DAGBLAD VOOB ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Presidentsverkiezing in_ Duitschland. 15 3IAART 1932 134e Jaargang. Na den eersten slag komen de manifesten en.... de persstemmen. Hindenburg of Hitier. Groote opstand in Mantsjoerije. DE DOOD VAN IVAR KREUGER. De reactie op den dood van Ivar Kreuger in Rusland. DE BABY VAN LINDBERGH. Nog steeds niet gevonden. Men is nog even ver als de dag na de ontvoering. Zij, die zich met 1 April a.s. voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. HET DRANKVERBOD IN AMERIKA. DE FRANSCHE STAATSBEGROOTINO TRAGISCH ONGELUK. DE TREKKING VAN DEN IERSCHE SWEEPSTAKE. GEORGE EASTMAN OVERLEDEN. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTÏEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Aio. 63 Directeur: C, KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N- ADEMA. Dit nummei bestaat nit 3bladen. Sxtq£Üi&sch Ovezikht Het spreekt vanzelf, dat de presidentsver kiezing in Duitschland ook na de eersten slag de gemoederen nog bezig houdt. Daar zijn allereerst de dagbladen van schier elk land, die beschouwingen geven over het re sultaat van Zondag en daarnaast zijn het de Duitsche politieke partijen zelf, die zich .weer gereed maken voor de eindbeslissing. De Nazi's zijn blijkbaar zeer tevreden met het resultaat van eergisteren. Weliswaar hadden zij blijkbaar op nog meer stemmen gerekend, maar innerlijk juichen zij over een moreele overwnning, behaald ondanks groote hinderpalen, die de partij in den weg waren gelegd. Inderdaad, 't is voor de Nazi's niet ge makkelijk geweest. Verschillende van hun kranten werden verboden, de radio bleef voor hen onbereikbaar, demonstraties werden meerdere malen verboden en zelfs reclame biljetten werden afgekeurd. En dat, terwijl zij moesten optornen tegen niet minder dan acht partijen, die samen een candidaat had den! En welk een candidaat! Iemand, die boven de partijen stond, iemand, die als mensch buitengewoon populair is, iemand, die het Duitsche volk eenige keeren voor een absoiuten ondergang heeft behoed! Als men dat allemaal bedenkt, dan moet men wel tot de conclusie komen dat de Nazi's feitelijk een groote overwinning heb ben behaald." En zij zullen juist daardoor over vier weken krachtiger gaan optreden dan ooit, ze zullen met nieuw enthousiasme den strijd aanvaarden en hoewel hun kans betrekkelijk klein is, zullen ze blijven vech ten! totdat eenmaal hun dag komt! o Adolf Hitier, de groote leider der Nazi's, heeft reeds gisteren tot zijn aanhangers een opwekkend woord gericht in den vorm van een manifest. Daarin zeide hij: „De eerste verkiezingsslag heeft plaats gehad. Tegen het gezamenlijk optreden van alle andere partijen heeft de N. S D A P ondanks de zwaarste onderdrukkingen en be moeilijking van onze propaganda door de autoriteiten, haar kiezerscorps in nauwelijks anderhalf jaar bijna verdubbeld. Wij zijn thans onbestreden verreweg tot de grootste partij van Duitschland ontwikkeld. Met een vloea van leugens, verdachtmakingen en het op een dwaalspoor brengen, hebben onze tegenstanders gestreden. De tegen ons ver- eenigd oprukkende partijen zijn van 21, 4 tot 18,6 millioen gedaald; wij zijn daarentegen van 6,4 tot 11,3 millioen gestegen. De Duitsch-Nationalen en de Stahlhelm hebben hun oude positie gehandhaafd. Wat ons in dezen verkiezingsstrijd nog niet gelukt is, moet in de aanstaande voltooid worden. Nationaal-Socialisten! Wij hebben uit eigen kracht uit het Duitsche volk meer dan vijf millioen stemmen nieuw tot ons getrok ken. De aanval oip het Centrum- en Marxis tenfront moet thans onmiddellijk in den scherpsten vorm begonnen worden. Ik weet, partijgenooten, dat wij in den strijd zware offers