Jxuweet Onze Jiolaniën ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK Uit de Pers voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v. h. HERMS. COSTER ZOON Uit onze Staatsmachine lfoor kleine tuinen. DE ONAFHANKELIJKE SOCIALISTISCHE PARTIJ. „De Onafhankelijke Socialistische Partij", die door de scheuring op het Paaschcongres der S. D. A. P. is opgericht, publiceert he den een oproep aan de arbeiders en kleine boeren waarin gezegd wordt, dat de Onaf hankelijke Socialistische Partij is geboren uit de noodzaak van den strijd voor het So cialisme, die door de S. D. A. P. langen tijd is verwaarloosd en nu, op het jongste partij congres voor den duur van de crisis defini tief is afgezegd. Betoogd wordt, dat de S. D. A. P. ver zuimd heeft te pogen de arbeiders voor den eisch van maatschappelijke omvorming in actie te brengen. Aan den nood der hoeren zoo gaat de op roep voort werd onvoldoende aandacht ge schonken, terwijl parlementair slechts opge treden werd voor door den tijd achterhaalde eischen. Terwijl de boeren worstelen om de lippen fcoven water te houden, studeert de S.D.A.P. hoe ze gered moeten worden. Geen wonder, dat de heerschende klasse van Nederland de door S. D. A. P. en N. V V. gestelde eischen zonder meer afwijst. De eene aanslag op de loonen volgde op de andere. Geoordeeld wordt, dat het de taak van de S. D. A. P. was geweest om een machtige volksbeweging te ontketenen tegen den waan zinnigen chaos van het kapitalisme, tegen de aanvallen op de loonen, vóór de sociale eischen der arbeiders, vóór directee, wettelijk geregelde en af doende hulp aan werkloozen, boeren en land arbeiders, vóór de invoering van verbeterde sociale verzekering en de 40-urige werkweek, vóór socialisatie van industrieën, grond en credietwezen, tegen militarisme en oorlogs gevaar, tegen het kapitalisme! vóór het Socialisme! Wanneer de ontevredenheid, de onlust on der de leden over de daadloosheid der leiding te groot werd, dan werden „om stoom uit te laten", met veel ophef aangekondigde de monstratieve congressen gehouden en hier of daar een plaatselijke betooging georgani seerd. Overigens bleef het bij woorden. Na het zitting nemen in het Nationaal Crisis-Comité scherp te hebben veroordeeld, wordt geconstateerd, dat de leiding der S. D. A. P. geen andere boodschap aan het volk weet te geven dan de bourgeoisie n.1. .wachten op betere tijden. De linkervleugel die het Socialisme-„nu" wilde vervolgt in den oproep: In het volle bewustzijn van de ontzagge lijk moeilijke, maar noodzakelijke, histori sche taak, die wij in de toekomst te'vervullen hebben, treden wij uit de S. D. A. P. voor de vorming van een nieuwe, revolutionnair- socialistische partij: De Onafhankelijke Socialistische Partij. De oproep eindigt aldus: Arbeiders, boeren, socialisten, revolution nairen! Gij allen, proletariërs, wier zorgelijk be staan, ja wier leven wordt bedreigd door het kapitalistisch stelsel, dat telkens weer op ter gend duidelijke wijze toont, dat het voor geen uitbuiting en vernedering, voor geen onder drukking en oorlogswaanzin terugdeinst! Gij allen, die wilt strijden voor het So- cialisme-Nu! Gij allen, kameraden, Sluit U bij ons arfn! Hoog de O. S. P.! Hoog het socialisme! BRANDSTICHTER GEARRESTEERD. De talrijke voorkomende bosch- en heide branden op den Lemelerberg te Ommen deden het vermoeden ontstaan, dat er kwaad willigheid in het spel was. Het is thans de rijksveldwacht gelukt de hand te leggen op zekeren H. te Lemelerveld, die op heeter- daad werd betrapt bij het in brand steken van de heide. Hij heeft bekend reeds zeven maal brand te hebben gesticht. H. is ter beschikking gesteld van den offi cier van justitie te Zwolle. KIND IN EEN RIOOL GEVALLEN. Te Stevensweert is gisteren het vier-jarig zoontje van den landbouwer M., bij het spe len, in de rioleering gevallen. Het werd in wendig zoo ernstig