DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. te Brand in de opera Koningsbergen. DjageÜiksch OvecücfU !B.uite*itand tBiwientand Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rrbat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Ko. 7C Directeur: C. KRAK. DO\DERD%« 24 HAAKT l»32 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 134e laargang. Uit nammer bestaat uit drie bladsn. Zij, die zich met 1 April a.s. voor min stens 3 maanden op dit blad abonneeren. ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. SPANNING TUSSCHEN ENGELAND EN IERLAND. o De eed van trouw aan den koning en de betalingen der grond rechten. o Verklaring van minister Thomas. o De Engelsche regeering is er vast van «Vertuigd, dat ze moeilijkheden met de Va lera, die zoo ongeveer alleenheerscher in Ier land is, zal krijgen. Dat grondt de Engel sche regeering niet alleen op vermoedens, maar ook op feiten. De Engelsche minister van dominions, Thomas, heeft n.1. van den lerschen hoogen commissaris te Londen een telegram ontvangen, welks inhoud niet be paald prettig is voor Engeland. In dat tele gram deelde deze hooge commissaris o.m. mede, dat de Valera den eed van trouw aan den koning wenscht af te schaffen. Verder zal Ierland niet meer de jaarlijksche afbeta ling van 3 millioen pond sterling doen, die zij aan Engeland verschuldigd is. Engeland heeft n.1. indertijd een groote som aan Ier land geleend, om het mogelijk te maken, dat de Iersche pachters hun grond van de En gelsche landeigenaren overnamen. Thans is Ierland nog 76 millioen pond aan Engeland schuldig. Nu mag het geld ook in Engeland een be langrijke röl spelen, de afschaffing van den eed aan den koning is voor het land van veel grooter belang. Er is dan ook een speciale kabinetszitting geweest en naar aanleiding daarvan heeft minister Thomas aan den hoo gen commissaris van Ierland verzocht mede te deelen, welke politiek de Iersche Vrijstaat zal voeren wat betreft den eed van trouw. Dulanty antwoordde, dat de Vrijstaat van meening is dat de eed van trouw niet ver plicht is krachtens het verdrag, dat de Vrij staat het volstrekte recht heeft de constitutie te wijzigen wanneer het Iersche volk dit wenscht en dat alles wat betrekking op haar heeft tot het gebied behoort van de binnen- landsche souvereiniteit en een zaak is die zuiver en alleen Zuid-Ierland aanbelangt. Buiten en behalve deze wettige constitutio nele overwegingen is er een afdoende over weging om een beslissing der Zuid-Iersche regeering definitief en onherroepelijk te ma ken. nl dat het volk zijn wil ondubbelzinnig heeft uitgesproken bij de jongste verkiezin gen, waarbij afschaffing van den eed van trouw voor de kiezers een primordiale quaestie was. Dulanty zeide verder, dat het Iersche volk- den eed van trouw als een ondragelijken last beschouwde, doch dat de nieuwe Zuid- Iersche regeering vriendschappelijke betrek kingen met Groot-Britannië wilde onderhou den o Ook in het Engelsche Lagerhuis was men nieuwsgierig, wat de regeering met de Ier sche kwestie zou doen. Thomas heeft daar gister uitvoerig geantwoord op een hem gestelde vraag, ook wat de jaarlijksche betalingen van de grondrechten betreft Wanneer Ierland in gebreke zou blij ven te betalen, zou dit een duidelijke schen ding zijn van de overeenkomst, die wettig en als eerezaak den lerschen Vrijstaat bindt, wie er ook aan het bewind mocht zijn, ge heel zooals een verdrag het eene land ver plichtingen oplegt tegenover een ander land Thomas verklaarde, dat de zaak ernstig was en dat de beste wijze om ze te behande len was niet het houden van een debat in het Lagerhuis. Ik ben niet voornemens, zeide Thomas, zooals het Hbld. het zegt, in bij zonderheden te treden, de annuïteiten vor men tusschen de beide volken een regeling, welke