Hlkmaarsche Courant. EEN LEVEN OM EEN LEVEN. Jladtxwieuws JxuiiCetw Jkovutcuud Tlieuws Honderd vier en dertigste Jaargang. Vrljdas: 25 Maart. Amerikaansche notities No. 72 1932 Zaterdag 26 Maart. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend V.A.R.A.) 10.V.P R O. 6.457.en 7.307.45 Gym nastiekles 8.Gramofoonplaten. 9.Vara- septet o.l.v. Is. Eyl. 10.Morgenwijding. 1015 Vara-septet o.l.v. Is. Eyl. Ad. Bouw meester (voordracht), V.A.R.A.-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 12.1.45 Schrammelkwintet o.l.v. W. Drukker en Gramofoonplaten. 2. Instituut voor Arb. Ontwikkeling. 2.15 Joh. Riedel (zang) en Joh. Jong (piano). 2.30 Causerie over Multatuli. 2.50 Vervolg zang en piano. 3.Consuitatieschaakpartij. 4. Haydn-Kwartet. (viool, 2de viool, alt cello). 4.45 Causerie ovei Arbeiderssport. 5.Be oelening der Huismuziek o.l.v P. Tiggers. 5.45 Actueel Allerlei door het N.V.V. 6. Haydn-concert door de „Wielewaal". 6.15 N. Bloemendaal: Het Pinksterfeest van de A. J. C. 6.20 Vervolg „De Wielewaal". 6.30 Lite rair halfuurtje door A. M. de Jong. 7. Gramofoonplaten. 7.15 Bestuursnieuws door A- de Vries 7.30 V.A.R.A.-orkest o.l.v. Robert Stolz. Werken van Stolz. 8.Henri Mar- chand (conférencier). 8.15 Teun de Klepper man. 8.30 Vervolg orkestconcert o.l.v. Stolz. 9.Feestavond van den Alg. Ned. Tygo- grafenbond m.m.v. Arb koor „De Volks stem" en Arb. Muziekvereemging „Door het volk, voor het volk" o.l.v. J. M. Knijpinga. 9.30 Henri Marchand (vervolg). 9.45 Vara- orkest o.l.v. H. de Groot O.a. Ouv. Si j'étais roi, Adam. 10.30 Henri Marchand. 10.45 Vaz Dias en V.AR.A.-Varia. 11.Ein Arbeiter- leken, W. Zürn (Koor en orkest). 11.3012. Gramofoonplaten. Huizen, 298 M. (Uitsluitend K. R. O.) 8.9.15 Gramofoonplaten. 10.11.30 K.R.O.- Trio. 11.30 Godsd. Halfuurtje 12.151.45 K.R.O.-sextet. 2.Gramofoonplaten. 2.30 Kinderuurtje. 4.Gramofoonplaten. 5.15 'Esperanto-nieuws. 5.30 Gramofoonplaten 6.Journ. Week-Overzicht door P. de Waart. 6.20 Gramofoonplaten. 6.40 Espe- ranto-cursus. 7.10 L. Fens: D'chters en kin deren. 7 30 Politieberichten. 7.45 Sport- praatje. 8.Concert KR.O.-Salon-Orkest o.l.v. M. van 't Woud. O.a. „Der Kalif von Bagdad", Boieldieu, c a. 9.15 Vaz Dias. Hier na vervolg concert. 0.a. Festouverture, Leut- ner en Wiener Praterleben. Translateur 11. 12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 12.20 Northern Studio-orkest o.l.v. Bridge. I,05 Orgelconcert Reginald New. 1.502.50 Het Commodore Grand-orkest o.l.v. J Mus- cant. 3.50 Het Frank Walker Octet m.m.v. mezzo-sopraan. 5.C5 Orgelconcert door Regi nald Foort. 6.50 Concert Mi les (tenor) en Pianist. 7.10 en 7.25 Lezing. 7.50 Music Hall Programma. Dirigent: Woodgate. 8.50 Stu dentenliederen door Cranmer en het Radio- Mannenkoor. 9.20 Berichten en lezing. 10. BBC-orkest o.l.v. Clarke. 0.a. Méditation de Thais, Massenet, Egyptisch ballet Luigini. II.0512.20 Dansmuziek door Ambrose en zijn orkest vanuit het May Fair Hotel. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 8.05, 12.50 en 7.50 Gramofoonplaten. 9.05 Gramofoon platen. O a. Grock in zijn Music-Hall-schets. 9.50 Bela Rex en zijn Weensch orkest. Kalundborg1153 M. 11.20—120 Con cert vanuit Rest. „Wivex". 1.502.20 Gramo foonplaten. 2.50—4.50 Radio-orkest o.l.v. Gröndahi. 7.20—8.10 Operettemuziek o.l.v. Reeseh. P. Hansen (zang) V. Fischer (piano). 8.10 Zang en voordracht. 8.55 Deensche lie deren. 9.25—10.20 Concert door Mandoline orkest o.l.v. A. Bracony. Langenberg, 473 M. 6.257.20 Concert uit Hamburg. 10.40—12.10 Concert uit Ber lijn. 12.20—2.15 Concert o.i.v. Wolf 2.15 2.45 Week-End concert. 