Aqmda Amstecdamsdie Jieucs WzetAecidu Het vergiftigingsgeval te Bergen. "4.1/4 Beide verdachten tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dinsdag 8 Maart. 1012 en 21 kunsttentoonstelling in het Stedelijk museum. 7.30 uur, Cinema Americain: Zeeschui mers (sens); boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De roos van Marokko (rom.), 2. De opi umsmokkelaars (sens boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Mijn hart ver langt naar liefde (kom.); voor alle leeftij den. 7.30 uur, Bioscoop Harmonie: Het geheim van den derden nacht (sens.); boven 18 j. Woensdag 9 Maart. 1012 en 2—4 kunsttentoonstelling in het stedelijk museum. 2.30 uur, Victoria-theater, kindervoorstel ling: hoofdnummer Kwatta-soldaten. 7.30 uur, Cinema Americain: Zeeschui mers (sens boven 18 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: 1. De roos van Marokko (rom.), 2. De opi umsmokkelaars (sens.); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Mijn hart ver langt naar liefde (kom.); voor alle leeftij den. 7.30 uur, Bioscoop Harmonie: Het geheim van den derden nacnt (sens.); boven 18 jaar. 8 uur, Waakt en Bidt, middernachtzen ding-avond, spreker de heer P. P. Harten- dorf uit Haarlem. 8 uur, De Unie, lezing Ned. Vegetariërs- bond door den heer B. C. Kool uit Den 'Haag. 8 uur, „De Graanhandel" Luttik-Oudorp, lezing met lichtbeelden door den heer M. Adeliaar: Waarom tegenstander van begra ven. 8 uur, De Rustende Jager te Heiloo, op voering kinderzangspel door kinderkoor Harmonie. twee vluchtelingen nog gezien, maar het mocht hen niet gelukken ze aan te houden. De aangehoudene bleek een koopman te zijn uit Rotterdam. Hij vertelde, dat er iemand bij hem was gekomen, die als tus- schenpersoon optrad om hem een partij morphine te verkoopen. Wie deze menschen geweest zijn, kon hij niet vertellen. De politie heeft de weggeworpen tasch we ten op te visschen en daarin bleek een partij doosjes te zitten welke morphine-ampullen be vatte. Bovendien waren er ook nog ampul len arsenicum, neosalversaan, insuline en kamferaether in. Men vermoedt, dat de ge- heele partij afkomstig is van diefstal en dat de dieven er in den smokkelhandel geen al- zetgebied voor hebben kunnen vinden, zoo dat zij op deze wijze hebben geprobeerd de waren van de hand te doen. Aangenomen wordt, dat de zending bestemd is voor een dokter in de provincie, die een apotheek houdt. De zending is afgezonden door Bro- cafarm (de N.V. Kon. Pharm. Fabriek Bro- cades en Stheeman en Pharmacia). Men heeft de fabriek van de vondst in kennis ge steld, maar daar werd nog niets vermist. De aangehouden man is weer op vrije voe ten gesteld, omdat er nog geen koop tof stand is gekomen, zoodat de man no«- p n strcr ?nr feit heeft gepleegd. EEN RAZZIA In dep nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Rotterdamsche politie een raz zia gehouden op het handelsterrein, na bij de Spoorweghaven te Rotterdam, in verband met het feit, dat bekend was geworden, dat tal van vreemdelingen zich ophielden in daar staanden bana nenwagens van de Nederlandsche spoor wegen. Het resultaat was, dat werden aangehouden 5 Estlanders, 5 Finnen. 1 Roemeen, 1 Duitscher en 1 Zuid-Slaviër. De 13 mannen zijn ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld. WAT STAAT TWENTE TE WACHTEN? De nieuwe voorwaarden der werk gevers, op grondslag waarvan de confessioneele arbeiders weder wil len confereeren. Zooals gemeld, zijn de confessioneele textielarbeidersbonden op grondslag van het schrijven der werkgevers van 18 Februari tot nader overleg bereid. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat op dezen grondslag het textielconflict zal kunnen worden beëindigd. Het schrijven der werkgevers, komt volgens het Hbl., op het volgende neer. In de eerste plaats wordt aangetoond waarom loonsverlaging absoluut nood zakelijk moet worden geacht. De daling van de goudwaarde in Engeland en Ja pan, de Egnelsche prohibitieve invoer rechten en de lagere loonen in andere landen maken concurrentie onmogelijk. Als bewijs, dat de industrie in buiten gewoon moeilijke omstandigheden ver keert, wordt aangehaald, dat ook de fa brieken, daar de 10 verlaging reeds is ingevoerd, toch niet volop werk heb ben en dat de fabrieken, waar gestaakt wordt, toch even goed met hun voorra den blijven zitten. Blijven de arbeiders zich verzetten tegen de 10 loonsverlaging dan zijn van Maart tftJW. Op&ave van Hoordhollandsch l,aii<10ouncre<liet -W. (Ontvangen per draadloore telefoon). Koers van heden te: STAATSLEEN1NGEN. 4y, Nederl 1917 4 1931 B ANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000 Koloniale Bank Ned Ind. Haneldsbank D. Reichsbank INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert Küchenm. Acc. Nederl. Ford Philips Gloeit Gem Bezit Unilevert INDUSTR. OND. BU1TENL. Am. Smelting Anaconda Ass. Gas Electr Bethleh Steel Cities Service General Aviation Steel comm Studebaker i U. S. Leather i Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur i Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions i MIJNBOUW. Alg Explor. Mij.. Boeton i Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. i Perlak i Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem. Eig Kon. Ned. Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembah i AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert Union Pacific Wabash 'Exdividend. PROLONGATIE Vo t Ex claim. WISSr NIET OFFICIEEL. Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Scb. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Italil i Vorige koers 97% 94 81'/» 59% 61 98 43 258/4 65 5% 142 75% 118>/4 188/1# 22%, 41/8 24l3/'i6 71/8 3%6 521/4 11% 3 74. 1848/4 145 91 431/4 30 50 100 21 79 1441/4 1648/8 107% 67/l6 4% 477i8 18% 251/8 19 1 Vis 3% 2% 16 I48/4 64V» 164i/, 28 187 219% 881/j I28/4 90 4 e koers 1 dCE Heden 1 OERSEN AMSTERDAM. pl.m. 1.30 pl.m. 1.45 «>0»C 8 b pl.m. 2.15 58 V, 61 - 58% 43 64 48/4 140 76 117 4->/, 75j-% II78/4.9 75% 119-% 75%.) 17'/, 213/4 3% 24 7 2~%6-2 24%s-l 24% 50'/, 11'/, 3 3 3%o 184 145 91 43 184-J 182-5 1848/4 98 21 78 101-1 142 1581/4 104 4% 1581-9) 1581-9) IO43/4 1581-»/, 6% 46% 18 25 18 468/4.7 47 1 1 IS - 160 27 182 215 88% pCt. Vorige Koers op koers heden 2 uui 1 8.SO 9.00 59.05 59.15 9.79 9.77 34.65 34.65 48.02'/, 48.12'/, 00 00 48 15 48.25 4815 48.50 47.00 48.— 2.491% 2.48% 12 90 12.95 er maar twee mogelijkheden, aldus dit schrijven: óf de industrie zal afbrokke len totdat de blijvende werkgelegenheid tot een fractie van haar vroegeren om vang is ingekrompen, óf een tijdelijke werkloosheid van een geweldigen om vang zal met alle ellende, die daardoor geleden wordt, de noodzakelijkheid van een aanmerkelijk lager loonpeil op steeds hardhandiger wijze aan de arbei ders duidelijk maken. 