T ^BUuteatcuid Jiechtszakm Vraagt het IN GEHEIMEN DIENST, BLIND GEBRANDE VINKEN. In enkele dorpen van Oostelijk Noord-Bra bant is proces-verbaal opgemaakt tegen lie den, die zich op het vangen van zangvogels toeleggen en daarbij wreede methodes toe passen Onder meer wordt de vinkenvangst soms beoefend met behulp van lokvogels, aie daartoe opzettelijk blind gebrand zijn. In de betreffende landstreek hoopt men, dat door het de hand leggen op verschillen de dezer vogelvangers aan hunne praktijken een eind zal zijn gemaakt. Eerstens reeds om de daarbij aangewende lage dierenmishande ling, maar tevens om den toch reeds zoo ge- dunden zangvogelstand in het Oost-Brabant- sche land voor algeheele verdwijning te vrij waren. BELGISCHE ONDERSCHEIDINGEN. De Koning der Belgen heeft in verband tnet de in België gehouden tentoonstellingen, verschillende onderscheidingen aan Neder landers toegekend; o.a. is benoemd tot Com mandeur in de Kroonorde ir. W. F. Stoel, hoofdingenieur, directeur van de afdeellng bruggen en wegen, te Den Haag. DE STRIJD IN DE TEXTIEL NIJVERHEID. Nieuwe conferenties met de werk nemersorganisaties. Naar aanleiding van de bij hem ingekomen antwoorden van de drie groote organisaties van werknemers in de textielindustrie inzake het conflict in die industrie, had de burge-, meester van Enschedé deze organisaties tot een conferentie samengeroepen, ten einde in de gelegenheid te zijn, haar standpunt nader te vernemen. De besturen der bedoelde organisaties heb ben aan de oproeping gehoor gegeven en de burgemeester zal thans, na overweging van het gehoorde, nagaan, of en zoo ja, welke stapen hij inzake het conflict zal doen. De conferentie, welke 2 Yt uur geduurd heeft, heeft gistermiddag in Den Haag plaats gehad. DE RAMP VAN DE STANFRIES IV. Teraardebestelling van den verdronken machinist. Gistermiddag is te Leeuwarden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den ma chinist R. Ralstra, verdronken met het ver gaan van de Stanfries IV, op 6 Januari. Het lijk is dezer dagen te Hinael bracht. loopen aange- Bij de groeve hebben de directeur van de scheepvaartmaatschappij Holland-Friesland, de heer R. Colthoif en de evangelist M. Brouwer het woord gevoerd. Er was zeer veel belangstelling. Het kantoor der maat schappij aan de WiMemskade en haar daar voor liggende booten hadden de vlag half stok. MATUSCHKA II. Gistermorgen stond op het rijwielpad naar Soestduinen in het zand geschreven: binnen kort een aanslag op den trein Utrecht— Amersfoort. Maiuschka II. Tengevolge daarvan wordt de spoorlijn in alle gemeenten waar de trein passeert bewaakt. ALS VERDACHT VAN INBRAAK AANGEHOUDEN. Gisternacht ontmoette een surveillee- rende agent van politie in het Kronen burgergasje te Nijmegen een berucht persoon, die zich daar op verdachte wijze ophield. De agent hield den man aan en vond bij fouilleering een schroe vendraaier op hem. Bij het onderzoek in de omgeving bleek de tuinpoort van een woning aan den Parkweg open te staan en toen de agent zich door den tuin naar de woning begaf, ontdekte hij, dat de keukendeur geopend was en dat een ruit gedeeltelijk was uitgesneden. Sporen wezen erop, dat een inbreker zich in de keuken en de gang had opgehouden, doch toen waarschijnlijk gestoord was, waarop hij verdween met medeneming van een zakje tabak, dat later in de Kro- tnenburgergas ter plaatse, waar de ver dachte man was aangehouden, werd teruggevonden. Bovendien werd op de [gedeeltelijk uitgesneden ruit een vinger- (afdruk gevonden. Ofschoon de aange houdene bleef ontkennen, zich aan den inbraak te hebben schuldig gemaakt, is bij in verzekerde bewaring gesteld. H. REINALDA t Te Haarlem is overleden, zeventig jaar oud, de heer H. Reinalda, een