AikmaarscSie Csarant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Jladlonieims ^tmmciaai Tlieums Üeuiiicion ie 1932 Honderd vier en dertigste Jaargang. baandag blaart Dinsdag 8 Maart Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend A.V.R.O R. V. IJ- 8.Gramofoonplaten ,0— Morgenwijding. 10.15 Gramofoon- laten 'l0.30 Voordracht 11.— Orgelspel Hoor P Halsema. Sophie Haase-Pieneman, 0 i2— Avro-kleinorkest o.l.v. Nico Treep- 2.30 Gramofoonplaten. 4.— Idem. *30 Optreden van van Dyk's Origineele Voiendammers. 6.30 R. v U. 7.Kovacs Laios en zijn Orkest. Bob Scholte, zang. 8.15 j L 9 Louis Noiret. liedjes. 9.20 Omroep orkest o.l.v. Nico Treep. 11.30-12.— Gra mofoonplaten. Huizen, 298 M. (Uitsluitend K. R. O 8—9.15 Gramofoonplaten 10. Idem. 12.15— 145 Het K.R.O.-Trio o.l.v. Piet Lustenhou- wer 4._ K.R.O.Orkest o.l.v. Johan Ger ritsen. 8.Lijdens-meditatie in de Kerk van St. Jan te Broek op Langendijk, door pastoor J. Th. van Noord. 9.45 Het K R O.-Kunst- ensemble o.l.v. Piet Lusteihouwer. 11.-12.— Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Edward O'Henry-orgel. 1.20 Leonardo Kemp en 'ijn Orkest. 4.50 Het Midland Or kest o.l.v. Frank Cantell. 5.50 Piano-sonates van Beethoven. 7.40 ..Memories" Oude muziek BBC-Orkest o.l.v. Joseph Lewis. Solisten 9.40 „Admiral Guirea" drama van Henley en Stevenson. 10.55—12.20 Dansmuziek door Ambrose's Blue Lyres. Radio-Paris, 1725 M. 8.05 en 12.50 Gra- mofoonmuziek. 8.20 Muziek uit Toonfilms 9.05 „Coup de toulis" van Messager. Kalundbcrg, 1153 M. 11.2012.35 Or kest van Palace-Hotel. 2.20—4.20 Omroep orkest o.l.v. Launy Gröndahl 7.20 „Les pa- ques russes van N. Rimski-Korsakov Om roep-Orkest o.l v. Emil Reesen. 7 35 Radio- tooneel. 9.50—10.20 Het Mogens Hansen- Strijkorkest speelt Strijkkwartet Op 76, No 2, Haydn. Langenberg, 47o M. 6.25 Conrert uit Hamburg. 11.20 Gramofoonplaten 12.25 1.50 Middag-concert 4.205.20 Solisten- concert. 7.20 Composities van Auber, door het Werag-Kamerkoor en Orkest m.m.v. so listen. Brussel 508 M en 338 M. 508 M.: 12.35—2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Omroep orkest o.l.v. Kumps 6,50 Gramofoonplaten. 8.20 Composities van Leor. Delibes. door het Omroep-Orkest o.l.v. Kumps. 9.05— 10 20 Uit de Patria-zaal te Brussel. 338 M.: 12.35-- 2.05 Gramofoonplaten 5.20 Omroep-Orkest o.l.v. Francois André. 6 50 Gramofoonplaten. 8.20 Operette-avond door het Omroep-orkest o.l.v. Francois André. Rome, 441 M. 3.05 Kamermuziek. Daar na concert door het orkest v. d EI AR. Zeesen, 1635 Ai 3.50 Concert. 7.40 Uitz. van Heilsberg. 8.40 Concert uit Heilsberg 9.40 Concert uit Hamburg. 5. Verder kindertoeslag van 1 voor hen, die werkloosheidsuitkeering kregen. Van het R.K. Werkliedenverbond was een verzoek ingekomen de stakers in de Textielin dustrie in Twente te steunen. De bedoeling was om in overleg met den geestel. adviseur te collecteeren na de H. Missen des Zondags. Daar echter hier reeds voor de kerk wordt gecollecteerd werd besloten met de steun- lijsten door te gaan. Hierna was het woord aan den heer Kui per. Spreker zette uitvoerig uiteen de onder handelingen met de Patroonsorganisaties. Drie conferenties werden gehouden. De be zwaren, die de patroons naar voren brach ten werden gebillijkt. Na de eerste conferen tie werd het loon gesteld op 18. Dit was echter voor den arbeider onaannemelijk, daar de omstandigheden nog niet van dien aard zijn met dit loon rond te komen. Ten slotte werd 't loon dan gebracht op gemid deld 21 met vrije ziektepremie, pensioen storting en kindertoeslag. Verder werd er 'n commissie benoemd om te komen tot een an dere regeling en wel 3 maanden 18, 3 maanden 20 en de overige 23. Vervolgens werden nog eenige vragen be antwoord, waarna spr. nog een extra propa- ganda-woordje sprak en de leden aanspoorde trouw lid