DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SxtqeÜiksch Ovevticht ^Buitenland {Binnenland 134e Jaargang. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brievee franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C KRAK. YIOEXSDAG 30 WAART 1933 Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. \o. 75 Dit nummei bestaat uit 2 bladen. DE NAZI'S BIJ DE VERKIEZING OP 13 MAART J.L. o— De „mobilisatie" der S. A.-troepen door de Nat.-Soc. partij. —o Men zal zich herinneren, hoe bij de pre sidentsverkiezing op 13 Maart j.i. de Na zi's zich geweldig geweerd hebben en de aanhangers van hitier een groote activitei' aan den dag legden- Een paar dagen na de verkiezing vertelde men in Duitschland, dat de nazi's hun z. g. s. a.-troepen op dien verkiezingsdag hadden verzameld met het doel, om deze in actie te laten komen, als zulks noodig mocht blijken. Gelukkig bleek dat niet noodig, zoodat.... Enfin, de heele zaak zou waarschijnlijk in de doofpot gestopt zijn, als niet op de een of andere manier minister Groener bekend was geworden met die „mobilisatie". Hij protesteerde daar heftig tegen, doch Hitier diende hem van antwoord. Thans komt deze kwestie nog weer aan de orde. Door eenige bladen werd n.1. beweerd, dat minister Groener op de hoogte is ge weest van het nat. soc. bevel, betreffende het samentrekken der s. a.-troepen op den ver kiezingsdag. Door het ministerie van bin- nenlandsche zaken wordt echter verklaard, dat dit onjuist is. Den minister was alleen het feit bekend, dat de S. A.-troepen op spe ciale plaatsen zouden worden verzameld. Het bevelschrift zelf was den minister niet be kend. Dit heeft hij eerst ter inzage gekregen bij het bezoek van de nat. soc. leiders Goeh- ring en Frank II op den 18en Maart. Bij dit bezoek heeft minister Groener verklaard, dat hij onmiddellijk tegen dergelijke plannen zou hebben geprotesteerd. o Het persbureau der nat. soc. partij ver klaart daarentegen, dat Göhring en Frank bij hun onderhoud met minister Groener den generaal uit de dossiers van Frank de origi- neele redactie van het bevel van den chef van den staf der S. A. d.d. 2 Maart 1932, toebe reidselen voor den verkiezingsstrijd betreffen de, hebben voorgelegd Het is onjuist, zoo wordt verder gezegd, dat Groener bij dit onderhoud zou hebben verklaard, dat als hij den inhoud van het be vel vooraf had gekend ,hij daartegen terstond zou hebben geprotesteerd. Er wordt hierte genover met nadruk geconstateerd, dat bij dit onderhoud Groener uiting heeft gegeven aan zijn verbazing aan het door Severing gelaste optreden der politie. Groener heeft uitdrukkelijk verklaard, dat hij persoonlijk aan de legaliteit van Hitier volstrekt niet twijfelde. o Naar aanleiding van deze publicatie deelt het rijksdept. van Binnenl. zaken het vol gende mede: Deze verklaring bevestigt slechts de mededeel ing van Groener, dat hem vóór den verkiezingsdag van den tekst van het bevel inzake de concentratie der stormafdeelingen volstrekt geen mededeeling is gedaan. Toen Groener op 18 Maart Göhring en Frank ontving, deed men hem voor de eer ste maal mededeeling van den inhoud. Bij deze gelegenheid heeft hij de heeren omtrent zijn afwijzende houding ten aanzien van het bevel niet in het onzekere gelaten. Overigens moet worden gewezen op de officieele verklaring van 18 Maart, waarin de minister aan de hand van de onjuiste me dedeeling, die van nat.-soc. zijde over het onderhoud is verspreid, constateert, dat hij omtrent het optreden der Pruisische politie geen enkele meening heeft uitgesproken. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Staat van beleg in Mantsjoerije. Het telegraafagentschap Sjimboen Rengoe meldt, dat de regeering Poe Yi den staat van beleg heeft afgekondigd voor geheel Mant sjoerije. Van ChineeschJapansche overeenstemming niets bekend. De berichten uit Sjanghai betreffende een definitieve overeenstemming inzake de sta king der vijandelijkheden, kunnen door het Foreign Office te Londen niet bevestigd wor den. In tegendeel. Er wordt nadruk op ge legd dat de onderhandeling volgens de ont vangen berichten zeer moeilijk zijn. Overeenstemming met de Chineezen te Sjangnai. Volgens een officiéél Japansch commu niqué werd Dinsdag een Chineesch—Japan sche overeenstemming bereikt inzake defini tieve staking der vijandelijkheden. Hierbij geven beide partijen hup goedkeu ring aan het onlangs afgesloten voorloopige verdrag waarbij de Chineesche troepen in hun huidige stellingen mogen blijven, de Ja panners zich naar de internationale conces sie en de aangrenzende straten moeten terug trekken en een neutrale controlecommissie wordt ingesteld. Ter handhaving van orde en rust in de ontruimde gebieden zal een bizondere Chi neesche politieafdeeling worden gevormd, omtrent welker taak de Chineesche regeering nog een formeele verklaring zal afleggen. Heden zal een nieuwe ChineeschJa pansche bijeenkomst plaats hebben, waarin de voor een definitieve regeling noodzakelijke bizonderheden zullen worden besproken en wel: 1. de punten waar de Japansche strijd krachten zullen worden teruggetrokken; 2. de datum waarop de ontruiming moet zijn ten uitvoer gelegd; 3. de kwestie van bestuur der ontruimde gebieden. Ontvangst van de V. B.- Commissie te Nanking. Ter eere van de te Nanking aangekomen V B.-commissie heeft het hoofd der Chinee sche regeering Wan Sin Wei een receptie gehouden, waar o.m. aanwezig waren maar schalk Tsjang Kai Tsjek, Lovenkan en voor aanstaande persoonlijkheden uit het open bare leven. Wan Sin Wei verklaarde dat China geen schuld heeft aan het conflict met de Japan ners, die de wederzijdsche verdragen ernstig hebben geschonden. De Chineesche regeering zal nimmer de zelfstandigheid van Mant sjoerije erkennen. De zelfstandigheid is een comedie De geheele Japansche politiek is slechts te vergelijken met de annexatiepoli tiek, welke Japan reeds vroeger tegenover Korea heeft gevoerd. De Chineesche minister van buitenlandsche zaken Lovenkan legde er den nadruk op, dat China zijn internationale verplichtingen zal nakomen. Namens de commissie dankte pre sident Lytten voor d" ontvangst. Hij legde er den nadruk op uat de Volkenbond alle maatrege'en zal treffen ter verzekering van den vrede mits alle verdragen aan beide zijden zullen worden nagekomen. Japansche instructeurs voor Mantsjcerije. Volgens een officiéél Russisch bericht uit Charbin heeft Japan verdere maatregelen uitgevoerd ter versterking van zijn positie in Mantsjoerije. O.m. is besloten 200 Japansche offcieren naar Mantsjoerije te zenden ten einde op te treden als intructeurs voor het Mantsjoerijsche leger. Ook de Mantsjoerij- sche politie zou, vo'gens het bericht, door Japanners worden geoefend. De Japansche troepenbewe gingen te Sjanghai. De keizer van Japan heeft Zondag toe stemming gegeven nog eenige troepenafdee lingen uit Sjanghai terug te trekken. De opperbevelhebber der Japansche troepen te Sjanghai werd hiervan onmiddellijk op de hoogte gesteld. Nog steeds schermutselingen te Sjanghai. Ondanks het feit dat thans te Sjanghai vredes-onderhandelingen gevoerd worden, vinden, naar gemeld wordt, nog dagelijks schermutselingen plaats tusschen Japansche en Chineesche troepen. Te Hoetsao Taitsian hebben de Japanners Chineesche stellingen met machinegeweren beschoten. Te Loehe zijn nieuwe Japansch: troepen geland. In Sjanghai is alle verkeer