DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Uit Aet Jlademwt Bageliikscfi Ovevzkht ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. W«. 65 Directeur: C. KRAK. DO.\UERDA6 1? RAAKT 1932 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e Jaargang. Dit nummer bestaat uit drie bladrn. Zij, die zich met 1 April a.s. voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren. ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. Den Haag, 16 Maart 1932. De Tweede Kamer heeft heden bij den aan vang der vergadering met 60 tegen 18 stern- men haar goedkeuring gehecht aan de wijzi ging van ae departementale indeeling. Hierop werd voortgegaan met de behande ling van de Indische Begrooting in het bij zonder met de door de regeering ontworpen bestuursorganisatie. De stemming tegen dit voorstel was verre was gunstig. Zelfs zij die er ten slotte voor zullen stemmen, zooals de heeren Cramer (s.d.a.p.) en Joekes (v.d.), toonden zich weinig enthousiast er over. Een der heftigste tegenstanders van het voorstel was de heer Knottenbelt (lib.), die den Euro- peeschen onderbouw van ons Indisch bestuur in gevaar zag en dezen in ieder geval ge handhaafd wilde zien. Daarom wilde hij van het voorstel slechts weten, wanneer de mi nister hem de overtuiging gaf, dat het Euro- peesch bestuur nummer één zou blijven. Minister de Graaff heeft in een breedvoe rige en haast niet te volgen rede de voorge stelde reorganisatie verdedigd. Hij legdc- daarbij er den nadruk op, dat het voorstel door den Volksraad is goedgekeurd met 36 tegen 21 stemmen. Aan directe invoering kan nu niet gedacht worden, omdat dit belang rijke kosten zal medebrengen, maar het mag met het oog op de Buitengewesten, die in de laatste jaren een belangrijke evolutie hebben Ondergaan, niet worden afgewezen, omdat het de zoozeer gewenschte decentralisatie zal brengen. De minister stond dermate op aan neming van het door hem ingediende ont werp, dat hij verklaarde, dat bij verwerping het hem niet mogelijk zou zijn zijn ambt te blijven waarnemen. De minister stelde dus de portefeuillekwes- tie. Of dat noodig was, is nog de vraag, daar de heer De Graaff vrij zeker kan zijn van de stemmen van de katholieken, anti-revolution- nairen en vermoedelijk ook wel van de meeste christelijk-historischen, terwijl links niet en bloc tegen zal stemmen, naar men onderstelt Intusschen vond de voorzitter de zaak toch niet zonder bedenking en om alle ongelukken te voorkomen schorste hij de behandeling van het orgaisatie-ontwerp tot na afhandeling van de eigenlijke Indische Begrooting, zoo dat, wat er ook moge gebeuren, deze toch eerst in veilige haven zal zijn beland. De Tweede Kamer heeft gister een paar uur avondvergadering gehouden voor de be handeling van de wettelijke voorzieningen welke verband houden met de wijziging in de indeeling van twee ministerieele departemen ten. Landbouw, Visscherij en Statistiek zui len worden ingedeeld bij het Departement van Arbeid, dat daartegenover aan Binnen- landsche Zaken afstaat de zorg voor Volks gezondheid, de Werkloosheidsverzekering en de Arbeidsbemiddeling. Formeel is de orga nisatie van de ministerieele departementen een zaak, welke enkel de uitvoerende macht aangaat, doch waar de medewerking van het parlement noodig is in verband met den overgang van de uitvoering van wetten van het eene departement naar het andere, heeft dit de vrijheid om er zijn oordeel over uit te spreken. Dit oordeel klonk gisteravond niet altijd even gunstig. In het bijzonder ontwikkelde de heer Van der Sluis (s.d.a.p.) verschillen de bezwaren en met name was hij bevreesd, dat de werkeloosheidsverzekering, bij Bin- nenlandsche Zaken ondergebracht, te zeer het karakter van armenzorg zou krijgen. Tevens voorspelde hij, dat de landbouw bij het Departement van Arbeid in verdrukking zou geraken en in verband hiermede wierp hij een balletje op van een afzonderlijk Departement van