van de organisatie te blijven. De voorzitter sloot zich bij deze woorden aan en bracht spreker dank voor de uiteenzetting waarna de vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. UITGEEST. Openbare uitvoering gemengde zangvereeniging Kunst na Arbeid. Donderdagavond gaf de gemengde Zang vereeniging Kunst na Arbeid, directeur den heer H. Mienis te Wormerveer, alhier een openbare uitvoering in de concertzaal van het hctel de Ooievaar, met medewerking van mevr. Hekkerd van Eijsden, sopraanzangeres te Koog aan de Zaan, pianobegeleiding mej. S. van der Laan te Wormer, het Zaandam- sche Accordeon-duo Heistek-Schermer en een strijkorkest. De zaal was geheel bezet en alle mede werkenden hadden veel succes. Het publiek was dan ook geweldig onder den indruk en we hopen hartelijk, dat Kunst na Arbeid het niet bij deze opvoering zal laten, maar met de meerdere leden, die door dit succes aange trokken, zich zullen opgeven als lid zich op soortgelijke muziek zal toeleggen. De dames violisten van het strijkorkest ontvingen ook ieder bloemen en daarna volgde verloting. Een zeer geanimeerd bal sloot den succes- vollen avond. achteruit gegaan. Verder dat 241 maal een voorwerp uit het magazijn in bruikleen is af gegeven en dat in 1931 van de zes aanwezi ge lighallen er 5 in gebruik zijn geweest. In ruime mate werd weder aan ongeveer 50 ge zinnen Rids verstrekt tegen verminderden prijs. De wijkverpleegster heeft in het afge- Ioopen jaar 2674 bezoeken afgelegd, waar van 319 als huisbezoekster voor de t. b. c.- bestrijding. Enkele patiënten zijn in sanato ria verpleegd. En eindelijk, dat een bakercursus is ge houden, waaraan door 23 dames is deelge nomen. Hierna gaf de voorzitter een kort verslag van de in October gehouden algemeene ver gadering te Amsterdam. Bij de rondvraag werden nog eenige be sprekingen gehouden betreffende aankoop en vernieuwing van matrassen en ledikanten. EGWGND AAN DEN HOEF. Donderdagavond vergaderde de R.K. Landarb. bond Deus Dedit in café Mooy. De voorzitter opende de vergadering met den chr. groet en heette in het bijzonder den heer Kuiper welkom, den spreker van dezen agond. Hierna werd inededeeling gedaan van de berichten van de gemeentebesturen van Eg- mond-Binnen en Egmond aan Zee op hel schrijven van de afdeelingen, inzake te ne men maatregelen voor de uitgetrokkenen. Het gemeentebestuur van Egmond-Binnen berichtte, dat wanneer kostwinners uitge trokken waren deze in aanmerking kwamen voor tewerkstelling, overigens kon voorloo- pig niets meer worden gedaan. Voorts was er werk in het vooruitzicht, n.1. de verbree ding van den Heerenweg, waaraan zooveel mogelijk arbeiders uit de gemeente zouden kunnen werken. Egmond aan Zee deelde mede, dat zij die uitgetrokken waren voor werkverschaffing in aanmerking kwamen, indien zij hierop recht hadden. Bovendien was er een voorstel ter goedkeu ring den minister aangeboden betreffende steun aan ouden van dagen tusschen 60 en 65 jaar voor een weke! ij koelie uitkeering van hiaar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A H 34t U spreekt stoute taal, zei hij. Wat u voorstelt is niet meer of minder dan ver raad jegens het regeerend bestuur van het land. Durft u zoo iets voorstallen tegenover ®ij, in wiens handen het zwaard der gerech t'gheid berust Ik ben niet bevreesd; ik heb mijn leven a' té dikwijls gewaagd om ook nog maar in bet minst tegen zoo'n onderneming op te lifu' U spreekt, generaal, van trouw tk ken maar één soort van trouw en die is IeSens mijn koning! "ij salueerde of de vorst tegenwoordig was. j Trouw, zoowaar! Zijn de heeren leden an den Raad van State trouw geweest je- |cns elkaar? Zijn ze trouw jegens u? V-een Halslerig niet samen tegen Vane, en ne tegen Lambert? Zweren ze niet allen g Pen om u de macht te ontnemen, die u ge zo?h n werd' waardoor zij de vrijheid orri ^hebb€n om deze natie te vertreden '•uur d hiel van €en nog erger dwinge" DIRKSHORN. Onder leiding van den heer L. Reuvers werd Donderdag ten huize van den heer Pij per de vergadering van de afdeeling Haren karspel „Witte Kruis" gehouden. Van de afdeeling Schagen was bericht in gekomen, dat door haar tusschenkomst na mens het Bestuur van de vereeniging „Scha- ger Paaschtentoonstelling" aan onze afdee ling een bedrag van 125 wordt geschon ken voor de kas van de t. b. c.