!Boeke*i Jifdschciften Jieck Schoot Jjnqezondm Stukken Jiechtszaken £uchtuaact Spoct ^Bitmetdand SCHOORL. K. V. K. V. I—Oud-spelers K. V. K. V. I. voorzitster van het plaatselijk comité, de burgemeester van Castricum met beide wet houders. de burgemeester van Schoorl en vele anderen. Door den kouden wind cie op het voor plein stond, zou de opening geschieden aan de achterzijde, waar de voorzitter van de Ned. Jeugdherberg Central, dr. Gunning, het woord nam en een kort overzicht gaf van de tot standkoming van dit gebouw, daarbij dankbaar gedenkende de heeren Gerhard, Bruch en mevr. Aukes die zich hebben laten winnen om de provincie garant doen zijn voor een bedrag van 50000. Hij dankte voor de groote medewerking van zooveel zijden ondervonden en wees op het mooie werk dat hier is tot stand 'ebracht onder leiding van architect Den lex. Dan riep hij treksters en trekkers het welkom toe en hoopte dat zij het gebouw overeenkomstig het doel zullen gebruiken. Hierna was het woord aan den heer Den Tex die een nadere uiteenzetting gaf omtrent eenige artistieke uitvoeringen, o.a. van Mevr. Ten Raa en het mooie mozaïkwerk dat in teekening gebracht en uitgevoerd is. Hierna was het woord aan mevr. Aukes die een woord van dank bracht voor de gulle woor den van dr. Gunning en namens het comité toezegde te zullen blijven ijveren voor de goede werking van deze jeugdherberg. Namens Ged. Stater, sprak de heer Gerhard en ook namens het thans uitvoerend comité, waarvan hij voorzitter was en hij hoopte op aller medewerking niet in het minste cp den leider van het comité, den heer Vogelenzang. Hierna had een rondgang door het ge bouw plaats, terwijl vooraf de vlag van de jeugdherberg Koningsbosch werd geheschen en die symboliseert Koning Bosch en voorts is uitgevoerd in de Cictricumsche kleuren. Het gebouw was bezet met een schat van bloemen, terwijl ook andere geschenken, o.a. een lampje var. den trekkersbond was inge komen. TÏÏXEL. Brand in de Bleekersvallei. Waarschijnlijk tengevolge van het achte loos wegwerpen van lucifer of sigaar, is Zon dagmiddag brand ontstaan in het van staats wege beschermd natuurmonument ..De Bleekersvallei, gelegen achter de Wester- mient. De vallei werd geheel verwoest Door krachtig optreden van boschwachter, voor werker en arbeiders van het Staatsbosch- beheer, wist men het groote dennenbosch, dat aan de vallei grenst, te behouden. EGMONDBINNEN. Op den morgen van den Tweeden Paasch dag 'had op den Heerenweg alhier een motor ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is af- geloopen. Van Amsterdam kwamen per motor een heer met dame op duozitting om hun kind te bezoeken in het koloniehuis te Egmond aan Zee. Door drukte van kerkgangers moest de motor uithalen en slipte, doordat de motor tegen den wegberm kwant. De motor, die langzaam reed, sloeg om. zoodat beide personen kwamen te vallen. De dame viel flauw en werd bij den heer Sch. binnen gedragen. Dr. Fischer, die juist passeerde, verleende de eerste hulp en constateerde bij beiden ta melijke ontvellingen. Na een half uur kon de reis worden hervat. WIERINGERWAARD. Zaterdagmorgen heeft in de bocht bij de Driemolens een aanrijding plaats gehad met een vrachtauto van den heer A. Zwaan van Enkhuizen en een met een paard bespannen melkwagen van den heer J. Klouwers van hier. Het melkwagentje kwam van uit den Lot- weg, terwijl de heer Z. van uit Wieringer- waard met zooals ooggetuigen beweren een veel te groote snelheid kwam aan rijden. De veeren van het wagentje werden bij de as afgeknapt, terwijl een 50-tal eieren en enkele flesschen pap verloren gingen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats Proces-verbaal werd opgemaakt. W ARMENHUIZEN. Tweede Paaschdag gaf