Landbouw, een ideaal van hem en anderen. Een ander spreker, de heer Weitkamp (c.h.) zette uiteen, dat hij slechts dan voor het ontwerp zou stemmen, wanneer hij de verzekering kreeg, dat er een afzonder lijke directeur-generaal voor den landbouw zou worden benoemd. Minister Ruys heeft I daarvan nooit willen weten, misschien denkt minister Verschuur er gunstiger over. Er wa ren ook sprekers, zooals de heeren Slotemaker de Bruine (c.h.) en Joekes (v.d.), die aan een andere indeeling de voorkeur hadden gege ven: een economisch en een sociaal departe ment, doch de heer Aalberse (r.k.) heeft zeer duidelijk uiteengezet, dat wat thans wordt voorgesteld een gevolg is van wat indertijd de regeering met de Kamer heeft afgespro ken. Alleen betreurde hij het, dat de afdee- hng Economische zaken bij Buitenlandsche Zaken buiten de nieuwe organisatie is gehou den. Maar daar kan later op worden terug gekomen. Nadat de ministers Ruys en Verschuur de djeuwe organisatie nog hadden toegelicht, ging de Kamer weer uiteen. Hedenmiddag wordt over het ontwerp gestemd. Tot de «■genstemmers zal ongetwijfeld de heer Weit- ifPP behooren, daar hij geen afdoende be- °ne heeft kunnen verkrijgen. De Eerste Kamer heeft heden geen zwaren dag gehad: om elf uur met de vergadering aanvangend, had zij reeds een uur later de begrooting van het Wegenfonds voor dit jaar afgehandeld. De vijf sprekers, die aan mi nister Reijmer voorafgingen maakten dan ook geen van allen misbruik van den nationa- len tijd. De eerste spreker, de heer Wester- dijk (v.d.) legde nog op den langsten tijds ruimte beslag. Hij pleitte voor een behoorlijke behartiging van de verbetering van de zoo genaamde tertiaire wegen, die nu geheel ver geten worden bij het wegenplan. Daarbij be pleitte hij ook een betere verzorging van het wegdek. Dat laatste deed ook de volgende spreker, de heer Moltmaker (s.d.a.p.), die meende, dat het autoverkeer zeer gediend zou zijn, zoo voor bestrating in plaats van asfalt meer ge bruik werd gemaakt van klinkers. De heer Van Citters (a.r.) deed in verband met zijn aandrang om de kruising van den weg Utrecht—Renswoude met de spoorweg BarneveldEde niet onbewaakt te laten, een waarschuwing hoore ntegen het onbewaakt laten van zoo tal van overwegen en hij gaf een heel lijstje loopende over drie maanden, van ongelukken op onbewaakte overwegen voorgevallen. De heer De Veer (a.r.) pleitte voor weg- verbetering speciaal bij Woensdrecht ten bate van het autoverkeer tusschen Zeeland en Nocrd-Brabant. De heer Lohman (c.h.) deed ten vervolge op wat er den vorigen dag over die verbin ding was gezegd, een ernstig woord hooren voor een overbrugging van het Hollandsch Diep bij Willemstad en niet bij Moerdijk. Minister Reijmer heeft den heer Westerdijk niet veel trcost kunnen geven. Er is geen vol doende geld om het rijkswegenplan met kracht ten uitvoer te brengen en dus schiet er niet veel.over voor het verbeteren van de tertiaire wegen. Men moet op dit punt dus was geduld oefenen. Den heer Moltmaker deelde hij mede, dat er geen algemeene regel is te stellen omtrent de wegbedekking. Ver leden jaar is met de steenbakkers gecontrac teerd omtrent de levering van 25 millioen steenen. Dit'jaar wil hij boven die cijfer gaan, maar dan moeten de fabrikanten hun prijzen lager stellen. Den heer Lohman verzekerde hij, dat hij voorloopig de voorkeur blijft geven aan een brug bij Willemstad. Den heer Van Citters wees hij er op, dat er ook bij be waakte overwegen ongelukken gebeuren; en de kwestie van den door hem genoemden overweg wil hij nog eens bezien. Den heer De Veer beloofde hij een weg enkel voor snelver keer bij Woensdrecht te doen aanleggen. De begrooting is daarop goedgekeurd evenals de begrooting van de Limburgsche staatsmijnen. Bij de hierop aan de orde zijnde begrooting van Onderwijs verweet de heer Ossendorp (s.d.a.p.) den minister, dat hij het lager on derwijs niet behoorlijk behartigt. Onder