-bestrijding In dank aanvaard. Van dezelfde afdeeling een voorstel, om tot lid van het Hoofdbestuur te candideeren iemand uit den kop van Noord-Holland. Ha renkarspel zegde gaarne steun toe. Voorts een schrijven van den heer K. van der Sluis, eerder alhier, dat zijn kinderen, mede volgens het oordeel van den leider van het consultatiebureau voor Tuberculose te Alkmaar veel baat hebben gevonden bij de ligkuur in een lighal van onze afdeeling, waaruit blijkt dat bij goede verzorging ook thuis gunstige resultaten zijn te bereiken. Verder een schrijven van den heer J. Wink, magazijnbewaarder en een dito van het Hoofdbestuur aangaande de opname van meisjes van 8 tot 14 jaar in het herstellings oord Heideheuvel, gedurende de maanden Maart en April. Nu volgde de rekening van den penningmeester, den heer Wartenhorst De drie rekeningen, nl. van Het Witte Kruis, de Wijkverpleging en de t. b. c. bestrijding zijn bereids nagezien door een daartoe be noemde commissie en thans bracht de voorzit ter namens haar verslag uit. Hij verklaarde dat alles in de beste orde was bevonden en adviseerde dus tot goedkeuring. Aldus ge schiedde onder dankzegging voer het nauw keurig beheer van de vrij uitgebreide admi nistratie. Veel werk wordt door den secreta ris-penningmeester met ambitie verricht. En daar de werkzaamheden zich nog steeds uit breiden, werd een iets hoogere vergoeding zeer billijk geacht. Ongevraagd werd deze met algemeene stemmen verleend. Uit de jaarverslagen, welke daarna volgen, stippen we aan, dat het ledenaantal, stellig wel door de slechte tijden, met een 30-tal is vie- Gromwe' i aar, dat nie- "er aderde uitdrukking op het gelaat, trad Monk dichter naar Grenville toe en strekte de hand uit, die deze vol verrassing vatte. Wat gij daar zegt, neef, is de waarheid Ik stelde u slechts op de proef. Ik ben van plan u op een zending uit te sturen, die veel moed en veel voorzichtigheid eischt. Ik ben bereid die beide te toonen. Dat geloof ik, anders zou ik hier niet zijn. Gij zult naar Brussel gaan en daar Karei Stuart in zijn verblijf opzoeken. Zeg hem dat gij van mij komt. Dat zal het beste nieuws zijn dat hij in langen tijd gehoord heeft. Monk ging voort of hij deze opmerking niet gehoord had, ofschoon zijn levendige blik toonde, dat ze toch niet zonder uitwer king was gebleven. Gij zult Zijn Majesteit twee dingen voorstellen: vooreerst, dat hij onmiddellijk naar Nederlandsch grondgebied gaat ik zou meenen Breda Ik heb reden om te ver moeden, dat, als de mogelijkheid van een Restauratie bekend werd, de gouvernementen van Spanje en Frankrijk zich van den per soon van Karei als gijselaar zouden meester maken, om daardoor voor zich zeiven enkele voorwaarden te stellen. Ik zal dit overbrengen, generaal. Sir John Grenville vatte nu een van de be weegredenen, die aanleiding hadden gegeven tot dit bezoek van Monk in het holle van den nacht: zijn liefde voor het vaderland. Een samenzwering tegen zijn land ondernomen toch, raakte hem op zijn gevoeligste plek; buitenlandsche politiek zoowel als de behoet.e HENSBROEK. De vijf-en-twintigste jaarvergadering werd gehouden van „Help Elkander in de zaal van den heer K. de Boer otp Donder dag 3 Maart 's avonds 7 uur De voorzitter, de heer Jb. Visser opende met het welkom toe te roepen aan