ASPIRIN .*5 Owie Jioicmiën Rechtszaken £udhtwxact Jieck Sxhool £tuuU en JuinBowu JiacMeüchten GEVAARLIJK SPEELGOED. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Brieven uit de hoofdstad DE POSTVLUCHTEN OP IND'E. DE REIS VAN DE GRAF ZEPPELIN. Maandagmorgen bij Madeira. Pest van Duitschland naar Buenos Aires in 4K- dag. VLIEGTUIG NEERGESTORT TE SCHWERIN-GOERRIES. WERELDRECORD AFSTAND- VLIEGEN. van „St Willebrordus» m^ttSol^ïdJ huizen der katholieken waaide de driekle,^ stuur gekozen, dat tot aan dat congres de leiding zal hebben. In het voorloopige dage- liiksche bestuur hebben zitting de heeren E. Fimmen, voorzitter; P. J. Schmidt, secreta ris, J. H. O:denbroek, penningmeester; J. de Kadt, tweede voorzitter, R. Stenhuis en K. R van Staal, terwijl verder in het Partijbestuur werden gekozen de heeren F. van der Goes (Laren), J. Mourits (Rotterdam), G. Boland (Zwolle), J. van Santen (Enschede), F. Gies (Zutphen), J. Molenaar (Den Haag) en als vertegenwoordigers van eenige groepen jon geren mej. mr. St. de Zeeuw en J. Koomen Omtrent de houding, die de leden van de O. S. P. tegenover de vakbeweging zouden moeten aannemen, werd de volgende resolu tie met algemeene stemmen goedgekeurd: „De vergadering van links-socialisten, door de beslissingen van de S.D.A.P. ver plicht een revolutionnair-sociaaldemocrati- sche partij op te richten, overwegende, dat de huidige omstandig heden meer dan ooit omvangrijke en in elk opzicht goed toegeruste vakvereenigingen vereischen als materiëele basis voor een succesvollen strijd der arbeidersklasse, overwegende, dat de moderne vakbonden aan bovenomschreven materieelen eisch vol doen en deugdelijke strijdorganen der arbei dersklasse kunnen zijn, mits zij zich revo- lutionnair orienteeren, besluit: 1. alle leden c'er Onafhankelijk Socialis tische Partij te verplichten lid te zijn van den modernen vakbond in het bedrijf waarin zij werken 2. alle krachten in te spannen om de vak- beweging te brengen op het geestelijke en moreele peil, dat in een revolutionnair tijd perk moet worden geëischt; 3. het P.B. der Onafhankelijk Socialisti sche Partij op te dragen zich te wenden tot N. V. V. en S. D. A P. om opname der Onafhankelijk Socialistische Partij in den Algemeenen Raad; 4. de afdeelingen op te dragen, zich te wenden tot Bestuurdersbond en S.D.A.P.- afdeeling ter plaatse om opname in den Plaatselijken Raad. Tenslotte werd besloten, het weekblad „De Fakkel" althans tot aan het Congres onder de tegenwoordige redactie in zijn huidigen vorm te handhaven, en werd de tekst goed gekeurd van een manifest, dat in grooten ge tale onder de arbeiders en boeren in het geheele land zal worden verspreid. p Zaterdagmorgen waren een aantal jongens van ongeveer 12 jaar aan het spelen op het opgespoten terrein langs den Abraham van Stolkweg onder Over- schie. Zij speelden het beroemde spel van roover en reiziger. Een van de jon gens had een revolver bij zich. Daarmee heeft hij plotseling een schot gelost. De 12-jarige J. de V. uit de Burgemeester Meineszlaan aldaar kreeg den kogel in de linkerhand. Hij is niet ernstig ge troffen. Hij is in het kantoor van de firma Van Stolk en Zoonen verbonden. De politie stelt een onderzoek in. Ambtenaren van de invoerrechten en acijnzen hebben Zaterdagavond, in sa menwerking met de gemeentepolitie, een inval gedaan ten huize van de familie T aan den Plataanweg 23 te Schiebroek. Daarin werden aangetroffen een volle dige distilleerinstallatie en vijf flesschen alcoholhoudende dranken. T. werd op gesloten en de installatie is in beslag genomen. EEN OUD GEBRUIK IN EERE HERSTELD. Te Eelde (Drente) zijn Paaschmaandag voor het eerst sedert jaren weer Paasch- vuren ontstoken op acht plaatsen. ESPERANTO CONGRES. De burgemeester