4.205.20 Mando- lineconcert o.l.v. T. Ritter. 7.20 Concert m. in.v. Strijkkwartet en solisten. Rome, 441 M. t.25 Gramofoonplaten. 8.05 Uitzending van een opera. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: 12.35 2.05 Carmen-Selectie, Bizet (Gramofoon platen) 5 20 Dansmuziek uit Hotel Atlanta. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Beethoven-concert o.l.v. Meulemans. O.a. Ouverture Prometheus en symphonie pastorale. 338 M.: 12.352.05 Gramotoonplaten. 3 20 Matthaus-Passion, Bach (Caecilia-koor en sa'isten) o.l.v.^ Louis De Vocht. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 dito. 8.20 Opera „La Bohème" van Leoncavallo. Naar het Engelsch vau Morice Gerard door Emma A H 50) Een half uur verliep. Lucille veelde zich verkleumd, hoe warm zij ook gekleed was Ze liep op en neer, stampende met de voeten, om den bloedsomloop te herstellen. Eindelijk! Er kwam een geluid, dat door den wind tot haar gevoerd werd. Paardenge trappel kwam haar kant uit over den groo- ten weg; niet snel, maar zooals een voorzich tig man zou rijden als het donker was. De bulhond sloeg aan; hij had ook het geluid gehoord. Lucille voelde lust om verder te loopen en den ruiter te begroeten, maar het gevaar be stond, dat hij in het donker dan tegen haar zou rijden. Bovendien kon het wel eens niet haar echtgenoot zijn, want het was de open bare, die naar een landingsplaats aan de Theems leidde, een paar honderd meter ver derop. De ruiter kwam in zicht; Lucille uitte een kreet van vreugde. Ze herkende de witte pooten van het paard het eerst. Haar echtge noot kwam aangereden; hij scheen zeer mor, zat niet kaarsrecht, zooals hij dit gewoonlijk deed, maar juist voorover gebogen Toen zag zij, dat hij iets in de armen had Hij reed tot vlak naast haar, maar liet geen uitroep van Zeesen, 1635 M. 7 20 Concert uit Mün- chen, m.m.v. koor en orkest o.l.v K. List. 9.55 Hans Brennert leest eigen Paaschge- dichten. 10.20 Tweede Symphonie in c-moll, Mahler (met slotkoor). Koor, orkest en solis ten o.l.v. Oskar Fried. (Van onzen eigen correspondent). New-York bezit heel veel bezienswaardig heden, waarmee ik bedoel, wat men in de Baedeker pleegt aan te treffen en waar de „rubbernecks" langs geleid worden. Voor lezers, die dit americanisme niet begrijpen, de uitlegging, dat de in sightseeing cars rondgesleurde toeristen zoover hun nekken moeten strekken om alles te kunnen zien, dat die op rubber gaan gelijken. Er is zóóveel te bekijken, dat een heele week van 's morgens vroeg tot 's avonds laat maar net genoeg is om het voornaamste te zien. In de eerste plaats komt dat, omdat de afstanden zoo kolossaal zijn en men van het eene allerbe langrijkste een heel eind heeft af te leggen naar het andere en ten tweede dat hetgeen men te zien krijgt, zoo enorm van omvang of opperv'akte is. Volendam is een wereld attractie, maar men is het gauw doorgewan deld een toclitje de honderd en twee ver diepingen van de Empire State Building op of per boot naar het Vrijheidsbeeld vergt meer tijd. Toen ik destijds mijn eerste twee weken in New-York beleefde, heb ik ook koortsachtig „gerubberneckt", niet vermoedend, dat ik later voor veel langer termijn naar Amerika zou terugkeeren en toen heb ik het nog vele malen overgedaan, vooral ten pleziere van bezoekende landgenooten. Sinds lang bestaat dat pretje voor mij alleen uit het gadeslaan der gezichten en het luisteren naar de op merkingen van zulke gasten, omdat ik zelf zoo aan alles gewend ben geraakt en er het wonderlijke niet zóó scherp meer van zie als iemand, die hier pas aan