aikmaarsctie Courant. fiiiMwland Dinsdag 3 naai t. ,1 niet voort te zetten. val nier v s{aklflg te Almelo. in de Zaterdag gehouden vergadering van Jen van De Eendracht", de grootste vak- roanisatie van textielarbeiders te Almelo, n na uitvoerige discussies de laatste voor- Sen inzake loonsverlaging in de Almelo- sdie textielindustrie verworpen met een klei- fleDitwiie:echter niet zeggen, dat er gesmakt worden. De vergadering sloot zich name- lük aan bij de conclusie van den leider dezer hiicenkomst, dat deze stemming beteekende, dit De Eendracht" zich onder protest neer- «ing is practisch uitgemaakt, dat e Selo niet gestaakt zal worden. GEEN CIRCUS-ONDERNEMINGEN in malaisetijd. Va° d",Si d-véïemgidgVTond"ra«S Gleich etc. geen toestemming te erleenem Adressante voert aan dat door de reelam <\er circussen «roote groepen der bevokling licht en deze zich hoogere uitgaven veroor inven dan in gewone omstandigheden het ge aT is waariToor weken na het vertrek van schade van het circusbezoek nog ondervin loonsverlaging in de Ouders, beschermt Uw kinderen tegen verkoudheid en keelpijn", zou men nu alle ouders willen toeroepen. Het zoogenaamde overgangsweer met zijn wisselvallige temperatuur is in het bijzonder voor de kinderen gevaarlijk. Keelpijn treedt op. welke niet slechts pijn, doch voorbode van ernstiger ziek ten is. Daarom is het noodig, den kinderen een zoo voortreffelijk voorbehoedmiddel als „Panflavin-Pastilles" te geven. In het bijzonder de schoolgaande kinderen moeten „Panflavin-Pastilles" krijgen, aangezien door het tezamen zijn der vele kleinen het besmettingsgevaar groot is. „Panflavin-Pastilles" zijn verkrijgbaar in Apotheken en Dogisterijen. Hoor kSeine tuinen. o -- O 1933 ^r^NFUCT IN DE TEXT1EL- industrie. Neemt Landelijke Federatie haar draai? j- 7flterdag gehouden ledenvergadering In3 i andelijke federatie van textielarber va" de -ioten geen contact te zoeken met <krs 's^ne°Il bond „De Eendracht". *»ÏÏl werd besloten, de leden van de R.K. VrT organisaties krachtig op te wekken ei\ c^'ies van hun besturen niet te aanvaar- he Mn dit evenwel blijken, dat dit bestuurs- toch zal worden opgevolgd, dan zal de federatie aanleiding zijn om er voor te dragen, dat geen wilde vlucht Zlar de fabrieken omstaat. Den leden werd frfviseerd om eventueel een herhaling van f004 tef voorkomen en de staking m dat ge- feg.'b° de loonsverlaging Met deze telts- Naar aanleiding van geruchten dat het eirrus Gleich of een ander circus in den loop te Rotterdan; tXa?ie.ratten fis vlinders door kaars he circus de amusementsgelegenheden de ^Adressante acht zulke „Amerik^nsch getinte strooptochten" een ernstige onbilli)k heid tegenover hier gevestigde ondernemin -ren die door de langdurige malaise te lijden hebben, zoodat het overweging zou verdie nen of niet de overheid op de een of andere wijze helpend dient op te treden. Voorshands verzoeken zij echteseents geen circus-ondernemingen toe te laten DRENTSCHt VENEN. Verzet van de arbeiders organisaties. De vervenersvercenigingen in de veen- ravons „Bargeroosterveen" en Bargeicom- rascuum-' hebben aan de veenarbeidersorga- nisaties medegedeeld, dat in veen de ontvangsten slechts J5 ijCt bcdra gen van de uitgaven, zoodat Z1J Z1(* noodzaakt zien de loonen met 25pCt.Cver^ lagen. De verveners meenen ecL-er, dat a arbeidersorganisaties kunnen helpen o' knnaalrechten op de veenkoloniale kanalen verlaagd te krijgen De verbetering, weike de SoUatierekening door die verlaging zou Xgaan, zouden zij willen gebruiken om de loonsverlaging te verminderem In Bargercompascum stelde men voor-o nCt verlaging ten opzichte van de loonen, zooals die in 1928—1929 hebben gegolden, opzichte van het in 1931 door den Rijkste middelaar bepaald loon, beteek.ent drt een loonsverlaging