DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Automobieltentoonstelling. A. Dam Co., Sciiarloo, Alkmaar. Iel. 490 Krom Biocoop „Harmonie"- ONHERROEPELIJK STOOM ER IJ \V«K\SI>ACi 16 HAAKT 1932 134e Jaargang. maa Hit het Jkidanml J}jOQjdi{ksch Ovevzicht Ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan van den Automobiel handel van den Heer J. Leonard Lang te Amsterdam, houdt deze van 15 t.m. 20 Maart a.s. een Tentoonstelling van FIAT- Automobielen aan de Stadhouderskade 114. Verzuim niet deze keurige collectie FIATS te gaan zien. Inlichtingen verstrekt gaarne FIAT Garage buitenland „MET CONGRES DANST". Tel. 1523 (3 lijnen) Af Ie schoonmaakgoederen binnen enkele dagen terug Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. iianco door het geheele Rijk 2.50. L.osse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rr-bat. Groote letters naar plaatst uimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ko. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit na ai mei bestaat alt 2 bladen. Zij, die zich met 1 April a.s. voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren. ontvangen de tot dien datnm verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. Den Haag, 15 Maart 1932. Alvorens met de behandeling van de Indi sche Begrooting voort te gaan, heeft de Twee de Kamer heden een nadere regeling van werkzaamheden getroffen en daarbij o.a. be sloten hedenavond te vergaderen ter behan deling van de nieuwe departementale indee ling. Vermoedelijk komt voor het Paaschreces ook nog de Sjanghai-interpellatie van den heer Wijnkoop aan de orde alsmede het ont werp betreffende het Gooische natuurreser vaat. De Kamer heeft hierna met 50 tegen 28 stemmen verworpen de motie van den heer Cramer om op de kosten der Indische weer macht 25 percent te bezuinigen. De motie- Kupers betreffende het ongedaan maken van de korting op de salarissen zocdra de finan cien het zullen veroorloven, werd verwor pen met 51 tegen 27 stemmen. De tweede motie-Kupers om de tweede korting van 5 percent op de salarissen met 1 Juli a.s. te doen eindigen, werd verworpen met 56 tegen 22 stemmen. De motie-Cramer om op de lage salarissen geen kortig toe te passen, werd verworpen met 56 tegen 23 stemmen. Daarna is de behandeling der verschillen de hoofdstukken der Indische begrooting begonnen en wel in de eerste plaats van het hoofdstuk Justitie, waarbij vele van vroeger jaren bekende wenschen werden te berde ge bracht. Morgen wordt de beraadslaging voortgezet, waarbij dan de veelbesproken be- stuursreorganisatie zal worden behandeld Heden heeft enkel de heer Van Boerzelaer van Dubbeldam (c.h.) instemming er medt betuigd. De Eerste Kamer heeft heden de Begroo ting van Waterstaat behandeld. Voornaam ste spreker was de heer Moltmaker (s.d.a.o.), die als spoorwegspecialiteit tal van perso neelszaken aanroerde, doch in het bijzonder zich verontrust gevoelde over de zware con currentie, welke het autoverkeer alsmede het verkeer te water den spoorwegen aandoet, wat natuurlijk zijn terugslag moet vinden in den toestand van het spoorwegpersoneel. Hij vond den tegenwoordigen toestand een chaos en beweerde, dat de regeering die chaos doet toenemen door millioenen te bestemmen voor verbetering van wegen en aanleg van kana len, die, zooals b.v. het Twente-Rijnkanaal, niet eens behoorlijke rente zullen opbrengen. Minister Reijmer heeft hiertegenover be toogd, dat we niet tegenover een chaos, maar feitelijk tegenover een omwenteling in het ver keer staan