Aqmda van de dagtaak £aatste Aetichtm JiecfUsiaken jfcheepstijdingen J$mqedi>ke Stond Stad en Omgeving. lüzec&ecicht SNELGOEDERENDIENST „Alkmaar-Packet". SNELGOEDERENDIENST „Alkmaar-Packet". Dagelijks n.m. 12 uur van Alkmaar naar Amsterdam. HIERVOOR WORDEN OOK GOEDEREN VAN HUIS AFGEHAALD. Vrijdag 11 Maart. 7.30 uur, Cinema Americain, hoofdnum mer De tweede vrouw in zijn leven (dram.) hoofdrollen John Boles en Lois Wilson. Toe gang voor personen boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater, hoofdnummer Paragraaf 173 (zedenfilm), hoofdrollen Walter Rilla en Olga Tschecho- wa. Toegang voor personen boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater, hoofdnummer Huwelijksbureau Meijer (kom.); hoofdrol Siegfried Arno. Toegang voor personen bo ven 18 jaar. 7.30 uur, Bioscoop Harmonie, hoofdnum mer Het congres danst (hist.-rom.); hoofd rollen Lilian Harvey, Willy Fritsch; toegang voor eiken leeftijd. Zaterdag 12 Maart. 7.30 uur, Cinema Americain: De tweede vrouw in zijn leven (dram boven 14 jaar. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: Paragraaf 173 (zedenfilm); boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Huwelijksbu- reu Meijer (kom.); boven 18 jaar. Bij O. de Vries te Oterleek, huisvlijtten- toonstelling. Ongecorrigeerd. EERSTE KAMER. Voortgezet wordt de behandeling van de begrooting van het departement van justitie over 1932. De heer Hermans wenscht verzachting van het lot der gevangenen. Deh eer Tollema wenscht meer vaste rege ling t.o.v. het echtscheidingsvraagstuk. Minister Donner ontkent, dat overplaat sing van de psychopaten uit Leiden naar Avereest achterwege zal blijven, wegens 'schade aan universitair onderwijs. TWEEDE KAMER. Benoemd wordt in de vacature-Schokking tot lid van de gemengde commissie voor stenografie de heer Snoek Henkemans. Hierna wordt voorgezet de behandeling der Indische begrooting. Minister de Graaf zegt, dat men een over zicht van den toestand kan krijgen, als men de uitkomsten van 1931 vergelijkt met die van andere jaren. Vergeleken met de jaren van 19251930 is er dan een achteruitgang van inkomsten van 43 De minister wijst verder op de stijgende salarislast, waar de laatste jaren het aantal ambtenaren met 25 is gestegen. Voor louter pessimistische beschouwing is echter geen reden, omdat bij eenige verbetering van den wereldtoestand Indië zich vlug kan herstellen. De totale schuldinglast van 'ndië op 1 Jan. 1932 be stond uit 1400 millioen, welk bedrag aanlei ding moet geven tot een zeer voorzichtige financieele politiek, ook ta.v. kapitaalcredie- ten. De ministre bespreekt voorts eenige onder- wijsbelangen en zegt, dat op het bijzonder on derwijs niet meer zal worden bezuinigd dan op het openbaar onderwijs. DE AANSLAG TE AMSTERDAM. Nadere berichten omtrent den arrestant. De man, die in den afgeloopen nacht in een volkslogement aan den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam is gearresteerd op vermeden dat hij de dader is van den moordaanslag op de 82-jarige weduwe P., blijkt een ruim 30- jarige werklooze behanger te zijn, die reeds meermalen met de politie in aanraking is ge weest. Zijn aanhouding in het logement ge schiedde door den inspecteur van politie H. L. Mol, die vergezeld was van twee recher cheur en van 4 agenten in burger. Voor en achter het logement waren politiemannen ge posteerd, zoodat onsnapping niet mogelijk was. Bij zijn fouilleering werden verschillen de loopers en sleutels op hem gevonden. De fearresteerde blijft hardnekkig ontkennen, at hij den moordaanslag heeft gepleegd. Echter kan hij geen alibi verschaffen omtrent de wijze, waarop hij Woensdagmiddag na 12 uur zijn tijd heeft zoek gebracht. Van belang is ook, dat de man in het bezit is van een grijzen hoed en een grijzen regenjas met zwart lint, welke ook gedragen werd door den persoon, dien men uit het bewuste perceel heeft zien komen en dien men ook hard heeft zien wegloopen. In overleg met den commissaris van politie, den heer H. Pijper, die het