de zangvereeni- gtng „Varia", onder leiding van den heer Jn. Vlam als directeur, voor een flink bezette zaal een uitvoering in het lokaal van den heer Slikker. Allereerst werden zeven liederen op zeer verdienstelijke wijze gezongen. Van deze lie deren mogen we niet nalaten er twee te noe men en wel: Lente geboort' (Jac. Bonset) en Het Kerkklokje (W. Hespe). Aan de vereeni- giug voor deze twee liederen een extra woord van lof. Na de pauze werd het programma ver volgd door een blijspel in drie bedrijven. Al spoedig bemerkten we, dat de rollen er goed inzaten en juist verdeeld waren. Zonder uit zondering hebben allen schitterend spel ge geven. Varia kan op een goedgeslaagden avond terugzien. Een gezellig bal tot slot. Op den avond van den Tweeden Paasch dag gaf de tooneelvereeniging „Nieuw Le ven" een uitvoerig in de zaal van den heer Scliuyt, alhier. De okomst was, als altijd, bij zonder groot, een geheel bezette zaal. Nieuw Leven heeft een goeden naam, daarbij is de tweede Paaschdag met recht een dag van uit gaan en deze beide redenen werkten zeer ze ker mede tot het drukke bezoek. D keuze van het op te voeren stuk was ditmaal gevallen op 'aet bekende werk van Henri van Wermes- kerken: „Tropenadel". 't Publiek toonde zich uitermate tevreden en voldaan. Er is hartelijk gelachen. \Xe geloven wel dat Nieuw Leven weder nieuwe lauweren bij de vele reeds be haalde kan voegen. De regie van den heer Kossenbacker en de tooneelaankleeding vol deden zeer goed. Feminisme en Nieuw Feminisme door D. L. Daalder. Uitgave J. Ploegsma te Zeist. Als redacteur van het tijdschrift „Het Kind" en bovendien als leeraar aan een mid delbare school komt de heer Daalder voort durend in aanraking met alle mogelijke paedagogische vraagstukken. En aangezien kind "én moeder ten nauwste verbonden zijn, is het geen wonder, dat de heer Daalder zich ook voor de vrouw interesseert en zich, daar toe geprikkeld, begeven heeft op het terrein waar het vrouwenvraagstuk in het middel punt der publieke belangstelling staat en het feminisme in diversen vorm zoowel manne lijke als vrouwelijke aanhangers en bestrij ders heeft gevonden. In dit zeer lezenswaardige werkje heeft ds schrijver zich allereerst met de vraag bezig gehouden of man en vrouw gelijk of gelijk waardig kunnen zijn. Uitvoerig toonde hij de verschillende geaardheid tusscnen beiden aan en nam daarnaast met een beroep op de uit spraken van Christus aan, dat van gelijk waardigheid intusschen zeer wel sprake kan zijn. Hij aanvaardt daarmede het feminisme, maar ook in het feministisch streven is er groei verschil van inzicht en bedoeling. Voor het nieuwe feminisme ligt het heil der vrouw niet hoofdzakelijk in haar beroep, maar in een gelouterd huwelijk, waarin zij haar mees: natuurlijke en nuttige bestemming vindi. legen deze zienswijze komt de schrijver op en hij richt zich daarbij o.a. tegen de stellingen door de bekende „Famke" in haar brochures verkondigd. De bestemming en het geluk der vrouw liggen zeker niet in de erkenning harer gelijkwaardigheid, waar het de bezetting van diverse tot dusver alleen door mannen bezette posten betreft, maar zeker ook niet in een min of meer gedwongen huwelijksstaat. Er zijn vrouwen, die gelukkiger buiten dan in het huwelijk kunnen zijn en toch volop bevredi ging vinden voor haar natuurlijken drang te beschermen, op te leiden, te bemoederen, in kindertehuizen, in ziekenhuizen en dergelijke Als het Nieuw Feminisme het huwelijk voor de vrouw als hoogste eisch van geluk en be vrediging stelt, berust dit stelsel op een on juiste basis, want het is inderdaad de vraag wie er sterker lijdt de ongetrouwde burgerlijke vrouw met haar sociaal werk, haar behoorlijk loon en haar geriefelijk home