van ongeveer 35pU ue beidersorganisaties hebben betoogd, verlaging niet te kunnen aanvaarden Een vervolgconferentie zal worden gehouden op 15 Maart. INTERNATIONALE TRANSPORTEN. Protest tegen de Belgische interpretatie. De Bond van Bedrijfsautohouders in Ne derland heeft onlangs de aandacht der regee- ring gevestigd op h t toenemende misbruik, dat buitenlandsche, speciaal Belgische onder nemers van transportdiensten per auto ma ken van cfe internationale bepalingen met be trekking tot de tijdelijke vrijstelling van be taling van invoerrecht voor buitenlandsche automobielen, indien nl. de houder van den auto in het bezit ia van een triptiek voor het land, waarheen hij wil reizen. Het is duide lijk, dat men daardoor alleen het vervoer van het eene naar het andere land wil vergemak kelijken en dat het geenszins de bedoeling is, buitenlandsche autohouders in de gelegen heid te stellen transporten aan te nemen tus- schen plaatsen in het buitenland. De Belgische overheid riet er bv. zeer streng op toe dat met Neder'andsche motor rijtuigen geen transporten worden uitgevoerd van de eene plaats in België naar de andere Zij gaat evenwel verder. Het gebeurt her haaldelijk, dat houders van N'ederlandsche vrachtauto's bij het overschrijden van de Bel gische grens door de Belgische douane ver plicht worden, hun lading te 'ossen ten be hoeve van ambtelijk onderzoek en zooals voor vee voor geneeskundige controle. Daartegen is niets aan te voeren, maar als de N'ederlandsche vemoerdT zijn lading in zijn eigen motorrijtuig wil innemen, wordt hem dat belet op grond van het vol gons Belgische begrippen ontstane feit, dat Nederlandsche bedrijfsautohouder zich gaat bezighouden iet vervoer tusschen twee binnen België gelegen plaatsen. Een derge lijke toepassing va_. de bepalingen op het in ternationale automobielverkeer is in strijd met de kennelijke edoeling van die voor schriften Sedert de B. B. N. het vorige jaar onze regeering opmerkzaam maakte op deze willekeurige interpretatie door de Belgische overheid van het begrip „Binnenlandsch Vervoer", is evenwel nog geen verbetering merkbaar geworden. De Neaerlandsche ondernemers hebben te meer aanleiding, om zich over die behande ling te beklagen, omdat Belgische onder nemers met Belgische auto's voortdurend en zelfs periodiek transporten uitvoeren tus schen plaatsen, die binnen Nederland zijn gelegen. De strijd om het bestaan, die voor de transportondernemers toch al moeilijk is, wordt door deze ontoelaatbare concurrentie van de zijde van Belgische vervoerders nog noodeloos verzwaard. De B. B. N. heeft daarom opnieuw de tus- schenkomst van de regeering ingeroepen en aangedrongen op het nemen van maatrege len: a. opdat de Nederlandsche ondernemers bij het uitvoeren v. n transporten naar België minder worden gehinderd; b. niet langer blootstaan aan een bevoor oordeeld en willekeurig optreden van de Belgische overheid; c. opgetreden worde tegen het voor Neder landsche ondernemers schadelijke, bovendien ontoelaatbare vervoer tusschen plaatsen bin nen Nederland door middel van buitenland sche automobielen. DE RELLETJES BIJ DE WERK VERSCHAFFING. Een rapport over de aanleiding van de relletjes uitgebracht. Naar aanleiding van de relletjes in de rijkswerkverschaffingen in het oostelijk deel der gemeente Schoterland stelde een commis sie uit den gemeenteraad met toestemming van den minister een onderzoek in naar den toestand in die werkverschaffing en naar de door arbeiders ingebrachte grieven. Deze commissie heeft thans van hare be vindingen een uitvoerig rapport aan den ge meenteraad uitgebracht en komt daarin o.a. tot de volgende conclusie: a. Dat de oorzaak van het conflict niet is te wijten aan een willekeurige toepassing der tarieven, noch aan de