onderzoek in deze zaak leidt, zijn hedenmorgen enkele perso nen aan het bureau Mamixstraat ontboden, die over hetgeen zij kort nadat de aanslag ge schiedde, gezien hadden, reeds mededeelingen aan de politie hadden gedaan. In verband hiermede kan gemeld worden, dat één van deze personen zeer stellig is in zijn verklaringen, dat hij den man, dien hij hard heeft zien wegloopen, herkent als de persoon, die thans in arrest is. Een zeer be langrijke aanwijzing gaf ook een tweede pei- soon, die vanmorgen op het bureau is ge hoord. Hij herkent namelijk in den arrestant de man, dien hij, terwijl deze hard voortliep, een voorwerp zag wegwerpen, welk voor werp later gevonden is in een tuintje achter het perceel bij de Karthuizerschool en dat de ijzeren kistcoener bleek te zijn, waarmede de daad is gepleegd. De derde "persoon, die ge hoord werd en die ook een hard had zien weg loopen, had dezen alleen op en rug gezien, zooat hij niet met zekerheid kon zeggen, dat de gearresteerde deze persoon is geweest. Ook een vrouw, die vanaf den overkant van de Westerstraat een man op de stoep van het bewuste perceel had zien staan, kon, aange zien de afstand te groot was, niet, zooals zij aan de verk'aard heeft, met zekerheid verklaren dat de arrestant deze persoon ge weest is. Het gaat er thans om ook die personen te hooren, die gezien hebben dat een man het perceel op den bewusten middag verliet. wordt in den voormiddag verricht. Quaker bevat de natuurlijke voor de voeding onontbeerlijke bestanddeelen, het geeft gezondheid en levenskracht en is als voedsel vrijwel onovertroffen. ZAL JULIANA ZICH VERLOVEN? De Zweedsche kruiser „Tylgin" zal van 17 tot 22 dezer een niet-officieel bezoek bren gen aan Rotterdam. De commandant van de Fylgin is de kapitein ter zee graaf Wacht- meister. Voorts bevinden zich aan boord 19 officieren, 25 adelborsten, 40 onderofficieren en 295 man. Een der adelborsten is de Zweed sche prins Bertil, die de titel van hertog van Holland voert. De Zweedsche gezant Adler Creutz geeft ter gelegenheid van de komst van dit Zweed sche oorlogsschip op 19 dezer een soirée, waar prins Hendrik en prinses Juliana aan wezig zullen zijp. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Het vermoedelijke antwoord van Japan aan den Volkenbond. De Geneefsche correspondent van de „News Chronide" verneemt van vooraan staande Japansche zijde, dat de Japansche regeering het eerste gedeelte van de resolutie der Volkenbondscommissie vermoedelijk zal accepteeren. Zij zal echter een nadere toelich ting vragen op het gedeelte, waarin gespro ken wordt over toepassing van sanctiemidde len en verder het voorstel om artikel 15 van het Volkenbondspact van toepassing op het geheele conflict te verklaren, beslist afwijzen, hetgeen neerkomt op een weigering van Ja pan om de beslissing over de Mantsjoerijsche kwestie aan den Volkenbond over te laten. De Volkenbond komt door een dergelijke wei gering weer in een uiterst moeilijke positie. OVERTREDING INKWARTIERINGS- WET. Ds. Faber voor de rechtbank te Zutphen. Ds. J. L. Faber, lid der Tweede Kamer, wonende te Zutphen, stond hedenmorgen in hooger beroep terecht voor de rechtbank te Zutphen terzake van overtreding der inkwar- tieringswet. Men zal zich herinneren, dat ds. Faber het vorige jaar geweigerd heeft een of ficier van het Nederlandsche leger huisves ting zonder voeding te verstrekken. Ds. Fa ber is ter dier zake bij vonnis van den kan tonrechter op 4 November j.1. ontslagen van alle rechtsvervolging. De ambtenaar van het O.M. ging in hooger beroep. Thans heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Zut phen de veroordeel ing van ds. Faber tot 5 boete of 5 dagen hechtenis gevraagd met ver nietiging van het vonnis van den kantonrech ter te Zutphen. Ds. Faber hield een uitvoerig betoog over de principieele redenen, die aan zijn overtre ding ten grondslag liggen, welk betoog met aandacht werd aangehoord. DE INBRAAK TE LAREN. Verd. tot een jaar gevangenisstra} veroordeeld. In den nacht