gebracht hebben. Desondanks roep ik U op, onmiddellijk den strijd voor de tweede stemming te openen. Geen dag mag verloren gaan. Ik heb reeds in mijn redevoeringen aangekondigd, dat, onverschillig hoe de stemming uitvalt, de 14e Maart ons weer aan den arbeid zal zien en onverschillig hoe groot de arbeid de laatste weken was, hij zal en moet nog versterkt worden. Wanneer de kiezers van het geheele Nationale front zich thans bezinnen, moet het ons nog mogelijk zijn de weinige millioenen ontbrekende ka meraden uit het onnatuurlijk front van onze tegenstanders uit te breken en tot ons te brengen. Ik weet, dat mijn sprekers thans vermoeid zijn. Ik weet, dat mijn S. A.- en mijn S. S.- mannen vele slapelooze nachten achter zich hebben. Ik weet, dat de politieke leiders evenals de leiders van de S. A. gedurende de laatste weken bovenmenschelijk werk ge presteerd hebben. Doch hiermede mag thans geen rekening worden gehouden. Zooals ik zelf het werk onmiddellijk her vat, verwacht ik van U allen, dat U zonder aarzelen Uw inspanning zult verhoogen en zoonoodig verdubbelen. In overeenstemming ®et de ons duidelijk voor oogén staande taak, zal onze propaganda aan een nieuwe Proef worden onderworpen. De aanwijzin gen voor de voortzetting en het verdeelen van den strijd worden reeds hedenavond aan Qe organisaties verstrekt. Partijgenooten! Door onze energie en kracht zijn wij van zeven man tot 11,3 mil lioen gestegen. De overige nationale krach ten mede gerekend, omvatten wij daarmede rond 13,8 millioen. Het moet ons mogelijk zijn de nog ontbrekende millioenen uit het front der tegenstanders te rukken en daar te brengen, waar zij hooren. Ons doel is duide lijk. De noodzakelijkheid van den strijd zal ons door de reeds gebrachte offers nog ver: sterken. Wij zijn het allen, die ons hun ver trouwen schonken, schuldig ons hoogste en allerlaatste te geven, om de overwinning van ons vaandel te verkrijgen. De eerste verkie zingsstrijd is geëindigd, de tweede is met den dag van heden begonnen. Ik zal ook hem persoonlijk leiden". O En terwijl Hitier zijn nfhnifest de wereld inzond, deed het central bureau der Hinden- burgscomité's hetzelfde. Dit bureau lanceer de het volgende manifest: De overwinning van Hindenburg bij de herstemming is zeker. De gezonde, practi- sche geest van het Duitsche volk heeft zich ondanks alles gehandhaafd. Te betreuren blijft het, dat de politieke versnippering een tweede stemming noodzakelijk maakt, dat het Duitsche volk nogmaals vier weken lang aan de gisting van een verkiezingsstrijd wordt blootgesteld, dat belangrijke politieke en economische plichten op den achtergrond worden geschoven. De verantwoordelijkheid treft degenen, die aan de oproeping tot na tionale aaneensluiting geen gehoor hebben gegeven. De rijkspresident is, zooals mocht worden verwacht, besloten zijn candidatuur in den tweeden stembusstrijd ter overwinning te voeren. De Hindenburgcomité's noodigen allen uit den tweeden strijd met dezelfde energie, de zelfde zakelijkheid en flinkheid te voeren. o Ziedaar de eerste officieele duw, de nazi's toegebracht. En Je tweede kwam van de „Reichsbanner Schwarz-Rot-Gold", die de volgende oproeping tot haar leden richtte: „Bij de eerste verkiezingsronde om het presidentschap der Duitsche republiek is Hit ier verslagen. Weinig had het gescheeld of Hindenburg was reeds bij de eerste ronde gekozen. Uw onvermoeide plichtsbetrachting, moed en politiek verstand heeft den tegen standers der democratie een zware nederlaag bereid. Het nationaal-socialisme heeft zijn slag aan de Marne verloren. Hitier wordt nooit rijkspresident. Voor deze daad zal de geschiedenis, Reichsbanner-kameraden, dank weten. In