totnogtoe op eerlijke wijze is nageko men, en het ligt in onze bedoeling, dat aan deze overeenkomst de hand wordt gehouden. Na de vei klaring van Thomas betitelde het linksche Lagerhuislid Buchanan deze on der luid protest der ministers als een oor logsverklaring wegens drie millioen pond sterling. Het linksuhe lid Maxton vroeg, of het Iersche volk op een oogenblik dat de re geeringen in bijna alle landen der wereld met herziening der verdragen en verminde^ ring der schulden bezig is, niet even goed behandeld diende te worden als een vreemde Stdclt Thomas gaf ten antwoord dat de overeen komst slechts met goedvinden van beide kan ten kan worden veranderd. De verklaring van Thomas is naar ver luidt vooraf in een kabinetszitting overwo gen. De minister werd verder in verband met deze zaak door den koning in audiëntie ont vangen. Reuter meldt uit Londen dat in Ierland de ontwikkeling van den toestand met groote spanning wordt tegemoet gezien. De Valera en de leden van zün kabinet hielden gisteren een zitting. Ook Cosgrave, de vroegere pre sident van den lerschen Vrijstaat, hield met zijn vroegere ministers een samenkomst. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Geen conferentie te Sjanghai. De voorgenomen bemiddelingsconferentie te Sjanghai loopt gevaar niet tot stand te komen. De Japansche officieren voelen zich door de weigering van de Chineesche mili taire vertegenwoordigers om deel te nemen aan de conferentie, beleedigd, ofschoon de Chineesche regeering zich bereid heeft ver klaard tot het zenden van vertegenwoordi gers. De mogelijkheid bestaat dus, dat de Japanners zich volkomen van de onderhan delingen zullen terugtrekken. DERTIENDE JAARDAG VAN DE STICHTING VAN DE FASCISTISCHE STRIJDBONDEN. Naar aanleiding van de dertiende jaardag van de stichting van den eersten fascistischen strijdhond te Milaan in 1919 vlagden giste ren alle steden in Italië. In Rome hielden de fascistische bonden voor den Duce voor het palazzo Venezia een stormachtige betooging Mussolini kwam op het balkon en richtte eenige woorden tot de menigte. De winter, zoo zeide hij o.a., is voorbij en daarmede de moei lijkste tijd voor allen. In den volgenden win ter zal er meer werk en meer ondersteuning zijn. De leuze is thans: Doorzetten tot de overwinning, d.w.z. Ut het fascistische Italië zijn hoogste kracht heeft bereikt. DE MEXICAANSCHE TREINROOVERS WORDEN DOODGESCHOTEN. Minister van Oorlog Calles heeft bevolen dat de tien roovers, die Zondag den inter nationalen sneltrein bij Mariscala (staat Guanajuato) hebben doen ontsporen, moeten worden doodgeschoten. De roovers waren ge vangen genomen na een vrij langdurig vuur gevecht met de militaire treinbewakers. OPROER VAN MELAATSCHEN. In het ziekenhuis voor melaatschen van Fontilles bij Denia op den kaap de la Nao aan den Midden-Oostkust van Spanje is het tot een oproer onder de melaatschen geko men. De zieken overmeesterden de nonnen, die de leiding van het ziekenhuis hebben, en ontvluchtten. Alle menschen, die zij tegen kwamen, vielen zij om den hals en kusten hen. Eerst na veel moeite gelukte het de vluchtelingen weer gevangen te nemen. NIEUWE ONLUSTEN IN SPANJE. Als protest tegen het besluit der regeering den aanleg van den spoorweg Zamora Coruna, waardoor duizenden arbeiders werk werd verschaft, te staken, is in alle groote plaatsen in de provincie Galicie de alge meen? staking geproclameerd. De stemming cfer bevolking, welke zich solidair heeft verklaard met de werklieden, is zeer opgewonden. Het is reeds tot talrijke botsingen met de politie gekomen, waarbij 13 personen ernstig werden gewond. Talrijke ge meentelijke en provinciale autoriteiten hebben hun functies neergelegd. In de provincie Toledo hebben syndicalis ten eenige groote landgoederen in brand ge stoken. In