beroovino te hazerswoude. feN portier onverwachts HEERHUGOWAARD. HOOGKARSPEL. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Nieuwe Japansche leeningen voor oorlogsdoeleinden. concludeerde tot schuldigverkla- SPT- verdachte en requireerde een ri»£ ,jSstraf van twee maanden met b leking van het riJbewiJs voor den ic5van een jaar. ,,JJrrest 30 Maart nrie mannen hebben voor de Haagsche ■htbank terecht gestaan wegens berooving n een Belgisch schipper uit Gene, onder «meente Hazerswoude. De rechtbank ver- rdeelde een hunner wegens diefstal in he- i er tot negen maanden en de beide anderen 7, wegens heling en diefstal ieder tot zes Jenden gevangenisstraf. GEOPEND. Een koopman heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan wegens het ver- rzaken van dood door schuld. Verd. heeft Jan Hendrikstraat aldaar het linker- oortier van zijn stilstaande auto op zooda nige wijze geopend, dat een voorbijkomend wielrijder, daardöor kwam te slippen en door ■ai vrachtauto is overreden. De rechtbank verklaarde hem schuldig en veroordeelde hem tot een geldboete van 150 5Ubs. 50 dagen hectenis. DE VARA EN DE STAAT. Het Haagsche gerechtshof heeft heden ar- ffti gewezen in de bekende procedure tus- schen de V.A R.A. en den staat inzake de uit zending van her hoorspel „Gevleugelde Daden". Het Hof vernietigde het vonnis in kort ge ding en besloot, dat de president der recht bank geen bevoegdheid heeft, om van de onderhavige vordering in het geding kennis te nemen. HET DRAMA OP DEN MAJELLATOREN. Heden is voor liet gerechtshof te Amster dam voortgezet het getuigenverhoor in de beruchte zaak van den moord op den Ma- jellatoren te Amsterdam. Zooals men zich herinnert, was de leidekker M. tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld wegens het van den toren werpen van zijn knecht Arkenbout, die dientengevolge stierf, op wiens leven M. een hooge verzekering had gesloten. Bij interlocutoir vonnis bepaalde het Hof eenige weken geleden, dat het getuigen verhoor z.i. niet volledig was geweest. Vijf nieuwe getuigen werden gedagvaard, terwijl vijf reeds gehoorde getuigen opnieuw werden opgeroepen. Heden werd het getuigenverhoor voort gezet Wederom was de belangstelling van de zijde van balie en publiek zeer groot. Het hof kwam om 10.15 binnen. Het eerst werd gehoord de inspecteur van politie J. E. v. Slobbe. Hij verklaarde eenige dagen na het gebeurde op den toren de zgn. snijding van den koepel een soort omgang te hebben rond- geloopen en daar verscheidene stukken mate riaal te hebben gevonden. Get. v. Slobbe had zich op de hoogte gesteld van de werk tuigen, die door leidekkers worden gebruikt, hij had een heele verzameling ter zitting- meegebracht. Mr. Kokosky maakte er aan merking op, dat door den president aan get. v. S. is verzocht leidekkerswerktuigen mee te brengen. Als volgende getuige wordt gehoord mr. J. Veurman, advocaat te Den Haag, die in dertijd de schuldbekentenis van Arkenbout aan Maring beeft opgemaakt. Getuige ver klaarde, dat hij de gegevens voor de schuldbekentenis van Maring heeft gekregen Hierna ondervroeg mr. Kokosky getuige Veurman, die herhaaldelijk van „waarschijn lijk" sprak, waarop mr. Kokosky getuige nogmaals wees op de ernst van zijn verkla ringen. Met getuige van Veen wordt de herken ningskwestie weer ter sprake gebracht. Getuige zou Arkenbout en Maring op den toren hebben gezien. Iets nieuws leverde dit verhoor echter niet op. 