de talrijk opgekomenen, een teeken dat er voor de ver eeniging veel belangstelling bestaat. Sinds de oprichting van deze vereeniging zien we dat van het toenmalig bestuur niet velen meer over zijn. Deels zijn zij overleden en deels naar een andere gemeente verhuisd. Alleen de heer Gunder is nog aanwezig en heeft nog zitting in het bestuur. Spr. felici teerde den heer G. ook namens de geheele vereeniging en zegde hem dank voor het vele goede door hem aan H. E. gegeven. Ook zeide de voorzitter, doet het mij genoegen neg een oud bestuurslid en mede-oprichter der vereeniging hier te zien en wel den heer D. Stapel. Ook deze wordt gefeliciteerd. Om deze gewichtige dag niet geheel ongemerkt voorbij te laten gaan had het bestuur ge meend de leden vijftig cent verteergeld te- geven, en was nog door het bestuur 25 gul den beschikbaar gesteld tot aankoopen van prijzen om onder de aanwezige leden te ver loten. Rek "nirig-penningmeester. Ontvangsten 1931 4.77,93; uitgaven '31 477,93. Het bezit van de vereeniging was op 1 Januari 1931 1930,42. Bezit van de vereeniging was oip 1 Janu ari 1932 2093,45. Dus is er een batig sal do over 1931 van 163,03. Door den heer P. Kort werd aan de ver gadering meegedeeld dat alles in de beste orde was bevonden. De penningmeester ont ving een woord van dank. Jaarverslag secretaris. Hieruit stippen we het volgende aan. De vereeniging is opgericht in 1907 onder voor zitterschap van den heer A. Nes thans wo nende te Oostwoud. De contributie was toen 10 ct. per week met een uitkeering van 6 per week'. Van al de toen gekozen bestuurs leden heeft alleen de heer Gunder nog zit ting. Het ledental is stabiel gebleven en be draagt op het oogenblik 47. Er is op heden een kasgeld van 2000. Ook de steunende leden der vereeniging ontvingen in dit ver slag een woord van dank. Met de hoop dat de komende jaren evengoed mogen zijn als de voorgaande werd 't jaarverslag besloten Daarna werden de eerste notulen van de vereeniging aan de vergadering voorge lezen. Wegens bedanken van de tegenwoordige bode wegens ouderdom moest een nieuwe worden benoemd. Een sollicitatie was inge komen van den heer G. Frankfort. Deze werd met algemeene stemmen benoemd. Aftredende bestuursleden waren Jn. Naas tepad, W. Los en P. v. d. Gragt. Allen wer den met overwegende stemmen herkozen en namen 'hun benoeming aan. Contributie en uitkeering. Door het bestuur werd voorgesteld te laten zooals die op het oogenblik zijn. Algemeen goedgevonden. De heer Stapel dankte den voorzitter voor de tot hem gesproken woorden en hoopte dat de vereeniging steeds op dezen weg mag voortgaan. De heer Joh. Koning deelde naar aanlei ding van een vraag van een der leden waar om de een meer contributie moet betalen dan de ander dit in 't leeftijdsverschil zit. Ook van den heer Gunder ontving de voorzitter een woord van dank voor de woorden tot hem gesproken. Ook vroeg de heer G. nog hoe de vergadering er over denkt de oude bode P. Groot een 'klein bewijs van waardeering aan te bieden. Hij is bijna 25 jaar bode der ver eeniging geweest. Dit vond algemeen bij val. De voorzitter stelde voor hem 10 te ge ven. van Engeland zelve waren van invloed op de plotselinge verandering van front van den generaal. Er volgde een pauze. Na een tijdje zei Grenville: U heeft mij nog niet het tweede ding gezegd, dat ik zou meedeelen aan Zijn Majesteit? Gij zult hem berichten, dat ik op het punt ben den Raad van State een ultimatum te stellen, waarbij ik dien dwing den verban nen leden van het Parlement weer 'zitting te geven in het Lagerhuis, met een onmiddellijk daarop gevolgde algemeene verkiezing. Sir John Grenville knikte. Zulk een parlement zou oogenblikkelijk den koning terugroepen. Dat weet ik zeer wel, gaf Monk toe. Om den weg voor te bereiden tot dien terugkeer zou