SLAPELOOS Mjjnhardt's Zenuwtabletten WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN Meisje doodgeschoten. Onrustig en Overspannen. Gebruik hierlegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 et Bij Apoth. en Drogisten. voor om in wilde bewegingen in de armen van John Raifles door de zaal te zwieren of in het strijkje haar bijzondere talenten als violiste te oemonstreeren. Een heusche haan was met zijn geliefd kippetje verschenen, dat hij den geheelen avond trouw bleef, terwij! een paar aardige divanpoppen zich af en toe uitstekend amuseerenden met 'n paar pierrots De aanwezige clowns werkten als in het cir cus bij voorkeur afzonderlijk, daarbij een opa, die een slipperte maakte en een oude heks of een boertje tot het middelpunt van hun grappen makende. Gelukkig voor een paar waardige Chinee- zen. waren er geen Japanners op het bal, zoodat de jury geen zitting van den Volken bond behoefde te houden en deze zonen uit het Hemelsche rijk rustig hun volle attentie aan een paar zigeunerinnen konden wijden. Een waardig rococopaar maakte de herin nering levendig aan de zwierige menuet, doch al spoedig voelde hij zich tot een aller liefst vrouwelijk vraagteeken aangetrokken, waarop zij zich in vroolijke stemming maar met Pijpje Drop in de champagnebar ging amuseeren. Een type aristocraat danste af wisselend met een aardige badschoone, een teere vlinder, een duivelinnetje of een ma troosje, terwijl een Fransch boerinnetje blijk baar van oordeel was, dat een slaapwande laar tot het toppunt van de attracties be hoorde. Het beroemde Mick Mousepaar was ook hier verschenen, verdienstelijk de bekende tee- kenfilm uitbeeldende. Tot groote voldoening van het talrijke pu bliek kwam de echte carnavalsstemming er dan ook spoedig in en zelfs de beide heusche dienaren van den heiligen Hermandad be gonnen plezier in 't geval te krijgen. Waar- om een van hen op 'n dergelijken avond met de revolver in den gordel moet rondstappen, is ons alermindst duidelijk. Wel waren er ver schillende gemaskerden die aan het Wilde Westen herinnerden, doch per slot van reke ning is dit maar schijn en doet het nuchter beschouwd wel ietwat belachelijk aan om op zoo'n intiem dorpsfeest de mannen van het gezag zoo tot de tanden bewapend te zien. Wij waren wel ietwat verwonderd over het feit, dat in dezen tijd van malaise een der gelijke avond nog zoo in alle opzichten kon slagen, doch velen verzekerden ons, dat ze juist vanwege de malaise een dergelijken avond noodig hebben. Wanneer het goed gaat heet het „dat men de blommetjes we! eens buiten mag zetten", en zoo zullen de menschen, als kuddedieren, wel altijd rede nen vinden om eens echt uit te zijn. De jeugd in alle tijden heeft dit noodig en het zij haar van harte gegund. Op dergelijke avonden komeu de Hollan ders, die wel eens te vaak voor nuchtere za kelijke naturen worden gehouden, evenals bij 't ijsvermaak, los en 't hoogtepunt wordt dan steeds bereikt, wanneer door duizenden in een kring de volksliederen: „En dat wij toffe jongens zijnen ,>Wij gaan nog niet naar huis'' worden aangeheven. De Berger Revue- en Operetteclub kan zeer zeker met voldoening op het geslaagde feest terug zien. Het bestuur was dan ook dermate tevreden, dat de club ook het vol gend jaar een dergelijken avond zal organi- seeren en de twee damesleden van de jury ieder een mooi bloemstuk aanbood. De jury kende de volgende prijzen toe: Dames-enkelingen, mooiste dame: le prijs Vraagteeken, mej. W. Snijders, Alkmaar; 2de prijs Jazz-girl, mej. Witvliet, Alk maar, aan wie tevens de door den heer Blombergen beschikbaar gestelde prijs voor de dame, die het best in haar rol bleef, werd toegekend, bestaande in een permanent- wave; 3e prijs: Oostersche danseres, mej. G. Bas; 4e prijs Wit-zwart, Dora Ehiin 5e prijs Dominospel, mej. Daatselaar; 6e prijs Zigeunerin, mej. M. Bart te Win kel; Origineelste dame: le prijs Vóór 50 jaar, Jo Koenen, Alk maar; 2e prijs Tooverheks, mej. A. Beeldman; 3e prijs Apache, mej. Mönje, Alkmaar; 4e prijs Kapper-revue-girl, mej. F. de Groot; 5e prijs S K.S.