'Jlccvinciaai 'flieuws OTERLEEK. Woensdagavond hield de tuinbouwver. „Ons Begin" hare jaarvergadering in café de Vries. De opkomst was zeer goed, waar over de voorzitter zijn genoegen uitsprak. Spr. spoorde de leden aan om den moed niet te laten zakken en zoo veel mogelijk te pro- duceeren. Hij sprak den wensch uit, dat een volgende jaarvergadering de crisis geweken zou zijn. Ingekomen was een schrijven van B. en W. dezer gemeente, meldende dat Ced. Staten het raadsbesluit tot steumerieening aan noodlijdende tuinder." en kleine veehouders hadden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat de omzet der vereeniging over '31 had bedragen 22491.23, in '30 26328.38, wat reeds ongeveer 15.000 minder was dan in 1929. De ontvangsten hadden bedragen 122.52, de uitgaven f 91.57, saldo 30.95, zoodat het bezit Ier vereeniging hierdoor steeg tot 86.05. Enkele nieuwe ieóen waren ingeschreven. De animo om gezamenli'k kunstmest aan te koopen was zoo gering, dat dit niet door kon gaan. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering der Langendijker Groenten- centrale werden benoemd de heeren D. de Vries en H. de Vries, we ke hun benoeming aannamen. Als plaatsvervangers werden aaneewezen de heeren G. Datema en P. Commandeur. Hierna kwam in behandeling de beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering De eerste zes punten gingen zonder discus sie onder den hamer door, doch punt 7, be stuursvoorstellen, leveren meer stof voor ge- dachtenwisseling. Goedgevonden werd een ^el van den omzet beschikbaar te stellen voor reclame; idem om het bestuur machti- g'ng te verleenen om over te gaan tot fonds vorming. De vergadering kon niet accoord ^aan om een subsidie te verleenen voor de -west-friesche kanalisatie, daar een der daaraan verbonden voorwaarden niet werd nageleefd. Goedgevonden werd voor de con tante betaling 1/10 te handhaven; idem om alleen voorstellen op de agenda te plaat sen, welke het belang der veilingvereeniging beoogen; besloten werd dat voortaan ieder lid aansprakelijk zal zijn, voor de verbinte nissen van den Bond, evenwel tot een maxi mum van 100 per lid. Een voorstel van „De West" te Koedijk, om voortaan de pers uit te noodigen, werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. Een voorstel van dezelfde om den veiling leider te ontslaan, werd na breedvoerige dis cussie verworpen. Voor enkele andere minder belangrijke punten werd den afgevaardigden vrij man daat verleend. Bij de rondvraag werd de mogelijkheid be sproken om gezamenlijk over te gaan tot aankoop van manden of kratten voor de vroegere aardappelen. Het bestuur zal trach ten in die richting iets gedaan te krijgen. De heer Zwaan bracht het bestuur een woord van hulde voor alles wat gedaan was om te komen tot een steunregeling voor de noodlijdende tuinders. Vervolgens werd de jaarlijksche verloting van tuinbouwgereedschappen gehouden. *De jeugd, die altijd iets moet heb ben, waaraan zij zich uitleven kan, heeft den laatsten tijd daarvoor gekozen de tijdelijk leegstaande woning aan den Hensbroekerweg, eerder bewoond door den heer N. Brink. Waar thans echter de sport ontaardde in baldadigheid en benevens de deur ook eenige ruiten ver nield werden, heeft de eigenaar aan gifte gedaan bij de politie met het ver zoek procesverbaal op te maken, zoodat voor de jongelui vermoedelijk dit ver maak nog wel meer spannende uurtjes na zich zal slepen. De heer Knottenbelt zal nu voor stemmen, daar aan zijn bezwaren volledig is tegemoet gekomen. De heer Joekes dient een motie m, om de behandeling uit te stellen en eerst de Volks raad weer te hooren- De heeren Cramer en Wijnkoop zullen voor de motie stemmen. De heer Feber acht geen aanleiding voor nieuw overleg met den Volksraad aanwezig. De heer Boetselaer acht een nieuw onder zoek wel wenschelijk. De heer Knottenbelt bestrijdt de motie- Joekes. De heer Albarda ontraad de Kamer in te gaan op een mondelinge verklaring als thans door den minister is afgelegd en waandoor het inlandsch element weer wordt terugge plaatst. Van Boetzelaar vraagt schorsing aer beraadslagingen zonder zijn oordeel over de motie te kennen te geven. De hee Joekes wijzigt zijn motie aldus, dat thans zonder meer schorsing der beraadsla ging wordt gevraagd. Deze gewijzigde motie wordt met 54 