GNN03DIG LIJDEN! ytheepsUidUtgett £ucfUoaact fyumncicud 'Jliams Nieuws uit België. Pluimveeteelt. brandwonden is het kind naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar het aan de gevolgen is overleden. Te Ernst (gera. Epe) heeft Dinsdag het eenjarige dochtertje van F. een ketel kokend water omgetrokken en den inhoud over ge laat en hals gekregen. Het kind is aan de ge volgen bezweken. Gisterochtend is op de staatsmijn Wil- helmina bij Kerkrade in de brikettenfabriek de 32-jarige J. Puts verongelukt. Hij laat een weduwe en twee kinderen na. (Van onzen eigen correspondent.) De openbare meening en de alco holkwestie. Eerbiediging van de persoonlijke vrijheid. Naar verscherping van de alcoholbe perking instede van terugkeer tot volledige verbruiksvrijheid. België is, zooals men weet, droog gelegd. Hieruit volgt niet noodzakelijk, dat België, zooals Amerika, zijn gangsters heeft, met al de ellendige toestanden, die men kent. Er wordt alcohol gesmokkeld, er zijn vrij veel geheime stokerijen en de rechtbanken hebben heel wat overtredingen van de wet te behan delen. Maar van al de landen, die een alco- holreglementeering hebben, beschikt België over een wet, die ondanks al haar onvol maaktheden, in principe wordt gesteund door de openbare meening, in haar groote meerder lieid, en ook door de meerderheid van de volksvertegenwoordiging Dit kan vreemd schijnen, want aan critiek op de wet schiet men niet tekort Doch men is het er over eens, dat de reglementeering, die in Augustus 1919 op initiatief van Vandervelde, den toenmali- gen minister van Justitie, tot stand kwam. zooveel voordeelen heeft verschaft in speciaal opzicht, dat het beginsel er van moet worden gehandhaafd Officieel spreekt men overigens niet van reglementeering, maar wel van be scherming tegen het alcoholisme. Het probleem is sedert verscheidene jaren aan de orde en in de Kamer is er een ont werp voor wijziging hangende, dat in den volgenden zittingstijd eerst zijn beslag zal krijgen. Eigenaardig is, dat de herziening van de wet werd geëischt door al degenen, die bij vrijen alcoholverkoop belangen heb ben, zooals de herbergiers. Het publiek zeif meende in den beginne dat er veel redelijks was in de eischen van de cafébazen, doch het tij is gekeerd en alles wat invloed heeft komt er nu voor uit dat in plaats van het alcohol- verbruik te vergemakkelijken, integendeel de verbruiksbeperking strenger moet worden ge maakt, waarvoor menige strenge aanvullende bepalingen bij de bestaande wet moeten ge voegd, wat niet belet dat enkele artikels, die onredelijk of onpractisch zijn gebleken bij de toepassing, tevens kunnen worden gewijzigd. Het zijn liberalen, die zich tot kampioenen van de buitensporige vrijheid inzake alcohol- verbruik hebben gemaakt. De liberalen tellen onder hun vertegen woordigers in de Kamer den heer Marquet, voorzitter van den bond van herbergiers en hotelhouders, die zelf als kellner begonnen, in het stationsrestaurant te Namen, het ge bracht heeft, langs omwegen die over' de speelzaal gaan, tot eigenaar van vele groote hotels, autofabrieken enz., met als bekroning een mandaat in de Kamer. De heer Marquet, die nochtans herhaaldelijk heeft blijk gege ven van zeer gezonde opvattingen, is op dit gebied niets toeschietelijk en zou niet beter vragen dan herstel van de voor-oorlogsche vrijheid, en hij heeft hemel en aarde bewogen om de liberalen tot zijn standpunt te bren gen. Wij zeiden reeds, dat de meerderheid van de volksvertegenwoordiging den heer Marquet en zijn vrienden niet zal volgen. Stemmen de liberalen voor hun amendemen ten, die strekken tot vrijheid van alcoholver- bruik in café's, of tot invoering van vrij ge bruik gedurende zekere uren van den dag, de meeste leden van de rechter- en de uiterste linkerzijde zullen, samen met de Vlaamsche nationalisten tegen stemmen, zoodat er niets van zal terecht komen. Het huidige régime kan samengevat worden in een verbod en in een toelating. Het is ver boden alcoholhoudende dranken te verbruiken of te