^Binnenland DE SCHILDERIJEN VAN DE KONINGIN. ftERGMSlUSTMf Dinsdag 29 Maart URNEN. HET 37ste PARTIJCONGRES OER S. D. A. P. met den aanleg en het onderhoud van het plantsoen. Ook naar Indiê? Het bestuur van de Vaderlandsche Club te Batavia heeft, naar Aneta seint aan het Hbld., tot de koningin het verzoek gericht, de collectie van hare schilderijen naar Ned.- ndië te zenden, teneinde deze ten bate van de werkloozen te exposeeren. Wilt gl) U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid. gebruik dan Foster's Maagpilllen. f 0.65 pa flacon. SLECHT AUTO-VEE-TRANSPORT. Aan de regelmatig verschijnende rappor ten van de Inspectie Vee-Vervoer, ingesteld door de Commissie A. 1 (Vervoerbelangen) van de Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren ontkenen wij de vol gende ernstige gevallen: Proces-verbaal moest worden opgemaakt tegen een bestuurder van een vrachtauto, waarin een verdieping was aangebracht, wel ke door de slechte constructie tijdens het rij den was bezweken, zoodat de bovenste la ding terecht kwam op de lading, die zich op de bodem van den vrachtauto bevond. Een viertal zware vette varkens, die zich op de bovenverdieping bevonden kwamen te recht op een vijftiental nuchtere kalveren, die op de bodem van de vrachtauto lagen, met gevolg, dat drie kalveren dood waren en eenige bewusteloos. De chauffeur verklaar de, dat hij tijdens het rijden niets had opge merkt. Hieruit moge opnieuw blijken, hoe noodig het is, dat de bouw en de constructie van vee-auto's onder wettelijke bepalingen worden gebracht. De voorstanders van het vee-vervoer per vrachtauto, die vaak als een voordeel noemen,, dat de zending voortdu rend begeleid is, door een chauffeur en soms ook door een aantal passagiers in de stuur- cabine, kunnen hieruit zien, welk practisch resultaat deze begeleiding heeft. Door het breken van één der assen, kon een vee-transport-auto niet verder rijden en moest het vee tijdelijk afgeladen en gestald worden, totdat de noodige reparatie zou zijn verricht. De Gemeente-Politie, welke aanwezig was om verkeersregelend op te tre den, ontdekte echter dat het vee niet goed vervoerd was.'Zij zag zich genoodzaakt pro ces-verbaal op te maken en vroeg tevens een deskundige verklaring, waarin o.m. staat: De runderen waren allen nagenoeg op de zelfde plaatsen gewond, n.1. op de staart wortel en wel zoodanig, dat de huid geheet was afgeschaafd. De omgeving der schaaf wonden bleek zeer pijnlijk. Bij een rund was het afgeschaafde deel ca. 20 x 30 cM., ter wijl zich twee diepere wonden van 12 x 9 cM. en 3/4 cM. diep op de staartwortel be vonden. Tevens had het rund nog schavin gen op linkerbil- en lendestreek. Een ander rund had eveneens diepe wonden in de om geving van de staartwortel. Uit de maten van de auto en gelet op de grootte der die ren bleek het den deskundige, dat de be schikbare ruimte ca. 40 te klein was. De zijplanken zaten tot ca. 1,25 hoogte voj bloed, afgeschaafd vel en haren. Een dood schaap was afkomstig uit een hokje boven in de wagen, waar het de ruimte met 10 soortgenooten had moeten deelen, hoewel er nauwelijks voor 6 dieren plaats was te vin den Mogen deze beide ernstige gevallen van slecht auto-vee-transport er het hunne toe bijdragen, om te komen tot de noodzakelijke wettelijke regeling van het auto-vervoer. Men meldt uit Oss: Donderdag heeft men bij graafwerkzaam heden onder de gemeente Ravenstein vier ge- heele gave urnen opgegraven, welke afkom stig zouden zijn uit het tijdperk tusschen 200 jaar vóór Christus en 100 jaar na Christus. S. W. COLTOF OVERLEDEN. In den ouderdom van 77 jaar is Zondag avond te Amsterdam overleden de heer S. W. Coltof, die een der medewerkers is geweest van Domela Nieuwenhuis. Hij heeft in de da gen van den socialistischen bond, 'n veertig tal jaren geleden, een politieke rol gespeeld. Op 30-jarigen leeftijd trad hij in dienst van de Dagelijksche Beurscourant. Hij heeft, eerst onder leiding van