de provincie Jaen werd de alge- meene staking afgekondigd. In verschillende dorpen is het tot botsingen gekomen tusschen landarbeiders en grondbezitters, waarbij ver scheidene personen werden gewond. De poli tie heeft een van de Portugeesche grens ko mend wapentransport, dat voor Spaansche communisten bestemd was, in beslag geno men. EEN BLOEDWRAAK. In sommige streken in de Ver. Staten kent men zoo goed als op Sir'lic of Corsica of als eertijds in de Verona de bloedwraak. Tot die Amerikaansche streken behooren ook oorden in den staat Montana en als bijzon der bloedig geldt de vete die er nu al 112 jaqr 'ang bestaat te Ava in den staat Mon tana tusschen de families Fleetwood en Alsup. Dezer dagen werd een Fleetwood in die plaats neergeschoten door een Alsup, zegt de N. R. Crt. Dat was in die 112 jaar tijd reeds het 301ste slachtoffer. Het eigen aardige van deze familievete is, dat niemand zich meer weet te herinneren, waarover de kwestie eigenlijk is aangekomen. Thans ver genoegen de beide geslachten te Ava, zich maar met over en weer wraak te nemen voor de laatste schendige daad van de tegenpartij. Het is met die dingen als met de oude vraag, wat er eerder geweest was, de kip of het ei. Veine hebben deze Alsups en F eetwoods overigens niet. Er zou zoo'n mooi tooneelstuk te schrijven zijn geweest over het een of ander hoogtepunt in den twist, maar Shakes- peare was al dood toen het begoa- Het publiek verlaat rustig de zaal. Tijdens een premiere van de „Drie muske tiersis Woensdagavond brand uitgebroken in het operagebouw te Koningsbergen. De toeschouwersruimte was goed bezet. Het pu bliek bleef zeer rustig toen de directeur mede deelde, dat brand was uitgebroken. Terwiji het gebouw in alle orde ontruimd werd en het ijzeren scherm werd neergelaten, sloegen de vlammen uit het dak van het tooneel. De brandweer was spoedig ter plaatse en ving tegen tien uren het blusschingswerk aan. De brand, welke ontstaan is door kortslui ting van een schijnwerper, werd ontdekt tij dens den trommeldans welke kort voor de pauze werd uitgevoerd. Het tooneel was vol komen rookvrij en slechts in de naastgelegen ruimten werd een brandreuk waargenomen. De musici moesten door de toeschouwers ruimte het theater verlaten, waarbij zij hun garderobe moesten achterlaten. Ook de artis- ten en het technische personeel konden zich in veiligheid brengen. Bij de blusschingswerkzaamheden heeft evenwel een ongeval plaats gehad. Van het dak van een zijgebouw viel een brandwacht die naar het scnijnt door de rook was ver suft, waarbij hij ernstig gewond op het dok van een voorgebouw terecht kwam. De blus- schingswerken hebben plaats met rookmas- kers. De politie handhaaft een krachtige af zetting. Tegen half elf sloegen nog steeds de vlammen uit het dak. De rookontwikkeling is zeer hevig. Het geheele theater dat op het groote pa radeplein is gelegen, wordt door een ontzag lijke menschenmenigte omringd. Alle bezoekers konden hun in de garderobe gedeponeerde kleedingstukken terug vinden. De brand toevallig ontdekt. De brand was ontdekt door een journalist, die toevallig over het plein voor den schouw burg liep en die daarop het theater binnen liep om de employés te waarschuwen. Het pu bliek begaf zich zea. rustig naar de gardero bes, niemand drong, verscheidenen maakten zelfs geen aanstalten het gebouw te verlaten, in de meening, dat de voorstelling nog wei zou worden hervat. Intusschen verspreidde zich echter in de nevenvertrekken 'n doordrin gende rooklucht en toen een tooneelknecht de deur naar het tooneel opende drong ook rook in de garderobe. Deze tooneelknecht deelde mede, dat kortsluiting was ontstaan aan een schijnwerper en stelde het gebeurde als vol komen ongevaarlijk voor. Het publiek verliet slechts dralend het theater. Alleen van