1 In het schrijven wordt in overweging i gegeven, een weg te kiezen, welke langs de minste ellende voert, zich rekenschap te geven van de feiten en dan aanvaar den wat onvermijdelijk is. i Vervolgens worden de concessies aan gegeven. waartoe de werkgevers alsnog bereid zijn. De werkgevers willen de tweede 5 loonsverlaging verschuiven tot zes weken na de opheffing van de staking. De fabrieken van de firma Jan- nink te Enschede en de stoomspinnerij „Twente" te Almelo zullen worden opengesteld. Als deze weer rationeel kunnen draaien, zal over het geschil bij Jannink met betrekkng tot de acht-, negen- en twaalf-getouwen-wevers een commissie van arbitrage worden inge steld op een loonbasis van 31, 32 en 36 gulden, met dien verstande, dat na de arbitrage uitspraak ook op deze wevers, tegelijk met die in andere fabrieken, de 10 loonsverlaging zal worden toege past. HET CAO. IN" HET BAKKERS BEDRIJF. De secretaris der centrale bedrijfscommis- sie voor het bakkersbedrijf deelt mede, dat de onderhandelingen over een C.A.O. gisteren zijn voortgezet. In de volgende week Vrijdag te houden vergadering zullen de organisaties haar beslissing kenbaar moeten maken. EEN ONDERZOEK NAAR DE ENGELSCHE TARIEFSBEPALINGEN. Naar wij vernemen heeft mr. A. C. Jose- phus Jitta, secretaris der Nederlandsche Ver- eeniging voor den Vrijhandel, dezer dagen een bezoek gebracht aan Engeland om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie in dat land in verband met de nieu we tariefsbepalingen en moeilijkheden, wel ke daarvan voor den handel het gevolg zijn. Mr. Joeephus Jitta heeft besprekingen ge voerd met politici en economen van verschil lende richtingen. HET CONFLICT IN DE FR1ESCHE ZUIVELINDUSTRIE. De rijksbemiddelaar J. B. Westerdijk heeft partijen, betrokken in het conflict in de zui velindustrie in Friesland, opgeroepen op 14 Maart a s. op het gemeentehuis te Leeuwar den. HET CONFLICT IN DE MEUBEL INDUSTRIE. De rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. heeft inlichtingen gevraagd aan de partijen, betrokken in het conflict in de meubelin dustrie, waarbij de organisaties in het gc- heele land betrokken zijn. DE DOODSLAG TE NAALDWIJK. De dader in hechtenis genomen. De 22-jarige letterzetter B., die de 16-jari- ge dienstbode te Naaldwijk dood schoot, is in het huis vau bewaring te Den Haag inge sloten. JHR. MR. DE GEER LID DER TWEEDE KAMER. De voorzitter van het Centraal stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer heeft in de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. J. Schokking, tot lid dier Kamer benoemd verklaard jhr. mr. D. J. de Geer. H.M. DE KONINGIN NAAR 'T LOO. H.M. de koning heeft zich hedenmiddag voor enkele dagen naar het Loo begeven. DE MOODENAAR VOORGELEID. De 22-jarige letterzetter B., die Zondag de 16-jarige dienstbode Coba van der Kaal te Naaldwijk heeft doodgeschoten is heden voor den officier van justitie van de Haag- sche rechtbank geleid. naar waarnemingen, verricht in den morgen van 8 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 781,6 mM. te Vardö. Laagste barometerstand 744.6 mM. te Groningen. Verwachting, geldig tot den avond van 9 Maart: Krachtige later tijdelijke afnemende N.W. tot Z.W. wind; zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen; waarschijnlijk sneeuw- of re genbuien; aanvankelijk kouder. Overzicht. Terwijl het Noorden van Europa onder den invloed bleef van de hoogen druk met toenemende vorst, heeft op de Noordzee in den nacht zich een diepe depressie ontwik keld, die Noordwester storm brengt en zich in Zuidwestelijke richting verplaatst. Ten Westen van Ierland schijnt een volgende daling te naderen, die in Spanje reeds regen brengt. In Scandinavië en Duitschland valt op vele plaatsen reeds sneeuw. In Frankrijk- waaien krachtige Westelijke winden en steeg de temperatuur. In Schotland daalde zij tot onder het vriespunt. Door de groote tegen stellingen in temperatuur en de snelle veran deringen is nog ongestadig weer voor de volgende dagen te wachten. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt heden om 2.10 uur aan alle posten Weest op uw hoede en om 7.40 uur aan alle posten: Wordt verwacht storin uit 't Noordwesten. Voor de uitspraak in de vergiftigingszaak te Bergen was heden groote belangstelling. Ondanks den kouden noordenwind stond reeds een half uur vóór den aanvang van de zitting een groot aantal menschen voor het gebouw, om toegang tot de publieke tribune te verkrijgen. De rechtbank ging eerst over tot het uitspreken van vonnissen in andere zaken, w o. een geval, dat met gesloten deuren moest worden behandeld, zoodat het publiek, w.o. vele belangstellende vrienden van de verdachten, dat met zooveel moeite een plaatsje in de zaai had bekomen, weer de koude werd ingestuurd. Toen hierna de publieke tribune zich we derom geheel had gevuld en de verdachten waren binnen geleid, heèrschte er in de zaal een diepe stilte. De vroow was gekleed in een grijzen gabardine mantel met een grijs hoedje op haar hoofd. De man kwam, even als de vorige maal, met een bruine overjas over den arm en een grijzen hoed in de hand in de zaal. Het vonnis tegen verdachte B. Alvorens tot de voorlezing van het von nis, welks voorlezing een uur vorderde, over te gaan, deelde de president aan de verdach ten mede, dat zij ieder tot 6 jaar gevange nisstraf waren veroordeeld, welke mededee- ling een pijnlijke stilte veroorzaakte. Onmiddellijk hierna ging de president over tot het voorlezen van het vonnis, dat zoowel de verklaringen van de verdachten, als die van de getuigen bevatte en waarin voor zoover wij konden nagaan vooral de verkla ringen waren opgenomen, die in de instructie waren afgelegd. In tegenstelling met de voorlezing van het vonnis tegen mr. K. door den president mr. Holstein was de voorlezing van het vonnis in deze zaak door den vice-president mr. Lede- boer, moeilijk te verstaan. Beide verdachten werden van het primair ten laste gelegde vrijgesproken n.1. van het tezamen en in ver- eeniging ter uitvoering van het door hen te voren gemeenschappelijk na kalm beraad en rustig overleg beraamd en opgevat voor nemen 1 opzettelijk den echtgenoot van de vrouw van het leven te berooven, omdat hier voor de rechtbank niet het wettig bewijs had geput. De rechtbank achtte bewezen, dat ver dachte B. het subsidair ten laste gelegde heeft begaan, n.1. dat zij bii uitvoering van het door haar te voren ha Kalm beraad en rustig overleg beraamd en opgevat voorne men om opzettelijk haar man van het leven te berooven, opzettelijk meermalen telkens een hoeveelheid vergif heeft gebracht in het eten en of drinken van haar echtgenoot. Uit de in de instructie -door den vergiftig den Brain afgelegde verklaring, die bij de be handeling der zaak niet was voorgelezen, bleek, dat de verstandhouding van het echt paar B. slecht was en slechter was geworden toen de ongeoorloofde verhouding van de vrouw met haar medeverdachte was ge komen. In het vonnis stond voorts, dat vast is komen te staan, dat langzamerhand bij de vrouw het plan is gegroeid om haar man van het leven te berooven; dat zij dit plan niet alleen met haar minnaar heeft bespro ken, maar daarover ook mededeeling heeft gedaan aan haar dienstbode tegen wie ze gezegd had „ik wou, dat hij maar dood was, dat zou een belangrijke opruiming^ zijn en dan zou ik een mooi leven hebben". De rechtbank nam aan, dat zij heeft gehan deld met voorbedachten rade en den opzet heeft gehad haar man van het leven te be rooven en van haar kant alles heeft gedaan om het misdrijf te voltooien en dat dit niet is geschied .door omstandigheden