-wafels, mej. Van der Garde, Schoorl Heeren-enkelingen, mooiste heer: le prijs Gele Pierrot, J. Kamp, Alkmaar; 2e prijs Cowboy, H. Daatselaar; 3e brijs Clown. J. Glorie. Origineelste heer: le prijs: Buziau, B. ter Hall, aan wien te vens de door den heer Blombergen beschik baar gestelde prijs werd toegekend voor den heer, die het best in zijn rol bleef; 2e prijs Aristocraat, C. Geuzebroek; 3e prijs Opa maakt een slippertje, P. C. Briefjes 4e prijs Prikkebeen, W. Kofman; 5e prijs Pijpje drop, J, Stekelbos. Paren, mooiste paar: le prijs Divanpoppen, Tine Beeldman en Ureta Otsen; 2e prijs Danspaar, dames M. Hofman en N. van der Laan, Alkmaar; 3e prijs Jazzpaar. mej. J. Schaak, Heiloo en S. Waagmeester, Limmen; 4e prijs Rococopaar M. de Saint en Tine Feld; 5e prijs Zigeunerinnen, dames C. van Ek ster en B. Schal; 6e prijs Chineezen, W. en P. van Hane- ghem. Alkmaar. Origineelste paar: le prijs Haan en kip, mej. A. Duits en mei. T. Schimpp; 2e prijs Mickv Mouse, mej. Donkersloot en de heer H. Plomper; Extraprijs, aangeboden door het Kappers- huis Duits (permanent-wave voor dame en cadeau voor heer) voor de mooiste pierrot en pierrette: mei. B. Jonker en de heer G. Kuiper. Alkmaar. Groepen: le prijs Kaartspel, dames A. van der Lans es. Jlechtszakw KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 4 Maart 1932. P. G. te Zuid-Scharwoude. overtreding Ar beidswet, 6 boete of 6 dagen hechtenis. W. S- E. te Den Helder, overtreding W oon- wagenwet, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Th. N. S. te Limmen, overtreding Drank wet, 40 boete of 40 dagen hechtenis. D. M te Heiloo. overtreding IJkwef, 7 X f 0.50 boete en 2 X f 5 boete of 7 X 1 en 2 X 1 week tuchtschool. Th. de W. te Limmen. H. A P, P. K te Nieuwe Niedorp, straatschenderij, beiden teruggave ouders. P. D. te Egmond aan Zee, J. G. te St Pancras, overtreding Jachtwet, de le f 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 2e f -0 boete of 20 dagen hechtenis. K. V. te Alkmaar. M. H te Hoorn. J K te Zuid- en Noordschermer, overtreding Open bare middelen van vervoer. De le en 2e ieder f 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 3e 6 boete of 6 dagen hechtenis. J. J. A.. C. J. v. d. L. te Bergen. H de G. te Egmond-Binner. J. R. te Den Helder, J B. te Noordscharwoude, S. V te Petten, J. P. te Alkmaar, dronkenschap, de le, 2e, 3e, 4e, 5e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 6e 3 dagen hechtenis, de 7e 9 boete of 9 dagen hechtenis J. J. S. te Egmond aan den Hoef. J. J. W., C. Z. te Egmond-Binnen, W D. te Amster dam, L. W. te Utrecht, J W. te Groningen, G. S. te Zaandam, S. S. te Den Helder, J. S te Alkmaar, overtreding Politieverordening, de le, 2e, 3e, 7e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 4e. 5e, 6e, 8e, 9e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. W. J. B., F. S te Castricum, M B. te Bergen, S. P. te Heiloo, P. N. P., H. M. R., H. T. S. te Alkmaar, G. S. F. te Hilversum, K. S. te Rustenburg, S. C. te Beemster, N. H. G. D. te