Agwda e Jht&iicaties Keek Sxhool £aatste betichten JkowHciaal Tlieums fcheepsüidütgm !Büutadand Lhttwn- 'lüeeriiecicfit ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v. h. HERMS. COSTER ZOON Gibbs zeep of pasta voor 't gebit Houdt U gezond, Uw tanden wit E KATER Dinsdag 29 Maart. 7.30 uur, Cinema Americain: De privé- secretaresse (rom.); alle leeftijden. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De luchthavik (realistisch); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Liebescom- mando (operette); alle leeftijden. Woensdag 30 Maart. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, jeugdbioscoop, Voetballersvreugd en -leed. 7.30 uur, Cinema Americain: De pnve- secretaresse (rom.); alle leeftijden. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De luchthavik (realistisch); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Liebescom- mando (operette); alle leeftijden. 8 uur, Harmonie, voordrachtavond Mij. tot Nut van 't Algemeen. 8 uur, Dancing Harmonie, alg. verg. Ass. voor lijkbezorging. 8 uur, Central, evangelisatiesamenkomst, spreker de heer j. Sevensma. Donderdag 31 Maart. 7.30 uur, Cinema Americain De privé- secretaresse (rom); alle leeftijden. 7.30 uur, Alkmaarsch Bioscoop-Theater: De luchthavik (realistisch); boven 14 jaar. 7.30 uur, Victoria-Theater: Liebescom- mando (operette); alle leeftijden. Vrijdag 1 April. 8 uur, zaal H. Lóndon, alg. verg. Bur gerwacht. DE FRANSCHE THEATERCRISIS. De schouwburgen niet gesloten. De voor 29 Maart aangekondigde algemee- ne uitsluiting van schouwburgen en biosco pen in Frankrijk is op het laatste oogenblik voorkomen. Tusschen de regeering en de be langhebbende kringen werd na langdurige onderhandelingen een voorloopige overeen stemming bereikt, zoodat het conflict althans voofloopig bijgelegd is. De regeering heeft zich bereid verklaard den schouwburgen in Parijs een vermindering van een vierde van de staatsbelastingen te geven. De bioscopen krijgen een crediet van 12 millioen francs, dat onder de in moeilijkheden geraakte onder nemingen verdeeld zal worden. De aan de schouwburgen toegestane belastingverminde ringen gelden ook voor de concertonderne mingen, doch niet voor cabarets en variétés. Deze, door Tardieu reeds goedgekeurde maat regelen, moeten thans nog door de Kamer worden goedgekeurd. Het stakingscomité der Fransche theaters heeft besloten de uitsluiting uit te stellen van 29 Maart tot 4 April, in afwachting van het besluit van de regeering of deze al dan niet een bevredigende verlaging van de belasting zal toestaan. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter in zage gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. Americain Petroleum Company te 's-Gravenhage, om vergunning tot het uit breiden van de ondergrondsche benzine- bewaarplaatg met aftappomp, door de aan wezige aftapgelegenheid te vervangen door een electrisch aangedreven pomp, waarin zich een electro-motor bevindt van 1/3 P.K., vóór en ten behoeve van het perceel KEN- NEMERSTRAATWEG Nr. 179. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op DINSDAG 12 APRIL a.s., voormiddags te ELF UUR, en schrifte lijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de ver zoeker en hij. die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 29 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Hlh'DERWE T. Heden is op de gemeente-secretarie ter in zage gelegd een verzoek met bijlagen van GEBR. BOLL, alhier, om vergunning tot het oprichten van een kalkblusscherij en kalk- mengerij, met plaatsing daarin van twee electro-motoren vart 5 en P K-, resp. voor het in werking steüen van een kalkmengmolen en een waterpomp, in het perceel DOELEN STRAAT nr. 10 Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten Stadhuize dezer ge meente, mondeling op DINSDAG 12 APRIL a.s.. voormiddags te ELF UUR, en schrifte lijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de ver zoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 29 Maart 1932. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. In de te Amsterdam gehouden vergade ring van het synagogaal ressort Noordhol land zijn de aftredende leden, de heeren J. H. Rubens en Mr. A. Prins te Amsterdam en A. de Lieme Bzn te Haarlem, herkozen. In de vacatures door het bedanken van de hee ren Mr. B. E. Asscher, W. Bornbaum en L. A. Wagenaar Jr. ontstaan, zijn gekozen de heeren A. Herzberger, Mr. Dr. M. I. Prins en M. B. N'ijktrk, allen te Amsterdam. De heer J. Oudendijk te Zuid-Schar- woude slaagde voor het examen voor schil deren, 3-jarige cursus ter opleiding in de iractijk van de Vereen, ter bevordering van iet Vakonderwijs in West-Friesland. Ongecorrigeerd. POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Ekster ls op de uitreis om 5.42 uur uit Djask vertrokken en met een tus- schenlanding te Karachi van 12.43 uur tot 13.43 om 6.22 uur te Jodpoer geland. BERGEN, Gevonden voorwerpen. Een aar witte zeemlederen handschoenen, een damesportemonnaie met eenig geld, een rijwielbelastinglaatje, een zilveren vulpot lood, een belastingplataje, een donkergrijze handschoen, komen aanfoopen een Duitsche herdershond, een kammetje in etui, een grijze kiderhandschoen, een gevoerde lederen hee renhandschoen, een licht bruine portemon- naie. Verloren voorwerpen. Een wandelstok, eenige portemonnaie's, een autodeken, een blauw alpenmutsje, een padvindersriem, twee zakken met haver, een bos sleutels (huissleutel en ong. 5 kleine sleuteltjes). Vrijdag ontstond nabij de terreinen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf vermoe delijk door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaar of sigaret, een begin van bcschbrand. Door den wind dreigde gevaar voor de Staatsduinen. Gelukkig kon door eenige werklieen, die in de omgeving werk zaam waren, de brand in den aanvang wor den gestuit. De lange droogte in de laatste maakt het brandgevaar uiterst groot, in verband waar mede de burgemeester het politietoezicht in de bosschen en duinen gedurende de Paasch- dagen aanmerkelijk heeft uitgebreid. LIMMEN. De heer A. Daans zal op 3 April den dag herdenken dat hij vóór 50 jaar in dienst trad bij de bekende firma Eldering en Zo nen te Overveen. Hij is ongeveer 30 jaar als tuinbaas werk zaam op de kweekerijen van de firma te Limmen. Als bekwaam vakman geniet hij het volle vertrouwen van de firma, voor wien hij belangrijke aanwinsten in cultuur bracht. Het zal den sympathieken tuinbaas niet aan belangstelling ontbreken. Nog zij ge meld dat hij op 12-jarigen leeftijd als leer jongen bij de firma in dienst trad, meld dat ij op GROOTEBROEK. Alhier is op lijsten en door middel van vereenigingen een bedrag van 450 verza meld voor het crisisomité. Op 3 April zal een voetbalwedstrijd worden gehouden, waarvan de opbrengst ook ten bate van het comité komt. HEILOO, Morgenavond om half 8 komt de raad bij een. Aan de orde komt o.m. verzwaring van 'n gedeelte van 't electrisch net en bepaling van den datum, waarop de regelingen voor steun aan werkloozen en tuinders zullen ein digen. ZIJPE EN HAZEPOLDER. Bij de Donderdag te Schagerbrug gehou den stemming voor hoofdingelanden van den Zijpe en Hazepolder is weer druk gestemd De twee partijen, aanhangers van het stelsel egalementsland en contribuale landen, traden in het strijdperk. Gekozen werd de heer H. Dignum (contribuabel). Verder moet her stemming plaats hebben tusschen de heeren J. Brak (egalement) met 318 st. en J. Komen (contribuabel) met 328 st en tusschen P Doorn (egalement) met 337 st. en G. v. d Sluis (contribuabel) met 327 st. KOEDIJK. Zondagavond werd door de Tooneelvereeni- ging „de Roos" een openbare uitvoering gege ven in h«t lokaal van den heer Jb. Groot. Op gevoerd werd „De Butler", spannend detec tive tooneelspel in 3 bedrijven door Jan Fa- bricius, regie van den heer Kooijman te Ber gen, grimeur de heer Loevens te Alkmaar. Ook deze avond heeft de Roos weer getoond iets goeds te kunnen brengen. Veel