AKERSLOOT. SCHERMERHORN. j„7P nalatigheid nader aan den tand '^"worden gevoeld. De verdachte, aanvan- f iiik in voorarrest gesteld, bevond zich thans vriie voeten. Hij was huisvader van 6 kin °2 In en erkende de diverse diefstallen. ne heer K. Kwak, serg. ziekenverpleger te rvn Helder, kwam alsnog 20 min. te laat nhoemelen en de officier was zoo vriende- fifJde reeds gevraagde acte van niet-ver- ichiining weer in te trekken. Het reclasseeringsrapport was niet ongun ,j„ verdachte was een ijverig werkman en nn 7iin gedrag viel niets te zeggen. Mr Veltman uit den Helder bleek aan 't ind der zaak verdediger te zijn van den ver dachte. Het was verdediger niet mogelijk vroeger te verschijnen. De Officier was dank zij het rapport van den heer Wiggers tot betere gedachte omtrent den verdachte gekomen en vorderde 5 maan den gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Mr. Veltman sloot zich in een sympathiek speechje aan bij die requisitoir. Vonnis conform eisch. De heer Kwak werd geholpen door toewij- ring van de civiele vorderingen ten bedrage van 7.50. EEN GEWELDIGE AMOKMAKER IN SPE. De 36-jarige werkman Leendert Barend St. te Medemblik stond terecht wegens gewel dige bedreigingen van het kantoorpersoneel op het kantoor van de lirraa Molenaar al daar en wel van de hctre:! v. d. Lee, Molenaar en Winnubst, die hij met vertoon van een ge ducht mes had toegebruld, dat hij hen zou vermoorden, hen aan riemen zou snijden en van kant maken. Gelukkig had verdachte geen gelegenheid deze doodsbedreigingen ten uitvoer te brengen. De geweldenaar verkeerde or.der den invloed van cterken drank. Thans was hij zeer tam, toonde berouw en had zich bereids aangesloten bij een Chr. geheelont- fioudersgenootschap. Van de drie uit Medemblik opgeroepen ge tuigen was niemand aanwezig. Tragisch ge noeg was een hunner, de heer A. Molenaar, in den afgeloopen nacht overleden. Geadvi seerd werd een voorw. straf. De officier wilde daartoe wel medewerken, doch zag gaarne den stok achter de deur ge plaatst. "Hij vorderde 4 maanden voorw. met een proeftijd van 3 jaar en op te leggen strenge bijzondere voorwaarden, bijzonder lijk wat betrof geheelonthouding. Vonnis overeenkomstig requisitoir. EEN DAME, DIE GEEN BLAD VOOR HAAR ROZEMOND NAM. Mej. Arno.aa Adriana V., logementhoud ster te' Alkmaar, welke dame wij bereids ook opmerkten in de rechtszaal van den kanton rechter, had zich te verantwoorden ter zake grievende beleediging van mej. Betje Kruier, echtgenoote van deriVolkshotelier Arie Geel, allen woonachtig te Alkmaar. De details der telaste gelegde beleediging zullen wij zoo vrij zijn geen nadere publiciteit te geven Deze rubriek moet altijd aanspraak maken op eerbaarheid en fatsoen. De van beleedi ging verdachte dame herinnerde zich de geincrimineerde woorden niet, doch de heer en mej. Geel waren aanwezig om te dien aanzien haar geheugen wat op te frisschen. De politierechter had het verstandiger ge vonden, indien mej. Geel van de beleedigende woorden geen notitie had genomen. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis 5 boete of 5 dagen hechtenis. WOU HIJ MISSCHIEN EEN KENNEL AANLEGGEN? Een te Alkmaar wonend jongmensch, Wiebe C., had op 5 December aldaar eigenmachtig beschikt over een herdershond, door hem van de straat mee te nemen. Hij sjouwde met dit dier zoowat het geheele vaderland door, zelfs tot Utrecht en kwam daarop met het dier terecht in een nabij gelegen plaats Pur- merend, nadat hij eerst Amsterdam nog had bezocht. Te Purmerend wilde verdachte het dier verkoopen en dat was de voornaamste fout. De eigenaar van den hond was de heer itHuiberts te Alkmaar. Ingelicht door de poli- tie, ging de zoon van den heer Huiberts naar 1 Purmerend en vond daar zoowel den hond als den koopman Deze liet zich uit op een manier, die deed vermoeden dat hij de recht matige eigenaar was en tapte dienaangaande de grofste leugens De politie maakte natuur 3ijk spoedig een eind aan die pretenties. In zijn prille jeugd was verdachte al eens wegens diefstal door den kantonrechter te Leeuwarden veroordeeld. De officier weet op de tegenstrijdige ver klaringen van den verdachte en vorderde 1 maand onvoorw. gevangenisstraf. De politierechter hield zijn uitspraak 8 dagen aan TOTAAL GEBREK AAN KUNST- WAARDEERING! BRUTALE NACHTELIJKE INDRINGERS. De heer C. T. N., C. S. en G. J. de R allen te Wieringen, hadden in den nacht van 13 op 14 December, de brutaliteit om een glasraam te verbreken om de tooneelzaal van den heer IJ. Lont, alwaar repetitie werd gehouden van het muziekgezelschap „Appollo" weder rechtelijk binnen te dringen. Er waren meer dere indringers, doch dezen waren zoo be leefd zich op de 1ste vordering te verwijde - ren, doch bovengemeld trio moest door de rijksveldwacht met geweld de deur worden uitgewerkt. Eisch tegen de niet verschenen verdachten ieder 20 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak ieder 10 boete of 10 dagen hechtenis VERMOEDELIJKE VERDUISTERING DOOR EEN MAKELAAR TE ALKMAAR De 60-jarige heer Wyert D., kassier-assu- fadeur en makelaar, stond terecht als zijnde verdacht wegens verduistering van eenige geldsommen en we! 766 aan verdachte in Juli 1931 ter hand gesteld door den winke lier J. Werkhoven te Zaandam, voor rente aflossing en boete betreffende een hypothe caire schuld ten behoeve van de H. A. V. te Schiedam, welk bedrag door den make'aar niet aan de verzekeringsbank was overge maakt. Voorts verklaarde deze benadeelde winkelier nog 1500 schade te hebben geleden door de handelingen van dezen verdachte. Ook deze bedragen 500 en 7 10CO waren bestemd om de hvpotheek bij de H. A. V. af te 'ossen. Verdachte beweerde daarentegen, dat dit geld bij hem was uitge zet tegen rentevergoeding De deposito- bewijzen waren ter zitting aanwezig. De deposito's moesten ?0 dagen na opzegging worden terugbetaald. NEDERt. FABRIKAAT VERLAAGDE PRIJZEN Verdachte sprak de verwachting uit, dat, indien zijn schuldenaren hem voldoen, hij in staat zal zijn, ook zijn schuldeischers volle dig uit te betalen. De directeur der H A. V. te Schiedam de heer J. v. d. Heuvel, verklaarde, dat des tijds niet bij de administratie is ingekomen een bedrag groot 706, zijnde de verplichte hypothecaire aflossing en rente. Den curator mr. v. Loockeren Campagne, gehoord als curator in het faillissement van den verdachte, werd verzocht inlichtingen te verstrekken omtrent de schulden en den persoon W. D. In verband hiermede werd de zaak aangehouden tot a.s. week EENIGSZINS RUW OPGETREDEN. Een 24-jarige inwoner van Schapenbrug Tred. Skwam in ambtelijke connectie met den politierechter op grond van het feit, dat hij op 20 Januari na een voorafgaand min der vriendschappelijk debat, zijn 59-jarigen dorpsgenoot H. Rezelman in drift een klap tegen het hoofd had toegebracht. Rezelmans