De 26e Jaarbeurs. De koningin opent het derde jaarbeursgebouw. Hijmans op spoed aangedrongen, doch zulks zou enkel te wijten zijn aan electorale motie ven. De heer Paul Hijmans wil namelijk nog vóór de verkiezingen van het volgend jaar in België met een groot diplomatiek succes voor den dag komen. Vandaar, dat de voorloopige overeenkomsten tusschen de Nederlandscne en de Belgische onderhandelaars aan een bepaalden termijn gebonden zijn. In tegenstelling met hetgeen' men uit de gisteren gepubliceerde memorie van ant woord bii de begrooting voor buitenlandsche zaken aan de Eerste Kamer gericht, zou kun nen afleiden, zijn er van Belgische zijde aan Nederland volstrekt geen compensaties ge geven, die ook maar eenigszins kunnen opwe gen tegen hetgeen onze minister van buiten landsche zaken aan België wil toestaan. Datgene wat België, b.v. op het stuk der Maaskwestie met Nederland wil regelen, is nog meer in het Belgisch dan in het Neder- landsch belang. Zoodat, aldus het Dagblad van Noord- Brabant, er geen andere gevolgtrekking over blijft, dan dat minister Beelaerts van Blok land wetens en willens het er op aanstuurt om, volgens een woord uit zijn Memoran dum van 7 Mei 1929,,,door de natie te wor den gewraakt". HET GEVAL VAN DE OPSLUITING IN HET KRANKZINNIGENGESTICHT TE VENRAY. Het Tweede Kamerlid Van der Heide heeft tot den minister van binnenland- sche zaken en landbouw de volgende schriftelijke vragen gericht: 1. Is het waa<\ dat onlang3 een werk- looze musicus te Arnhem, die a's markt koopman aldaar zijn brood trachtte te verdienen, van de markt is gehaald door een rechercheur, naar het politiebureau is gebracht en ten slotte naar het krank zinnigengesticht te Venrav is vervoerd, waaruit hij na eenige dagen is ontsla gen, omdat hij. naar het oordeel van den directeur van het gesticht, niet krankzinnig was? 2. Heeft de psychiater, die de verkla ring heeft geschreven, dat bovenbedoel de persoon krankzinnig was, een onder zoek ingesteld naar diens geestestoe stand, en zoo ja, op welke wijze is dit onderzoek geschied en hoeveei tl.'d ligt er tusschen dit onderzoek en de over brenging naar het gesticht? 3. Bevat, naar het oordeel van den minister, de wet tot regeling van het Staatstoezicht op krankzinnigen, ook na laatste wijzigingen, voldoende waar borgen, dat geen personen in krankzin nigengestichten worden geïnterneerd, die niet krankzinnig zijn, en wil de mi nister, als het antwoord op deze vraag deze waarborgen bevorderen? SOCIAAL-DEMOCRATISCHE VROUWEN. Mevr. C. A. Weersma—Van Duin over ,4e vrouw in crisistijd". Tijdens den tweeden congresdag van Social-democratische vrouwenclubs, Zondag te Deventer gehouden, heeft dr. F. M. Wi- baut een rede gehouden, waarin hij betoogde, dat de vrouwen niet moete ntoestaan, dat men haar verdringt van de eens verkregen maat schappelijke plaats door misbruik te maken van de crisis. Hierna hield mevr. C. A. Weersmavan Duin een rede over „de positie van de vrouw in crisistijd". De georganiseerde, werkloos geworden vrouw, aldus spr., is als regel door de regee ring uitgesloten van werkloozensteun en aan gewezen op armenzorg. Spr. drong er op aan, dat in alle gemeenteraden vrouwen zul len zitten, die vrouwenbelangen willen behan delen. Spr. bepleitte het goed recht der economi sche onafhankelijkheid van de vrouw. Zij meende evenwel, dat de plaats der