de hoogere rangen af kon men eenige personen opgewonden de trappen zien afstormen en zonder hoed of jas de straat oprennen. De meesten gingen echter weer terug om hun kleedingstukken te halen. Het orkest moes', daar onmiddellijk het ijzeren scherm neerge laten was door de toeschouwersruimte vluch ten; de instrumenten werden kalm meegeno men. Ook de artiesten en het technische per soneel konden ongedeerd, de meesten met me deneming van hun kleeding, den schouwburg verlaten. De intusschen verschenen brandweer greep onmiddellijk met talrijke stralen water in Een ontzaggelijke menschenmenigte vulde het plein en de Schupo had alle moeite om vrij baan te houden. Dichte rookwolken en vlam men stegen boven het dak uit. De brand in het operagebouw was gister avond tegen 11 uur reeds grootendeels ge- b'uscht: Niet lang daarna konden reeds eeni ge brandweerwagens inrukken. De brand- en waterschade schijnt vrij aanzienlijk te zijn. De toeschouwersruimte is niet beschadigd. Ook de garderobes en repetitielokalen schij nen slechts weinig te hebben geleden. Verhaal van een ooggetuige. Een ooggetuige verhaalt over de brand het volgende: Kort voor de groote pauze bij den trom meldans (De drie Musketiers werd opge veerd) verscheen op het tooneel een tooneel knecht, die eerst een weinig opgewonden heen en weer liep en het ballet op de hoogte bracht. Het ballet hield zich echter heel kalm. Wien het stuk niet kende, had den in druk, dat het hier een komisch intermezzo be trof. Plotseling verzocht een employé echter den kapelmeester de muziek te staken, het geen onmiddellijk geschiedde. Vervolgens werd het publiek verzocht heel rustig het ge bouw te verlaten, daar een klein brandje was uitgebroken. Het publiek gedroeg zich voor beeldig. Wel begonnen eenige vrouwen te gillen, maar overal klonken onmiddellijk kal meerende woorden en aanmaningen om zon der haast te vertrekken. Hetgeen wel zeer bij droeg tot de kalme houding van het publiek, was het feit, dat er op het tooneel geen rook te zien was, noch vlammen. Men had alge meen den indruk, dat het een kleinigheid was, terwijl toch in werkelijkheid op dat oogenblik de vlammen reeds uit het dak sloe gen. Er wordt onmiddellijk weer ge speeld. De brandweer deelt over de brand in het operagebouw mede, dat in de garderoberuim ten waardevolle stukken zijn verbrand. De tooneelruimte is niet beschadigd, zoodat het bedrijf zonder onderbreking reeds Donder dag weer hervat kan worden Te middernacht was het vuur volkomen gebluscht. DE HAMBURGSCHE GEMEENTE RAAD ONTBONDEN. Kort na middernacht is het voorstel van de nationaal socialisten tot ontbinding van den gemeenteraad van Hamburg in stem ming gekomen. Het werd door alle 149 aan wezige raadsleden aangenomen. Een ander nat. soc. voorstel tot vaststelling van de ver kiezingen op 10 Mei kon niet in stemming worden gebracht, daar de soc. dem. en de mocraten kort voor de stemming over dit voorstel de zaal hadden verlaten, waardoor geen meerderheid van 2/3 meer bereikt kon worden. De verkiezingen voor den gemeente raad zullen volgens den grondwet door den senaat worden vastgesteld en waarschijnlijk op 24 April plaats vinden. HET INTERNATIONALE POOLJAAR. Het Russische Poolinstituut te Leningrad organiseert een wetenschappelijke expeditie naar de centrale poolstreken. Deze expeditie zal een der belangrijkste worden van het in ternationale pooljaar. De ijsbreker „Krassin" zal aan de expeditie deelnemen, terwijl tevens twee vliegtuigen zullen worden meegenomen, een met drie" motoren en een minder groot, voor het uitvoeren van verkenningsvluchten Men stelt zich voor op het ijs te overwin teren. De „Krassin" zal zoo ver mogelijk naar het Noorden in het ijs doordringen, waarschijnlijk tot 85 graden NB. De equi page van de „Krassin" zal bestaan uit