Alkmaarsclie Courant. Atcmaria Viclrix Van mijn Palestijnsche reis. GO AHEADI W. F. C. I itondert vier en dertigste Jaargang. VrUdasr 25 .Haart Ie Paaschdag 2 uur (Zuidelijke Ie Klasse). Zondag a.s. 2 uur Ko. 72 1932 Door Rabbijn S. Ph. DE VRIES Mzn. Naar den Emek. Mooi Tiberias. Maar nu is ons zijn schoon heid verzegd. We bevinden ons op iets meer dan tweehonderd meter onder den zeespiegel In den tijd van de hevigste zomerhitte. We mogen ons het rijke verleden van Tiberias voor den geest roepen en denken aan de geestesheroën van het Jodendom, die hier ge leefd en gewerkt hedden; denken aan de groote Leeraren van Mischnah en Talmoed; aan Rabbie 'Akiba, wiens graf men u hier wijzen kan, als Leeraar onsterfelijk en als medestrijder van Bar-Kochba in den Iaatsten kamp om de onafhankelijkheid tegen de Romeinen; aan de dagen een eeuw later dat hier de zetel van 't Patriarchaat ge vestigd was en cok van hier uit de Leer ging naar het pas ontwaakte Jodendom in Baby- lonië, hetwelk spoedig het nieuwe geestelijke centrum werd en de taak van Judea kon over nemen. We mogen ons Tiberias voorstellen in den winter, als het hier een der heerlijkste plek ken in Palestina zal zijn. Hier aan het ver rukkelijke Meer in lentelucht. We kunnen ons i Tiberias in de toekomst denken, wanneer eens de in de oudheid reeds beroemde heete bronnen, die we ook in den Talmoed telkens ontmoeten, op moderne wijze geëxploiteerd zullen worden en er een badplaats zal zijn ontstaan, die Karlsbad en andere dergelijke Europeesche Kurorte naar de kroon zal ste ken. Wij mogen ons vandaag echter gelukkig prijzen, dat de wind ons niet nog meer warm te tegemoet waait, en ons voorloopig paaien met de hoop, dat we niet genoodzaakt zullen zijn den nacht onder den blooten hemel door te brengen. Zoo was het, gelijk de waard ons vertelde, een paar nachten tevoren. Toch rijden we nog uit. Want ginds, iet- wathooger in de nabijheid, ligt een kolonie, een Mizrachistische, de kolonie K'far Chit- tiem, die mij interesseert. Op den weg erheen vertoeven we een wijle aan het graf van Mai- monides, den onovertroffen Codificator, den Joodschen wijsgeer der Middeleeuwen, die hier in 1207 werd begraven 1). De grafstede is uitstekend verzorgd, en welverdiende woor den en opschriften, aan de gedachtenis van dezen heros gewijd, ontbreken er niet. Chittiem worstelt nog om zijn bestaan. In den leider, nog een jongen man, ontmoet ik een bekende van vroegere congressen, die mij weet te verhalen van veel tegenslag en in spanning, van pogen en falen en ook van overwinning. En ten slotte van de hoop, die bij deze menschen nooit verloren gaat. En als wij in een grooten kring te zamen zitten en herinneringen ophalen en verwachtingen overwegen, dan ziet men het dezen mannen en vrouwen alleen maar aan, dat zij geloo ven in hun werk; dat zij voelen een taak te dragen; en dat hun schouders niet licht be zwijken zullen. Waarom eigenlijk ben ik dezen nacht niet bij hen gebleven? Dat was het verwijt, het welk ik mijzelf heb gemaakt, toen ik na zons ondergang in het Hotel terugkeerde. Het was er zoo stil, zoo vol stemming, zoo aartsva derlijk. De nacht viel mee. Er is veel wind. En hij is niet overmatig warm Open de ramen der slaapkamer. Open de deur er tegenover. En zóó, tusschen de zuiging, is 't uit te houden en laat ook de slaap zich niet geheel onbe tuigd, nu bizonder gelukkig mèt de zui ging er niet ook zandvliegen de bloote dee- len van het lichaam komen teisteren. Vroeg in den ochtend gaan we vóór ons vertrek even door de bazarstraten der oude stad, waar wc cok eenige historische Syna gogen en andere plaatsen bezoeken. We be zichtigen ook de nu nog zeer primitieve bad gelegenheid der heete bronnen en overtuigen ons van de kookhitte van het water, zooals het uit den bodem stroomt. Maar wij