gehuwde vrouw in het algemeen is in het gesloten ge zin. Spr. zeide, dat de vrouw zelf haar weg moet kunnen kiezen: beroep buitenshuis of „gezins"-beroep. Deze keuze moet worden uitgemaakt in het gezin zelf, door man en vrouw tezamen. De rede werd krachtig toegejuicht en er volgde ook thans een uitvoering debat. De vice-presidente, mevrouw Wiersma— Bruins, huldigde aan het slot de presidente mevr. Wibaut, voor haar bijna 25-jarige lei ding van den bond en haar medewerking aan „de Proletarische vrouw". Mevrouw Wibaut werd tevens van alle kanten gefelici teerd met haar 70sten verjaardag. VEILIGHEID BIJ DE SPOORWEGEN. Protest tegen ontheffing van mede verantwoordelijkheid van hoofd conducteurs op stoomtreinen. Zondag hielde de Nederlandsche Vereeni- fiing van Spoor- en Tramwegpersoneel in het N. V.-huis te Utrecht een druk bezocht demonstratief congres voor hare leden loco motief- en treinpersoneel en wagenvoerders- conducteur, teneinde te protesteeren tegen de aanhangig zijnde plannen om den hoofdcon ducteur op de stoomtreinen te ontheffen van cie medeverantwoordelijkheid van het vervoer dezer treinen. Door dezen maatregel zal het locomotiefpersoneel met de waarneming van den spoorweg en de seinen alleen zijn belast. De beide sprekers, de heeren E. van Hinte en A. Groenewoud, zoowel als de voorzitter der bijeenkomst de heer G. Joustra, bracht de bezwaren en ontstemming onder woorden. Nadat ook uit het congres was gewezen op de gevaren van den voorgestelden maat regel, nam de vergadering een motie met al- gemeene stemmen aan, waarin overwogen wordt, dat ook dit voornemen der bedrijfslei ding weer de bedoeling heeft tot beperking der personeeluitgaven te geraken; geprotes teerd wordt zoowel tegen de wijze, waarop de directie poogt wijziging van de desbe treffende bepalingen van het A. R. D. te be werkstelligen, als tegen den aard der bedoe ling, welke zich richt tegen het personeelbe- lang en tegen de bestaande veiligheid van het verkeer, en het geheele spoorwegperso neel wordt opgewekt zich er van te doordrin gen, dat de onderhavige voorstellen der be drijfsleiding zich niet onderscheiden van vorige vormen van toegepaste rationalisatie, waarbij met de belangen van het personeel niet of zeer onvoldoende rekening is gehou den. Voor Utrecht, voor geheel industrieel en handeldrijvend Nederland, was het heden een belangrijke dag. Een lichtpunt temidden van malaise en depressie vormde de opening van het derde jaarbeursgebouw door de koningin en de opening van de 26ste jaarbeurs Te 10.54 uur arriveerde de trein, waarin zich het koninklijk rijtuig bevond, vanuit Den Haag aan het Centraal Station te Utrecht De koningin, vergezeld van prins Hendrik en prinses Juliana benevens het gevolg bega ven zich onmiddellijk naar de gereedstaande auto's, waarna naar het administratiege bouw der Kon. Nederlandsche Jaarbeurs werd gereden. Bij het betreden van het met palmen en ta pijten gesierde administratiegebouw werden aan de koningin en aan de prinses bloemen aangeboden door een dochtertje van den vice-voorzitter van den Raad van Beheer, jhr. Op ten Noort. De koninklijke familie werd ontvangen door den heer F. H. Fentener van Vlissingen voorzitter van den Raad van Beheer der Jaarbeurs. In de kamer van den Raad van Beheer werden hierop de leden van den Raad van van Beheer der koninklijke vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland en de leden van den Raad van Bestuur der N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Jaar beursgebouwen aan de vorstelijke bezoekers voorgesteld, evenals de bouwmeester van het derde jaarbeursgebouw ir. J. de Bie Leuve- liug Tjeenk en de uitvoerende ingenieur van den bouw ir. W. Terpstra. De vorstelijke familie bezichtigde hierop een grafiek van de ontwikkeling der deel neming aan de Nederlandsche jaarbeurs en eenige foto's, die betrekking hebben op den bouw van het derde jaarbeursgebouw. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de ontvangzaal in het jaarbeursrestaurant waar in de eenvoudig, doch smaakvol met planten versierde zaal een aantal genoodig- den aanwezig was. Nadat de vorstelijke personen hadden plaats genomen hie'd de heer Fentener van Flissin- gen een rede, waarin hij den toestand der jaarbeurs kerngezond noemde en zijn ver trouwen voor de toekomst uitsprak omdat het Nederlandsche volk in dezen tijd niet bij de pakken zal gaan neerzitten. De koningin antwoordde met een korte rede. Hierop verliet het gezelschap de zaal van het jaarbeursrestaurant. In de hal van het eerste jaarbeursgebouw werden de vorstelijke personen opgewacht door prof dr. H. W. Methorst, die een korte toelicnting gaf van de beide grafieken in de hal, de eene stelde de conjunctuur van den Nederlandschen gulden voor, de andere de conjunctuur van het Nederlandsche bedrijfs leven. Vervolgens begaf het gezelschap zich door de standzaal van het eerste gebouw en de middengang van het tweede gebouw, waar een bloemenguirlande was aangebracht. Met dezelfde hamer, waarmede H.M. in 1918 de tweede Nederlandsche jaarbeurs heeft geopend, verbrak de koninging de guir lande. Op dit plechtig oogenblik weerklonk door loudspaekers „Het Wilhelmus". Het ge zelschap begaf zich vervolgens door de mid dengang van het derde gebouw naar de eer ste verdieping, de Koloninale afdeeling. De vorstelijke familie werd hier ontvangen door den voorzitter van de commissie voor de Koloniale afdeeling, prof. dr. L. P. de Bussy, directeur van het Handelsmuseum van het Koloniaal Instituut en door de heeren S. C. Knappert en S. Voskuijl, leden der commissie Op de afdeeling Koloniën onderhield H. M. zich met verschillende fabrikanten om zich te doen inlichten omtrent den economi- schen toestand van ons land en de moeilijk heden waarmede ons bedrijfsleven te worste len heeft. Prins Hendrik bezichtigde ver schillende stands. Ook aan verschillende buitenlandsche stands werd een bezoek ge bracht. Nadat H.M. haar onderhoud met de verschillende fabrikanten had beëindigd, maakten de koningin en de prinses een rond gang door een gedeelte van het nieuwe ge bouw, het houten paviljoen en het terrein Vredenburg. Te circa een uur arriveerden de vorstelijke personen in de kamer van den Raad van Be heer, waar zij hun handteckening plaatsten in het „gulden boek der Nederlandsche Jaar beurs". Hare Majesteit en Prinses Juliana verlieten omstreeks kwart over één het ad ministratiegebouw. Per auto werd een rit door de stad gemaakt, waarna naar het sta tion werd gereden. Prins Hendrik nam deel aan de Lunch, welke de Raad van Beheer in Hotel des Pays Bas aanbood. Verschillende gezanten, de commissaris der koningin in de provincie Utrecht en de Burgemeester der gemeente Utrecht zaten mede aan. Aan de rede