Hlkmaarsche Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. 'Nog iemand heeft genoten van de beste sigaret voor ieders gezondheid n A|!_U yo CHIEF WHIP Jiadioaieums jieuiiietm JUutzCeculkiek m VIRGINIA Financieel Overzicht. Honderd vier en dertigste Jaargang. fcaier<lajr 12 Maart. (Wordt vervolgd). Jïo. 61 1932 Zendag 13 Maart. Hilversum, 1875 M. (8.1512.en 5. V.A.R.A., 6.-8.- V.P.R.O. en de A.V. O O. van 12—5 en 8—12.— uur). 9.30 Vara-Philharmonisch Orkest o.l v Edu- ~r(j van Beinum. Louis Zimmerman, viool j2— Gramofoonplaten. 12 15 Het Avro- Vleinorkest o.l.v. Nico Tteep. Het „11 Man- dolino-Orkest". 2.— Goethe-herdenking. 2 30 Het Concertgebouw-Orkest o.l.v. Dr. Willem Mengelberg. 4.30 Gramofoonplaten. 5. Vara-Kinderuurtje. 8.158.45 Kovacs Lajos met zijn Orkest. Bob Scholte, zang. 8.45 Mono-voordracht. 8.55 Vervolg Kovacs Lajos. 9.30 Het Concertgebouw Trio-Kamermuziek. Rosa Wal ter, sopraan. 10.Het Omroep Orkest olv. Nico Treep. 11.30—12.Gra mofoonplaten Huizen, 298 M. (8.30-9.30 en 5.-7.45 N.C.RV., 9.30—5.— en 7.45—11.50 K.R.0 10 45 Gramofoonplaten. 12.KRO Sextet o.l.v. Piet Lustenhouwer 2.30 K R O.-Salon orkest o-l v. M. van 't Woud. 8.15 Het KRO- Orkest ol v. Joha.i Gerritsen. 10 40 Epiloog. Daventry, 1554 M. 3.20 Het B. B. C.-orkest o.l.v. Stanford Robinson. 4.40 „Othello"' van William Shakespeare. 9.25 Albert Sandler en The Park Lane-Hotel Ork. Esther Coleman, alt 10.50 Epiloog. Radio-Paris, 1725 M. 8.05, 11.20 en 1.20 tot 5.20 Gramofoonplaten 9 05 Het Omroep orkest o.l.v André. 1C.5011 50 Grarnofoon- pqlaten. Katundborg, 1153 M. 11.20—12.20 Mo- gens Hansen en zijn Orkest. 2.45 —4.20 Het Omroep-Orkest o.l.v. Lautiy Gröndahl. M.m.v solisten. 7.20 Kamermuziek. 7 40 Hoorspel. 8.45 Eenige Saxophoon-soli 9.30 10.25 Operette-concert door het Omroep- Orkest o l.v. Emil Reesen. 10.251150 dansmuziek in „Wivex"'. Langenberg, 473 M. 6.20 Concert uit Ham burg 12.20—1.50 Middagconcert. 3.50—5 20 Kinderkoor (1000 Kinderen). 7.35 Concert uit Berlijn In de pauze volgen Verkiezings uitslagen 9.40 Concert docqr de Kapel van Gcbrüdei Steiner. Daarna volgen weder Ver kiezingsuitslagen. Rome, 441 M. 8.05 Concert door het ElAR-Orkest met solisten. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.35 tot 2.05 Kramofoonplaten. 5.20 Het Omroep- Orkest o 1 v. Mr. Meulemans. 6.20 Gramo foonplaten. 8.20 „Schwanda. der Dudeisack- pfeifer" Opera van Weinberger. Uitz uit Je Kon Fransche Opera te Antwerpen 338 M.: 12.35—2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Concert door het Omroep-Orkest. 6.20 Gramofoon platen. 8.20 Het Omroep-Orkest o.l.v. Mr. A. Meulemans. Zeesen, 1635 M. 10.20 Goethe-herdenking. 11 35 Het Königsberger Opera Orkest o.l.v. W Franz. 7 35 Concert door het Berlijnsch Omroep-Orkest o.l.v. Bruno Seidler-Winkler Willy Domgraff-Faszbander, bariton. In de pauze: Uitslag van de Presidentsverkiezingen. Daarna tot 11 20 Concert. Maandag 14 Maart. Hilversum, 1875 M. (Algemeen program ma te verzorgen door de A V.R.O.) 8.en 10.15 Gramofoonplaten. 1112.Orgel concert door W Petri. Jeanne Voge.sang, viool. 12.Gramofoonplaten. 12.302. Het Avro-Kamerorkest ol v. Louis Schmidt. 2.30 Solisienconcert. 4 15 Gramofoonplaten 5 30 Kovacs Lajos en zijn Orkest. Bob Scholte zang. 7.30 Gramoioonp'.aten. 8 Het Omroep-Orkest o.l.v. Nico Treep. Het Russisch Ensemble „Karussel" o.l v. Wladi- mir Andrejef. 10.20 „De gezellige prater", hoorsped van Raitaud. Daarna vervolg Con cert door het Omroep-Orkest. 