Amsterdam, A. M-, J T. te Oter- leek. J. P. E., J. G. te Hoogwoud, S P. v. N., A. J. de V., W. L. te Den Helder. W. D. te Oudorp, D. S. te Heerhugowaard, S J. te Purmerend, S. A. te Broek op Langendijk. overtreding Motor- en Rijwielwet, de le, 3e, 10e, 11e, 15e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 2e. 9e, 12e ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 4e, 6e, 13e, 19e, 20e, 22e ieder f 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 5e 6 boete of 1 week tuchtschool, de 7e 2 en 1 boete of 2 en 1 dag hechtenis, de 8e 8 boete en 4 boete of 8 en 4 dagen hech tenis, de 14e 4 en 6 boete of 4 en 6 dagen hechtenis, de 16e 40 boete of 40 dagen hechtenis, de 17e 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 18e en 21e ieder 7 boete of 7 dagen hechtenis. SCHRIFTELIJKE UITSPRAKEN. B. J. v. W. te Beverwijk, W. J. te Alkmaar, overtreding Motorwet, de le vrijspraak, de 2e f 7 boete of 7 dagen hechtenis. IN- EN UITBREKER STAAT VOOR DE RECHTBANK. Voor de rechtbank te Rotterdam is een zaak behandeld tegen een bekenden Rotter- damschen inbreker, die eenige jaren geleden uit de strafgevangenis te Scheveningen is ontsnapt. De man heeft zich ongeveer twee jaar schuil weten te houden, maar ten slotte werd hij door de Rotterdamsche politie aan gehouden. In zijn woning werd een keur van inbrekerswerktuigen gevonden, waaron der zich behalve een hydraulische pomp ook een traangaspistool bevond, dat den vorm had van een vulpenhouder. De zaak waarvoor de inbreker zich te ver antwoorden had, betrof een diefstal bij den inmiddels overleden tandarts J. de Vries aan den Coolsingel te Rotterdam. Verdachte had kennis gemaakt met de dienstbode van den dokter en van haar had hij den huissleutel gekregen, waarvoor zij 300 zou hebben ontvangen. Bij den arts waren 900, een gouden sigarettenkoker en eenige gouden sie raden, te zamen ter waarde van 100 gesto len. De rechtbank behandelde eerst de zaak te gen de dienstbode, die volledig bekende. De vertegenwoordiger van het O.M., mr. E. D. H. Schutter, hield er rekening mede, dat het feit al zoo lang geleden is gepleegd en dat verdachte zich in dien tijd niet weer heeft misdragen. Hij eischte daarom een ge vangenisstraf voor den tijd van zes maan den voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Voor de behandeling van de zaak tegen den inbreker bestond er zooveel belangstel ling, dat niet allen konden worden toegela ten. De rijksveldwachters hebben de binnen plaats, toen men niet wilde weggaan nadat de deuren van de tribune gesloten waren, omdat ze vol was, met behulp van hun gum mistokken vrijgemaakt. Verdachte ontkende iets met deze zaak uit staande te hebben. In Scheveningen moet hij nog vier jaar en drie maanden doorbrengen. Hij verklaarde voorts de vorige verdachte en haar vriendin bij zich in huis te hebben ge nomen, maar hij had haar de deur gewezen, omdat zij een onzedelijk leven leidden. Ver dachte vermoedt, dat de vrouwen uit wraak verklaren dat hij bij den tandarts heeft ge stolen. De vrouw van verdachte bevestigde het verhool over de beide vrouwen. Op den avond van de inbraak was verdachte thuis geweest. Na verder getuigenverhoor achtte de ver tegenwoordiger van het O.M. het ten laste gelegde bewezen. De eisch luidde: een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. Uitspraak 18 Maart. EEN LIEFHEBBENDE ECHTGENOOT. Wilde haar man van kam laten maken. Voor de rechtbank te Winschoten stond Vrijdag terecht een gehuwde, 32-jarige vrouw uit Oudepekela, thans verblijvende te Valtermond. Haar