der. redacteur J. Thors en na diens dood zelfstandig aan de redactie van dit orgaan gearbeid. Tot in zijn laatste levensdagen heeft de thans ontslapene zijn functie vervuld. Zijn scherp gestelde overzichten hebben steeds de aandacht getrokken. DE WINKELSLUITING. Aan den minister van arbeid, handel en nijverheid is het volgende telegram gezonden: Het bestuur van de Nederlandsche vereeniging van suikerwerk- en choco ladefabrikanten doet een dringend be roep op Uwe Excellentie om de wet op de winkelsluiting niet in werking te doen treden, speciaal wat betreft de voe- dings- en genotmiddelenzaken, die door de nieuwe wet het meest getroffen wor den. Het bestuur betreurt, dat in deze hui dige crisis, die vooral in 1932 veel scher pere vormen heeft aangenomen, een wet in werking treedt, die zal leiden tot de algeheele oeconomische ontwrichting van den winkelstand, speciaal in de volksbuurten, waar vele winkeliers een bestaan vinden. Inkrimping van de verkooptijden is vooral in dezen tijd een zeer gevaarlijk experiment, waardoor de credietverleening van de industrie aan den winkelstand in groot gevaar komt. Reeds nu is de toestand zeer ernstig. De inwerkingtreding van de wet op de winkelsluiting zal den toestand in belangrijke mate verergeren, zoodat de nadeelen, voortvloeiende uit deze wet, weer naar de industrie afvloeien. Zaterdagmiddag is te Haarlem het 37ste partijcongres der S. D. A. P. door den heer W. H. Vliegen geopend bij ontstentenis van den partij-voorzitter, den heer J. Oudegeest, die door ziekte verhinderd was, doch later op het Congres verscheen. Na de openingsrede die wij in ons num mer van Zaterdag publiceerden was het woord aan den partij-leider J. W. Albarda, die het optreden van den linkervleugel uit voerig besprak. De crisis had de scherpe te genstelling in de taktiek van de partij-meer derheid en de oppositie duidelijk aan het licht doen treden. De linker-vleugel wil den strijd om de macht buiten het parlement op de straat brengen. De taktiek van het partij bestuur is er opgericht het verzet tegen de aanvallen op de arbeidsvoorwaarden en den levensstandaard der arbeidersklasse af te slaan en zoo lang mogelijk vol te houden Zes jaren lang heeft de oppositie onder ver schillende vormen haar actie in de partij ge voerd. Zij is thans een gevaar voor de een heid en de strijdkracht der beweging gewor den en het Congres zal daarom goed doen bij haar besluiten den moed te toonen om door te tasten. Vervolgens was het woord aan den woord voerder der oppositie den heer P. J. Schmidt, redacteur van het oppositie-orgaan:. „De Fakkel", die de crisis-politiek der partijlei ding aan scherpe critiek onderwierp. De par tijleiding verkondigt, dat de arbeidersbewe ging in deze periode van crisis niet anders doen kan dan zich verdedigen. Dit is in fla grante tegenspraak met de internationale resoluties, die door het Congres der S. A. I. in Augustus j.1. te Weenen zijn genomen. Spr. verklaart, dat de oppositie zich her haaldelijk aan allerlei organisatorische be perkingen heeft onderworpen, doch dat men haar thans de vrijheid van meeningsuiting wil ontnemen. Zij zal niet dulden, dat zij op die manier monddood gemaakt wordt. Kan zij haar propaganda tegen het reformisme niet voortzetten in de partij, dan zal dat in naam van het socialisme er buiten moeten doen. Na deze twee inleiders is het woord aan de gedelegeerden uit 't land, die zich als spre ker opgaven. Dit deden een zestigtal perso nen, die ieder tien minuten spreektijd kregen. Te zes uur wordt de vergadering onder broken om te acht uur te worden voortgezet. Morgen zullen de replieken worden gehou den. De tweede dag. Het Paaschcongres der S. D. A. P werd Zondagmorgen heropend, waarna de discus sies over het beleid van het Partijbestuur en het geschil tusschen de Partijmeerderheid en den linkervleugel werd voortgezet. Tegelijk met de ochtendzitting werden deze discus sies beëindigd. Bij het begin van