DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. lo. 59 134e Jaargang. Hit het JUutemwt DxiQ£Üiksch Oixeciicht !BuUen£and fBiuneiiCand Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9 postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C KRAK. UOIUËHIM» 19 ISA 11(1 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. «sis.-are.il mmi «ut—bb—mbm Dit nummer bestaat uit drie bladsn. De Eerste Kamer heeft heden de begrooting van arbeid, handel en nijverheid in behande ling genomen en niet minder dan elf sprekers hebben achtereenvolgens het woord er over gevoerd. Zoo heeft de heer Gelderman (lib.) een protest doen hooren tegen het fondsstelsel bij onze sociale verzekering en de wenschelijk- heid van de invoering van het omslagstelsel betoogd. De heer Serrarens (r.k.) heeft een verdedi ging gegeven van de veelbesproken koop krachttheorie, o.a. voorgestaan door den Amerikaanschen fabrikant Ford, en de regee ring gewaarschuwd zich niet te laten ge bruiken om tot een algemeene loonsverlaging te komen. De heer Danz (s d.a.p.) tapte uit hetzelfde vaatje en drong aan op uitvoering van alle besluiten van de Washingtonsche conventie betreffende arbeidsduur enz. Van den heer Koster (lib.) hoorden we een ernstige bestrijding van de protectionistische maatregelen der regeering en van haar wel zeer luchthartige contingenteeringspolitiek, welke de concurrentiekracht van onze nijver heid verzwakt. Mevr. PothuisSmit (s.d.a.p.) deed een goed woord hooren voor de oprichting van crèches en andere nuttige inrichtingen voor de kinderen in de Veenkoloniën, die zoo slecht er aan toe zijn, wanneer moeder op het veld aan het werk is. De heer Van Embden (v.d.) drong aan op bespoediging van de indiening van drie wets voorstellen, welke reeds lang in uitzicht zijn gesteld: een emigrantenwet, een wet op de huisindustrie en epp wet tot„«jjgrgcherping van de strafmaatregelen vervat in de Veilig heidswet. De heer H. Polak (s.d.a.p.) drong aan op een goede regeling van de werkloozenverze- ering waarbij uitgegaan wordt van het be ginsel, dat de maatschappij verplicht is den werklooze op eervolle wijze te onderhouden, daar het de schuld der maatschappij is, dat hij niet kan arbeiden. Ten tweede sprong hij in de bres voor onze werklooze musici, die door de buitenlandsche concurrentie broode loos worden gemaakt. Waarom niet de bui tenlanders over cfe grenzen gezet? Minister Verschuur heeft met enkele zinnen een der sprekers beantwoord, doch op zijn verzoek heeft de voorzitter daarop de verga dering tot morgen verdaagd. Dan zal hij de verdere beantwoording voortzetten De Tweede Kamer heeft heden bij den aan vang der vergadering verlof verleend voor de interpellatie van den heer Wijnkoop over onze buitenlandsche politiek in verband met Sjanghai. Wanneer deze zal worden gehou den zal later worden bepaald. Hierna ging men over tot stemming over de amendementen, welke bij de behandeling van het regeeringsvoorstel tot verhooging van enkele accijnzen en heffing van een in voerrecht op zuidvruchten waren ingediend. Het amendement-Ter Laan (geen invoer recht op zuidvruchten) werd verworpen mef 53 tegen 28 stemmen. Het amendement-Ter Laan (geen verhooging suikeraccijns) werd verworpen met 58 tegen 22 stemmen. Het amendement-Bierema (geen verhooging van den wijnaccijns) werd verworpen met 73 te gen 7 stemmen. De heer Ter Laan trok hier na zijn amendement om den sigaretten-accijns niet te verhoogen in, waarop het art. 9, be treffende die verhooging, werd aangenomen met 60 tegen 21 stemmen. Het geheele ont werp werd daarop goedgekeurd met 60 tegen 21 stemmen. Tegen stemden de soc.