Aifcmaarsche Courant. Van mijn Palestijnsche reis. tBuitmtcmd £uchtoaact JSmMtdand HET ZWAKKE PUNTs 4 Honderd vier en dertigste Jaargang. VrU<1*>ff 111 Waart K 60 Door Rabbijn S. Ph. DE VRIES Mzn. Saled. Toen ik Jerusalem verliet, heeft een mijner daar verworven nieuwe vrienden, de zoo beminnelijke Rav Asaf, fijnzinnig Cc.|eerd Ta1 moedist en paedagoog, lector aan de Hebreeuwsche Universiteit, l>ii het hartelijke afscheid mij aangera den vooral in Safed op Sabbath een dienst in de Ari-Sjoel niet te verzuimen. Want dan zou ik zien. in welk een in nigheid en hevigheid daar door de men schen wordt gebeden. Dus gingen we er Vrijdagavond heen. O, die Jodenbuurt! Steile straatjes. Gangetjes Groote, oneffen steenen het plaveisel Overal Bedehuizen. Sjoelen en sjoeltjes. En uit alle huizen Sabbath- licht en in alle woningen Sabbath Alles gesloten en overal stilte en rust. In de Ai-Sj^el geen groote ruimte is de Dienst nog niet begonnen Foli anten liggen er voor verscheiden man nen open en een zachtgeneuride leer- zang klinkt er schuchter uit hun mon den. Anderen reciteeren. gedempt maar opgewekt, het Hooglied daar doorheen. Zij dragen allemaal de lichtkleurige ge- gtreepte gewaden der Sefardiem, lang als Kaftans, nebben den gordel om de lendenen, den „Streimel" de fluweelen muts met rrnd van bont op het hoofd en aan de voeten' lage schoenen, som migen muilen. Hoog is het Almemmor, het platform in het midden, vanwaar de Torah op haar tijd wordt voorgelezen. Zeer hoog. Van onderen smal en naar boven breed- uitloopend. Is dat, om beneden ruimte uit te sparen voor de zitplaatsen, die er op den grond rondomheen zijn aange bracht? Of verheelt het de Sinai? Zoo zagen wij het ook in andere Sefardische Synagogen, hier en in Tiberiaj.. Elders niet. Een der huisvaders, niet Chazan voorzanger van beroep gaat voor in den Dienst. De Kawanèh, de aandachts- concentratie, is in aantocht. Men kan het die mannen aanzien hoe zij worstelen om de Kawanah. En hen zien overwin nen. De stemmen gonzen, de lijven sc' udden, de lange lokken langs de slapen pendelen rusteloos en allengs- kens regelmatig. De Péöth de lokken zijn hier bizonder lang! Het valt me óp Én mijn blik blijit even bij een don ker gelaat tusschen twee razenzwarte langgekrulde Puöth Hoe leelijk lijkt die man. Wat wordt hij mooi, nu zijn ge zicht van lieverlede als met een hooge- "•r. glans schijnt overgoten te worden. Hij heeft den Sabbath ingehaald! Bij het verlaten van het Bedehuis ont dek ik op den evelsteen, dat deze Syna goge nog slechts tachtig jaren oud is. En zij beet de Ari-Sjoel? Hoe kan dat? De Ari was immers do Qabbalist, de Joodsche Mysticus, Rabbie Izak Lurja of ook wel Aschkenasie Rabbie Izak ge- heeten, die in het midden der zestiende eeuw hier leefde en leerde en met zijn mystieke intenties navolging en een vereering heeft gevonden, die aan ver heerlijking, aan vergoddelijking grenst en wel tot bijgeloof is ontaard Uit de Hebreeuwsche beginletters van zijnen naam Asehkenazi Rabbie Izak, of mis schien van de woorden: Amar Rabbi Izak d.i. „Rabbie Izak zegt", waar mede een leerling ziin woorden pleegt aan te halen, of nóg eens misschien van niets minder clan: Elokie Rabbie Izak d. i. de goddelijke Rabbie Izak -- heeft men hom den titel A r.i. gescha pen! Ari is: Leeuw! Weshalve zijne leerlingen en volgelingen den naam vanleeuwenwelpen goeré Ari erlangden. Hoe kan nu echter deze tachtigjarige Syanogoge ook zijn naam en titei voeren? inderdaad blijkt het ras, dat het een pseudo-Ari-sjoel is Hij heeft haar nie. gesticht. Hij heeft er niet ge beden. Maar de Ari heeft aan de litur gie ook eigen stukken toegevoegd, haar een eigen cachet gegeven. En die is