jlgwda Groote Voorjaarsveemarkt £aatste /kuchten Stad en Omgeving. !Bucgedijhe Stand Sjioct SHELGOEDERENDIENST „Alkmaar-Packet". ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK „Alkmaar-Packet le ALKMAAR, op Woensdag 20 April. Paardenmarkt op Woensdag 27 April a.s. DE KOFFIESMOKKELARIJ IN WESTFALEN. Dagelijks n.m. 12 uur van Alkmaar naar Amsterdam. voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v. h. HERMS. COSTER ZOON HIERVOOR WORDEN OOK GOEDEREN V VAN HUIS AFGEHAALD. Vrijdag 25 Maart. f 7.30 uur, Cinema Americain, hoofdnum mer De privé-secretaresse (rom.), hoofdrol len Renate Muller en Felix Bressart. Toe gang voor personen van eiken leeftijd. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-rheater, hoofdnummer De Luchthavik (realistisch), hoofdrollen Helen Chandler, John Garrick en Gilbert Emmery; toegang voor personen boven 14 jaar. 7.30 uur, Vicioria-Theater, hoofdnummer Liebescommando (operette): hoofdrollen Gustav Frölich en Dolly Haas. Toegang voor personen van eiken leeftijd. 7.30 uur, Bioscoop Harmonie, hoofdnum mer Mijn vrouw de avonturierster (kom.), hoofdrol Kathe von Nagy; toegang voor personen van eiken leeftijd. Zaterdag 26 Maart. 7.30 uur, Cinema Americain: De privé- secretaresse (rom.); voor alle leeftijden. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De luchthavik (realistisch); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Liebescom mando (operette); alle leeftijden. 7.30 uur, Bioscoop Harmonie: Mijn vrouw de avondturierster (kom.); voor eiken leef tijd. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Himp, hamp, hou vast" door kinderkoor „De kleine Stem". wing is tot stand gekomen door den aanne mer J. Pilkens en dat de beschildering is geschied door de fa. Breed. HET EERSTE KIEVITSEI. Het eerste kievietsei werd heden te Bakkum gevonden door den heer P. H. Koelewijn Jr., aldaar, en geleverd aan den heer G. N. Meij- roos, Laat alhier, sinds vele jaren het adres voor kievietseieren. Ongecorrigeerd. I VLIEGDIENST NAAR VLISSINGEN. Naar wij van de zijde der K.L.M. ver nemen, is het vrijwel zeker, dat met ingang van 1 Mei a.s. een luchtverbinding Rotter damHaamstedeVlissingen in exploitatie zal worden genomen. De K.L.M. meent op grond van de het vorig jaar van 4 Juli tot 28 September verkregen resultaten, dat de exploitatie van deze luchtverbinding moge lijk is. Het ligt in de bedoeling dezen dienst tot rn met 31 Augustus voort te zetten. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Duif" is hedenmorgen om 6.37 uit Batavia vertrokken en om 9.31 te Palembang aangekomen. Vandaar vertrok het toestel weer om 10.15 en landde om 15.47 te Medan. Geldboete van R. M. 1000000. De douane-autoriteiten hebben onlangs te Dorsten in Westtfalen een uitgebreide smokkelhandel in koffie ontdekt. Men trachtte 125000 K.G. ongebrande koffie over de grens te brengen, waarbij voor 175000 R. M. invoerrechten ontdoken werd- De koffie ter waarde van ruim R. M. 825000 werd in beslag genomen en verbeurd verklaard, terwijl de betrokkenen de 175000 R.M. ontdoken invoerrechten eveneens moesten betalen, zoodat zij in to taal een bedrag van R. M. 1000000 hadden te storten. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Gistermiddag ongeveer 4.30 uur werd op den onbewaakten overweg nabij Zijdewind de brandstoffenauto van den heer J. Dekker uit 't Waarland, door den trein uit Den Helder, welke om 4.30 uur te Alkmaar moet aanko men, gegrepen en totaal versplinterd. De bestuurder bekwam, wonder boven wonder, nagenoeg geen letsel, doch zijn 7- jarig zoontje, dat in de laadruimte van den auto speelde, werd uit den auto op de loco motief geslingerd. Zijn hoofdje werd dermate verbrijz ld, dat het knaapje in bewusteloozen toestand werd opgenomen en voor zijn leven wordt gevreesd. In den bagagewagen werd het ventje, ver zorgd door twee dokters, die in den trein za ten en naar Alkmaar gebracht. Te Noordscharwoude werd op verzoek van Dr. v. Hilten die mede de le hulp verleende en in den trein zat, het St. Elisabethzieken- huis te Alkmaar telefonisch verzocht, de pa tiënt per ziekenauto van den trein te halen. Door een misverstand reed deze auto naar het station te Broek op Langendijk, waardoor de patiënt, nadat hij per stationsbrancard in het administratiegebouw was ondergebracht (de trein kwam met een half uur vertraging aan) geen ziekenauto te zijner beschikking vond. Te Alkmaar werd het ventje overgegeven aan den geneesheer van het spoorwegperso neel, die maatregelen trof dat het ventje met een inmiddels door Dr. v. Hilten gerequireer- den anderen ziekenauto, naar het St. Elisa- bethziekenhuis werd vervoerd, waar onmid dellijk een geslaagde operatie werd verricht. Naar wij vernamen was de toestand van het ventje, dat bij bewustzijn is en reeds naar zijn ouders heeft gevraagd, hedenmid dag hoopvol. BAR GEOPEND. Ofschoon men dacht, dat de nieuwe buffet juffrouw zich kwam aanmelden bij de nieu we Passage-bar in de Krebbesteeg want er is al weer een bar bijgekomen was dit toch niet het geval. Wel kwamen we daar om eenige inlichtingen in te winnen en zoo kwamen we te weten, dat de eigenaar van de nieuwe bar is de heer Smit, dat de verbou HEROPEN'fSlG SCHOENEN MAGAZIJN. Hedenmiddag wordt in de Langestraat het geheel vernieuwde schoenenmagazijn van den heer A. van Dijk heropend. De winkel, inge richt naar het model van een van de grootste schoenenzaken in de Fifth Avenue te New- York. Het loont dan ook wel de moeite hier eens een kijkje te nemen, want de zaak ziet er van binnen zoowel als van buiten, zeer verzorgd uit. De betimmering, die is uitgevoerd door de fa. Bruin en Blom, is geheel geschied in Slavonisch eikenhout en maakt, dat de win kel een beschaafd en harmonisch aanzien heeft gekregen. Ook de verlichting is zeer ka rakteristiek en zal zeker doelmatig blijken. Een vloer van gemarmerd rubber completeert het geheel. Ook de paskamer, eveneens betimmerd met eikenhout, is praktisch en smaakvol ingericht. Dat men de kleinste détails niet heeft ver geten, blijkt uit de diffuse passchijnwerper, waardoor men de nieuw geschoeide voet aan alle kanten goed kan bezien. Vooral iets voor de dames dus en misschien zelfs ook wel voor „enkele" ijdele heeren, die graag in staat zijn goed te zien in welke schoen hun voet het voordeeligst uitkomt. Bovendien is de zijingang verdwenen, daarvoor in de plaats is er een flinke etaleer- ruimte bijgekomen. Wij kunnen echter de twee teakhouten schijnpilaren op den hoek niet bewonderen en vernamen tot onze niet geringe verba zing, dat deze op last van de schoonheids commissie zijn aangebracht. De winkelier had hier het liefst een gebogen spiegelruit geplaatst, doch kon daarvoor geen toestem ming bekomen. Zooals men weet stond op den hoek voor heen een steenen zuil, die eveneens over eenkomstig de eischen van de schoonheids commissie daar was geplaatst. Dit dateerde nog uit den tijd toen men nog veronderstel de voor de Langestraat het karakter van een patriciërsstraat te kunnen behouden. Wij gelooven, dat het thans wel tot de schoonheidscommissie zal zijn doorge drongen, dat de Langestraat de eerste win kelstraat is van onze stad en zijn dan ook van oordeel, dat men door het opleggen van dergelijke dwingende bepalingen, die uit