van Arnhem opent. Ter gelegenheid van het Esperanto- congres, dat dezer dagen in het Espe- ranto-huis te Arnhem wordt gehouden, zijn de deelnemers aan het congres gis teravond ten gemeentehuize ontvangen voor het gemeentebestuur. De burgemeester, mr S J. R de Mon- ch>sprak de aanwezigen in het Espe ranto toe Hij herinnerde er aan. dat de band tusschen de Fsperanto-beweging en Arnhem drie jaren geleden gelegd is. toen de cursus van André Cze bij de Arnhemscha bevolking groote belang stelling ontmoet! en de Esperantisten van buiten constateerden, dat Arnhem eer stad was, waar men aangenaam verblijven kon VERKEERSONGEVALLEN. Op den Eersten Paaschdag wilde de heer H. Priem uit Eindhoven met zijn vader, sta tionschef te Oud-Heusden, zijn zuster te Zaltbommel bezoeken. Onder de gemeente Oud-Heusden is de as van de zijspan gebro ken, waardoor de motor in volle vaart tegen een boom reed. De heer Piiem werd ernstig gewond naar Den Bosch vervoerd, waar hij des avonds is overleden De vader kreeg een wond aan 't hoofd, doch kon na verbonden te zijn naar huis terug keeren De zuster die in de zijspan zat kwam met de schrik vrij. Zondigen tegen verkeersregels. Drn gewonden. Zaterdagmiddag is op den Rijksstraatweg onder de gemeente Amersfoort een luxe-auto met 6 personen uit Groningen, doordat dez geen voorrang verleende, in vrij snelle vaart tegen een anderen auto gereden. Mej. Boek- halt uit Helpman (bij Groningen) werd met een zware verwonding en een ernstige her senschudding in het ziekenhuis ..Lichten berg" binnen gedragen. Haar toestand is zeer ernstig. Van de andere passagiers bekwamen 2 minder ernstige wonden door het breken van de ruiten De anderen kwamen met de schrik vrij. De twee auto's werden zwaar be schadigd naar Amersfoort gesleept. Tegen een boom gereden. Een doode. Den eersten Paaschdag reed de 22-jarige motorrijder H. P. Piers met als duorijdster mej. A. Jansen omstreeks 6 uur te Renswou- de tegen een der langs den straatweg staan de boomen, met het noodlottig gevolg dat hij bij het vervoeren naar het ziekenhuis te Rens- woude is overleden. Het slachtoffer was af komstig uit Haarlem. De duorijdster kreeg eenige verwondingen. Wandelaars op den rijweg door auto aangereden. Een doode. Zondagavond wandelde op de Biltstraat te trecht de 34-jarige boekbinder H. de Leeuw met vrouw en kinderen geheel aan de rech terzijde van den weg tegen den trottoirband. Een hem achterop rijdende auto heeft hem plotseling gegrepen en eenige meters meege sleurd. De slag was zoo hevig dat de man vermoedelijk op slag gedood is. Het lijk is door de politie in beslag genomen. Wielrijdster door de Oooische tram gegrepen en gedood. Onder de gemeente Diemen heeft Maandag avond een doodelijk ongeluk plaats gehad. Omstreeks half zeven kwam een groepje wiel rijders aangereden bij het nieuwe viaduct. Door tot nu toe onverklaarbare wijze raakte een tot dit groepje behoorende wielrijdster uit Amsterdam met de aansnellende motor- tram van de Gooische Tram in botsing. Zij werd door de tram gegrepen en op slag ge dood. De doktoren Balfoort en der Kinderen, die spoedig ter plaatse waren, konden slechts den dood constateeren. Het ontzielde lichaam van de vrouw is naar het lijkenhuisje van de begraafplaats Oud-Diemen overgebracht. Fietsend kind doodgereden. Te Epe op den hoek van de Willem Teil- straat en de Beekstraat, is het 10-jarig zoon tje van den heer Westhof met zijn rijwiel door een auto, uit de richting Zwolle komen de, aangereden en met zware hoofdwonden in een naburige woning binnengedragen, waar het kind spoedig stierf. Tegen een boom gebotst. De wachtmeester der maréchaussee J. v. d. Houte, die te Groningen over den Heerenweg reed, wilde een wielrijder arresteeren, die zich aan