verkoopen in een openbaar lokaal. Het is toegelaten dezelfde dranken te koopen, bij hoeveelheden van ten minste twee liter, voor eigen gebruik. I Aldus voorgesteld is het zeer eenvoudig en toch is het stelsel vrij ingewikkeld en niet steeds doelmatig. Wat de toelating betreft acht niemand zich gebonden. Men koopt zoo wel een halve liter alcohol als een liter, maar zelden twee liter ineens. Maar, hoe dan ook er zijn verbazingwekkende resultaten. In Bel gië, waar vóór den oorlog reusachtig vee! werd gedronken, zijn in tien jaren tijd niet minder dan 100.000 herbergen verdwenen. Er zijn minder kostgangers in krankzinni- gestichten tengevolge van alcoholisme. Men ziet minder dronkaards in het openbaar, enz. Kardinaal Van Roey heeft er aanleiding in gevonden om te betoogen, dat, indien de wet moest worden opgeheven, dit een sociaal on geluk zou beteekenen. Niettemin is men tot het besluit van de herziening gekomen en er werd een commissie gevormd, onder voor zitterschap van den eere-procureur-generaal Servais, die aan de regeering besluiten over maakt, waarin werd voorgesteld, dat de café bazen ook toelating zouden krijgen om alco holische dranken in huis te hebben De priva te clubs zouden ook onder toepassing moeten vallen van de wet, en geen toelating meer mogen hebben tot verkoop van likeuren Bo vendien werd voorgesteld de minimum-hoe veelheid bij aankoop door particulieren te verlagen tot een liter, terwijl de likeuren slechts zouden mogen verkocht worden door winkels, die uitsluitend wijn of andere dran ken verkoopen, met uitsluiting van café's Tevens werden maatregelen aanbevolen tot verscherping van de straffen wegens open bare dronkenschap en beperking van de win kels voor verkoop van sterken drank, door een hoogere belasting, bij wijze van ope- ningstax. Toen de commissie met deze voorstellen uitpakte, was de stemming nog voor de her bergiers. De drankbeperking is intusschen in de zeden gedrongen en men waardeert nu zoozeer het régime van beperkte vrijheid aan bier of wijn wordt er niet geraakt dat de regeering het niet heeft aangedurfd de commissie te volgen en als wijziging slechts heeft voorgesteld, dat men met een minimum- hoeveelheid van anderhalve liter ineens 'alco hol koopen mag. Dat de wet blijft, staat dus vast. Men kan er nog bijvoegen, dat zij nog strenger zal worden gemaakt. Dat men in België tot dit resultaat komt, terwijl men in andere landen tot drankvrij- heid terugkeert, bewijst bij uitstek dat er een middenweg is te vinden op dit gebied. Het is in elk geval typisch. Dat juist de arbeiders- vertegenwoordigers, zoowel van rechts als van links, de meest besliste voorstanders zijn van de handhaving en de verscherping van de wet is bovendien ook een verschijnsel, dat liberalen gewezen minister van justitie, Jan- son, er toe gebracht heeft zich af te scheiden van zijn groep, om persoonlijke contingentee- ring voor te stellen, dat is rantsoeneering, voor iedereen. Ieder zou b.v. op een rantsoen van zes liter alcohol per jaar recht hebben. Dit stelsel heeft opgang gemaakt en het is om de verschillende standpunten, vooral met het oog hierop, nader tot elkaar te brengen, dat de beslissing over de kwestie tot de vol gende zitting van de Kamer is verdaagd. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden ge zonden aan Dr. te Hennepe, Diergaarde singel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De Groene Week te Berlijn. Men kan aan de inzendingen op een tentoonstelling niet met juistheid de verhoudingen bepalen die er in de pluimveehouderij heerscheu op het ge bied der pluimveerassen, doch vaak kan men er toch wel uit afleideu welke rich ting den boventoon heeft. In Berlijn wa ren de z.g. vleesch-legrassen het best vertegenwoordigd, vooral de Rhode Is- land Rcds, de Wyandotten en de Ply- mouth Rocks, terwijl de Leghorns in de minderheid waren. Er waren boven dien een zestigtal Barnevelders en ook nog vijftien Weisummers, dus deze Ne- derlandsche bedrijfsrassen vonden ook belangstelling. Dit bleek ook uit