tegen 38 stemmen verworpen. Voor stemden de V.D.ers, de Soc. Dem., de Communisten, Floris Vos en de Christelijk Historischen. behalve Slotemaker de Bruyne, Krijger en Wijtkamp. Het wetsontwerp in zake de bestuurshervorming wordt met 54 tegen 38 stemmen aangenomen. Tegen de zelfde leden, die voor de motie hadden ge stemd. De Japansche regeering heeft bij het parlement een voorstel ingediend haar toestemming te verleenen, voor het aan gaan van een nieuwe leening, ten be drage van 53.000.000 yen ter dekking van de militaire uitgaven in China en in Mantsjoerije. Het dagelijksch bestuur van den j /7M/7 J2J/L polder Het Grootslag heeft een vergade- ring gehouden met de dagefijksche be sturen van alle Bannes, die in genoem den polder zijn gelegen. Deze vergadering was belegd naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, waarin op vermindering van het aantal bannes werd aangedrongen door opheffing van bannes en samenvoeging van kleine polders. Algemeen was men van oordeel, dat de belangen der bannes het best behar tigd worden door een plaatselijk be stuur, dat met de toestanden het best op de hoogte is. In beginsel werd dan ook tegen op heffing van bannes besloten. De gemeenteraad alhier heeft be sloten tot een kasgeldleening van 24.000.waarna getracht zal worden alsnog bij particulieren voorloopig de benoodigde gelden op te nemen. Het aandeel van het Rijk ad. 70 pet is ter beschikking gestelek £aatste /kcicfUett Ongecorrigeerd. EERSTE KAMER. Nadat tal van kleine wetsontwerpen waren aangenomen zonder hoofdelijke stemming, is aan de orde de begrooting van het depar tement van koloniën. Fock wenscht een einde te zien gemaakt aan de politiek van het telkens verstrekken van voorschotten, zooals aan Curagao, om dat daardoor de controle van de wetgevende macht in Nederland wordt bemoeilijkt. Voorts bepleit hij een tijdelijke detacheering van Nederlandsche rechterlijke ambtenaren bij het hof van justitie te Cura^ao. Prof. v. Embden (v.d.) wenscht verbete ring van de rechtspositie van de leden der rechterlijke macht in Cura^ao. Minister de Graaff antwoordt dat Cura^ao overschotten heeft opgenomen voor groote werken. Het vaste voornemen bestaat daar in 1932 een half millioen en in 1933 1.2 millioen aan Ne derland terug te betalen. Benoemingen bij de rechterlijke macht, die niet op de wet berus ten zijn van spr. niet te verwachten. De begrooting wordt z. h. st. goedge keurd. evenals de begrooting van het ge meentefonds en de verhooging van suiker accijns, wijnaccijns, de sigarettenbelasting en het invoerrecht op Zuidvruchten. Na verklaring van de soc.-dem. fractie bij monde van mevr. PothuisSmit dat deze fractie tegen de verhooging van de suiker- acciins en tegen het invoerrecht op Zuid vruchten wil geacht worden te hebben ge stemd. De Kamer gaat uiteen tot Woensdag 30 Maart te 2 uur. BIJEXROEPING EERSTE KAMER. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van den voorzitter der Eer ste Kamer der Staten-Generaal de Kamer weer biieen te roepen tegen Woensdag 30 Maart e.k., des middags te 2 uur en ter behandeling van hoofd stuk III der rijksbegrooting 1932. Als de memorie van antwoord, betref fende hoofdstuk VIII tijdig zal zijn inge komen. zal ook de begro:ting van de fensie in die week aan de orde worden gesteld, terwijl bovendion in het voor nemen ligt, het afdeelingsonderzoek te doen houden, o.a. met het oog op het wetsontwerp inzake de wijziging der de partementale indeeling, dat voor 1 Mei moet worden afgedaan. TWEEDE KAMER. Nadat een aantal kleine wetsontwerpen waren aangenomen, is de beslissing over het ontwerp inzake de Indische bestuursher vorming aan de orde. Minister de Graaff legt de verklaring af. waaruit blijkt, dat in het administratie-onder houd geen wijziging komt. en dat de resi denties en assistent-residenties haar namen zullen behouden, zulks ter tegemoetkoming aan de bezwaren, geopperd door Hen heer Knottenbelt e.a. CRISISVERGADERING BOND VAN LANDPACHTERS. De Bond van Landpachters organiseerde heden in de Harmonie een openbare ersisver- gadering, waarin als sprekers het woord voerden de Tweede Kamerleden F. E. H, Ebels en W. v. d. Sluis en de algemeen-secre taris van den bond, den heer H. S. van Hou ten. De heer Ebels behandelde het initiatief voorstel der Vrijz.