wal is gestapt. „Nee maar, kijk dat eens!" en dan kom ik weer tot de ontdekking, dat het ook eigenlijk heel wonderlijk is. Terwijl ik dit schrijf, zie ik aan den over kant van de straat glazenwasschers bezig de ruiten schoon te maken van mijt overbuur. Glazenwasschen kennen wij ook in Holland, op hooge ladders of in het vensterkozijn zit tend bij gebrek aan een ladder. Maar aan den buitenkant op het kozijn staande! En bijvoor beeld op de 26ste of de 49ste verdieping! Dat is toch wel iets anders en de mannen, die ik nu bezig zie, hangen als torren voor de ramen van de 23ste verdieping. Hoe ze dat doen? Heel eenvoudig: zij haken zich vast. Alle ramen van alle wolkenkrabbers hebben aan weerskanten twee ijzeren pennen in den muur zitten; de glazenwasscher draagt een sterken leeren gordel om zijn middel, waar van links en rechts twee riemen, eindigend in een metaien ring, afhangen. Wanneer hij nu buiten het raam stapt, haakt hij die twee rin gen in de muurpennen en wordt zoo ge steund; een helper Iaat het raam van binnen neer en de man staat, met zijn voeten buiten waarts gericht, op een smal kozijn met ge woonlijk een gapenden afgrond onder zich en loeiende rukwinden, die aan zijn kleeren trek ken, om zich heen. Nu ik toch aan het naar boven kijken ben, wil ik meteen iets vertellen van een ander individu, dat zijn werk volbracht op groote hoogte met niets onder zich dan een paar planken: de reclameschilder. Amerikaansche reclameborden zijn, wat de grootte betreft, eenigszins overdreven te noemen in verge lijking met de onzen; wat bij ons met ettelijke vierkante meters gebeurt, gaat hier met ette lijke tientallen, hoog tegen huizen aan of op daken en 's avonds fel verlicht. Ook worden zij meer geschilderd en maar zelden met pa pier beplakt en het is voor niet-ingewijden een raadsel, hoe zoo'n verf-virtuoos bijv. een ananas of het gezicht van Douglas Fairbanks ter grootte van een- of twee manslengten schildert, terwijl hij er zelf vlak tegen aan hangt en zijn steigertje door middel van twee touwen hooger of lager verplaatst. Hoe het mogelijk is, dat de ananas niet als een peer uitvalt of Doug niet scheel kijkt weet ik niet: geheim van het vak! Maar het is onge twijfeld een New-Yorksche bezienswaardig heid, die niet in de Baedeker staat. Twee uitersten: Times Square 's nachts om twee uur en Wall Street op een Zondagmor gen. Ik beken, dat ik in de laatste paar jaar niet midden in den nacht op dit plein, waar zich de heele amusementswereld concentreert, geweest was en de vorige keer was het er vrij rustig. Eenige dagen geleden kwam ik er langs en vond er de trottoirs dicht bezet, de straat vol auto's, de theaters in volle verlich- ting en aan den gang, zelfs veel winkels open. verassing of voldoening hooren, dat hij haar zag. Zonder een woord te zeggen liet hij Lucille zijn last zien. Een vreemd gevoel kwam over haar; ver schillend van al, wat zij ooit te voren had er varen. Bij haar echtgenoot in de armen lag een jong meisje, blijkbaar in slaap of be zwijmd HOOFDSTUK VIL In arrest. Lucille stond als verplet van verbazing, waaronder ook een gevóel van afkeer en een opwelling van jalouzie, die zij niet verklaren of beschrijven kon. Wie heb je daar Robert? vroeg zij. Ze was zelve verrast door den toon van haar stem; die klonk scherp, haast schril; de lan ge tijd van spanning en angst van dien mid dag, de nieuwe gewaarwording, toen zij den last zag, dien haar echtgenoot tegen zijn borst hield, deze dingen waren zoozeer van invloed geweest op den klank van haar stem, dat dit er heel anders van was geworden. Ten