wordt ten laste gelegd, dat ze op 4 November heeft getracht een man te bewegen haar man van het leven te beroo- ven door hem 200 te beloven. Ze vroeg hem of hij tot een moord in staat was en toen hij daarop bevestigend antwoordde, zeide zij„Wil je mijn man ver moorden? Je kunt er 200 mee verdienen". Toen de man vroeg, hoe ze dat dan wilde doen, bracht ze hem naar de trap van haar woning en zeide hem, dat haar man op 6 Nov. des. morgens om 4 uur van die trap zou komen en zij dan zou zorgen, dat het donker was, door de stop uit het electrisch schakel bord te draaien. Daarna heeft ze den man een briefje gegeven, waarin zij verklaarde, 200 te betalen aan den man of diens vrouw, zoo dra hij haar man zou hebben vermoord. Ech ter is de man op haar voorstel niet ingegaan. De eisch was vier maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De dader gearresteerd. De gemeente Naaldwijk is Zaterdag in den laten avond in opschudding gebracht door een vreeselijk drama, dat zich heeft af gespeeld in de Kerkstraat. Omstreeks half elf liep daar de 16-jarige dienstbode C. van der Caay, in gezelschap van een kennis. Het meisje, dat een feest avond had meegemaakt, was op weg naar haar woning. Plotseling kwam haar de 22-jarige letterzetter H. Bliek, die verschil lende malen toenadering tot het meisje ge zocht had, doch steeds door haar was afge wezen, achterop loojjen. De jonge man haal de een revolver te voorschijn en loste een schot op het meisje, dat haar door den slaap ging en onmiddellijk den dood tengevolge had. Door c'e verwarring, die na deze vree- selijke daad ontstond van alle kanten kwamen menschen toeloopen wist de da der te ontkomen. Later bleek, dat hij zich naar de woning van zijn pleegouders had begeven. Daar de burgemeester, de heer Elson, niet in zijn gemeente vertoefde, is de loco-burge meester, de heer A. L. Verhagen, opgetreden als hulp-officier van justitie en geassisteerd door twee agenten, heeft hij den dader in ge melde woning gearresteerd en naar het poli tiebureau doen overbrengen. Dit geschiedGe ten aanschouwe van zeer veel inwoners, wie het opviel, dat BI. oogenschijnlijk niet onder den indruk was, aangezien hij glimlachend tusschen zijn bewakers voortliep. Nadat hem een verhoor was afgenomen, waarbij hij een volledige bekentenis aflegde het misdrijf geldt zoo goed als zeker een wraakneming voor de afwijzende houding van het meisje is BI. naar Honselersdijk getransporteerd en in deze plaats in de cel opgesloten. Het lijk van het meisje is naar het St. Martinus Gesticht te Naaldijk overgebracht. Vandaag zal dokter Hulst uit Leiden de sec tie verrichten. De burgemeester van Naald wijk, die gistermorgen in zijn gemeente is teruggekeerd, heeft zich den geheelen daj£ met deze droevige zaak bezig gehouden. Kort na den aanslag is het parket te 's Gra- venhage gewaarschuwd. Het gebeurde heeft te Naaldwijk, waar zich een dergelijk feit nog nimmer heeft af gespeeld, groote ontsteltenis veroorzaakt. De jongeling was abnormaal. In verband met den moord vernemen wij nog, dat de dader eenigen tijd omgang met het meisje heeft gehad. Hij stond bekend als een geëxalteerde geest. Aan een wraakne ming moet niet in die eerste plaats worden gedacht. Het meisje is veeleer het slachtoffer geworden van de abnormale geestesgesteld heid van den jongen man. Ook het feit, dat de moord is gepleegd in de onmiddellijke na bijheid van een drukke winkelstraat en dat de dader rustig naar huis is gewandeld, toen hij den moord had begaan, wijst op een hoo- ge mate van abnormaliteit. Van