-Democraten tot redding der pachters; de heer v. d. Sluis besprak het initiatiefvoorstel der soc.-dem. inzake de ver worpen pachtwet, terwijl de heer van Hou ten het voorstel-van den Bergh inzake hulp aan hen, die door de crisis dreigen ten onder te gaan, in het licht stelde. De vergadering was goed bezet en bestond nagenoeg geheel uit kleine landpachters, wier ernstige gezichten duidelijk demonstreerden, dat de tijden die zij thans doormaken voor hen hoogst zorgelijk zijn. Wanneer men bedqnkt, dat de tegenwoor dige kaasprijzen nauwelijks toelaten een uit betaling voor de melk van vier cent per liter, dan zal het de lezer wel duidelijk zijn, dat ook voor de zuivelbereider, zelfs voor hen die als eigen geërfde boer werkt, een loonend bedrijf is uitgesloten. Ebels en v. d. Sluis verhinderd. Het bestuur zag zich al dadelijk voor een teleurstelling gesteld. Van de heeren Ebels en v. d. Sluis was ml. bericht ingekomen, dat zij met het oog op een vergadering van de Tweede Kamer verhinderd waren aanwezig te zijn. De ijverige secretaris, de heer Van Houten, nam echter de behandeling van hun onderwerpen over en dit bleek hem volkomen toevertrouwd. De voorzitter, de heer Glas van Hoog woud, verheugde zich over de opkomst en sprak zijn teleurstelling uit over de afwezig heid van beide Kamerleden. Dank bracht hij aan den heer Van Houten voor zijn bereidwilligheid de onderwerpen over te nemen. Het werk voor den Bond van Landpach ters in N.-H. is een zwaar werk, vooral ten gevolge van de eigen geaardheid van de N.- H. boeren, die zich uit verkeerde trotsch strij dig van den bond houden. Gedacht wordt, dat zij die zich aansluiten onbekwaam zijn en maar behoorden te verdwijnen. Ten onrechte wordt de bond voor revolu tionnair gehouden en spr. laakte het in de H. M. v. L. die aan den bond geen steun verleent en zelfs de verwerping van den Pachtwet, door de Eerste Kamer goedkeurde. Toch was die wet een stap in de goede richting. Fataal was dat in de Eerste Kamer een 6-tal katho lieke leden, die den doorslag gaven, tegen stemde, terwijl in de Tweede Kamer alle katholieke leden vóór stemden. Dit leek wel de noodzakelijkheid voor de pachters om alleen op eigen organisatie te vertrouwen. (Applaus.) De heer Van Houten zeide in de eerste plaats te zullen spreken over de groote actie die valt waar te nemen; in de tweede plaats over de kwestie van de pachtwet; daarna over het voorstel-Ebels, zooals dat na de Paaschvacantie in openbare behandeling komt en tenslotte, na een korte pauze, het voorstel-van den Bergh, dat hulp bedoelde te geven aan allen die door de crisis in groote moeilijkheden zullen komen en over de mid delen die de organisaties buiten de wettelijke regelingen nog kan toepassen. Uitvoerig schetste spr. hoe het land veel meer opbrengt als voor 25 jaren en toch heeft de pachter het niet beter en komt de meerdere opbrengst ten goede aan den bezit ter van den grond. Men heeft vergeten, dat naast het behartigen van den landbouw, ook de belangen van de landbouwers behartigd moeten worden. Voor het laatste is de bond van landpach ters opgericht en spr. betoogde uitvoerig wat reeds in Friesland werd gedaan. De maat schappijen van landbouw hebben tot nog toe de belangen van de grondbezitters gediend. Op alle manieren probeert de organisatie van grondbezitter in Friesland „Friesch Grond bezit" de bond te bemiddelen. Wanneer het al te beroerd werd wilde men wel als een gunst