trouwe kameraadschap gedenken wij de offers,'die deze zware strijd van ons heeft geëischt, De tegenstanders hebben een harde klap gekregen doch zijn nog niet voor goed verslagen. Geeft hun geen rusttijd. De eerste slag is voorbij. Wij marcheeren naar den tweeden slag en ons parool is: Voor waarts naar de overwinning". o En nu de persstemmen! Wij zouden er et telijke kolommen mee kunnen vullen, doch volstaan met de allerbelangrijkste. Uit bijna al deze persstemmen blijkt, hoe fel de strijd is tusschen Hindenburg en Hitlei. De overige candidaten tellen niet mee. De „Hamburger Nachrichten" schrijft o.a.: Het zou onjuist zijn de verkiezingsover winning van Hindenburg tevens uit te leggen als «en overwinning van Bruening. Integen- dtel, de partijen die zich achter Hindenburg hebben gesteld, hebben in vergelijking met 1930, aan stemmencijfers ingeboet. Daaruit volgt, dat het volk wel achter Hindenburg, doch niet achter Bruening staat. Hindenburg zal zeker de conclusies uit de gisteren ge houden stemming trekken en de Nationale partijen mede tot verantwoordelijkheid voor de regeering roepen. De „Frankfurter Nachrichten" schrijft: Wij zijn niet optimistisch genoeg om te gelooven, dat Hitier den moed zal hebben thans het parool uit te geven, achter Hindenburg te gaan staan,-en daarmede in het front der verstandige en eerlijke patriotten te treden. De sociaal-democratische „Forwarts" schrijft o.a,: Het doet er niet toe of bij deze verkiezing nog een paar stemmen ontbreken voor een overwinning reeds in de eerste ron de. Het Duitsche volk heeft Hindenburg een prachtig votum van vertrouwen gegeven. Zijn voormalige vrienden hebben hem den oorlog verklaard en het resultaat is, dat hij met vier millioen stemmen meer dan voor 7 jaar uit den verkiezingsstrijd komt. Hitier zal geen Rijkspresident worden Het fascisme is bij zijn poging, om de staatsmacht wettig te grijpen, verpletterd. Het IJzeren Front heeft Duitsch land gered. De sociaal-democratie kan met trots en voldoening op dezen strijd terug zien. Haar aanhangers hebben een strenge discipline getoond en met hun millioenen den doorslag gegeven. De communisten zijn vol komen geblameerd. De „Münchener Zeitung" schrijft over den verkiezigsuitslag, dat de groote en verheu gende overwinning van Hindenburg het feit niet mag voorbijgaan, dat de 11.3 millioen nat.-soc. stemmen, al zijn zij ook lang niet voldoende om het presidentschap te bereiken, toch een geweldige massa van ontevreden Duitschers vertegenwoordigen. Men moet er ook ernstig rekening mee houden, dat Hitier weer pogingen doet om het voor de verkie zing als overbodig beschouwde en uiteenge slagen Harzburgsche front te herstellen. o In Frankrijk heeft men de verkiezing met groote belangstelling gevolgd. De buitenlandsche politieke medewerker van de „Echo de Paris" verklaart, dat het be langrijkste van den uitslag der verkiezing daarin bestaat, dat het den Rijkspresident slechts met groote moeite gelukt is de eerste plaats te handhaven. Zelfs wanneer hij een meerderheid van 400.000 zou hebben gehad, dan zou dit slechts beteekenen dat de partijen van de orde in Duitschland over een meerder heid van 1 procent beschikten. De waarborg tegenover de revolutionnaire partijen van uiterst rechts en links, zijn derhalve slechts gering. Hitier beteekent het onmiddellijke ge vaar, terwijl ook het huidige regime voor de toekomst een minstens even groote onzeker heid vormt. Het „Journal" verklaart, dat het resultaat der verkiezing bewijst dat nauwelijks de helfi van het Duitsche volk bereid is gebleken, de tegenwoordige grondwet goed te keuren en de verdragen te erkennen, die in Europa wet tigheid hebben gekregen. Ook al bestaat de