het meisje had hij reeds langen tijd afgezien. WERKLOOSHEID. Op 30 Januari ruim een kwart mülioen werkloozen. Aan een door het ministerie van binnen- landsche zaken en landbouw verstrekt over zicht van gegevens inzake werkloozenzorg over het tijdvak van 3 tot en met 30 Januari 1932 ontleenen wij, dat door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies van Staat c.q. provincie) aan werkloozensteun uitgegeven werd 3.370.655 en voor werkverschaffing 1.822.945, terwijl door werkloozenkassen 4.842 987 werd uitbetaald. Het Rijk betaalde 1.070.000. Het aantal werkloozen, dat op 30 Januari 1932 bij het orgaan der arbeidsbemiddeling stond ingeschreven, bedroeg 252.999. Bovendien waren er nog 3386 gedeeltelijke werkloozen en 2769 werklooze vrouwen TWEEDE KAMER. Suikeraccijns. Van het wetsontwerp, dat o.m. den suiker accijns met opcenten belast, heeft de minister van financiën een notr van wijziging inge diend. De navordering van de opcenten op den suikeraccijns voor op 1 April 1932 aan wezige voorraden treft alleen suiker in na- tura en niet de suikerhoudende goederen, ver mits deze als zoodanig niet aan accijnshef fing en dus ook nei taan opcentenheffing zijn onderworpen. Voor zoover op genoemden datum suikerhoudende goederen in afgewerk- ten staat of in den vorm van halffabrikaat aanwezig zijn, is voor de suiker, die voor de bereiding daarvan is gebezigd, derhalve aan accijns slechts 22.50 per 100 K G. betaald. Maar dan behoort cok, indien deze producten onder teruggaaf van accijns worden uitge voerd, die teruggaaf beperkt*te blijven tot 22.50 per 100 K.G. suiker. De ontworpen bepa'ing strekt cm dit alsnog duidelijk vast te stellen. IN NACHTKI EEREN BIJ DE KACHEL. De man in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. Zaterdagochtend kwam de 29jarige Tim mermans, wonende met zijn moeder aan het Koeplein te Leeuwarden, in nachtgewaad te dicht bij een fel brandende kacliei De kleeren vlogen in brand; pogingen van het slacht offer zelf om de vlammen te blusschen, mis lukten. Kort na het ongeval is de man aan de bekomen wonden overleden. BUITENLANDSCH SCHOENWERK EN DE CONTINGENTEERING. De Vereeniging van agenten en grossiers in buitenlandsch schoenwerk hield dezer da gen te Amsterdam een vergadering, waar de contingenteering in den breede werd bespro ken, alsook de tekortkomingen in de nieuwe wet, o.a lo. van artikelen die niet in Neder land vervaardigd worden; 2o. opvattingen van het crisisbureau en douane betreffende artikelen geheel of gedeeltelijk van leder; 3o. uitbreiding van den invoer van artikelen niel geheel van leder, etc. Het bestuur werd opgedragen zich met de daarvoor in aanmerking komende regeerings- lichamen in verbinding te stellen, opdat de belangen zoowel van de grossiers als van de agenten bij het treffen van maatregelen niet zouden worden over het hoofd gezien. GEBREK AAN DRINKWATER. In Limmer heerscht door den buitenge woon geringen regenval de laatste weken groot gebrek aan drinkwater en thans is het zoover, dat alle voorraden bij openbare ge bouwen, als scholen, kerken enz. is opge bruikt. Particulieren hebben reeds de vorige week leidingwater aangevoerd van Sneek, Joure, Bolsward en zelfs van Amsterdam, terwijl ook van gemeentewege de laatste da gen drinkwater verkrijgbaar wordt gesteld, hetgeen per tankauto uit Joure wordt aange voerd Het laat zich indenken, dat de burgerij in Lemmer zeer naar een waterleiding uitziet, waartoe reeds de raad het vorig jaar besloot. DE OVERBRUGGING ONZER GROOTE RIVIEREN. Naar het „Dgbl. van