onkunde van de leidende personen; b. dat de tarieven zoodanig worden opge zet, dat een middelmatige arbeider bij nor malen arbeid in accoordwerk, zeker 24 cent fier uur kan verdienen; c. dat de wijze van optreden der arbeiders op den dag voor de uitsluiting onvoorwaar delijk moet worden afgekeurd; d. dat bij enkele ploegen soms de goede wil ontbreekt en een geest van verzet heerscht, welke niet bevorderlijk is voor een goede verstandhouding tusschen arbeiders en uitvoerders e. dat zoo weinig mogelijk voorschotten moeten worden verstrekt, doch op het einde van iedere werkweek de „putten" moeten worden opgemeten en aan de hand daarvan de weekloonen moeten worden uitbetaald. Twee leden der commissie zijn de meening toegedaan, dat de tarieven, zooals die door den minister zijn vastgesteld, te laag zijn in verband met den te verrichten arbeid. Het werk in de ontginningen is naar hunne mee ning niet te vergelijken met gewoon landar- beiderswerk en juist hierop zijn de tarieven gebaseerd. Zij geven dan ook in overweging dat de gemeenteraad bij den minister er op zal aandringen dat de vastgestelde norm van 24 cent per uur zoo spoedig mogelijk ver hoogd wordt. Voorts zijn zij van meening, dat wanneer tengevolge van den regen het werk wordt stopgezet en het er na een uur regen niet naar uitziet, dat de arbeid spoe dig hervat kan worden, de arbeiders naar huis moeten kunnen gaan en de resteerende uren in aanmerking moeten komen voor re gen-verlet, ook al zou later op den dag het werkbaar weer worden. Politie-maatregelen ingetrokken. Naar wij vernemen zijn thans de buiten gewone politiemaatregelen, die tengevolge der relletjes in de werkverschaffing in Oost- Schoterland toen in het belang van orde en veilighe'd door de burgemeesters van verschillende gemeenten in den zuidoosthoek van Friesland werden uitgevaardigd in getrokken. DE WERKVERSCHAFFINGEN. De rijkswerkverschaffingen in Friesland, die door de vorst stopgezet werden, worden morgen weer geopend. INVOERRECHT GEVRAAGD. Op sinaasappel- en citroensap. De Naaml. Venn. C. Polak Gzn. Ranja- fabrieken te Groningen heeft in verband met het wetsvoorstel tot het heffen van 10 pCt. invoerrecht op sinaasappelen en citroenen een adres tot den minister van financiën gericht, waarin zij betoogt, dat vele fabrikanten van sinaasappellimonade en citroenkwast voor hun fabrikaten geconserveerde sinaasappel en citroensap uit het buiten'and betrekken, terwijl zij zelf in hare fabrieken de benoodig- de sinaasappel- en citroensap uit de vruchten perst en hierdoor aan tal van arbeiders werk verschaft. Zij verzoekt den minister om si naasappel- en citroensap met een evenredig recht als de vruchten te willen belasten, ten einde te voorkomen, dat door grootere con currentie van buitenlandsche vruchtenperge- rijen Nederlandsche arbeiders zullen worden onts'agen. DE KONINGIN IN WESTLAND. De moeilijkheden in den tuinbouw. Gistermorgen heeft de koningin, vergezeld van freule Taets van Amerongen en adju dant van Kesteren, een onverwacht bezoek aan het Westland gebracht. Te ruim half elf arriveerde de koningin bij de groente- en fruitveiling te Poeldijk, met het doel zich door een persoonlijk onderhoud met de be langhebbenden op de hoogte te stellen van de tegenwoordige toestanden in den tuinbouw en den tuinbouwhandel. De koningin werd door den heer J Ba- rendse, voorzitter van den Bond Westland, verwelkomd, die eenige personen aan haar voorstelde. Achtereenvolgens liet H. M. zich voorlichten door den heer C. van der Beukei, voorzitter van de Westlandsche Exporteurs- vereeniging, den heer J. Scheffens, vertegen woordiger van den binnenlandschen handel, de Poeldijksche kweekers Th. van Vaassen, N. van der Knaap Wzn. en J. van Golf, die uit hun leven in de practijk