man, die in de arbeidersbeweging aldaar een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Aanvankelijk was hij bij de H. IJ. S. M. werkzaam, het laatst als vuurwerker aan de centrale werkplaats aldaar. In de sociaal-democratische partij was hij spoedig een der leiders; in 1900 was hij mede-oprichter van de plaatselijke afd. van den metaalbewerkersbond. Voorts beeft hij zeer geijverd voor geheelont houding en vegetarisme. DE 16e INTERNATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE. Bij Kon. besluit van 5 Maart zijn tot Ie den in de afvaardiging van Nederland naar de 16de internationale arbeidsconferentie, welke 12 April te Genève is bijeengeroepen, benoemd tot afgevaardigde der Nederlandsche re geering, tevens voorzitter der delegatie: a. prof. mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer, voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid; tot afgevaardigde der Nederlandsche re- [geering: mr. dr. A. M Joekes, lid van de ^Tweede Kamer; b. tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Nederlandsche werkgevers, F. L. van der Bom, voorzitter van de Christelijke Werkge- versvereeniging; c, tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Nederlandsche arbeiders, E. Kupers. voor zitter van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, lid van de Tweede Ka mer; d. tot technische raadslieden van de regee- ringsafgevaardigden le. C Mörzer Bruyns, hoofdinspecteur van den havenarbeid; 2e. dr. E. Moresco, oud-vice-president van den Raad van Ned.-Indië; 3e. ir. H. J. Scholte, hoofdinspecteur van den arbeid, toegevoegd aan den directeur- generaal van den arbeid; 4e. mej. mr. G. J. Stemberg, referendaris bij het departement van arbeid, handel en nijverheid, tevens secretaris der afvaardi- e. tot technische raadslieden van den afge vaardigde voor de werkgevers; le. K. W. F. van Bommel, voorzitter van de 's-Gravenhaagsche Winkeliersvereeni- gin?; 2e.. mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, secretaris der afdeeling Nederland der In ternationale organisatie -van industrieele werkgevers, algemeen secrcj*iris van het Ver bond van Nederlandscht Weiligevers, toege voegd lid van den raad van oeneer van het Internationaal Arbeidsbureau; 3e. S. M. D. Valstar, voorzitter van de scheepvaartvereeniging Noord; f. tot technische raadsleden van den afge vaardigde voor de arbeiders: le. H. Amelink, secretaris van het Chris telijke Nationaal Vakverbond en penning meester van het Internationaal Christelijk Vakverbond; 2e. A. Kievit, 2de-voorzitter van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders; 3e. P. J. S. Serrarens, bestuurslid van het R.-K. Werklieden verbond en secretaris van het Internationaal Christelijk Vakverbond, lid van de Eerste Kamer. HET DREIGEND CONFLICT IN HET MEUBELMAKERSBEDRJJF. Gistermorgen hebben aldus luidt een communiqué van de drie samenwerkende ge- zellenorganisaties op het ministerie van arbeid bespfekingen plaats gehad tusschen den rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries en de vertegenwoordigers der werkgevers- en werk nemersorganisaties in het meubel- en behan- gersbedrijf. De rijksbemiddelaar had partij en opgeroepen met het doel, inlichtingen te verkrijgen omtrent het dreigende conflict in het meubelmakersbedrijf en behangersbe- drijf. Eerst zijn de vertegenwoordigers der werk gevers door den rijksbemiddelaar gehoord, daarna de vertegenwoordigers van de gezel- lenorganisaties. Resultaat van een en ander is geweest een mededeeling van den rijksbemiddelaar, in houdende, dat hij aan partijen zal voorstel len om het collectief contract dat is aange gaan tusschen de r.-k. patroonsorganisatie „St. Reinoldus" eenerzijds en de r.