nog verlamd. De handel ligt stil. de scheepvaartmaatschap pijen hebben niets te doen. Ernstige gevechten met Chi neesche benden in Mantsjoerije. Bij de stad Noenang hebben ernstige ge vechten plaats gehad tusschen sterke Japan sche troepenafdeelingen en Chineesche ben den. De Chineezen hebben Maandagavond een aanval op de stad gedaan, doch werden gister weer door de Japanners terugges'a- gen. Uit Tsiangtsjoen zijn sterke Japansche infan'erieafdeelincen, zoomede vliegtuigen naar de stad gezonden, met de opdracht het bedreigde gebied volkomen van de Chinee sche troepen te „zuiveren". Terwijl de Ja panners er den nadruk op leggen, dat het benden betreft, wordt van Chineesche zijde beweerd, dat de aanvallende Chineezen pa triotten zijn. die streven naar de omverwer ping van den Mantsjoeriischen staat. Naar uit Tientsjau gemeld wordt, hebben Japansche troepen bij Soeichang een 1000 man sterke afdeeling Chineesche ongeregelde troepen op de vlucht gedreven, waarbij 200 Chineezen werden gedood. Nog geen overeenstemming? De officiëele Russische instanties, die zeer goed inge'icht zijn over den toestand in China, hebben tot dusverre nog geen bericht ontvangen over eer overeenstemming te Sjanghai tusschen China en Japan. DE STAKING IN NOORD-BOHEMEN. Bloedige botsingen. In den loop van gisteren is het te Bruex, Komotau en Goerkau tot felle botsingen ge komen tusschen de in grooten getale naar het Noord-West-Boheemsche stakingsgebied gezonden gendarmerie en de door commu nisten geleide, stakende mijnwerkers. Een communistische vergadering in Goerkau werd verboden, de stakers kwamen echter uit de geheele omgeving in groote stoeten naar de stad, geleid door den communisti- schen afgevaardigde Hadek. De politie werd met steenen bekogeld, waarbij 4 agen ten werden verwond. De menigte verspreid de zich, toen de politie aanstalten maakte, van de vuurwapenen gebruik te maken. Te gen den avond vielen ongeveer 1000 stakers, teneinde de werkzaamheden van de Julius- mijn tot stopzetten te brengen, een afdee ling politie aan, die den toegang tot de mijn afzette. Ook hier werden verscheidene politie agenten door steenworpen gewond. Er werd bevel tot schieten gegeven, doch volgens offi cieele mededeelingen werd in de lucht ge schoten, zoodat geen enkel arbeider gewond werd. De arbeiders zelf beweren echter, dat 7 hunner licht en 2 zwaar gewond zijn. Verder zijn 2 arbeiders en de afgevaardigde Hadek door bajonetsteken gewond. Daar de menigte niet wijken wilde, wera militaire versterking gehaald. Twee colonnes van het infanterieregiment 46 uit Komotau marcheerden op en stelden machinegeweren op, waarop de menigte onmiddellijk uiteen ging. Na eenigen tijd konden de militaire af- deelingen weer inrukken. De steden in ge heel het Noord-West-Boheemsche kolendis- trict zijn bezet met genóarmeriepatrouilles. De opwinding onder de bevolking is groot Ook in de omgeving van Maehrisch-Ostrau is het gister herhaaldelijk tot botsingen ge komen tusschen stakers en politie. De thans in beweging gekomen menigte kan bijna niet meer kalm gehouden worden en volgt veel eer de communistische leuzen. Uitbreiding der staking. In zeven mijnen in Bohemen zijn de mijn werkers gisteren niet aan den arbeid ge gaan. In totaal staken thans 2000 werklie den. Het gevaar voor een uitbreiding der be weging is zeer groot. In het gebied van Bilin Aussig wordt thans eveneens gestaakt. In totaal staken thans in het mijnengebied van Noord Bom men ongeveer 20.000 arbeiders. VOLGENDE WEEK DONAU- CONFERENTIE? De besprekingen betreffende het probleem eener Donauconferentie worden voortgezet. De Britsche regeering hoopt, dat het moge lijk zal zijn schikkingen te