gegevens ver strekten. Op treffend-eenvoudige wijze on derhield de koningin zich met deze personen, terwijl zij ten slotte ook nog inlichtingen vroeg aan den schipper Verdouw uit Leid- schendam, ten aanzien van het vervoer te water. Na beëindiging van het onderhoud heeft de heer Barendse de koningin uitgenoodigd in de bestuurskamer der veiling de koffie te gebruiken, waarbij hij haar dankte voor de belangstelling, door dit onverwachte bezoek getoond. De koningin heeft zich ten slotte nog door den heer Barendse nader omtrent de moeilijkheden in den tuinbouw laten voorlichten. ONBEWAAKTE OVERWEG. Auto door trein gegrepen. Gistermiddag is op den onbewaakten over weg te Vroomshoop een auto, waarin gezeten was dokter van Buren, assistent van dokter van Brakel te Den Ham, door den trein naar Almelo gegrepen. De wagen werd 30 meter meegesluerd en geheel verbrijzeld. Dokter van Buren werd opgenomen met hoofdwon den en heeft vermoedelijk inwendige kneuzin gen. Hij was echter goed bij kennis. CHAUFFEUR IN BRAND GERAAKT. De chauffeur van der Veen, vroeger te Nij megen, thans te Arnhem woonachtig, reed gister met den benzineauto van de Texas Company van Nijmegen naar Millingen. On derweg stopte hij om een sigaret aan te ste ken. Een vonk viel op zijn broek, welke on middellijk in brand vloog. De man sprong van den wagen en liep brandend over den weg. Voorbijgangers hielpen hem en wierpen hem een jas om. De man kreeg brandwonden aan het onder lijf en werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Millingen overgebracht, van waar hij heden naar Arnhem werd vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. DE WERKLOOZENSTEUN. Geen verzoeken om verbetering der regeling. Naar aanleiding van een voorstel, waarbij B. en W. van de hoofdstad werden uitgenoo digd, zich in verbinding te stellen met de ge meentebesturen van Rotterdam, Den Haag en Utrecht, teneinde gezamenlijk bij de règee- ring stappen te doen om te komen tot ver hooging van den steun aan werkloozen, dee- len B. en W. van de hoofdstad thans aan den raad mede, dat tusschen de vertegenwoordi gers der vier groote gemeenten, besprekingen hebben plaats gehad, waarin over de al of niet noodzakelijkheid of wenschelijkheid van verbetering der steunregeling van gedachten is gewisseld. In aanmerking nemende de steeds dalende kosten van levensonderhoud en gezien de verbeteringen, welke in den laat- sten tijd in de steunregeling der vier groote gemeenten, zijn aangebracht, achtten de ver tegenwoordigers een verdergaande verbete ring niet noodzakelijk. Ook werd erop ge wezen, dat de finincieele toestand der ge meenten zoodanig is, dat het niet verant woord zou zijn tot verhooging der steunbe dragen over te gaan, terwijl voorts niet ver wacht werd, lettend op de bezwaren door de gemeenten ondervonden bij het totstandbren- gen der huidige steunregeling, dat de regee ring een steunregeling, verder gaande dan de tegenwoordige, wordt goedgekeurd. Van deze conclusie hebben de vertegen woordigers in de verschillende colleges van B. en W. mededeeling gedaan. Na ampele bespreking hebben B. en W van Amsterdam besloten bij de regeering geen stappen tot verbetering der steunrege ling te doen. Ook de gemeentebesturen van Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben in gelijken zin besloten. POLITIEKE „ARGUMENTEN". Mishandeld door een commu nistisch raadslid. Een 48-jarige, aan den Loosduinsclien weg te Den Haag wonende stoffeerder, heeft bij de politie aldaar aangifte gedaan in een ge bouw van de communistische partij aan de Nieuwe Molstraat te zijn mishandeld en met een hamer te zijn bedreigd door het commu nistische gemeenteraadslid J. J. Schaddelee en twee dagen later op de Delftsche laan te zijn mishandeld door een anderen commu