-k. en christelijke gezellenorganisaties in het meu bel- en behangersbedrijf anderzijds, ook te maken tot het collectief contract van den Bond van Meubelfabrikanten in Nederland, van den Nederlandschen Bond van Behan gers- en Meubelmakerspatroons en van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Meu belmakers. Hiervan is de grondslag als volgt: de minimum loonen worden verlaagd, voor de werknemers van 24—25 jaar en ouder 2 cent per uur; 22—23 jaar met 3 cent per uur; 2021 jaar met 4 cent per uur; 18 19 jaar met 5 cent per uur. De loonen boven het minimum kunnen verlaagd worden met 3 cent per uur. Voor de behangers-naaisters zal dit kunnen zijn 2 cent per uur. Het pre- mievrije ziekengeld met behoud van twee wachtdagen blijft behouden. De contract- duur wordt gesteld op één jaar. Het vacan- tieartikel, hoewel dit, wat betreft het aantal dagen, niet in de onderhandelingen begre pen was, blijft ook gehandhaafd. Overeenge komen is, dat de nieuwe regeling zal ingaan Zaterdag 26 Maart a.s. De rijksbemiddelaar heeft voorts aan de patroonsorganisaties in overweging gege ven, om de aangekondigde verandering in Ge arbeidsvoorwaarden nog een week op te schorten, met het doel, voortzetting van de onderhandelingen zonder overhaasting en in rustige sfeer mogelijk te maken. Den gezellenorganisaties hééft hij in overweging gegeven om, wanneer de werk geversorganisaties genegen zijn de aange kondigde loonsverlaging uit te stellen, net gestelde ultimatum met een week te verlen gen. De beide werkgeversbonden hebben beslo ten aan den wensch van den rijksbemidde laar te voldoen en de toepassing van de aangekondigde maatregelen een week uit te stellen. Door de vertegenwoordigers der gezellen organisaties is besloten om op de vergade ringen, die deze week nog zullen worden ge houden met de personeelen, waarmee het stakingsbesluit is genomen, te adviseeren om het gestelde ultimatum niet deze week Za terdag, doch de volgende week Zaterdag te doen afloopen. De gezellenorganisaties wen- schen echter een uitzondering te maken voor de werkgevers, die de loonsverlaging reeds hebben toegepast. Wanneer deze werkgevers de loonsverlaging niet ongedaan maken, gaat de staking bij hen Maandag 21 Maart iM. fat SCHILDERSSTAKING TE HILLEGERSBERG. Op het werk van den bouwer J. M. aan de Anjelierstraat is gistermiddag een staking onder de schilders uitgebroken. Ruim 25 per sonen hebben het werk neergelegd. Twee schilders, die aan den arbeid zijn gebleven, worden bedreigd door de stakers. De politie heeft maatregelen ter bescherming van de werkwilligen getroffen. De oorzaak van de staking is een loorgeschil. HET SLECHTE RAPPORT. Uit angst gevlucht- Namens de ouders verzoekt de politie te Den Haag de opsporing van een 15-arige M. H. Zwart, die Woensdag, vermoedelijk onder den invloed van angst wegens een slecht schoolrapport, de ouderlijke woning, Laan van Meerdervoort 670, verliet met medene ming van een bruinlederen handkoffer met k leer en. - Koop niet "'ft vooroordeel of sleur buitenlandsche artikelen, die Holland betei of goedkooper levert. Ko >pt Nederlandsch fabrikaat. Dat ia de meeat doeltre.fende werkloozensteun. Gebruikt geen geïmporteerd waach- middel: Holland levert minst ina zoo goed en goedkooper. zelfwerkend ^^^17'/«cent waschmiddel V*T P®k Probeert bet en oordeelt zelf. EEN 103-JARIGE. Den 29sten dezer zal de weduwe Postema te Groningen het zeldzame voorercht ten deel vallen, haar 103den verjaardag te mo gen vieren. Het oude vrouwtje, dat tot voor kort entijd nog bijna dagelijks in de straten van Groningen te zien was, wandelde daar bij achter een wagentej, dat haar tot steun diende. Zij is in Aurich (Oost-Friesland) ge boren en tweemaal gehuwd geweest. DE RIJN—SCHELDE-VERBINDING „Kanalencomité van West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen" heeft den Hen dezer aan den ministerraad gezonden, waarin be pleit wordt de aanleg van kanaal Dintersas Bath met open zeehaven. DIENST DIRECTE* BELASTINGEN. Bezuiniging. Bij den dienst der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen zal een groot aantal thans vacante, kleine kantoren worden opge heven. AN TI-VIVISECTIEBOND. De Anti-Vivisectiebond en de Ned. Vege- tariërsbond hadden tegen Woensdag een ver gadering georganiseerd in het gebouw De Ruyterstraat 67 te 's-Gravenhage onder voor zitterschap van mevr. Ros—Vrijman. De eerste spreker was de heer J. W. Blok- poel, die het onderwerp Vegetarisme inleidde. Dr. P. Pijl, voorzitter van den Anti-Vivisec tiebond, sprak over: „Vivisectie op mensch en dier". Het vraagstuk der vivisectie is, aldus spr.. een belangrijk vraagstuk, wat nog meer in het oog springt, wanneer men bedenkt, dat in de laboratoria der groote fabrieken, welke patentgeneesraiddelen bereiden, zeer veel vivi sectie gedaan wordt en dat ook voor de proe ven met gifgassen en vivisectie aan de orde van den dag is. Ook op menschen worden proeven gedaan, die onder het begrip „vivi sectie" vallen. Na een korte pauze was het woord aan prof. dr. Ude uit Graz. De conclusie van zijn rede was: wees barmhartig. Barmhartig te genover de menschen, maar ook tegenover de stomme dieren. EEN ZWEEDSCHE KRUISER. De „Fylgia" in Rotterdam aange komen. Gistermorgen is de Zweedsche kruiser „Fylgia" aan de Parkkade te Rotterdam aan gekomen. Het schip, dat den vorigen herfst Zweden heeft verlaten en o.m. Bombay, Cal- cutta, Kartsji, Colombo en Portsaid heeft be zocht op een oefenreis, welke ieder jaar wordt gemaakt, brengt op de terugreis naar het va derland een niet-officieel bezoek aan Rotter dam. Aan boord bevinden zich 19 officieren, 25 adelborsten, 40 onderofficieren en 295 man schappen. Onder de adelborsten is de 20-jari- ge prins Bertil, een kleinzoon van den Zweedschen koning. In den loop van den dag heeft de comman dant zijn opwachting gemaakt bij den burge meester. VLIEGENDE WINKELS. Een oneerlijke concurrentie. De Tilburgsche gemeenteraad heeft in een besloten zitting uitvoerig van gedachten ge wisseld, over de vraag of het wenschelijk is, dat rondrijdende auto-winkels op willekeuri ge punten der stad dagelijks standplaats in nemen en hun waren te koop aanbieden, ge lijk thans reeds geschiedt. De raad was in meerderheid van oordeel, dat dergelijke „vlie gende" winkels eene oneerlijke concurrentie doen aan de bonafide winkeliers, ingezetenen der stad en derhalve geweerd moeten worden. BRANDEN. In een wasscherij te Bloemendaal. Gisteravond omstreeks negen uur is brand uitgebroken in de chemische wasscherij van firma Bijvoet aan de Korte Klevelaan le Bloemendaal. Het vuur, dat gretig voedsel vond in de aanwezige goederen, greep onmid dellijk zeer snel om zich heen, zoudat weldra het geheele gebouw een groote vuurzee was en de vlammen uit alle ramen en door het dak naar buiten sloegen. De brandweer van Bloe mendaal was vrij spoedig ter plaatse, doch stond vrijwel machteloos tegenover den vuur zee, zoodat de hulp van de Haarlemsche brandweer werd ingeroepen. Zij bepaalde zich tot het beschermen van de belendende perceelen. Van de wasscherij is niet veel meer overgebleven dan de muren. Twaali stuks vee omgekomen Gisteravond brak brand uit in de woning van van U. aan den Oserleinenveg te Oss. De bewoners konden zich nog tijdig in veilig heid stellen. De inboedel ging geheel ver loren, terwijl 12 stuks vee in de vlammen om kwamen. De brand sloeg over op twee in de nabij heid gelegen arbeiderswoningen. Ook deze brandden tot den grond toe at Een aantal kippen vond den dood in het vuur. De brand weer uit Oss kon weinig uitrichten in ver band met het feit, dat er niet genoeg blusch- water aanwezig was. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt slechts voor een deel de schade. Kinderen en lucifers. Woensdagavond is te Echten (Fr.) de boer derij, eigendom van V. Pen en bewoond door H. de Weerd, afgebrand. Oorzaak is het spe len met lucifers door kinderen. Verzekering dekt de schade. EEN HOND DOODGESLAGEN. Gisteren is te Rotterdam in bewaring ge steld de 39-jarige stoker G. H B., die op den Schiedamschedijk een hond, die daar aan het spelen was, heeft doodgeslagen. Tegen den man is proces-verbaal opge maakt wegens dierenmishandeling. VER KEERSONGEVALLEN. Botsing tusschen twee auto's. Eenige gewonden. Te Weesperkarspel is gistermorgen op den Rijksstraatweg een personen-auto, waarin vijf personen zaten, door een achterop rijden den auto van den heer M. uit Amsterdam aangereden. De schok was zoo hevig, dat de eerstgenoemde auto, bestuurd door den heer P. uit Wormerveer, aan de overzijde van de sloot, die langs den weg liep, terecht kwam en daarna in de sloot zakte De inzittenden konden met moeite worden bevrijd. De echtgenoote van den heer P. liep een armbreuk op en brak het rechtersleutelbeen. Zij werd naar het Burgerziekenhuis te Am sterdam gebracht. Een vijfjarig zoontje van den heer P. brak een pols. De heer P. en de beide heeren L. uit Krommenie, liepen won den aan handen en beenen op. Zij zijn allen naar huis vervoerd. De aanrijdende auto liep weinig schade op; de andere auto is grootendeels vernield. Beide auto's zijn in beslag genomen. Meisje door tram overreden en gedood. Gisteravond is het 2 Vs-jarige dochtertje van de familie L. op het Schuttersbergplein te Arnhem onder een tramwagen van lijn 4 gekomen. Het kind werd de beide beentjes afgereden. Het was op slag dood. KORTE BERICHTEN. De 24-jarige H. Frans, die gisteren te Eefde op de werken van de Twente kanalen een ongeluk met kipkarren had en met zwaré hoofdwonden naar het zie kenhuis te Zutphen is vervoerd, is daar dienzelfden avond nog overleden. Naar verluidt zal de heer Eelde- rink te den Haag, in de vacature-Ling- beek benoemd tot lid der Tweede Kamer, daarvoor bedanken. Opvolger zal zijn de heer B. G. Peereboom te Vianen. Naar wij in „De Tijd" lezen, heeft de aartsbisschop van Utrecht bekend ge maakt, „door bijzondere redenen ge noopt te zijn om aan prof. dr. Joh. Ude uit Graz (Oostenrijk) te verbieden in zijn aartsbisdom spreekbeurten te vervul len". Deze professor vertoeft thans in ons land. Hij sprak Woensdag te Den Haag voor >len anti-vivisectiebond. Gisteravond is aan den Coolsingel te Rotterdam een brand ontstaan als gevolg van het bijvullen van een petroleumkachel terwijl deze brandde. Sinds gistermorgen worden te Rotter dam een schippersknecht en zijn vrouw ver mist, die, naar men vreest, Woensdagavond bij het aan boord gaan van hun schip in de Koningshaven zijn verdronken. Over de vertooning van deze film die van Zondag tot en met Woensdag in de Har monie draait schreef de Tel.: Men heeft kunnen lezen dat deze film is vervaardigd met medewerking van ue offi cieren van den voormaligen Duitschen gene- ralen staf en ik vermoed, dat zich deze mede werking wel niet uitgestrekt zal hebben tot het artistieke gedeelte. Want anders zou men oprecht moeten betreuren voor ons en voor de Duitsche filmindustrie en wellicht voor enkele andere zaken óók dat zij zich niet eerder en uitsluitend aan dit soort werk hebben gewijd. Deze film toch is met zooveel knapheid gemaakt en zoo spannend gehou den zij brengt op zoo voortreffelijke wijze den toeschouwer in die sfeer van gevaar en verraad, die het spionnenmétier omgeeft, dat ik mij