wagen ons niet aan een langer oponthoud. Graven, ook van beroemdheden, ook van mannen, wier gedachtenis met wonderaureolen is om straald zooals dat van R. Meijer Baül-Ha- nés Jeschievoth daarbij en afzonderlijk, scholen, musea en zooveel meer, we moeten het alles achterlaten voor hetgeen het is. Weldra zijn we genaderd aan de plek, waar de Jordaan het meer van Tiberias ver laat. Hier houden we natuurlijk halt en schouwen in het rond. Snel stroomt de Jor daan naar beneden. Slechts een smalle streep, 't Is zomer. Op den hoogen oever aan de overzijde ligt het reeds oudere Dagania in het groen tusschen de palmen en andere boomen en struikgewassen. Het is er een en al bedrij vigheid. Een kloeke vrouw, groot, gebronsd, ontvangt ons. „Holland vraagt zij. En er gaat een straal van vreugde over haar ge laat. Alsof een blijde herinnering bij haar op komt. Eens is zij, toen reeds moeder van ze ven kinderen, naar Holland getogen. Zij heeft er in Utrecht de Veeartsenijschool bezocht. Zij heeft er in Groningen geleerd Zij heeft er Holland en vele menschen, die goed en harte lijk voor haar waren, lief gekregen. Zij noemi mij namen en geeft mij warme, innige groe ten mede. Deze vrouw, nu moeder van reeds volwassen zonen en dochteren, is hier in de leiding. We zien veel. Maar het meest en het langst de kleuters, jongens en meisjes, die bij groepen onder toezicht van respectievelijk on derwijzers en onderwijzeressen zwemmen, spartelen, spelevaren, beneden in den Jor daan. Het is vacantie en van de groote schoolkinderen vertoeven er een aantal tijde lijk aan het strand te Haïfa. Anderen zullen hen vervangen. Overigens zijn hier de kinde ren altijd overdag onder afzonderlijke leiding in 't kinderhuis. De ouders werken op het land. Zij hebben alleen 's avonds en 's nach's hun kinderen bij zich thuis en onder hunne hoede. We hadden intusschen den Jordaan over schreden en bevinden ons in het Oost- of Overjordaansche. De eenige kleine strook van den Ewer-Hajardén, die bij het Palestijnsche mandaatgebied getrokken is. Aan dezen kant blijven wij, totdat Wé Géscher voorbij zijn gekomen, alwaar de belangrijke werken van Kuttenber in aanleg zijn en waar wij natuur lijk een poos vertoeven. Géscher beteekent brug. Brug over den Jordaan. Hier valt de Jarmoek in den Jordaan. En deze plek werd uitgezocht om er de electrische centrale te bouwen, welke haar kracht zal ontleenen aan het water van den Jardén, die zijnen naam dankt aan het feit, dat hij in zijn zoo korten loop honderden meters daalt. De centrale, die haar kracht aan het land zal teruggeven voor licht en voor beweging. Groot is het werk. De stuw een der belangrijkste onderdee- len schijnt uit de natuurlijke gesteldheid der omgeving te groeien. Of eigenlijk reeds gegroeid te zijn. Want het blijkt uit alles, dat het werk reeds zijn voltooiing nadert. En het zal waarschijnlijk geen jaar meer duren, of het zal klaar zijn en. in gebruik gesteld, een der gewichtigste en machtigste middelen zijn voor de ontsluiting van Palestina. Bij Beisan zijn we weder in het West-Jor- daansche gebied. En aan het begin van den Emek, dien we nu zullen binnengaan. Het is markt vandaag in Beisan en het is er tamelijk vol in de nu volkomen Arabische stad. Maar onze gedachten gaan over veie eeuwen achterwaarts. Beth.Sschan is de Bij- belsche plaats, die den Iaatsten strijd tegen de Philistijnen op de heuvelen van Gilboa, welke uitzien over de vlakte van Jisreëcl. Daar „zijn de helden gevallen". „Saul en Jo nathans, elkander zoo lief, zoo dierbaar in hun leven, zijn ook in den dood niet geschei den" 3). Dergelijke Bijbelverzen komen ons hier vanzelf op de lippen. Die puinheuve! ginds, zouden daar de muren zijn geweest, die gedragen hebben de lijken van Saul en zijn zonen, welke er door de overwinnaars aan vastgespijkerd werden? Daar wordt ge zocht. en geprobeerd het oude Beth-Schan uit den grond te spitten. Op dit moment echter is men niet bezig, is er niemand, en wacht de heuvel op de menschen, die in zijn ingewan den zullen afdalen, om er de geheimzinnige sporen der oude tiiden terug te vinden. Er valt voor ons thans niets te zien en zeker niets te leeren. Onze weg buigt zich om. Wij gaan de vlakte van Jisreëel in. Tegen woordig kortweg: de Emek. 1) Meer over hem Riten en Symbolen I, Hoofdstuk 46. 