een auto vasthield. De maréchaussee had een onbereden paard aan de hand. Vermoede lijk is dit paard geschrokken, waardoor het van den weg afweek, tengevolge waarvan de mar'chaussèe met zijn hoofd tegen een boom botste. Eenige dokters verleenden onmiddel lijk hulp. De wachtmeester werd in bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis te Gro ningen overgebracht. KORTE BERICHTEN. In heh kamp der arbeiders te Westerflier, bij de Rijkswerkverschaffing voor de Schip beekverbetering, hebben 34 van de 40 uit Apeldoorn afkomstige werklieden den arbeid nergelegd om een loonkwestie. De arbeiders, werkzaam aan de uitbrei ding van de J. P. Cocnhaven te Amsterdam, zijn in staking gegaan wegens een geschil met de uitvoerster, de firma De Breejen van den Bout. over tewerkstelling van eenige ar beiders. Vrijdag en Zaterdag lag het werk stil. De Amsterdamsche recherche heeft aangehouden een 30-jarigen handelsrei ziger, die ervan wordt verdacht iemand door middel van valschheid in geschrifte (een ver- valschte chèque) te hebben opgelicht vooi 842.59 en verder op een valsche postchèque een bedrag van 160 te hebben geïnd. Te Voorhout is ingebroken in het raad huis, in de pastorie der r.k. kerk en in een kruidenierswinkel, it het raadhuis werd de kas van het waterleidingbedrijf meegenomen, waarin slechts een klein bedrag aanwezig was. Ook bij den pastoor was de buit ge ring. Bij den kruidenier werden 700 en een spaarbankboekje ontvreemd. De rechtbank te Middelburg heeft een 24-jarigen werkman uit Capelle, die was aangehouden wegens bedreiging met een mis drijf tegen het leven door in een brief aan zijn vroegere verloofde te schrijven, dat hij haar zou dooden, op vrije voeten gesteld. OLIFANTENPLAAG IN NOORD- SUMATRA. Twintig olifanten zijn, zooals Aneta aan het Hbld. meldt, van Atjeh uit naar het Brandansche afgezakt. Zij brachten schade toe aan den aanplant in de rubbertuinen Vele jagers zijn uitgetrokken om op de oli fanten jacht te maken. HAAR KINDEREN VERLATEN. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 36-jarige vrouw, die in Mei van het vorig jaar haar vier kin deren van anderhali tot acht jaar zou hebben verlaten. De viouw is veroordeeld tot een gevange- niss.raf van drie maanden. Als de Burgerwacht oefent- De .etnearnatie van het taartje. Van de Amsterdamsdie Vrijwil.ige Bur- gei wacht hooien wij gemeenlijk niet te veel; het is ten corps dat oii.kbaar en gelukkig maar meer in Siilte schijnt te werken en net is waarschijnlijk ook wel uit dien hoofde, dat wij deze ongetwijfeld nuttige „laatste instantie van het wettig gezag ook in stilte zoo weten te waardeeren. Want is het niet gelukkig, dat de Burgerwacht naar buiten nog nimmer actief heeft behoeven op te tre den; wijst het niet op een zekere rust en orde- ijken gang van zaken in onze stad, alsmede op de dagelijksche weerbaarheid van ons hoofdstedelijk po'itiecorps, dat, zonder hulp van anderen de zaken nog altijd keurig heeft weten af te wikkelen? Niettemin stemt het velen gerust, dat zich voor moeilijke dagen en buitenissige eventualiteiten, een aantal kloeke vrijwil igers bereid heeft verklaard om zoo noodig bijstand te verieenen en, dat daarvoor een zekere bereidheid is vereischt, is alleszins begrijpelijk. Van ingewijden hoo ren wij vaak bijzonderheden over schietcur- sussen en oefenmiddagen in 't mooie gebouw aan het Singel bij de Munt, maar het gaat alles in gepaste bescheidenheid en zonder al te zeer opvallend te zijn. Maar eens in het jaar wordt er een soort wapenschouw gehou den, hoewel het geen parade in dot werkelij- ken zin van het oord is. Eens in het jaar houdt de Commandant van de Vervoerafdee- ling van deze Burgerwacht een oefenrit en dan denken wij onwillekeurig even terug aan lang