de vorige deelnemers aan poolexpedities, terwijl de wetenschappelijke leden ook al hebben deelgenomen aan onlangs gehouden expedi ties. NATIONAAL SOCIALISTISCHE BLADEN VERBODEN. De Nationaal socialistische „Schlesische Tageszeitung" is voor den duur van vijf da gen. het nationaal socialistische weekblad „Schlesische Beobachter" en „Deutsche Oost front" voor 14 dagen verboden wegens belee- diging der Pruisische politie. Hierdoor is bijna de helft der Nationaal socialistische bladen in Duitschland tijdelijk verboden. Hitier protesteert tegen het ver bieden zijner bladen. Hitier heeft telegrafisch geprotesteerd bij den Rijksminister van Binnenlandsche Za ken, Groener, over het feit dat in de laatste dagen 25 nationaal socialistische dagbladen voor den duur van vijf dagen zijn verboden MIJNONGELUK IN DUITSCHLAND. Twee dooden. In de mijn „Louise" van de Eintracht- Braunkohlenwerke te Liehenwerda is gister een kolentrein-loccmotief, tengevolge van een verschuiving van den spoordijk in het stilge- legde gedeelte gestort van den openlucht mijn. De machinist en de stoker kwamen on der de vernielde locomotief in het grond water van de mijn terecht. Slechts met be hulp van laschapparaten konden zij uit hun benarde positie worden bevrijd. Beiden zijn, na te zijn overgebracht naar het ziekenhuis, aan de bekomen verwondingen en inwendige kneuzingen, overleden. De dijkverschuiving is veroorzaakt door het wisselende dooi- en vriesweer van de laatste dagen. HET EINDE VAN DE CRISIS. Is deze in zicht? Capital gelooft, naar de N. R. Crt. ver neemt, dat de crisis het laatste stadium be reikt heeft. Het evenwicht tusschen produc tie en verbruik is ten deele hersteld. De metaalproductie is nu beneden zelfs een on gewoon ingekrompen verbruik gedaald. Dit kan voortaan enkel stijgen, zoodat de voorra den hun maximum bereikt hebben. En buiten dien is, volgens het blad, de herleving al van beteekenis voor de aardnoten, cacao, vlas en hennep. Rest nog de muntcrisis. De schrijver be roept zich op de beteekenis der stijging van het pond en verwacht als gevolg daarvan gouduitvoer van Parijs naar Londen. De toestand der wereld schijnt hem der halve aan de beterhand. Men heeft nu nog s'echts een verzachting van den politieken strijd van noode. Deze zou zonder twijfel voortspruiten uit een volledige overeenstem ming tusschen Frankrijk en Engeland Ook in deze richting schijnen sinds een maand belangrijke vorderingen gemaakt te zijn. NA DE „BOATRACE". De N R.Crt. meldt: Zooals de Nederlandsche studenten wel eens op Hemelvaartsdag Amsterdam op stel ten zetten, nadat zij genoten hebben van veel frissche lucht en nog veel meer emotie bij de roeiwedstrijden op het Noordzeeka naal, doen het de Engelsche studenten Lon den na den grooten wedstrijd OxfordCam- bridge. Zaterdag is de race erg spannend ge weest en de daa op gevolgde „ontspanning" was dan ook groot Gevolg: Maandag ston den voor den politierechter in Marlborough- street te Londen vierentwintig jonge mannen terecht, beklaagd van dronkenschap, orde verstoring, belemmering van de taak van cJe politie, beleediging van ambtenaren in func tie enz. Maar, zegt een van de Londensche avondbladen, er schijnt een samenzwering te bestaan om niet te onthullen, waarom zoo veel jongelieden bekennen moesten Zaterdag nacht allerlei betreurenswaardige uitspattin gen begaan te hebben. De roeiwedstrijd werd niet genoemd. Eens geschiedde het bijna, doch mr. Mead, de politierechter kuchte en de beklaagde zag er van af zich te verdecrr- gen. Het geval, waarin het hof nog het meest de feiten in hun ware „kleur" zag, was toen een jongeman met „donkerblauwe" wallen on der de oogen, en eer „lichtblauwe das" om den hals in het beklaagdenbankje verscheen. Een agent verkiaarde, "dat hij danste en hos te in de menigte