onafhankelijk van haar wil. De rechtbank achtte niet bewezen, dat het vergif is geweest Parijsch-groen en oordeel de, dat op dit punt de verdachte behoorden te worden vrijgesproken. De rechtbank was echter van oordeel, dat is komen vast te staan dat verdachte vergif in het eten of drin ken van Bruin heeft gevoegd en dat in de faecaliën van B. een hoeveelheid arsenicum is gevonden, zoodat de vrouw schuldig staat aan het in Art. 289 van het Wetboek van Strafrecht omschreven feit, poging tot moord. Al zou verdachte B. met het toedienen van jodium beoogd hebben haar man kalmer te maken, dan stond hierdoor voor de rechtbank nog geenszins vast, dat zij met het toedienen van het andere vergif niet opzettelijk den dood van haar man heeft beoogd. Al moge verdachte B. wel aanvankelijk het voornemen hebben gehad van dat voor nemen vrijwillig terug te treden, door het vergif niet toe te dienen wanneer haar man niet onaangenaam was, of wanneer haar zoontje over zijn vader sprak, dan is dii naar het oordeel eer rechtbank niet een vrij willig terugtreden voor het misdrijf aange zien zij de toediening telkens hervatte. Voorts oordeelde de rechtbank het niet ter zake dienende, dat zij niet geweten heeft wat het vergif was, aangezien zij wist. dat het vergif was, zoodat daardoor haar opzet om haar man van het leven ie berooven niet teniet wordt gedaan. De overwegingen ten aanzien van verdachte. Ten aanzien van verdachte E. achtte de rechtbank bewezen, dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan het subsidair ten laste ge legde, n.1. dat hij opzettelijk heeft uitgelokt, dat de vrouw ter uitvoering van het te voren door haar na kalm beraaa en rustig overleg beraamd en opgevat voornemen om opzette lijk haar man van het leven te berooven, op zettelijk een hoeveelheid vergif heeft gebracht in het eten en/of drinken van haar echtge noot. Voorts oordeelde de rechtbank, dat uit het onderzoek niet is komen vast te staan dat Parijsch-groen is een vending van koper en arsenigzuur, zoodat hij wat deze omstan digheid betreft behoorde te worden vrijge sproken. Vast stond, dat E. sedert 2 jaar een ver houding had met verdachte B. b. dat verdachte wist, dat zijn minnares een slecht leven bij haar man had; c. dat hij op haar verzoek een mengsel van Parijsch-groen en water aan haar heeft verstrekt d. dat hij geweten heeft dat Parijsch-groen een zwaar vergif is. Zelf heeft hij erkend, dat hij bij het ver strekken van het drankje geweten heeft dat het vergif was. Uit de verklaringen van getuige de Vries is duidelijk gebleken, dat aan E. is bijge bracht, dat wat hij kocht zwaar vergif was. e. Zonder gebruiksaanwijzing heeft E. het drankje aan zijn mede-verdachte klakke loos ter hand gesteld om het telkens te ge bruiken f. nadat hij, meermalen flesschen van die drankjes aan zijn mede-verdachte heeft ge geven, vernam hij van haar, dat B. ziek was geworden. Hij had toen moeten begrijpen, dat het vergif in het drankje uitwerkte. Daarna ging hij echter geregeld door het gifdrankje aan zijn mede-verdachte te verstrekken, ook toen hij van haar vernam dat Bruin moeilijk kon loopen en zelfs toen hij op 16 October van zijn mede-verdachte vernam dat Bruin stijf was geworden. Zelfs ap 23 October toen Bruin naar het ziekenhuis was overgebracht en in levensgevaar verkeerde heeft hij aan zijn mede-verdachte nog 2 fleschjes ge geven. De rechtbank zag hierin het bewijs, dat E. het plan van zijn mede-verdaehte om haar echtgenoot opzettelijk van het leven te be rooven heeft bevorderd en dus medeplichtig is aan poging tot moord. De bewering van