een fraaie inzending van bruine eieren door de afdeeling Berlijn der Duitsche Bar nevelders Fokkers Vereeniging. Ondanks de malaise schijnt de dui vensport nog niet te lijden. Een aan tal van zeshonderd postduiven en 240 kroppers naast honderden andere van verscheidene soorten is niet gering. Ook eenden ganzen en kalkoenen waren goed vertegenwoordigd. Ik sprak reeds over de interessante propaganda die men voor pluimveepro ducten maakte. Een der stands, opge steld door het proefstation te Oranien- burg bij Berlijn, liet allerlei soorten ge- ccnserveerd pluimvee zien vanaf kal- koenenvleesch tot gewone soepkippen. Ook vleesch-extract om soep te maken. Al deze gerechten behoeven slechts even opgewarmd te worden voor het gebruik wat dus voor de huisvrouwen zeer ge makkelijk is. Na Denemarken begint dus nu Duitschland ook aan deze nieuwe in dustrie van kip in bus. Een zeer doel matige reclame vond plaats in een soort restaurant vlak bij de pluimveetentoon stelling. Met groote letters stond boven den ingang „Kip en Ei" en in 't restau rant werden dan ook alleen schotels geserveerd met kippenvleesch of eieren. Het restaurant was goed bezet en de be diening door de leerlingen eener huis houdschool te Berlijn was voortreffelijk. De spijslijst vermeldde ongeveer twintig gerechten, waarvan gekookte eieren met kippenlever of roereieren met ham flin ke schotels gaven tegen den prijs van 80 cent. Voor 1.30 kon men kiezen tus- schen kippen-fricassée met rijst of een halv j gebraden haan met asperges. Dit is de manier om het publiek te leeren pluimvee te gebruiken en in dit opzicht kunnen de huishoudscholen de pluimveehouders flink helpen, evenals de restaurants, als deze er zich wat meer voor interesseeren wilden. Zeer populair in allerlei café's en restaurants in Duitschland is z.g. kippensoep met iulegsels Men serveert het in een groote kop en het bevat voorzoover ik zag kip penbouillon met stukjes kippenvleesch en rijst. Tijdens de tentoonstelling had een vergadering plaats van de Club der Duitsche Pluimveefokkers. Hier heersch- te een uiterst zorgvolle stemming en hier bleek ook duidelijk de ernst der tijden voor de Duitsche pluimveehou ders. Het voer is bijna dubbel zoo duur als bij ons en men kan dan ook niet meer concurreeren tegen de buitenland- sche eieren. Vandaar dat de Duitsche pluimveehouders voor de groote vraag staat: alle kippen opruimen, de pluim veehouderij vaarwel zeggen of weer gaan broeden en door gaan. Ik kan me de bittere stemming zoo goed indenken, vooral ook bij de leiders der beweging. Jaren geleden was de productie der Duitsche kippen niet best er nu men door hard werken en stu- deeren het peil belangrijk verbeterd heeft, nu gaat het er uit zien of alle werk voor niets geweest is en het goede pluimvee toch geslacht zal moeten wor den. Dat de maatregelen die men nemen wilde om de zaak te redden voor de exporteerende landen niet gunstig zijn is te begrijpen. Men voelde zelfs niet veel meer voor hooge invoerrechten op eieren, daar dit toch niet genoeg zou helpen, doch wilde evenals Frankrijk, contigenteering invoeren, dus den in voer stop zetten. Naast deze strooming die den import van eieren wil tegen houden is ook nog een andere merkbaar, die zich vooral richt tegen den zwendel met de minder waardige eieren uit de Oostelijke staten van Europa. De kwaliteit van de eieren uit West-Europa (Denemarken. Neder land en België) werd belangrijk beter geacht dan die der Oost-eieren. Nu schijnt men in Duitschlar d op dit gebied al heel rare dingen mee te maken en zoo vertelde een der sprekers dat hij in eierenwïnkels opschriften gezien had als: „Versche Chineesche Eieren" of „Echte Galicische Eieren". Vooral die mop van de versche Chineeze^ is goed, doch dat men het waagt zooiets te zet ten in een winkel is wel een bewijs hoe geweldig dom het publiek in dit opzicht nog is. Tijdens de vergadering had de voor zitter der Club, Dr. von Burgsdorff, een onderhoud met den minister. Hierbij werd krachtig aangedrongen op onmid dellijke hulp