treffen voor een Viermogendhedenconferentie, welke zal wor den gevolgd door een conferentie van Donau- staten. De bedoeling der Viermogendheden zal zijn de algemeene richtlijnen vast te stellen welke er toe zouden moeten bijdragen dat de confe rentie der Donaustaten zou komen tot een fe deratieplan. Hoewel tijd en plaats der voor- beidende conferentie nog niet zijn vastgesteld, wordt verwacht dat deze de volgende week zal kunnen worden gehouden vóór de hervat ting van de ontwapeningsconferentie. OFFICIEELE MEDEDEELING OVER TARDIEU'S REIS NAAR LONDEN. De Quai d'Orsay publiceerde Dinsdag avond het volgende officieele communiqué: „Ministerpresident Tardieu zal zich Zon dagmiddag naar Londen begeven ten einde gevolg te geven aan de uitnoodiging welke hij begin Maart van de Engelsche regeering ontving en welke hij direct had aangenomen voor de eerste dagen van April De premier zou op zijn reis vergezeld worden door den Franschen minister van financiën, Flandin. Wat de bijeenkomst der vier groote mo gendheden betreft, welke de uitnoodiging aan de vijf Donaustaten zal uitwerken met het oog op haar economische betrekkingen, staat de zaak thans als volgt: Principieel is deze bijeenkomst goedge keurd. De onzekerheid betreffende de mate- rieele moeilijkheden waarin zich de regee- ringsleiders en ministers bevinden, die aan deze bijeenkomst moeten deelnemen, liet nog niet toe den datum definitief vast te stellen. Ministerpresident Tardieu heeft den 24sten Maart op een schrijven van den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Simon, geantwoord, dat hij met de bijeenkomst ac- coord gaat. Deze overeenstemming is des te begrijpelijker aangezien de Fransche voor stellen welke in het memorandum vervat zijn eveneens voorzien in een te voren te bereiken overeenstemming betreffende den tekst der aan de Donaustaten te zenden uitnoodiging. Ministerpresident Tardieu en Flandin zullen Maandag met hun Britsche collega's onder handelen. Zij zullen Dinsdagmorgen weer te Parijs terug zijn". HET DEFICIT OP DE AMERIKAANSCHE BEGROOTING. Een dramatisch moment kwam gister in het congres voor, toen J. B. Garnet een vu rig beroep deed op de afgevaardigden om de begrooting in evenwicht te brengen. Garner verliet zijn zetel, liep onder een gespannen stilte naar het midden van de zaal en zeide: „Tenzij de begrooting in evenwicht gebracht wordt, zullen de V. S. de ergste paniek in de geschiedenis doormaken. Laat elkeen, die voor het in evenwicht brengen van de be grooting is, opstaan". Met uitzondering van twee of drie afgevaardigden, stond het ge heele congres op. Tegelijkertijd met den oproep van den speaker, werd een wetsontwerp ingediend, waarbij er goedkeuring aan wordt gehecht dat de commissie voor wegen en middelen 1261 millioen dollars zal heffen. Dit voor stel komt in de plaats van het wetsontwerp op de verkoopsbelasting, dat door het con gres werd verworpen. Het deficit dat gedekt moet worden, be draagt 1241 millioen dollars. SCHAARSCHTE AAN BOTER IN RUSLAND? Naar de „Lokalanzeiger" uit Moskou meldt, stroomden aldaar, toen het gerucht liep, dat de botertrust een grooten voorraad boter op levensmiddelenkaarten verkocht, vrouwen, die sedert ongeveer 4 maanden geen boter gezien hadden, in groote groepen naar het verkoopsgebouw in het centrum van Moskou. Voor de daar voorradige boter werd echter in plaats van den tot dusver ge- bruikelijken pfijs van 2,50 roebel per ponG, 7 roebel ,per pond gevraagd. Hierdoor ont stond onder de vrouwen een dusdanige ver ontwaardiging, dat zij alle ruiten en inven tarisstukken van den winkel kapot sloegen en de verkoopers mishandelden. Bereden GPOE-troepen traden tegen de vrouwen op en