meer klaagde hij er over, dat de minister in plaats van te zorgen, gelijk de wet wil, dat alom op 1 Januari 1936 op de lagere school gezorgd wordt voor het gymnastiekonderwijs, hij per circulaire de mogelijkheid van dispensatie van dat onderwijs heeft in uitzicht gesteld. De heer Lohman (c.h.) brak een lans voor het onderwijs in de wijsbegeerte aan de uni versiteit ook voor studenten in de faculteiten, waarbij de philosophie niet behoort. De heer Steger (r.k.) hield een zeer belangwekkend betoog, dat ons onderwijs niet de uitkomsten oplevert, welke men er van verwacht heeft. Vooral de algemeene vorming laat te wen- schen, doordat er te veel wordt onderwezen. Minister Terpstra heeft den heer Ossen- dorp uiteengezet, dat de door hem bedoelde circulaire ten goede was bedoeld ten einde in het bijzonder ae kleine gemeenten tegemoet te komen in de onderwijsuitgaven totdat in 1936 het lichamelijk onderwijs overal ver plichtend zal zijn. Den heer Steger ant woordde hij met een uiteenzetting, dat de lagere school den kinderen in de eerste plaats een hoeveelheid parate kennis moet bijbren gen en dat zij pessimistische beschouwingen over den invloed van het onderwijs toch tegenspraak vindt in de rapporten van de on derwijsinspectie, welke wel degelijk van voor uitgang gewagen. Den heer Lohman ant woordde hij, dat ook hem het onderwijs in de wijsbegeerte aan studenten zeer gewenscht voorkomt, doch hij meende, dat in die rich ting het meest zou te bereiken door samen werking van de hoogleeraren. Den heer Nivara, die geklaad had over onvoldoende steun der regeering aan het nijverheidsonder wijs, in het bijzonder te Rotterdam, heeft de minister uitvoerig uiteengezet, dat de regee ring wettelijk niet in gebreke is te stellen, maar dat met name Rotterdam wel wat royaal te werk gaat en nijverheidsscholen opricht zonder zekerb. .d te hebben, dat de staatskas steun zal verleenen. De begrooting is daarop zonder stemming goedgekeurd en de Kamer ging reeds om drie uur uiteen tot den anderen middag. Wat er dan behandeld zal worden, wist niemand te zeggen; de voorzitter vermoedde wellicht dat een ieder dat zou kunnen raden en zweeg daarom zorgvuldig over dit punt. EEN NIEUW RIJK IN HET VERRE OOSTEN. Mantsjoerije gepromoveerd tot een onafhankelijke staat. Terwijl de kanonnen bulderden, de Chinee- zen en Japanners elkaar bestreden, aan weerszijden vele dooden vielen, terwijl te Ge- neve de gedelegeerden van alle landen uren- en dagenlange onderhandelingen gevoerd hebben en den toestand in het Verre Oosten met elkaar besproken hebben, is er in dat zelfde Verre Oosten een nieuwe staat ge sticht: Mantsjoekow, beter bekend als Mantsjoerije. Het stichten van die staat zelf komt eigen lijk niet onverwacht, Mantsjoerije, tot nog toe een deel van het groote Chineesche rijk, streef de reeds lang naar onafhankelijkheid, maar door de willekeur der al te vele generaals kon daar de laatste jaren niets van komen. Tenminste niet officieel, want officieus was Mantsjoerije feitelijk reeds lang zoo goed als onafhankelijk. Het stoorde zich tenminste niet aan hef z.g. Centrale Bewind, dat in Nanking regeerde en dit laatste was nimmer bij machte, om Mantsjoerije te dwingen. Totdat het vorig jaar Japan zich met de kwestie der onafhankelijkheid bemoeide. Na tuurlijk! Japan wilde wel graag zien, dat China verbrokkelde en als het nu zoo'n be langrijk deel als Mantsjoerije steunde, kon het er op rekenen, dat het van dit land geen last zou hebben tijdens de operaties in Chi na. Zoodat thans het nieuwe rijk Mantsjoe kwo een feit geworden is. o Het spreekt van zelf, dat het nieuwe regi me in Mantsjoerije door de regeering in Nan king niet wordt erkent, en vooral in het de laatste een doorn in het oog, dat de ex-keizer Poe-ji tot staatshoofd werd benoemd. Merkwaardig, hoe raar het kan loopen. Poe-ji, wiens voorvaderen eeuwenlang over China geregeerd hebben, die zelf eenigen tijd