gekneusd, dat de dood reeds was ingetreden, toen het kind werd op genomen. VERVOLGING VAN DE TRIBUNE. Het dagblad De Tribune zal, naar de „N. R. Ct." meldt, vervolgd worden wegens het plaatsen van een afbeelding van den Paus, de wapens voor den strijd in China zegen de, en wegens het opnemen van een afbeel ding van het Belgische koningspaar bij het bezoek aan de jongste mijnramp in België, met het onderschrift: Krokodillentranen schreiende. KINDERVERLAMMING. Te Ede heeft zich een geval van kinderver lamming met docdelijken afloop voorge daan. FLESSCHENTREKKERIJ. Te Zwolle is aangehouden een zekere G. d. K-, koopman te Lonneker, die er zijn werk van maakte in verschillende plaatsen onder valschen naam in hotels te logeeren en zon der te betalen te vertrekken. De politie te Lon neker had zijn aanhouding verzocht, omdat hij nog meer op zijn kerfstok heeft. VERKEERSONGEVALLEN. De eerste oefeningen in motorrijden. Tegen een boom gereden. Maandagavond reed op den Rijksstraat weg tusschen Breukelen en Maarssen ter hoogte van de melkiabriek Insulinde, de heer Knigge uit Utrecht, die, naar de Crt. meent te weten, te Breukelen een tweedehandsch motorrijwiel had gekocht en met zijn echtge- noote naar Breukelen was gekomen om on derricht te krijgen in het motorrijden. Den geheelen dag heeft hij geoefend. Des avonds wilde hij het alleen gaan probeeren. Bii de melkfabriek wilde hij een auto voorbijrijden Toen hij den auto halverwege voorbij was, kwam van de tegenovergestelde richting ook een auto aanrijden, en K. geraakte door deze situatie de macht over het stuur kwijt en reed tegen een boom, met het gevolg, dat hij van den motor werd geslingerd en eerst tegen den boom en daarna tegen de straatsteenen terecht kwam. Spoedig gaf de heer *K. den geest. Na aanrijding doorgereden, maar toch opgespoord. Op den Oostsingel te Delft is Maandag- vond omstreeks zeven uur een zeventienjarige kantoorbediende uit Rotterdam aangereden door een auto, die met groote snelheid zonder signaal te geven een stilstaande autobus wilde passeeren. De kantoorbediende werd tegen den grond geworpen en bekwam een zware hoofdwonde. In het gasthuis is hij kort daarop overleden. De autobestuurder was doorgereden zonder naar het slachtoffer om te zien Op de plaats van de aanrijding werd een gedeelte van een autokoplamp ge vonden en getuigen konden een vage opgave van het autonummer verstrekken; in verband hiermede is later een 19-jarige monteur uit Delft aangehouden, die wordt verdacht van het veroorzaken van dood door schuld. Voel afgeknepen, overleden. Het slachtoffer Maandagmiddag was op de Liedebrug tus schen Halfweg en Haarlem een auto, komen de uit de richting Amsterdam en bestuurd door den 47-jarigen heer Loogman uit Haar lem, juist de tramrails gepasseerd, toen, naar de „Crt." meldt, de motor afsloeg, zoodat de wagen eerst stilstond en daarna terugreed Een eveneens uit de richting Amsterdam ko mende tram van de N. Z. H. T. M. bevond zich op ongeveer 100 M. afstand, toen de wagenbestuurder den terugrijdenden auto zag. Het gevolg was een botsing, waarbij de bestuurder uit den auto werd geslingerd en met zijn rechtervoet tusschen het perron en de tram bekneld raakte. De voet werd afge knepen, terwijl de ongelukkige zoo zwaar aan het hoofd werd gewond, dat hij kort daarna overleed. Zijn naast hem zittende echtge- noote kreeg snijwonden. De twee andere in zittende heeren kwamen met den schrik vrij. Het slachtoffer is naar het lijkenhuisje van Haarlemmerliede overgebracht. Slachtoffer van het bij Havelte. auto-ongeluk In het ziekenhuis Bethesda te Hoogeveen is overleden de 15-jarige landbouwerszoon A. Dekker uit Havelt, die 2en Paaschdag na bij Havelte door een auto is aangereden, waarbij hij een ernstige hoofdwonde bekwam. BRANDEN. Een garage uitgebrand. Zondagochtend te 5.30 uur ontstond brand in de garage, gelegen nabij