pet maakte tengevolge van die opstopper een luchtreis, meerdere schade werd niet geleden. Het meeningsverschil was ontstaan we gens 'n ziekteverzekering. Het tenlaste geleg de werd door verdachte erkend. Gerequireerd werd 12 boete of 12 dagen hechtenis. De officier wees er op, dat tegenwoordig armbezoekers en dergelijke personen op on- heusche wijze worden bejegend en zelfs handtastelijk tegen hen wordt opgetreden Dergelijke excessen moeten met kracht wor den geweerd. De lijfstraffelijke rechtspleging zou hier nog goede diensten kunnen bewij zen. meende de officier. Vonnis ten slotte 5 boete of 5 dagen hechtenis. DE MOTOR- EN RIJWIELWET GESABOTTEERD. De niet verschenen automobilist Paulus B. te Den Helder had op 9 November aldaar in het Ankerpark rondgereden met een num- merbewijs dat stond ten name van den heer A J. Schaap, we'k feit strafbaar was gesteld bij artikelen 9 en 14 der Motor- en Rijwiel- wet. De heer Wortei, agent van politie, had verdachte aangehouden en geverbaliseerd. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uit spraak conform eisch. WOORDEN ALS LEVERWORSTEN, DOCH NIET ZOO LEKKER. De heer H. Benthem te Alkmaar, die op 17 Januari vermeende last te ondei'vinden van zijn buurvrouw mej. Alida Anth. W., huisvrouw van den heer C. H. D., legde zijn lijfblad, waarin hij verdiept was, ter zijde en begaf zich naar zijn buurgenoote, ten einde haar daaromtrent eens te interpelleren De „me antwoordde hem dat zij in haar eigen huis kon doen wat zij wilde. Het eene woord haalde het andere uit, doch volgens dagvaar ding hadden de uitlatingen van mej. D een zoo beleedigende strekking, dat zij heden te dier zake terecht stond. Mej. D. ontkende pertinent getuige Ben them beleedigd te hebben. Het 15-jarige pleegdochtertje van mej. D. werd gehoord als getuige a décharge. Deze had de geïncrimineerde uitdrukkingen niet gehoord, maar was even weg geweest en in zoo'n tijdje kan veel gebeuren. Een tweede getuige a décharge had het verhoor op de publieke tribune gehoord en kon dus zoodanig als waardeloos worden uitgescha keld. Door den officier werd het tenlaste gelegde bewezen verklaard en gevorderd 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak 5 boete of 5 dagen hechtenis De verdachte juffrouw bleef haar onschuld met kracht volhouden. EEN ONBETROUWBARE PENNING MEESTER. De verdachte Chr. Hendr. de G. vertoefde in het ziekenhuis en kon dus niet verschijnen om terecht te staan ter zake de hem ten laste gelegde verduisteringen gepleegd in zijn kwaliteit van penningmeester van den R.K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit", geves tigd te Ursem. De verduisterde bedragen be droegen 98.35 en 8.36. De man was aangesteld in 1931 en in Maart van dit zelf de jaar had de verduistering reeds plaats. Het bleek, dat verdachte inmiddels een be langrijk bedrag had afbetaald, wat niet ge ring in zijn voordeel pleitte. Geadviseerd werd door den hr. Wiggers 'n voorw. veroor deeling. Het was niet de eerste maal dat ver dachte zich aan een dergelijke fraude ten nadeele eener r.k. vereeniging schuldig maakte. De officier liet zich niet zoo bijzonder gunstig over verdachte uit, zijn eerlijkheid was niet boven verdenking verheven, hij laat zijn vrouw liefst werken om zelf rust te hebben en is bovendien een praatjesmaker. Niettemin was de officier bereid om het advies te steunen en vorderde 3 maanden voorw. met 3 