enz. of de moe der, die zich afslooft door fabrieksarbeid èn huiselijke zorg, met haar schamele verdienste en haar havelooze kinderen haar eindelooze zwangerschappen, haar onmacht om alles te deen wat gedaan behoorde te worden, en over dai alles zwijgt het Nieuw Feminisme. Ten slotte bepleit de schrijver een opleiding voor de meisjes, waarbij zij in de gelegenheid zijn zich naast haar vakstudie practisch, b.v. in gezinnen of inrichtingen, te bekwamen vcor de gemeenschapstaak, waarvoor zij in het bijzonder geschikt zijn. Wij kunnen de lezing van dit vlot geschre ven werkje aanbevelen aan allen, die zich voor het feminisme in enigerlei vorm inte- resseeren. Tj Astra, Nederland's eerste geïll. maandschrift. Het April-nummer opent met een verhaal van Mata Boeka, Indische wreedheid, geti teld: „Probleem", dat van het bekende senti ment getuigt en den lezer niet onberoerd zal laten. Van H. Bartels is er het geestige ver haal „De Erfgenamen", met teekeningen van H. Bateman. Zürcher schetst ditmaal den fietser in zijn: Kent u het type? en zegt eeni ge rake waarheden, die wel eens onder de oogen mogen worden gezien. „Vierkamp heeft een film geschreven", is het geestige, maar teleurstellende relaas over pogingen van een on-ingewijde, die in zijn film-oeuvre een gou den dollar-toekomst zag en „Politiebericht Nr. 27" van A. van Tarthorst is een schrij nend gegeven, dat zich in de sneeuw van het koude Noorden afspeelt. Het loopende feuil leton: „Vervulde Droomen" ontwikkelt zich meer en meer en begint aan spanning te win nen, terwijl Uit Filmland weer zeer interes sant is. Van Guus Betlem Jr. is er een aardig Lentegedichtje. De verdere inhoud wordt gevuld met voor het meerendeel uit het Engelsch vertaalde verhalen, waaronder wij in de eerste plaats opmerken van den Engelschen schrijver Israël Zangwill diens „Fantast", terwijl als onder breking een menigte plaatjes en gedichtjes aanwezig zijn en ten slotte de illustraties. Morgen wordt prof. dr. H. M. van Nes, hoogleeraar vanwege de herv. kerk aan de universiteit te Leiden, zeventig jaar. Hij heeft het professoraat in de dogmatiek, de zen dingsgeschiedenis, het kerkrecht en de chr. ethiek sinds 1907 bekleed, na van te voren resp. predikant en rector der Ned. Zendings school te zijn geweest. Maandag is te Leeuwarden de Vierde Friesche Landdag van vrijz. protestanten ge houden. De opkomst was zeer groot. Maandag en gisteren heeft de Vereeni- ging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland te Amsterdam haar zeventigste jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden. UITVAART MGR. SCHRIJNEN. Hedenmorgen te halt elf heeft de plechtige uitvaart plaats gehad van wijlen mgr. Lau- rentius Schrijnen, bisschop van Roermond Onder de aanwezigen bevonden zich de aartsbisschop van Utrecht, de bisschoppen van Breda, Den Bosch en Haarlem, terwijl mgr. dr. Lemmens, die één week na zijn wij ding tot wijbisschop reeds in de functie van den overleden bisschop is getreden, de ponti ficale mis van Requiem opdroeg in de kathe drale kerk van Roermond. Behalve de bisschoppen met hun secreta rissen waren ook zeer vele geestelijke autori teiten aanwezig, waaronder deputaties uit het buitenland. Van de burgerlijke autoritei ten noemen we de katholieke ministers, de commissaris der koningin in de provincie Limburg, de Eerste en Tweede Kamer-leden uit Limburg, de leden van Ged. Staten van Limburg, van de Provinciale Staten en vele burgemeesters, directeuren van onderwijsin richtingen e.a. Een enorme groep afgevaardigden van sociale en godsdienstige organisaties namen aan den stoet deel. In Roermond hingen overal de vlaggen met rouwwinpels halfstok, hetgeen ook aan vele kerkgebouwen van het Roermondsche diocees