een oogpunt van bouwkunst nog boven dien onwaar zijn, onze middenstanders noodelooze belemmeringen in den weg legt CONTINGENTEERING VAN PORCELEIN, FIJN OF SANITAIR AARDEWERK EN TEGELS. Bij de Kamer van Koophandel er. Fabrieken voor Hoilar.ds Noorderkwartier," Oudegracht 182, Alkmaar zijn formulieren, alsmede een leidraad voor de invulling daarvan veikrijg- baar gesteld voor de tot het Crisis In- en Uitvoerbureau te richten aanvragen tot het verkrijgen eener invoervergunning van bovenstaande artikelen. KON. GOEDKEURING. Bij koninklijk besluit van 16 Maart 1932, le afd. B., no. 998, werden de statuten van de muziekvereeniging Alcmaria Victrix voor heen Stedelijk Muziekkorps, goedgekeurd. UITSLAG AANBESTEDING. Namens het bestuur der Coöp. Zuivel fabriek „De Verwachting 1 te Wognum werd Donderdagmiddag door architect D. S de Boer te Alkmaar aanbesteed het uitbreiden der fabriek. Ingekomen waren 17 inschrijfbiljetten. Begrooting van den architect was f 7200 Ingeschreven werd als volgt: Gebr. Verweel te Alkmaar 8500; C. Teyen te Alkmaar 8383; J. F. Philips te Haarlem f 8026; J. Moejes te Obdam f 7.975; K. Keetman te Hoorn 7.937, A. Molenaar Zoon 7.728; N. Hoogzaad te Spanbroek 7.427R. Pronk te Zwaagdijk 7.381; A. Kalf te Heerhugowaard 7 381; J. Faus te Nieuwe-Niedorp 7.261; Jor- ritsma Botman te Oosterblokker 7.258. B. Botman te Westerblokker f 7.256; Klijn Koning e.a. te Wognum 7.190; J. Ooms te Koning e.a. te Wognum 7.190; J. Ooms te Avenhorn 7.174; N.V. Matse: Hamstra te De Rijp 6.843 en E. Appel e.a t. Wog num 6.198. De gunning is aangehouden. COMMISSIE VOOR ONTWIKKELING EN ONTSPANNING VOOR WERKLOOZEN. Bovengenoemde commissie gaf Donderdag avond haar derde ontspanningsavond voor de werkloozen in onze gemeente en sloot hiermede het winterseizoen omdat nu alk werkloozen één avond met hunne echtgenoo- ten hebben kunnen profiteeren. De groote zaal van de Haiinonie was bijna geheel bezet en toen na het gebruikelijke ope ningswoord van den voorzitter het doek op ging, zorgde de pittige muziek van „The Cheesetownians" onder leiding van den heer Siem Spruit, dat de vereischte stemming er onmiddellijk inzat. Het is inderdaad een waar genot dit wakkere troepje aan te hooien en onze gemeente bezit in dit gezelschap een band waar wij met recht trotsch op mogen zijn. De gymnastiekverenigingen „Turnlust" en „De Halter" gaven met een paar keurploegen mooie staaltjes van behendigheid en kracht aan hoogbrug en springtafel, die door de zaal ten zeerste werden gewaardeerd. Onze oud-stadgenoot, de heer „Piet Cloeck" veroverde de zaal stormenderhand met zijn vertolking van het levenslied. De prettige voordracht met zeer duidelijke stem en de werkelijk eenige wijze waarop hij zijn liedjes inleidt, is dan ook wel geschikt om de zaal te pakken. Een daverend applaus was dan ook zijn welverdiende belooning. Het meer ernstige gedeelte van het pro gramma werd verzorgd door mevr. Van der VeenWilson en velen zullen met ons heb ben genoten van haar waardige voordracht en zuivere uitspraak. Hoe overtuigend klonk haar „dan zal geen wetenschap moordstelsels leeren, dan wordt de arbeid het Godsideaal". Het was jammer dat het late uur geen ge legenheid gaf deze geschoolde declamatrice tot een tweede nummer over te halen. De meer ernstige muziek werd vertolkt door het muziekgezelschap „Trinitas", onder leiding van den heer J. C. Th. van Engelen. Een vijftal nummers werden op uitmunten de wijze door deze zeer beschaafde musici ten gehoore gebracht en het feillooze samen spel van de, voor het meerendeel, nog zeer jonge medewerkers en medewerksters ver dient zeer zeker een woord