proefjaren met opleggen van strenge bijz. voorwaarden. Uitspraak conform. Veroordeelde werd gesteld onder toezicht der r.k. reclasseering te Hoorn. OOK AL EEN PHANTAST ALSMEDE EEN BIERGLAS MISBRUIKER De 31-jarige landarbeider Pieter S., gebo ren en wonende te Ursem, die zich ten on rechte deftig „Petrus Gerardus" noemde, had op 26 Januari in de balzaal van den heer Oudejans aldaar den chauffeur en hulp- kellner F. v. d. Kooij uit Berkhout een fin- ken slag gegeven met een bierglas, waar door v. d. Kooij, die niet zooveel uithoudings vermogen heeft als Primo Carnera, sterk bloedend werd verwond. Voor deze uitspat ting stond Pieter, alias Petrus Gerardus terecht en trachtte den ernst zijner bedoelin gen belangrijk te verzachten. De officier achtte echter althans het voor waardelijk opzet om te mishandelen bewezen en vorderde'in afwijking van zijn „gevange nis verwijzings-svsteem" 35 boete of 35 dagen hechtenis. oimis f 25 boete of 10 dagen hechtenis. HET WAS AL WEER ZOO LAAT. De laatste zaak contra den niet versche nen Pieter Wilhelm S. te Zijpe betrof mis drijf artikel 237 Wetboek van Strafrecht en werd met gesloten deuren behandeld. Geluk kig waren nog slechts twéé belangstellenden over en bezorgde dus de ontruiming der pu blieke tribune den trouwen rustbewaarder weinig moeite. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR Meervoudige strafkamer). (Zitting van Dinsdag 15 Maart). Uitspraken vorige zitting. R. S., gedetineerd, misdr. Art 247 W. v. Str., 3 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren Wilh. S gedetineerd, rijwieldief stal, 1 jaar gevangenisstraf. E. N. H. te den He'.der, schuldmisdrijf, 40 boete of 40 da gen hechtenis. R K. W. H. te Bergen, hoo- ger beroep vonnis kantonger. Alkmaar, vrij gesproken. Dirk de H. te Hoorn, hooger beroep vonnis Drankwetovertr., ontslagen van rechtsvervolging. Dirk B. te Aartswoud, smaadschrift, 8 dagen aangehouden. DE MOORD OP AMELAND. Gisterochtend is de rechtbank te Leeuwar den begonnen met de behandeling van de zaak tegen een inwoner van St. Anna Ter- muiden, thans gedetineeid, verdacht van moord op zijn vrouw, tijdens beider verblijf op Ameland. Hem werd ten laste gelegd opzettelijk en met voorbedachte rade zijn echtgenoote van het leven te hebben beroofd, door met haar in zee te gaan baden en vervolgens haar op zettelijk gewelddadig vast te grijpen, haar onder water te trekken en te houden en op zettelijk met haar hoofdonder water te laten liggen, tengevolge waarvan zij door ver drinking is overleden. De eindconclusie van de deskun digen. De eindconclusie van de deskundigen prof. dr. Wiersma en wijlen dr. Westerhuis is, dat verdachte vlak voor en vlak na de strafbare handeling psychische verschijnselen heeft ver toond, die weliswaar het bezonnen overleg niet uitsloten, maar die toch in verband met zijn minderwaardigen geestelijken aanleg als abnormaal moeten worden opgevat; dat ver dachte in het huis van bewaring psychische stoornissen heeft gehad, die overeenstemming vertoonden met vroegere aberrapsychische verschijnselen en dat hij gedurende het plegen van het strafbaar feit in een zoodanigen ab- normalen affect-toestand verkeerde, dat be zonnen overleg op dat oogenblik was uit gesloten. Het ontstaan van den affecttoestand moet worden toegeschreven aan den minderwaar digen geestelijken aanleg. Veertien getuigen waren gedagvaard. Het getuigenverhoor. Get H