wat doen, doch bleef men weigeren de rechten van de pachters te er kennen. De Friesche Mij., de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond en de ilT.B. liepen in het spelletje van Friesch Grondbezit, doch thans hebben de Friesche Mij. van Landb. en de christelij- ken hun vertegenwoordigers in dit lichaam teruggetrokken en geëischt, dat ook de Bond van Landpachters daarin zeggenschap krijgen. Spr. oordeelt, dat de algemeene land bouworganisaties zich met de teekens moe ten bezig houden, maar afzijdig moeten blij ven bij de vraag over de verdeeling van het geld dat uit den landbouw wordt verkregen. Dit is de taak van de georganiseerde pach ters en in een organisatie waarin de grond eigenaren den toon aangeven kan een enkele pachter niets uitrichten. De pachters moeten wel lid blijven van de Maatschappijen van Landbouw, doch deze maatschappijen behooren zich uitsluitend met lanubouwzaken bezig te houden. De bond moet versterkt worden, omdat er alleen langs dien weg verbetering voor de pachters verkregen kan worden. Het grondbezit heeft in de Eerste Kamer de zege behaald op de pachters. Spr. stelde in het licht hoe in de Eerste Kamer de macht van het grootgrondbezit tot verwerping van de pachtwet leidde. Te lang wordt in Nederland den pachters recht onthouden, doordat verschillende par tijen nalaten betere menschen naar voren te brengen, die den nood der pachters kennen. In den Haag kent men den nood niet van 't platteland. Men kent daar alleen boeren die in auto's rijden. De argumentatie van het christelijk Kamer lid v. d. Heuvel tegen de pachtwet, die den boel wilde laten doorzieken, teekende spr. als onhoudbaar. De toestand is zoo, dat in menig boeren gezin ondervoeding dreigt. Straks zal het zoo worden, dat de boerenkinderen van de zandgronden naar de stad gehaald moeten worden, om hen in het leven te houden. Het vee moet worden verkocht, het land wordt uitgemergeld en de grondslag van ons volks bestaan gaat verloren. De pachtwet is verworpen, doch het pu blieke geweten is bij vele partijen wakker ge worden, omdat menschen, die 100 huur ten achter zijn, gerechtelijk worden aange pakt. Een landverhuurder zeide tot een weduwe van 80 met een vader van 99 jaar, welke familie 90 jaar op het bedrijfje woonde, en 300 huur ten achter was „ga dan maar naar je familie, die kan het nog wel betalen" en die mijnheer ging den volgenden dag per vliegmachine naar Amsterdam voor een reis naar Italië. Dergelijk materiaal verschafte spr. aan den heer Ebels en zal in de Kamer bekend worden gemaakt. De pachtwet moet en zal er komen, doch moet inhouden het continuatierecht. Hoe reeds voor de pachtwet gepoogd werd door grondbezitters, om op goddeloose immo- reele wijze de komende wet te ontduiken, stel de spr. in het licht. Met nadruk waarschuwde spr. er voor, om zich door niemand te laten wijsmaken, dat de pachtwet van geen beteekenis is. wij willen de pachtwet hebben en zullen dóór strijden tot de wet in het Staatsblad komt. Reeds zijn de katholieke tegenstemmers ter verantwoording geroepen door de room- sche boerenkiezers, die aan de anderen een beschamend voorbeeld geven. Reeds traden honderden katholieke boeren tot den bond toe en het is verheugend, dat men gaat zien, dat de boer voor de beharti ging van zijn belangen met de politieke par tijen behoort te breken. Wij willen den boer een grooter aandeel geven in de opbrengst van den bodem en zijn overigens neutraal. Colijn, dr. Kuyper en an deren waren wel lid van neutrale vereenigin- gen en het zal op den duur niet lukken dit den boer te beletten, omdat men daarmede niets anders beoogt dan de boeren onder den duim te houden. Te lang is het „verdeel en heersch" toegepast en wij moeten in den bond van landpachters ongedeeld blijven en een sterke kraent bewa ren, zonder den bond kunnen wij niet, die is het plechtanker van de