hier inheemsch. En daarom voert zij zijnen naam. Vanuit de kleine ruimte voor het Be dehuis kan men zijn grafgewelf zien, en den ingang van het ritueele Bad, het welk voor zijn veelvuldig gebruik spe ciaal 't zijne was en dat nu nog voor de reiniging van dooden wordt gebezigd Hier vóór de Sjoel staat ook een pilaar of zuil, zooals we die in Meron hebben gezien. En op Lag-ba-'Omer groet deze met haar vlam en walm de vreugdevu ren van de Hiloelah d'Rabbie Schim'on van het gindsche Meron, dat we van hieiuit in de verte kunnen ontdekken Morgen is het Jaartijd" van de Ari! Dan zullen er ook heele drommen zijn graf bezoeken, al zal het niet den optocht evenaren cp den dag van Meron. Dóér in de laagte tusschen de heuve len slaapt ook de Béth-Joséf, dat is R. Josef Karo, wiens naam onsterfelijk aan zijn Sjoelschan 'Aroeng verbonden is 1) En Salomo Atkabits, de dichter van de Hymne aan den Sabbath. De Hymne wiet het refrein: „Kom. mijn Vriend, de Bruid tegemoet! Laat ons den Sabbath begroeten" 2). En Rabbie Pinechas ben Jaïr, een Leeraar uit de oude tijden des Talmoeds, wiens beroemde naam met sagen is omweven En tal van anderen mèt hem Uitver en dichterbij vervlogen eeuwen To vee. om op te noemen Vele edehuizen dragen hunne namen, s k Sabbath-morgen leidt ons de bammasch der Arl-sjoel van zeven °t acht uur lai.gs en door die verschll- ende Synagogen. De titel Scham- s e h kunnen we ongeveer met het Nederlandsche koster benaderen Zoo betreden we de Béth-Joséf-sjoel, de Alschech-sjoel, de Ri-Aboab-sjoel. En ook de echte An-sjoel, alwaar de Ari zijn vaste plaats gehad moet hebben, maar waar de dienst minder op zijn intenties is gericht. Zoodat zij eerder de pseudo en de andere inderdaad meer de echte Ari-sjoel blijkt te zijn! Allemaal Sefar dische Bedehuizen, ruime gebouwen, en ook met die hooge Almemmors. Maar hier zijn de banken alleen langs de wan den heen. En velen der biddenden zitten op die banken gelijk Arabieren, met le beeren kruiselings onder zich gevou wen. Hier is minder Kawanah, dus min- minder heen en-weer gelooü en meer der gegons en minder lijfbeweging en decorum naar Westerschen smaak W -j hadden verscheiden malen de eer kun nen nebben, om „opgeroepen" te worden, dat wil zeggen: een beurt te krijgen bij de Torahvoorlezing. Maar we hadden onzen gastheer toegezegd om te aebt uur in zijne Sjoel te komen, alwaar op dat moment de Dienst zou beginnen. We waren er op tijd. Doch d ar was het Polen in optima forma. Er was nog bijna niemand aanwezig. Ook onze gast heer niet. En zoo lieten we ons met on zen gids, den Schammasch immers der Ari-sjoel, gewillig meetroonen naar de zijne, alwaar hij ons triomfantelijk bin nenvoerde en ons zette op eereplaatsen ar den Oxstwand naast de Heilige Ar- ke. Of ve e hier cok werden opgeroe pen? Wie is er zoo onnoozel, dit te vragen! Het was de Sabbath vóór den Vastendag van Ab, den rouw- en Vasten dag om de verwoesting van Jerusalem, om het verlies van stad en Tempel en van Staat en staatkundig volksbestaan. Dan wordt, na de wekelijksche Torah voorlezing, uit d. Profeten het eerste Hoofdstuk van Jesaja voorgedragen. Dat doe ik jaarlijks in onze Synagoge thuis. En deze keer werd ik er te Safed voor „opgeroepen". Ik deed het natuurlijk op mijn gewone wijze. Vo:r de Ari-sjoel blijkbaar een nieuw geluid. Maar ook voor mij. En voortdurend nog een eigen aardige herin ïeriqg. We hebben dien Sabbath van de mil de lucht van Safed veel genoten. Het was ons als een fijne lentedag, die ons verkwikte en ons verlokte tot gezellige wandelingen. En tot leerzame rondgan gen. Het bezoek aan de buurt, waar de Arabieren in de beruchte dagen der Pa lestijnsche progroms voor een paar jaren