Borghout, boekhouder uit Gronin gen, was op den bedoelden dag aan het strand en heeft verdachte en zijr vrouw van verre in zee gezien. Verd. begaf zich naar het strand en wenkte met de hand. Getuige begaf zich naar hem toe. De vrouw lag in het water. Beiden waren in badccstuum. Het eerste wat get. uit verd.'s mond hoorde was: „O, mijn kind, o, mijn kind". Spoedig kwam er meer hulp opda en. Kunstmatige adem haling werd toegepast, waarbij de heer Stein- voorde de leiding nam. Uit het verdere verhoor van dezen getuige bleek, dat getuige verdachte met zijn echtge noote dragende op de schouders landwaarts had zien gaan. Hij wenkte met de hand. Toen getuige met den verdachte had gesproken, ging hij naar het Badpaviljoen om hulp te halen; na een half uur kwam hij terug. Men probeerde de levensgeesten op te wekken; twee uur was men bezig zonder resultaat. Tenslotte constateerde een dokter den dood. Getuige Steinvoorte verklaarde op een vraag van den president, dat verd. eerst een weinig zenuwachtig was en later heel nor maal. Aanvankelijk had men niet aan misdrijf gedacht. Later vond men het vreemd, dat het echtpaar op die plek in zee was gegaan, zulks bij afgaand water. Zwemmen is daar ver boden. Getuige-deskundige dr. Mieremet ver klaarde, dat het slachtoffer door verdrinking om het leven is g komen. Of het hier geweld dadige verdrinking betreft, valt uit het on derzoek niet uit te maken. Voorts vestigen dr. Mi-rement en de offi cier van justitie, dat verd. voor den rechter commissaris heeft gezegd, dat hij plannen had om zijn vrouw van het leven te berooven. Get. had echter niet den indruk gekregen, dat ds. A. bekend heeft den moord te hebben gepleegd. Een broer van de vermoorde vrouw, H. Spoelstra uit Wolvega, had in het begin zijn zwager niet in het minst verdacht. Óp den dag van de begrafenis zeide deze echter: ,,De officier van justitie is overleden", waarop hij argwaan kreeg. Bij het aantrekken van de rouwkleren zeide ds. A.: „Ik ga niet mee. ik heb zoo'n strijd". Toen begreep getuige, dat verd. wilde bekennen. Tijdens de begrafenis wilde verd. waarschijnlijk bekennen. Get. gebood hem echter zich stil te houden, omdat hij bang was, dat er vreeselijke dingen zou den gebeuren. Een dag later vernam get. dat verd. alles had bekend. De moeder van de verdronken vrouw ver klaarde het vreemd te hebben gevonden, dat haar dochter in zee was gegaan, daar zij niet kon zwemmen. Voorts zeide zij, dat het haar was opgevallen, dat verd. niet naar het lijk had durven kijken. Getuige de Groote, veldwachter te Boe- lenslaan, die verd. arresteerde, heeft diens bekentenis opgeteekend. Een opwelling had hem tot de vreeselijke daad gebracht. Opperwachtmeester B. Akkerman zeide. dat verd. de vrees had uitgesproken, dat zijn vrouw met een ander zou gaan. Steeds had hij gepiekerd over een gezegde van haar in dien geest Bij het ingaan van het water kwam plotselaing die hevige opwelling. Vervolgens werd verdachte gehoord. Op de vragen van den president antwoord de ds. A., dat toen zij beiden in het water waren, zijn oude vrees plotseling hevig is komen opzetten. De angst werd tot wan hoop. Weten kon verd. niets, maar in zijn verbeelding zag hij beider geluk verdwijnen Opeens meende hij, dat God zelf aanwezig was en zijn gebod van zuiverheid en kuisch- heid deed hooren. Toen heeft verdachte ge meend, dat dit gebod door hem moest wor den vervuld. Verd. was