ik den koning willen voorstellen dat hij en verklaring uitvaardigde van zijn voor nemens. Zijn Majesteit zou zich laten leiden door alles, wat u hem raden zoudt, generaal, merkte Grenville diplomatiek op. Monk nam het papier uit zijn vest, dat hij met zooveeL zorg vroeger op den avond had opgesteld; hij overhandigde het aan Gren ville. Lees dat eens hardop, noodigde hij uit. Eenigszins verbaasd gaf sir John hieraan gevolg. Doe het nog eens, klonk het na afloop. Grenville herhaalde den tekst van het ïdschrift. Monk strekte de hand uit. Geef het mij nu weer, zei hij. Sir John deed dit Op voorstel van den heer C. Boot werd dit verhoogd tot 25. Daarna werd overgegaan tot de verloting. HEILCO. Heiloosche Burgerwacht. De Heiloosche burgerwacht hield Vrij dagavond een druk bezochte ledenvergade ring in „De Onderneming". Vcorzitter was de heer K. Haytema uit Alkmaar. De heer Deekens bracht verslag uit van zijn beheer. De ontvangsten waret. 136.99, uitgaven 78.74, saldo 58.05. De commandant, de heer Maas Geestera- nus, deelde mede dat de patronen voor 1932 beschikbaar waren. De schietoefeningen wer den bepaald op 14, 21 en 28 Juli en 4, 11 en 18 Augustus prijs schieten. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de heeren K. Haytema en N. Ursem werden herkozen. Op een vraag omtrent de doelstël'ing van Burgerwacht etn Bijz. Vrijw. Landstorm gaf de voorzitter een koHe uiteenzetting Tegelijk verklaarde hij, dat beide instituten wars van oorlog zijn, doch alleen gezag willen hoog houden en steunen. Daarop hield de heer Maas Geest-.ranus een rede, waarin hij zei dat de toestand der Burgerwacht stemt tot tevredenheid. Daarna werden de prijzen uiVereikt, die waren be haald met de schieicfccingen. Deze prijzen bestonden uit luxe en huishoudeliike voor werpen. Jaar vergadering Pluim veeveree- niging. Onder presidium van den heer A N. K. Hopman, hield bovengenoemde vereeniging Vrijdagavond een druk bezochte vergade ring in café Helder. De voorzitter opende met een woord van welkom en sprak zijn genoegen uit over de groote opkomst Spr. deelde mede, dat bur gemeester Drost (voorzitter van het hoofd bestuur) door ziekte verhinderd was. doch het deed hem genoegen den heer Stolp, secre taris van het HB. te kunnen begroeten. In onze vorige vergadering is besloten om eenige festiviteiten te houden, doch bij nader inzien leek het ons beter om die uit te stel len. Wij stellen daarvoor in plaats een at tractie in de vorm van een gratis verloting. Met de wensch dat alle vergaderingen zóó bezocht worden, verklaarde spr. de bijeen komst voor geopend. De heer Schotvanger brachi het 7e jaar verslag uit. Als altijd werden alle gebeurte nissen duidelijk weergegeven. Ëen ver heugend verschijnsel was dat het ledental steeg van 62 op 75 en de wensch werd ge uit dat het volgend jaar de 100 gehaald zou worden. De heer Dumans deed rekening en verant woording. De totale ontvangsten en uitgaven waren (batig saldo vorig jaar inbegrepen) 694.74. batig saldo 532.44. Hierin zijn begrepen 2 aandeelen, elk 100, ten name der N.V. Eierveiling De rekening en verantwoording van de voederafdeeling sloot met een bedrag van 7397.35. Verkocht werden 58900 K-G. voeder. De balans sloot met een bedrag, groot 791.22. De heer Kröner bracht verslag uit namens de Finaucieele commissie en verklaarde alles in orde De commissie uitte den wensch dat de contributie regelmatig wordt opgehaald. De secretaris wilde, gezien het groote saldo, 3 maanden contributie schenken, dan kwam men ongemerkt op de halfjaarlijksche inning. De voorzitter ztide dat voorstel nog eens te willen bekijken, alvorens een voorstel te doen. Aldus oesloten. Daarna werd de agenda gewijzigd en was het woord aan den heer Stolp te Halfweg, met het onderwerp „Op welke wijze kan de Plaatselijke Vereeniging