hoop. De pachtwet moeten wij als het hoofddoel van onze aktie blijven zien. De crisismaatregelen. Daar is het wetsontwerp-Ebels, waarin zitten 2 hoofdbeginselen, door den bond van landpachters het eerst naar voren gebracht, doch die toen voor revolutionnair werden uitgekreten; n.1. het beginsel van het morato rium en het beginsel waarbij het pachtcon- tract, wat aangaat de huursom, kan worden ontbonden. In Denemarken heeft men het moratorium reeds afgekondigd, omdat men daar erkend heeft, dat de landbouw kapot is. In ons land bestaat een verkeerde trots en poogt men nog steeds te laten voorkomen, dat men het beter heeft dan zijn buurman Met voorbeelden ontleend aan den landbouw betoogde spr., dat het de fout van de boeren is, dat zij niet actief deelnemen aan den bond van landpachters. Wordt het ontwerp-Ebels wet, dan kan elke pachter bij den kantonrechter verzoeken om verlaging van de huur en zoo lang de kanton rechter geen uitspraak heeft gedaan, behoeft hij niet te betalen en kan hij niet worden aan gepakt. Onze bond zal dan paraat zijn en binnen 2 dagen na aanvang van de wet zullen wij overal zitting houden en voorlichting geven, doch eerst aan onze leden, zij die geen lid zijn, worden in de tweede plaats geholpen, mits zij lid worden. Het moet met het de kat uit de boomen kij ken maar eerst eens uit zijn. Worden pachter en verpachter het voor den kantonrechter niet eens, dan komt het ge schil voor de crisispachtcommissie en deze kan bindend de huur vaststellen en het bestaande contract handhaven. Na Paschen komt het ontwerp in behande ling en zeker zal het in de Tweede Kamer worden aangenomen. Spr. wil niemand naar het armenhuis, doch wil zeker niet, dat onschuldigen dit moeten, het rempla^antenstelsel is de wereld uit en liever ziet spreker een verpachter naar het armenhuis dan een nijvere pachter, die door overmacht tengevolge van gewijzigde conjunctuuromstandigheden, zijn pacht niet kan voldoen. Het is dan meer moreel ontbinding van het huurcontract te eischen en immoreel om pacht te eischen, die door den grond niet kon worden opgebracht. Het is het gewone normale recht van den boer te eischen, dat hij kan leven van zijn arbeid. Applaus. Hierna werd gepauzeerd. Na de pauze betoogde spr., dat men niet moet hebben ontbinding van het pachtcou- tract alleen, omdat dan de boer ongelukkig wordt, als hij zijn bedrijf moet nakomen. Van belang zal ook zijn, dat hulpkanton- rechters speciaal voor deze gevallen worden benoemd, die geen verpachters of pachters mogen zijn. Ook is het van belang onze beste menschen in de crisispachtcommissies te krij gen. De bond van landpachters moeten de voor dracht opmaken voor de leden-pachters en dan is er niets tegen, dat de minister be noemt. Geen pachters moeten in de commis sies benoemd worden, die financieel afhan kelijk zijn. Menschen met ruggegraat zijn daar noodig. V an den minister kreeg spr. de toezegging, dat de bond en de commissies een rol zullen spelen en hij hoopt, dat dit woord zal worden ingelost. Het ontwerp mr. v. d. Bergh. Komende tot het voorstel van mr. v. d. Bergh betoogt spr., dat dit ontwerp beoogt een oude crisiswet van 1914 weer in het leven te roepen. Als eisch moeten de boeren stellen een af zonderlijken minister van landbouw. Het ini tiatief voorstel mr. v. d. Bergh is van groote beteekenis, ook voor de pachtboeren, al is het niet alleen voor de boeren bedoeld. Het komt alle pacht- en hypotheekboeren ten goede, die met schulden zitten door de crisis en die niet kunnen betalen. Een aanvulling op het ontwerp Ebels was in zooverre noodig, dat ook de hvpotheekboer het recht krijgt om een moratorium te ver krijgen. Een staatshypotheekbank is noodig, die dan den hypotheekhouder betaald hetgeen de plaats bij verkoop kan opbrengen en aan den pachter een nieuwe hypotheek verstrekt. Van minder belang is of het