Carrie en Grit en haar kleinen Boy kan verdienen. Carrie is een luxe-meisje, dat aan niets anders denkt dan flirten en uit gaan. Grit is het toonbeeld van huiselijkheid en zelfopoffering en ma en Grit doen dan ook niets anders dan totben over de finan- cieele bokkesprongen van hun vroolijke en goedhartige maar al te veel de dame spelen de Carrie. Er komt een Eric als huisvriend, een jonge man met een goede positie, maar die er hee- lemaal niet zeker van is of Carrie hem graag om zich zelf ziet dan wel om zijn mooien auto waarover hij haar het vrije gebruik heeft gegeven. Om Carrie's gevoel voor hem te onderzoeken bekent hij Grit zijn liefde voor het wufte meisje en vraagt haar hem te helpen Carrie in het goede spoor te bren- ben. Hij zelf zal intusschen zoolang verdwij nen en Grit moet hem een telegram zenden als zij ontdekt, dat hij door Carrie gemist wordt en zij de zekerheid heeft dat dit niet om zijn geld of positie maar om hem zelf is. Helaas is Grit ook verliefd op Eric en de groote tragedie is natuurlijk, dat Eric daar van niet het minste vermoeden heeft en Grit volop gelegenheid krijgt zich voor haar door de natuur zoozeer bevoorrechte zuster op te offeren. Natuurlijk doet zij dit en zij over wint eigen gevoelens zoo volkomen, dat zij op de laatste bladzijden werkelijk gelukkig schijnt als Eric en Carrie elkander in de uit gespreide armen zijn gevallen. Het boek is vlot geschreven, zuiver in den goeden toon gehouden en zal menig jong meisje een paar prettige uurtjes kunnen be zorgen. In Kie-ke-boe vervolgt de redactrice haat verhaal over den kleinen harlekijn en zij vertelt bij illustraties van J. Kraan hoe Mientje de wasch voor het kaboutervrou\ deed. Dit nummer bevat het vervolg op geschiedenis van de kleine Prikjes en brengt versjes van de redactrice, S. Franke, F. H. N. Bloemink en N. van SillevoldtHaasse. N. van WijkUges verhaalt van twee goede kameraadjes en Willy Stuurman leert den kleuters een drijvend eendje maken-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 3