door den directeur, generaal W. Graadt van Roggen, gisteravond in een persconferentie uitgesproken, ontleenen wij het volgende: Het nieuwe gebouw is niet alleen voltooid en in gebruik genomen, maar ook geheel ge vuld; het aantal deelnemers is sedert de laatstgehouden voorjaarsbeurs van 1349 tot 1558 gestegen en het aantal vierkante meters verhuurde expositieruimte van 14000 tot 16750 M2 uitgebreid. Voor het verschijnsel, dat het Nederland sche jaarbeursinstituut tegen de~algemeene verdrukking in, gegroeid is, zijn in hoofd zaak twee oorzaken aan te geven: in de eer ste plaats het inhalen van een zekeren ach terstand in dezen zin, dat de Nederlandsche industrie bij de in gebruikneming van het tweede jaarbeursgebouw zich begon op te maken om het jaarbeursintermediair als vast element in haar verkoopsysteem op te nemen. En in de tweede plaats een-uit ervaring eener vorige depressie geput- inzicht bij han del en industrie en de bijzondere, uitslui tend het jaarbeursintermediair eigen, voor- deelen, welke juist in tijden van ontwricht maatschappelijk leven en veelzijdig belem merd handelsverkeer het jaarbeurswezen den handel biedt. Het jaarbeursbestuur heeft het vertrouwen dat zoolang de handel, al is hij nog zoo ziek, nog leeft en zich nog beweegt, er voor het jaarbeursinstituut gelegenheid zal zijn om zijn functie in het handelsverkeer in het be lang van den handel en nijverheid te blijven vervullen. Trouwens de aigemeene malaise is niet ongemerkt aan de voorbereiding van deze voorjaarbeurs voorbij gegaan. Het aantal firma's, dat genoodzaakt was zich na in schrijving onder invloed der toenemende ma laise weder terug te trekken, dit keer grooter geweest dan ooit te voren en alleen een be langrijke reserve van deelnemers, die in de beginne der voorbereiding afgewezen moes ten worden, maakte het mogelijk de plaatsen der invallers weder te bezetten en aldus met een geheel gevuld gebouwcomplex en jaar beursterrein de eindstreep der voorbereiding te kunnen overschrijden. Het derde gebouw sluit op dezelfde wijze aan bij het tweede, zooals het tweede aan sluit bij het eerste. De verdiepingen, zoowel als de parterreruimte vormen elk één aaneen sluitend geheel. Dt architectuur van het der de gebouw is uit- en inwendig nagenoeg ge lijk aan die van het tweede gebouw. Het totaal aantal deelnemers aan de ko mende voorjaarsbeurs bedraagt 1558, voor het Nederlandsche jaarbeursinstituut een recordgetal. Nog vele aanvragers moesten wegens gebrek aan plaatsruimte worden af gewezen. Onder de afgewezen firma's be vindt zich een betrekkelijk groot aantal bui tenlandsche firma's. De terugkeer van de afdeeling Koloniën verdient een extra-vermelding. Voor de eerste maal neemt Egypte aan onze beurs deel met katoen, terwijl ook Zuid- Slavië ter beurze vertegenwoordigd is. DE CONTIGENTEERING VAN TEXTIELGOEDEREN EN SCHOENEN. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend wetsontwerpen tot regeling van den in voer van textielgoederen en schoeisel, zulks ter voldoening aan het bepaalde in de Crisisinvoerwet 1931, waarbij on verwijlde indiening van wetsontwerpen, tot goedkeuring van genomen contingen- teeringsbesluiten, is voorgeschreven. De Kon. besluiten tot beperking van den invoer van textielgoederen en schoeisel dateeren van 15 Februari. le brand gewoed, waarbij een 4-tal boerde rijen in de asch zijn gelegd. De brand is ont staan in de boerderij, bewoond door het ge zin van H. Eefting. De boerderij, die het eigendom is van den heer J. Meyering, te Em- men, stond spoedig in lichterlaaie. De bewo ners konden zich ternauwernood redden. De vlanrnen sloegen over op de boerderijen, be woond door den landbouwers J. Pronk, G. Boer en L. Boer. Alle vier met rietbedekte be huizingen zijn tot den grond toe afgebrand. Van de inboedels werd zoo goed als niets ge red. Bij den landbouwer Eefting zijn boven dien twee koeien en een varken verbrand. Bij Pronk kwamen drie kalveren en een paard in de vlammen om. Bij L. Boer zijn 60 kippen verbrand. De brandweer van Mantinge en die van Westerbork stonden machteloos te genover de vuurzee en konden slechts pogin gen in het werk stellen uitbreiding van den brand te voorkomen. Een tweetal tusschen dc brandende boerderijen gelegen behuizingen bleef behouden doordat zij met pannen wa ren bedekt. Alles was verzekerd, meest laag. Er is ook nog een groote hoeveelheid pas ingeslagen kunstmest verloren gegaan. OP HEETERDAAD BETRAPT. Reeds 4 maal in de zelfde zaak in gebroken. Gisternacht hebben surveilleerende agenten in de zeepfabriek van de firma W. aan de Persoonshaven te Rotterdam 2 mannen op heeterdaad betrapt, toen zij bezig waren in die fabriek in te breken. Reeds hadden zij fleschjes eau de cologne, hals-sieraden, arm bandhorloges, vulpotlooden, manchetknoopen e.d. klaar geleegd om mee te nemen. De mannen zijn aangehouden en opgesloten. Het bleken de 22-jarige electricien J. P. K. en de 19-jarige havenarbeider M. v. C. te zijn. Er is in dezelfde fabriek reeds 4 maal, kort na elkaar ingebraken. De aangehoude nen hebben bekend ook deze inbraken te heb ben gepleegd. DE INVOER VAN APPELEN UIT NOORD-AMERIKA. Het gevaar voor besmetting met de San- José-schildluis. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft tot den minister van binnenland- sche zaken en landbouw de volgende schriftelijke vragen gericht: Is het den minister bekend, dat in den loop van deze maand in Europeesche ha vens uit Noord-Amerika appels zijn aan gekomen, die besmet waren door de San- Joséschildluis Is het den minister bekend dat amb tenaren van de politie op de Parijsche markt reeds appels hebben gevonden, waarop het bovengenoemd insect voor kwam? Is het den minister bekend, welke groote verwoestingen door bovenge noemd insect kunnen worden aange richt? Acht de minister het niet noodzakelijk om ook in ons land de noodige maatre gelen te nemen, evenals zulks reeds in Ffankrijk is geschied, om te verhinderen dat met de Noord-Amerikaansche ap pels ook bovengenoemd insect in ons land wordt ingevoerd? VERKEERSONGEVALLEN. 1 doode, 2 gewonden. Gisteravond omstreeks negen uur werd de 23-jarige bakkersknecht J. Verlinden, uit Swalmen, toen hij op zijn rijwiel op den Rijks weg onder de gemeente Roermond reed, door een luxe auto overreden en op slag gedood De auto kwam tegen een boom terecht en werd zoo goed als vernield. Een der inzitten den werd met zware verwondingen en gebro ken beenen n^ir het Ziekenhuis te Venlo overgebracht. De chauffeur van den wagen liep eveneens vrij ernstige verwondingen op. BRAND. Boerderij afgebrand. Een gewonde. Aan den Rijksstraatweg op de grens van de gemeenten Ouder-Amstel en Duivendrecht is gisteravond afgebrand een boerderij, be woond door den landbouwer