van lof. Vermelden wij ten slotte dat in de pauze een kopje chocolade werd rondgediend, waar voor de firma „De Gruyter" en de melkfa briek „Uithoorn'' verantwoordelijk zijn, en dat de heer Soecker voor een smakelijk koek je voor de dames had gezorgd, terwijl de hee ren op een lekkere sigaar door d heeren Geus en Krijns werden getracteerd, dan kunnen wij, met den voorzitter, van een werkelijk zeer geslaagden avond spreken. En tevens kunnen we met hem den heer Köknest hulde brengen voor het vele werk dat hij gedaan heeft,'om deze avonden te kun nen doen slagen! Echter heeft deze organi sator, als'we ons niet vergissen, een wensch: er bestond n.1. voor de werkloozen niet alleen een commissie voor ontspanning, maar ook voor ontwikkeling En wat dit laatste betreft kon de zaak beter marcheeren. De commissie doet haar best, maar ze vraagt de medewer king van de werkloozen zelf. Welnu, werkloozen, denkt eens goed na over deze ontwikkeling en profiteert er van. Tot uw eigen genoegen, tot het genoegen der commissie! Ook den heer De Lange en zijn personeel komt een woord van hartelijken dank toe voor hun medewerkig en de beschikbaarstel ling van de zaal. BEENTJE GEBROKEN. Rietje Bloetjes, een 5-jarig meisje, dat op de Oudegracht woont, is vanmorgen te ha ren huize van de trap gevallen en heeft daar bij, naar ons gemeld werd, een beentje ge broken. De kleine werd naar het R.K. zieken huis overgebracht. DE HOTELS AAN ONZE NOORDZEE BADPLAATSEN VERLAGEN HUN TARIEVEN. De bond van Noordzeebadplaatsen hield, in tegenwoordigheid van het hoofdbestuur van de Algemeene Nederlandsche Vereent ging tot Bevordering van Vreemdelingenver keer, in het hotel „De Witte Brug" te Den Haag een persbijeenkomst, waarin een uit eenzetting werd gegeven over de verwachtin gen voor de badplaatsen, en mededeeling werd gedaan van het feit, dat de hotels van de badplaatsen besloten, hun tarieven met 10 tot 20 te verlagen. Aangetoond werd, dat deze verlagingen niet rendabele bedrijfsuitkomsten moeten ge ven, doch men was hiertoe besloten, omdat verwacht wordt, dat weinig buitenlanders naar de badplaatsen zullen komen en men hoopt hierdoor te bereiken, dat de Nederlan ders hun vacantie in eigen land zullen door brengen. Gezien de internationale ontwrichting is het te hopen, dat uit een gevoel van saam- hoorigheid, vacantie doorbrengend Neder land zal begrijpen, dat de tijdsomstandighe den het noodzakelijk maken om in de eerste plaats de welvaart in eigen gezin te bevor deren. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 18,50 uur licht OPj Ondertrouwd: André Allis en Lena Blokker. Adrianus Nuijens en Wilhelmina Berkhout. Taco Mulder en Anna Hapoée. Jacob Zwarteveen en Henriette Stoutjes- dijk. Berend Geerdsema en Elsiena van der Span. Nicolaas Rood en Maria Putker. Sjcuke Tadema en Johanna Steen voorden. Overleden: Reinouwtje Dekker wed. Jan Pannekeet, 81 jaar. Jacob de Boer, 76 jaar. In de seniorenklasse belooft het al dadelijk heel hard te gaan. Renners als v d. Pluvm (Norton), Schot (Ariel), Rijk (Ariel), v" Dijk (Lady) en Hartman (Royal Enfield) zorgen daar wel voor. Be nieuwd zijn wij naar de resultaten van Houtop die het nationale merk Eysink verdedigen zal, het merk, waarvoor van Hamersveld dit seizoen ook zal uit komen. <A v. d. Beig (H. D.), de Ridder (Ariel), Jac. Al (Royal Enfield) e.a. zullen het elkaar eveneens zeer moeilijk maken, 't Wordt hier ook al naast een strijd tusschen de renners, een felle kamp tusschen de merken. In totaal zullen 15 seniores aan den start verschijnen. In de junioresklasse en in de nieuwe- lingen-afdeeling zijn resp. 16 en 10 ren ners ingeschreven, waarvan wij noemen J. Ludeke (Alkmaar), Rehorst (den Haag), de Vries (Amsterdam), Roos (Hoorn), Dupont (Alkmaar), de Ridder (Alkmaar), Moeke (Heemstede), van Latum (Alkmaar), Moejes (H.