het geval was. De stoet trok door een deel der bisschopsstad en kwam te ongeveet half elf in de kathedraal aan. Na afloop van de Mis werd de absoule verricht door de aanwezige bisschoppen. Be geleid door denzelfden stoet werd het stoffe lijk overschot naar het kerkhof gedragen en daar in den grafkelder der bisschoppen bij gezet. Op verzoek van den overledene werdén geen toespraken gehouden en waren ook geen bloemen aanwezig. (Buiten verantwoordelijkheid van de geenszins dat de redactie er mede instemt). Redactie. Üe opname in de rubriek, bewijst 1 MOTORRACES. Mijnheer de redacteur! Gelieve voor mij een kleine plaatsruimte beschikbaar te willen stellen. Evenals andere jat en trekken de motorraces hier altijd veel belangstelling en alles wordt er voor gedaan om de zaak tot een geed ein de te krijgen, maar één ding wordt door het bestuur vergeten en dat is het nummerbord op het terrein. Ik dacht dat het dezen winter wel opge knapt zou worden, maar helaas er is niets aan gedaan en zoo konden ik en vele hon derden bij den ingang bij de Zandersloot niet zien welke nummers er moesten rijden. Vooral 33 is zeer slecht. Daar wij met schrij ven den omroeper niet kunnen volgen, zou den wij zeer gaarne willen dat daar goed in voorzien werd, opdat wij bij de volgende motorrace 22 Mei op het terrein aan de Zandersloot een en ander ook duidelijk kun nen lezen. Hopend dat door dit schrijven er spoedig werk van gemaakt wordt. U, mijnheer de redacteur, mijn vriendelij ken dank voor de verleende plaatsruimte. Een vaste toeschouwer. BRANDSTICHTING? Cp 21 Mei van het vorige jaar brandde de boerenwonnig en schuur van den veehouder J. Zwemmer te Zijpe af. Verdacht van brandstichting werd de boe ren arbeider C. W. V., die bij Z. werkzaam was, gearresteerd. Volgens de dagvaarding zou hij in de schuur hooi en stroo met pe troleum overgoten en in brand gestoken heb ben, waardoor ernstig gevaar voor goede ren, inboedel en vee ontstond. De man bleef ontkennen, doch de recht bank te Alkmaar veroordeelde hem, nadat een psychiater hem verminderd toerekenings vatbaar had verklaard, tot een gevangenis straf van één jaar met aftrék van vier maanden voorarrest. Voorts werd hij ter beschikking van de regeering gesteld ont van harentwege te worden verpleegd. Verdachte ging van het vonnis in hooger beroep en gister diende zijn zaak voor het gerechtshof te Amsterdam. Hij bleef bij zijn ontkentenis. Hij beklaagde er zich over, dat de psychiater hen; zulke kinder achtige vragen had gesteld, „zulke vragen doe je aan een klein kind", aldus verd. Getuigenverhoor. Als eerste getuige werd de veehouder J. Zwemmer uit Zijpe gehoord. Deze verklaarde, dat hij eenige dagen vóór den brand op zolder een gesprek met verd. had gehad. Verd. had o.m. gezegd: „Wat wordt het huis oud, het wordt tijd, dat de roode haan er eens op wordt gezet". Getuige had toen gevraagd: „doe je 't voor honderd gulden?", waar op verdachte had gezegd: „neen, voor duizend". Maar, aldus get., alles was maar een grapje, en we heb ben er verder dan ook niet over gepraat. President mr. Jolles: Dat was een gevaar lijk grapje. Get. gaf toe, dat den dag vóór den de kachel in de schuur was verplaatst, waar door de brand kon zijn ontstaan. Verd.: M'n baas heeft den dag vóórdat de brand uitbrak de polissen van de verzekering in zijn zak gestoken. Getuige: Ik Irb de polissen altijd in m'n zak. Z. verklaarde voorts nog, dat verd. hem na den brand om geld had gevraagd. Verd Ja, ik vroeg schadevergoeding voor m'n jas en m'n fiets, die verbrand zijn. Volgens een dienstbode, eveneens op de hoeve werkzaam, had zij na den brand het netroleumblik op de dorsch gevonden, waar het niet thuisbehoorde. Verd. was den morgen van den brand niet in