11.12. Dansmuziek uit „Carlton-Hotel" door Billy Mason. Huizen, 298 M. (Uitsluitend N.C.R.V.) 8.159.30 Gramofoonplaten. 11.30 Idem. 12.15 Idem. 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart in de Herst. Evang. Luth. Kerk te Amsterdarrt. 2.35 Gramofoonplaten. 5.— Het N.C.R.V. Quintet ol v. Piet v. d. Hurk. 6.30 Gramofoonplaten. Bach muziek 8.Het N.C R.V.-Symphonie-Orke.st (Haarlemsche Or kestverëeniging) o.l.v. F. Schuurman 10.30 tot 11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Solistenconcert en Trio. 1.05 Joseph Muscant en The Commodore Grand Orkest. 2.25 Gramofoonplaten. 4.35 Moschetto en zijn Orkest. 6.50 Piano-muziek van MendelsoOhn. 8.20 „Bil'.'s Grand National", een Hoorspel van Lewis. 10.— Kamermuziek. Claire Croiza sopraan. Strijkkwartet. 11.20—12.20 Dansmuziek door Ambrose en zijn Blue Lyres Radio-Paris, 1725 M. 8.05 en 12.50 Gra mofoonplaten. 8.20 Tooneel. 9.05 Gramofoon platen. Ralundborg, 1153 M. 11.201.20 Concert in Hotel „D'Angleterre". 2.30—4.30 Carl Ry- dahl en zijn Instrumentaal Ensemble. 7.20— 9.35 „Egmont", Treurspel van Goethe. Mu ziek van Ludwig van Beethoven. Orkest o.l.v Launy Gröndahl. 9.50 Mandoline-soli door Jensen. 10.1011.50 Dansmuziek in Palace- Hotel. Langenberg, 473 M. 3.25 Concert uit Hamburg. 11.20 Gramofoonplaten. 12.20 1.50 Middagconcert Leonardo Aramesco, tenor. 4.205.20 Concert vanuit Mühlacker. 7.20—8.15 Concert o.l.v. Arthur Wolf 8.20 „Drei Jahrtausende Sport", een Hoorspel van Goldschlag. 9 40 Concert o.l.v. Arthur Wolf. 10 2011.20 Dansmuziek in café „Corso" te Dortmund. Rome, 441 M. 8.20 Concert o. 1. v. Richard Strauss. Daarna Concert van lichte muziek. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M.: 12.35 tot 2.05 Gramofoonplaten. 5.20 Het Omroep- Okest o.l.v. Kumps. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Het Omroep-Orkest o.l.v. Kumps. 338 Meter: 12.352.Gramofoonplaten 5.20 Het Omroep-Orkest o.l.v. Francois André. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Kamermuziek- uurtje. 8.20 Het Omroep-Orkest o.l.v Fran cois André. Zeesen, 1635 M 3.50—4.50 Kamermuziek door Trio. 7.05 Uitzending van Heilsberg. Daarna tot 11.50 Dansmuziek in Eden-Hotel o.l.v. Oscar Joost. Deze Eerste Maart-opgave. Een cijfercpgaaf. Met veel genoegen hebben wij de tal rijke oplossingen gecontroleerd, die van deze opgave binnen kwamen Bepaald moeilijk was de puzzle niet, maar wel interessant. De juiste vorm was als volgt: 17 maal 23 391 429 ged. door 33 13 48 ged. door 8 6 10 plus 10 20 95 min 26 69 599 min 100 499 Stand der lijst up 1 Maart. Op 1 Maart stonden aan 't hoofd der lijst: Joh. Krul 61 p., J. Strijbos 59 p., C. Blankendaal 56 p., Mej. L. v. Ossenbrug gen 55 pJ. Zaadnoordijk 55 p., P. Haas broek 53 p., C. dj Geus 50 p., L. Trijbetz 47 p Mej. Pastoor 45 p„ Mevr. Eecen Boijenga 44 p., P. Meijer 44 p„ Mevr. Holsmuller—Teengs 43 p., D. A. Wittop Koning 39 p., Mevr. D. Vogelsang 38 p., H K. de Wild 37 p., W. J. Karssen 32 p G Kaal 31 p., R. Smids 30 p„ G. v. Wie- ringen 27 p„ G. L. Metz 22 pN. Otsen 22 pMevr. Bruinvis en A Prins 20 p., Mej. N. Lind 19 p.. M. Pool 16 p en D. Gerreitsen 16 p. en verder nog een zeer groot aantal met een kleiner aantal punten. Onze Nieuwe Opgave. (No. 2 der Maart-serie). De woorden van zes letters. Wanneer men onder elkaar schrijft de elf woorden van zes letters, die vol doen aan de gegeven omschrijving, dan vormen de derde letters van boven naar beneden gelezen den naam var. een aanvoerder uit de 17e eeuw en de vierde letters van boven naar beneden gelezen den naam van een aanvoerder uit de oude Grieksche geschiedenis. 