vervlogen dagen toen „Klein maar Dapper" op gezette tijden door de stad trok, als voorlooper van padvinderij en A.J.C. En nu weet ik wel, hoe groot of het Burger- wa^htgebouw ook is, men daar geen 24-uurs ritten met 100 automobielen en motorfietsen zou kunnen organiseeren, maar toch !s er iets waarom deze, thans jaarlijksche oefen rP, de Amsterdamsche sympathie lang niet ten volle geniet, om het maar eens vriendelijk te zeggen. Begrijpt u wel: wij gunnen den Bur gerwachters en Burgerwachteressen hun prestatierit zonder meer en met den start, ver buiten de bebouwde kom, ergens bij Duiven- drecht, kunnen wij ons heel best vereenigen. En ook zijn wij niet boos. dat hier alleen maar militaire- en politioneele instanties kunnen meerijden, uitsluitend in uniform daar gaat het niet om. Maar dat van het ge heel zoo een provoceerende werking uitgaat in deze toch al niet makkelijke dagen, waarin animositeit maar al te gauw wordt aange kweekt, ziet u, daar komt de doorsnee- Amsterdammer tegen op. En niemand be grijpt, git welke andere dan reclame-overwe gingen de finish van dezen rit, juist in het hartje van de stad op een drukken Zaterdag middag moet zijn, waar een dergelijk gebeu ren eigenlijk hoogst ongelegen komt om dien tijd. En dan toont de Amsterdammer, dat het toch niet dit soort uiterlijk vertoon is, dat hem werkelijk bekoort. Wij zijn eenvoudig dol op mooie uniformen en parade-gedoe en de stafmuziek der mariniers op den Dam, is in staat om elke revolutie compleet te onder drukken, maar Burgerwacht in officieel tenue werkt verkeerd. Het komt misschien door de quantiteiten gouduitmonstering met kwistige hand op kragen, op mouwen en petten, op kepi's en zelfs op broeken gestikt, dat de Am sterdammer in dit geval het woord poppen kast van huis haalt, doch voor de hand ligt het. Dit gewichtige gedoe van een generalen staf, om het zoo maar eens te noemen, ge kleed in onbegrijpelijke gewaden en met nog fantastischer hoofddeksels getooid, op een gewonen werkdag op het Singel bij de Munt, kweekt naast hilariteit ook nog verzet en het is jammer, dat ook aan de reputatie van het betrokken korps door zoo een middag danig afbreuk wordt gedaan. Want dit wa pengeweld wordt in onze stad altoos en door een ieder als „spielerei" beschouwd, als een ongemotiveerde demonstratie, die, wanneer het werkelijk om prestatie zou gaan, even eens op andere, meer sympathieke wijze gehouden zou kunnen worden. En ware het niet, dat van het jaar een zijspancombinatie der Amsterdamsche motorpolitie had mee gereden, de belangstelling van het publiek voor deze finish, zou practisch niet noemens waard zijn geweest. Nu wachtte een handje vol menschen op de in leeren jassen gehulde motormannen en ging er een hoeraatje op toen de populaire kerels eerst docr de respec tievelijke ega's en daarna, wat officiëeler door den hoofdcommissaris, werden verwel komd. De rest was een,dwaze vertooning, even dwaas als in andere jaren; en het is maar te hopen dat commissaris Bakker, onze verkeersdespoot, zich in het vervolg ook tegen de finish midden in de stad, uit verkeers technische overwegingen dan natuurlijk, zal willen verzetten. Dat is de minst pijnlijke oplossing voor beide partijen, want misschien zullen de organisatoren andere argumenten niet kunnen begrijpen. Ook tact is een onder deel van gezag. En wanneer de heeren met alle gewe d zich dan willen laten bewonde ren, mag een gewoon militie-korporaal hun dan hier misschien raden, dat er van 100 menschen minstens twee gelijk gekleed die nen te zijn, wil een ietwat krijgshaftige in druk bereikt kunnen worden. Voorloopig lachen wij nog maar uitsluitend en dat hebben de vrijwillige burgerwachters toch zeker niet met hun goede voornemens be- doe'd. Met het stadsbeeld