de wasscherij „De Nieuwe Olifant" aan den Ughelscheweg ie Apeldoorn en tcebehoorende aan den heer M. Cornelissen. De garage ging in vlammen op benevens een daarin staande auto. Op 't nippertje gered. Te Eppenhuizen, gem. Kantens, is afge brand de woning van de weduwe H. List. De bewoonster, een vrouw op hoogen leeftijd, kon door de buren gered worden eenige minu ten vóór het dak instortte. Nog meer koeien verbrand. Den eersten Paaschdag werd een boerderij te Apeldoorn, bewoond door den heer A. Veldhoen aan den Beemsterweg, in de aseh gelegd. Eenige koeien en kalveren kwamen in de vlammen om. De brand ontstond door het laten vallen van een brandende stallantaarn op de deel. De schade wordt door verzekering gedekt. Boerderij en groentemagazijn ver brand. Gisternacht is brand ontstaan in de boer derij van G. Bierens, gelegen aan de Hoog straat onder voormalig Gestel. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het geheele huis spoedig in lichtelaaie stond en ook een kolenpakhuis, daaraan verbonden, werd aan getast. De bewoner was niet thuis, doch de vrouw, die met de kinderen reeds ter ruste was, kon bijtijds gewaarschuwd worden en zich in veiligheid stellen. De boerderij met den geheelen inboedel en voorraden brandde tot den grond toe af. Een groentenmagazijn, dat in een der schuren was ondergebracht, werd eveneens een prooi der vlammen. Bosch- en Heidebranden. Maandag is te Zelhem door nog onopge helderde oorzaak 20 H.A. heide verbrand. Te Eindhoven hebben met de beide Paasch- dagen aan den Oorschotschendijk en bij de „IJzeren Man" verschillende heidebranden gewoed. Brand in een reclameloods van de N. V. Philipsfabrieken. Hedennacht brak door onbekende oorzaak brand uit in de 75 M. lange reclameloods der N. V. Philipsfabrieken gelegen aan de Glasstraat nabij de glasfabrieken van het Philipsdorp. Hoewel de Philipsbrandweer onmiddellijk ter plaatse was en water kon geven, brandde de reclame loods met den ge heelen inhoud drukwerken, spuitinstallatie en machines uit. De brandweer kon de om liggende gebouwen o.a. de timmerwerk plaats die reeds vlam vatte behouden, even als de nabij gelegen benzinetank, en de ko lenbergplaats. Hedenmorgen om half tien woedde de brand nog voort en werd het ter rein bewaakt. Ook de brandweer uit Eind hoven was aanwezig Verzekering dekt de schade. Het reclamebedrijf van Philips is door dezen brand eenigen tijd gehandicapt. HANDLEIDING VOOR DE DRANKWET. Op 1 April a.s. treedt de nieuwe Drank wet in werking en zullen vele middenstan ders bij de uitoefening van hun bedrijf met allerlei bepalingen rekening moeten houden. Niet alleen hoteliers, café-houders en slijters, doch ook kruideniers, groente- en fruithande laren en andere winkeliers zullen met de be palingen dezer wet rekening hebben te hou den, aangezien ook de verkoop van wijn, bier en andere zwak-alcoholische dranken daaronder valt Dat deze wet ingewikkeld en voor oninge- wijden moeilijk leesbaar is, mag algemeen bekend geacht worden. De kans is dus groot, dat vooral degenen, die tot heden met deze bepalingen nog niet te maken hadden, door onbekendheid daarmede meer dan eens in overtreding zullen zijn. Bekeurd worden en boete krijgen is reeds onaangenaam, doch veel erger is de mogelijkheid van intrekking van vergunning of verlof, welke hij herhaal de overtreding dreigt. Daarom is het dringend noodzakelijk, dat allen, die aan de bepalingen van de nieuwe Drankwet onderworpen zullen zijn, zich goed op de hoogte stellen. Nu bestaan er reeds tal van boekwerken op dit gebied, doch over het algemeen zijn deze voor dagelijksch gebruik van den eenvoudigen zakenman te uitvoerig en daardoor minder handig. Vandaar, dat wij aanbevelen de zoo juist verschenen handleiding „Wat ieder van de Drankwet moet weten", geschreven door den heer J. C. van der Weele, Ins!pecteur van Po litie, Chef van het bureau Drankwet