dreven haar uiteen. Hierbij werden ver scheidene vrouwen gewond. Bij de suiker trust is het tot dergelijke tooneelen gekomen. SIR HERBERT WILKINS WIL WEER NAAR DEN NOORDPOOL. Met een duikboot. Sir Hubert Wilkins, die in September van het vorig jaar met succes een poging heeft gedaan om den Noordpool met den onder zeeër „Nautilus" te benaderen, deelt thans mede, dat hij binnenkort deze poging me: een anderen onderzeeër wil herhalen. ALGEMEENE COMMUNISTISCHE STAKING IN DE SPAANSCHE STAD ANTEQUERA. Nonnenklooster in brand gestoken. In een bijeenkomst van stakende commu nistische landarbeiders te Antequera werd besloten de algemeene staking te proclamee- ren. Door de stakers werd een in de omge ving der stad gelegen nonnenklooster in brand gestoken. De politie zag zich genood zaakt tegen de demonstranten, die zich ge barricadeerd hadden, van de vuurwapenen gebruik te maken. Eerst nadat militairen ter plaatse waren aangekomen, gelukte het de betoogers te verspreiden. Talrijke personen werden gewond. WEER EEN PROCESSIE IN SPANJE OVERVALLEN. In een dorp bij Granada hebben commu nisten een processie overvallen. Zij ontruk ten den geloovigen de heiligenbeelden en scholden op de kerk. Hier en daar vielen ook schoten. Er werd slechts één persoon ge wond. FRANSCH PASSAGIERSSCHIP IN NOOD. De toestand van het Fransche passagier schip Providence, dat eenige dagen geleden nabij de Dardanellen op een rif is geloopen, wordt van dag tot dag critieker. De passa giers en een deel van de lading zijn over gegaan aan boord van het Italiaansche s.s. Vienna en het Bulgaarsche s.s. Bulgaria. Men vreest, dat het schip zelf verloren is. De Turksche sleepbooten konden tengevolge van de hooge zeeën het schip niet dicht genoeg naderen om de sleeptrossen uit te werpen. De onderste ruimen staan geheel onder water en de bemanning maakt zich gereed om het zinkende schip te verlaten. De Pro vidence is eigendom van de Messagerie Mar- time en meet 16000 ton. Het schip was met ongeveer 300 passagiers aan boord op een plezierreis naar het nabije Oosten. DE RUSSISCHE BOER EN ZIJN KOE. Het recht cp particulier bezit nadrukkelijk hersteld. Het Centraal Comité der Communistische partij heeft Zondag meldt het Hbld., een be sluit bekend gemaakt, waarbij het zijn vroe gere politiek desavoueert, waarbij het voor gemeenschappelijk gebruik de koeien, scha pen. varkens en kippen der boeren, die zich in de collectieve boerderijen de kolchozen verzamelden, confiskeerde. Twee jaar geleden reeds proclameerde Stalin reeds het recht van den boer, die lid was van den kolhoz, om een^koe, kippen of ander klein vee te bezitten, waarmede hij er aanzienlijk toe bijdroeg de boeren met de ge dachte van collectieve boerderijen te verzoe nen. Thans is dit recht klaarblijkelijk nadruk kelijk bekrachtigd. Bovengenoemd besluit ver oordeelt ten strengste de gedwongen sociali satie van de huisdieren der boeren die in sommige streken heeft plaats gehad, en ver klaart dat ambtenaren, die zich daaraan heb ben schuldig gemaakt „de partijbevelen gro velijk hebben verwaarloosd, en uit de partij gestooten moeten worden, wanneer zij zich daaraan opnieuw schuldig maken". Het be sluit gelast verder dat boeren, leden van kol chozen, die geen koeien of ander klein vee be zitten, moeten worden geholpen om ze te krij gen. Dit belangrijke besluit, dat feitelijk meer is dan een bevestiging van het twee jaar ge leden erkende recht aer boeren, komt klaar blijkelijk voort eenerzijds uit de behoefte, den aanstaanden voorjaarsuitzaai gunstig te be- invloeden en de vlucht uit het inzicht dat het land in technisch opzicht niet klaar is voor de socialisatie van de levende have op groote