DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Gewelddadige plannen der Nazi's ontdekt? Uit Aet JUulemetU Qayetiiksch Oueczickl ^Buitenland »o. 66 VKIJ6A6 18 HA ART 134e Jaargang. In geheel Pruisen zijn gisteren huiszoekingen gedaan in bureaux en partijlokalen der Nazi's. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs pet 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsiuimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladsn. Zij, die zich met 1 April a.s. voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. DEN HAAG, 17 Maart 1932. In haar hedenmiddag gehouden ver gadering heeft de Eerste Kamer het zoogenaamde Kortingswetje (korting van 3 percent op de wettelijk vastgestel de uitkeeringen van het Rijk aan de Provinciën en de gemeenten) behandeld en ten slotte aangenomen met 24 tegen 16 stemmen. De aan de stemming voor afgaande gedachtenwisseling herinnerde uit den aard der zaak dikwerf aan de besprekingen in de Tweede Kamer aan het voorstel gewijd. Voor het voorstel spraken de heeren van der Hoeven (c.h.), van Citters (a.r.) en Koster (lib die wel geen van drieën dweepten met het regee- ringsvoorstel doch het wilden aanvaar den om de regeering in haar crisisbeleid tc steunen. Laatstgenoemde noemde het onbewimpeld een leelijk wetje en meende, dat, als de regeering gewild had, zij wel wat anders er op had kun nen vinden. Zij had b.v. krachtiger gebruik kunnen maken van haar recht om besluiten en begrootingen van ge meenten te vernietigen. Het is nu slechts een strafmaatregel welke toepassing zal vinden tegenover gemeenten, die weige ren tot verlaging van salarissen en loo- nen over te gaan. Principiëele tegenstanders van het ontwerp waren de heeren prof. Kranen burg (v.d.), Wibaut (s.d.a.p.) en de Vlugt (a.r.) Eerstgenoemde achtte het ontwerp juridisch en moreel ongeoorloofd. Het is een dwangmaatregel vierkant in strijd met de gemeentelijke autonomie en mi nister De Geer breekt daarmede zijn beste werk, de wet op de financiëele verhouding tusschen den Staat en de Gemeenten .van 1929, radicaal af. De heer-Wibaut zag in het wetje een voortzetting van de beknotting van de gemeentelijke vrijheid, waarmede de minister met de wet van 1929 was be gonnen. De spreker wees daarbij er op, dat de gemeenten in het bijzonder door de zorg voor de werkloozen toch reeds in financiëele moeilijkheden verkeeren, zoodat de regeering zich er van had moeten onthouden om de lasten voor haar nog moeilijker te maken. De heer De Vlugt verklaarde niet even als zijn partijgenooten voor het ontwerp te kunnen stemmen, omdat de gemeen ten volgens hem een onaantastbaar recht hebben op de uitkeeringen uit het gemeentefonds, dat geen geld van het rijk doch van de gemeenten is. Volgens hem had minister De Geer destijds uit drukkelijk die onaantastbaarheid erkend. De minister van financiën, de heer de Geer, heeft het voorstel kort doch zake lijk verdedigd, ontkend, dat de gemeen ten een onaantastbaar recht op de uit keeringen zouden hebben. Het is een noodwet, door de omstandigheden gebil lijkt en z.i. was er geen ander middel be schikbaar om de gemeenten te dwingen om het voorbeeld van de regeering op het stuk van verlaging van de loonen en salarissen te volgen. Daarom ook had hij in de Tweede Kamer, toen het gevaar dreigde, dat het voorstel niet zou wor den aangenomen, te kennen gegeven, dat hij bij verwerping van het ontwerp zijn portefeuille moest nederleggen. Dat was geen pressie uitoefenen, enkel een inlichting, waarmede men rekening kon houden. Bij de stemming stemden vóór het ont werp alle vrijzinnigen, alle Christelijk- historischen, alle katholieken (op 3 na) en