voor de pluimveehouderij en zoodra de handelsverdragen met Italië en Joego-Slavië afgeloopen zijn zullen er wel flinke maatregelen geno men worden tegen den invoer van eieren. Ook over de keuring van geslacht pluimvee is gesproken. Een dergelijke keuring bestaat in Denemarken reeds en er gaan meer en meer stemmen op ook in Duitschland tot een dergelijke keu ring te komen. Mocht een dergelijke keuring komen dan zal dit ook weer zijn terugslag hebben op ons land. Hoe dergelijke maatregelen kunnen ingrij pen bemerkte ik uit een brief van een lezer, die mij schreef naar aanleiding van mijn artikel over den export van kuikens. Hij had dit jaar al bestellingen voor kuikens uit België, doch kan niet leveren omdat zijn dieren niet op pul- lorum onderzocht waren. Ik heb genoeg gewaarschuwd om tijdig tot pullorum- onderzoek over te gaan. Men kan het de Belgen niet kwalijk nemen dat zij geen besmette kuikens wenschen te impor teeren en maatregelen nemen en in ons land heeft de Georganiseerde Pullorum Bestrijding genoeg gelegenheid geboden de bedrijven van pullorum te zuiveren. Dr. TE HENNEPE. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Holl. Loyd. Eisenach 31 Maart v. Amst. n. Antwerpen. Flandria (thuisr.) 39 Maart v. Santos. Montferland (thuisr.) 30 Maart v. Las Palmas. Orania (uitr.) 31 Maart v. Pernambuco. Paraguay (uitr.) 28 Maart v. San Francisco Stoomvaart Mij. Nederland. Poelau Roebiah (uitr.) 31 Maart te Genua. Marnix v. St. Aldegonde (uitr.) 31 Maart te Southampton. HollandAmerika Lijn. Damsterdijk, Rotterdam n. de Pacifickust; 30 Maart v. Londen n. Swansea. Rotterdam 30 Maart v. Monaco n. Gibral tar. Statendam 31 Maart v. New York te Rott. Holland—Amerika Lijn. Nebraska, Vanc./'Rott., 30 Maart te Panama. Kon. Paketv. Maatschappij. Le Maire 29 Maart v. Sydney n. Soerabaja. Roggeveen 30 Maart v. Pt. Natal n. East Londen. Van Heutz 29 Maart te Hongkong. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran (thuisr.) 31 Maart v. Bibraltar. Dewpo 31 Maart v. Rott. te Batavia. Sibajak (uitr.) 31 Maart te Marseille. Toscari (thuisr.) 31 Maart te Marseille. Als iedere beweging u pijn doet. als pijn in de lendenen, urinestoornissen, hoofdpijn, duizeligheid en rheumatische pijnen uw leven tot een last maken en gij u v werk moet laten liggen, wordt gij gewaarschuwd, dat de organen van uw rug niet behoorlijk werken. Waarom wilt gij noodeloos lijden aan rheumatiek, spit, waterzucht of blaas- zwakte? Gebruik Foster's Rugpijn Pillen bij het eerste waarschuwende teeken dei- orga nen, welke de urine afscheiden en zoo doende de onzuiverheden uit het bloed filtreeren. Foster's Pillen heelen en ver sterken deze verzwakte organen, zoodat de onzuiverheden, welke zich anders ophoopen en afzetten, en zoodoende ein- delooze pijn en ongemak veroorzaken, afgevoerd worden. In alle deelen van Holland hebben dankbare personen hun levenslust her wonnen, dank zij Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. k 1.75 per flacon. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij. Achilles 31 Maart v. Genua te Livorno. Baarn (thuisr.) 29 Maart v. Corral. Barneveld 30 Maart v. Hamb. n. Antw. Erato 30 Maart v. Bilbao te Santander. Euterpe 31 Maart v. Oporto n Vigo. Amazone 30 Maart v. Malaga n. Cadix. Ariadne 30 Maart v. Bareelona te Genua. Berenice 30 Maart v. Messina n. Venetië. Bodegraven (uitr.) 30 Maart te Curagao. Hermes 30 Maart v. Salonica te Smyrna. Iris 30 Maart v. Hamb. n. Amst. Jason 30 Maart v. W. Indië, 1. v Havre te Amsterdam. Midas 30 Maart te Curagao. Orpheus 30 Maart v. Danzig te Stettin. Tiberius 28 Maart v. P. au Frince n. Cap Haitiën. Triton 31 Maart v. Lissabon te Amst. JavaGbinaJapan Liin. Tjibadak 29 Maart v. Batavia te Hongkong. Tjikarang 29 Maart te Hongkong. Tjisondari 29 Maart v. Tsingtao te Batavia. Tjinegara 24 Maart v. Hongkong n. Manila. JavaNew-York Lijn. City of Khios 30 Maart te Soerabaja. SilverJana Pacific Lijn. Silverash, Pacifickust n. Calcutta, 29 Maart v. Belawan. Stoomvaart Mij. Oceaan. Memmon 30 Maart v. Kobe :i. Amst. Patroclus 29 Maart v. Chimwangtao n. Rotterdam. Phrontis, Amst.Java, 30 Maart v. Bela wan. Teiresias, JapanRott., 30 Maart v. Sin gapore. Troilus, Rott—Japan, 30 Maart v. Hong kong. HollandAfrika Lijn. Klipfontein (thuisr.) 