en Ver makelijkheden te Rotterdam, een bij uitstek deskundige op dit gebied. Het boekje, dat in 20 pagina's de stof samen vat, is verkrijg baar bij het bureau van den Kon. Ned. Mid denstandsbond, Noordeinde 35, 's-Graven- hage, dat het heeft uitgegeven. SAALBORN KRIJGT EEN EIGEN GEZELSCHAP. Naar wij vernemen is 't, den heer Louis Saalbom financieel mogelijk gemaakt het volgend seizoen een eigen gezelschap te vor men Het ligt in de bedoeling van den heer Saalbom met dit- gezelschap eenige avonden per week den Stadsschouwburg te bespelen. FAILLISSEMENT KONINKLIJKE VEREENIGING AANGEVRAAGD. De faillissementsaanvrage der Kon. Ver. zal a.s. Vrijdag door de rechtbank te Amster dam worden behandeld ANTI-JAPANSCH GESCHRIJF VAN CHINEESCHE JOURNALISTEN. Naar Aneta aan de N. R Crt. bericht, is een redacteur van het weekblad Yong Sia gearresteerd wegens het schrijven van tegen Japan gerichte artikelen. Twee andere Ohi- neesche redacteuren hebben een ernstige waarschuwing gekregen. HET PASOENDAN-OONGRES. Ir. Soekarno heeft, naar Aneta aan de N R. Crt. meldt, een besloten bijeenkomst met Inheemsche studenten georganiseerd en deel genomen aan het voortgezette Pasoendan- congres. Hij constateerde allerwegen ver warring in de Inlandsche wereld, welke een onoverkomelijk beletsel vormt voor de ont plooiing van den nationalen wil, geest en daad. Hij eindigde met een krachtigen op roep tot eenheid De heer Thamrin nam stelling tegen de export-drainage en de onevenwichtigheid in de begrooting, welke overbelast is met mili taire en politioneele uitgaven. Pasoendan ging niet over tot publicatie van de besluiten, genomen in besloten ver gaderingen. PERSSTEMMEN OVER HET PAASCH CONGRES DER S.D.A.P. De N.R.Crt. schrijft: Men meene niet, dat het Paaschcongres der S.D.A.P. er een was van felle ontroering Het was over het algemeene een kalme, be zadigde bijeenkomst, van menschen, die we ten wat zij willen en waar het op uitloopen zal en moet. Men kreeg den indruk, dat de zaak al in kruiken en kannen was, voor het congres begon, en dat de uitslag ervan nie mand verrast heeft, meerderheid noch min derheid. Het is dus een herhaling van het Deventer- sche congres van 1909 geworden, toen eenige leden van de partij, de Tribune-redacteuren Wijnkoop c.s., werden geroyeerd en anderen uittraden. Het eenige verschil is, dat het con gres niet tot royeering van de Fakkel-groep is overgegaan, maar een royeering door het partijbestuur onafwendbaar zou zijn gevolgd na de aanneming van de resolutie door het congres en de daartegenover door de opposi tie aangenomen houding van volharding in de revolutionnaire agitatie en het drijven naar geweld. De S.D.A.P. is met deze purgatie slechts geluk te wenschen. Mannen van beteekenis verliest zij er ook niet door, of het moest de veteraan Van der Goes zijn, die als een der oprichters van de partij een stuk van haar verleden belichaamde, doch die met het prac- tische werk in bestuur en vakbeweging nau welijks contact heeft gehad. Welken aanhang de nieuwe partij in den lande heeft, zal nog moeten blijken. Onge twijfeld zullen niet allen, die op het congres tegen de resolutie van het partijbestuur ge stemd hebben, met de achter hen staanden, daartoe te rekenen zijn. In sommige afdeelin- gen der S.D.A.P. vond de linkervleugel echter veel sympathie o.a. Rotterdam VII. Als dan in sommige gemeenteraden over eenigen tijd een vierde socialistische partij haar intrede zou doen naast de S.D.A.P., de Comm. P. en de Rev. Soc. P. kunnen wij Nederlanders weer wat gelukkiger zijn. Het Handelsblad schrijft: Scheuring om beginsel of om verschil van methoden? Wii gelooven te mogen concludee- ren tot het laatste. Naar onze meening ging het hier om een kwestie van tempo, niet van wezen. Dit bedenke men wel terdege bij de beoordeeling van hetgeen in Haarlem is ge beurd. Het congres der S.D.A.P. dat nu met