en dat de regeering in plaats van te trachten tegen den stroom op te roeien, de beweging in behoorlijke banen heeft te leiden. Hij zette daarbij uiteen, dat hij als bewinds man zijn plicht zou hebben verzuimd, wan neer hij geen gelden voor het ontworpen Twente-Rijnkanaal op de begrooting had ge bracht. Tegenover de klachten van den heer Moltmaker over een verwaarloozing van de belangen van het personeel van de tramwegen verklaarde hij zich bereid de vertegenwoordi gers van de personeelorganisaties in gehoor te ontvangen en met hen hun belangen te bespreken. Naar aanleiding van opmerkingen van de heeren Ter Haar (c.h.) en Slingenberg over de electrificatie van den spoorweg Haarlem Zandvoort verklaarde hij, dat die spoorweg een seizoenspoorweg is, die gedurende de zomermaanden druk verkeer heeft, doch in den winter zoo klein vervoer heeft, dat electri ficatie verlies zou opleveren. Naar aanleiding van een vraag van den heer Moltmaker omtrent de toekomst van het veer Enkhuizen-Stavoren, wanneer de afsluit dijk van de Zuiderzee voltooid is, verklaarde de minister, dat daaromtrent nog niets beslist is, maar dat, ook wanneer er een spoorweg over de dijk zal loopen, het nog een punt van overweging zal uitmaken, of bedoeld veer nog reden van bestaan zal hebben. Met den heer Rugge (s.d.a.p.) was de mi nister het eens, dat de weg van Assen naar Meppel langs de Smildervaart dringend ver betering van noode heeft. Wanneer het even wel mocht blijken, betoogde hij ongeveer dat dit verbetering slechts afdoende kan zijn door den tramweg uit den weg te nemen, dan zou dit kunnen geschieden door het omleggen van den weg. De zaak is evenwel nog in onder zoek. Ten slotte zij nog aangeteekend, dat de mi nister nog niet weet, of de nieuwe verkeers- brug over het Hollandsch Diep over Moerdijk dan wel over Willemstad zal loopen. Hij ge voelde voor het eerste het meest, doch zal de beslissing aan de wetgevende macht laten. Nadat de begrooting zonder hoofdelijke stemming was goedgekeurd, heeft de Kamer ook de Pcstbegrooting zonder noemenswaard debat aangenomen. Morgen Wegenbegrooting. Daarna Onder- wijsbegrooting. WAT GEBEURT ER IN JAPAN? o— Sensationeele onthullingen in een Engelsch blad. —o Dagelijks kan men in elke krant lange verhalen lezen over de gebeurtenissen in het Verre Oosten, waarmede dan bedoeld wordt de strijd tusschen China en Japan, de ge beurtenissen in Mantsjoerije, enz. enz. Maar veel minder hoort men over de gebeurtenissen in Japan, ofschoon ook daar wel wat ge beurt, wat vermeldenswaardig is. Echter, Japan is zwijgzaam en slechts door toevalli ge omstandigheden komen enkele berichten door. Of er in Japan wat gebeurt? Of er wat broeit? Zeer zeker! Men leze maar eens, wat de „News Chronicle" dezer dagen kon ver tellen. Volgens dit blad is er n.1. in Japan een onmiddellijk gevaar voor een militaire coup, en het blad vervolgt: Het was al weken duidelijk, dat de gebeur tenissen en de tendenzen in Japan zorgvul dig van de buitenwereld verborgen zijn ge houden. Eerst thans komt de werkelijke stand van zaken, waarvan de moorden van den laatsten tijd slechts enkele symptomen zijn, langzamerhand aan het licht. De correspon dent van de „Times" te Tokio had Maandag der vorige week gemeld, dat Vrijdag tevoren vijf oud-officieren in uniform dr. Nitobe, die van 19211926 adjunct-secretaris-generaai van den Volkenbond was, uit het ziekenhuis hadden gehaald en hem naar 't hoofdbureau van de reservistenvereeniging haduen ge bracht, waar zij hem gedwongen