alle anti-revolutionnairen met uit zondering van den heer De Vlugt. Deze schaarde zich bij de tegenstanders: de sociaal-democraten, de vrijzinnig-demo craten en drie radicaal-katholieken (de heeren de Bruvn, Serrarens en Visser). Morgenochtend vergadert de Kamer voo de afdoening van een paar kleinig heden om dan veertien dagen vacantie te nemen. Na afloop van de vergadering cler Eer ste Kamer, omstreeks half vijf, zijn wij plichtmatig naar de overzijde van het Binnenhof getogen, waar de Tweede Kamer nog steeds bijeen was. Daar was de behandeling van de onderdeel en van de Indische Begrooting aan de orde. De Kamer zag er zeldzaam verlaten uit. Met den voorzitter en minister de Graaff waren slechts een handvol leden aanwezig en het geheel deed denken aan een nachtvergadering. Wij hebben een paar redevoeringen over verbeteringen van het binnenlandsch bestuur enz bijr gewoond en vernamen toen met ontzet ting. dat de voorzitter voornemens was de Kamer bijeen te houden tot de be grooting was afgehandeld, ook al moest het acht uur worden. We meenden, dat wij aan dit debat niet zooveel tijd kon den besteden en bovendien ons middag maal zouden misloopen. Wij hebben dus het er op gewaagd heen te gaan zonder de verdere discussie af te wachten. In- tusschen kunnen wij den wellicht nieuwsgierigen lezer mededeelen, dat de Kamer tot kwart voor achten heeft uit gehouden, maar toen ook de behande ling van de begrooting was afgeloopen. Nu wordt morgen het voorstel tot be stuursorganisatie verder behandeld, waarna het wetsontwerp op het Gooi- sche natuurreservaat en tot slot de in terpellatie van den heer Wijnkoop over Sjanghai aan de orde komen. Daarna neemt dan ook de Tweede Kamer Paaschvacantie. Wat de politie ontdekte. In opdracht van het Pruisische ministerie van binnenlandsche zaken werden gisteren, aldus een W.B.-bericht aan het Hbld., in ge heel Pruisen huiszoekingen gedaan in de bu reaux en partijlokalen der nazi's. Aanleiding tot deze actie was het vermoeden, dat door de nazi's onwettige handelingen werden voorbe reid. Het was de Pruisische politie gebleken, dat op den verkiezingsdag (j.1. Zondag) de z.g. S.A.-trcepen der nazi's in „alarmbereit- schaft" stonden. Dat was door het hoofdbe stuur dier partij zoo bepaald en alles wees er op, dat vele groepen en leiders der S.A. van plan waren, om tot maatregelen van ge weld over te gaan. In het district Oldenburg en Holzstein was den leden der S. A. bevolen zich op 12 Maart van proviand voor eenige dagen te voorzien. Men wilde S. A. leden in auto's naar Berlijn brengen. Hetzelfde werd in Wandsbek gecon stateerd. Hoe ernstig de S. A. het met hun plannen gemed hebben, blijkt uit een mededeeling van een S. A.-leider in. een vertrouwelijke bespre king gedaan. Deze leider wees op de noodza kelijkheid dat S. A-.-reservetroepen snel ge vormd moesten worden, omdat thans de ac tieve' S. A.-troepen van het land opgecomman deerd moesten worden. Want de actieve S. A.- troepenzouden den aan de macht gekomen Hitier moeten steunen, omdat de politie dat niet voldoende kon. De arrestatie van den politie-luitenant Lan ge, eenige dagen vóór de verkiezingen, heeft aan het licht gebracht, dat de nazi's pro beerden de politie te bewegen dienstgehei- men te verraden. Uit de ernstige excessen der nazi's in de laatste dagen vóór de verkiezingen blijkt, dat de nazi's onwettig gewapend waren. Dit alles komt nog in een bijzonder licht te staan, door documenten, eenige dagen gele den bij huiszoekingen in Berlijn gevonden. Volgens die plannen werd een omsingeling van Berlijn door Berlijnsche S.A.-troepen m-t andere S.A.