van 5 op 6 December Jl. werd in het gebouw van de r.k. coöperatie „Steunt Elkander" te Laren ingebroken. De brandkast werd geforceerd en den volgenden ochtend werd een bedrag van 1875 ver mist. Het onderzoek leidde tot de arrestatie van een Hilversumschen expediteur, die zich voor de rechtbank te Amsterdam te verant woorden had terzake van diefstal met braak, tezamen en in vereeniging met een of meer andere personen, of alleen. Ter terechtzitting bleef de man ontkennen iets met het geval te maken te hebben. Mede in verband met het feit, dat den laat- sten tijd in het Gooi veel inbraken zijn ge pleegd, eischte de officier van justitie, één jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De rechtbank, heden vonnis wijzend, ver oordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf OPLICHTING EN VERDUISTERING. Perzische koopman veroordeeld. De rechtbank te Amsterdam deed heden uitspraak in de zaak tegen den Perzischen koopman M., die handelde onder den naam British Dutch Commercial Agency. Verd had bij een Nijmeegschen papierfabrikant voor ruim 14.000 toiletpapier gekocht. Hij wekte het vertrouwen op door de gevoerde correspondentie en het door hem gevoerde briefhoofd. De accepten, welke hij voor het bedrag van 14.000 afgaf, bleken later waardeloos te zijn. Voorts zou hij zich 2500 cautie hebben toegeëigend, die een kantoorbediende van he mhad gestort. Het O. M. eischte één jaar gevangenis straf. De rechtbank veroordeelde hem tot een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek van drie maanden voorarrest. Van de verduiste ring van 2500 werd hij vrijgesproken. FLESSCHENTREKKERIJ DOOR EEN DIENSTBODE. Voor de rechtbank te Amsterdam had zich een Hilversumsche dienstbode te verantwoor den, verdacht van oplichting, subs. flesschen- trekkerij. Zij maakte er een gewoonte van bij een groot aantal Hilversumsche winkeliers goederen van zeer verschillenden aard te be stellen en te „koopen" zonder te betalen. De officier van justitie achtte de ten laste gelegde oplichting niet bewezen, doch hij eischte wegens flesschentrekkerij een gevan genisstraf van vijf maanden met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht. De rechtbank veroordeelde haar heden tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voorarrest. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Bengkalis, thuisreis, 8 Maart v. Singapore. Marnix van St. Aldegonde, thuisreis, 10 Maart v. Algiers. Tabian Tjandi, 10 Maart v. Batavia 1. v. Lon den te Rotterdam. Blitar, 10 Maart v. Rott. te Batavia. i Slamat, 10 Maart v Rott. te Batavia. Tapanoeli, thuisreis, 9 Maart v. Liverpool n. Havre. Dempo, uitreis, 10 Maart v.m. 7 uur te Mar- seille. Kon. Paketv. Maatschappij. N. Zeeland, 9 Maart v. Singapore te Mel- bourne. Kon. Ned Stoomb. Maatschappij. Ajax, 8 Maart v. Algiers n. Antwerpen. Amazone, 9 Maart v. Ceuta n. Palma de Mallorca. Bodegraven, 9 Maart v. Hamburg n. Antwer pen. Ceres, 9 Maart v. Mourgas n. Constanza Erato, 9 Maart v. Musel te Oporto. Ganymedes, 9 Maart v. Volo n. Salonica. Nero, 9 Maart v. Hamburg n. A'dam. Ulysses, 8 Maart v. Paita n. Manta. Amor, 8 Maart v. West-Indië te New-York. Boskoop, thuisreis, 9 Maart te Tocopilla. Ganymedes, 10 Maart v. Salonica n Smyrna. Irene, uitreis, 8 Maart te Kingston. Iris, 10 Maart v. Odense te Gothenburg. Oberon, 10 Maart v. Barcelona te Tarragona Órpheus, 9 Maart v. Danzig te Stettin. Merope, 10 Maart v. Algiers te Palermo. ONDERTROUWD: Jan Woerdeman en Trijntje van der Wou- de. Jacob Oudes en Bernardina Oskamp. Jacob Jansen en Ariaantje Kater. Cornelis Kostelijk en Marijtje Kuijper. GEBOREN: Maria Susanna d. v. Jacob Constant en Paulina Pete.r OVERLEDEN: Klaas van Nienes 51 jaar. Godefrida Menthen gehuwd met Wijpko Wijpkema 53 jaar. DE WERKZAAMHEDEN AAN DE BOKKENBRUG. Het loopt nog steeds tegen met de water afdamming, noodig voor het sloopen van de oude fundeering en het maken van een nieuwe ten behceve van de Bokkenbrug. Ook de vorige en deze week liep het afge damde vak weer vol