zorg was er besteed aan de tooneelaankleeding en de costuums vormden een prachtig geheel. Ook de grimeering was uitstekend. Vooral de figuren van den butler en den kolonel waren prachtig en het spel had een vlot verloop, waarbij men tot het laatste toe in spanning verkeerde. Het was jammer dat de opkomst niet beter was. Dit hadden de leden zeker verdiend. Een gezellig bal besloot dezen avond. BEVERWIJK. Bolblcemen. De week voor Paschen bereidde de broeiers eene verrassing welke niet van aangenamen aard was. Zooals wij sinds eerder gemeld hebben wa ren de prijzen in de eerste helft dezer maand in stijgende lijn en dit werkte bemoedigend met het oog op de naderende feestdagen wan neer toch gewoonlijk de vraag naar bloemen het grootst is. Maandag 21 dezer gingen de prijzen echter in dalende lijn, zoo zelfs, dat op* Goede Vrijdag hierin zich haperingen voordeden, die zich wel spoedig herstelden, doch de prijzen bleef drukken. Stoomvaart Mij. Nederland. Poelau Laut (thuisr.) 24 Mrt. te Belawan Tarakan (uitr.) 24 Mrt. te Singapore. Tanimbar (thuisr. 26 Mrt. te Marseilie Tawali 26 Mrt. v. Amst n. Batavia Bengkalis (thuisr.) 25 Mrt. te Suez. Rotterdamsche Lloyd. SClamat (thuisr.) 25 Mrat. v. Si-'apore. Sibajak (uitra) 25 Mrt. v. Southampton. Kota Agoeng (uitr.) 24 Mrt te Soerobaja. Kota Pinang (thuisr.0 25 Mrt. v. Mar seilie. Siantar (uitr.) 26 Mrt. v. Suez. Tapanoeli 26 Mrt. v. Hamburv te Rott. HollandAmerika Lijn. Binnendijk 25 Mrt. v. Rott. te Gaheston. Burgerdijk 25 Mrt. v. N. York te Rotterd. Drechtdijk 24 Mrt. v. Rott, te Vancouver. Lochmonar 25 Mrt. v. Vancouver 1. v. Londen te Rotterdam Rotterdam 26 Mrt. v. Venetië te Napels. Kon. Ned Stoomb. Maatschappij. Poseidon 26 Mrt. v. Puerto 3arios te Amsterdam. Agamemnon 26 Mrt. v. Amst. n. Vigo. Alkmaar, Bahia Blanca n. Amsterdam, 25 Mrt. v. St. Vincent n. Antwerpen. Amazone 25 Mrt. v. Tarragona n. Va- lencia. Berenice 25 Mrt. v Oran n. Algiers. Flora 24 Mrt. v. New York n. Curagao. Ganymedes 25 Mrt. v. Bourgas n. Con- stantinopel. Hebe 25 Mrt. v. Patras n. Venetië. Perseus 24 Mrt. v. Kopenhagen te Aarhus Theseus 26 Mrt. v. Amst. n. Kopenhagen. Triton 25 Mrt. v. Setubal te Lissabon. Vulcanus 25 Mrt. v. Barcelona n. Tarra gona. HollandAfrika Lijn. Springfontein, 25 Maart v. Dar-es-Salaam rt. Zanzibar. Meliskerk, 26 Maart v. A'dam via Antwer pen n. O.-Afrika. Nijkerk, 25 Maart v. Rott. te Hamburg. HollandBritsch-Indië Lijn. Streefkerk, uitreis, 25 Maart te Colombo. Stoomvaart Mij. Oceaan. Laertes, 26 Maart v. A'dam n. Swansea. Medon, Java-A'dam, 25 Maart v. Colombo. Menelaus, Japan-Rott., 26 Maart te Suez. Sarpedon, Japan, Rott., 25 Maart v. Pe- nang. Tantalus, 26 Maart v. A'dam n. Londen. Eumaeus, 25 Maart v. Rott., n. Hamburg. RotterdamZnld Amerika Lijn. Alphocca, 26 Maart v. Rott te Hamburg. HollandAustralië Lijn. Djambi, uitreis, 26 Maart te Bombay. Talisse, 25 Maart v. Melbourne n. Rott. DE MEUBELMAKERS TOT EEN ACCOORD. Stakingen gaan dus niet door. De onderhandelingen, welke tusschen de drie samenwerkende gezellen-organisaties en de drie werkgeversverenigingen in het meu belmakers- en behangersbedrijf gehouden zijn, hebben eindelijk tot overeenstemming geleid. Aanvank-lijk liet het zich aanzien, dat het tot een ernstig conflict zou komen. De Rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. trad in het geschil op en stelde voor het con tract, dat inmiddels de R.K. patroonsorga nisatie „St. Reinoldus" met de confessioneels gezellenorganisaties had aangegaan, ook ie accepteeren als overeenkomst voor de overige organisaties. Den inhoud van dit contract, in hoofdzaak wat de loonen betreft, deelden wij reeds mede. De patroons aanvaardden dat voorstel. Met groote meerderheid hebben de arbeiders in de verschillende afdeelingen, op advies der hoofdbesturen, de nieuwe regeling ook aanvaard. De stakingen, reeds aangekon digd voor een dertigtal firma's te Amster dam, Den Haag en Haarlem, gaan dus niet door. DE CONTINGENTEERING VAN