het meeste voordeel van den Bond genieten?" De spreker, een onderwijzer in de land bouw en pluimveeteelt begon met te zeggen, dat er een innig contact moet bestaan tus schen hoofdbestuur en afdeelingen Men weet te weinig vrn elkander af. Daarom besloot het hoofdbestuur alle afdeelingen te bezoe ken. Het is wel eens noodig om propaganda te maken voor den afzet van eieren, nu we vrijwel op het binnenland zijn aangewezen. Er zijn destijds pogingen aangewend om de groote pers voor het doel te mobiliseeren en burgemeester Drost had een conferentie met de journalisten gehad, doch daarna was de reclame-campagne gestaakt De eerste opzet, een grootsche reclamecampagne in de pers en op de stations bijv ging ver boven onze financieele draagkracht. Alleen reclame op de stations zou reeds f 60.000 kosten. Het zal dus op een andere manier moeten en de Prov. bonden in onze provincie, Zuid-Hol land en nu weer Utrecht, verrichten goed werk. Hoede zaak aansnijden? Spr. vond het gelukkig dat men hier geen stemmen hoort over „crisis" spelen. Duizenden menschen hebben niets met de crisis te maken en doen maar „alsof". We moeten een passende re clame maken die we kunnen betalen en een reclame voor ons ei, dat in den zomer veel beter en zekerder is dan vleesch, is op zijn plaats. In breede trekken behandelde spr. de waarde van een bondsorgaan en met ge noegen constateerde hij, dat Heiloo reeds een, abonnement voor zijn leden nam. toen nie mand er nog aan dacht. Dan is noodig controleeren van fokmate- riaal en eierproductie. Een fokstation op elke plaats zou ideaal zijn. Niet op de eerste plaats de controle op de vele eieren, doch op de kippen en vooral de hanen. Met vele voorbeelden toonde spr. aan, dat velen mee nen dat ze het weten. Jammer genoeg weten we nog veel te weinig van afstamming, zoo als spr. met voorbeelden uit de practijk aan toonde en vooral met de fok van N. H. Blauwen zijn we nog maar in de kinder schoenen. En laten we ons nu h-msch niet verbeelden dat we veel weten, want dat is gevaarlijk, als we het terrein der erfelijkheids leer betreden, weten we helaas weinig. Ja, we zullen dien kant op moeten als vee- en paardenfokkers, al kan het niet in die mate, doch ons fokmateriaal moeten we door en door kennen, wil onze pluimveestapel op peil komen. Hoe we die wetenschap machtig worden? Curcussen en excursies en een pluimveecursus is een eerste eisch. Over de huisvesting der dieren en het voederen be hoefde spr. het niet te hebben. Dat is hem wel gebleken uit de verslagen. De spreker, die vrij plotseling zijn onderwerp moest be ëindigen (door vertrek van den trein) zeide nog. dat hij graag eens terug wilde komen en een cursus wilde geven. De voorzitter bracht hem hartelijk dank voor zijn bereidwilligheid en zeide hem gaarne terug te willen zien. (Applaus). Daarna werd gepauzeerd. Eenige nieuwe leden werden voorgesteld en aangenomen. Na de rondvraag werd een verloting gehou den van pluimvee-benoodigdheden. De zoo goed geslaagde avond werd ruim 11 uur gesloten. Zeg het nu eens op. Grenville deed dit letterlijk, woord voor woord. Ge hebt een goed geheugen, neef? Uitstekend voor dingen waarin ik be lang stel. Goed zoo. Monk trad naar de vuurplaat, wierp het papier, dat hij zoo zorgvuldig opgesteld had, op het vlammende blok, drukte het met den toon van zijn laars er in en bleef toen eenigen tijd zwijgend staan kijken, tot ieder snippertje verteerd was door de vlammen. Toen wendde hij zich tot Grenville en stak hem de hand toe, eer hij ging. U heeft niets voor uzelven bedongen, zei Grenville. Ik handel voor mijn land, antwoordde Monk met waardigheid. Het gevoelen van de drie toehoorders vond uitdrukking in een geluid, dat ze niet bi; machte waren terug te houden. Monk hac hun altijd groot geleken, maar nog nooit was deze