2) I Sam. 31. 3) II Sam. 1. 23. JUcfUszaken FRAUDULEUS STEUNTREKKEN. Gisteren heeft de rechtbank te Rotterdam behandeld een uitgestelde zaak tegen den 51- jarigen krantenbezorger R. v. d. Z., die te rechtgestaan heeft ter zake van oplichting verdachte had, terwijl hij werk had als kran tenbezorger, zich toch als werkloos aange meld en als zoodanig ondersteuning genoten van den gemeentelijken dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon en op die wijze onge veer 200 ontvangen, waarop hij geen recht had. Verdachte zegt reeds'27.50 te hebben be spaard ter vergoeding van de schade, die hij aan Maatschappelijk Hulpbetoon heeft be rokkend. Het O M. heeft in verband met het gunsti ge reclasseeringsrapport geëischt een gevan genisstraf van 3 maanden, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. verder 'n derden wagen aangereden met het noodlottige gevolg. De snelheid van verdachte was te groot voor die plaats, volgens een getuige. Verdachte is moeten uitwijken voor een motorrijder. Het is mogelijk volgens verkla ringen, dat zij hierbij een te sterke zwenking gemaakt heeft. Zelf zegt zij op de rechter- weghelft gebleven zijn. Doordat zij de eerste tegenligger even raakte sloeg haar het stuur uit handen. De Officier acht het ten laste gelegde hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden be wezen. Het komt niet te pas op een zoodanig druk punt vooral in den bietentijd, als door wagens de breedte van den weg verminderd is, te rijden als verdachte gedaan heeft. We gens den ernst van het feit requireerde hij 'n hechtenisstraf van 14 dagen. Verdediger was mr. F. S. M. Rits. Uitspraak over 14 dagen. DE BANKOVERVAL TE SCHIPLUIDEN. De Haagsche rechtbank ging gisteren voort te behandelen de zaak betreffende den bankoverval in het kantoor van de Coöpera tieve Centrale Boerenleenbank te Schipluiden. De eisch tegen den hoofdverdachte, den kellner J. J. M. Dals te Rotterdam, luidde twaalf jaar gevangenisstraf, daar deze verd. reeds vroeger twee maal wegens diefstal is gestraft. Tegen de vierde verdachte, mej. M. M. Bu- sé, werd wegens medeplichtigheid en heling twee jaar gevangenisstraf geëischt. Ten slotte stond de laatste verdachte, de 28-jarige arbeider A. J. van Umee uit Vlaar- dinger-Ambacht, terecht. Tegen hem werd 2 jaar gevangenisstraf geëischt. Uitspraak zal 7 April plaats hebben. DOOD DOOR SCHULD. P. B., die als autobestuurder te Scheveningen op het Gevers Deijnootplein een Oosten- rijksch meisje, dat zich op een vluchtheuvel van de tram bevond, aanreed, tengevolge waarvan zij is overleden, werd door de Haag sche rechtbank veroordeeld tot 6 maanden hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. MARECHAUSSEE GEDREIGD. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den opperman te iroesbeek, die een marechaussee, die hem wilde arresteeren, met een mes had bedreigd en hem aan de hand had verwond. Hij werd door de rechtbank veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Het Hof heeft deze straf veranderd in zes maanden met af trek van de voorloopige hechtenis. INBRAAK TE BLOEMENDAAL. De 48-jarige kleermaker, die in den nacht van 12 September van het vorige jaar in de villa „De Vijfsprong" te Bloemendaal heeft ingebroken, is gisteren door de Haarlemsche rechtbank tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld met aftrek der preventieve hech tenis. DE MOLENAAR-OVERTREDER DER TARWEWET. Voor het kantongerecht te Haarlemmer meer heeft volgens de N.R.Crt gisteren te rechtgestaan een 63-jarige molenaar uit Vijf huizen, wegens overtreding van de Tarwe- wet. Hij zcu n.I. een hoeveelheid tarwebloem in voorraad hebben gehad, welke niet was vermengd met 22'A pet. inheemsche gemalen tarwe. Als getuige werd gehoord een contro leur van de Tarwe-wet uit Den Haag, die de overtreding had geconstateerd, door vergelij king van de hoeveelheden inheemsche en uit- heemsche tarwe, welke ingeschreven waren op het register van den molenaar. De ambtenaar van het O. M. zeide, dat hei voor de controleur ondoenlijk is, feiten te con- stateeren. Zij moeten afgaan op de registers en daaruit hun conclusies trekken. Daar voorts het departement van justitie had ver zuimd, den ambtenaar van het M. in ken nis te stellen met de wijziging van de Tarwe- wet in September j.L, waarbij het percentage inheemsche tarwe van twintig op twee-en- twitntig-en-een-half procent was gebracht, was foutieve dagvaarding uitgebracht. De ambtenaar van net O. M. vroeg derhalve nietig-verklaring van deze dagvaarding waarbij de kantonrechter zich aansloot. DE AANRIJDING TE HALFWEG. Op 3 Ncember is bij de suikerfabriek te Halfweg op den Rijksstraatweg een auto be stuurd door een 20-jarige chauffeuse uit Bloemendaal, in botsing gekomen met een anderen auto, die uit Haarlem kwam, waar van de beide inzittenden zwaar lichamelijk letsel opge'.oopen hebben. Een hunner de heer Louis Trijbetz uit Alkmaar, die dezen wagen ook chauffeerde, kreeg 'n hersenschud ding en een schedelfractuur, waarvan hij een gezichtsstoornis heeft overgehouden. De an der brak zijn. linkerknieschijf en heeft drie maanden in het ziekenhuis gelegen. De auto vloog in brand. Hij reed met een snelheid van ongeveer 25 K M. Uit de getfligenverklaringen bleek, dat er een rij wagens aan den kant van den weg stond. Verdachte heeft plotseling van de rechterzijde van den weg- een scherpe zwen king naar naar links gemaakt en eerst een anderen auto licht geraakt eu meter- oi iO £uchtvaact DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Specht" op de thuisreis is om 7.08 uit Bagdad vertrokken en om 12.58 te Gaza ge land. Vandaar vertrok het toestel om 13.42 en landde om 16.04 te Cairo. Het uitgaande vliegtuig „Ekster", dat gistermorgen om 6.35 van Schiphol is ver trokken is om 11.30 te Marseille aangeko men. Vandaar vertrok het toestel weer om 12 uur 12 en kwam om 16.35 te Rome aan. NIEUWE RECORDVLUCHT NAAR KAAPSTAD. De bekende Engelsche vlieger Mollison is hedenmorgen vroeg van het vliegveld Lympne in Kent gestart teneinde te trachten een recordvlucht te maken naar Kaapstad. jBitmeuiand MOEILIJKHEDEN BIJ STEENKOOL- UITVOER. Overleg met gepleegd. Duitschlarul wordt STEUN AAN BEHOEFTIGE NEDERLANDERS IN HET BUITENLAND. - Het secretariaat van het Nationaal Crisis comité deelt mede, dat in verband met hei feit, dat een afzonderlijke rijksdienst, geves tigd te \rnhem, belast is met de steunverlee- ning aan behoeftige Nederlanders in het buitenland, het Nationaal Crisiscomité beslo ten heeft, steunverzoeken voor deze categorie ter behandeling door te geven. Teneinde ech ter ook zijnerzijds iets bij te dragen voor de leniging van den nood onder deze landgenoo- ten heeft het Nationaal Crisiscomité reeds een bedrag van 100Ö beschikbaar gesteld van de commissie van samenwerking tot hulpverleening aan behoeftige Nederlanders in Duitschland, te Arnhem, welk comité zich in het bijzonder bezig houdt met de tijdelijwe uitzending van zwakke Nederlandsche kinde ren uit Duitschland naar Nederland. INBRAAK TE NIJMEGEN- Oroote schade, geen buit. Te Nijmegen hebben inbrekers weer een poging tot inbraak ondernomen, die zonder succes galeven is, ofschoon de dieven aan zienlijke materieele schade hebben aange- richt. Het terrein van de operatie was ditmaal het kantoor van Emmerik's Houthandel aan de Ziekerstraat, waarin men via de opslag ruimte kans zag door een W.C.