de huiskamer geweest om zijn brood te eten. De heer J. v. d. Oord, veehouder, werd als deskundige gehoord. Naar zijn meening was het volkomen onmogelijk, dat de brand in enkele minuten was ontstaan (dit met het oog op het korte tijdsverloop, dat verd. alleen in de schuur was). Verdachte bleef met klem ontkennen, naar zijn meening had de kachel den brand veroorzaakt. Het gesprek met zijn baas had hij nooit in ernst opgevat. Pres.: Deukt U, dat de baas meer van den brand weet? Verdachte: Dat is niet onmogelijk. Requisitoir. De procureur-generaal mr. Bauduin was hierop aan het woord, voor het houden van zijn requisitoir. Spr. nam aan, dat de vee houder Z. nooit de ernstige bedoeling had gehad om zijn huis in brand te doen steken. Wel was het verd. ernst geweest, want eenige dairen na den brand was hij bij Z. gekomen er. had hij gezegd: „ik wil wel eens wat geld vangen". Ook verd.'s houdirte gedurende en na den brand was verdacht. Spr. vorderde op for- meele gronden vernietiging van het vonnis van de rechtbank en. opnieuw rechtdoende verd.'s veroordeeling tot een gevangenisstraf van twee iaar. Gezien verd.'s houding op de zitting, acht te spr. de ter beschikking stelling van verd. niet gemot.veerd, hij gaf immers blijk zijn zaak krachtig te kunnen verdedigen. De verdediger mr H. Bruyn achtte het ten- laste gelegde niet bewezen en vroeg vrij spraak voor zijn cliënt. Subs. drong pl. aan op clementie. Mocht verd. inderdaad den brand hebben gesticht, dan moet Z. toch als de ware schuldige beschouwd worden; hij immers zeide: „doe je 't voor honderd .gulden". Arrest 12 April a.s. DE POSTVLUCHTEN OP ÏNDIE. Donderdag 31 Maart a.s. vertrekt het vliegtuig de Reiger van Schiphol naar Bata via. De bemanning bestaat uit P. Soer, eer ste bestuurder; S. J. de Nes, tweede bestuur der; t. D Stolk, werktuigkundige en C. H. van Beukering, radiotelegrafist. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk hedenavond te Am sterdam zijn. EIGENAARDIG VLIEGTUIG ONGELUK. Een eigenaardig toeval heeft een vliegtuig ongeluk veroorzaakt aan de kust van Nieuw- Zuid-Waies. Een roofvogel vloog daar n.1. te gen den propeller van een vliegtuig, dat van Brisbane naar Sydney onderweg was. Tenge volge hiervan stortte de machine op ongeveer een mijl buiten Crowdy Head in zee. E>ë drie inzittenden slaagden er in zich zwemmend in veiligheid te brengen. Volkomen uitgeput bereikten zij het land. Het wrak van het vliegtuig werd kort daarop, volkomen ver nield, aan land gespeeld. UITBREIDING LUCHTVERKEER. Op 1 April e.k. ondergaat het luchtverkeer op Nederland een belangrijke uitbreiding. In de eerste plaats heropent de K.L.M. haar lijn op Hamburg. Zooals bekend, exploiteert zij reeds sedert 1 Maart j.1. een sneldienst op Scandinavië, waarin geen landing te Ham burg is opgenomen, zoodat deze plaats van een rechtstreeksche verbinding op Nederland verstoken is. Voor Bremen is een facultatieve landing vcor reizigers van en voor Neder land ingesteld, zulks in afwijking van het oorspronkelijke besluit, dat te Bremen niet geland zou worden. Naar en van Rotterdam wordt op Schip hol een fraaie, onmiddellijke aansluiting ver kregen. De tweede belangrijke verbinding, welke heropend werdt, is de lijn AmsterdamEs senMuehlheimDortmundFrankfurt StuttgartZurich van de Deutsche Lufthan sa A.G. en de Zwitsersche Mij. „Swissair" Zijtakken van deze lijn geven aansluiting naar en van HalleLeipzig, Breslau, Neu renberg en Munchen. Bovendien bestaat een aansluiting uit Gleiwitz. Tenslotte vat de Tsjechische Luchtvaart Mij. den dienst AmsterdamRotterdam— MuehlheimHalleLeipzigPraag weder op. Dcor de heropening dezer diensten zijn met ingang van 1 April e.k. zoowel het Roerge bied als Midden- en