1. vuurwapen. 2. ophooping. 3 omringd door water. 4 bekend restaurant in Amsterdam. 5. mooiprater. 6. plaatsje in Limburg. 7. geweekt in melk of thee. 8. och, dat ie één 9. ideale vrouw. 10. overleden Fransch Staatsman. 11 preekstoel. Oplossingen liefst zoo vroegtijdig mo- Naar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A H 89 -van beid" ziiden van de koets sprongen gelijktijdig ruiters te voorschijn. 7e moesten op de loer hebben gelegen op een voetpad, dat den weg in tweeën dee'de en dat een rech ten hoek vormde met het bosch. De mannen droegen maskers; één van hen hield den koet sier een pistool voor; een ander reed tot aan het portierraampje en bedreigde de inzitten den, haar kostbaarheden op eischend; een derde richtte den aanval op Longstaffe, die op dat oogenblik juist achter de koets reed. Kapitein Darcy zelve, die liep, was niet op gemerkt; zijn pistolen had hij in den koets gelaten, maar zij dolk had hij bij de hand. Coleman, bedreigd door den loop van een geweer, dat op zijn borst was gezet, kon niet anders doen dan hem geboden werd. Hij held de paarden in; de koets kwam tot staan. Op dat oogenblik sprong Darcy naderbij en met het plat van zijn zwaar trof hij den- gene, die zich in het portierraampje boog en *jerp hem van zijn paard. Tben keerde hij 2-ph onmiddellijk tot den schavuit, die me: 2lJn pistool aanleiding had gegeven, dat ze hadden stil gestaan. Robert riep hem aan, en, toen de man zich ot hem wendde, duwde hij de pistool omhoog, aardoor de lading terecht kwam in een tak *an een boom boven zijn hoofd. Darcy stak J de punt van zijn zwaard onder den rech terarm. De getroffene viel zwaar voorover, stak de handen omhoog, liet de teugels glip- Een en viel op den grond met een kreun, ongstaffe was bezig met een gevecht van man tot man met den derden roover, maar die begreep heel goed, dat de zaak voor hem verloren was, wendde zich om en galoppeer de het bosch in. Robert wijdde nu onmiddellijk zijn aan dacht aan zijn moeder; hij had haar kame nier, Ruth Pennington, scherp hooren gillen, toen het tumult begon, daarna had hem geen geluid uit de koets meer getroffen en natuur lijk waren zijn gedachten geheel in beslag genomen door de manier, waarop hij den aan val moest afweren. Nu was hij enkel vervuld van bezorgdheid voor zijn moeder; hij trad aan het portierraampje en keek naar binnen; het tooneel, dat zijn oog trof, verschrikte hem meer, dan eenig gebeuren in heel zijn leven. In het schermerlicht van den middag, met den regen druppelend op het dak van de koets, zag Darcy het gelaat van zijn moeder, doodsbleek: zij lag in de armen van haar trouwe gedienstige, die haar al een groot aantal jaren had verzorgd. Gedurende een oogenblik waande hij haar dood en een angst kreet ontsnapte hem. Ruth'hoorde het en be greep dien; ze wierp hem een blik toe en zei: Het is slechts een flauwte, sir. Den Hemel zij dank!, riep hij, deed het portier open en sprong in de koets, greep de handen van zijn moeder, die slap in haar schoot lagen en overdekte ze met kussen. Onderwijl was de lakei van den achterbok gestegen; hij was een lijdelijk toeschouwer van het ontstellend voorval geweest, daar hij zich in het eerst als verlamd had gevoeld van verrassing en vrees. Longstaffe kwam nader bij gereden en steeg af; hij haakte de