schijnen ook de taart jeswinkels te veranderen. Het onderwerp is wellicht wat zoetig en week, maar het moet mij van het hart. Ik mis in deze tijden van geraffineerde hygiënische methoden en ratio nalisatie het groote criterium van een echten taartjeswinkel: een groote ronde schaal op een voetje met tallooze verleidelijke heerlijk heden. Dit soort ingrijpende bijzonderheden uit je jeugd, b'ijven je bij en moderner metho den zijn in staat om op wreedaardige wijze, zoo ik beme'kte, prachtige herinneringen en illusies te verstoren. Ik heb taartjes gege ten in ,.de fijne zaak" in een van onze druk ste winkelstraten, welk etablissement voor geheel Amsterdam, als van ouds het beste adres, vermag door te gaan. En zonder gul zig of onbescheiden tt zijn, had ik de prettige verrassing van zoo'n ronde schaal, zoo'n overvloed van ouderwetsche gebakjes nog weer eens te wil'en fce'even. Maar 't heeft zo niet morden ziin. In zakelijke bewoordin gen heeft de koekjesjuffrouw ons doen ge- voe'en, dat men het antieke svsteem eenvou dig verfoeit en uit een vitrine hebben wij taartjes, eigenlijk waren het maar groote koekjes, moeten kiezen onder dwingende ooren van een snibbige juffrouw, met de ge veinsde zpkerheid van iemand, die niet mis kan kiezen en zijn heelc leven lang een specifieke soort van taarries eet En weg wa ren de roomhoorntje? en de tompoezen of hoe de traditioneele kunstwerken vroeger nog meer geheeten waren, en weg was de groote schaal op het voetje uit den taartiesdroom. En alle gebak'es hebben vreemde Fransche namen gekregen, zooa's de melksalon nu tearoom of lunchroom wordt genoemd. Ik geloof niet, dat ze duur zijn de taartjes- plateau's, zoo ook het object al niet is weg- gerationaliseerd. Maar hier heb ik nu eens mijn zinnen op gezet. En de woede en veront waardiging der geheele taartjeswinkeldirectie ten spijt, zal ik eenmaal, weer gedwongen door een taartjeslust en zoete herinneringen, in het salonnetje, dat zoo goed staat aange schreven, taartjes gaan eten. Maar uit een krant zal de vergelding te voorschijn komen en als ik zelf de verfijnde producten der moderne patisserie aan het toonbankje bij de vitrine in ontvangst zal hebben genomen, dan komt het groote moment, waarop de 10 La» op dan oranje band en ha» Bayarkroü. Pr„ iSOt. of 12 taartjes, als weleer, weer voor ons zul len staan op de wit porceleinen schaal met het voetstuk. Het zal de reïncarnatie van het onvolprezen, ouderwetsche taartje zijn Kinderachtig hè? Maar zijn wij niet zoo. VAN S1EGEN. Het Indische retourvliegtuig „Specht is op den eersten Paaschdag, des mid dags te 16.25 uur op Schiphol geland. Het toestel was dien dag des morgens te 8.48 uur uit Marseille vertrokken, te 13.05 uur te Parijs geland en te 14.25 uur weer vertrokken. De bemanning be stond nuti de piloten J. B. Scholten, J- F. Kress, den mecanicien P. Dunk en den marconist J. B. Pestman. Het uitgaande postvliegtuig „Valk"' is op den Eersten Paaschdag te 6,15 uur uit Medan vertrokken, te 12.25 uur te Palembang geland, vandaar te 13.02 uur vertrokken en te 15.20 uur te Batavia geland. Het uitgaande vliegtuig „de Ekster" is op den Tweeden Paaschdag om 6.37 uur uit Bagdad vertrokken en om 9.55 uur te Bushir geland. Om 10.40 uur werd van daar vertrokken en om 14.00 uur in Djask geland. Het thuiskeerende postvliegtuig^ „Duif" is op den Tweeden Paaschdag te 5.18 uur uit Calcutta vertrokken en te 9.37 uur te Allahabad geland. Vandaar vertrok het toestel te 10.35 uur en landde te 16 uur te Jodphur. De Hamburg Amerika Lijn deelt me de, dat het luchtschip Graaf Zeppelin zich Faaschzonuag om 16 uur Green- wich Tijd op 23 gr. N.B. en 26 gr. W.L. bevond en Maandagmorgen om 6 uur 9 G.T. op 33 gr. N.B. en 20 gr. W.L., dus ongeveer ten