Otter. De brand is ontstaan door het ontploffen van een ben zinelamp, die de 23-jarige knecht, Bouman geheeten, gebruikte voor het koken van water. De man, die alleen thuis was, vloog in brand. Hij is toen naar buiten gesneld en in een sloot gesprogen, waarna hij later op het droge is gebracht. Met ernstige brandwonden is hij naar het Burgerziekenhuis te Amster dam overgebracht en daar ter verpleging op genomen. De boerderij brandde geheel af- Alleen het vee kon worden gered. De eige naar van het huis was sinds vier dagen ver zekerd. De schade wordt geschat op 7 a 8000 gulden. Vier boerderijen afgebrand. Koeien, varkens en kippen ver brand. Hedennacht omstreeks half vier heeft in het gehucht Mantinge (gem Westerbork) een fel- KORTE BERICHTEN. Het eenjarige meisje L. van Huperen is in de ouderlijke woning aan den Hilledijk te Rotterdam uit het raam van de eerste verdie ping gevallen. Het kind is in het ziekenhuis overleden aan hersenschudding en schedel breuk. Polygoon te Haarlem heeft Zaterdag j.1. een geluidsfilm vervaardigd van de be grafenis van Aristide Briand, die reeds heden in de belangrijkste bioscooptheaters van Ne derland te zien en te hooren za> zijn. Minister Terostra is gister tegen woordig geweest bij de i.ficieele ope- ontkennend mocht zijn. versterking van ning van het jongenshuis met school van de S. A. Rudelsheimstichting te Hilver sum. CONFLICT IN DE FRIESCHE ZUIVELINDUSTRIE. Gisteren heeft te Leeuwarden een conferen tie plaats gehad onder leiding van den rijks bemiddelaar J. B. Westerdijk, in verband met het dreigend conflict in de Friesche Zuivel industrie, De beraadslagingen zijn in overleg met partijen verdaagd. Het is nog niet bekend, wanneer zij zullen worden voortgezet. OPVOERING ELISABETH VAN ENGELAND. Teneinde de heer Cor van der Lugt Mel- sert met zijn 15-jarig jubileum een geslaag de uitvoering van Elisabeth van Engeland te verzekeren heeft Prins Hendrik j.1. Zon dag een kort bezoek ten huize van Cor van der Lugt Melsert gebracht. DE VRIJMETSELAARS LOGES EN DE VREDE. De Loges der Nederlandsche vrijmetsela ren en die in Oost en West Indië en m Zuid- Afrika hebben een gelijkluidende motie in zake de ontwapeningsconferentie aangeno men en aangeboden. De voorzitter van de sectie ontwapening van den V. B. heeft aan het hoofdbestuur der orde de ontvangst der motie bericht die in het journaal der confe rentie zal worden opgenomen. De voorzitter van de sectie ontwapening van den V. B. heeft aan het hoofdbestuur der orde de ont vangst der motie bericht die in het journaal der conferentie zal worden opgenomen. De voorzitter Henderson getroffen door de geest welke uit de motie spreekt hoopt dat de orde van vrijmetselaren onder het groot Oos ten der Nederlanden haar pogingen inzake aigemeene ontwapening zal voortzetten tot dat de vrede zal heerschen en er een weder- keerig begrijpen der volkeren zal zijn ont staan. De Nederlandsche vrijmetselaren die trachten op te zoeken, wat volkeren en men- schen kan vereenigen en tracht weg te ne men, wat de geesten en gemoederen verdeelt, sloot zich van harte bij dezen wensch aan. BEZUINIGING DIPLOMATIEKE UITGAVEN. Naar wij vernemen, heeft de regeering van Chili uit bezuinigingsoverwegingen besloten in de diplomatieke vertegenwoordiging eeni ge wijziging te brengen. De zaakgelastig den te Den Haag de heer Ewing zal naar Chili terug keeren en de consul-generaal van Chili te Amsterdam zal belast worden met de waarneming der zaken van de legatie. De heer Ewing heeft Den Haag verlaten en zal via Amsterdam naar Zuid Amerika terug- keeren. latti, zoowel als van den beroemden F gelschman Purcell (17e eeuw), die oeh I in den stijl met de cembalo begeleid Mntrf- Fvclht. i,.