water, hoewel de afdam ming in westelijke richting reeds 7 M. voor bij den ingang was gebracht. Gebleken is, dat het water onder den kade muur binnendrong, doordat destijds de grond aanvulling met vuil heeft plaats gehad, zelfs honderden koehoorns werden gevonden, waardoor de grond niet voldoende afsloot. Thans heeft men een nieuw stuk afdam ming gemaakt van het noorden naar een goe de fundeering in westelijke richting, die in middels voor den dag is gekomen. Men hoopt thans daarmede de onvoorziene moei lijkheden overwonnen te hebben. WERKLOOZENUITKEERINGEN EN WERKVERSCHAFFING. Het aantal werkloozen, dat momenteel een uitkeering ontvangt, bedraagt 803, terwijl dit aantal in dezelfde week van het vorig jaar 304 bedroeg. Voor twee weken stonden er zelfs 942 werkloozen ingeschreven en in de week daarvoor 838. Wanneer men weet, dat het aantal armlas tigen 700 bedraagt, dan zal men begrijpen, dat aan het Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon hooge eischen worden gesteld. De uitkeering aan werkloozen bedroeg de vorige week f 4377,67 en aan de armen 2600. Wie deze bedragen stelt tegenover het aantal steun ontvangenden, zal waarlijk niet tot de conclusie komen, dat ze te hoog zijn. In werkverschaffing zijn echter slechts 78 werkloozen tewerk gesteld of slechts 10 pCt., terwijl het vorig jaar 25 pCt. van de werk loozen bij de werkverschaffing arbeidden. Nu achten wij het in het belang van de ge meenschap en van de werkloozen, dat de laatsten in productief werk in het noo- digste voor hup gezinnen kunnen voorzien. In Alkmaar zal het wel niet, evenals tot nog toe ih Bergen, mogelijk zijn om allen in werkverschaffing te plaatsen. Of het echter niet mogelijk is meerdere uit keering ontvangende werkloozen bij produc tief werk een plaatsje te geven, zijn wij zoo vrij te betwijfelen Wij hebben daarbij het oog op de terrein- ophooging van gemeentewege aan den Ber- gerweg, welk werk thans voor een groot deel mechanisch wordt uitgevoerd, zoodat daarbij slechts 22 werkloozen werkzaam zijn. Wanneer de gemeente dit werk, ev enals het dichtgooien van de Houtvaart zonder mechanische krachten had laten uitvoer», dan zou het zeker mogelijk geweest zijn, daar een 100-tal werkloozen arbeid te ver schaffen. L1 Door het benoodigcle zand met vletten aan te voeren en met krui- en handwagens op het terrein te brengen, zouden de ophoogings- kosten zeker duurder zijn geworden, doch de steunuitkeering zou stellig lager zijn geweest en het moreel van de werklobzen zou er stel lig mede gediend zijn. Of de kosten inderdaad hooger zouden zijn geweest is bovendien nog voor twijfel vatbaar, aangezien door het gejakker met de vrachtauto's, die thans het zand aanvoeren, de Egmonderweg, die bij de gemeente in onderhoud is, grondig vernield wordt en het zeker duizenden zal vorderen dien weg weer in goeden staat te brengen. In dezen tijd van abnormale werkloosheid zijn wij van oordeel, dat in overheidswerk van mechanische uitvoering behoort te wor den afgezien, wanneer dit de vermindering van de werkloosheid ten goede kan komen. MISHANDELING. Dat in den tegenwoordigen tijd het werk voor een ambtenaar bij het Bureau voor Sociale Zaken geen pretje is, ondervond gistermiddag de ambtenaar A. van Vliet, aie belast is met de controle op de werkloo zen. Onder het middaguur kwam gister een zekere P., die als werklooze ingeschreven stond, stempelen. Het trok de aandacht van den heer van Vliet, dat het gezicht van den man vol kolengruis zat, zoodat hij vermoed de, dat de man frauduleus stempelde. Nu er ruim 800 werkloozen staan ingeschreven, is de controle daarop zeer moeilijk. De vorige week werd echter bepaald, dat zij, die niet meer dan drie dagen in een week werkloos zijn geweest, geen uitkeering krijgen en de heer van Vliet begaf zich dan ook gistermid dag ongeveer 5 uur naar het kantoor van den Ver. Brandstoffenhandel, om inlichtingen, ten einde te kunnen vaststellen welke werk loozen zich aan fraude schuldig maakten. Hem bleek toen, dat dit