staatshypo- theekbanken worden of serie-hypotheekban ken die dit werk doen. Het groote gevaar is, dat er in Nederland, als straks de crisis voorbij is, niet uitsluitend bestaat een verarmde boerenstand, waardoor wijop de wereldmarkt niet meer mee kunnen. Het gaat er om om den boerenstand te red den. Het voorstel-Mr. v. d. Bergh zegt, dat men voor bedragen hooger dan 200 zich tot den rechter moet wenden. Deze kan 6 maanden uitstel geven en die termijnen één of meerma len verlengen. Voor den pachter, die andere schulden heeft heeft, is dit van belang. Er moet niet gepraat worden of dit de meest gewenschte weg is. Het is de eenige weg. Er moet in de eerste plaats komen een sterke solidariteit, zoodat een boerderij waar op de pachter is uitgekleed, geboycot wordt, (Applaus.) In de tweede plaats moet de solidariteit zich ook uiten bij excecuties en er moet zeer laag geboden worden om 't slachtoffer weer in het bezit te stellen van wat hem ontnomen wordt. Het is niet loffelijk te willen profitee- ren van de armoede van iemand die door de tijden tot ondergang is gebracht. Ook door onderlinge solidariteit kan veel bereikt worden. Zoo ook. Ook bij publieke verhuringen kan veel be reikt worden. Op tal van plaatsen werd reeds vele ver pachtingen stop gezet omdat men de voor waarden van aen bond van landpachters heeft willen negeeren. In sommige provincies kan men hierbij ook reeds rekenen op de steun der Maatscliao- pijen van Landbouw. Naast de kracht van de organisatie zijn echter wettelijke middelen noodig. De boer is zich nog niet de kracht van de organisatie bewust. De boer blijft wel maar bijt niet en blijft wel trouw aan zijn politieke partij. Zoodra de partijen inzien dat de boer zegt: „als je voor ons niets wilt doen, dan brengen wij je niet meer naar Den Haag", zal er'geen par tij een half millioen kiezers willen negeeren. Wij mogen ons politiek niet langer laten betooveren. De tijd van de afrekening moet komen en als men weet, dat het ons ernst is, zullen de tegenstanders van de pachtwet niet voorstanders worden. De fout is, dat men de otficieele Landbouw- Maatschappijen, waarin het bezitterselement de eerste rol speelt, over deze vraagstukken laat adivseeren. Voorts stipte spr. het streven naar af schaffing van sociale maatregelen en loons verlaging aan, waarbij hij in het licht stel de, dat die zsyrder pachtwet alleen beteekent het samenbrengen naar het groot kapitaal. Nooit moeten wij medewerken om andere winners te onthouden wat, na eerlijken straijd veroverd werd. (Applaus.) Een pachtwet voor altijd is noouig, en cri- sismaatregelen voor dezen tijd zijn eveneens noodig. Andere maatregelen beteekenen slechts het rekken van het bestaan. Pas wanneer een rechtmatige pachtwet tot stand komt kunnen wij helpen aan den op houw van den landbouw. Nu de nood groet is, maar er nog uitzicht op redaing is, moeten maarregelen worden toegepast terwijl het nog tijd is. Met minder dan de bonci van landpachters vraagt kan het niet Als wij moeten onder gaan, moet ons niet verweien kunnen wor den, dat wij niet hebben gestreden om het tegen te gaan. Als ae regeering en volksvertegenwoordi ging ons lot niet wil verzachten, dan moet ons niet verweten kunnen worden, dat wij niet hebben bewaarschuwd. Wordt strijders voor den bond van landpachters uit, opdat het platteland niet uitsterft. Spr. eindigde met den wensch, dat door gezamenlijk hard werken weer een toestand geschapen zal worden die meer vreugde geeft aan de nijvere werkers op den grond. (Krachtig applaus). "De voorzitter bracht den secretaris voor zijn uitnemende rede een hartelijk woord van dank. Met nadruk wekte hij op om ook in N.-H met kracht den bond van landpachters te propageeren. Met den w ensch dat de bond zal groeien en bloeien sloot hij de vergadering. (Ongecorrigeerd.)

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11