SCHOEISEL. Verdergaande beperking van den invoer gevraagd. De Federatie van Nederlandsche Schoen fabrikanten heeft aan den minister van ar beid het volgende telegram gezonden: De Federatie van Nederlandsche Schoenfabri kanten, verontrust door het tot nu toe uitblij ven van een nader contingenteeringsbesluit, met betrekking tot den invoer van schoeisel, dringt er met klem bij uwe excellentie op aan de afkondiging van dit besluit zooveel mogelijk te bespoedigen ten einde aan de thans zoowel voor de industrie als voor den handel noodlottige onzekerheid een einde te maken. DE ACTIE VOOR EEN NEDERLANDSCH—BELOISCHE TOLUNIE. Het standpunt van het Vlaamsch Oeconomisch Verbond. Men meldt uit Brussel: In de jongste vergadering van het bestuur van het Vlaamsch Oeconomisch Verbond, waarbij thans reeds een 800 firma's zijn aangesloten, is het verzoek om advies, over de wenschelijkheid van een Nederlandsch- Belgische tolunie, uitgaande van de Neder landsche Kamer van Koophandel in België, langdurig besproken geworden. Besloten werd te antwoorden dat het Vlaamsch Oeconomisch Verbond In principe, een douaneverbond tusschen België en Ne derland kan toejuichen, nu vooral dat de groote staten zich met hooge tariefmuren omringen en hun heil zoeken in de neo-mer- cantilistische politiek der eontingenteering om, aldus, hun eigen gebied te kunnen af zonderen van de buitenwereld. De vergadering wenschte echter aan deze formuleering toe te voegen dat zij, de Bel gisch— Nederlandsch—Luxemburgsche tol unie beschouwend als een eersten stap op den weg naar een uitgebreide tolunie welke al de Oslo-staten zou omvangen, al haar voorbehoud maakt wat betreft het advies van den Belgischen oud minister Forthomme, waar deze verklaarde de totstandkoming van een Nederlandsch-Belgische tolunie te be schouwen als de voorhoede van een drievou dig oeconomisch verbond met Frankrijk. DE PAUSELIJKE NUNTIUS. Naar wij vernemen is de toestand van den pauselijken nuncius Mgr. Chioppa vooruit gaande, alkmaa» Ml ENT2^ DE TOONEELCRISIS TE AMSTERDAM. Faillissement der Koninklijke Ver- eeniging wordt aangevraagd. Een nieuwe groep onder Saalborn als artistiek leider. De jongste ontwikkeling in de tooneelcrisis is, dat thans met zekerheid kan wordeu ge meld, dat het faillissement der Koninklijke Vereniging Het Nederlandsch T-mneel zal worden aangevraagd door de N V._ Hollana- sche Schouwburg. Zeer waarschijnlijk zal dit vandaag nog geschieden. Dit besluit houdt uiteraard verband met de definitieve afwijzing door den .wethouder voor de Kunstzaken van het nog op het laat ste oogenblik door dé N.V. Hollandsche Schouwburg gedane voorstel om gezamenlijk en onder speciale toezeggingen van genoem de zijde te trachten, het herstel der Konink lijke alsnog te bewerkstelligen. Het kan dan ook wel als uitgesloten worden beschouwd, dat commissarissen en directie der Koninklij ke nog in de eerste helft van deze week m :t den Hollandschen Schouwburg een vergelijk zulen pogen te treffen. Er rest dan de verga dering van Donderdag a.s., waarin definitief door de hierbij betrokken instanties over het lot der Koninklijke beslist zal worden. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de Arrondisse mentsrechtbank reeds vóór dezen datum ook van haar beslissing deen blijken. Dat de Koninklijke Vereeniging thans wel definitief van de baan is, mag ook geconclu deerd worden uit de plannen van Louis Saal- boorn, tot het vormen van een nieuwe groep, waarvan hij alleen artistiek leider wil wor den. Toen wij ons hedenmorgen om nadere in lichtingen tot den heer Saalborn wenddeu, deelde hij ons mede, dat hij van bevriende zijde financieel in de gelegenheid wordt ge steld, een klejji gezelschap te vormen. Met een kern van spelers, met wie hij jarenlang heeft samengewerkt, wil de heer Saalborn dan drie avonden per week en een aantal ma tinees den Stadsschouwburg bespelen en voorts in den Haag en in de provincie optre den. Uit welke artisten de groep zal worden sa