-dem., communisten en Fl. Vo& Alsnu werd verder gegaan met de behan deling van de Indische Begrooting. De heer Kortenhorst (r.k.) heeft als eerste spreker van dezen dag een omstandig plei dooi gehouden voor een nauwere economische samenwerking tusschen Indiè en Moederland Die nauwere aaneensluiting welke ook elders valt waar te nemen, zal zeker een voordeel zijn voor de inlandsche bevolking en wanneer er differentieele rechten worden ingevoerd zal dit aan onze nijverheid ten goede komen. De heer Joekes bepleitte wijziging van den Indischen regeeringsvorm, waarbij aan de hoofden der departementen in Indië meer zelfstandigheid wordt gegeven. Verder be toogde hij dat de economische depressie in In dië niet veroorzaakt is door een lichtzinnige financieele politiek, maar er moet in ieder ge val gezorgd worden voor een sluitende Indi sche Begrooting en in dit verband waar schuwde hij tegen de leeningspolitiek, welke de heer Cramer voorstaat. De heer Joekes ging accoord met de kor fing op de ambtenaarssalarissen, ook al werd deze doorgezet tot 10 percent De be grooting moet op een bedrag van 400 mil- lioen worden gefixeerd en daartoe moeten de uitgaven voor defensie worden verlaagd. De spreker pleitte ook voor een verdere inheem- sching van het binnenlandsch bestuur en be sloot met een woord van afkeuring van het nieuwe persordonnanüe. Nadat de heer Engels (r.k.) een paar op merkingen omtrent het regeeringsbeleid had gemaakt werd de vergadering tot morgen verdaagd. DE VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Redevoeringen in tal van groote steden. o— Goebbels noodigt dr. Brüening uit tot een debat. o— Na de rede van dr. Brüening te Essen heeft de rijkskanselier zijn verkiezingsreis vervolgd en allereerst in Dusseldorp gespro ken tot een schare van ongeveer 10.000 man, en daarna is hij naar Dortmund getrokken, waar een 15.000 menschen waren opgeko men, om hun eigen landsman (Brüening komt uit Westfalen!) te hooren. Evenals in andere plaatsen ging ook hier dr. Brüening tegen de nat.-socialisten te keer, en eveneens ging hij de candidatuur van von Hindenburg verdedigen. Wanneer men Hindenburg van het begin van den oorlog af het opperbevel had gege ven, zou de oorlog anders zijn afgeloopen. De 13de Maart zal toonen of het Duitsche volk de wereld zal bewijzen, dat het een staatshoofd wil hebben, dat zin voor werke lijkheid, een hooge mate van verantwoorde lijkheidsgevoel en groote ervaringen, opge daan in vele tientallen aren, benevens inzicht bezit, of iemand, die nog niet eenmaal in de practische politiek een verantwoording ge dragen heeft en die zijn aanhangers steeds slechts met beloften heeft geleid. Het verloop der vergaderingen van de laatste drie dagen heeft spr. in zijn geloof gesterkt, in het Duit sche volk. Het instinct van het volk is vol strekt gezond. Vervolgens ging de rijkskanse lier nogmaals in op de voorgeschiedenis van de presidentsverkiezing en verklaarde, dat het een bijna walgelijk schouwspel was te zien, hoe de in het Habsburger front ver- eenigde partijen elkander onderling met mod der werpen. Spr. r bereid geweest den weg vrij te maken, teneinde den rijkspresident door de andere voorzijde te laten kiezen. Hij zal echter nooit het veld ruimen om wanorde en chaos vrij baan te maken. Het is onver antwoordelijk, dat de rechterzijde op het oogenblik, waarop de regeering te strijden heeft om herstelbetalingen en ontwapening, een binnenlandschen strijd ontketent, welke niet in het belang is van den staat. De recht- sche partijen, die thans de regeering bestrij den en tegen Hindenburg ageeren hebben in de afgeloopen jaren dikwijls genoeg de mo gelijkheid gehad aan de verantwoordelijkheid van den staat op bepaalde wijze deel te ne men. In ongelukkige en moeilijke tijden zijn zij steeds voor de verantwoordelijkheid ge vlucht. Toen echter