beide /öso 5 Ëcf/f ii—JU gelijk doch uiterlijk tot Vrijdag 18 Maart 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de Alkmaarsche Courant. Krachtige koersstijging van het pond sterling. Voorloopig nog weinig kans op stabilisatie. Be lemmering van den Berlijnschen beurshandel. De Amerikaan- sche petroleumsituatie. Divi dendverwachtingen voor de Ko ninklijke Petroleum Mij. Pro ductiebeperking bij de Aku. Terwijl het de vorige week Parijs is ge weest, dat een groot deel van de aandacht van financieele kringen in beslag heeft ge nomen, concentreerde de belangstelling zich in de afgeloopen week voornamelijk op Lon den. Het krachtige herstel, dat de Londen- sche wisselkoers in een betrekkelijk korten tijd te zien heeft gegeven, is dan ook in meer dan één opzicht van beteekenis. Na in December j.1. met een noteering van 8.05 een dieptepunt te hebben bereikt, was een geleidelijke verbete ring ingetreden tot ca. 8.50, op welk niveau de koers ongeveer bleef schommelen, tot in de laatste week de vaste stemming voor het Pond scherper accentueerde, en in enkele da gen tijds een koers van 9.20 bereikt werd, waarop slechts een geringe terugslag volgde Nog maar weinig weken geleden kon nau welijk werden verwacht, dat de stemming zich zoo spoedig ten gunste van het Pond Sterling zou kunnen wijzigen. Het vertrouwen van het buitenland ten opzichte van de Engelsche geldpolitiek had door het besluit tot ophef fing van den gouden standaard een ernstige schok gekregen, die zich uitte in een over haaste terugtrekking van buitenlandsch tegoed uit Londen, verkoopen van Engelsche staatsfondsen enz. Zonder dat er in de feite lijke positie van Engeland veel is veranderd, is er thans een daaraan tegenovergestelde be weging waar te nemen. Er worden nieuwe buitelandsche gelden in Londen uitgezet, de paarden achter aan de koetc vast en ging toen naar de gevallen struikroovers terug De één was enkel bedwelmd; zijn gelaat was aan den eenen kant gezwollen en misvormd door den slag die kapitein Darcy hem had toegebracht. Longstaffe nam hem op en wierp hem op den lagen rand, die het bosch van den weg scheidde. Hij zal wel weer bijkomen, zei hij tot den lakei, maar hij zal met een mooi lidteeken naar de galg stappen! De ander was er veel erger aan toe- hij haalde nog adem, maar zijn oogenblikken waren geteld. Ze legden hem met veel meer zorg op een plek, naast zijn makker. Toen ging Longstaffe naar den bak achter aan de- koets, deed het valies van zijn heer open er. haalde daaruit te voorschijn dezelfde flesch met brandewijn, die al dienst had gedaan bij een vorige gelegenheid, voor kapitein Darcy zeiven. Nadat hij den gewonde het opwekkend middel had toegediend, sloeg die de oogen op, lachte en hikte: Het is met mij gedaan. Hij loosde een zucht en toen was het voor bij. Longstaffe sloot hem de oogen en stond op. Mijn heer heeft niet vergeten het zwaaid te hanteeren, zei hij tot den lakei, waarna hij naar het portier van de koets ging om ver slag af te leggen van hetgeen gebeurd was en zijn orders te vernemen. Op dit oogenblik begon lady Darcy bij te komen; een lichte blos tintte haar gelaat. Den blik hield zij gevestigd op haar zoon, die in de koets geknield lag. Ben je er goed afgekomen?, prevelde zij, zoo zacht, dat slechts hij het hooren kon. Volkomen, antwoordde hij, zonder een vraag aar Engelsche staatsfondsen van de zijde van het Buitenland heeft een vrij groo- ten omvang aangenomen, waardoor de koer