mengesteld kon de heer Saalborn uiteraard nog niet mededeelen, wél dat hij zich niet met de zakelijke leiding zal bemoeien, doch deze zal overlaten aan den administrateur. In elk eval zal de heer Saalborn tot het einde van et seizoen zijn krachten blijven even aan de Vereenigde Spelers, het op enkele leden na oude gezelschap der Koninklijke Vereeniging, dat thans, zooals bekend, onder dezen nieu wen naam het werk voortzet. Indien in xerband met de nieuwe situatie thans ook de plannen van de groep Van Praag doorgaan en niets wijst er nog op dat hierin veranderingen zal komen is er dus in de naaste toekomst reeds het optreden van twee gezelschappen te verwachten, welke uit de Koninklijke zijn voortgekomen. HET OVERLIJDEN VAN MGR. SCHRIJNEN. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens ontving van den paus een telegram van deelne ming bij gelegenheid van het verlijden van Mgr. Schrijnen, bisschop van Roer mond. In dit telegram schenkt de Heili ge Vader den overleden Roermondschen kerkvorst zijn apostolischen zegen. Voorts werden telegrammen van deelneming ontvangen, o.m. van den aartsbisschip en de bisschoppen van Nederland, van minister-president Ruys de Beerenbrouck en de ministers Ver schuur, Reymer en Dekkers, alsmede van de bisschoppen van Aken en Trier. MET BUITENLANDSCH VERLOF. De minister van Waterstaat zal deze week met buitenlandsch verlof afwezig zijn. DE NIEUWE MAASBRUG. Met toestemming van de koningin zal de op 18 April a.s. te openen nieuwe Maasbrug te Maastricht Wilhelminabrug worden ge noemd. PER AUTO NAAR DEN AFSLUITDIJK Het secretariaat van het nationaalcrisis- comité deelt mede in aansluiting op het vori ge bericht omtrent de openstelling van den afsluitdijk in de Zuiderzee (zijde Noord holland) tot aan de geul de Vlieter waarvan de dichting terstond na Paschen zal aan vangen, kunnen wij thans mededeelen, dat de toegang ook voor auto's en autobussen opengesteld zal worden van 1 April a.s. af, van 's morgens 9 tot 's avonds 6 uur; tarief voor auto's 1 gulden .autobussen f 2.50 plus 10 at. voor elke passagier behalve de be stuurder. De opbrengst komt geheel ten goe de aan het nationaal crisiscomité. De weg voert langs de uitwateringssluis en is uitste kend berijdbaar terwijl aan het eindpunt ruimschoots gelegenheid is om te keeren. VERKEERSONGEVALLEN. Jongen overreden. Zaterdagmddag werd te Epe het tienjarig zoontje van den heer Westhof, op zijn rijwiel gezeten, door een auto aangereden en met zware hoofdwonden in een naburige woning binnengedragen. Een inmiddels ontboden ge neesheer kon slechts den dood constateeren. Aangereden en gedood. Gisteravond omstreeks 8 uur is een zekere Verdaas uit 's-Gravenmoer, die zich per fiets van Waspik naar zijn woonplaats begaf, door een luxe auto van R. uit Waspik aangereden en ernstig gewond. Een geneesheer, die spoe dig ter plaatse was, constateerde een schedel breuk. Hedennacht is het slachtoffer, dat 50 jaar oud en ongehuwd was, overleaen. De aangeredene verkeerde onder den invloed van sterken drank. Den chauffeur treft geen schuld. Aanrijding met doodelijken afloop. Gistermiddag heeft nabij de Havelterbrug een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. - Twee jongelui uit Uffelte reden per rijwiel naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.8 te La Co- runa. Laagste barometerstand 741.4 te Storno- way. Verwachting, geldig tot den avond van 30 Maart: Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind; zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen waarschijnlijk eenige regen; weinig ver andering in temperatuur. OverzfhL De depressie ten Zuiden van IJsland werd minder diep, maar heeft zich over een groot deel van het waarnemingsgebied uitgebreid en een einde gemaakt aan de droogte in onze omgeving. De hooge druk welke de droogte veroorzaakte, naar Rusland wegtrok en de Snormale hooge druk zich van de Azoren Spanje uitstrekt is een pe riode van normaal weer met af en toe regen