de overwinning van het meerderheidsstandpunt van het partijbestuur is geëindigd, heeft uit een oogpunt van partij-discipline klaarheid gebracht, maar de kern-kwestie, die der be ginsel-politiek, niet wezenlijk verduidelijkt. De politieke taktiek moge bij de meerderheid bij de Alberda's, de Oudegeests, de Anker smits, de Wibauts rustiger, opportunistischer, en minder luidruchtig zijn dan bij de linksdie groep van de Schmidts c.s., in wezen zijn de ze tyee stroomingen o.i. niet zoo ongelijk ge richt als men in de hitte van het onderlinge partij-gekrakeel wellicht zou meenen. De link- sche aanvoerder Schmidt heeft dan ook niet per se scheuring gewild. Bestrijding der re formistische methode, dat is voor hem hoofd zaak. Omdat anders aan de sociaal-democra tie „elk perspectief van werkelijken klassen strijd wordt ontnomen". Na uitvoerig de inzichten van de meerder heid en minderheid te hebben belicht consta teert het blad: Het bezwaar tegen den machtsgreep is dus niet principieel, zooals men bij de „sociaal democratiezou mogen verwachten, maar veeleer utilitair. Na de tegenstrijdigheden in de leiding van de S.D.A.P. en het N.V.V. te hebben gecon stateerd schrijft het blad: De S.D.A.P. verkeert nu eenmaal in een lastig parket. Zij bestaat al lang niet meer uit arbeiders die niets anders te verliezen hebben dan hun „ketenen". In Nederland is, dank zij een vergevorderde sociale wetgeving en een hoogen loon- en levensstandaard, een groote groep „gezeten arbeiders" gevormd, die zeer veel op het spel zouden zetten wan neer zij een ineenstorting van het tegenwoor dige ,stelsel" bevorderen. Voor hen is de re formistische weg veel veiliger en aantrekke lijker, en daarbij past de legale methode in een democratisch geregeerde natie. Het blad eindigt met de afscheiding als een winst voor de S.D.A.P. te beschouwen. DeMaasbode constateerd, dat links de socialistische theorie die de rechtschen, zoo dra zij regeeren, naast zich neerleggen, in daden willen omzetten. Van der Goes, aldus dit blad, is een gaaf karakter en een abstract intellectueel. Hij heeft nooit kunnen draaien als Wibaut, die Duys verweet wethouder te worden in een Raad met een minderheid endit zelf vlak daarop deed. Van der Goes neemt program ma's en resoluties ernstig. Hij verafschuwt de „rechtsche vrienden", die, „zoodra ze regee ren, deze dingen naast zich neerleggen". Na een uitvoerige bespreking van de tegen stellingen en de verwarring over het begrip „kapitalisme" schrijft het blad: Daarnaast trof ons, dat jonge menschen van zeker geen 25 jaar, soms klaarblijkelijk eenvoudige arbeiders, die onmogelijk ge studeerd konden hebben over ontzet tend moeilijke vraagstukken als hier behan deld werden, met een Albarda debatteerden als gelijken! Dit is geen demagogie, maar dwaze demagogie. Maar het is de fout der socialistische pedagogiek. Men moge het goed vinden, dat jongelui hun gedachten laten gaan over brandende vragen en zich daar over uiten het is te dol om los te loopen, dat zij op een congres komen met mandaat om over deze vragen te debatteeren met lei ders eener groote politieke partij en over de besluiten dier groote leiders mede te stemmen Niet slechts in beslissende, maar ook in ad viseer enden zin. Tenslotte bedachten wij, dat Troelstra's er fenis toch wel zwaar weegt voor de S.D.A.P. want het typische is, dat zij, die in 1909 uit de S.D.A.P. werden gezet, de „dogmatici" waren, terwijl Troelstra „de actie-: zelve" vooraf stelde, zooals hij uitdrukkelijk uiteen zette in Inzake Partij-leiding en dat het nu juist de mannen der „actie" zijn, die de partij verlaten. Zullen velen, aldus eindigt het blad, na korten tijd weer gedesillusionneerd naar de S.D.A.P. terugkeeren? Dat is de verwachting van ir. Albarda. Anders oordeelt Frank van der Goes, die blijkbaar van elke scheuring in de socialistische beweging een nieuwe, fris- sche