Zuid-Duitscliland en Zwitserland dagelijks, behalve des Zondags, per vliegtuig bereikbaar. De reizigerstarieven hebben voor verschillende bestemmingen ver laging ondergaan. DE REIS VAN DE GRAF ZEPPELIN. Weer thuis. Het luchtschip Graf Zeppelin is even na vier uur gistermiddag van zijn Zuid-Amerika -reis te Friedrichshafen teruggekeerd. De lan ding werd om vijf minuten over half vijf vlot uitgevoerd in tegenwoordigheid van een groote menigte belangstellenden. VAN HELSINGFORS NAAR KAAPSTAD. Op zijn vlucht HelsingforsKaapstad is de Finsche vlieger Bremer Maandagmiddag om vijf uur te Rome geland. NAGOYA OMGEKOMEN. Naar Reuter aan het Hbld. meldt, is Na- goya, een der twee Japansche ofiicieren, die van plan waren van de Vereenigde Staten naar Tokio te vliegen, bij een proefvlucht, terwijl zijn toestel viel, gedood. Korfbal. Maandag, 2e Paaschdag speelde K V. I te gen een twaalftal bestaande uit oud-spelers van K.V.K.V. I. Een twaalftal, dat zooals uit onderstaande opstelling blijkt, bijna geheel uit dezelfde spelers bestond, dat eenige jaren geleden een der sterkste teams uit de toen nog bestaande Overgangsklasse van den N.K.B. was. De opstelling der „oudjes" was als volgt: Aanval: de heeren D. J. v. Beek en C. J. v. Beek en de dames mevr. Veltkamp en mej. N. v. d. Laan; middenvak de heeren Nic. Hop en H. Kluyver en de dames mej. J. Mors en mej. F. Stoorvogel; verdediging: de heeren J. H. v. Zonneveld en J. Veltkamp en de da mes mej. N. Ott en mej. J. Helleman. Wat den wedstrijd betreft het volgende: De eerste minuten zijn geheel voor de jonge ren, doch door den harden wind blijven doel punten uit. Langzaam raken de oudjes" inge speeld en laten zien dat zij het nog niet ver leerd zijn. Tot de rust gaat de strijd gelijk op. zonder dat één der partijen scoort. Na de thee een klein overwicht der „oud jes" en de K.V.-korf loopt meerdere malen ge vaar. Het schot is echter niet al te zuiver. Eerst kort voor het einde doelpunt mevr. Velt kamp (0—1), waarmede de „oudjes" precies kregen wat hun toekwam. Scheidsrechter Jongbloed leidde tot aller voldoening. SMOKKELAAR NEERGESCHOTEN. Auto aangehouden. Op Paaschzondag heeft zich in de nabij heid der NederlandschDuitsche grens wederom een smokkeldrama met doodelijken afloop afgespeeld. In Holt, onder de gemeente Straelen, be merkten douane-beambten een smokkelwagen. Daar deze op het haltgeroep zijn vaart niet verminderde, losten de beambten eenige scho ten, waarop de wagen in een greppel tot stil stand kwam. Een der inzittenden, een chauffeur uit Mörs, bleek door twee schoten zoo zwaar ge wond te zijn, dat hij terstond den geest gaf. Een tweede inzittende kon nog ontkomen De wagen bleek ongeveer 500 pond koffie tf bevatten. BESTRIJDING VAN LUIS OP SLA DOOR TABAKSTOF. Nicotinevergiftiging het gevotg. In verschillende deelen van Zuidholland, en vooral te Rotterdam, hebben zich de laat ste dagen verscheidene gevallen van nicotine vergiftiging voorgedaan. Bij onderzoek bleek dat de meeste gevallen geconstateerd werden na het eten van vroege kassla. Het is komen vast te staan, dat deze ver giftigingsverschijnselen ontstaan waren door het feit, dat enkele Westlandsche kweekers hun kassen ter bestrijding van de sla-luis uit gerookt hadden met tabaksstof. Door deze bestrijding wordt de luis gedood, doch een verder gevolg was, dat de consumenten op een hevige wijze nicotine-vergiftiging kregen en gedurende meer dan 24 uren onwel waren. De gebruikte sla had in afwijking van de normale een donkere kleur gekregen. Ir. J M. Riemens, rijkstuinbouwconsulent te Naaldwijk, heeft een waarschuwing laten hooren aan de sla-telers, wijzende op de ge volgen van de in vele gevallen gevolgde be- strijdingsmethode. HEIDEBRANDEN. Te Loenen