zoo afschuwelijk hebben huisgehouden, heeft onze Sabbathstemming toen niet weinig bedorven. Een stuk van het Joodsche kwartier is destijds ontzettend geteisterd. Het schijnt aan een nu eens gelukkig misverstand te danken te zijn, dat toen niet de heele Jodenwijk in de asch is gelegd. De afspraak en het sein, waarop in den eenen hoek de brand is gestoken, zijn aan de andere hoeken niet begrepen. En op het latere moment, toen daar met de uitvoering zou begon nen worden, was er politie en militie ter bescherming van leven en bezit pre sent. Maar intusschen waren er een tiental menschen, weerlooze mannen en vrouwen en kinderen, vermoord, is er naar hartelust geplunderd; en zijn er verscheiden huizen in de asch gelegd of nog andere wijze verfoest. Thans is men bezig de materieele verwoesting met hulp van het Amerikaansche Steun fonds Kéren-ha-'Ezrah te herstel len. Safed is in deze tijden wel bitter be zocht. Oorlog en epidemieën hebben de Joodsche bevolking tot op de helft ver minderd en tot ruim drieduizend terug gebracht. En sinds dien tijd en na de wreede overvallen en tengevolge van de door dat alles te zamen ook sterk be dreigde bestaansmogelijkheden in de stad. neemt het vertrek nog aanhoudend toe Toch is men er niet verslagen. Het oude oJodsche leven laat er zich niet verstoren. Ook dat konden we dezen Sabbath op onze wandelingen consta- teeren. in den laten namiddag waren ook wij op de piomenade. Oud en jong is buiten. Vaders en zonen, moeders en dochters. Ir de hoogte op den breeden mooien weg, boven de daken uit der huizen van de echte Jodenbuurt, die aan een steile berghelling is geklonken. Tegen het val len van den avond staan we op een pqunt, waar het Arabische kwartier op den eenen heuvel en het Christelijke op den anderen hun lichten beginnen te ontsteken en daar tusschendoor sche mert in de verte het nu donkere blauw van het Meer van Tiberias. Bij voile maan moet dit onvergetelijk zijn.' Wij stonden er lang, ofschoon de nieuwe maansikkel nog slechts in zijn eersten aanvang was. Met vele instituten hebben we in Safed van nabij geen kennis gemaakt Maar Wei met bestuurderen. We kregen 's avonds veel bezoek. En veel uitnoodi- gingen om Instellingen van allerlei aard te komen bezichtigen en scholen en Jeschievoth in werking te zien Maar ons reisprogram had ons vertrek op Zondagmorgen, ijdig reeds, gezet. Toch vond ik in de vroegte nog gelegenheid voor den aandrang van een paar mannen te bezwijken en met hen mede het schoolwerk te gaan zien, dat zij met on vernietigbaar vertrouwen trachten in stand te houden. Geen wor.der. dat men in het boek der bezoekers van dergelijke inrichtingen dan de namen en aanbeve lingen van tal van bekenden aantreft. En treffende woorden van mannen als Weizmann, en van Bialik den Dichter In Safed speu men weinig van het nieuwe leven of van den kamp om het nieuwe leven, die er elders in Erets- Israël is te voelen Het heeft zijn eigen sfeer en' schijnt die te bewaren en te willen cultiveeren. De sfeer, die er zweeft over de graven en tomben, die de 1) Riten en Symbolen I, 2e druk. hoofdstuk 46 ei 47. 2) Riten en Symbolei I, 2e druk. hoofdstuk 16. resten bevatten van vele beroemde lei ders uit vroegere Joodsche geslachten. Onsterfelijken onder hen, die van hein de en verre den weg naar het Land der Vaderen hebben weten te vinden. Voor eeuwen reeds. Hoe is het mogelijk, dat deze mannen in die dagen de moeilijk heden van hun tocht, uit Polen, uit Duitschland, uit Spanje, hebben kunnen overwinnen! Heimwee heeft hen gedre- veiLiefde hesft hen over a'les heen ge holpen. Wij buigen deemoedig het hoofd en groeten hen ten afscheid eerbiedig. ZWARE DAGEN VOOR DE POLITIE. Dag en