nist. PREEKEN PER RADIO. Mogen geen aanleiding zijn om uit de kerk te blijven. Wegens het gebleken feit, dat leden der kerk des Zondags thuis blijven om een radio- preek te hooren, heeft de raad der Geref. Kerk te Nijmegen besloten aan de deputaten voor de uitzending van radiopreeken te ver zoeken het daarheen te leiden, dat de Geref. predikanten, die een radiosprcekbeurt vervui len, daarbij eraan herinneren, dat deze pree- ken niet worden uitgezonden voor wegblij vers uit de kerk, en dat het wegblijven een „zondige daad" ia, VERHOOGING VAN OPCENTEN OP INVOER VOOR SUIKER ENZ. Een amendement-ter Laan. Op het wetsontwerp tot heffing van opeen ten op den suikeraccijns enz. heeft het soc. dem. Kamerlid de heer J. ter Laan amende menten ingediend om te doen vervallen het invoerrecht op Zuidvruchten, de opcenten op den suikeraccijns en de verhooging der op centen op den cigarettenaccijns. MALAISE. Verkorte werkweek in de hout industrie aan de Zaan. Met 112 stemmen voor, 8 tegen en 1 blanco heeft, naar „Het Volk" meldt, het personeel van Bruynzeel's óeurenfabriek te Zaandam besloten, de door de directie voor gestelde verkorte werkweek te aanvaarden De directie had het personeel voor de keus gesteldveertig man ontslag of twee-en-dertig uur per week werken. CLEARING-OVEREENKOMST. Voorloopige regeling met Oostenrijk. De Oostenrijksche Nationale Bank heeft zich onder goedkeuring van de Oostenrijk sche regeering bereid verklaard, Schilling- saldi afkomstig van exporttransacties naar Oostenrijk aan Nederlandsche exporteurs vrij te geven met het doel Nederlandsche impor teurs onzer zekere voorwaarden in de gele genheid te stellen, deze gelden te bezigen voor de betaling van goederen, welke uit Oostenrijk naar Nederland worden geëxpor teerd. Deze regeling, die een voorloopig karak ter draagt en waaromtrent de afdeeling Han del en Nijverheid van het ministerie van Ar beid, Handel en Nijverheid bereid is nadere inlichtingen te verstrekken, is een uitvloeisel van de onlangs te Weenen gehouden bespre kingen. RANGEERTERREIN TE MAARN WORDT OPGEHEVEN. Met ingang van 22 Mei. De Tel. meldt, dat het rangeerterrein te Maarn, het grootste terrein als zoodanig, waarvan het gebruik reeds zéér beperkt was, zal worden opgeheven. Met ingang van den zomerdienst, 22 Mei a.s., zullen de werk zaamheden hier reeds zoodanig worden ver minderd, dat op het rangeerterrein te Maarn slechts zes treinen in twee richtingen (elke richting drie) zullen worden behandeld. Dit beteekent een indirecte ontlasting. Door een wijziging in den goederentreinen-loop zullen met den a.s. winterdienst ook deze zes treinen niet meer te Maarn behandeld worden. De voor dit groote rangeerterrein in ge bruik zijnde werkplaats zal reeds met Mei worden opgeheven, terwijl het daar gevestig de locomotiefdepot reeds opgeheven is. De te Maarn gestationneerde ambtenaren, noodig voor de bediening van het rangeerterrein, worden naar andere stations overgeplaatst. Maarn zal na opheffing van het rangeerter rein „halte Maarn" worden en uitsluitend bestemd blijven voor het vervoer van perso nen en goederen. VECHTPARTIJ TE ASTEN. Wachtmeester der marechaussee met een stuk hout geslagen. Gisteravond weiden een jongen en een meisje, die in de Wilhelminastraat te Asten (N.-B.) liepen, lastig gevallen door een- ze keren H., landbouwer uit Someren. Een wachtmeester van de marechaussee, Z. ge naamd, die zich met het geval bemoeide, werd door den blijkbaar in nog al prikkel bare stemming zijnden H. met een groot stuk hout geslagen. Daarna ging H. op de vlucht, gevolgd door den wachtmeester. H. vluchtte in het hotel van R., nog steeds gevolgd door Z. Noodgedwongen loste de wachtmeester op den woesteling een schot, waardoor deze in het been werd getroffen. Hierna kon de wachtmeester tot arrestatie overgaan. H. is daarna vanuit het hotel van van Rooij ge vankelijk naar Helmond overgebracht. DOOR EEN VALLENDEN MUUR GEDOOD. Een landbouwer en zijn vrouw het slachtoffer, een buurman licht gewond. Gistermiddag omstreeks drie uur heeft te Asten (N.