hadden zijn verontschuldigingen aan te bieden voor zijn uitlating dat de militaristen even gevaarlijk waren als communisten. Geen enkel ander telegram werd hieromtrent gepubliceerd. De ,,News Chronicle" liet daarop door Reuter informeeren en pas Vrijdag, dus een week na het gebeurde, kwam er een Reuter-bericht, meldend dat dr. Nitobe in het ziekenhuis lag onder voortdurende vrees voor geweldple- 8'ng, hoewel hij gekweld wordt door ischias Cn nauwlettend door de politie wordt be waakt. Zijn vijanden (zoo voegde'het Reuter- hericht er aan toe) zijn leden van een mach tige national istische organisatie. Dit is een gevolg van opmerkingen, door hem onlangs gemaakt, die uitgelegd waren a-s een beleediging van het leger en naar aanleiding waarvan hij een aantal dreigbrie ven ontving, waarin hij een verrader werd genoemd. De reservistenorganisatie (die een ledental heeft van drie millioen) eischte een verontschuldiging van dr. Nitobe. Hoewel de bladen beweerden, dat dr. Nitobe inderdaad zijn excuses aanbood, werd aan Reutérs specialen correspondent uit goede bron ver zekerd, dat dr. Nitobe dit weigerde, maar dat hij een verklaring gaf, die de hooger ge plaatste autoriteiten gereedelijk aanvaardden. Intusschen gaan reactionnaire elementen onder de reservisten voort een ruiterlijke ver ontschuldiging te eischen; zij steunen hun eisch met bedreigingen van geweld tegen zijn persoon. Reuter geeft vervolgens een uitvoerige uit eenzetting nopens den algemeenen toestand in Japan, die saamgevat op het volgende neerkomt: Er slaat een golf van heftig nationalisme over Japan en er wordt een poging gedaan om een nationale regeering te vormen. Als deze poging niet spoedig slaagt zou er wei eens een opstand kunnen komen. Het „na tionalisme" is beslist anti-kapitalistisch van strekking, hoewel het fascistisch is in dien zin, dat het trouw is aan den troon. Het is geprikkeld door buitenlandsche critiek op Ja pans daden in China. De militaire autori teten erkennen de noodzakelijkheid van het in bedwang houden der beweging voor men haar niet meer meester is. Wordt zij niet in bedwang gehouden, dan zou er wel eens een militaire dictatuur kunnen worden gevraagd. Van andere zijde vernam de „News Chronicle" dat er een sterke verbreiding van het communisme in Japan is, hetgeen de militaire partij zeer ongerust heeft gemaakt. In hetzelfde telegram meldt Reuter nog, dat er zich een priester bij de politie heeft aangemeld, die verdacht wordt een der aan stichters van de jongste moorden geweest te zijn. Hoewel men ontdekte, waar hij zich be vond, was de politie niet in staat op te treden daar hij de wijk had genomen in het huis van een „invloedrijk persoon". De politie kon zich niet met geweld toegang verschaffen, maar trachtte pressie te oefenen om zijn arrestatie te bewerkstelligen. Toen hij zich Vrijdagmor gen zelf aanmeldde, zeide hij dit gedaan te hebben om de politie te helpen tot de kern van de moeilijkheden door te dringen. Eenige uren tevoren had de politie een der vijf studenten aangehouden, die een „bloed- pact" teekenden, waarbij zij zich verbonden degenen te vermoorden, die zij als een bedrei ging van het land beschouwden. De student had zich verscholen ten huize van een Chi- neescb geleerde. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Diplomatieke besprekingen tus schen Chineezen en /apanners. Van welingelichte zijde wordt medege deeld, dat de diplomatieke vertegenwoordi gers te Shanghai er na uitvoerige besprekin gen in geslaagd zijn een bemiddelingsfor mule te vinden, die zoowel door de Chinee- sche- als door de Japansche plaatselijke ver tegenwoordigers als aanvaardbaar wordt be schouwd. De desbetreffende voorstellen zijn de wederzijdsche regeering voorgelegd op welker beslissing wordt gewacht. Het is de bedoeling, dat in de eerste plaats nieuwe diplomatieke besprekingen tusschen de Chi neezen en de Japanners worden geopend, op de door de buitenlandsche diplomaten voor gestelde manier. De Chineesche regeering tegen de regeering van Mantsjoerije. De president van de Chineesche republiek, heeft Maandag een decreet onderteekend, waarbij allé leden der Mantsjoerijsche regee ring te Tsjang Tsjoeng hoogverraders wor den genoemd. Alle Chineesche autoriteiten die deze regeeringsleden op Chineesch grondgebied zullen aantreffen, hebben het recht hen zonder vonnis neer te schieten. Anti-Japansche demonstratie te Tsingtau. Volgens een bericht van het telegraaf- agentschap Simboen Rengo hebben opnieuw te Tsingtau anti-Japansche demonstraties plaats gevonden. Ter bescherming van de Japansche belangen werd de Japansche pantserkruiser „Koema" naar Tsingtau ge dirigeerd. De opstand in Mantsjoerije. De opstand in Mantsjoerije en de daarop gevolgde Japansche actie neemt nog steeds in omvang toe. De Japansche troepen bewe gen zich in de richting van de Noord en de Westgrens. De Chineesche generaal Ma Sjen Sjang die tot overeenstemming met de Japan ners is gekomen en zich achter de nieuwe Mantsjoerijsche regeering heeft geschaard, bereidt 'n exipeditie voor tegen de anti-Japan sche troepen in de districten Mandsjoelie en Peiho. Tsjang Kai Sjek benoemd tot chef van de Chineesche ge nerale stal. Maarschalk Tsjang Kai Sjek is door de Chineesche regeering opnieuw benoemd tot chef van den generalen staf. Binnenkort zal hij als zoodanig het commando overnemen van den huidigen chef generaal Sjoe Pei Teh. Geen gevaar meer voor de Internationale concessie. Naar het Japansche ministerie van oorlog mededeelt hebben de 24 gemengde brigades en andere eenheden het bevel ontvangen van Sjanghai naar Japan terug te keeren. In dit verband verklaart het ministerie van oorlog, dat het gevaar voor de internationale conces sie voorbij is. In verband hiermede zal de helft van alle Japansche strijdkrachten wor den teruggetrokken. DE TWEEDE SLAG IN DUITSCH- LAND BEGONNEN. Hitiers eerste rede naar de ver kiezingen. Gisteravond heeft Hitier voor het eerst na de presidentsverkiezingen te dezer stede het woord gevoerd voor een duizendkoppige koppige menigte. Hij kondigde zijn tegen standers scherpen strijd aan. Het feit, dat de sociaal-democraten tot den laatsten man voor Hindenburg gestemd hebben, bewijst, dat hun de angst voor de nat. soc. diep in het gebeente zit. Het is een groot succes van de nat. socia listische partij thans, na al deze jaren van strijd de grootste Duitsche partij te zijn ge worden, die er ooit is geweest. Hitier gaf de verzekering, dat er voor hem in de toekomst geen dag zonder strijd meer zou zijn. Wan neer hij vandaag aanvalt, zal hij morgen en overmorgen aanvallen. Men moet hem hel pen, wanneer men hem van zijn tegenstan ders wil losmaken. Onverschillig of de dag der overwinning morgen komt of over 10 jaar: die dag komt. De partijen van het systeem hebben in hem, Hitier een vijand, dien zij nooit van zich kunnen afschudden. Men zal hem nooit kunnen overhalen de partij te doen capituleeren. Onderwerping zal nooit plaats vinden, vooral niet nu men zoo duide lijk kan zien, wat de