nacht op de been. Vier dagen nog scheiden ons van den dag, waarop Duitschland zijn president zal kiezen. De verkiezingsstrijd heeft zijn hoogte punt bereikt: luidsprekers, aanplakbiljetten, strooibiljetten, lichtreclame, alles is in dienst van den strijd gesteld om de candidaten ken baar te maken, lil Groot-Berlijn alleen wor den dagelijks rond twee honderd politieke vergaderingen gehouden. Dat zulk een opge wonden tijd zware eischen aan het politie corps stelt, blijkt uit hetgeen de hoofdcom missaris van pc'itie Grzesinski aan een redacteur van de „Vorwarts" heeft medege deeld. In de laatste dagen zijn de Schupo's dik wijls dagenlang niet uit hun kleeren geko men. Er gaat geen dag voorbij waarop andersdenkenden het elkaar niet lastig ma ken, lichamelijk letsel toebrengen of zelfs dooden. Nazi's val'.en communisten aan, bij het bevestigen van aanplakbiljetten of het verspreiden van strooibiljetten, en omge keerd. De politie patrouilleert dag en nacht te voet er per auto. Dagelijks worden 50 a 60, en Zondags zelfs 200 personen gearres teerd. De arrestanten moeten op de politie- bureaux blijven totdat zij voor den snelrechter gebracht zijn. die strenge maatregelen tegen hen neemt. Het verhoor geschiedt door de po litieke politie en neemt ook dag en nacht in beslag. Demonstraties in de open lucht mogen tijdens de verkiezingscampagne slechts tot 's avonds half zeven gehouden worden. Pro paganda met luidsprekers is slechts toege staan als zij het publiek niet hindert en de inhoud niet beleedigend voor andersdenken den is. Op Zondag 13 Maart en in den nacht van Zondag op Maandag is de politie „in gros- sem Alarmzustand". Bekendmaking der ver kiezingsresultaten op straten of pleinen is verboden. Alle politiebeambten en ambtenaren krijgen na afloop der verkiezingen twee extra vrije dagen, welke zij mogen nemen wanneer zij dit willen, mits het werk het toelaat. Grzesinski verwacht dat de 13de Maarr rustig zal verloopen. De dreigementen der nazi's vat hij op als een blijk van eigen zwakheid of onderschatten van de kracht van den Staat en zijn beschermers. DE GEZONDHEIDSTOESTAND DER KINDEREN. Achteruitgang. Op verzoek van den Pruisischen Landdag heeft het Pruisische ministerie voor sociale zaken een memorandum uitgewerkt inzake den gezondheidstoestand der kinderen op de Pruisische volksscholen. Algemeen is een aanzienlijke verslechtering sedert het najaar van 1931 waar te nemen wat betreft de voe ding der kinderen, speciaal de kinderen der werkloozen en der onbemiddelen, van de klei ne boeren, beambten, lagere ambtenaren, pensioentrekkenden en kleine renteniers. Dik wijls konden ook middenstanders de adviezen van de schoolartsen ten aanzien van het be trokken schoolkind vanwege de kosten niet opvolgen. In het memorandum wordt gezegd, dat met het oog; op den toenemenden druk van des economiscnen noodtoestand men zich ernstig bezorgd maakt over den gezondheidstoestand der schoolkinderen in de toekomst, en drin gend wordt dan ook gewaarschuwd tegen het afbreken en intrekken van maatregelen ter verzorging van de schooljeugd. Terwijl na de inflatie-periode tot het najaar van 1931 een langzaam stijgende lijn viel waar 'e nemen, is de toestand sedert dien met groote snelheid achteruit gegaan. DE AANSLAG OP TWARDOWSKI. Nog een arrestatie. Van Russische officieele zijde wordt mede gedeeld, dal de pleger van den aanslag op gezantschapsraad von Twardcwski, bekend heeft te Moskou een medepichtige te hebben, een zekeren Sergey Sergejewitsch Wasilew. Walisjew is reeds door de Oepeoe gearres teerd. Stern deelde voorts mede dat Wasiljew en hij Poolsche onderdanen opdracht hebben gekregen den aanslag te plegen, ten einde de