waarschijnlijk. Groote regenhoeveelhe- den zijn reeds in de naburige landen geval len, Zondag had Marseilie 231, Maandag Aberdeen 15 heden Dyon 15 mM. Hier te lande bleef op de meeste plaatsen de regen nog matig. De vorst is uit Duitschland en neemt ook in Scandinavië af. In West-Euro pa is de hooge temperatuur boven normaal. In de Golf van Biscaye waait het krachtig uit 't Westen, overigens is de wind afgeno men. In Duitschland valt vandaag veel re gen, een andere regengebied nadert uit Ier- land. langs den Rijksweg. Doordat zij met hun fiet sen tegen elkaar kwamen, geraakte een hun ner, de 15-jarige A. Dekker uit Uffelte, het stuur kwijt. Hij werd door een passeelenden auto, die vrij snel reed en bestuurd werd door W. W. uit Kampen, gegrepen en ernstig ge wond opgenomen en naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd, waar hij nog gisteren avond is overleden. De auto.werd in beslag genomen, daar de remmen zeer slecht functionneerden. Tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt OUDHEIDKUNDIGE VONDST TE AXEL. Te Axel zijn gemeentewerklieden bij graal- werken op een zware steenen muur gestooten in het Nieuwe Diep. Waarschijnlijk zijn het overblijfselen van verdedigings- of havenwer ken van de voormalige vesting Axel. Eenige jaren geleden werden daar in den omtrek resten van oude geweren opgegraven BRANDEN. Bosch- en heidebranden. Onder Koudekerke is ruim een hectare helm en bosschage afgebrand. Te Zevenhuizen (Gron.) is 1 H A. bosch en 1 H.A. heide, toeb-.hoorende aan den heer G. Bakker te Uithuizen (Gron.) een dtel uitma kende van het landgoed Breemen, door brand vernield. De oorzaak van den brand is on bekend. Te Eext (Dr.) is gisteren een perceel heide verbrand. Boerderij-brand te Marssum. Stamboekvee in de vlammen om gekomen. In de boerderij van mej. de wed. Veldstra, gelegen aan den Leeuwarder Straatweg bij Marssum, ontstond gistermiddag brand Een achttiental koeien benevens acht kalveren werden een prooi der vlammen. Op het al lerlaatste oogenblik gelukte het de vijf con- mirspaarden uit de stal-Veldstra, die zich in de brandende schuur bevonden, te bevrijden. Van de familie was alleen de eigenares thuis met een ouden arbeider, zegt De Crt. Deze laatste trachtte allereerst de koeien uit den stal te halen, doch dit bleek al spoedig onmogelijk. Daarna snelde hij naar den stal, waar zich een vijftal paarden bevond, met weluke de gebr. Velldstra in de laatste jaren ve e prijzen hebben gewonnen. Het dek van een der paarden „Sonja" had reeds vlam ge vat. De arbeider scheurde den deken van het dier af en zette de deur wijd open, waarop Sonja met een paar geweldige sprongen zich in vrijheid stelde. Het dier had geen ernstige brandwonden bekomen, alleen was het aan den neus gewond en ook werden de manen volkomen afgeschroeid. Ook het paard „Engelschman" kreeg eenig letsel doch drie andere kwamen er zonder verwon dingen af. Van de koeien en kalveren kon helaas geen beest worden gered. In den stal kwamen achttien melkkoeien onder wie vele stamboek- dieren in de vlammen om en in de schuur vond een tiental kalveren den verstikkings dood. Het jonge vee in de hokken was uit voorzorg losgelaten doch de brand breidde zich niet verder uit. De voorhuizinge bekwam vrij veel waterschade daar de vlammen over den brandmuur tot in het dak waren gedron gen. De materiëele schade aan machines enz. is beduidend. Naar wij vernemen was de boer derij verzekerd. In den middag was het ver bazend druk op den straatweg bij en brand waardoor het verkeer ernstig wed belemmed. De heer Veldstra, die elders een concours bijwoonde, had zich op het bericht van den brand haastig naar huis gespoed, en wijdde daar al zijn zorgen aan de paarden. Boerderij te Ede afgebrand. Op Eersten Paaschdag te omstreeks half vier is te Ederveen onder de gemeente Ede de boerenbehuizing van G J. van Schuur af gebrand. Toen de brand ontstond lag de avaa

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 2