Noord-Brabant" ver neemt zou met den bouw der brug over het Hol'andsch Diep bij Moerdijk reeds in 1933 worden aangevangen, om daarmede in 1927 gereed te zijn. Met den bouw der brug bij Dordrecht zou begonnen worden ;n 1935. Ook deze brug zou dan in 1917 gereed komen. HET CONFLICT IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. „St. Lambertus" en „Unitas" wen- schen een nieuwe conferentie met de werkgevers. In de Zaterdag gehouden vergadering van de stakende leden van den r.k. textielarbei- dersbond „St. Lambertus", afdeeling En schedé, heeft voorzitter A. v. d. Meys het resultaat van de met de werkgevers gevoerde onderhandelingen meegedeeld. Het hoofdbestuur achtte het, gezien zijn eens ingenomen standpunt, niet verantwoord, de voorstellen der werkgevers, vervat in hun schrijven van 18 Februari, te verwerpen Mitsaien zal het hoofdbestuur aan den bur gemeester van Enschedé berichten, dat het een bespreking met de werkgevers op grond slag van hun brief van 18 Februari zal aan vaarden. In de vergadering van Zaterdag werden verschillende wenschen geuit, die naar het oordeel van het hoofdbestuur voor bespreking met de werkgevers in aanmerking komen, ter wijl een belangrijk deel der vergadering de meening bleef toegedaan, dat de tweede 5 loonsverlaging zonder meer teruggenomen dient te worden. Het hoofdbestuur handhaafde wat dit laat ste betreft zijn eigen standpunt, waarna de vergadering werd beëindigd met een verzoek aan de leden om de consequenties van dit standpunt te aanvaarden. Zaterdag vergaderden ook de leden-stakers van de afdeeling Enschedé van den chr. tex- tielarbeidersbond „Unitas" ter bespreking van het verder in te nemen standpunt naar aanleiding van de laatstgehouden conferen burge- tie te Amsterdam onder leiding van meester Bergsma. Bondsbestuurder J. Vunderink bracht ver slag van de conferentie uit en deed mededee! ling van het standpunt, dat volgens het hoofdbestuur van „Unitas" in de thans ont stane situatie moet worden ingenomen, n 1* dat het wenschelijk is, op basis van het schrij ven der werkgevers d.d. 18 Februari j.1 0i~ nieuw een conferentie met hen te beleggen onder leiding van den burgemeester van En schedé en dan te trachten tot een behoorlijke beëindiging van het conflict te komen. Na uitvoerige besprekingen werd het standpunt van het hoofdbestuur bij acclama tie door de vergadering goedgekeurd. Geen eensgezind standpunt tus schen de arbeidersbonden. In een Zaterdag te Utrecht gehouden combineerde bestuursvergadering van de r.k. christ. en moderne textielarbeidersbonden is gebleken, dat er geen overeenstemming be staat tusschen de christ. en r.k. bonden eener- zijds over de voorstellen der werkgevers. Op deze vergadering is gebleken, dat de drie or ganisaties niet tot een eensgezind standpunt konden geraken. De samenwerking tusschen de drie organisaties is echter nog niet ver broken. Er blijft nog contact bestaan. GEEN TEXTIELSTRIJD IN ALMELO Groote vraag voor het binnenland naar fantasie stoffen. De firma J. ten Bos te Almelo heeft mede gedeeld, de loonsverlaging, die zij aanvan kelijk had aangekondigd, niet te zullen invoe ren in haar weverij. Dit staat, naar het Hbl. meen te weten, in verband met het feit, dat de firma Ten Bos, die zich meer en meer heeft gespecialiseerd op fantasiestoffen voor de binnenlandsche markt er in gslaagd is haar afzetgebied aanmerke- lijk te vergrooten, zocdat zelfs tot uitbreiding van haar bedrijf overgegaan moest worden. Ondertusschen is dezer dagen te Almelo overeenstemming bereikt tusschen de fabri