alleenheerscher was van het geweldige Chi neesche rijk, Poe-ji, nu hoofa van een staat, die vroeger een gedeelte van zijn land uit maakte Poe-ji, werd, toen hij vier jaar oud was, tot keizer van China uitgeroepen. Vierhon derd millioen menschen stonden onzer zijn bewind. Zijn jeugd bracht de keizer natuur lijk door in „de verboden stad" te Peking Hier werden machtige ambtenaren, troonop volgers enz. altijd ondergebracht, opdat ze niet door één of anderen onderdaan zouden worden vermoord. Poe-ji kreeg een uitsteken de opvoeding, maar hij leefde streng afgeslo ten van de buitenwereld. Noch zijn educatie, noch zijn afgezonderde levenswijze konden evenwel het revolutionnaire spook verdrij ven, dat in het jaar 1911 den monarch van kroon en macht beroofde. Poe-ji wist voor loopig niets beters te doen, dan zich als ge woon burger in 's Rijks hoofdstad te vesti gen. Nu hij van den troon was verdwenen, kon hij zich even vrij bewegen. Toen de ex- keizer den leeftijd van 17 jaar had bereikt, trouwde hij met een Mantsjoerijsche prinses en verhuisde naar de vreemdelingenstad van Tientsin, daar de toenmalige regeering hem slechts een deel van zijn „rechtmatig" inko men uitkeerde. Maar in Tientsin kwam hij althans van een Chineesch standpunt bezien in slecht gezelschap. Hij geraakte onder Japanschen invloed en heeft zich sedert dien daaraan niet meer kunnen onttrekken. Dat hij thans president is geworden, heeft hij dan ook al leen te danken aan Japan. Poe-ji zal daarom de belangen der Japanners nimmer uit het oog verliezen en zoo stelt hij velen tevreden. De bevolking beschouwt hem nog steeds als laatste spruit van de keizerlijke familie en is daarom nogal op hem gesteld, terwijl de Ja panners hem beschouwen als een wijs be windvoerder, die weet, wat den concurrent toekomt Het verzet tegen dit door Japan gesteunde regime van Mantsjoekwo is zich nu buiten de grenzen aan 't organiseeren. Hoe deze te genstand zich nu ontwikkelt is uit de berich ten tot nu toe niet vast te stellen. Gesproken wordt van muiterijen, van arrestaties, van een toevlucht zoeken in de Russische stad Blagowjetsjensk. De Japanners ontwikkelen hiertegen natuurlijk ook actie. Naar verluidt, bereidt de Chineesche generaal Ma, die tot overeenstemming met de Japanners is geko men en zich 'achter de nieuwe Mantsjoerij sche regeering heeft geschaard, een expeditie voor tegen de vijanden van den nieuwen staat. De regeering van Mantsjoekwo heeft den Russischen consul-generaal te Moekden een schrijven doen toekomen, waarin zij erken ning de jure en de facto door Sovjet-Rus land verzoekt. Naar uit Moskou verluidt zou de Sovjet-regeering hierop echter niet ant woorden. KORTE BERICHTEN. De Nederlandsche Bond van boekver- koopers hield gister zijn algemeene jaarver gadering in het Palace-Hotel te Hilversum, waarbij de afd. het Gooi a]s gastvrouw op trad. STAKINGSONLUSTEN IN POLEN. Reeds 5 dooden. Volgens de tot Woensdagavond binnenge komen berichten betreffende de algemeene 24 uursstaking der particuliere werknemers in geheel Polen, is het bij Krakau en te Krakau tct bloedige botsingen gekomen tusschen demonstreerende arbeiders en politie. Te Saibusch bij Krakau sommeerde de poli tie eenige honderden arbeiders, die voor het paleis van den stratost (districtscommissaris) demonstreerden, uit elkaar te gaan. Toen de arbeiders een dreigende houding aannamen, maakten de politiebeambten van de vuurwa penen gebruikt. Er werden vièt personen ge dood, zeven ernstig en eenige lichtgewonden Te Krakau kwam het bij de ontbinding van een demonstratieve optocht door de politie tot een schietpartij. De demonstranten had den een doode en talrijke gewonden. Ook eenige politiemannen werden gewond. De al gemeene staking kan over het algeheel als mislukt worden beschouwd. Vooral de deel name der fabrieksarbeiders was zeer groot. Men becijfert dat ongeveer 30 hunner aan de staking hebben deelgenomen. Te Warschau