verdachte, dat hij beoogd heeft Bruin kwijnende te maken werd als onaannemelijk verworpen en als bewezen werd aangenomen, dat hij wist, dat Parijsch- groen zwaar vergif was en goede redenen had om juist niet het kwantum, dat hij bij de hand had, als vergif te verstrekken. Verworpen werd zijn bewering, dat hij niet geweten heeft, dat Parijsch-groen zwaar vergif was voor menschen en alleen gedacht heeft, dat het vergif was voor luizen en In secten. De rechtbank oordeelde voorts, dat ver dachte B. verantwoordelijk moet worden ge acht en zich schuldig'heeft gemaakt aan misdrijf tegen het leven gericht en heeft ge handeld met eert ongekend cynisme. Niet tegenstaande zij het lijden van haar man zag vermeerderen, ging zij door hem het vergif toe te dienen. Van medelijden met haar slachtoffer was bij de verdachte geen sprake. Als zij een en kele keer de toediening staakte, dan deed zij dit niet, omdat zij het verkeerde van haar handeling inzag, doch omdat haar man min der onaangenaam was geweest of omdat Pietje tegenover haar over zijn vader sprak. Tegenover haar paste dan ook de zwaar ste straf, ware het niet, dat de rechtbank re kening hield met het feit, dat zij, volgens des kundigen 'n geestelijk en moreel defect heeft. Wat verdachte E. betreft, het moge waar zijn, dat hij heeft gehandeld terwille van de vrouw, met wie hij leefde, doch hij is schul dig. De rechtbank wilde bij het bepalen van de duur van zijn straf rekening houden met de verklaringen van verschillende getuigen en vindt daarin verzachtende omstandigheden, die aanleiding geven om hem een gevange nisstraf van 6 jaar op te leggen. Uit die verklaringen toch bleek, dat hij is iemand met een gesloten natuur, die zich niet licht uit. Hij is geschetst als iemand die beschikt over een groote gemakkelijkheid, die de moeilijkheden in het leven uit den weg gaat, inplaats van daartegen te strijden. Daarin moet de cplossing worden gevonden hoe hij tot zijn daad is gekomen. Het ware zijn plicht geweest om zijn min nares van haar misdadig plan af te houden, doch juist zijn eigenschappen verhinderden hem daar tegen te strijden. Rechtdoende verklaarde de rechtbank nie» wettig en overtuigend bewezen het primaii ten laste gelegde en sprak de beklaagden daarvan vrij. De rechtbank verklaarde wettig en over tuigend bewezen, dat B. het haar subsidiair ten laste gelegde heeft bedreven en E. het hem subsidiair I ten laste gelegde en veroor deelde beiden tot een gevangenisstraf van t jaar. Tijdens het voorlezen van het vonnis zat verdachte B. meermalen te snikken, terwijl aan verdachte E. niets te merken was van zijn innerlijke bewogenheid. Nadat de president hen had medegedeeld, dat zij 14 dagen tijd hebben om in hooger beroep te gaan, werden ze beiden weggeleid. Het publiek, dat zich eveneens verwijderde besprak druk het vonnis, dat vrijwel alge meen verwondering had gewekt. Ook in juridische kringen, waar men ons te kennen gaf, dat de rechtbank zich blijk baar bij den eisch van den officier had aan gesloten, om te bereiken, dat hooger beroep wordt aangeteekend en de beslissing in hoo- gere instantie genomen wordt. Wij hebben de verdedigers nog de vraag gesteld of hooger beroep wordt aangetee kend, doch deze antwoordde ons, dat zoo iets rustig overwogen dient te worden, zoodat zij daarover nog geen zekerheid konden geven ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 8 Maart. Uitspraken vorige zittingen. Immetje B., huisvr. Jan B., Bergen, thans gedetineerd, poging tot moord 0® liaar echtgenoot, 6 jaren gev.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2