zekerheid, dat Hindenburg bij de herstem ming overwinnaar zal zijn, verandert dit niets aan het feit, dat meer dan negentien millioen menscnen in" Duitschland, zich voor een politiek van vernietiging der verdragen uitgesproken hebben. Frankrijk zal natuur lijk niet zoo naief zijn van de herkiezing van Hindenburg een wijziging der Duitsche poli tiek te verwachten. Het doel, dat de overwin naar van Tannenberg nastreeft, is hetzelfde als dat van Hitier. o Tenslotte een paar Italiaansche perstem- men. De fascistische bladen juichen over de stemmenmassa, die Hitier verzamelde. Daar uit blijkt dus, dat millioenen Duitschers vol goeden wil en eensgezindheid zijn. Er tegen over staan de „samengeraapte millioenen" van Hindenburg. De „Lavoro Fascista'» verklaart, dat de Hitler-partij bewezen heeft de krachtigste en hechtst'georganiseerde partij van Duitsch land te zijn, een partij, die zich ondanks allen tegenstand en moeilijkheden krachtig heeft gehandhaafd. In den semi-officieelen „Giornale d'Italia" spreekt Gaida over een tweevoudige beteeke- nis van het verkiezingsresultaat, dat zoowel een demonstratie van de politieke krachten, die in Duitschland tegenover elkaar staan, als ook in het algemeen een belangrijke getui genis van de politieke bewegingen van Euro pa in den huidigen critischen economischen toestand vormt. De verkiezingen van den der tienden Maart vinden hun toppunt in een triomf voor Hitier, daar deze zich, alleen steunende op zijn eigen partij, in de verkie zing gestort heeft. Verder toont het resultaat de dalende lijn van de soc.-dem. aan, tenge volge van het feit, dat zij geen eigen program heeft, maar opgegaan is in de burgerlijke par tijen. Gaida concludeert, dat de verkiezingen bewezen hebben, dat in sterke, gezonde vol keren nog nationale gevoelens voorhanden zijn, die een tegenwicht vormen tegen den economischen toestand en tegen politieke moeilijkheden van allerlei soort. Een besliste zwenking naar rechts valt te constateeren of beter gezegd, een zwenking naar herstel van alle groote nationale en staatswaarden, waar in zich orde, samenwerking en scheppende kracht vereenigen, een kracht, die weerstand biedt en die een beter lot tegemoet streeft. o En nu als slot de klap op de vuurpijlHu- genberg, de leider der Duitsch-nationalen, heeft een voorstel gedaan, om Hindenburg nu al maar tot president te verklaren, omdat hij toch gekozen wordt. Een mooi voorstel, maarHugenberg stelt daarbij als voorwaarde, dat dan ook rijksdagverkiezingen zouden plaats vinden. Dit laatste zal de regeering wel niet wil- ien, want het zou niets anders dan een groo te overwinning voor Hitier en een nederlaag voor de regeering beteekenen! tBuümCand KORTE BERICHTEN. In den afgeloopen nacht is een koopman in een woning aan de Delftsche Vaart te Rot terdam beroofd van ruim 1000. De politie heeft een onderzoek ingesteld en naar aan leiding daarvan zijn een vrouw, een koopman, een colporteur en een commissionnair aange houden en in bewaring gesteld. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Uit geheel Mantsjoerije worden ernstige onlusten gemeld. In de Westelijke zone van den Chineeschen Oosterspoorweg zijn overal Chineesche troepen tegen de nieuwe regeering in opstand gekomen. Alle Japansche garni zoenen zijn gemobiliseerd. De Japansche troepen marcheeren ten deele reeds tegen de Chineesche troepen op. Te Moekden zelf trokken de Chineezen in groote troepen door de voorsteden, bedreig den Japansche onderdanen en plunderden talrijke zaken en huizen. In de omgeving van het Japansche hoofdkwartier werd een aan tal huizen in brand gestoken. Te Mansjoeli hebben de Chineesche troe pen de geheele stad leeggeplunderd. De Ja