antwoord boog Robert zich voorover en legde het jonge meisje bij zijn vrouw in de armen, die zij, gehoorzamend aan de op dracht in zijn blik, omhoog hield maar andermaal met een gevoel van weerzin. Tege lijkertijd trof het haar, hoe bleek haar echt genoot zag en dat hij zich met moeite be woog, of hij pijn had. Sultan liet ook den kop hangen en raakte met zijn bek bijna de stee- "»n, of hij moe was van den dubbelen last. Het uit electrische lichten bestaande schom melende meisje en de pijprookende meneer twee fameuze reclameborden gaven nog onvermoeid hun voorstelling sinds zóns ondergang, arme stakkers boden de ochtend bladen van den komenden morgen aan en het gerommel van trams boven en de subways onder den grond herinnerde er aan, dat het leven in New-York nooit rust neemt. Toeval lig was het een Zaterdagavond en had ik mij niet bij de pretmakende gemeente aangesloten om na een ommegang van dancings en spea- keasies den Zondagmorgen te beginnen met een ontbijt van roereieren, koffie en toast, dan had ik op mijn gemak naar de benedenstad kunnengaan om daar een der merkwaardigste New-Yorksche schouwspelen te zien. Precies het tegenovergestelde! Straat na straat, een heele wijk totaal uitgestorven. Er bestaat misschien geen stad op de we reld, die zoo verdeeld is in kleine of groote stukken buitenland als New-York. Uit den aard der zaak kunnen alle wereldsteden plaatsen aanwijzen, waar bewoners van an dere landen of rassen bij elkaar wonen, maar ik vraag me af of het buiten New-York ook in die getale en uitgestrektheid is. Daar heb ben we om te beginnen de negerwijk te Har- lem, een petekind van onze stad Haarlem, maar een zwarte bevolking, ter grootte van Amsterdam, woont met al hun raseigenaar digheden, hun verwesterde Congo-leven, waar een bezoek aan de restaurants en thea ters iemand in een gloednieuwe atmosfeer voert. Vlak daarbij, ten noorden van het Cen tral Park, ligt de snel toenemende Spaansche wijk, waar Mexikanen, Cubanen en andere Zuid-Amerikanen een groote kolonie aan het vormen zijn en waar voortdurend wrijving met hun negerburen heerscht. Vergeet de Duitsche kolonie niet aan de East Side ter hoogte van de 68ste Street en ga dan lang zaam zuidelijker, waar Grieken, Arabieren, Russen en wie meer hun eigen stratencom- plexen hebben, om eindelijk aan het puntje van Manhattan aan te landen in de kolossale Jiddische wijk, die een Chineezenstad tot na buur heeft. En ga daar overal op onderzoek en avontuur uit: probeer de restaurants en de schouwburgen, want ge zult maar weinig „rubbernecks" tegenkomen, tenzij in China- town, dat zich nu eenmaal verkocht heeft aan de pachters van autobussen. En wilt ge heele- maal van het betreden pad af, gaat dan bij het Heilsleger en dergelijke inrichtingen zien, welk een kolossale hoeveelheid menschelijk wrakhout het rijke en door onwetende bui tenlanders zoo vurig begeerde Amerika bezit. Ze ziet er geen paar honderd hongerigen ge voed worden, maar duizenden en nog eens duizenden! Ik zou u naar een eethuis kunnen brengen, maar de schotels, een boterham, een kop koffie maar ééne hee'e cent kosten en men dus voor een stuiver vijf gangen kan krijgen goed eten, boonen, soep, brood, koffie, koek. Zoodat men met zelfrecpect zich voor het minste geld kan staande houden, precies als men in het algemeen vurig gekant is tegen de uitkeering van iederen steun, zonder dat er een tegenprestatie in den vorm van arbeid voor geleverd wordt. Ik zei zooeven, dat het verkeer hier dag en nacht doorgaat; toen ik dien Zaterdagnacht met den ondergrondsche naar den buitenkant