-Hugo- gowaard), Bovee (A.'foort), Poldervaart (den Haag) en v. Dalsum (Rotterdam). Men ziet, de openingsraces beloven zeer spannend te worden. En het devies zal den Tweeden Paaschdag zijn: Op naar Alkmaar, naar de motorracesl Motorraces te Alkmaai. Het motorseizoen is weer begonnen! Maandag*('2en Paaschdag) zullen op de grasbaan te Alkmaar voor het eerst in dit ssizoen de motoren daveren Er zal weer een hevige strijd geleverd worden door de talrijke renners, die al weken lang hunkeren r aar de opening van het seizoen Alcmaria V. V. V., dat deze eerste races organiseert (onder auspiciën van de K. N. M. V.) heeft in de afgeloopen maan den flink gewerkt. Het terrein is grondig nagezien en de goedkoopere rangen zijn dusdanig verbeterd, dat men thans van- al elke plaats ite races kan volgen. Er hebben natuurlijk weer veel te veel renners ingeschreven, zoodat een vrij groot aantal teleurgesteld moest worden, omdat het program auders te overladen werd. Toch zijn er nog ruim 40 renners overgebleven, w.o. de meest bekende. EERBIED VOOR HET LEVEN. Eerbied voor het leven. Dat moet volgens Albert Schweitzer de grondslag zijn van onze levenshouding. Allereerst tegenover menschen natuurlijk en dat heeft hem den grooten wijze en werker er toe gebracht vele van de beste jaren van zijn leven aan de geestelijke en lichamelijke verzorging van de negers van Lambarene te wijden. Maar eer bied ook voor het leven zooals het zich in dier en plant, in heel het scheppingswonder open baart. „En dat doet, schrijft Eigenhuis in zijn boek over Schweitzer, hem zelfs de pad en het ellendig insect redden, dat hij met het in de grond zetten van palen dreigt te vermot - zelen. En daarom kan hem ook het plukken van een bloem niet over het hart. In al deze wezens voelt deze stoere, onverschrokken krachtmensch (dien niemand van sentimen taliteit zal durven beschuldigen B.) zich in aanraking met den Universeelen Levenswil". Schweitzer zelf in zijn Cultuur en Ethiek schrijft hierover o.a. „Het leven zelf dient den mensch heilig te zijn". Hij trekt niet ou- noodig een blad van een boom, breekt geen bloem en let op, dat hij geen insect vertrapt. Hij vreest niet als sentimenteel uitgelachen te worden. Het is het noodlot van elke waar heid, vóór ze erkend wordt een voorwerp van spot te zijn. Eens golft het voor dwaasheid aan te nemen, dat kleurlingen werkelijk men schen zijn en menschelijk behandeld moeten worden. De dwaasheid is waarheid gewor den. Thans noemen we het overdreven gesta dig al wat leeft te ontzien, tot zelfs de laag ste schepselen, als eisch van een redelijke zedeleer. De tijd zal echter komen dat men verbaasd zal staan, dat de menschheid zoo lang noodig had om gedachtenlooze bescha diging van leven ethisch verantwoord te ach ten" Eerbied voor het leven van het scheppings wonder in zijn stille bekoring, zijn matelooze pracht, zijn diep geheimenis is inderdaad ook van veler natuurliefde stellig de diepste grend. In een zaadkorreltje iigt dat levens wonder verborgen en wie die het nadenkend in de hand neemt zal niet getroffen worden door het mysterie. In dood schijnende tak ken zit het verscholen, het fonkelt op vlinder vleugels en zingt uit vogelkeel, uit het dorre zand komt het als kleurige bloem te voor schijn en tot in de diepten der zee zit het weggedoken en beweegt het zich in 't diepste duister in menigvuldigheid van levensvor men. Eerbied voor het leven, deze vormt