schaal. Den laatsten tijd is melding gemaakt van een aantal gevallen, waarin gesociali seerde runderen en varkens zijn omgekomen tengevolge van gebrek aan zorg en voer en behoorlijke stalling, terwijl men kan vermoe den dat de individueele boer meer zorg zal besteden aan beesten, die zijn persoonlijk be zit zijn. DE LOONSVERLAGING IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Pogingen om ongeregeldheden uit lekken te Almelo. Gisteren is bij de fabrieken, aangesloten bij de Almelosche Fabrikantenvereeniging, de reeds eerder gemelde loonsverlaging inge gaan, welke door de betrokken textielarbei ders is aanvaard. Gisterenmorgen, vóór dat de arbeiders de fabriekspoorten ingingen, poogden leden van de Landelijke Federatie van Textielarbeiders en der Revolutionnaire Vakvereenigings-Op- positie (R.V.O.) de arbeiders te bewegen den arbeid neer te leggen. De politie was van deze actie op de hoogte en had uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen- om ongeregeldheden te voorkomen. Tientallen politie-agenten, marechaussées en Rijksveldwachters, de laatsten onder leiding van den districts-commandant uit Zwolle, surveilleerden den geheelen morgen. De pogingen van de R.V.O.-leden hebben geen resultaat gehad, daar alle arbeiders aan den arbeid zijn 'gegaan. In den loop van den morgen hadden voor de fabrieken nog verschillende oploopjes plaats in verband met de pogingen om de nieuwe ploegen ook te weerhouden, aan het werk te gaan. Incidenten deden zich echter niet voor. MEUBELEN EN POSTZEGELS. Bezuiniging brengt geld op! De Hilversumsche correspondent van het Hbld. schrijft: Wij maakten eenigen tijd geleden melding van de organisatieplannen van den post-, telegraaf- en telefoondienst te Hilversum. De diensten van post en telegraaf zouden gereorganiseerd worden, de telefoondienst zou in een perceel in de Koornstraat worden gevestigd, Hilversum zou automatischen tele foondienst krijgen, het zou een groote moderniseering en uitbreiding zijn geworden. Zou zijn geworden, want van al deze schoone plannen komt vooralsnog niets. Het is vervelend om het bij zoovele gelegenheden te herhalen, maar het uitstellen is vanwege de bezuniging, ofschoon een perceel in de Koornstraat inmiddels voor het genoemde doel werd aangekocht en ofschoon de Hilver sumsche postdir. zijn ambtswoning al heeft ontruimd, opdat de steeds zich uitbreidende post- en telegraafdienst de beschikking zou krijgen over de hooger gelegen localiteiten van het postkantoor. Maar sedert eenige dagen prijkt op den gevel van het postkantoor een groot bord met groote letters, waarop den volke wordt gemeld, dat een bekend Hilversumsch maga zijn van meubelen e.d. op de verlaten boven verdieping modelzaken gaat vestigen! Zoo brengt de voormalige ambtswoning var den directeur nog geld op ook. NED. BOND TOT HET REDDEN- VAN DRENKELINGEN. Te Utrecht hield de Nederlandsche Bond tot het redden van drenkelingen op den twee den Paaschdag zijn 14e jaarvergadering on der voorzitterschap van den heer A. A. Bier- lee. Van 19 reddingsbrigades waren afge vaardigden aanwezig. De verlies- en winst rekening sluit met een nadeelig saldo van 242. De begrooting voor 1932 werd tot een to taal bedrag van 2400 goedgekeurd. De Bond bestond thans uit 42 brigades en breidt zich regelmatig uit. In de vacature ontstaan wegens bedanken van den heer dr. H K. Knip Jr. werd de heer H. W. E. Struve Jr. gekozen als bestuurslid» De benoeming van den administrateur werd aangehouden en in handen gesteld van het bondsbestuur ter nadere bestudeering. Als plaats voor de volgende jaarvergade ring werd 's Hertogenbosch aangewezen.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 1