nat. soc. partij bereikt heeft. Onder grooten bijval riep Hitier zijn toehoorders op om in denzelfden geest als tot dusverre met denzelfden wil en dezelfde be kwaamheid onmiddellijk den nieuiyen strijd aan te binden. De verdere plannen van de nat. soc. partij zullen beter uitkomen dan de eerste. HITLER EN FRICK VOOR DE ONDERZOEKINGSCOMMISSIE- THEURINGEN. De commissie uit den Thuringschen Land dag, welke een onderzoek instelt naar de door dr. Frick voorgenomen aanstelling van Hitier in Thuringschen staatsdienst, heeft gisteren ook dr. Frick en Hitier gehoord, die verge zeld waren van talrijke leden van den Thu ringschen Landdag en den Rijksdag o.m. dr Gcebbels. Dr. Frick verklaarde, toen hij minister werd, de overtuiging te hebben genad, dat de kwestie van naturalisatie van Hitier aan de orde moest worden gesteld. Een desbetreffen de aanvrage bij de Beijersche regeering in het jaar 1929 heeft aangetoond, dat Hitier in Beijeren niet kon woraen genaturaliseerd. Daarom heeft Frick het juist geacht alles te probeeren om zijn doel te bereiken. Want daar men sinds 1918 duizenden Oost-Joden in Duitschland heeft toegelaten, is het niet meer dan recht, indien men ook een frontsol daat het Duitsche staatsburgerrecht zou ver- leenen. Te Gehra heeft dr. Frick indertijd de naturalisatie van Hitier willen bekend ma ken, doch Hitier heeft hem toen verzocht daarvan af te zien aangezien hij het staats burgerrecht niet urgent achtte. Hitier zeide indertijd te Gehra verbluft er. verrast te zijn geweest. Hij heeft wel is waar indertijd de aanstelling aangenomen, doch deze later vernietigd. Hij verklaarde geen aanleiding te hebben gehad het bestaande systeem om naturalisatie te verzoeken, aange zien hij zich het Duitsche staatsburgerschap reeds te velde heeft verworven. Op opgewon den toon en onder bijval zijner politieke vrien den voegde Hitier hieraan toe, dat de thans aan het bewind zijnde partijen heelemaal geen recht hebben het staatsburgerschap te verkenen. Het kwam tot een incident toen de soc. dem. afgevaardigde Gruendler Hitier er bij eenige vragen op wees, dat het niet in overeenstemming is met den Duitschen aard indien bij de naturalisatie van Hitier „op Jocdsche manier achterste voren" onderhan delingen zijn geveerd. Opgewonden inter rumpeerde Hitier: Ben ik hier als getuige of moet ik mij laten beleedigen? Onder de nationaal socialisten die Gruendler herhaaldelijk hadden toegeroepen „handen uit de broekzakken" ontstond groote opwinding. Hitier zelf riep: Ik laat mij door U niet bruskeeren. Doet U de hand uit uw broekzak". Nadat Hitier nog eenige vragen waren gesteld, verliet hij met zijn vrienden de zaal. Het getuigenverhoor was hiermede ten einde. VOORSTELLINGEN VAN DE IERSCHE REGEERING. Afschaifing van de eed van trouw aan de Engelsche kroon. Voor de verdaging van de Dail Eirean, het Iersche parlement, deelt de minister-president de Valera mede, dat de regeering voorstelt, het afleggen van den eer van trouw aan de Engelschen kroon uit de Iersche grondwet te schrappen. Voor geen burger zal er dan nog reden bestaan, wettelijke gehoorzaamheid te weigeren. De minister van financiën, Mac. Entee, deed voorts mededeeling van het voor nemen der regeering om het jaarlijksche be drag van 3.000.000, dat Ierland als schade loosstelling aan de voormalige Engelsche grondbezitters in Ierland aan Engeland moet betalen, eveneens te schrappen. In dit geval zou de overgenomen salarisverlaging voor de Iersche ambtenaren niet noodig zijn. AANSLAG OP HITLER? De