betrekking tusschen Moskou en Berlijn te storen, en de internationale betrekkingen der Sovjet Unie slechter te maken. Stern heeft met de hulp van Wasiljew den tije. geconstateerd waarop von Direksen de ambassade pleegt te verlaten ten einde hem, en niet von Twardowski, te beschieten. Voorts legde Stern, volgens de Russische ofticieele mededeeling verklaringen af nopens zijn betrekkingen met Poolsche kringen, wel ke verklaringen in het belang van het on derzoek evenwel thans nog niet kunnen wor den gepubliceerd. De Gepeoe deelt mede dat de acten thans zijn doorgegeven aan het O.M. ten einde een vervolging te kunnen in stellen wegens voorbereiding van moord en contrarevolutie. DE STAATSGREEP IN SPANJE VAN 1923. Het rapport gereed. De commissie, ingesteld voor het doen van een onderzoek naar de verantwoordelijkheid voor den staatsgreep van 1923 heeft haar rapport over de straffen, die uitgevaardigd zullen moeten worden tegen de schuldigen aan den staatsgreep, n.1. de leden van het directo* ium van Primo de Rivera en de dirta tuurregeeringen van December 1925 tot Ja nuari 1928. thans ingediend. In dit rapport wordt deportatie voor den tijd van 20 jaar met blijvend verlies van burgerrechten voor alle beklaagden geëischt Onder de beklaag den bevincen zich ex-koning Alfonso, gene raal Berenguer, generaal Jordana, Amido en vele andere militaire en burgerlijke persoon lijkheden, oa. nog Yangnas. Allen zijn be schuldigd van hoogverraad. De constitueerdende Cortez zal fungeeren als Hooggerechtshof, op welks vonnis geen beroep mogelijk is. GEEN GELD VOOR WERK VERSCHAFFING? Het Berlijnsche blad. „Boersenkurier" pu bliceert een bericht, volgens hetwelk het on waarschijnlijk zou zijn, dat de regeering een omvangrijk werkverschaffingsprogram ten uitvoer zou brengen. Immers, de Rijksbank, het rijksministerie van financiën en economie, die de aangelegenheid voor het financieele gedeelte hebben moeten bestudeeren, zijn eensluidend tot de opvatting gekomen, dat geen der tot dusver gedane financierings- voorstellen in grooteren stijl zou kunnen worden uitgevoerd, zonder dat de valuta in gevaar zou worden gebracht. DE REDDING VAN DE IJSSCHOTS. Het grootste aantal der op een ijssdiots afgedreven Finsche viscchers kon Donder dagmorgen worden gerei, evenals de paar den. Men verwacht ook de anderen te kun nen redden, daar de storm iets is gaan liggen In den afgeloopen nacht heeft het evenwel toch nog 20 graden gevroren. DE „BOND DES DOODS". Geheime politieke organisatie ontdekt. De correspondent van de „Times" te Tokio komt met onthullingen in verband met de opzienbarende moorden van den laat- sten tijd. Kort geleden werd naar men zich herinnert de bekende zakenman baron Tokoe- ma Dan door een jongen man vermoord en de vorige maand trof dit lot den oud minister van financiën Inoeje. De Japansche autoriteiten zouden volgens den „Times"-man namelijk op het spoor zijn gekomen van een geheimzinnige organisatie die zich de „bond des doods" noemt. De beide moordenaars van den oud-minister van financiën en van baron Takoema. Dan be hoorden tot dezen geheimen politieken bond in welken, volgens de Japansche politie, on ervaren jongelieden overgehaald werden politieke aanslagen te plegen voor de zaak van godsdienst en vaderlandsliefde. Het drijven der bende is thans door de mededee- lingen van een lid, Koerosawa geheeten, die zich vrijwillig bij de politie aanmeldde, aan het licht gebracht. „De bond des doods" ontving, volgens den „Times"-correspondent, zijn wapens van een marinevlieger. Een onderwijzer maakte propaganda voor de organisatie onder de bevolking van het platteland. De marinevlieger vond bij de gevechten om Sjanghai op 5 