werd door een sterke politie macht iedere demonstratie onmogelijk ge maakt. Het is hier nergens tot excessen geko men. De algemeene staking mislukt. De socialistische algemeene 24 uurstaking is volkomen mislukt. In totaal staakten 40.000 personen of 5 der arbeiders. Het spoorweg- post- en telegraafverkeer was nor maal. Slechts eenige dagbladen zijn niet ver schenen. In Zuid Polen is het bij Krakau en Zvwiec tot botsingen gekomen tusschen communisti sche stakers en de politie, waarbij door de stakers op de politie werd gevuurd. De politie beantwoordde het vuur, waarbij door de stakers op de politie werd gevuurd De politie beantwoordde het vuur, waarbij vijf personen werden gedood en een grom aantal anderen, o.w. politiebeambten gewond Behalve deze beide botsingen, heersehte overal rust. Talrijke arrestaties. Te Krakau zijn in verband met de bloedige onlusten van gisteren drie socialistische lei ders en tal van communisten gearresteerd. Ook in andere steden en vnl. te Warschau, waar de communisten herhaaldelijk ver- geefsche pogingen deden om demonstraties te houden, werden vele socialistische en com munistische propagandisten gearresteerd. republiek zal vriendschappelijk en zakelijk zijn. Alle anti-buitenlandsche elementen zullen worden uitgeroeid. De belangen van Mantsjoerije zijn zeer nauw met die van Japan verbonden. De Japanners zullen even wel de onafhankelijkheid van den staat op geen enkele wijze benadeelen. Voorloopige wapenstand in het Verre Oosten? De door de buitengewone Assemblée sa mengesteld bizondere commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van 19 mogendhe den, welke het Japansch—Chineesche geschil verder behandelt, is gister voor het eerst in geheime zitting bijeen gekomen. De Japan- sche ambassadeur Sato deed de mededeeling. dat een voorloopig wapenstilstandsverdrag is tot stand gekomen. De juiste inhoud van deze overeenkomst is echter nog niet bekend 1 Nieuwe gevechten nabij Charbin. Gisteren vonden de eerste gevechten plaats in de nabijheid van Kirin tusschen Chinee-, sche troepen die zich blijven verzetten tegen de vorming van een zgn. onafhankelijke re-; geering in Mantsjoerije en de pro-Japansche troepen van de nieuwe republiek. De laatsten werden ondersteund door een Japansche bri gade die er tenslotte in slaagden de Chinee- zen op de vlucht te drijven. De balans van de gevechten bij Sjanghai. i De commissie van onderzoek van den Vol-, kenbond heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan de vredesonderhandelingen, die na de aanvaarding van den Volkenbondsre-, solutie en na de geslaagde wapenstilstands onderhandelingen spoedig verwacht kunnen worden. Volgens de door de plaatselijke auto riteiten medegedeelde cijfers zijn tijdens de gevechten van de afgeloopen weken te Sjang-' hai naar schatting 6000 personen gedood en 2000 personen gewond, terwijl 4000 perso nen worden vermist. De aangerichte schade wordt op 350.000 geschat. DE GEVOLGEN VAN KREUGERS DOOD. In Weissenstein (Estland) heeft gister de bedrijfsleider en directeur van de aldaar ge vestigde lucifersfabriek, die eigendom is van het Kreugerconcern, een einde aan zijn leven gemaakt. De door den bedrijfsleider, Margus genaamd, geleide fabriek is vroeger zijn eigendom geweest. Toen Kreuger het lucifers monopolie kreeg, verkocht Margus de fabriek voor aandeelen in het Kreugerconcern. Het dalen van deze papier, tezamen met het feit,' dat zij salaris als bedrijfsleider na den dood van Kreuger met twee derden verminderd werd, heeft voor Margus financieele moeilijk heden ten gevolge gehad, die de oorzaak schijnen te zijn van zijn dood. Ook in Parijs een slachtoffer. Gistermorgen is in zijn woning te Parijs de Fransche financier en bankier Fran?ois de Saint Phalle plotseling overleden. In finan cieele kringen doet een nog niet bevestigd ge-, rucht de ronde, dat de bankier geen natuur lijken dood is gestorven, maar dat zijn dood in verband moet worden gebracht met dien van Ivar Kreuger. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Concentratie van Russische troepen aan Mantsjoerijsche grens? Op in het oog vallende wijze publiceeren de Japansche bladen verdere berichten be treffende de concentratie van Russische troe pen aan de Russisch—Mantsjoerijsche grens. De troepen zouden geconcentreerd worden in de richting Olowjannana (Mantsjoerije) en in de omgeving van de Olga-golf bij Pos- jed in het kustgebied. In totaal zouden meer dan 200.000 man met talrijke vliegtuigen en artillerie op de been zijn gebracht. Voorts zouden zware batterijen zijn opgesteld bij Wladiwostok. De Russische officiëele instanties verkla ren dat alle berichten betreffende een concen tratie van Russische troepen aan de Rus- sisch-Mantsjoerijsche grens niet met de fei ten overeenstemmen. Het verkeer op het spoor wegtraject Blagoweschtschensk Wladiwostok gestaakt? Naar uit bevoegde bron wordt medege deeld, hebben de Sovjet autoriteiten Dinsdag het regelmatige verkeer op het rpoor weg tra ject BlagoweschtschenskWladiwostok ge staakt, daar de militaire autoriteiten de lijn geheel voor militaire doeleinden gebruikten. Als motief hiervoor wordt aangegeven dat de Japansche troepenbewegingen naar de MantsjoerijschSovjet Russische grens plaats hebben gehad, naar het schijnt ter on derdrukking van den militairen opstand der Chineezen te Peiho. Volgens andere berichten is de Russische eheime politie langs de grens versterkt, ok zouden verscheidene vliegtuigeskaders op belangrijke grenspunten zijn aangekomen. De regeering van Mants joerije verzoekt erkenning. De regeering van Mantsjoerije heeft aan 17 mogendheden, die consulaire vertegen woordigheden hebben in Mantsjoerije een verklaring gezonden betreffende de politiek van den nieuwen staat. Daarin wordt erken ning der nieuwe republiek verzocht. Lte minister van buitenlandsche zaken van Mantsjoerije heeft aan „Daily Tele- graph" medegedeeld, dat de regeering van Mantsjoerije voornemens is, alle internat verdragen en dergelijke overeenkomsten, zoo als bijv. de schuldverplichtingen, te erkennen en den buitenlandschen handel te zullen be vorderen. De oolitiek der Mantsjoerijsche tot levenslange gevangenisstraf veroor FRANSCH VIJFJARENPLAN VOOR INTERNATIONALE OPENBARE WERKEN. Dinsdag heeft een delegatie uit de Fran sche Commissie voor Europeesche samenwer king onder leiding van den vroegeren minis ter Borel den minister van handel Rollin een Vijfjarenplan voor internationale openbare werken overhandigd. Dit plan is uitgewerkt door rapporteur De- lasi. In het memorandum constateert de com missie dat de uitkeeringen aan werkloozen in de Europeesche industrie thans meer dan 50 milliard franken per jaar besommen. In dien deze toetand voortduurt, is een spoedige verarming niet te keeren. Door een verbete ring van den economischen toestand in de staten van Oost-Europa kan de Europeesche industrie zich een nieuw en permanent afzet gebied verwerven. In de landbouwstaten van Europa, aldus het memorandum, staan thans ongeveer 60 millioen boeren buitengesloten, wat voor al les het gevolg is van een gebrek aan trans portmiddelen. De commissie verzocht den minister het Vijfjarenplan aan den Volken bond, aan de Europeesche Commissie en aan de den 20 Maart a.s. te Parijs bijeenkomende commissie voor openbare werken ter onder zoek te willen voorleggen. Minister Rollin zegde toe het plan aan de regeering te zullen voorleggen en legde er den nadruk op, dat het plan ligt binnen het kader der Fransche pogingen en past in het program dat de regeering in Mei 1931 bij den Volkenbond heeft ingediend. KINDERROOVERS GESTRAFT. Met levenslange opsluiting. Dowell en Hargraves, die op denzelfden dag dat Lindbergns zoontje weid ontvoerd, een kind van den rijken aannemer James de Jute in Youngstown hebben ontvoerd, zijn deeid.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1