zich zelf niet meer baas. Pas in het huis van bewaring kon hij begrijpen, hoe zich alies had toegedragen. De getuige deskundige dr. Wiersma ver klaarde. dat verd. tijdens zijn daad abnor maal was. Öok nu verkeert hij nog in zeer labielen toestand. Get. achtte het beste, dat verd. werd ge plaatst in een krankzinnigengesticht. Als de tijd hiervoor bepaald, voorbij is, kan hij ter beschikking van de justitie worden gesteld. Verd.'s intellect is echter geheel in orde. Wordt verd. weer blootgesteld aan de prik kels in de maatschappij, dan zal hij abnor maal zijn. De verdediger vestigt er nog de aandacht op, dat wijlen de heer Westerhuis in zijn conclusies aangaande de ontoerekenbaarheid van verd. minstens even ver ging als dr. Wiersma. Om half drie werd de zitting voor een uur geschorst. Na de heropening \v 'rd het onderzoek voortgezet met geslote:; Turen. Bij de voortgezette pp.-r.lart behandeling was het woord aan mr. I A -r.ibergh voor het houden van zijn rtquis Hij eischte tegen verdachte ee„ straf van tien jaren. De uitspraak is bepaald op 23 Maait DOOD DOOR SCHULD. De Hooge Raad behandelde een cassatie beroep van J. M. D. R., die wegens onvoor zichtig rijden langs de vaart tusschen Assen en Smilde, waardoor zijn auto in die vaart terecht kwam en de inzittende van Dijk is verdronken, veroordeeld is in hooger beroep door het gerechtshof te Leeuwarden tot drie weken hechtenis. Het slachtoffer zou, naar men zich her innert, deelnemen aan de T. T. van verleden zomer te Assen. Jhr. mr. De Ranitz lichtte een cassatiemid del toe. Conclusie van het O. M. op 21 dezer. RELLETJES TE HOORNSTERZWAAG. De rechtbank te Leeuwarden heeft uit spraak gedaan in de zaak betreffende de rel letjes bij de rijkswerkverschaffing te Hoorn- sterzwaag. Een der mannen werd veroor deeld tot drie maanden, een tot twee maan den, twaalf tot drie maanden met aftrek der preventieve hechtenis sinds 9 Januari. Twee mannen werden vrijgesproken. Jkmmciaal Tlieums De steunregeling voor de werkloozen ingegaan den 29 Febr. is met ingang van heden den Hen Maart stop gezet en daar voor in de plaats gekomen werkverschaffing n.1. het ophoogen van den Grooten Uiterdijk tegen een uurloon van 27 cent, een en ander volgens de Ministerieele regeling. Liet voorheen het berijden van den Zuid- dijk in de Schermeer toen deze nog in onder houd bij voornoemd waterschap was, veel te wenschen over in verhouding tot andere we gen, nu deze weg is overgegaan bij de pro vincie is het allertreurigst gesteld. Met vorst en droogte worden er thans zulke groote hoeveelheden grint op gestrooid dat een paardepad en de kanten daarvan een te dik ke laag ontvangen! terwijl het per rijwiel, motorfiets en beladen paard en wagen on doenlijk is er door te komen. Ook andere weggebruikers zullen dezen weg wel mis rij den. Aangezien de w$g in den nazomer ge- asphalteerd zal worden, wordt wel zeer on oordeelkundig te werk gegaan. eeren door twee minuten stilte en allen op te staan. Thans staat u alleen, vervolgde spreker, zwaar werk staat u nog te wachten, vooral als eerste wethouder en w.n. burgemeester zal uw taak niet licht zijn, doch gaat onver saagd voort. Kom altijd voor uw opinie uit, dan kunt ge later met trotsch op hetgeen u gedaart heeft terug zien. We hebben gemeend niet alleen met mooie woorden dezen dag te moeten herdenken en bieden u deze bloemenmand en plant aan voor uw beiden, want