hadden diezelfde partijen in den bres moeten springen om Duitschland te redden en den impopulairen strijd te strij den voor zijn vrijheid en toekomst. Wanneet- men ons thans uitmaakt voor de dragers van een systeem, dan laat ons dat koud. —o En terwijl dr. Brüening in Dortmund sprak, sprak Adolf H'tler te Keulen voor een menigte van 60.000 man. Daaronder waren tal van toehoorders, die met auto's uit het Rijnland, Nederland en België naar Keulen waren gekomen. Duizenden auto's stonden in zes geweldige autoparken bijeen. In totaal was het publiek in 11 zalen ondergebracht. De rijksdagafgevaardigde Goering hield een inleidende toespraak, waarin hij het een succes voor Hitler noemde, dat thans de partij, die 60 jaar 'ang tegen het militarisme en tegen iederen officier afzonderlijk en tegen de hoogste legerleiding gestreden had, ge dwongen wa seen generaal veldmaarschalk op het schild te heffen. Vervolgens nam, langdurig toegejuicht, Adolf Hitler het woord. Wederom betoogde hij, dat de revolutionnairen van 1918 Duitschland naar den ondergang hadden ge voerd. Alles is verwoest. Alle begrippen van eer en trouw zijn vervaagd en vernietigd. Alles is te gronde gegaan. Hitler staat thans als openbaar aanklager op en heeft achter zich een in 13 jaar tot een groote politieke organisatie opgebouwd Duitschland. 13 Maart zal de beslissing brengen. Na 13 Maart zal de strijd echter zeer zeker door gaan. o Op hetzelfde oogenblik voerde Goebbels het woord namens en voor de nazi's in het Sportpalast te Berlijn. De spreker zette o.a. uiteen, dat Harzburg voor de nat.-soc., slechts een coalitie geweest is. De nat.-soc. partij is nooit voornemens geweest concessies welke dan ook, te doen. De Duitsch-nationale eisch betreffende opge ven van het socialistische programpunt kan nauwelijks door de nat.-soc. ernstig geno men worden. Het verwijt heerschzuhctig te zijn, eert de nat.-soc. partij. De nat.-soc. staan n.1. op het standpunt, dat één alleen gelijk kan hebben en dat zijn zij zelve. Wat het verwijt betreft, dat de nat.-soc. partij hoorig is aan Rome, verklaarde Goebbels in officiëelen opdracht van de partij, dat een partij, wier leden door de katholieke kerk een kerkelijke begrafenis was geweigerd en tegen wie voortdurende bisschoppelijke herderlijke brieven worden uitgevaardigd, zich niet be hoeft te verdedigen tegen een dergelijke aan- Vervolgens riep Goebbels onder toejuiching der vergadering rijkskanselier Brüning op tot een debat. Hij noodigde hem uit voor de laatste nat.-soc. massavergadering voor de verkiezing in het Sportpalast en stelde hem de helft van de toegangsbewijzen ter beschik king. De onkosten zouden ten laste komen van de nat.-soc. partij. Verder stelde Goeb bels voor tijdens deze vergadering Brüning voldoende spreektijd te laten en hem ook het slotwoord te geven en de uit te spreken rede voeringen over alle radiozenders uit te zen den. Spr. was ook bereid, zonder toegangs kaarten voor zichzelve te vragen, te spreken op de Vrijdag plaatsvindende vergadering in het Sportpalast. waar dr. Brüning hef woord zal voeren. Het Duitsche volk zou dan wel inzien, aan welke zijde het recht was. Verder verklaarde Goebbels nog, dat de strijdmanieren van de systeempartijen zon der eenige ridderlijkheid geschieden en legde er nogmaals den nadruk op, dat de strijd op 13 Maart niet gaat tegen den overwinnaar van Tannenberg maar tegen het systeem van de laatste 13 jaren. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De toestand te Sjanghai. Het Russische telegraafagentschap meldt, dat de poging der Japansche autoriteiten het normale leven te Tsjapei en Woesoeng te her stellen, is mislukt. Ondanks den oproep der Japansche autoriteiten, waarbij allen Chinee- zen te Tsjapei politieke en persoonlijke vrij heid werd gegarandeerd, vluchtten de Chinee- zen naar Nanking en andere Chineesche steden. Te Sjanghai hadden de Japansche autorieiten getracht den Japanschen import te bevorderen. De Chineesche arbeiders staak ten evenwel en wilden de Japansche stoom schepen niet lossen. Derhalve zijn uit Yoko- hama eenige duizenden Japansche arbeiders ontboden. De toestand te Sjanghai wordt zeer ernstig geacht. Nieuwe gevechten bij Sjanghai voorbereid. Naar uit Sjanghai wordt gemeld, heeft men daar den indruk van een stilte, die aan een storm voorafgaat. Beide partijen berei den koortsachtig de nieuwe gevechten voor De Japanners trekken nieuwe troepen samen aan het front. De Chineezen van hun kant hebben eveneens versterkingen ontvangen, die vrij aanzienlijk zijn. De Chineesche dagbladen geven uiting aan groote ontevredenheid over de zitting van den Volkenbond en protesteeren krachtig tegen de voorstellen tot het houden van een ronde tafelconferentie. Zij eischen de onvoor waardelijke ontruiming door de Japansche troepen. President Poe Yi beëedigd. Woensdagmiddag heeft te Tsjang Tsjoen onder'grooter praal de stichtingsplechtigheid van den nieuwen staat Mantsjoerije plaats gehad. Poe Yi „de zoon des hemels" werd voor zijn leven beëedigd tot president der Repu bliek. Aan de plechtigheid werd eveneens door Japansche officieren deelgenomen. Amerikaansch regiment uit Sjanghai teruggetrokken? Naar verluidt, bestaan er voornemens het Amerikaansche infanterieregiment no. 31 uit Sjanghai terug te trekken. De definitieve be slissing hieromtrent zal in de eerstvolgende dagen genomen worden. Het regiment zal waarschijnlijk naar de Phillipijnen worden getransporteerd. De meening van generaal Shirokawa. De opperbevelhebber der Japansche troe pen te Sjanghai, generaal Shirokawa, heeft den specialen correspondent van de Petit Pa- risienne te Sjanghai een interview toegestaan waarin hij verklaarde, dat hij den Chinee scheJapansche oorlog als definitief te zijn geindigd en dat thans het woord aan de di plomaten is. Aan het geheele front heerscht rust en slechts af en toe komt het tot kleine schermutselingen, wanneer de patrouilles van een der beide partijen zich te ver naar voren wagen. De stellingen der beide partijen zijn op sommige plaatsen op verscheidene K- M. afstand van elkaar gelegen, terwijl zij op andere plaatsen elkaar zoo dicht naderen, dat de soldaten er elkaar met steenen kunnen gooien. Generaal S. sprak zijn bewondering uit voor de voortreffelijke houding van het 19e Chineesche leger, dat hij het beste leger van geheel China noemde. De Japansche op perbevelhebber verklaarde ten slotte, dat hij niet geloofde, dat de Chineezen een nieuwen aanval zouden doen. Des te meer geloofde hij, aan het spoedige uitbreken van een nieuwen burgeroorlog in China, waarbij de Japansche troepen werkelooze toeschouwers zouden zijn. Is men geneigd te onderhandelen? De vooruitzichten op een werkelijke defini tieve beëindiging der vijandelijkheden tus schen Japanners en Chineezen te Sjanghai zijn in de afgeloopen 24 uur belangrijk toege nomen. Nadat van Japansche zijde verklaard is, dat men bereid is te onderhandelen over staking der vijandelijkheden op den grond slag van de Volkenbondsvoorstellen, is men ook van Chineesche zijde tot onderhandelen bereid. De Chineezen stellen daarbij de vol gende voorwaarden i Ten eerste de onderhandelinben moeten be perkt blijven tot het staken der vijandelijkhe den en het volledige terugtrekken der Japan sche troepen. Ten tweede het terugtrekken der Japansche troejren zal moeten geschieden zonder dat daaraan bepaalde voorwaarden zullen mo gen worden verbonden. Inmiddels vinden nog steeds op verschil lende punten