de middagzitting kwam onder zeer groote belangstelling de heer Frank van der Goes, eveneens deel uitmaken de van de redactie van het links-socialistisch weekblad „De Fakkel" aan het woord. Spr. herinnerde eraan, dat bij den aan vang van zijn ipolitieken loopbaan hij was begonnen met een royement, n.1. van den So- ciaal-Democratischen Bond, welk royement aanleiding was tot de stichting van de S. D. A. P. Thans ziet het er naar uit, alsof na 40 jaar spreker's loopbaan eveneens zal eindi gen met een royement en wel uit dezelfde S. D. A. P., die hij heeft opgericht. In de historische ontwikkeling is het noodzakelijk gebleken, dat indertijd een scheuring kwam. Het kan ook in het heden, als in de toekomst noodzakelijk blijken, dat men een beweging, ondanks haar getal en haar aanhang ver laat, als het beginsel in het gedrang komt. De heer van dere Goes schetste daarop uit voerig de gescheidenis van de Duitsche en Engelsche sociaal-democratie, die volgens hem het socialistisch beginsel niet zuiver hebben toegepast, zoodat ook daar de min derheden niets dan hun socialistische plicht hebben gedaan. Spr. waarschuwde het Con gres, dat ook de S. D. A. P. is begonnen als een klein en onbeteekenend groepje mannen en vrouwen en eindigde met een indrukwek- ked beroep op het Congres, om alvorens een besluit te nemen, ernstig de gevolgen daar van te overwegen. De voorzitter deed dan mededeeling, dat een voorstel is ingekomen, onderteekend door 97 afdeelingen, inhoudende een aantal punten, waarop overleg tusschen de partij leiding en den linkervleugel mogelijk moet zijn. Het voorstel wordt hartstochtelijk ver dedigd door den heer van der Kieft uit Bus- sum, die een dringend beroep op het Congres doet alles te probeeren, wat de eenheid kan bewaren. In de zaal wordt het gerucht bekend, dat het bemiddelingsvoorstel door het Partijbe stuur zou zijn verworpen. Mr. Van Eek uit Leiden en Dr. F. M. W'i- baut scharen zich achter het voorstel als minderheid in het Partijbestuur. Vervolgens worden verklaringen afgelegd door de Partijbestuurders Ds. Banning, J. W. Matthijssen en E. Boekman, waarna het Congres verdaagd werd tot gisteravond half negen. Derden dag. Maandagavond werd de congreszitting ,an de S. D. A. P. voortgezet. Het woord TWEE JONGENS OP STAP. Aan de grens aangehouden. Aan de Belgische grens, onder Nispen, werden door de politie aldaar, twee jongens van ongeveer 16 jaar aangehouden, die de ouderlijke woning te Den Haag waren ont- loopen en naar België wilden uitwijken. On der politiegeleide zijn beide knapen naar de ouders teruggebracht. HONDERD-EN-DRIE JAAR OUD. Heden viert de oudste inwoonster van Groningen, mej. Tjadenz Postema, haar 103den verjaardag. Zij geniet een uitstekende gezondheid, wan delt geregeld achter haar wagentje, doet haar eigen huishouding, doch is zeer doof. VERGADERING VAN ZUIDERZEE- VISSCHERS. Gistermiddag is te Urk een vergadering gehouden van visschers en belanghebbenden bij de Zuiderzeevisscherij. Na langdurige besprekingen is tenslotte een motie aangeno men en aan den minister van Waterstaat ge zonden, waarvan de inhoudt als volgt luidt* „Alle visschers belanghebbenden, betrok ken bij de afsluiting der Zuidrezee dringen met klem aan en verzoeken Uwe Excellentie de dichting van het laatste sluitgat, de z.g. Vlieter zoo lang uit te stellen tot de schade loosstelling aan belanghebbenden geregeld en uitgevoerd is". Tevens werd verzocht aan alle visschers en belanghebbenden in andere Zuiderzee plaatsen om met deze motie adhaesie te be tuigen. SOCIAAL-ANARCHISTISCH CONGRES. Op Zondag den eersten Paaschdag hield het Landelijk Verbond van Sociaal-Anarchis ten haar jaarlijksch congres in het gebouw van den Kegelbond te Haarlem. Het congres stond onder leiding van den heer Spierdijk Vertegenwoordigers van het Nederlandsch Syndicalistisch Vakverbond en van het Syn dicalistisch Overheidspersoneel spraken een begroetingswoord. De verslagen van secre