-raampje bin nen te dringen. Door het intrappen van twee deuren kwam men in het privé-kantoor, waar een houten kastdeur werd gesloopt ten einde bij de brandkast te komen. De dieven zagen geen kans deze brandkast open te breken en hebben daarna met een beitel geprobeerd een kasregister open te breken, hetgeen evenmin gelukte, ofschoon zij slechts aan een kruk behoefden te draaien om een buit va nruim 100 te kunnen bemachti gen. Dit is hun blijkbaar ontgaan, althans er wordt niets vermist. Intusschen beteekenen de aangerichte ver nielingen voor de firma een schadepost van enkele honderden guldens. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft naar aanleiding van de vragen van het lid der Tweede Kamer den heer Maenen, betreffende de moeilijkheden bij den uitvoer van steenkolen en de gevolgen daarvan; de in Duitschland van steenkolen geheven „Aus gleichsteuer" en de in verband daarmede te nemen maatregelen, beaamd, dat bij den afzet van Nederlandsche steenko len naar het buitenland steeds grootere moei lijkheden worden ondervonden en dat als ge volg daarvan aan 350 tot 400 mijnwerkers tegen 1 Maart ontslag is aangezegd, terwijl ontslag op nog grootere schaal dreigt, wan neer niet spoedig de afzet belangrijk verbe tert. Voorts heeft de minister kennis geno men van het bericht in de dagbladen, dat Duitschland voortaan van de ten invoer aan geboden goederen, waaronder ook steenkolen zijn begrepen, een z.g. „Ausgleichsteuer"' van 2 pCt., welke practisch met een invoerrecht gelijk staat, zal heffen. De minister merkt hierbij nog op, dat het aantal arbeiders, dat op 1 Maart wegens be drijfsslapte door de Limburgsche mijnen is ontslagen, ongeveer 300 bedraagt. Met een beroep op art. 2, lid 1van liet Ne derlandsch-Duitsche Douane- en Credietver- drag heeft de Nederlandsche regeering zich tot de Duitsche regeering gewend teneinde ten aanzien van de heffing van den „Aus gleichsteuer'' in Duitschland van Nederland sche steenkolen een voor Nederland gunstige regeling te bereiken. Toepassing van de Crisisinvoerwet op steenkolen is uitermate bemoeilijkt door het met Duitschland gesloten bovengenoemde verdrag. Heffing van invoerrecht op buitenlandsche steenkolen, aldus de minister, wordt niet in overweging genomen. Overleg met buiten landsche regeeringen ter beperking der moei iijkhedea wordt bij voortduricg gepleegd. INBRAAK BIJ DE ARNHEMSCHE WATERLEIDINGMAATSCHAPPIJ. Te Arnhem is ingebroken in het kantoorge bouw van de Arnhemsche Waterleidingmaat schappij aan de Parkstraat. De daders heb ben verschillende kantoorlokalen doorzocht en eenige lessenaars opengebroken. Er wordt een bedrag van ongeveer 46 vermist. VER. STATEN' VAN EUROPA. Het hoofdbestuur der vereeniging Ver. Staten van Europa" en het hoofdbestuur der vereeniging „Paneuropeesche Jongerenbewe ging" zijn, volgens het Hbld., overeengeko men genoemde vereenigingen te doen fusee- ren, in welke fusie ook zijn opgenomen de vereeniging „Bloc d'action Européenne" te Brussel en „Union Jeune Europe" te Parijs, Geneve, Zurich, Berlijn en Breslau. Het ligt in de bedoeling de jongerengroepen in stand te houden, waarover nog nadere besprekin gen zullen worden gevoerd. HUURSTAKING TE ZAANDAM. In verband mgt de huurstaking aan de Jonge Arnoldusstraat te Zaandam, is giste ren, naar we in 't Hbld. lezen, bij deurwaar- dersexploit aan dertig van de ruim honderd weigerachtigen aangezegd, dat zij voor Za terdag twaalf uur de achterstallige huur schuld moeten voldoen, op straffe van gerech telijke vervolging. Daar te verwachten is, dat hieraan