van het front gevechten plaats, hoewel deze in omvang afnemen. Tegeleijker- tijd doet een gerucht de ronde, dat Japanners in de Kwintang-sector een nieuwen aanval voorbereiden. BOTSINGEN IN AMERIKA TUSSCHEN POLITIE EN COMMUNISTEN. Uit protest tegen de gebeurtenissen in Detroit hebben ongeveer 1000 communisten een demonstratie georganiseerd voor de Fordfilialen op Broadway. Toen de politie trachtte de menigte te verspreiden, stootte zij op groeten tegenstand, weshalve zij met den gummistok ingreep. Eerst na vechtpartijen, die een vol uur duurden en waarbij talrijke gewonden vielen, ontruimden de communisten het omstreden terrein. ONTPLOFFING IN GASFABRIEK IN AMERIKA. Talrijke personen omgekomen. Door onbekende oorzaak vond in een gas fabriek te Camden in den staat New Jersey gisteren een hevige ontploffing plaats, waar door v^le personen werden gedood. Boven dien zijn nog eenige bedolven onder de puin- hoopen van het ingestorte gedeelte van de gasfabriek, die geheel vernield is. Tot ver in den omtrek zijn alle ruiten vernield. Veertien dooden. Nader wordt gemeld, dat bij de ontplof fing te Camden 14 arbeiders, die met het schoonmaken van een gasketel bezig waren, zijn omgekomen. 20 dooden te Camden. Volgens de laatste berichten zijn bij het ontploffingsongeluk in de gasfabriek te Cam den minstens 20 personen om het leven ge komen. Voorts werden 6 personen zwaar gewond. Men .vermoedt dat het een bedrijfsongeval betreft, dat ontstaan zou zijn doordat een vonk van een werktuig zou zijn overgespron gen op het in zwavelvuur gedrenkte reini gingsmateriaal. OPNIEUW 200 VISSCHERS OP IJSSCHOTS. Door een plotseling opkomenden storm is in den Finschen Golf Dinsdag een geweldige ijsschots, waarop zich 200 risschers met 30 paarden bevonden, los gescheurd en wegge dreven. Wegens de vreeselijke sneeuw jacht was het niet mogelijk den visschers di rect hulp te bieden, zoodat zij den nacht drijvende op de schots hebben moeten door brengen. Ook Woensdag beeft men nog geen be richten betreffende hun lot ontvangen. Men hoopt evenwel dat de ijsschots door den storm op de kust is gedreven. SCHIP IN NOOD. Het radiostation Chatham (Massachusetts) heeft noodseinen opgevangen van de „Har burg", een schip der Hapag-lijn, hetwelk onder commando van kapitein v. Maltitz den Baltimoredienst onderhoudt. Volgens de noodseinen drijft het schip op 42 gr. 24 min. N B. en 58 gr. 57 W.L. hulpe loos rond ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting. Het stoomschip „Vincent" is op weg om assistentie te verleenen. Er bevinden zich 35 personen aan boord van de „Harburg". AARDBEVING OP HET GRIEKSCHE EILAND CATALONIE Gisteravond laat vond op het Grieksche eiland Catalonië een krachtige aardbeving plaats, waardoor verscheidene huizen in stortten. Voorzoover tot nog toe bekend is werden 8 personen gewond. De aangerichte schade is aanzienlijk GROOTE KOUDE IN 'T WESTEN VAN DE VER. STATEN. Het was gisteren de koudste dag van den winter langs een groot gedeelte van de At lantische kust en vooral in de Rocky Moun- tains. Vijf personen zijn in het gebergte om gekomen. Te New-York en in Texas daalde de temperatuur tot 14 graden onder nul. DE ONTVOERDE BABY VAN LINDBERGH. Men verkeert nog in het on zekere. Nog steeds verkeerd men in Lindberghs huis te Hopewell in het onzekere omtrent het lot van het ontvoerde kind. Uit Londen wordt gemeld, dat de politie te Plymouth bij aan komst van de schepen President Rooseveldt en Ile de France, een nauwkeurig onderzoek heeft ingesteld en alle passagiers met zuige lingen aan een verhoor heeft onderworpen. DRIE DOODEN-BIJ EEN AUTO- ONGELUK IN DUITSCHLAND. Gisteravond is te Bochum bij het nemetV van een bocht een vrachtauto, beladen met verwarmingsbuizen