ook de vrouw moet zich veel getroosten wanneer de man een zoo vooraanstaande plaats in een gemeente in neemt. Spr. bood tevens een kistje sigaren aan. Den heer Bakker dankte aangedaan voor deze hulde. Twaalf en half jaar toch, zegt spreker, is een langen tijd en toch weer kort ook, wanneer ik terug denk aan het begin van ons raadslidmaatschap. Veel is door den heer Paarlberg en mij gedaan, doch ook mo gen we ons vroeger lid, de heer Mulder uit Zaandam, niet vergeten. Zeer veel is ook door hem gedaan. Helaas, ook deze is thans, na een lang ziekbed, overleden. Het is, vervolgde spreker, een zeer moeilij ke tijd. Groote offers worden er gevraagd van de gemeenteen, aan werkloozenuitkeering werd deze week 300 gegeven. Aan steun voor den noodlijdenden tuinbouw werd 500 gegeven. Dit kan niet lang zoo gaan. Zie maar eens naar Warmenhuizen, waar men nu reeds aan 't einde is. Ook hier gaat het dezen kant uit. Kleine gemeenten hebben in de tcekomst geen recht van bestaan meer. Velen beseffen nog niet welk een moeilijke tijd we beleven. We leven op de puinhoopen van het kapitalisme. Wat zal hieruit geboren worden? Het door ons gehoopte socialisme of iets anders? Ik hoop op den ingeslagen weg nog lang voort te kunnen gaan en dezen dag nog lang in dankbare herinnering te houden. Ook de heer Jonker sprak den heer Bakker toe. Mevr. FrielingNates sprak namens de afd. Noordscharwoude, tevens namens de Federa tie en den Plaatselijken raad. Als laatste spreker kwam aan het woord de heer J. Zeeman uit Noordscharwoude. De aanwezigen bleven nog een poosje ge zellig bijeen. 1 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat mevr. ZaagmanSchuitmaker alhier be noemd werd tot verloskundige. Deze dag zal niet ongemerkt voorbijgaan en een commissie heeft zich gevormd om een en ander te regelen. ZUIDSG2AR WOUDE. Het gezelschap „Nut en Genoegen" hield Zaterdagavond zijn avond, waarop een varieerend programma werd afgewerkt. Naast de gewone 14-daagsche Nutsavon- den hebben in het begin en in het einde van het winterseizoen twee van deze samenkom sten plaats waarbij ook de vrouwen worden uitgenoodigd. Dit heeft reeds bijna 60 jaren plaats gehad en in Sept. a.s. zal aan dit jubileum een feestelijk karakter verbonden worden, waarvoor op den laatsten avond van dit seizoen maatregelen zullen overwo gen worden. De avond van Zaterdag mag ook nu weer ajs goed geslaagd genoemd worden. Hij werd afgewisseld door lezingen, voor dracht en twee tooneelstukies, n.1. „Mijn lui tenant" en „Hannes wordt ingekwartierd". De heer J. Renaud droeg voor „Tooverprent- jes"; C. Kroon: „Uit het leven"; Jb. Rut- sen: „De Zwerver" en K. Dijkhuizen: „Klok ken zijn als meisjes". Wij noemen nog de piano-voordracht van den jeugdigen Jb. van Exter, die ook met zijn nichtje Jo Rutsen een piano-samenspel ten beste gaf. Te ruim 12 uur was deze gezellige samenkomst ten einde, waarbij de voorzitter al'e medewer kers dank zegde en waarbij ook de heer A. Kist, de pianist uit de oude garde niet ver geten werd. Als corresipondent voor de Arbeidersbe middeling is door B. en W. aangewezen de heer J. Th. Kunnen, gemeente-secretaris. i OUDKARSPEL. Door de afd. Oudkarspel van de s.d.a.p werd Zondagmorgen het feit herdacht, dat de heer H. Bakker twaalf en een half jaar raadslid was. De voorzitter opende deze bijeenkomst met een hartelijke felicitatie aan den heer Bakker en zijn vrouw. Veel werk