Februari den dood. Vier dagen later schoot een der leden van den bond den oud-minister van financiën dood. Een maand later volgde daarop de moord op baron Takoema Dan. De politie heeft twee politici gearresteerd, die tot een vaderlandslievende organisatie behooren en die in nauw contact zouden zijn geweest met den „bond des doods". DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE. Het vliegtuig de Uil (thuisreis) vertrok om 7.20 uit Batavia en arriveerde na een tusschenlanöing te Palembang om 15.40 te Medan Het vliegtuig de Duif (uitreis) vertrok om 5.08 uit Calcutta naar Rangoon waar het van 11.05 tot 11.44 verbleef om vervolgens te 15.21 in Bangkok te landen, naar waarnemingen, verricht in den morgen NOODLANDING NABIJ DEN HELDER. Gisteren heeft, bericht de N.R.Crt., het schoolvliegtuig S 6, gestationneerd op het marine-vliegkamp de Kooy, nabij den Helder, tengevolge van het afslaan van den motor, een noodlanding in den nieuwen proefpolder aldaar uitgevoerd. Bij het uitloopen kwatn het tcestel tegen een hek aan, waarna het over de sloot wipte en daarna over den kop sioeg. De inzittenden, de instructeur, ser geant-vlieger Veenstra en de leerling, korpo raal-vlieger van Beek, bleven ongedeerd. Van het toestel is het landingsgestel stuk gesla gen. Ter plaatse is het tcestel van een nieuw landingsgestel voorzien en daarna naar het vliegkamp gebracht. ENGELSCHE LUCHTSCHEEPSBOUWORGAN1- SATIE BLIJFT BESTAAN. In den loop der debatten over de lucht- vaartbegrooting in het Lagerhuis verklaarde gister de onderstaatssecretaris Sassoon, dat het probleem der voortzetting van den lucht- scheepsbouw in Engeland tot dusverre noch in toestemmenden, noch in afwijzenden zin definitief is geregeld. De machineinstallaties in Cardington en elders zullen behouden blij ven, zoodat de geheele organisatie voor den luchtscheepsbouw het werk weer zal kunnen hervatten, zooara weer geld voor deze doel einden beschikbaar is. In den tusschentijd bewaart de regeering een afwachtende en waarnemende houding. EEN NIEUW STUNTVLIEGTUIG. Van Nederlandsch fabrikaat. De Fransche kunstvlieger René Paulhan zoon van den vermaarden stunter Paulhan heeft Woensdagmiddag op het vliegveld Waalhaven het voor hem bij Koolhoven ge bouwde stuntvliegtuig overgenomen, zoo meldt het Hbld. De vlieger heeft in het gele toestelletje een Het zwakke punt voor mannen en vrouwen vormen de lendenen, welke zoo licht worden aangedaan door over spanning en zorgen, door kouvatten en tal van andere oorzaken. Dientengevolge komer. scherpe, ste kende pijnen in den rug, urinestoornis- sen, waterzuchtige zwellingen, hoofd pijn, duizeligheid en rheumatische pij nen ook zoo vaak vcor. Plaatselijke behandeling kan tijdelijk verlichting geven voor sommige dezer ongemakken, doch de eenige wijze om gezond te worden en te blijven is door het versterken der verzwakte organen met Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel behaalde reeds jaren lang een ongeëvenaard succes tegen rheumatiek, spit, ischias, waterzucht, urinestoor- nissen, lendenpijn en blaasstoornissen. Bij alle drogisten enz. 1.75 per flacon. korte demonstratie gegeven: slow rolls, loo pings voorover en achterover, een keurige lm- meiman, een paar achtjes op den rug gevlo gen, en vol tevredenheid sprak hij over de mogelijkheden van het nieuwe toestel, toen hij na een keurige driepuntlanding weer op den beganen grond stond. Het toestel dat de vliegtuigbouwer Koolho ven die natuurlijk zelf bij de demonstratie aanwezig was, evenals de kapitein-vlieger Versteeg en de instructeur van de Nationale Luchtvaartschool, de heer Schmidt Crans heeft afgeleverd voor dezen Franschen vlie ger zal stellig in het