ook het geval was men den arbeider P., die juist toevallig binnen kwam. Rustig zeide de ambtenaar tot den man, dat het toch zoo niet ging, doch deze ant woordde: „als jij maakt, dat ik mijn steun niet krijg, dan zal ik je De ambtenaar waarschuwde den man, dat hij voorzichtig moest zijn, aangezien hij met een ambtenaar te doen had en bij het uitvoe ren van zijn bedreiging in het Huis van Be waring terecht zou komen. De man had tot nog toe steeds het volle vertrouwen van den heer v. V. genoten, zoodat deze er geen oogenblik op bedacht was, dat de bedreiging ten uitvoer zou worden gebracht en dus ook niet kon verhinderen, dat hij, onmiddellijk nadat P. was uitgesproken, een hevigen vuistslag op het linkeroog ontving, met het gevolg, dat het bloed hem op de kleeren gutste. De directeur van den V. B. greep den woesten arbeider en voorkwam erger. Dooi de inmiddels ontboden politie werd de hard handige arbeider naar het politiebureau ge leid, waar tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt. De heer van Vliet werd door dr. Degenaai verbonden, nadat men hem op het kantoor van den V. B. voorloopig verbonden had. Heden konden wij ons er van overtuigen, dat het gelgat rondom het oog van den heer van Vliet geheel was opgezwollen, toch sprak hij nog vergoelijkend over zijn belager. Hij oordeelde het alleen noodzakelijk, dat de werkloozen dienen *e begrijpen, dat het onge oorloofd is frauduleus te stempelen. De directeur van het Bureau voor Sociale Zaken heeft, in verband met het gebeurde, aan B. en W. voorgesteld te bepa'en, dat den genoemden werklooze verboden is gedurende één maand het Bureau te betreden. Wij zijn van oordeel, dat de aldus optre dende werkloozen ook de belangen van hun mede-werkloozen schaden. Het is ook hun belang, dat het frauduleus stempelen met kracht wordt tegengegaan en de ambtena ren, die als de heer van Vliet op een behoor lijke wijze dit trachten te ereiken, verdienen steun in hun werk. HOUTDIEFSTAL TE HEILOO. Hedennacht is ten nadeele van den heer J. R., die een werk gaat uitvoeren bij den heer K. N., een partijtje nieuw hout ont vreemd. Aangifte is gedaan. De politie stelt een onderzoek in. EEN ANDERE INR1CHTINO. Nu het donkere jaargetijde plaats gaat ma ken voor een lichter periode, heeft de fa. Spaander ook gemeend meer licht te moeten brengen in den winkel. Daartoe heeft een verandering van inrichting plaats gehad met dit gevolg, dat nu niet alleen een zee van licht de heele zaak doorstroomt, maar er ook nog 22 M2 verkoopruimte bij is geko men. Ook de étalages zijn gemoderniseerd en zien er met hun exemplaren van den laatsten snit uit de voorjaarscollectie werkelijk keurig uit. BURGEMEESTER W. DE GEUS. Te Midden-Beemster overieed gister plot seling in den ouderdom van 49 jaar de heer W. de Geus, burgemeester van de Beemster. De heer de Geus heeft ongeveer 10 jaar als burgemeester de belangen van de Beem ster gediend. Hij, die voorheen als landbou wer in de Schermeer woonde en vele jaren een verdienstelijk raadslid te Ursem was, had de Beemster lief en heeft veel gedaan om de Beemster als de bloeiende Betuwe in het Noorden bekend te maken. Krachtig bevor- Per"f hij het Vreemdelingenverkeer en het landbouwvereenigingsleven. Zijn verdiensten als landbouwvereenigingsman werden door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau erkent Onder zijn leiding kwam in zijn gemeente de telefonische nachtverbinding tot stand, ter verhooging van de veiligheid in eene zoo uit- van 11 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767,3 mM. te Stornowaf en Skudesnaes. Laagste barometerstand 751.4 mM. te La Coruna Verwachting, geldig tot den avond van 12 Maart: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen; half tot zwaar bewolkt; weinig of geen sneeuw; lichte tot matige vorst des nachts; overdag temperatuur om het vries punt. Oveiyiehf. Zoowel in de Poolzee als bij de Azoren liggen thans depressies, die den hoogen druk aan de Noord- en Westzijde deden af nemen. Langs den