geen gevolg zal worden gegeven, hetgeen blijkt uit het feit, dat elf hun exploit bij de verhuurders gebroeders Uyttenberg in de bus hebben gesfoken, wordt een uitzetting op groote schaal voorzien. TERREIN WESTERWEG. Entrée 30 cent. Werkloozen vrijen toegang op vertoon vaA geldige stempelkaart. DE VALSCHE BANKBILJETTEN. De daders zijn bekenden van de justitie. Omtrent de zaak betreffende de valsche bankbiljetten van 1000 deelt het Hbld. nog mede, dat de drie mannen, die te Rotterdam zijn gearresteerd, zich eenige jaren geleden hebben schuldig gemaakt aan een overval op een banklooper in het Sterrenbosch te Schie dam. Daarvoor hebben zij gevangenisstraf fen voor den tijd van zeven jaar ondergaan. Nadat zij uit de gevangenis waren ontsla gen, hebben zij zich in de Maasstad met al lerlei duistere practijken opgehouden, totdat de politie het door hen opgezette complot voor het vervaardigen van bankbiljetten op het spoor kwam. Uit het onderzoek van de politie is geble ken, dat er nog vijf valsche bankbiljetten, ge merkt A.K. 073 in handen zijn. De drukkersfirma te Rotterdam, die de bil jetten heeft gedrukt, is volkomen te goeder trouw geweest. De mannen waren komen pra ten over reclame, die zij wilden laten maken op papier, dat er uit zou zien als een bank biljet van duizend gulden. De opdrachtgevers vroegen aan twee zijden bedrukte proeven, maar dat weigerde de drukker. Eenigen tijd later brachten de opdrachtgevers 150 en ae belofte, dat zij den tekst voor de reclame spoedig zouden opgeven. Daarna hebben de drukkers een partijtje dubbel bedrukt, maar in elk van deze exemplaren hebben zij twee gaatjes gedrukt. De arrestanten wisten niet op te geven, welke reclame zij op de biljetten hadden wil len doen drukken. HET GEVAAR VAN DEN COLORADO KEVER. In- en doorvoer aardappelen en versche greenten uit Frankrijr. verboden. Op den 24sten Maart 1932 is uitgegeven liet Koninklijk Besluit van den 24sten Maart 1932 (Staatsblad rio. 121), houdende bepa lingen tot wering van den Colorado-kever bij in- en doorvoer van aardappelen en ver sche groenten (dag van inwerkingtreding 26 Maart 1932). In verband hiermede is bij beschikking van den minister van staat, minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw, van den r.' den datum: a. aaugejvezen als land, waarqit met ingang van 26 Maart 1932 de in- en door voer van aardappelen verboden is: Frankrijk; b. aangewezen als land, waaruit met in- gang van 26 Maart 1932 de in- en doorvoer van versche groenten van 15 Maart tot en met 14 October verboden is, tenzij de zen dingen vergezeld zijn van een schriftelijke verklaring, afgegeven door den PLntenziek- tenkundigen Dienst van dat land, inhouden de dat de versche greenten niet zijn aange tast door den Colorado-kever en dat zij af komstig zijn van en geteeld zijn op plaatsen waar de Colorado-kever niet voorkomt en, voor zoover bekend, niet is voorgekomen bin nen een afstand van tweehonderd kilometers: Frankrijk; c. bepaald, dat ontheffing wordt verleend voor zendingen, welke een gewicht van 50 kilogram niet te boven gaan, onder voor waarde dat de invoer geschiedt langs het kantoor der invoerrechten te Roosendaal en dat het hoofd van den Plantenziektenkundi- gen Dienst verklaart dat de betrokken zen ding geen gevaar voor besmetting oplevert. Het wetsontwerp. Aan de Memorie van toelichting is ont leend: Tegelijk met de afkondiging van een alge- meenen maatregel van bestuur moet een voorstel van wet aan de Tweede Kamer wor den gezonden, hou ende regeling van het in den algemeenen maatregel van bestuur ge regelde onderwerp. Het wetsontwerp beoogt aan dit voorschrhift te voldoen. De omstandigheid, dat de Colorado-kever in Frankrijk reeds sedert iaren ,n snel toe nemende mate optreedt, levert een ernstig gevaar op voor zijn verbreiding buiten de