omgeslagen. Op den wagen bevonden zich 3 arbeiders, die onder de lading terecht kwamen en ontzettend ver wond werden. Een der arbeiders kon slechts als lijk geborgen worden. De beide anderen stierven korten tijd later aan de bekomen verwondingen. De chauffeur kwam met den schrik vrij. DE VALERA PRESIDENT VAN DEN IERSCHEN MINISTERRAAD. Het nieuwe parlement van Ierland is Woensdagmiddag voor de eerste maal bijeen gekomen. Toen de afgevaardigden der repu- blikeinsche Fianna Faill partij de vergader zaal binnenkwamen, werden zij door het pu- pliek, dat de tribunes geheel bezet had, stormachtig toegejuicht, terwijl de leden der vroegere regeeringspartij minder welwillend werden ontvangen. De Valera had bij aankomst een levendige bijvalsbetuiging in ontvangst te nemen. Met 79 tegen 71 stemmen werd de candidaat der Fianna Fail tot speaker benoemd en de Valera tot president van den ministerraad gekozen. SAMENWERKING OP ZIEKENFONDSGEBIED. Naar wij vernemen is samenwerking tot stand gekomen tusschen de Algemeene Raad ter bevordering van het ziekenfonds wezen en het r.k. Werkliedenverbond in Nederland. Dit beteekent derhalve, dat thans de drie groote vakcentralen op ziekenfondsgebied samen werken, met welke asmen werking beoogd wordt: vergrooting van de rechten der ver zekerden en uitbreiding van de invloed der onderling-beheerde ziekenfondsen. INTERNATIONAAL ARBEIDSBUREAU. 1 De werkloosheid der bedienden. De Werkloosheids-Commissie door de Be heersraad van het Internationaal Arbeids bureau (I A. B.) ingesteld, om een onderzoek te doen naar de werkloosheid, heeft na het aannemen van een resolutie de opdracht ge kregen, het vraagstuk ook te bezien voor de „Angestellten" (bedienden en technici) Dezer dagen vond een zitting plaats van de Com missie, waarin de regeeringen, werkgevers en werknemers vertegenwoordigd zijn. De heer C J. A. Smit Jr.. Secretaris der Internationale der Handels- en Kantoor bedienden en Technici, woonde deze zitting bij. De Commissie heeft nu aan de Beheers raad een resolutie voorgelegd, die de vol gende wenschen uitspreekt: Teneinde een vermindering der ontslagen te verkrijgen en een zoo groot mogelijk aan tal bedienden weder te doen aanstellen, be veelt de Commissie de regeeringen en werk gevers het volgende aan: De Conventie be treffende de regeling van de arbeidstijd in de handel en in de bureaux te doen ratificeeren; het overwerk zooveel mogelijk te beperken; de wekelijksche rustdag voor de bedienden in acht te nemen. Slechts in het allerdringendste geval tot ontslag over te gaan, liever waar dit mogelijk is de arbeidstijd te verminderen, zoodat het volle personeel gehandhaafd kan blijven of een rouieering in te voeren, waar door ook de wederaanstelling van werklooze bedienden bevorderd zou kunnen worden. Daarbij zal bet vraagstuk van de salariee- ring voor elke onderneming speciaal onder het oog moeten worden gezien en de regeling daarvan in de loopende contracten opge nomen worden, zoodat het totale loonbedrag voor het geheele personeel gehandhaafd blijft. De betreffende instanties worden ver zocht, de bestaande regelingen aangaande op zegtermijn en schadeloosstel ling bij onvermij delijk ontslag zoo ruim mogelijk toe te pas sen, waarbij bijzonder rekening dient te wor den gehouden met de duur van den diensttijd. De Commissie raadt aan in die landen, waar dit nog niet gebeurd is, ook voor de be dienden werkloosheidsverzekering en onder steuning, alsmede een aparte openbare ar beidsbemiddeling voor de bedienden in te voeren. Ten slotte spreekt de Commissie de wensch uit, dat de openbare diensten en be drijven geen bedienden in dienst houden of aannemen, die een pensioen betrekken.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1