sen overeenkomstig zijn gestegen. Ware het niet, dat de Bank van Engeland zelf op groote schaal als kooper van buitenlandsche valuta optrad, dan zou de koersstijging van het Pond nog verdere vorderingen hebben gemaakt. De buitenlandsche wissels heeft de Bank van Engeland nocdig gehad voor aflossing van de in den loop van het vorige jaar in Amerika en Frankrijk opgenomen credieten, met behulp waarvan de inzinking van het Pond nog eenigen tijd was tegengehouden. Deze credieten, totaal ten bedrage van 130 millioen Pond, zijn op eenige tientallen mil- lioenen Ponden na reeds geheel terugbetaa'.ri en met de verdere aflossing wordt nog voort, gang gemaakt. Verwacht .moet worden, dal de Bank van Engeland ook na de algeheele aflossing van de buitenlandsche credieten, wanneer tenminste de tegenwoordige tendenz mocht aanhouden nog de aankoooen van „deviezen" zal voortzetten, eenerzijds om over een voldoende deviezen-reserve te be schikken, wanneer het getij mocht keeren, en het Pond opnieuw aan sterken druk mocht worden blootgesteld, aan den anderen kant ook om het tempo van de koersstijging eenigs- zins te vertragen. Want dat de jongste snelle koers verbetering van het Pond in het belang van het Engelsche economisch leven is, kar; moeilijk worden aangenomen. Handel en in dustrie hebben behoefte'aan een stabiele valu ta; voortdurende scherpe koerschommelingen, die elke handelstransactie in een valuta spe culatie dreigen te doen ontaarden, moeten wel een desorganiseerenden invloed op het zaken leven uitoefenen. Het is dan ook te begrijpen, dat de Engel sche autoriteiten er zooveel mogelijk naar streven) de koersstijging van het Pond bin nen bepaalde banen te leiden, o.a. door mid del van een verdere disconto-verlaging tot 4 Wanneer een valuta echter een keer van schram. Het leed is geleden; de roovers wa ren de verliezende partij. Gode zij dank! Het kwam ook zoo in ééns. Ik had niet zoo ontsteld hoeven te zijn. Maar je was niet hier en ik wist niet wat je soms overkwam. Het was goed, dat ik niet hier was, moeder; daar buiten kon ik meer doen. Terwijl hij zoo sprak, wreef hij haar han den warm; ze keek glimlachend op hem neer en maakte zich los uit de armen van Ruth en ging overeind zitten. Je bent een goede zoon, zei ze, en zult ook een goede echtgenoot zijn De teederheid, de zachtheid, die stond te lezen in Robert's blik e nin den trek om zijn mond, en daar te voorschijn geroepen door den toestand van zijn moeder, deed lady Darcy gevoelen, wat een schat aan genegen heid er verborgen lag onder zijn gewoonlijk zoo koude en teruggetrokken manier van doen. Zou hij deze hoedanigheid nu ook aan Lucille kunnen toonen, vroeg zij zich al al, zoodat die eveneens een kant van zijn karak ter zou kunnen waardeeren, waarvan de bui tenwereld dan al weinig of niets vermoedde? Daar werd de stem van Longstaffe verno men met de vraag: Ik zou u graag een oogenblik spreken, sir. Zeker, ik kom dadelijk, luidde het ant woord. Tot zijn moeder zei Darcy: Wij zouden eigenlijk onmiddellijk ver der moeten als u zich in staat voelt het schok ken van de koets te verdragende weg is over eenigen afstand niet best. Ik kan nu alles weer hebben, antwoord de zij, en je weet niet hoe verheugd en dank baar ik ben, dat ik ie veilig en wel zie! haar goudanker is geslagen, en de specula tie vrij spel heeft, is een controle van hooger- hand moeilijk doorvoerbaar. Een officieele stabilisatie zal eerst dan kunnen plaats vin