pansche commandant werd vermoord. Een regiment van het Chineesche Hailoeng Kiang- leger te Peiho is opgetrokken naar Tsitsikar ten einde de aldaar gelegerde Japansche be zettingstroepen aan te vallen. De versterkte stad Erlcetoen in het binnen land van Mongolië, is evenals twee andere Mongoolsche steden eveneens door ongere gelde Chineesche troepen en bandieten bezet en finaal leeggeplunderd. Onder de rekeninghouders van de Poolsch Amerikaansche bank was gister in verband met den dood van Ivar Kreuger een nerveuze stemming ontstaan. Belangrijke opvragingen konden zonder dat het tot een paniekstem ming kwam worden uitbetaald. Van toonaangevende zijde verluidt, dat de dood van Ivar Kreuger in het bizonder op de Poolsche markt geen bedenkelijke reacties zal hebben. Berichten, volgens welke de illiquiditeit van Kreuger tegenover den Poolschen fiscus mede schuldig zou zijn aan de gebeurtenissen, wor den categorisch tegengesproken, daar de laatste trache van de lucifersleening ten be drage van 32 millioen dollar reeds verleden jaar is afgelost. De jaarlijksche pachtcijns ten bedrage van 6 millioen zloty wordt auto matisch gedekt door de loopende monopolie- inkomsten. In de Poolsche telefoonindustrie zijn ook Kreugerkapitalen belegd, maar reac ties worden hier eerst later mogelijk geacht. De Poolsche beursnoteeringen van Kreuger- papieren waren heden buitengewoon laag. De Poolsche markt wordt dus door den dood van Kreuger niet zoo getroffen als de Kreugercrediteuren. Volgens berichten uit Moskou wordt Ivar Kreuger in de aan zijn dood gewijde be schouwingen een vijand van Sovjet-Rusland genoemd en vergeleken met den petroleum- magnaat Deterding. Er wordt verder op ge wezen, dat het lucifersregime van Kreuger in Duitschland gevoelige schade heeft toege bracht aan den Sovjet-Russischen luciferuit- voer. De hoop wordt uitgesproken, dat thans na den dood van Kreuger, de Sovjet-Russi sche luciferindustrie in Duitschland en elders terrein kan winnen. Gistermiddag waren telegrammen van de Fransche kust hier ter steden aangekomen, volgens welke aan boord van het s.s. „City of Baltimore", dat op 2 Maart uit Amerika naar Europa is vertrokken en gister te Ham burg aankwam, een kind was, dat een bui tengewone gelijkenis vertoonde met de baby van Lindbergh. Ondanks de teleurstelling, opgedaan bij het onderzoek aan boord van het s.s. „President Roosevelt" werd besloten ook ditmaal een onderzoek in te stellen. Toen de „City of Baltimore" hedenavond om 9 uur den haven binnenliep begaven zich dan ook 15 ambtenaren van de crimineele politie aan boord. Zij zetten alle uitgangen van het schip af en onderzochten nauwkeurig de papieren van alle passagiers, die met een kind reisden. Het onderzoek, dat ongeveer 10 minuten duurde, was echter ook ditmaal vergeefsch. Van de zijde der politie-autoriteiten te Ho- pewell in den staat New-Yersey wordt open lijk toegegeven,- dat het ingespannen onder zoek naar de ontvoering van het kind van Lindbergh tot nog toe zeer weinig positiefs heeft opgeleverd. Practisch heeft men nog even weinig aanwijzingen, als op den dag na de ontvoering. Van de zijde der politie wordt thans medegedeeld, dat reeds in den eersten brief waarin een losgeld van 50.000 werd geëischt, gedreigd werd, dat het kind niet ongedeerd zou blijven indien Lindbergh met een levende ziel over de ontvoering zou spre ken. Ook wordt thans medegedeeld, dat uit de vingerafdrukken die op het kozijn van het slaapkamervenster zijn gevonden is gebleken, dat de ontvoering moet zijn geschied door twee mannen. Op tal van plaatsen worden personen, die zich toevallig mogen verheugen in het bezit van een blonde baby tusschen de 1 Yi en 2 jaar