partij verwacht en de uittredenden dan ook aanmoedigde. Wij moeten wachten wie wint: de S.D.A.P., die de traditie heeft, de pers, het heele appa raat en het grootste deel der vakbeweging of de nieuwe S.O.P., die garen spint uit de crisis den nadruk legt op „directe actie" en het re- volutionnair-socialistisch sentiment prikkelt. Voorloopig is voor ons katholieken in 't bi zonder en voor het land in het algemeen de groote vraag, welke richting de oude S.D. A P. zal inslaan. Initiatief-wetsontwerp-v. d. Bergh. De heerschende wereldcrisis doet hoe lan ger hoe meer ook binnen onzen grenzen haar gevolgen ge', oei en Daardoor komen velen in geldeljjke moeilijkheden te verkeeren, waar in ze niet gekomen zouden zijn, wanneer er geen crisis ingetreden was. Vorderingen wor den vaak langzaam, vaak in 't geheel niet betaald. Niet ten gevolge van onwil, doch van onmacht. Nu zijn er maatregelen ge troffen in de wet om nalatige of onwillige debiteuren tot betaling te dwingen. Ieder voelt, dat het in de gegeven crisis-omstandig heden voor menigen bona fide debiteur een hard gelag zou wezen, wanneer het volstrekte recht op hem zou worden toegepast, vooral, waar een op uitstel gebaseerde regeling uit komst zou brengen. Hier zouden we de oude Latijnsche spreuk kunnen aanhalen: sum mum jus est summa injuria: het volstrekte recht is de volstrekte onrechtvaardigheid. Toen in 1914 de wereldoorlog uitgebroken was, verwachtte men, dat zeer velen tengevol ge der critieke wereldomstandigheden in be talingsmoeilijkheden zouden komen. Juist als thans: niet door onwil, maar door onmacht De regeering haastte zich des tijds om daar in te voorzien. Een wet kwam tot stand „strekkende om den rechter de gelegenheid te geven dadelijke uitwinning te voorkomen naar aanleiding van geldelijke moeilijk heden". Ruim een maand na het uitbreken van den oorlog stond deze wet al in het Staatsblad (14 Sept. 1914). Bijna twaalf Het zaaien en planten van vroege groenten. In den moestuin kunnen tal van groentesoorten nu worden gezaaid rS mtgeplant De onder glas overwinterd» sla- en bloemkoolplanten hebben we m! durende den laatsten tijd steeds hoo^» gelucht, ze worden nu alleen bij koud» Yiachten nog slechts met een rietmat eZ dekt. Nu planten we ze uit waarbij w« zorgen dat de wortels zoo min mogelijk te lijden hebben Bloemkool geven vva een afstand van 70 tot 80 c.M. en krop«]a 30 c.M. Bij gecombineerde teelt met een andere groentensoort wijzigen we de rijenafstand in verband met de R&. wenschte afstand van dit gewas. \ye planten nu ook pootuien en geven deze een afstand van 51 c.M op de rij, bij een rijenafstand van 20 c.M. Bij gecombi neerde teelt handelen we als boven ig aangegeven. Op gronden waar zaaduien giwoonlijk mislukken hebben we vaak wel goede resuitaten met pootuien. De onder glas gekuilde doperwten, peulen en tuinboonen staan nu ook flink boven den grond en worden dagelijks ge. lucht. Bij gunstig weer gaan we deze nu uitplanten. Tuinboonen planten we 15 c.M. uit elkaar bij een rijenafstand van 60 c.M. Van doperwten en peulen plan ten we 3 plantjes bij elkaar op 7 - afstandde rijen geven we een tusschen- ruimte van 1.20 M Ter beschutting leg. gen we het rijs er voorloopig op, om het er na een paar weken bij te plaatsen. We leggen nu ook erwten, peulen en tuin boonen direct ter plaatse. Om het op komen te bespoedigen wordt het zaad eerst gedurende een etmaal geweekt. Door over de rijen een zwarte dunne draad, even boven den grond, te span nen blijven de vogels er gewoonlijk af. We zaaien tusschen de erwtenrijen of op een apart bed nu spinazie raapstelen radijs en dunsel. Het zaad van spinazie moeten we.liefst vooraf ook weeken: de vogels hebben door het sneller opkomen dan minder tijd om het zaad op te zoe ken en weg te pikken Zorg ook dat de zaden steeds goed met aarde bedekt zijn opdat de vogels daardoor niet ge