Westen van Madeira. De „Zepp" zette koers op Gibraltar. De snelheid bedroeg ongeveer 75 zeemijlen per uur. Aangezien het luchtschip wind mede heeft, neemt men aan dat vaart verminderd is ten einde niet vroeger dan vastgesteld op de plaats van bestehx- ming aan te komen. Volgens ébn Zaterdag uit Buenos Aires bij de Deutsche Lufthansa binnengeko men bericht is de post van den Graf Zeppelin in Pernambuco overgenomen door het met de Lufthansa samengaan le Braziliaansche Condor-syndicaat en on middellijk naar Buenos Aires vervoerd. Vrijdagmiddag landde het Conciorvlieg- tuig in Buenos Aires zoodat dus de post van Duitschland naar Buenos Aires in den recordtijd van 4 K dag bezorgd is. Een Flamingo-sportvlie<rtuig, van de Academische vliegersorganisatie Bruns- wijk, is Paaschzondag neergestort. De bestuurder werd licht, de passagier ern stig gewond. Het toestel werd geheel vernield. De beide Fransche vliegers Bossoutrot en Rossi hebben Zaterdagmorgen het wereldrecord afstandvliegen op uitge meten baan geslagen. Zij hebben in 76 uur 10 650 KM afgelegd Het vorig re cord ten name van Doret en Le Brix met 10.372 K M. VALLEN VAN VLIEGTUIGEN ZONDER GEVAAR? Een nieuwe uitvinding. De Fransche ingenieur en oorlogsvlieger Sauvent heeft zich met een door hem gecon- strueerden vliegtuigromp in de Fransche Alpen in een 200 M. diepen afgrond gewor pen. Sauvent bleef ongedeerd. De vliegtuig romp is omkleed met dubbele wanden, waar- tusschen speciale schokbrekers geconstrueerd zijn voor het opvangen van den druk bij het tegen den grond slaan. Bij den val werd al leen de buitenwand van den romp volkomen vernield. Sauvent had reeds verscheidene malen bij het ministerie van luchtvaart verlof ge vraagd zich, teneinde de bruikbaarheid van zijn uitvinding te bewijzen, met een vlieg tuig uit de lucht te laten vallen. Op deze verzoeken was tot dusverre steeds afwijzend HEILOO. met pauselijken wimpel. Een keurig versierd kerkegebouw en daarvoor een eerepoort De feestvreugde was een gevolg van de intrede van Pater N. Kuiper, zoon der parochie die na zijn studiën te hebben voltooid tot p'ries ter was gewijd te Teteringeen en Maandag morgen zijn eerste H. Mis opdroeg. De Mis opgedragen door den nesmist, werd geas sisteerd door den pastoor en kapelaan der parochie. Pastoor van Meeuwen hield een indrukwekkende predicatie. Het zangkoor onder leiding van den heer R. Kuiper z0n£ de 4-stemmige Mis van Fr. Wit en de Prjef tercantate van Haagh. Van de gelegenheid om den pater en zijn familie te complimenteeren, werd druk gebruik gemaakt. Pater N. Kuiper S. V. D is bestemd voor de Missie in Flores. FRIESCHE BOEREN VRAGEN HULP. De bond van afdeelingen van de chr. werk- liedenvereeniging „Patrimonium" in Fries land, de provinciale afdeeling Friesland van den chr. nat. werkmansbond, en de afd Friesland van den chr. boeren- en tuinders- bond hebben een adres tot den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gericht waarin o.m. adhaesie wordt betuigd aan het door de Staten van Friesland aan de koningin gezonden adres inzake den noodtoestand van landbouw, tuinbouw en veeteelt in hun pro vincie. Adressanten verzoeken het verieenen van steun aan werkverruiming in landbouw, tuin. bouw en veeteelt-door particulieren en voorts door tusschenkomst van de gemeentebesturen en in overleg met de sociale organisaties. DE ALLE-DAG-KERK TE AMSTERDAM. Zaterdagmiddag is te Amsterdam de eer ste Alle-dag-kerk gehouden in de Engelsche kerk, waarbij o.a. aanwezig was de burge meester van de hoofdstad. De voorzitter van het comité, ds. D. E. Boeke, bracht na een welkomstwoord dank aan dr. A. J. P. Boeke uit Schoorl, dien hij den vader van alle-dag- kerk-idee noemde, en zette daarna het doel en de beteekenis er van uiteen