buitenland den goeden indruk van de Nederlandsche industrie hel pen bevestigen. DE NOOD DER BOEREN OP DE VELUWE. De nood der boeren op de Veluwe, waaf het grootste deel kleine boertjes met gemeng de bedrijven zijn, is zeer hoog gestegen. De zuivelfabrieken, die voor het grootste gedeel te de melk van deze bedrijven verwerken, kee- ren nog slechts van 3 tot 4 cent per liter uit. De varkensprijzen zijn tot 9 cent per pond gedaald, waardoor vele boeren niet willen afleveren. Huisslachtingen worden ooglui kend toegestaan, waardoor de boeren iets meer van hun product maken. Verscheidene Kamerleden hebben deze streek al bezocht om kennis te nemen van de klachten dezer boeren. Thans weer is tegen Zaterdag 19 Maart een groot vergadering te Apeldoorn bijeengeroepen, om den crisistoestand te be spreken. De Kamerleden mr. Oud en Ebels zullen er tegenwoordig zijn om met de boe ren den noodtoestand te bespreken. DE BANKOVERVAL TE ROTTERDAM. De verdachte ontkent. De arrestant, die behalve van de autodief stallen wordt verdacht van medeplichtigheid aan den overval in het filiaal van Van 't Hof en Pikaar aan de Veeriaan te Rotterdam, is op het politiebureau Nassaukade verhoord. Hij ontkent iets met de zaak te maken te heb ben. Den dag van den overval is hij, naar zijn zeggen, in Amsterdam geweest. Hij wil evenwel de adressen waar hij heeft vertoefd niet noemen, om deze menschen niet in moei lijkheden te brengen. De man zal nog met verschillende getuigen worden geconfron teerd. DE KONINGIN STAAT VOORWERPEN VOOR DE INDISCHE EXPOSITIE AF. Naar wij vernemen heeft H. M. de Konin gin den burgemeester van 's-Gravenhage medegedeeld in beginsel genegen te zijn een deel van haar Indische voorwerpen tijdelijk voor de te 's-Gravenhage te houden tentoon stelling af te staan. LAND- EN TUINBOUWERS WENDEN ZICH TOT DEN MINISTER. Het comité van economisch verweer uit de Land- en Tuinbouworganisaties heeft gister in een telegram aan den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Land- en Tuinbouw ten sterkste aangedrongen op het zoo spoe dig mogelijk behandelen van het voorstel van de Landbouwcrisiscommissie inzake steun aan het veehoudersbedrijf. De toestand in het zuivelbedrijf is onhoud baar daar de boterprijs nu ook in het binnen land tot minder dan 1.per K.G. gedaald is en de kaas spoedig voor export spoedig cnveivoopbaar zal zijn. Hei comité verzoekt in elk geval de steun maatregelen vóór de kamer op reis gaat te behandelen en heeft een buitengewoon audi ëntie ter bespreking van den toestand aan gevraagd. BRANDEN. Boerderij afgebrand. Gistermiddag is brand ontstaan in de boerderij van H. Th. te St. Aonis (N.-Br.) Het woonhuis benevens de schuur werden een prooi der vlammen. Vele landbouwwerktui gen gingen verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Brandstichting? Woensdagnacht is brand ontstaan in het café van A. C. aan de Lange Nieuwstraat te Tilburg. De brandweer had het vuur spoe- spoedig gebluscht, doch de politie nam de bewoners, C. en zijn echtgenoote, die tijdens den brand afwezig waren, bij hun thuiskomst in arrest. Het is n.1. gebleken, dat het in de woning op verschillende plaatsen, onafhankelijk van elkaar, had gebrand. Ook werd in het geheeld huis een sterke petroleumlucht waargenomen, terwijl in een kamer op de bovenverdieping, waar het niet gebrand had, een filmstrook was gespannen vanaf het bed tot aan de deur van den overloop. De schade is betrekkelijk gering. Boerderij afgebrand In de gemeente Wijhe is gisteravond de door de iamilie Van der Vegte bewoonde groote boerderij „De Paddepol" door brand totaal verwoest. De geheele inboedel ging

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9