D-trein van 7 uur 45 uit München, waarmede Hitier, dr. Goebbels en dr. Frick naar Weimar reisden, is, volgens een mede deeling van de directie der rijksspoorwegen gisteravond dicht bij Jena door tot dusverre onbekende personen beschoten. Een wagen werd getroffen. Personen wer den niet gewond. De wagen is voor het in stellen van een onderzoek naar Naunburg aan de Saaie gebracht. DONDERDAGAVOND LAATSTE OPVOERING VAN Nadere bijzonderheden. De aanslag op den trein, waarin zich Hitier, Goebbels en Frick bevonden, heeft plaats gehad in de nabijheid van Kahla. In een derae-kasse wagen werd een ruit van een couloir vernield. Er kon nog niet worden vastgesteld, of de trein beschoten is, dan wel door middel van een katapult met steenen bekogeld. In tegenstelling met het eerste be richt is de wagen eerst naar Berlijn doorge reden en vervolgens voor een onderzoek naar Naunburg gebracht. In de omgeving van Hitier heeft men van het geheele voorval niets gemerkt. GANDHI'S VROUW OPNIEUW IN ARREST GESTELD, Thans tot 5 maanden gevan genisstraf veroordeeld. De rechtbank te Bardoli heeft Gandhi's vrouw opnieuw gearresteerd en tot 6 maan den strenge gevangenisstraf veroordeeld. DE MOORDAANSLAG OF DEN PERUAANSCHE PRESIDENT. De dader tot den doodstraf veroordeeld. De 19-jarige José Melgar die op 6 Maart j.1. tijdens den kerkdienst 'n aanslag pleegde op den Peruaansche president Luiz Sanchez Cerro is door den krijgsraad ter dood veroor deeld, evenals een van zijn medeplichtigen, Een tweede medeplichtige werd veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. HEVIG£ AARDSCHOK IN OOST-VENEZUELA. In geheel Oost-Columbia tot aan de grenl van Venezuela is een hevige aardschok waar genomen. De schok werd het krachtigst ge voeld te Cucuta waar de bevolking de straat opvluchtte, doch waar evenmin als elders ernstige schade werd aangericht. JAPANSCH KUSTVAARTUIG GEZONKEN. De bemanning waarschijnlijk om gekomen. Choan Maru is cp een rots geloopen en ge zonken. Men vreest, dat de passagiers en de leden der bemanning in totaal ongeveer 110 personen om het leven zijn gekomen. ERNSTIGE POSTDIEFSTAL BIJ BRUSSEL. Uit den trein Willebroek^» Antwerpen. Gisteravond ongeveer 7 uur zijn twee ge maskérde en met revolvers gewapende ban dieten, terwijl de boemeltrein Willebroek- Antwerpen ter hoogte van station Hoboken kwam in een bagagewagen gedrongen. Zij overmeesterden de drie treinbedienden, waar na zij tenslotte de vlucht namen met twee postzakken, waarvan de een een waarde in hield van 183.000 franken en de ander van 200.000 franken, alles in munten en bankbil jetten. Het waren de ontvangsten van ver schillende op de lijn WillebroekAntwer pen gelegen postkantoren. Het merkwaardige van het geval is, dat de treinbedienden eerst van meening waren, dat er een grapje gemaakt werd. Zij lach ten hartelijk om den vermeenden poets die hun gebakken werd, doch waren spoedig gedwongen den ernst van het geval in te zien, toen er eenige malen op hen geschoten werd, gelukkig zonder dat iemand geraakt werd. De bandieten van wie elk spoor ont breekt, spraken uitsluitend Duitsch. VIER CHINEESCHE MILITAIRE OPSLAGPLAATSEN OPGEBLAZEN. Dinsdag zijn vier groote militaire arsenalen opgeblazen. De kracht der ontlpoffingen was bijzonder hevig. Er maakte zich een pa niekstemming van de bevolking meester, aan gezien men geloofde dat er een aardbeving had plaats gehad Aangenomen wordt dat Chineesche communisten de hand in de raak hebben.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1