den, wanneer het Pond langs natuurlijken weg het niveau bereikt heeft, dat in overeen stemming is met zijn effectieve koopkracht. Dezer dagen is in Engeland een wetsontwerp ingediend, waarbij machtiging gevraagd wordt, om de op 20 Maart a.s. afloopende opschorting van den gouden standaard met een jaar te verlengen. Dit wil echter niet zeg gen, dat een stabilisatie in den tusschentijd uitgesloten is. Speculatieve bewegingen als die, welke in den jongsten tijd hebben plaats gevonden, zullen evenwel het tiidstjp van sta bilisatie eerder vertragen, in plaats van het meer abij te brengen. Terwijl op de meeste beurzen, nadat in de eerste dagen der week nog een lustelooze houding de overhand had gehad, de stem ming later vaster is geworden, heeft de Lon- -usche beurs voortdurend een flauwe stem ming aan den dag gelegd. Vooral binnen- landsche industrieele fondsen waren lager, vermoedelijk op de overweging, dat een stij ging van den Pondenkcers de concurrentie met het buitenland zal bemoeilijken. Alleen Britsche staatsfondsen konden verder in koers verbeteren. De t- urshandel te Berlijn blijft nog altijd van wein'g beteekenis. Tot einde Februari stond de effectenhandel in Duitschland vrijwel geheel stil; slechts teleror;isch kwamen tusschen de banken on derling enkele transacties tot stand. Sinds korten tijd is de beursruimte weer voor het effectenverkeer ooennreteld; het is echter nog altijd verboden, koersen te publiceeren, het geen den handel ten zeerste belemmert. De hinderpalen, die door de deviezen-noodver ordeningen aan het overmaken van de op brengst van door het buitenland verkocht* fondsen in den weg worden gelegd, houden het buitenland er ook van af, actief aan den beurshandel te Berlijn deel te nemen. n Robert verliet de koets en onderhandelde met Longstaffe. Er werd overeen gekomen, dat het lijk van den gedooden struikroover even in het bosch zou blijven liggen en dat er, zoodra men op de Abbey was, van daar een paar man zou den gestuurd worden om hem te begraven. De ander was weer bijgekomen en zat over eind; de beide bedienden bonden hem met een touw en sjorden hem op den rug van Maanlicht, die hier alles behalve mee ingeno men scheen en blijk gaf van haar misnoegen, door geweldig achteruit te slaan. Nadat deze schikkingen genomen waren, stapte Robert weer in; er werd de zweep ge legd over de paarden en zonder verdere avon turen werd een uur later de Abbey bereikt. Toen zij op den ingang toereden, waren sir Eevelyn Lèe en zijn dochter reeds naar bui ten getreden, daar zij het geluid van wielge- ratel hadden vernomen. Lucille kwam het bordes af, Darcy sprong uit de koets, terwijl het jonge meisje den arm om lady Darcy heensloeg. Het was een tref fend gezicht in het schijnsel van de groote lantaarn boven den ingang: dat jonge meisje en de oude dame. Robert genoot er van, mét liefde en bewondering in den blik. Toen her innerde hij zich, wat de hoffelijkheid hem ge bood jegens sir Eevelyn Lee, en den hoed met veeren afnemend, liep hij het bordes op en gaf den baronet een hartelijken handdruk. Drie jaren hadden een groote verandering bewerkt, zoowel in vader als dochter. Sir Evelyn zag er teer en oud uit; hij was merk waardig verouderd gedurende den tijd, dat hij zijn vrouw verloren had, en zijn verande ring. in uiterlijk was nu nog veel treffender, dan enkele maanden geleden, toen kapitein Darcy en hij elkaar weergezien hadden.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5