-troepen voorbereid. Op ditzelfde oogmerk wijst ook een alarm bevel der S. A. in de gouw Ostmark-Schnei- demuhl, welke de politie dezer dagen in han den viel. Er werd gerekend op een strijd van een week. Gedetailleerd zijn de concentratie punten der verschillende S. A.-formaties aan gegeven. De E. A.-commando's moesten zor- fen voor aardappelen, boonen en vleesch. ën einde aan brood te komen moesten bak kerijen bezet worden. De noodige wapens moesten door de leiders in beslag worden ge nomen en naar de „alarmsammelplatz" wor den gebracht. Ook in het gouwbureau der nazi's te Ber lijn zijn alarmbevelen gevonden, bestemd voor den eersten verkiezingsdag. Een rondschrijven van den inspecteur der motorbrigades der nazi's in München geeit de wegen aan en een nauwkeurig uitgewerkte regeling ten diensten der auto's en motorrij ders der S. A.-troepen in Noord- en Midden- Duitschland tot München. Dit plan treedt in werking als het wachtwoord wordt meege deeld. Dit is „Grossmutter gestorben. Max." Na afkondiging van dit moeten alle oorlogs bevelen ert alarmvoorschriften in werking treden. Al deze voorbereidingen zijn voorbereidin gen voor een burgeroorlog, welke niet goed gepraat kunnen worden, dat zij dienen ter bestrijding van communistische onlusten. Dit is een spelen met vuur, dat de Pruisische re geering niet langer kan dulden. Verklaringen onder eede betreffende de legaliteit der nat.- soc. beweging kan de Pruisische overheid slechts dan respecteeren als de practijk der nazi's met den eed der leiders in overeen stemming is. De Pruisische regeering is niet van plan om ziender oogen de uitrusting van een leger toe te laten, waardoor niet alleen de staats- autoriteit zou worden verzwakt, maar ook een element van voortdurende onrust zou zijn. Uit Koningsbergen wordt gemeld, dat de zetel van de gouwleiding der nat.-soc. partij aldaar gistermorgen door de politie werd be zet, terwijl de telefoonverbindingen geblok keerd waren, zoodat er geen mogelijkheid be stond de leiding der partij telefonisch te be reiken. Door de politie werd er op gewezen, dat men hier niet te doen had met een plaat selijke actie, doch met een van hooger hand uitgevaardigden maatregel. Ook in Frankfort a, d. M. had de politie een uitgebreide hu -zoeking in het districts bureau der nat.-soc. partij gedaan. Nadere mededeelingen werden van de zijde der poli tie niet verstrekt, doch ook hier werd gehan deld in opdracht van het Pruisische ministe rie van binnenlandsche zaken. Wolff-telegrammen melden dat ook in Keulen, Aken, Dusseldorf en Hamburg he denmorgen huiszoekingen in de bureaux der nat.-soc. partij zijn gedaan. o Het spreekt vanzelf, dat de Nazi's niet rus tig zijn gebleven, toen deze huiszoekingen plaats vonden. Onmiddellijk heeft Hitier een verklaring afgelegd, waarin hij de Nazi's ver dedigden. O.m. herinnerde Hitier aan de vol gende bepalingen: 1. De N.S.D.A.P. heeft nog bij iedere verkiezing tot nu toe op den dag der verkie zing, althans reeds den nacht tevoren haar S. A.-mannen en vertrouwenslieden gecon centreerd, omdat dezen de geheele verkiezings werkzaamheid in den nacht op den verkie zingsdag en op den verkiezingsdag zelve moe ten uitvoeren. 2. De nat.-soc. partijleiding heeft evenwel ook in het bizonder daarom de S. A.- en S. S.- mannen op alle verkiezingsdagen bijeenge roepen om bij de toegespitste „het-campagne" van haar tegenstanders het weerlooze af slachten van individueele zich op straat be vindende S. A.- en S. S.-mannen door de ge- nooten van de partij des heeren Severing, van de Rijksbanier, het ijzeren front en ook van het haar in wezen verwante communisme te verhinderen. Door deze partijen zijn in de afgeloopen weken 40 mijner kameraden, die hun afzonderlijk en ongewapend in handen vielen, gedood. Duizenden werden gewond. Deze maatregel van de bijeenhouding onzer S. A.