der stad reed, zag ik in alle stations op banken, op kisten voor ge reedschap, zelfs op stapels kranten plat op den grond honderden dakloozen in hun jas sen gedoken zitten en liggen slapen. Iets ge heel nieuws in Amerika en terwijl ik van het eene station-slaaplokaal naar het andere voortzoemde, bedacht ik bij mezelf, dat het toch maar 'heel goed is, dat geen immigran ten uit ons land mogen overkomen dezer da gen om die bezienswaardigheden mee te maken, misschien in dubbele beteekenis. SCHOORL. De Rijwielpadplannen. Woensdagavond vergaderde in het lo kaal van den heer Schuijt, de afd. Schoorl van de Rijwielpadvereeniging „Noord-Ken- nemerland" De opkomst was zeer miniem, slechts een 15-tal menschen waren aanwezig. Waar de voorzitter nog niet aanwezig was, opende mr. J. P. Bosman uit Alkmaar, die als gast aanwezig was, de bijeenkomst. Hierna deed de secretaris voorlezing van een verslag dat diverse punten en gebeurte nissen weergaf uit een aantal jaren van het leven van de Rijwielpadvereeniging. We stip pen daaruit aan, dat in 1Q28 medewerking van 't Schoorlsche gemeentebestuur werd toe gezegd, dat verschillende subsidie aanvragen aan buitengemeenten werden afgewezen, dat naderhand bij de hoofdvereeniging werd aangesloten en een vastomlijnd plan in over- Een groote nieuwsgierigheid maakte zich van Lucille meester, om het gezicht van het jonge meisje te zien, dat zich nu voldoende nad opgericht, om met eenige hulp te staan, maar blijkbaar nog niet wetend wat zij deed. Met een lichte beweging sloeg zij den man tel weg, die gedeeltelijk het gelaat omhulde. Het was het gezicht van een meisje van nog geen twintig, niet bepaald mooi, maar van een innemende lieftalligheid door haar jeugd en zedigheid, en die onder andere omstandig heden zeker nog treffender zou zijn, door de levendigheid die zij nu miste. Haar kleeding was die van den middenstand, eenvoudig, maar niet goedkoop .terwijl er geen zweem was van nood of armoede. Lucille richtte zich op, met een zucht van ver lichting, waarvoor ze zich schaamde. Robert, dat wist zij, had nooit naar een andere vrouw met "liefde of zelfs met bewondering gekeken en dit jonge ding hoefde haar toch geen oogenblik het vertrouwen in hem te be nemen, dat jaren van kameraadschap onder de beste verstandhouding haar geschonken had. De last werd nog gedragen door haar ar men, daar zij de schouders van het jonge meisje hield omvat; maar van haar hart was de last afgenomen; in plaats daarvan was wroeging getreden, dat zij ooit een gevoelen had gekoesterd, dat haar en Robert onwaai- dig was. Misschien was ook de herinnering aan het beeld, dat haar spiegel haar te zien gaf, op dat oogenblik niet bij Lucille uit het geheugen. Robert steeg langzaam af en wierp de teu gels toe aan een van de stalknechten, die na- eenstemming met het Staatsboschbeheer werd vastgesteld. Aanvankelijk bestonden over het gedeelte langs den Duinweg ook bij 't Staatsbosch beheer sterke bezwaren, doch tenslotte was ook voor dit gedeelte vergunning gekregen. Tevens werd gememoreerd dat bij de Oude Z andvaart te Hargen technische bezwaren naar voren kwamen, en men besloot om het pad te Hargen bij de Provincialen spoorlijn te doen eindigen. De uitslag van de subsidie aanvrage bij het gemeentebestuur van Schoorl was voor de afdeeling een groote ontnuchtering. Den heer P. Kos herinnerde er aan dat ook de V. V. V. Groet—Kamperduin subsidie had gegeven. De secretaris beaamde dit. Ook de V V. V. Schoorl subsidieerde. Den heer Meedendorp vroeg of het plan waaraan de Raad indertijd zijn medewerking verleende, hetzelfde