taris en penningmeester werden goedgekeurd. Het Landelijke Comité werd herkozen. Pun ten van behandeling waren o.a. de fusie tus schen het halfweeklijksch orgaan „De Vrije Socialist" en het weekblad „De Arbeider". Als redacteur van de „Vrije Socialist" werd de heer Gerard Reinders herkozen. De rest van de agenda bestond uit voorstellen van meest internen aard. NATIONAAL CRISISCOMITE. Het secretariaat van het nationale crisiscomité deelt mede: In verband met het feit, dat een af zonderlijke Rijksdienst, gevestigd te Arnhem, belast is met de steunverlee- ning aan behoeftige Nederlanders in het buitenland, heeft het nationale crisis comité besloten, steunverzoeken van de ze categorie ter behandeling aan be doelden dienst door te geven. Ten einde echter ook zijnerzijds iets bij te dragen tot leniging van nood on der deze landgenooten, heeft het comité 1000 ter beschikking gesteld van de commissie van samenwerking bij hulp verleening aan behoeftige Nederlanders in Duitschland, Marienburgstraat te Arnhem, welke commissie zich in het bijzonder bezig houdt met de tijdelijke uitzending van zwakke Nederlandsche kinderen uit het buitenland naar Ne derland. BRANDSTICHTING. Zaterdag werd de politie te Soest gealar meerd voor een brand, die uitgebroken was bij een juffrouw aan de Beetslaan aldaar. Ook de brandweer was spoedig ter plaatse, doch behoefde niet handelend op te treden, aangezien de brand met behulp van buren en omwonenden in den beginne gebluscht kon worden. Uit het door de politie ingestelde on derzoek is gebleken, dat de brand is aange stoken door iemand, die ziek van geest is en ten huize van de juffrouw verblijf houdt. De man heeft eenige voorwerpen eerst met petro leum begoten en deze daarna in brand gezet Hoewel het vuur tot een binnenbrand beperkt kon blijven, is de schade vrij aanzienlijk. De politie heeft den man in arrest gesteld. OPHEFFING BETREKKING DIRECTEUR STADSSCHOUWBURG. Aan den Amsterdamschen gemeenteraad wordt door B. en W. voorgesteld de betrek king van directeur van de Stadsschouwburg met ingang van 1 September a.s. op te heffen en aan mr. H. M. Merkelbach met ingang van dien datum eervol ontslag te verleenen. In de toelichting bij dit besluit wordt ge zegd, dat de voornaamste werkzaamheden van dezen directeur hebben bestaan in het organiseeren en verder uitbouwen van den dienst van de Stadsschouwburg, het vernieu wen van het intérieur en de outillage van het gebouw, benevens het doen van voorstellen betreffende de subsidieering van tooneelge- zelschappen. De organisatie van den dienst van de Stadsschouwburg kan thans als vol doende beschouwd worden. Ook de inrichting van het gebouw is na de vele daarin aange brachte verbeteringen thans op zoodanig peil gebracht, dat zeker in de huidige financieele omstandigheden daarin weinig verbetering meer behoeft te geschieden. WERKVERRUIMING IN DE DIAMANT INDUSTRIE. Naar aanleiding van de totstandgekomen overeenkomst met den minister van binnen- landsche zaken omtrent de werkverruiming in de diamantindustrie (plan-Douwes) is thans een voordracht verschenen, waarin aan den gemeenteraad goedkeuring wordt gevraagd voor dit plan. DE BRAND TE ECHT. Een der slachtoffers overleden. Zondagnacht is een der slachtoffers van den brand te Echt, de 12-jarige Hubert Kui per, de jongste zoon der familie Kuiper, in het ziekenhuis te Sittard aan de bekomen brand wonden overleden. De oudste zoon, die zijn broer gered heeft, is er nog zeer slecht aan toe. DRIEJARIG JONGETJE TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik is het arie- rig zoontje van den landbouwer A. Stigter Cattenbroek te water geraakt en verdion- EEN „RAADSKELDER" TE ROTTERDAM. Niet onder den grond, maar gelijk vloers. Rotterdam heeft nu ook zijn raadskelder niet onder, maar tegenover het stadhuis, en niet onder den grond maar gelijkvloers. Voor het overige heeft het restaurant „In 't Ver guld Spinwiel" een metamorphose onder