^ ^"den. be- NATIONAAL CRISIS COMITÉ. Bij het nationaal crisis-comité is in de af- geloopen week ontvangen 28940.14, waar door het totaal der ingekomen gelden thans bedraagt J 701386.17. Het aantal uitkeerin- gen der vorige week bedraagt 2:949 en in totaal 121771. Hiernaast staan de uitkeeringen aan de rijkssubsidie voor extra hulp aan werkloozen, in totaal 167662.75, waarvan in de afge- loopen week 10726.85 werd uitgekeerd. Uitgekeerd werden voorts 625 dekens en 90 ton eierkolen. JCunst jen Wetenschap EEN HOLLANDSCHE ZANGERES IN DUITSCHLAND. Men schrijft ons uit Frankfort am Main: Veel opzien baarde hier het eerste open bare concert van een jonge Hollandsche zan geres, Adrienne Maas Geesteranus uit Hei- loo bij Alkmaar, hetwelk h^t concertagent schap R. Knoblauch op touw zette op 10 Maart in de kleine zaal van het concertge bouw. Aangetrokken door den grooten naam van Frankfort als muziekstad vertoeft Adrienne Maas Geesteranus hier sedert an derhalf jaar als leerlinge van de uitstekende stemvormster en operazangeres Anita Franz. Het interessante programma droeg een internationaal karakter. Het begon met wer ken van de oude Wo'isnen Bonocini en Scar- Mozart's Motet: „Exsultate jubilate!" sloot als overgang tot de componisten van dezen tijd het eerste deel. Het tweede omvat te omvatte de „L ieder eines fahrenden Ge sellen" van Mahler, eenige liederen van Debussy en van den helaas te vroeg heenée ganen Hollander Diepenbroeck. &Reinhold Merten, de veelzijdige, in de stad bekende kapelmeester van den Frankfortschen radio, omroep leende den avond zijn hoogwaardig partnerschap en begeleide aan de vleugel zoowel als aan de cembalo. De goed bezoch- te zaal, waarin men verscheidene op den voor grond tredende muziekkenners bemerkte toonde zich zeer bevredigd met het ten ge! hoore gebrachte en spaarde niet haar bijval die gepaard ging met een weelde van prach tige bloemen. Klank en scholing van de mooie, verdra gende stem, welker schitterende eigenschap, pen het best uitkwamen in het Mozart-motet met zijn moeilijke coloratuur, hebben de ai gemeene belangstelling voor de verdere ont wikkeling van Adrienne Maas Geesteranus gewekt. Jjiyezjonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid, van <U Redactie. De opname w de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie, er mede instemt). „HULP VOOR ONBEHUISDEN». Met groote erkentelijkheid en vreugde deelt de Vereeniging „Hulp voor Onbehuis- den" te Amsterdam mede, dat op haar on langs geslaakten noodkreet van vele zijden welkom antwoord is gekomen. Tot heden mocht de Vereeniging reeds 5600 aan groote en kleine giften ontvan gen. Er moet echter dus nog heel wat bijkS* men, eer de onmiddellijk noodige dertig dui zend gulden bijeen zullen zijn! Uiterst dankbaar voor de reeds geboden hulp, hoopt „Onbehuisden" dan ook, dat zeer spoeaig nog velen het goede voorbeeld zullen volgen en hun groote of kleine gave zullen inzenden, want slechts dan kan haar vooral thans zoo onmisbaar en heilbrengend werk