plan was als 't huidige. De heer Selhorst en de voorzitter zeiden, dat in groote trekken het oude plan is gevolgd. Den heer Meedendorp vroeg of de toestem ming van het Staatboschbeheer er inderdaad is. De voorzitter bevestigde dit. Uitvoerig deelde hij mede, dat ten raadhuize te Schoorl met B. en W., de menschen van den A. N. W. B., Staatsboschbeheer enz., de lijnen zijn getrokken. Den heer Schermer deelde mede dat het p'an, in 1928 in den Raad behandeld, nogal afweek van het jongste plan De Duinweg en de bosschen achter de Brouwerskom waren er van uitgesloten, terwijl van Hargen tot Camperduin het pad werd doorgetrokken. De raad oordeelde dus ever heel iets anders. Den heer Detie deed 't genoegen tc hooren dat het Staatsboschbeheer de plannen heeft geaccepteerd. In Groet gaan leelijke praatjes, 't Wordt een leugen genoemd dat het Staats boschbeheer de plannen heeft aangenomen Er is gesproken van verdacht maken en mis leiden. Spreker deed uitkomen dat er hier twee boschwachters zijn in Schoorl. Het deed hem genoegen dat de praatjes werden weer legd door die bijeenkomst ten raadhuize, waardoor menschen worden gerehabiliteerd die zooveel onbaatzuchtig werk doen voor het Schoorlsche belang. Den heer Kos had waardeering voor het werk van de Rijwielpadvereeniging. Dit kan men hebben, en daarnaast kan men het toch niet eens ziin met de plannen. Bestuursleden noch leden waren bekend met de plannen, toen ze op den filmavond bekend werden gemaald. Spr. vond het ver keerd dat de opzet bij de grens van Bergen begon. Waarom niet te Kamoerduin? Voor Kamperduin zat er o.a. dit gevaar aan vast, dat, wanneer daar niet werd begonnen, doch op de grens van Bergen, de gelden wel eens verwerkt konden zijn eer men tot de grens van Groet was genaderd. Op dien filmavond heeft spreker zijn spijt uitgedrukt dat die plannen niet van te voren in een ledenverga dering onder de oogen waren gezien, 't Was dan misschien anders geloopen. De voorzitter, de heer C. Kriller, inmiddels ter vergadering gekomen, antwoordde hier uitvoerig op. In verband met subsidies moest het een pad zijn dat af was. Van Kamper duin begonnen, zou het een dorpsbelang zijn, terwijl het pad in het algemeene kader van de districtsplannen moest blijven aanpassen. De straatweg is we! wat breeder geworden, doch een rijwielpad blijft een eerste eisch Spreker vond een vergadering van leden, vóór de indiening van het plan indertijd niet noodig, aangezien niets meer was gedaan dan het uitvoeren van een opdracht indertijd aan het bestuur gegeven. Den heer Dehé deed nog eens uittkomen, dat, waar door een der boschwachters was gezegd dat het Staatsboschbeheer niets wist van de jongste gebeurtenissen, dit door de feiten van hedenavond ten schande was ge maakt. De voorzitter deelde mede dat hij het een beleediging vond dat we door den Raad zoo bij den nek zijn genomen. Wij zijn door den Raad misleid! Den heer Schermer was het met den heer Kos eens, dat een ledenvergadering vooraf, veel zou hebben bijgedragen tot een beter begrijpen, doch vooral was het wenschelijk geweest dat de voorzitter van den gemeente raad indertijd in comité den leden van den raad de. plannen vo'ledig had voorgelegd. Bij zulke dingen is een goede voorbereiding alles; een beleediging kan 't afwijzen van de subsidie niet zijn geweest, alleen kan een on voorbereid indienen van plannen het risico medebrengen dat de zaak misloopt, en is dat eigen'schuld. De voorzitter vond dat we niets te maken hebben met dien ra^d. Die had iets anders in de mars volgens zijn idee, en de heer Scher mer was