-B.) een ernstig ongeluk plaats ge had dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Omstreeks dien tijd was de landbou wer Aarts, die zijn boerderij heeft aan den Dijk, met behulp van zijn vrouw en een buurman, een zekeren H., bezig een ouden muur zijner hoeve af te breken. Plotseling stortte de muur in. Aarts en zijn echtgenoote werden door het vallend puin getroffen en bedolven. Aarts moet onmiddellijk dood zijn geweest, terwijl zijn vrouw eenige oogen- blikken later aan haar wonden overleed. De buurman werd slechts licht gewond. Het echtpaar laat 9 kinderen in onverzorgden toestand achter. MOTORFIETS GESTOLEN. De benadeelde houdt zelf den dief aan. Gisteravond is onder de gemeente Hille- gersberg ten nadeele van den 24-jarigen M. F. L. uit de Nieuwe Rubensstraat te Rot terdam, een motorfiets gestolen. De bena deelde besloot zelf op onderzoek uit te gaan en na een uurtje zoeken zag hij inderdaad zijn motorfiets op den Coolsingel terug. Er zaten twee mannen op. L. zette het op een loopen, zijn eigendom achterna, waarbij hij door luid schreeuwen en roepen de aandacht van de voorbijgangers trachtte te trekken. In de Lijnbaanstraat gelukte het hem den mo torrijder te grijpen. De duopassagiers wist te ontkomen. L. gaf zijn arrestant aan een in middels toegeschoten agent over, die hem naar het ipolitiebureau aan de Witte de With- straat bracht, waar hij is opgesloten. Het bleek de 25-jarige D. v. d. S. te zijn. Later op den avond heeft een rechercheur van de Centrale Recherche den duopassagler opgespoord en aangehouden. Dit bleek de Eenjarige zomerbloemen. Onder de eenjarige zomerbloemen zijn er verschillende welke voor tuinversiering en als snijbloemen zeer zijn aan te bevelen. De meeste soorten zijn gemakkelijk te kweeken en stellen geen hooge eischen. Verschillende soorten kan men direct in den vollen grond zaaien, andere soorten worden gewoonlijk eerst onder glas gezaaid, een of tweemaal verspeend en daarna met kluit uitgeplant. Wie een bak heeft kan daarin nu verschil lende soorten zaaien. Het is wenschelijk om door het aanbrengen van een laag ruige paardenmest, droog blad of ander broeima- tehiaal, eenige boaemwarmte te verwekken Over het broeimateriaal komt een laag fijne bladaarde of humusrijke tuinaarde ter dikte van circa 25 c.M., waarin we zaaien. In deze bak zaaien we nu o.a. asters, zomerviolieren, Anthirhinum of leeuwenbekjes, cosmos bipin- natus, dianthus chinencis, Mimulus, Neme- sia, Nicotiana of siertabak, Phlox Drum- mondi, Portulaca, Scabiosa Tagetes of Afri- kaantjes, Tropaeolum of 0.1. kers en Zin nia. Het zaad wordt slechts even met aarde bedekt waarna we den grond besproeien met een fijne broeigieter en de bak dicht leggen. We houden de bak gesloten en bij zonnig weer brengen we scnermmateriaal over het glas om sterk uitdrogen van den boven grond te voorkomen. Wanneer de boven grond droog is, wat aan de kleur wel te zien is, sproeien we weer een weinig; overigens gieten we niet, daar anders de grond te veel dicht slaat en het zaad blootgespoeld wordt. De jonge plantjes worden onder glas ver speend. Soorten als Ageratum, Lobelia eri- nus, Penstemon, Petuniaen Verbena kunnen we met eenige zorg in een bak ook wel kwee ken. We zaaien dan in een zaaipan of bloem pot, welke we in den bak ingraven en met een ruit afdekken. Daar deze zaden heel fijn zijn, mogen ze maar even met fijne aarde be dekt worden en zullen bij onnauwkeurige ver zorging ook spoedig mislukken. Van deze