behouden blijven. Adres en gironumn: rs der Vereeniging „Hulp voor Onbehuisden" mogen hier nog eens volgen: 2e Const. Huygensstraat 35, Amsterdam, Postgiro: No. 32534; Gem. giro Amsterdam: V. 207. Mackt&ecicPUm N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 14 Maart 1932. In de heden gehouden veiling werd betaald voor: An dijvie 5.30 per 100 stuks; Bloemkool 1 60 5.20 per 100 stuks; Boerekool 0.80— 3.70 per 100 stuks; Bieten 1.60—2.40 per 100 K.G.; Sla f 2.60— 9.20 per 100 stuks; Gele Kool 0.801.80 per 100 st.; Knolselderij 13.40 per 100 stuks; Prei 2.606.10 per 100 bos; Rabarber 6 12 per 100 bos; Roode Kool 080 3.60 per 100 stuks; Selderij 2f 3.80 p. 100 bos; Spinazie 0.60—ƒ1 27 per bak; Spruiten f 0.45—2.15 per zak; Uien f 5.30 —f 12 per 100 K.G.; Wortelen f 3—14 per 100 K.G.; Witlof le s. 1.45—2.35 en 2es. 0.75—1.25 per bak. PURMEREND, 15 Maart 1932. Op de he den gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 3 stapels, wegende 787 K.G. kaas 25 per 50 KG., handel stug en 986 K.G. Boter 11.25 per K.G. Vee. 528 Runderen, w o. 260 vette f 0.68— 0.74 per K G.; 245 Melk- en Geldekoeien 120— f 275 23 Stieren. Handel runderen stug. 31 Paarden f 7—150, hande1 matig; 22 Vette kalveren ƒ11.20. handel matig; 1154 Nuchtere kalveren, slacht 518 en fok 1420, handël matig; 486 Vette Varkens, voor de slacht 2226 cent per K.G handel vlug; 6i Magere varkens 1219, handel stug; 178 Biggen f 4f 7, handel stug; 493 Schapen 14—/ 23. handel stug; 22 Bokken; Kipeieren 2.753.50; Eend eieren 2.60; Piepkuikens 0 85—0 95. Eierenveiling. 28776 stuks kipeieren a f 3f 5.30; 350 stuks kipeieren b 2.70 2 90; 12871 stuks Eendeieren a f 2.60. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Maart '32. Langendijker Groentenveiling. 72000 K.G. Roode Kool le s. 0.80—/' 3, doorschol 0.60—2.20; 120000 K.G Gele Koo! 0.602.60; 84000 K.G. Deensche Witte Kool f 0.40 2.40; 72000 K G. Uien, Uier 12—12.40. Grove Uien f 11.80 12.20 Drielingen 11.10—11.30 en 1500 K.G Peen 3.80—4.40, alles pe M00 K.G. NOORDSCHARWOUDE. 14 Maart '32. 1800 K.G. Uien, Uien 12.30, Grove Uien 11.90; 1000 K.G. Peen 3.70, kl. Peen 2; 1200 K.G. Kroten 0.60— f 1.60; 38600 K.G. Roode Kool 0.60— f 2.40 doorschot f 0.60-ƒ 2.10; 52200 K G. Deensche Witte Kool 1.201,70, doorschot 0.60 f 1.30; 6800 K.G. Gele Kool 0.70 1 60, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 14 Maart 1932. 4625 K.G. Witte Kool, le s. 1.50— f 1.60. BEVERWIJK, 14 Maart 1932. Prei 10—18 cent; Rabarber 6'A18 cent; Radijs 6—7 cent per bos; Spruitjes 7K-—21 cent; Sja lotten 5—7 cent; Uien 6—9Va cent; Spina zie 12—25 cent; Holl. Witlof 15—22 cent per KG.; Slavellen 45 cent; Winterkool 24 cent per stuk. PURMEREND, 14 Maart 1932. „Afslag- vereeniging Beemster, P urmerend en Om streken". Witlof 1.07—1.82 en 2e s. 0.40—1 per 8 K.G.; Roode Kool 1.30 3.90 per ICO; Witte Kool 1 2-60 per 100; Savoye Kool 0.90—3.80 per 100; Spruitkool 0.30—3 per 15 K.G.; Boerekool 0.450.70 per kist; Spinazie 1 622.22 per mand; Andijvie 5090 cent per kist; Pieterselie 10 per 100 bos; Selderij 4 per 100 bos; Raapstelen 5-~ 6.70 per 100 bos; Bieten 26 p. 1000; Wortelen 0.61—1.10; Uien 2.60— 3.10 per 25 K.G.Uien Drielingen f 2 per 25 K.G.Prei 6.70— f 13.80 per 100 bos; Present van Engeland 37. Zoete Bellefleur" 25 en Zure f 14 per 100 K G.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10