gaan, waardoor het van af het glas in lood tot aan de tafels, de wandbetimmeringen en de gewelven toe, er uit ziet of het reeds eeuwenlang raadskelders was geweest. De illusie is volkomen en wordt zelfs niet ver stoord door het bedienend personeel, dat van leeren voorschoten voorzien is. Het is een nieuwe attractie voor den Cool- singel. BETONWEGENBOUW. De betonwegenbouw in Nederland geeft in het jaar 1931 een belangrijke toeneming te zien. Werden tot 1 Jan. 1931 in ons land 115.8 K.M. weg tot een totaal oppervlak van 694.317 M2 met beton verhard, zoo werden in het jaar 1931 niet minder dan 62.8 K.M. betonweg met een gezamenlijk oppervlak van 372.693 M2 met beton verhard, waaronder 7.5 K.M. betonweg op den afsluitdijk van de Zuiderzee. Nederland heeft thans meer dan een mil joen vierkante Meters betonweg. HET RUBBERVRAAGSTUK. Vrijwillige beperking van de rubber productie voorgesteld. De bevoi- kingsrubber. De correspondent van de N. R. Crt. te Parijs meldt: In de Information verdedigt Zannet- tos de meening, dat na het bekende be sluit van de Nederlandsche en de Engel sche regeeringen de vrijwillige beper king van de rubberproductie onvermij delijk is. De Verubo moet z. i. tot die actie het initiatief nemen, daar de En- gelschen bekend maakten daarmee niet te willen beginnen, maar aan elk Neder landsch voorstel een willig oor te zullen leenen. De schrijver prijst de leden van het bestuur, met name den voorzitter, den heer Sanders, en stelt het uitschrijven door bemiddeling van dat genootschap van een referendum onder alle rubber producenten voor. Alle in moeilijkhe den zittenden zullen zeker toetreden. Zannettos stelt de producties over '29 in het Maleische schiereiland, Ceylon, Ne derlandsch Indië en Indochine met af trek van de inheemsche teelt en het aan restrictie vijandige deel van de Neder landsche productie op 447.000 ton. Door een beperking met 50 pet. toe te passen, zou men een zeer bevredigend resultaat bereiken, dat zelfs de verwachtingen overtreffen zou, daar vele planters den tap in zijn geheel zouden stilzetten. Zij, die voorgeven, dat de a.s. sluiting van verscheidene plantages de restrictie automatisch ten gevolge zou hebben, vergeten dat liet voordeel maar voorbij gaand zou zijn, daar elke prijsstijging een hervatting van den tap en bijgevolg een nieuwe vermeerdering van de pro ductie zou veroorzaken. De rubbercul tuur heeft een duurzame regeling van de productie van noode. DE SCHOUWBURGKWESTIE TE AMSTERDAM. Mevrouw Jacqueline Royaards Sandberg, verzoekt mededeeling te doen van het navol gende: Aangezien de partagebespeiing der Ver- eenigde Leden der Koninklijke Vereeniging niet leidt tot een weder opvatten der werk zaamheden der Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel", trekt zij zich alsnog uit deze partagebespeiing terug. Zij heeft zich bereid verklaard belangeloos mede te werken bij het gezelschap der „Vereenigde Spelers", tot de liquidatie der Kon. Vereeni ging een feit zal zijn geworden. Zij behoort tot diegenen, die zich niet kun nen vereenigen met het feit, dat de heeren Saalborn en Verbeek, die als directeuren der Koninklijke Vereeniging hun verplichting niet nakomen, thans weder de hoofdleiding ver tegenwoordigen in dit partage-gezelschap. MONUMENT JOH. H. BEEN. Ter nagedachtenis van wijlen Joh. H. Been, 111 leven gemeente-archivaris van Brielle en schrijver van talrijke jongensboeken, is een monument ontworpen door den heer M. L. Middelhoek, leeraar aanv de ambachtsschool te Brielle. Het zal bestaan uit een bank, ge flankeerd door een zuil, waarin de beeltenis van den overledene in brons zal worden aan gebracht. Een eenvoudig plantsoentje zal het geheel omgeven. Het monument zal worden geplaatst nabij de wonfhg, waar Joh. H Been zijn laatste levensdagen heeft doorge bracht. Het gemeentebestuur van Brielle heeft het terrein beschikbaar gesteld en zich belast

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9