en de menschen opzij schoof. Rechter .tead vroeg niet waarom. Het eenige wat hij ^eide, was: „Tien shil lings". Ook vroeg niemand waarom een welge kleed heer van middelbaren leeftijd door een agent had moeten worden betrapt op een po ging om het beeld van Eros op het Piccadilly Circus te beklimmen. Het eenige wat de rech ter zeide was: „Veertig shillings!" Mijnheer Mead was ook niet verbaasd toen iemand met een excuus kwam, dat niets met de bootrace te maken had, iemand n.1 die zoo uitgelaten was geweest omdat Enge land van Schotland had gewonnen. Het eeni ge wat hij zeide was: „Vijf shillings!" Een keer maar was mijnheer Mead ver baasd, en wel toen een klein vriendelijk oud heertje met een kaal hoofd de beklaagden bank instapte, om zich te verantwoorden voor een opstopping van het verkeer. „Om vijf minuten over half twee, Zondag ochtend", zei een agent in den typischen po- litiestijl, „heb ik beklaagde gezien in Regent- «'reet. Hij speelde op een cornet en had daar mee een menigte van ongeveer honderd men- s:hen cm zich heen vczameM, aldus een op stopping van het verkeer veroorzakende". Mr. Mead: „Wat? Om half twee 's nachts. Speelde hij dan zoo goed?" Getuige: „Neen, dat kan ik niet bepaald zeggen, mijnheer". Beklaagde: „Een heer had mij gevraagd een solo voor hem te spelen en dat had ik ge daan". Mr. Mead: „Vijf shillings". Daarop verschenen twee jongelieden, die gearmd met zes anderen waren „betrapt" in Coventrystreet, waar zij in beschonken staat de menschen op zij duwden en tusschen het verkeer op den rijweg doorschoten. Ook nu weer toonde de rechter niet de minste belang stelling voor de oorzaak van de opwin ding dezer jongelieden. Zijn eenige commen taar was: „Veertig shillings, elk". Zelfs het feit, dat een jongmensch met alle geweld na sluitingstijd een café had willen binnengaan, lokte geen ander commentaar uit, dan het eentonige: „Veertig shillings". Zoo ging het door tot er twee beklaagden verschenen, die niet beschonken waren ge weest en ontkenden zich aan eenigerlei over treding te hebben schuldig gemaakt. Na hoor en wederhoor, ontsloeg de rechter Deide van rechtsvervolging met de opmerking, dat hij het de politie niet kwalijk nam, dat zij in de verwarring van het relletje een paar verkeer den had ingerekend. Misschien, zoo besluit het Londensche blad, heeft mijnheer Mead toch wel geweten, dat er Zaterdag een bootrace geweest is. Maar niets heeft hem kunnen bewegen dat te zeggen. ONBEWAAKTE OVERWEG. Auto door trein gegrepen. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is op den onbewaakten overweg op den Waterlo- schenweg te Apeldoorn een luxe auto, waar in gezeten was de handelsreiziger F. uit Utrecht, door den passeerenden locaaltrein uit Zwolle, gegrepen en 50 Meter meege sleurd. De wagen werd geheel vernield. De heer F. geraakte zoodanig tusschen de over blijfselen van de auto bekneld, dat hij moest worden uitgezaagd. Met een gebroken lin kerbeen is hij naar het Groote Ziekenhuis al hier overgebracht De trein had niet minder dan anderhalf uur vertraging. Toen hij na een uur arbeids uit zijn hache lijke positie was bevrijd en per ziekenauto naar het ziekenhuis werd vervoerd, zeide hij „daar ga ik nu voor de derde maal". Het is namelijk de derde keer dat hij door een trein werd gegrepen. HEIDEBRAND BIJ EDE. Gistermorgen ontstond op het militaire oefenterrein nabij de „Tra" onder Ede een heidebrand, doordat eenige jongens, die daar kampeerden, in een loopgraaf een vuurtje stookten. Door den sterken Oostenwind liet de brand zich in het begin ernstig aanzien, doch door vlug optreden van de brandweer, bijgestaan door de burgerij en het feit. dat er een breede zandweg door het perceel loopt, werd de brand tot stand gebracht

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1