Voorts spraken nog mr. Dons, lid van het comité, ds. L. D Poot, H. M. van Kooten, secretaris van het comité en ds. A. J. P. Boeke. CRISISCOMMISSIE VAN PACHT- ZAKEN. De Friesche Mij. van Landbouw, de afd. Friesland van den chr. boeren- en tuinders- bond en de vereeniging voor Friesch Grond bezit hebben een crisiscommissie voor pacht zaken ingesteld. Hun doel is cm ten behoeve van pachters, die nog zijn gebonden aan oude huurcontrac ten en wier verpachters weigeren hun een in verband met de tijdsomstandigheden behoor lijke reductie te verieenen of hun op eeniger- lei wijze tegemcet te komen, een beroep te doen op de betrokken eigenaren, ten einde te trachten deze alsnog daartoe te bewegen. De commissie zal slechts bemoeien met gevallen, welke als buitensporig moeten worden be schouwd, zoodat zij tot den financieelen on dergang van den pachter moeten leiden. STIERENKEURING TE DEN BURG. Omdat het een der jongste fokdistricten be treft, was het Zaterdag te den Burg Texel niets te verwonderen, dat de voor-stierenkeu ring noch kwantiteit, noch kwaliteit op hoog peil stond. Als oudere stier (4 jaar) kwam alleen Dora's Frans van de stierenvèreeniging den Hoorn. Hoewel matig verzorgd, vooral van toilet, mag men hiervan op Texel veel goeds vocral in vrouwelijke nazaten verwachten. Van de aangegeven 11-jarigen waren er 9 verschenen. Een groot deel hiervan hadden moeders met onbekende afkomst, het soort dus, dat dit jaar voor het laatste ter keuring mag verschijnen. Na de le schifting mochten 6 dieren zich nader vertoonen. Een hiervan kwam van een moeder met een te laag vetgehalte, de overi ge werden ter opvoeding van het vrij talrijke publiek in volgorde geplaatst. Slechts 1 kon goedgekeurd en in het Nederlandsch Rund veestamboek ingeschreven worden, n.1. Con- stantijn E 29, eigenaar Pb. Hin, fokker E. Dz. Govers te Alkmaar. PURMEMREND, 29 Maart 1932. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 6 stapels Boerenkaas, wegende 1351 K.G., 23 per 50 K.G., handel vlug; 1312 K G. boter 0.95-—/ 1.15. Vee. 382 stuks Runderen w o 160 vette, 66—74 cent per K.G.; 212 stuks Melk- en Geldekoeien 110—275: 10 Stieren. Han del Runderen stug; 21 Paarden 70— 150, handel stug; 21 Vette kalveren 1— 1.20, handel stug; 1074 stuks Nuchtere kalveren, slacht 5—18, fok 14—/ 20, handel stug; 710 Vette varkens, voor de slacht 20-25 cent per KG. hande' matig; 45 Magere varkens 7—14, handel stug; 221 Biggen 4-ƒ 7, handel stug; 370 Schapen 14—22, handel stug; 10 Bok ken; Kipeieren 2—2 75: Eendeieren ƒ2.10; Pienkuikens 0.95—1.07'A- Eierenveiling. 35019 stuks kipeieren a 2103.90; 451 stuks kipeieren b 1.50 2.10; 18672 stuks Eendeieren a 2-20 en 2260 stuks Broedeieren 2.10—2.50. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Maart 1932. Langerdijker Groentenveiling. 20000 K.G. Roode Kool les. f 0.90— f 2.50 en 36000 K.G. Gele Kool le s f 0 801 en 42O0O K G. Peen f 0 80—1 90, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 26 Maart '32- 3800 K.G. Uien. Drielingen 7.608-50> Uien 12.10—12.90, Grov» Uien 12.30 —/12.40;400 K.G. Peen f 3.40,kleine 1.60; 261000 K.G. Roode Kool 0.60— 3.40. doorschot 0 602.30; 232200 K G. Deensche Witte Kool f 1 30—f 2.30, doorschot 1.10—1.80; 103400 K.G. Gele Kool 12.70, doorschot 060— 1.50, lales per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 26 Maart 1932. Roo de Kool le s. f 0.602.70, 2e s. f 0 60— 2.10; Gele Kooi le s. 0.70- f 2.30. 2e s- f 0601.80; Witte Kool le s 0S0 f 2.20, 2? s. f 0.60— f 1.50; Drieling® f 7.30-ƒ 7.70; Uien 12.20; Grove L>ea 11.5012.20; Peer. f 4.20; Kleine Pe® f 2.10 Aanvoer: 91750 K.G Roode Kool; 318W K.G. G eleKool 55600 K.G Witte Koo- i 1950 K.G. Uien; 525 K.G. Peen-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10