hoedanigheid zóó duidelijk aan het licht getreden, zelfs tegenover degenen, die hem het best kenden, dan op dit middernachtelijk uur, in de koninklijke slaaokamer van White- hall. Geen woord werd meer gesproken; zelfs geen „goeden nacht" of „vaarwel" tot Gren ville, die op het punt was op zijn gevaarlijke zending uit te gaan. Het leek of er niets meer gezegd kon worden na die enkele opmerking en het antwoord daarop. Iedereen weet, wat volgde op dat midder nachtelijk bezoek; hoe sir John Grenville zijn zending volbracht, Karei waarschuwde voor. HEEMSREPK. ^fier ter plaatse is deze week overleden de neer N. Kluft, welke onafgebroken meei dan een halve eeuw de Purmerender week markt bezocht heeft. LIMMEN- Het plaatselijk Crisiscomité, onder voor* zitterschap van burgemeester J. J. Nieuwen- huijsen, heeft een beroep op de burgerij ge daan. Een bedrag van f 1141.75 is bijeen gebracht. Voor een dorp, dat zóó ernstig door de crisis getroffen is, een mooi resultaat. Het plaatselijk crisiscomité, dat 20.200 K.G. zwavelzure ammoniak aanvroeg, is danig teleurgesteld, daar slechts 2400 K.G. kon worden verstrek;. Besloten is om aan hen, die er voor in aanmerking komen, elk een zak van 100 K.G. gratis uit te reiken. WARMfiNHUIZEN. Tot secretaris van de Provinciale Com missie uit de Veilingen in Noordholland is benoemd de heer P. Klant te Warmenhuizen. Bericht kwam in dat bij P. Groot te Heerhugowaard het mond en klauwzeer ge weken is, zoodat de gemeente thans weder ge heel vrij is van besmettelijke veeziekten. BERGEN. Bai-Masque Berger Revue* en Operetteclub. Dank zij den arbeid van vele leden van de Berger Revue- en Operetteclub en den be- langloozen steun van den electricien Oudes, was de danszaal van „De Rustende Jager" in een groot cabaret herschapen. Buziau, die reeds meermalen zijn vacantie in Bergen doorbracht, was ditmaal ook op het bal-masque verschenen en toonde groote belangstelling voor een Oostersche prinses, die in ongenaakbaarheid zelfs niet onder den invloed kwam van onzen beroemden komiek. Een dichter gevoelde zich in het bijzonder qangetrokken tot 'n Jazz-girl, doch deze be weeglijke en charmante schoone zweefde als een echte Jazz-girl door de zaal van den een naar den ander. Een vrouwelijke apache scheen het hart van een cowboy in brand te hebben gezet, doch gevoelde er als een echte apache meer het gevaar, juist intijds, om de vlucht van Brussel naar Breda ten uitvoer te brengen, zooals Monk verstandig geraden had; de vastbeslotenheid, waarmee de generaal den republikeinschen Raad van State dwong om voor zijn wil te buigen; het grootsche moment op den volgenden dag, toen er een wapen schouwing werd gehouden in Hyde Park van twintig duizend man, waar Lambert voorbij geleid werd met zijn scheede zonder zwaard, als gevangene, op den terugweg naar den Tower; terwijl kardinaal Mazarin het bijna bestierf van spijt, dat deze Engelsche soldaat géén staatsman met zijn eenvoudig ge zond verstand het grootste plan had verijdeld van het schranderste vernuft van de wereld. HOOFDSTUK XI. De terugkeer van den koning. De maand Mei liep op haar einde. Boven de krijtrotsen van Dover was een groote menigte verzameld. De bewoners wa- ren saamgestroomd aan de oevers; ieder ver trekje, van den kelder tot den zolder, dat maar met mogelijkheid gelegenheid kon bic den voor een persoon, werd gebruikt; daar enboven waren er aan weerskanten op de landtong tenten opgericht. Eén groote veld tent was geheel met wimpels versierd en droeg de koninklijke vlag op den vergulden top. Vele duizenden cogen keken uit over het Kanaal, om het eerste de boot in het gezicht te krijgen van de groote vloot, die Karei terugvoerde naar zijn eigen land, na al die jaren van rondzwerven. .(Wordt verygjgtji.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5