-mannen te hunner bescherming tegen het roode „onmenschdom" was des te noodi- ger, aldus vervolgt Hitier, daar het de nolitie van minister Severing niet gelukt is, ook slechts een fractie van deze misdaad op te helderen of zelfs de dader te arresteeren. Zoo ging Hitier nog een tijd door, maar hoe hij ook „verklaard" heeft, hoe zijn partij zich ook verdedigd heeft en verder"-en zal, de strijd zal voortduren en alles v er op. dat de nazi's den strijd niet zullen tpgeven. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN, De Wapenstilstandsvoor waarden in het Verre Oosten, De bizondere V.B.-commissie voor het Japansch—Chineesche conflict heeft gister gedurende eenige uren de wapen stilstandsvoorwaarden besproken, welke te Sjanghai zijn uitgewerkt door de ver tegenwoordigers der regeeringen van Japan en China met medewerking van de gezanten van Engeland en de er. Staten. Volgens deze voorwaarden zul len de Chineesche troepen tot de defini tieve regeling in hun stellingen blijven terwijl de Japansche troepen geleidelijk aan uit het internationale concessiege bied zullen worden geretireerd. Boven dien zal een gemengde commissie, be staande uit neutrale leden, de troepen bewegingen controleeren. Woensdag heeft de Japansche regee ring nog geëischt dat deze commissie den geheelen toestand in het te eva- cuëeren gebied zou controleeren. Deze eisch werd evenwel door China verwor pen, aangezien het een zuiver politieke eisch is. De Japansche vertegenwoordi ger deelde de commissie mede, dat thans nieuwe onderhandelingen te Sjanghai worden gevoerd betreffende den defini tieven wapenstilstand. Bizonderheden nopens de onderhandelingen mocht hij evenwel niet mededeelen. Uit de verklaring van den Chiueeschen vertegenwoordiger bleek, dat nog ver gaande tegenstellingen bij de wapenstil standsonderhandelingen bestaan, aange zien Japan s politieke voorwaarden, in het bijzonder de opheffing van den boy cot heeft geëischt terwijl de Chineesche regeering de onderhandelingen tracht te beperken tot kwesties van zuiver mili tairen aard. De Commissie stelde zich op het standpunt dat de Japansche eischen als politieke voor waarden moeten worden beschouwd. De commissie heeft tot taak de wapenstilstands onderhandelingen te controleeren, doch niet direct bij de besprekingen in te grijpen. De commissie zal voorloopig niet bijeenkomen, tenzij een bericht van de V.B.-commissie te Sjanghai een direct bijeenkomen noodzakelijk zou maken. De toestand aan de Ooste lijke grenzen. Volgens mededeelingen uit gezaghebbende bron zijn de berichten betreffende conflicten aan de Siberische grenzen tusschen Sowjet- Russische grensposten en Japansche troepen detachementen onjuist. Ook het bericht, vol gens hetwelk een Japansch vliegtuig boven Russisch grondgebied door Russische vliege niers tot dalen zou zijn gedwongen is niet in overeenstemming met de waarheid. Tusschen Russische grenswachten en Ja pansche troepen heeft geen enkel incident plaats gehad, terwijl nergens kon worden geconstateerd, dat Japansche troepen de Russische grenzen genaderd zijn. Evenmin hebben Japansche vliegtuigen boven Rus sisch grondgebied gevlogen. Geheime zitting V, B, com missie inzake Mantsjoerijsche kwestie. De bizondere Volkenbondscommissie heeft in afwijking van het oorspronkelijke plan gisteravond toch nog een geheime zitting gehouden met uitsl iting van de vertegen woordigers van Japan en China. Besproken werd de vraag in hoeverre het Mantsjoerij sche probleem