op de Veluwe heeft le Paasch* dag 's avonds een felle heidebrand gewoed, waarbij 20 H.A. heide verloren gingen. Het is zeer waarschijnlijk, gezien de omstandighe den, dat bij dezen brand kwaadwilligheid in het spel is. Aan den weg, welke van Nieuw-Milligen naar het Uddelermeer leidt, gingen ongeveer 5 H.A. verloren. Men vermoedt, dat ook bij dezen brand kwaadwilligheid in het spel was. Tijdens de Paaschdagen heeft in de omge ving Van de boerderij De Mispelhoef en in de nabijheid van den Ijzeren Man een hevi ge bosch- en heidebrand gewoed, welke ten slotte door de brandweer kon worden ge- bluscht. CONGRES VOOR REVOLUTIONNAIRE ARBEIDERS. Op den Eersten Paaschdag is in het N.V.. Huis te Utrecht vanwege „het landelijk ini- tiatief-ccmité" het „volkscongres tegen loon- roof en oorlog" gehouden, bit congres was bedoeld als „een eerste demonstratie van het greeiend eenheidsfront v§n de Nederlandsche arbeidersklasse, in bondgenootschap met de werkende boeren en den kleinen middenstand, voor den strijd tegen den oorlog en voor de verdediging van de Sovjet-Unie", zooals het in de bescheiden voor het congres werd ge noemd. In werkelijkheid, zegt de N.R.Crt, was het een congres van rev. arbeiders in ruime schakeering, onder comm. leiding. Het congres was zeer druk bezocht. Behal ve ruim 800 „gedelegeerden" waren er een aanzienijk aantal belangstellenden, zoodat het aantal ongressisten, waaronder ook vrou wen en jeugdige personen, wel op een 2000 kon worden geschat. Onder hen waren ook een aantal „rcodefrontstrijders" en enkele le den van de revolutionnaire hier te lande ge vestigde Indiërs-organisatie Perhimpoenan Indonesia. Bij de opening bleek, dat de groote too- neelzaal van het N.V.-Huis te klein was om allen plaats te geven; daarom werd een tweede zaal er bijgenomen, welke ook aj spoedig gevuld was. Doeken in de groote zaal met opschriften als: Verdedigt de Sovjet- Unie, Handen af van China, en vaandels van afdeelingen van de Comm. Partij Holland, van de Internationale Roode Hulp, van den Comm. Jeugdbond, enz., toonden duidelijk het karakter van dit volkscongres, welk ka rakter nog geïllustreerd werd door het aan zitten aan de bestuurstafel van den heer L. de Visser, het cammunistische lid van de Tweede Kamer, en enkele kleurlingen. Vertegenwoordigers van verschillende lan delijke organisaties voerden het woord. Alle sprekers kregen luiden bijval. Er was een zeer levendige stemming. Meermalen werd staande de Internationale aangeheven; zoo nu en dan werd „Rood front!" geroepen, meermalen ingezet door het communistisch Kamerlid De Visser. Druk gevent werd met een plaat: Niet de wapens neder, maar de wapens hier! De voorzitter wekte de aanwezigen op, zich bij hun vertrek niet te laten provoceeren door de Utrechtsche politie. De machtheb bers, zoo zeide hij, zetten er alles op, om het congres te belemmeren. Hij las een briefje voor, waarin uit „absoluut betrouwbare bron" werd meegedeeld, dat op het hoofd postkantoor de telegrammen klaar lagen om te worden verzonden aan de burgerwacht, om tegen het congres op te rukken. (Bewe ging in de zaal). Aan het slot van het congres stelde de heer L. de Visser, namens de leiding twee resolu ties voor, de een beoogende de oprichting van plaatselijke comité's tegen een nieuwen wereldoorlog en ter verdediging van Sovjet- Rusland, bij welke actie vooral de militairen zouden moeten worden betrokken, en de an dere als politieke oproep tot strijd tegen „hon- ger-Ruys" en „oorlogs-Decker" en voor leu zen als „Indië los van Holland nü". Beide resoluties werden met algemeene stemmert- aanvaard. Het congres ging daarna onder het zingen van de Interna tianal« uitea-».

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 7