ook van het beginsel der natuurbescherming de diepe, ja religieuse grond. Prof. Jeswiet heeft Zaterdag op de vergadering van Natuurmo numenten over de wetenschappelijke waarde van het behoud van oorspronkelijk natuur schoon gesproken en inderdaad, de weten schap heeft de terreinen noodig waar de na tuur in haar onbedorven leven bespied en be studeerd kan worden. houd hebbe ngedeponeerd daar waar stille veenplas den hemel spiegelde u e wollegras wuifde in den. lentewind h wordt niet alleen daardoor de wet«.» ?aa benadeeld in zijn studieobjecten dan J? niet alleen schoonheid geschonden en onher* stelbaar vernietigd, maar dan zal dat ooi k-j vele fijnvoelenden het hart raken en pijn doen Mijn ruimte raakt vol. Ik wil eindigen dit maal met een woord van den grooten Gezelle dat mij eiken dag van een kamerwand af toe spreekt vanuit een omranking van bloemen en groen en dat ook zonder verdere uit'eg in verband met titel en strekking van deze bijdrage weelsprekend is: Mij spreekt de blomme een tale, Mij is het kruid beleefd. Mij groet het altemale Wat God geschapen heeft! A. L. B Uit aesthetisch oogpunt, als bronnen van schoonheid, ontspanning en levensvreugde zijn verder de kleine en uitgestrekte natuur reservaten noodzakelijk. Maar voor mij zit achter het volhardend en .strijdbaar streven, dat in ons land in de Vereeniging tot Be houd van Natuurmonumenten zijn prachtige manifestatie vindt, bewust of onbewust nog iets diepers: de wensch namelijk, uit eerbied voor het leven en zijn veelzijdige ontplooi ingen iets, fa veel ie bewaren van het door menschen ongeschondene, Gods eigen land. Het is een kwade tijd voor dit streven, om dat de werkverschaffing steeds meer terrei nen zoekt, maar men vraagt zich toch af of de daarvoor ter beschikking gestelde gelden in deze dagen van overvloed aan cultuurland niet beter voor wegenverbetering, kanalen- aanleg, enz. konden worden besteed. En of de grens nu niet haast gekomen»is van de stelselmatige vernietiging van duin en meer, bosch en veen, heide en moeras, of niet meer, ook uit eerbied voor het leven, deze voor een deel zeldzame en unieke landschap pen moeten worden gespaard. Als om slechts één voorbeeld te noemen, het Haagsch stads vuil wordt neergesmeten over de maagdelijke heide van Drente en de duizenden en straks miliioenen Haagsche vuilnisemmers hun in DE NATUUR IN DEN WINTER. Wilde planten in Januari tot April. Wanneer begint eigenlijk het voor jaar? Volgens den kalender moet men rekenen 21 Maart, doch wie gewoon is, in de vrije Natuur rond te dwalen, die' weet wel dat al veel eerder Lenteboden zijn verschenen, zoowel op botanisch als op ornithologisch gebied. De Leeu werik zingt reeds zoodra de zon in Januari maar te voorschijn komt en hij stijgt dan reeds zoo hoog in het ijle blauw der lucht, dat men slechts een zwart stipje van hem ontwaren kan. Bij zacht weer blijven ook de kievitten in de polders en verschillende exemplaren van de Kokmeeuw vertoonen reeds het zwartgekleurde kop-kenmerk, dat het zomerkleed aanwijst. Maar ook naar groeiende en bloeiende planten zoeken wij niet te vergeefs, en 't is (het) niet te zeggen soms, of ze nog of reeds bloeien. Want er zijn plantjes die niet moe wor den hun bloesems te ontplooien, al dreigt de winter nog zoo fel. Laat ons eens zien. Op verschillende plaatsen, maar voor al langs de dijken, waarvan 'to hellingen naar het Zuiden gekeerd zijn, vinden we de groene bladrozetje: der Made liefjes en enkele plantjes vertoonen Je mooie bloempjes, een gouden hartje in een kransje van wita Bellis perennis heet dit Composietje in de wetenschap, en dit beteekent: „het