er een van het gezelschap, thans ge- derbij betreden was. Wrijf hem zorgvuldig in, luidden zijn orders, en geef hij een warme korenpap. Ja, sir. Toen nam Darcy Lucille's arm in zijn hand en hield dien vast, deels uit genegenheid, deels om zichzelven een steun te verschaffen. Ge zamenlijk liepen ze naar de deur, terwijl Lu cille het jonge meisje hielp, of het een ver moeid kind was. Ze traden naast elkaar voort, zij op een verklaring wachtend en hij blijkbaar naar woorden zoeken, om die te geven, terwijl het hem duizelde. Onder het langzaam voortloopen haalde het meisje een twee a drie keer zwaar adem, of zij ontwaakte. Je zult haar de verzorging van een vrouw moeten geven, Lucille, zei Robert. Ze heeft een ruwe behandeling ondergaan. Ik heb haar bij jou gebracht, niet wetend, wat ik anders moest doen. De klank van zijn stem was zijn vrouw een bewijs, dat hij op de een of andere ma nier beleedigd was; en, of hij zich alleen geestelijk verslagen voelde, of ook lichame lijk, dit kon zij niet uitmaken. Wat scheelt er aan, beste man? vroeg zij. Een lichte schram; niets van belang; Longstaffe zal mij helpen. Je komt toch te rug, zoodra je voor het meisje hebt gezorgd? Ja, natuurlijk; onmiddellijk! Ze gingen de gang door, die naar den voor hall leidde. Tegen dien tijd was het jonge meisje nog meer bijgekomen. Lucille riep haar kamer- komen om zijn slachtoffers te begraven. De heer Meedendorp (heftig) zeide, dat wanneer er fouten waren, de raad die weg had moeten nemen. Thans kunnen wij d# fouten opeten. De heer Jansen bracht het gesprokene van den heer D. Duin Wz. in de jongste raads vergadering naar voren. Deze had gezegd1, dat 't een leugen was dat het Staatsbosch beheer hulp had toegezegd. Spr. wilde wel verklaren dat voorzoover het zijn ressort als boschwachter betrof, de toestemming er was, en in details de richting is gevolgd!,; door 't Staatsboschbeheer aangewezen. Ik heb gezegd, aldus spreker, dat als de chef 't goedvindt, ik mee zal helpen, voorzoover 't pad op mijn gebied ligt. Spr. twijfelde er intusschen niet aan, of zijn collega, bosch-: wachter Greup, zou ook op zijn gebied gaar ne medewerken, aangezien er anders nogal kans was op strubbelingen, b.v. met een an deren opzichter. De bewering van het raads lid Duin is onwaar, althans voor 't gedeelte Schoorl, ten zuiden van den Munnikenweg. De heer Dehé: 't Gaat er hier om, niet wat de boschwachters zeggen of gezegd hebben, doch of 't Staatsboschbeheer zelve de plan-, nen heeft geaccepteerd. De heer Jansen: De houtvester heeft zelve de verklaring afgelegd. De heer Minkema, penningmeester, deed hierna verslag. In 19"0 was er met een ont vang van 48.21 en een uitgave van 48.50 een verlies van 0.29. In 1931 een ontvang van 88.43 en een uitgave van 68.89. Een batig saldo is er thans van 19.54. De penningmeester kreeg den dank van den voorzitter voor zijn goed beheer. Een voor stel tot opheffing van de financieele commis sie werd aanvaard. Bij de bestuursverkiezing achtte de voor zitter het beter dat er een nieuw bestuur werd benoemd. We zijn op 't doode punt. Wat nu te doen? Menschen zoeken die voor 7000 garant zijn, en dus buiten den raad van Schoorl om doorwerken? Wachten tot een nieuwe Raad de dingen helderder in gaat zien? Anderen raden aan om op te houden, doch dit acht spr. ook niet raad zaam. In elk geval zou een nieuw bestuur misschien meer kunnen bereiken. Uitvoerig werd alsnu nog gediscussieerd over de toekomstplannen. De heer Jansen zou 't van de 4 raadsleden die 'n plan langs den Omloop prefereerden, een moreelen plicht vinden, om zelve