grenzen van genoemd land. De larven van dit insect voeden zich met het loof der aard appelplanten en maken de teelt van aardap pelen in streken, waar zij veelvuldig voor komen, practisch onmogelijk, tenzij het ge was door herhaalde toepassing van kostbare bespuitingen en bestuivingen wordt be schermd. Met het oog op dit gevaar is door de En gelsche Regeering uitgevaardigd de „Colo- rado Beetle Order of 1931". Daarbij is de invoer van aardappelen uit Frankrijk met in gang van 15 Maart 1932 geheel verboden, terwijl de invoer van levende planten uit Frankrijk is verboden, tenzij de zendingen vergezeld zijn van een certificaat van den Franschen plantenziektenkundigen dienst. Ook de invoer van Frankrijk in Groot-Bri- tannië van versche groenten ;s zonder een certificaat als voorbedoeld van 15 Maart tot 14 October van elk jaar verboden. Maatregelen van gelijke strekking zijn door de Duitsche Regeering genomen. Het laat zich aanzien, dat ook andere landen, met name België, Zwitserland en Italië, zich op dergelijke wijze zullen beschermen tegen het binnendringen van den kever. In verband hiermede is het om voor de hand liggende redenen zeer wenschelijk, dat ook hier te lande op dit gebied de noodige voor zieningen kunnen worden getroffen. Ten gevolge van de door Groot-Brittannië en Duitschland genomen maatregelen is het gevaar ontstaan, dat men op groote schaal zal trachten de geweerde Fransche produc ten over ons land uit te voeren of deze in Nederland aan de markt te brengen. Daar door zou ons lano voortdurend rechtstreeks worden bedreigd met overbrenging van den Coloradokever. Tot wering van dit directe gevaar kan ech ter worden volstaan met een maatregel, wel ke slechts den in- en doorvoer van aardappe len en versche groenten betreft, daar alleen daarvan een sterke toeneming behoeft te word engevreesd. Met het oog hierop wordt thans voorge steld een regeling, volgens welke de in- en doorvoer van aardappelen en versche groen ten uit nader aan te wijzen landen dezerzijds aanstonds geheel kan worden verboden, en het ook mogelijk is, als mildere maatregel, ten aanzien van versche groenten een soort gelijken eisch te stellen als Groot-Brittannië doet. Teneinde een zich soepel naar de practijk richtende regeling te verkrijgen, is voorge steld, dat door de met zaken van den Land bouw belasten minister de landen worden aangewezen, waarvoor het onvoorwaardelijk en het voorwaardelijke in- en doorvoerver- bod geldt. Art. 3 stelt de mogelijkheid open tot ont heffing in bijzondere gevallen. Als zoodanige ontheffing zullen voorwaar den kunnen worden verbonden, welke vooral in het belang der phyto-sanitaire contróle noodig kunnen zijn. TIJDELIJKE BEPERKING VAN DEN INVOER VAN RIJWIELBANDEN. Bij Kon. besluit is, uit overweging dat het in verband met de gebleken noodzaak tot tijdelijke beperking van den invoer van rij wielbuiten- en binnenbanden, gewenscht is, tot voorloopige beperking van dien invoer over te gaan. bepaald, dat gedurende een tijdvak van drie maanden, aanvangende 1 Maart en eindigende 31 Mei 1932, de in voer uit ieder land verboden is van: a. buitenbanden voor rijwielen (geen motorrijwielen), voor zoover deze meer be draagt dan 95 ten honderd van het aantal, hetwelk gemiddelo per drie maanden in de jaren 1928, 1929 en 1930 van die banden uit dat land is ingevoerd; b. binnenbanden voor rijwielen (geen motorrijwielen), voor zoover deze meer be draagt dan 95 ten honderd van het aantal, hetwelk gemiddeld per drie maanden in de jaren 1928, 1929 en 193C van die banden uit dat land is ingevoerd. Met ingang van den dag, waarop dit besluit in werking treedt (dit is vandaag), zal de invoer van de genoemde goederen slechts zijn toegestaan, indien daarbij wordt iloQf 9ï wmszt da

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9