kanten in de textielindustrie en de vier groot ste samenwerkende organisaties van textiel- arbeders over de in te voeren loonsverlaging. Deze is reeds in ledenvergadringen van twee dier organisaties aangenomen, terwijl ver wacht mag worden, dat ook de leden der overige twee bonden het accoord zullen aan vaarden, zoodat er geen strijd in de Almelo- sche textielindustrie zal komen. TWEE BETOOGINGEN TE AMSTERDAM. De S.D.A.P. en de C.P.H.. kele incidenten. En- Zaterdag zijn te Amsterdam twee demon stratieve optochten door de binnenstad ge trokken, welke daar zeer veel drukte veroor zaakte en sterk de publieke belangstelling gehad hebben. Twee elkander vijandige stoe ten, en vandaar dat de politie in bijzon-"' der grooten getale op de been was. Op enkele kleine schermutselingen na is zij daarin goed geslaagd. S.D.A.P. en N.V.V. begonnen den dag met een provinciaal congres in het gebouw van de A.M.J.V., waar o.a. de heer E. Ku- pers het woord heeft gevoerd en een tweetal resoluties werd aangenomen inzake eischen op het gebied van werkloozenzorg en ten ba te van het land- en tuinbouwbedrijf. Op het Museumplein werd tusschen half drie en half vier een optocht gevormd, waar aan ook groepen uit de provincie deelnamen, 't Werd een enorme stoet van zeker ruim 20.000 personen, met tallooze roode vlaggen en groote doeken en borden met propagan- daleuzen in verband met de acties van den dag. Vóór in den optocht liepen de voormannen van partij- en vakverbonasbesturen mee, o.a. de heeren ir. Albarda en Oudegeest en voorts»1 trok ook dr. Wibaut met hen mede. In rustig tempo en volmaakte kalmte er was geen muziek en er werd weinig ge zongen ging de optocht naar den Dam. Ruim een uur duurde het voorbijtrekken van den stoet, waarin achteraan een groep van een paar duizend leden van het N.A.S. met haar vaandels en doeken meeliep. Tot groote ergernis van de communisten had het N.A.S. zich bij deze betooging van de S.D.A.P. aan gesloten. De S.D.A.P. had als voorwaarde gesteld, dat geen tegen het crisiscomité ge richte doeken zouden worden meegevoerd. Toen op het Koningsplein bleek, dat aan de ze voorwaarde niet voldaan was, hebben eenige orde-commissarissen van de S.D.A.P. dat dcek uit den stoet verwijderd, hetgeen tot een klein handgemeen aanleiding heeft ge geven. De communisten. In een aantal van ongeveer duizend per sonen zijn de Amsterdamsche leden van de C.P.H. op hun beurt tegen 3 uur op het Am- stelveld samengekomen voor een demonstra tie. Een klein muziekkorps van Roode Front strijders en een groep trommelslagers open den den stoet, waarin de noodige doeken met communistische leuzen niet ontbraken. In den optocht reed o.a. per auto een on smakelijke maskerade-groep mede, welke be- 143. „Kom maar eens mee ventje", zei de grootste kikker te gen Tuimeltje en ze tilden hem op en hingen hem aan een waschdraad. „De koning heeft gezegd", begonnen ze hem te plagen, „dat je uit moest luchten en je blijft hier dus maar rus tig hangen tot je weer lekker frisch bent". Toen gingen ze weg en hing Tuimeltje moederziel alleen te drogen. 144. Heel den middag hing Tuimeltje nu al aan den draad en de torretjes waren overal naar hem aan het zoeken. Toen ze hem eindelijk vonden moesten ze heel hard lachen en begonnen direct zijn muts te betasten. „We moesten Tuimeltje maar eens beetnemen", zeiden ze stilletjes tegen elkaar. „Hij kan op ons toch niet kwaad worden, want wij hebben hem gered", en zij namen de muts van den draad en renden er mee weg.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6