herhaaldelijk lastig gevallen en aangehouden. Maar tot nog toe wees een onderzoek dan spoedig uit, dat de aangehou denen hun wettige baby bij zich hadden en dat men niet met een kleinen Lindbergh t« doen had. Het huis van afgevaardigden heeft met 227 tegen 187 stemmen een motie verworpen, waarbij geëischt werd de beslissing inzake het alcoholverbod over te laten aan de af zonderlijke staten. In de nachtzitting van de afgeloopen nacht heeft de Fransche Kamer de staatsbegroo- ting voor 1932 in eerste lezing goedgekeurd. Met 386 tegen 133 stemmen. Tegen stemden de socialisten en de communisten. De begroo ting is terstond doorgezonden naar den senaat, waar heden de debatten beginnen. Deze begrooting geltd slechts voor 9 maan den en is voorloopig vastgesteld op 41.184.541.481 frs. aan inkomsten en 41.179.808.080 frs. aan uitgaven. De begroo ting voor publieke werken is verminderd met 6000000, waarvan een half milloen op reke- nng van de spoorwegen komt. Bij de behan deling de senaatscommissie voor buitenland sche zaken, verklaarde Henri Berenger, dat de begrooting voor buitenlandsche zaken een onvoldoende crediet inhield voor en inten sieve Fransche propaganda in het buiten land. Niettemin besloot de financieele com missie ook op deze begrooting een bedrag van 1237750 frs. te schrappen. 1f;P. Gistermiddag is te Soest (Westfalen) een ernstig ongeluk gebeurd. Een schoolklas uit Guenne was met verlof van den onderwijzer op het ijs gaan spelen. Eenige kinderen wa ren daarbij te ver gegaan en zakten door het ijs. De onderwijzer slaagde er in twee der door het ijs gezakte kinderen te redden. Bij pogingen om ook het derde kind in veiligheid te brengen zakte hij zelf door het ijs en ver dronk. Het lijk van den onderwijzer en het kind werden eenigen tijd later geborgen. Gisteren is de trekking gehouden van de Irish-Hospitals Sweepstake In totaal is voor deze sweepstake binnengekomen een bedrag van 3.365.312. Hiervan is voor prijzen uit getrokken 2.239.477. Voor de ziekenhui zen blijft een bedrag van 841.328. Er zijn 22 eerste, tweede en derde prijzen van 30.000, 15.000 en 10.000. Verder zijn er nog prijzen van 729 voor alle tickethou ders, die een paard trekken. Alle 51 paarden, die in den Grand Natio nal meeloopen, werden heden getrokken. Bij zonder gelukkig was al een kantoorbediende, H. Stokes genaamd, uit Welling in Kent, die twee paarden trok, n.1. Annandale en Prince Cherry. De cash-prizes worden Dinsdag en Woensdag getrokken. De stichter van de bekende Eastman Ko* dak-company, George Eastman, heeft door een schot in het hart een einde aan zijn leven gemaakt. Eastman was laatstelijk directeur- generaal der maatschappij, die in den staat New-York gevestigd was. O.m. heeft hij het procédé van de droge plaat uitgevonden. Naar nader bekend wordt heeft Eastman in de laatste drie jaren gesukkeld. Zijn ver mogen wordt op 500 millioen dollar geschat. Hij heeft een briefje achtergelaten met de woorden: Mijn werk is gedaan, waarom nog wachten 0&imtmiand INBRAAK. Brandkast geforceerd; een bedrag van 525 gestolen. Toen Zondagmorgen een der firmanten van de N.V. Leder Maatschappij v.h. J. Elzas het kantoor aan de Plompetorengracht te Utrecht betrad, bemerkte hij dat een inbreker in den afgeloopen nacht zijn slag had ge slagen Het kantoor was in volslagen wan orde, kasten en laden waren overhoop ge haald, maar voorloopig werden geen gelds waardige papieren gevonden. Vervolgens heeft de inbreker na veel zoeken de reservesleutels van de brandkast in een andere kast gevonden. Na opening bleek ech ter het binnenwerk nog afgesloten, zoodat hij dit moest forceeren. Ten slotte werden «t

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1