met een plan te komen, ter wijl hij in 't idee van het raadslid Schermer om vanaf den Munnikenweg tot Schoorldam te gaan, ook moeilijkheden zag. De voorzitter bedankte om als knecht van den Raad nog verdere plannen te maken. Na eenig heen en weer praten bleef het bestuur toch weer aan. Voor den heer G. Duinmeijer, die had bedankt, noodigde de voorzitter den heer Meedendorp uit als be stuurslid zitting te nemen. Dit geschiedde. Nog deelde de heer Bosman mede, dat, nadat de mededeeling van het gemeente bestuur was binnengekomen, dat er geen subsidie zou worden verstrekt, na ernstig be raad door het hoofdbestuur was besloten om geen uitvoering te geven aan 't verzoek van den Raad om een nieuw plan te maken voor den Omloop. Niet omdat het hoofdbestuur boos is of iets dergeajks. doch omdat de uitspraak van den Raad tegenstrijdig is Men vraagt een nieuw plan, voteert er geld voor, en tegelijkertijd stemt men een plan af. door dat de gemeente het financieel niet aandurft. Uitvoerig stond spreker nog stil bij dit tweede ontwerp. De Grindweg langs den Omloop is reeds goed te berijden voor rij wielen. Men behoeft daar geen fietspad te maken. Men moet echter rekening houden met wat het pubiek vraagt, en dat publiek wenscht een fietspad, zooals het thans gepro jecteerd was. De rondvraag leverde niets op. De voorzitter sloot met een woord van dank voor de aanwezighekt van den bonds voorzitter. We zullen in de toekomst ons best doen om te bereiken, wat te bereiken is, doch men houde er rekening mede, dat er niet te spoedig tastbare resultaten zullen komen. HEEMSKERK. Jaarvergadering „Het Witte Kruis*. De leden onzer afd. N Holl. Witte Kruis kwamen Donderdagavond in het lokaal „Flora" in jaarvergadering bijeen. Tijdens de opening sprak de voorzitter, de heer P. de Vries Thz., eenigszins zijne teleur stelling uit over de geringe opkomst. Het jaarverslag toonde aan dat deze afd. die slechts enkele jaren hter bestaat, ook in het afgeloopen jaar wederom getoond heeft in een gevoelde behoefte voorzien te hebben, hebben. De afd. is met 4 leden vooruitgegaan, ter nier; samen hielpen ze haar de trap op en brachten haar naar een van de logeerka mers. Madam Darcy, liet een drank klaar ma ken van warme melk met geronnen wijn en kreeg er de vreemdelinge wat van binnen, na dat zij eerst ontkleed en te bed gebracht was Lucille spoedde zich terug naar haar echt genoot. Ze vond hem in het vertrek, dat hij gebruikte als een soort kantoortje, om er de zaken in te behandelen en dat uitzag op de riiever Hij zat achterover geleund, met het hoofd tegen het leer van den stoel, terwijl de bleekheid van zijn gelaat nog eens zoozeer uitkwam door zijn donkere haar. Madam Darcy vreesde, zij wist wat. Zij ging naar hem toe en knielde naast hem. Wat is er, liefste? vroeg zij. Er is iets heel ergs gebeurd en dat houd je voor mij verborgen. Hij glimlachte, maar die lach was droevi ger dan tranen. Wel, vrouwtje, ik heb nog geen gele genheid gehad, je iets te vertellen; van mijn leven niet, gehad, wij één waren, heb ik iets voor je verborgen gehouden van de dingen, die ik zelf wist. Lucille keek hem in de oogen, terwijl zij geestelijk overwoog, wat hij had gezegd en dit vergeleek met de ervaring, die zij achter den rug had. Het was waar: zij hadden niets verborgen gehouden voor elkaar; hadden geen geheimen; vreugde en verdriet had hen verbonden; zij hadden te zamen gedragen, naast elkaar staand, als trouwe kameraden. Z'J 'egde haar hand op zijn schouder; hn kromp ineen onder die aanraking. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5