moeilijk een betere film 'in dit genre kan herinneren, zelfs niet de film waarin Mariene Dietrich de rol van de spionne ver vulde en met uitsluiting van haar persoon natuurlijk. Want „In geheimen dienst" is een zakelijke film en het beetje sentiment dat er in voorkomt is nog valsch al deze men schen oefenen een vak uit en doen het met de routine en de ongevoeligheid van een chirurg, die toch óók niet verdrietig tegen den schoor steenmantel gaat leunen wanneer er zich een of andere complicatie voordoet hij ope reert anders of hij opereert niet. En de officie ren en spionnen die hier hun vernuft en rou tine tegen elkander probeeren, zijn harde za kenlui, die met de regelmaat en de harts tochtloosheid van een bankbediende werken, en Oskar Homolka, die den Russischen staf chef speelt, staat boven aan om de hardheid, het prachtige zenuwlooze, het beslissende- van zijn figuur, het bijna griezelige steen harde van zijn Kalmukkenmasker, liet toon- looze van zijn stem. Zóó waren de kerels die in den wereldoorlog met divisies menschen- lijven werkten als een speler bij het ganzeu- borden met pepernoten en met nog minder opwinding eigenlijk. Welke menschelijke ze nuwen hadden het anders kunnen uithouden? En hoe voortreffelijk of gaven hier de hee ren van den voormaligen staf de atmosfeer aan? zijn die stafbureaux met hun bedaar de en koeler werkers weergegeven. De geschiedenis die er natuurlijk moest doorgevlochten worden is als bij alle zulke films bombast en gevaarlijke bombast. Een Duitsche vrouw met een Russischen generaal getrouwd, verraadt haar man en haar nieu we vaderland, steelt documenten uit de safe om ze aan een Duitschen spion ter hand te stellen. „Je blijft altijd Duitsche!" zegt de spion en de generaalsche spionneert dus mee. Er is een geheime spion van de Ochrana, die eveneens voor Duitschland werkt en de man is gepiqueerd dat de Duitsche spion hem de hand weigert. Dan voelt hij zich gedwongen 'n kleine opheldering te geven: ik spionneer om aan het Russische systeem een einde te maken! Maar een hand krijgt hij niet. Al deze fijne nuances betreffende spionnen-eer gaan den gewonen mensch een beete te hoog en hij moet dus maar zien hoe hij er uit komt. En wellicht valt hem niet eens op hi» deze film nog eens begint met het kitsch! vredesaanbod van 1916, zoodat het den tots schouwer gemakkelijk gemaakt wordt de rest te zien als een gedwongen narigheid. Doch dit alles behoort tot, laat ons zeggen: het strafwerk van de UÜ. Het is de verheerlij king van het spionnenbedrijf als een edel en noodzakelijk ambacht, behalve wanneer het om geld beoefend wordt, want dan is het niet netjes. Maar kan men deze film ontdoen van zulke zoo handig verwerkte kleinigheden, dan blijft er een boeiende spionnennovelle over, die nér gens hapert en tot het laatste moment span ning houdt. Men ziet er Willy Fritsch in een zijner beste rollen als de spion, en Brigitta Helm als de generaalsche. Zij is zeer schoon en zeer apathisch en zelden zag men hoe dicht apathie bij verveling kan komen. Theodoor Loos speelt den Russischen geheimen beamb te en speelt die rol zoo knap dat men tot ver in de film aan het dubbele van zijn karakter twijfelt hij staat schier steeds op het punt om zijn eigen combinaties te kruisen of prijs te geven en met Homolka en Fritsch vormt hij het belangrijkste speeltrio in deze merk waardige film. HET SPOORWEGONGELUK TE GRONINGEN. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heb ben gisteren terechtgestaan B. H., 40 jaar rangeerder te Groningen en W. P., 38 jaar' machinist te Groningen, betrokken bij het spoorwegongeluk, dat 26 Januari 1931 op het emplacement te Groningen is gebeurd. De personentrein uit Winschoten is, naar men zich zal herinneren, toen op een rangee renden goederentrein geloopeu, tengevolge waarvan drie reizigers werden gedood en zes gewond. De goederentrein had dit ongeluk veroorzaakt, doordat deze door een onveilig signaal rijdende, een wissel had opengereden, welke de binnenkomende personentrein op het spoor van den goederentrein bracht. De rechtbank te Groningen had den ma chinist en rangeerder van den goederentrein op 24 Oct. 1931 vercoicleeld, ieder tot 14 dagen hechtenis wegens door schuld gevaar doen ontstaan voor het verkeer door mecha nische kracht over een spoorweg, iemand's dood tengevolge hebbend en zwaar lichame lijk letsel door schuld. Verdachten en het D. M. waren van dit vonnis in hooger beroep gekomen. In de dag vaarding wordt verdachte B. H. ten laste ge legd, dat hij bij het rangeeren zoodanig "op het treindeel heeft plaats genomen, dat hij het sein niet goed kon waarnemen, verdachte P W., dat hij niet voldoende acht op het on veilig sein had gegeven en niet had gestopt, ook zonder dat de rangeerder hem een sia- naal gaf. Na het getuigenverhoor vroeg de raads man van een der beklaagden schorsing van de zaak. De president van het Hof stond dit toe en droeg aan getuige Feike Kraaijenga, inspec teur van politie te Groningen op, om een nieuw onderzoek in te stel'en naar den af stand van sejn 7 tot wissel 91 B. en den afstand waarop een locomotief tot stand kan worden gebracht nadat hij door sein 7 is gereden tot aan wissel 91 B. Dinsdag 22 Maart a.s. komt de zaak op nieuw voor. UITLOKKING TOT MISDRIJF. Voor de rechtbank te Den Haag heeft gis teren terecht gestaan de 50-jarige koopman G., verdacht van het misdrijf, omschreven in 134bis W. v. S (het uitlokken van mis drijf, in casu het stichten van brand in een buitengoed te Afferden (L.), waarvan hij eigenaar was). Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Brandstichting. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gister bevestigd een vonnis van de recht bank te Assen, waarbij een 28-jarig verpleegde te Veenhuizen wegens brand stichting in zijn slaapcel werd veroor deeld tot vier jaar gevangenisstraf. Onvoorzichtig autorijden. Het gerechtshof te Leeuwarden veroor deelde een 32-jarigen machinist ter koopvaardij uit Groningen tot 50 boete of ko dagen hechtenis wegens dood door schuld. Door onvoorzichtigheid was hij met een auto tegen een boom gereden, waardoor een mede-inzittende werd gedood. De rechtbank te Groningen had hem drie maanden opgelegd. DOOD DOOR SCHULD. Een verkeerskwesiit. De rechtbank te Dordrecht had den directeur eener N.V. te 's-Gravenhage. vrijgesproken van het schuldmisdrijf volgens art. 307 W. v. S., tegen welk vonnis de officier van justitie bij die rechtbank, die tegen verdachte drie maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar had geeischt, hooger beroep aanteeken- de. oor het Haagsch gerechtshof stond verdachte Woensdag opnieuw terecht. Hij zou op den rijweg van Zwijndrecht naar Rotterdam een voor hem uitrijden de vrachtauto hebben gepasseerd, en daarbij met het achterwiel van zijn auto het voorwiel van de vrachtauto hebben geraakt, waardoor deze laatste een plot selinge zwenking naar rechts maakte en daarbij eenige rechts van den weg rij dende wielrijdsters aanreed, tengevolge van welke aanrijding een zestienjarig meisje is overleden. De advocaat-generaal mr. J. A. de Vis ser, zeide zich niet met het vrijsprekend vonnis van de Dordtsche rechtbank te kunnen vereenigen. Volgens spr. mag geen automobilist bij het passeeren van een voorligger zich op het linker ge' deelte van den weg begeven, zoolang er van tegenovergestelde richting wielrij ders aankomen, hetgeen hier het geval was.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10