lokt worden. De onder glas gezaaide sla en bloemkoolplanten worden nu ver- speend en al spoedig geleidelijk afge hard, opdat ze straks kunnen worden uitgeplant. Deze toch zullen in opvol ging van de bovengenoemde weeuwen- planten geoogst worden. Voor daarop aansluitende oogst zaaien we nu buiten, waarvoor we ook nog de vroege soorten gebruiken. Verder zaaien we nu schorse neren. We zaaien deze in ondiepe voor- tjes welke 25 tot 30 c.M. uiteen komen. De jonge plantjes worden later uitge dund tot op 10 c.M. afstand. jaar later werd ze weer ingetrekken (30 Juli 1926). Het is nu deze wet, die de heeren Van den Bergh ca., mutatis mutandis, door middel van een initiatief-wetsvoorstel opnieuw van kracht willen doen worden. (Van het recht om initiatief-wetsontwerpen in te dienen wordt in den laatsten tijd druk gebruik ge maakt). De voorstellers kunnen zich op een gun stige werking der wet van 1914 beroepen. Terecht zeggen ze dan ook in de M. v. T. Al heeft deze wet, dank zij het feit, dat de economische omstandigheden gedurende de oorlogscrisis hier te lande in het algemeen niet bijzonder ongunstig waren, geen ruime toepassing gevonden, ontkend kan niet wor den, dat zij nuttig heeft gewerkt en dat van haar bepalingen ook een preventieve werking is uitgegaan. De voorstellers meenen dan ook, dat de heerschende economische crisis het in hooge mate gewenscht maakt de wet te doen herleven. Aan haar bepalingen zou thans op 'n breed gebied nog meer behoefte bestaan dan in oorlogstijd het geval was. Deze wet zou thans hulp kunnen brengen aan alle groepen der bevolking, die door de crisis getroffen zijn, zoowel aan werkge vers als aan werknemers; evenzeer aan han del en industrie als aan landbouw en vee veeteelt. De oude wet kan dan ook vrijwel ongewijzigd gelden. Vandaar dan ook, dat behoudens een paar kleine wijzigingen maar een enkele groote wijziging werd aange bracht. Waar in de oude wet gesproken is van „tegenwoordige buitengewone omstan digheden" wordt nu gelezen „heerschende economische crisis". Voorts werden de bij zondere bepalingen geschrapt, die getroffen waren ten bate van hen, die destijds zich on der de wapenen bevonden. De belangrijke wij ziging houdt verband met 't feit, dat 't be gin van de oorlogscrisis wèl, dat van de eco nomische crisis onmogelijk tijdrekenkundig kan vastgesteld worden en het de bedoeling van dit wetsontwerp is om hen te helpen „die tengevolge van de crisis tijdelijk gelde lijke verplichtmgen niet kunnen nakomen, die zij voor de crisis op zich genomen heb ben Een begindatum van de crisis is niet vast te stellen; immers op verschillend ter rein viel ze op verschillende tijdstippen in; evenzoo ging het met de verscherping van de crisis. Zoo'n verscherping zou als een nieuwe crisis kunnen worden beschouwd. Daarom werd in de oude wet (art. drie) nu dit lid ingelascht: „Is de verplichting aan gegaan op een tijdstip, waarop de gedaagde redelijkerwijs reeds rekening had behooren te houden met den invloed, dien de crisis op de mogelijkheid van nakoming der ver plichting zou kunnen uitoefenen, dan wijst •te rechter het verzoek af, tenzij sedert dat tijdstip de betalingscapaciteit van den ge* daagde door een verscherping der crisis on- gunstig is beïnvloed in eene mate, als hij bij het aangaan der verplichting redelijkerwijze niet had kunnen voorzien". Uit het voorgaande blijkt de bedoeling van de oude wet duidelijk. We kunnen ons dus ontslagen rekenen van het geven van een re sumé der elf artikelen, waaruit de wet be staat. Toch willen we even constateeren, dat niet alleen aan de belangen van den schuld- eischer gedacht werd, doordat aan de recht bank het recht verleend wordt om bij het geven van uitstel zoodanig voorwaarden en bepalingen vast te stellen als zij in het be lang van den schuldeischer noodig oordeelt.

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 8