soorten worden de jonge plantjes eerst nog in kistjes of pannen verspeend en daarna in een kleine bloempot geplaatst, waarna ze omstreeks half Juni naar den vollen grond worden overgebracht. Gemakkelijker in cul- toor zijn die soorten welke direct in den vol len grond worden gezaaid, als: Balsami nen, Calendula, Clarkia, Crysanthemumcan* matum, Calliopsis, Centaurea, Delphinium Ajacis, Eschscholtzia, Godetia, Gaillardia, Helianthus, Iberis, Papaver, Nigella, Rese da en Alyssum. Voor het zaaien van deze soorten is het nu nog te vroeg, we komen daarop nog wel nader terug. 21-jarige ten. J. v. Z. te zijn. Ook hij is opgeslo NAAR EEN NIEUW COLLECTIEF CONTRACT IN HET BAKKERS BEDRIJF. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de ver gadering van patroons en werknemers in het bakkersbedrijf, gistermiddag te 's-Graven- hage gehouden, tot resultaat gehad, dat een grondslag is gelegd voor een nieuw collec tief contract voor betrekkelijk korten termijn Zijn wij juist ingelicht, dan zouden partijen zich neerleggen bij een loonsverlaging van \f 1. De besprekingen over de situatie in Rot terdam, die Vrijdag waren afgebroken, wor den deze week hervat. KRANKZINNIGE STOORT DE MIS IN EEN R.K. KERK. Donderdag j.1. werd na drie maanden uit de strafgevangenis te Breda ontslagen een 23-jarige man uit Etten, die wegens mishan deling gezeten had. De pas verkregen vrijheid en de naderende lente waitn meer dan de zoo juist in de burgermaatschappij teruggekeerde verdragen kon. De buitengewone vreugde over zijn terugkeer in eigen huis en dorp gaf hij door groote luidruchtigheid te kennen, waarin zijn jeugdige echtgenoote en twee kleine kinderen deelden. Langzamerhand sloeg echter deze luid ruchtigheid in kwaadaardigheid over, waaroij de man zijn vrouw en kinderen te lijf wilde. Zaterdagnacht werd het, blijkens een be richt in de Tel. zoo erg, dat de buren de hulp van de marechussée van Etten moesten inroe pen, daar de man zijn 22-jarige vrouw op ergerlijke wijze trapte en sloeg. De mare- chaussée bemerkte, dat de man vermoedelijk krankzinnig was geworden. Zij riepen dr. Mol uit Etten ter assistentie, waarna de man eenigszins tot kalmte kwam. Zondagmorgen heeft hij echter het huis verlaten en zich naar het dorp St. Willebrord begeven. Hier heeft hij zich toegang ver schaft tot de sacristie der r.k. kerk en is daar na tot het hoofdaltaar doorgedrongen, al waar een geestelijke de Hoogmis deed voor de kinderen, die onder dien dienst hun eerste commun e zcoden hebben. De geestelijke kon den man niet verwijderd krijgen; integendeel, de indringer legde zijn hoofd op het altaar en hinderde den priester zeer in zijn handelingen. Deze ongehoorde aaad veroorzaakte in de kerk groote consternatie. Vele geloovigen ver lieten in aller haast de kerk, zelfs de kinde ren, voor wie deze speciale Mis gehouden werd, bleven niet op hun plaats. De rijksveldwachter van St. Wiliebroid slaagde er echter in den man te verwijderen, zoodat de rust in de kerk spoedig was her steld. Zondagmiddag is de patiënt onder sterke politiebegeleiding naar liet krankzinnigenge sticht „Voorburg" te Vught vervoerd. Zijn herkregen vrijheid was dus slechts van en kele dagen VERKEERSONGEVALLEN. Door de ruit van een auto. I11 de Sarphatistraat voorbij de Hudde- straat te Amsterdam kwam gistermiddag een 17-jarige motorrijder in snelle vaart uit de richting van de Hooge Sluis, terwijl van den tegenovergestelden kant een auto kwam, die door het geven van signalen en het nemen van een normaal groote bocht te kennen gaf de Huddestraat te willen inrijden. De motor rijder raakte het achterwiel van den auto en vloog met zijn hoofd door het achterruit van den wagen. Hij werd met ernstige wonde®

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9