thans opnieuw in de loopende geschillenregeling moet worden betrokken. Bij de commissie was een memorandum inge diend door den Chineeschen vertegenwoordi ger, die eischte dat de Lyttoncommissie na drukkelijk opdracht zal krijgen rapport uit te brengen over den toestand in Mantsjoerije. De Commissie was met de Engelschen van meening dat een bizondere opdracht voor de Lyttoncommissie niet noodzakelijk is daar de der Lyttoncommissie reeds verstrekte op dracht, zoomede de V.B. resolutie van 4 Maart reeds voorziet in een regeling van alle JapanschChineesche geschillen. De Commissie zal voorloopig niet bijeenkomen. President Hymans zal worden overgelaten de V.B. commissie te zijner tijd bijeen te roe pen. De opstandige beweging in Mantsjoerije. Eenige duizenden Chineesche soldaten hebben gisteren de stad Petoena die ongeveer 160 K.M. ten Zuidwesten van Charbin ligt, bestormd. Zij hebben het aanwezige geschut in beslag genomen en hebben in de straten der stad loopgraven aangelegd. Ook Moek- den zelf wordt door deze troepen die zich verzetten tegen de nieuwe van Japan afhan kelijke republikeinsche regeering en die in de Japansche berichten ook weer als „bandie tenbenden" worden aangeduid, bedreigd Reeds hebben zij een groot aantal plaatsen in de nabijheid van Moekden bezet, waar zij de vlag van de Mantsjoerijsche republiek hebben neergehaald en de ambtenaren heb ben af gezet of gevangen genomen. Gene raal Tsa i Ting Kai die tot nog toe belast was met het opperbevel over de Chineesche troepen te Shanghai zou in Mantsjoerije zijn aangekomen om te trachten de ongeregelde Chineesche troepen te organiseeren. In ver scheidene plaatsen zijn Chineesche rechters en ambtenaren afgetreden met de motivee ring, dat zij niet onder de nieuwe Mantsjoe rijsche regeering wenschen te werken. DE DIEFSTAL IN DE DOM VAN SALZBURG. Uit den Dom van Salzburg zijn een aantal kostbaarheden ontvreemd. Zooals wij reeds vermeldden is er in verband met dezen dief stal gearresteerd de handelaar in antiquiteiten Brettschneider te München. In diens woning werden de aanwijzingen gevonden, dat een drietal der gestolen voor werpen tegen een hoogen prijs waren ver kocht aan een Amsterdammer, Een van deze voorwerpen is een emaille-kunstwerk. bekend onder den naam Eucharistische duif". Naar aanleiding van deze ontdekking zijn twee politieambtenaren uit Salzburg te Am sterdam aangekomen om in samenwerking met de Centrale Recherche de verkochte voor werpen op te sporen. De taak was nogal gemakkelijk, omdat men den naam van den kooper wist, een te goeder naam en faam bekend Amsterdammer. Toen dan ook de beide politieambtenaren met een inspecteur van de Centrale Recherche zich aan de woning van den kooper vervoegden, erkende deze dadelijk de gezochte voorwer pen in zijn bezit te hebben en ze te München te hebben gekocht. Hem was niet bekend, dat deze 3 kunst voorwerpen van diefstal afkomstig waren. De „Duif" en de beide andere voorwerpen zijn door de politieambtenaren onder zekere voorwaarden meegenomen en zijn weer naar Salzburg overgebracht. thans VOOR EUROPEESCHE SAMEN WERKING. Te Brussel is gister een conferentie ge houden tusschen vertegenwoordigers van de Je Haarlem gevestigde vereeniging „De Ver- eenigde Staten van Europa", de Action Européenne te Brussel en de Zwitsersche Union Jeune Europe. De eerstgenoemde organisatie was ver tegenwoordigd door de heeren Taco Mulder mr. H. J. Schulz van Haagen, de Belgi sche organisatie door den heer George Gé- rard en de Zwits.. rsche door den heer Jean Müller, uit Genève. De drie genoemde organisaties hebben besloten tot een fusie om te komen tot een in ternationale organisatie, die zich de ver breiding en de propaganda voor de Ver- eenigde Staten van Europa ten doel stelt. DE AANSLAG OP VON TWARDOWSKI. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de Poolsche gezant te Moskou, Patek, gister ontvangen is door den plaatsvcrvan- genden volkscommissaris van buitenlandsche zaken betreffende den aanslag op von Twar- dowski. Patek verzocht namens zijn regee ring nauwkeurige bijzonderheden over de in het rapport genoemde personen van Poolsche nationaliteit, die naar de meening der Sowjet- overheid betrokken zouden zijn bij den aan slag. Patek verklaardê, dat de Poolsche re giering er ten zeerste prijs op stelde een on derzoek in te stellen, teneinde vast te stellen, of de in het Russische rapport genoemde Polen inderdaad betrokken zijn geweest bij den aanslag. Over een nota, die te Warschau in verband met den aanslag op v. Twardowski zou zijn overhandigd, is hier in officieele kringen niets bekend. DE FRANSCHE REGEERING IN DE MINDERHEID. In de Fransche Kamer kwamen Donder* dag de pensioenvoorstellen in behandeling. De door de inkerzijde geëischte afscheiding van het eerste artikel werd door den minis ter van Financiën, Flandin in een langdurige uiteenzetting bestreden. De minister consta teerde o.m. dat de ambtenarenpensioenen van 300 millioen franken in 1914 tot 4216 mil- lioen in het jaar 1931 zijn toegenomen. Bij de stemming bleef de regeering met 313 tegen 235 stemmen opnieuw in de min derheid. Flandin heeft evenwel niet de ver trouwenskwestie gesteld. HET ONDERZOEK NAAR LINDBERGH'S BABY. Het onderzoek naar de ontvoering van Lindbergh's baby schijnt zich van de staat New Jersey meer en meer te verplaatsen naar New England. Te Bridgeport in dezen staat waren Maandag twee mannen, een vrouw en een kind gesignaleerd, die zich naar Waterbury hadden begeven. Tegen deze personen is verdenking opgevat en een uit voerig onderzoek is te Waterbury ingesteld, tot nog toe zonder succes. Een andere aan wijzing heeft de politie gekregen, van een zekere mevr. C. L. Lightfoot uit Franklin- park uit New Yersey, die mededeelde dat zij uit haar garage een beitel mist die dezelfde schijnt te zijn waarmede het venster in de villa van de Lindberghs is geopend. Onge veer tezelfder tijd zijn twee van haar bedien den verdwenen. De politie legt verband tus schen deze verdwijning en de ontvoering, doch heeft geen beitel gevonden. Zoodat de identiteit van den verdwenen beitel van me vrouw Lightfoot niet kon worden vastge steld. DE POLITIEKE STRIJD IN DUITSCHLAND. Godsvrede tijdens de Paasch* dagen. Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: In den tijd van Palmzondag tot Witte Zon dag des middags 2 uur mogen geen openbare politieke vergaderingen en geen politieke ver gaderingen en optochten in de open lucht plaats hebben. Voor dezelfde periode is iedere soort openbare verspreiding van plakaten, pamfletten en vlugschriften met politieken in houd verboden. De Rijksregeering is niet bereid de in de afgeloopen weken waargenomen matelooze ophitsing door middel van vlugschriften wel* ke aan de huizen werden afgegeven, nog ver* der te dulden. Volgens de tot nu toe geldende voorschriften der verordening tot bestrijding van politieke excessen d.d. 28 Maart 1931 moesten slechts die vlugschriften van poli- tieken inhoud welke langs of op den openba ren weg zouden worden verspreid tevoren door de politie worden gecontroleerd. Thans wordt dit voorschrift uitgebeid met de bepa ling dat alle plakkaten of pamfletten yan politieken inhoud te voren aan de politie autoriteiten moeten worden voorgelegd. -

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1