is, aldus spr., in onze gemeente verricht, ook door deii te vroeg ontslapen partijgenoot den heer Paarlberg, die gelijk met den heer Bakker raadslid werd. Wan neer we terug zien op diens prestatie, verbe tering Spoorstraat, verlichting Laanweg, wa terleiding enz. Laat ons zijn nagedachtenis OPPERDOES. Vrijdag-middag, aldus het Volksblad, werd alhier een inwoner begraven waarbij de dorpsjeugd zoo hinderlijk was, dat de poli tie zich genoodzaakt zag op te treden. Eerst toen de burgemeester verscheen werd het beter, al moest ook hij een keer me» zijn wandelstok dreigen. De heer C. Groot (R.-K.) zal, naar het Volksblad meldt, bedanken als wethouder en gemeenteraadslid. Zijn opvolger is de heer C. Appelman. EGMONDBINNEN. In deze gemeente werden bij beschik king van den Commissaris der Koninging van 7 Maart 14 ingeschrevenen van de lich ting 1933 voorgoed vrijgesteld wegens broe- derdienst, te weten: N. W. Apeldoorn; A. P. van Dam; P. de Goede; J. Groot; N. van der Moien; D. van der Oord; A. Overpelt; A. N. Schuit; C. Tervoort; P. Tervoort; P. L. de Waard; J J Wittebrood; E. J. ZentveldP. J. Zuurbier. Jiidschüfiett No. 8 van Onze wonderbare wereld uit gave W. de Haan te Utrecht brengt het slot van een artikel over Ondergrondsch leven en verkeer van ir. Vosmaer. Bij interes sante opnamen vertelt Ladbroke Black een en ander ever De wind en zijn grillen. C. Les- tock Reid verhaalt van Oude wonderen in het oerbosch. Over de Tarn, dat een Fransch wonderland genoemd wordt, schrijft j. A. Hammelton een interessante bijdrage. In de rubriek merkwaardigheden der natuur schrijft Adam Gowans Whyte over Ochtend en Avondschemering. Dr. W. M. Swart ver teld hoe ver de sterren zijn. Bijzonder be langwekkend is een rijk geïllustreerde bij drage van Thomas A- Joyce over de wonder- weiken van Aztken en Inca's. Prof. A. Belar geeft antwoord op de vraag of men aardbe vingen kan voorspellen. Deze aflevering ein digt met een bijdrage over de wonderen van de automatische telefoon. In Kie-ke-boe vertelt Willy Stuurman hoe Pukkie de dieren beter maakte. De redactrice gaat op zoek naar Piedewiet, vertelt van de ondeugende Prikjes en geeft met Jo Bakhui zen—Schriek een paar aardige versjes. A. Deletail.e leert den kleuters papieren aapjes maken. Panorama brengt interessante afbeeldingen van Europa in caricatuur met caricatuurtee- keningen van Kelèn en Derso. Bij vele kieken wordt verteld van het werk van het Nat. Cri siscomité. Willy Leviticus vertelt bij fraaie foto's van elegante vrouwen over kant, 's morgens, 's middags en 's avonds gedra gen. De filmrecensent bespreekt Cheri-Bibi van de Metro Golawyn. Interessant, zoowel wat de opnamen als het verhaal betreft, is Parel-Tand door Aleko E. Lilius, een ver haal over de koppensnellende wilden van Noordelijk Luzon. Bij foto's wordt verteld van de Putsch in Finland, Guilherme Ta- manko verhaalt, van het eiland van zalig nietsdoen, namelijk Paqueta in de baai van Rio de Janeiro. Er zijn fraaie opnamen van tempels en vele actueele afbeeldingen o.a. van een electrische spade, van een door den sneltrein Gent-— Rijsel gegrepen auto, van Briand op zijn praalbed, van merkwaardige exemplaren van een te Amsterdam gehouden wordende handschoenententoonstelling, van een prach- tigen bieden verkeersweg tusschen Keulen en Bonn en eenige interessante natuuropna men.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7