Oost- en Zuidrand wordt door vlakke depressie-kernen de Oostelijke strooming uit de gebieden van intense koude van Finland en de Witte Zee onderhouden, waardoor tot hoog in de atmosfeer uiterst lage temperaturen voorkomen. De koude is thans tot de Riviera en de Pyreneeën doorge drongen. Ter weerszijden van dit gebergte wordt een temperatuursverschil van meer dan 10 graden Celsius gevonden. De depres sie-kern op de Noordzee bracht zwaren sneeuwval in het Zuidwesten van ons land. Elders brachten de lichte sneeuwbuities geen neerslag van beteekenis. De luchtdrukverdee- ling wijst erop, dat de koude nog eenige da gen. zal aanhouden, echter zonder noemens- waardigen neerslag gestrekte gemeente met vele eenzame boeren hofsteden. Ook ontstond in zijn gemeente in het oostelijk deel een belangrijke woonwijk met aardige werkmanswoningen. De Beem ster verliest in den heer de Geus een energie ke, vriendelijke burgemeester en 't landbouw vereenigingsleven, één van haar warmgezin- de vrienden. DE EERSTE AARDBEIEN AANGEVOERD. Door den heer N. J. Zut te Waarland werden heden aan de Alkmaarsche export veiling de eerste aardbeien aangevoerd. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 18,26 uur licht op. EEN 15-DAAGSCHE TOCHT NAAR ITALIË. De heer A. Pieters uit Den Haa<r heeft een goede stem, een prettige verteltrant en een greote kennis van Rome, Napels en Capri. En hij heeft daardoor de leden der afd. Alk maar van de N.R.V. een gezelligen avond be zorgd. Hij heeft hen gisteravond, terwijl zij rustig in de (wel wat koude!) zaal van het Gulden Vlies zaten, meegevoerd naar het land van Mussolini en aan de hand van een groot aantal lantaarnplaatjes een uitvoerige causerie gehouden, die door de aanwezigen zeer gewaardeerd werd. In een vrij uitvoerige inleiding vertelde de heer Pieters het een en ander over de reis naar Rome, over Rome zelf, over de N.R.V.- reizen naar het zonnige Zuiden en toen be gon dan de eigenlijke vertelling. Per trein naar Rome! En daarna een voor- loopige tocht der oriënteering. Achtereenvol gens werden verschillende van de zeven heu velen, waarop de Eeuwige Stad aan den Ti- ber is gebouwd, bestegen, de Gianicolo, de Aventijn, het Kapitool. de Polatijn, de Pincio- heuvel en werd Rome van daar uit beschouwd in zijn gebouwen, historie, overleveringen, oude en nieuwe kunst. Wij zagen van al die toppen steeds weer den geweldigen koepel van den Sint Pieter het stadsbeeld beheer- schen, wij bezichtigden gevels en monumen ten en het inwendige van sommige gebou wen, wij maakten kennis met plantsoenen en parken en leerden zoowel het stadsschoon als landschapsschoon van de omgeving kennen, terwijl de spreker bij het voorbijtrekken der beelden al causeerend de oude en nieuwe tij den aan elkaar wist te verbinden. Langen tijd werd stilgestaan bij de ruïnes van het Forum Romanum, de keizerpaleizen op den Palati- nus, het Colosseum, de aquaducten. Daarna volgde de Campagna di Roma met de via Appia, de Thermen van Cavacalla, de Catacomben, waar in de eerste eeuwen na Christus zijn volgelingen meermalen toe vlucht zochten, de geweldige cquaducten van Claudius en Marcia. Vervolgens voerde de spreker zijn gehoor naar de wonderbare Campagna met hare be grenzing door de Sabijnsche en Albaansch? bergen, naar Tivoli met de prachtige Villa d' Este en Frascati met de Villa Hadiani. Met vertooning en bespreking van enkele der meest bekende kunstwerken uit Rome besloot spreker het eerste gedeelte. Na de pauze vertrokken wij naar Napels, zag stad en bevolking en maakten vandaar uitstapjes in deze voor ons zoo ongewone omgeving. Wij bezochten het eiland Capri, het wondermooie rotseiland met z'n sub-tropi- schen plantengroei, zijn beide stadjes, die zoo'n echt Zuidelijk karakter dragen en zijn Blauwe Grot. Wij vernamen, dat op dit eiland keizer Tiberius eenmaal zijn liefste verblijf plaats had. Spreker voerde ons naar Pozzuoli met zijn Solfatoren, laatste stuiptrekkingen van een

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2