geheele jaar mooi", Bellis beteekent schoon en peren- neerende planten zijn de zulke, die het geheele jaar voortduren; overblijvende planten dus. Wc vinden het Madeliefje altijd schoon, maar het mooist toch lijkt het in den winter, wanneer het nog niet onder de massa verloren gaat, daar het dan doet denken aan de lieflijke lente, die weldra weder zal aanbreken. Wanneer we in Januari het duin be treden, en we zijn een weinig gelukkig, kunnen we er vinden bloeiende voorwer pen van het welrjekend viooltje (Viola odoratu) en nog niet bloeiende plantjes dezer soort vinden we er zeker. De breede niervormige bladeren met hun korte haren en lange stelen vertellen ons, dat we weldra weder van de heer lijke geuren dezer bloempjes zullen kun nen genieten. En deze plantjes bloeion maar kort, zoodat we niet te lang moe ten wachten, willen we ze zien de paars- gekleurde bloempjes, die zoovee! eerder rrijken dan andere viooltjes. Eigenaar dig is het, dat elk welriekend vioolr laa tje aan den voet cleistogame bloempjes heeft, dat zijn dezulke, die in het geheim werken en vruchten voortbrengen, niet tegenstaande ze altijd gesloten blijven. Er zijn meer dergelijke. Niet tevergeefs ook zoeken wij thans naar het Hevders- taschje (Capseila bursa pastoris), dat nog wel niet bloeit, maar waarvan we toch de mooie bladrozetjes uit ne' mid den waarvan de stengel met de fijn ge tande bladeren opstijgt, kunnen zien. Nog korten tijd en de kleine kruis- bloempjes zulien weder te voorschijn komen en eenigen tijd daarna zal elk plantje wed^r versierd zijn met de iaug- gesteelde (bladeren) lepelvormige vruchtjes, waarnaar liet genoemd wordt lepelblad, lepeldiefje en tuinlepeltje. Vele maanden achtereen bloeit dit plantje en men kan het vinden op wegen en velden. Kom, gaan we even dat boschje in, waar een groeiplaats is van Speenkruid (Ficaria ranunculoides), om de eerste plantjes dezer soort onzen lentegroet te brengen. Zie, daar staan er eenige van! Glanzig groen zijn de bladeren en aardig hoekig van vorm, terwijl hun voet hartvormig uitgesnoeden is. De insnijdingen ervan zijn golvend, de bo venste bladen meer hoekig. Daar is zoowaar al een vroeg bloeiend speenkruidplantje, dat reeds aan een stengeltje zeven zacht geel gekleurde bloemblaadjes laat zien, be nevens vele meeldraden en stampers op den bloembodem. Zoo n speenkruidplantje heeft geen gebrek aan voedsel. Reeds in den vorigen zomer is daarvoor gezorgd. Wanneer we zoo'n plantje uit den grond ne men, kunnen we tusschen de wortels vele knolletjes vinden, allemaal voedselvoor raadplaatsen voor de plant. De gele knol letjes zijn langgerekt en eenigszins peervor mig, en wanneer dë plant uitgebloeid is, zullen die knolletjes in leege zakjes veran derd zijn; het voedsel eruit is dan verbruikt. Maar zie, ook in de bladoksels zijn knol letjes te vinden, doch die zijn rond en wit. Wanneer deze afvallen zullen ze nieuwe planten kunnen voortbrengen, zoodat het speenkruid op verschillende wijzen voor vermenigvuldiging zorg draagt. We kunnen nu in het bosch reeds ane monen vinden, maar nog zonder bloesems. Wanneer de bloemen te voorschijn komen, zal men kunnen zien, dat elke plant slechts één bloempje met een enkelvoudig bloem- dek voortbrengt. De Kroonblaadjes ontbre ken, maar de kelkblaadjes zijn fraai ge kleurd, prachtig wit aan de bovenzijde waar doorheen schijnen de rose tinten, waarvan de achterzijde voorzien is. Het bovenstaande is zeker voldoende, om aan te geven, dat voor den speurder ook op u--C rjn Louwmaand al hee T. DAALDER Dz. botanisch terrein wat te zien is.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2