30 Maart v. East Lon- don n. Port Elisabeth. Nieuwkerk (thuisr.) 30 Maart te Beira. Nijkerk 31 Maart v. Hamburg te Amst. Emzetco Lijn. Jonge Jacobus 26 Maart v. Gandia. (Verb.) Jonge Johanna 27 Maart v. Carthagena. Holland—Wesl-Afrlka-Lijir. Reggestroom (uitr.) 30 Maart v. Lagos Port Harcourt. Valencia n. Castellon te n. LUCHTDIENST AMSTERDAM- HAMBURG. Dezer dagen werd medegedeeld, dat de luchtdienst van de K.L.M. Amsterdam Hamburg en terug op 1 April hervat wordt en dat op deze luchtlijn een facultatieve lan ding te Bremen is vastgesteld. In afwijking van dit bericht wordt thans medegedeeld, dat bedoelde facultatieve landing te Bremen eerst met ingang van 2 Mei a.s. zal plaats hebben DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Het thuiskeerende vliegtuig de „Duif" is gister van Bushir vertrokken en te Caïro ge land. Het uitgaande vliegtuig de „Reiger" is gis ter te Marseille aangekomen. De Ekster (heenreis) vertrok voormiddags 6.20 uit Bangkok en arriveerde na een tus- schenlanding te Aiostar om 13.53 te Medan. aan bedrijven voor 200 milliard is stukge- e^rrnie,dóo£!Leen in Frankriik zijn 741.833 huizen en 23000 bedrijven kapot ge schoten, terwql er 37.000.000 H.A. land is erwoest en onbruikbaar gemaakt r h*eft voor den oorlog e Meegeven, terwijl generaal snijders nog schrijft, dat de uitrusting in de oorlogsjaren veel te gering en onvoldoende was. Degenen die het moeten betalen zijn de menschen en zq die er aan hebben verdiend zijn de kapitalisten. De oorlog wordt niet gevoerd door de na ties maar door hen, die behoefte hebben aan den verkoop van munitie enz. Spr. las een gebed voor uit een New-York- sche courant, waarin werd gevraagd den oorlog nog eenige maanden te laten voortdu ren. Door de groote concurrentie en de werk loosheid komen er zeer veel jongeren, die le venslang gedoemd zullen zijn werkloos te zijn. Ook hebben de bouwers recht op een stuk brood en moeten niet worden bedeeld. Het is toch krankzinnig, dat er voedsel in overvloed is en er nog menschen zijn, die van honger omkomen. Als men nu dénkt, dat de landen bezuinigen zullen op leger en vloot vergist men zich. Spr. noemde den Volkenbond het kantoor waar werd uitgerekend, wat het meeste voor deel gaf, oorlog of vrede. Om den oorlog te voorkomen heeft men 3 middelen, n.L: 1. algemeene dienstweigering, 2. boycot van alle staatsinstelling en weige ring van belasting en 3. algemeene staking. Vrede is geen ideaal, doch een noodzakelijk- heid om te leven. Men moet de daad van den vrede durven dragen. Deze rede werd met luid applaus begroet. Na eenigen tijd te hebben gepauzeerd werd door ds. N. J. C. Schermerhorn 't woord ge voerd. Spr. herinnerde zich, eens in de kerk te Nieuwe Niedorp te hebben gezegd, dat de wereld een groot gekkenhuis was. Degene, die wel eens in verzet komt tegen de orde, wordt opruier genoemd, doch spr. is liever opruier dan burgerwachter. Het revolution- naire sentiment moet spreken. De dorst naar goud brengt de wereld tot het verderf. Er komt oorlog van en dat is nooit in het stof felijk noch in het zedelijk belang van de menschheid. Men dient in de eerste plaats zichzelf te overwinnen, ant ook in den revo- lutionnairen arbeid zit de bourgeoise-opvat- tin en wil men voor meer worden aangezien dan een gewone proletariër. Men tracht het eerst er stoffelijk te komen. Daarvoor stelt men de zuiverste en diepste verlangens van de ziel achter. Vervolgens ging spr. de misdadigers be spreken die in de gevangenis zitten. Een Fransche geleerde hééft eens gezegd: Elke maatschappij heeft zijn misdadigers die zij verdient. Het verlangen naar geld gaat boven alles. Zou het niet anders kunnen? Ja, maar niet op den bodem van privaateigendom. Spr. gelooft, dat de nieuwe wereld er zal komen. De mensch wordt steeds redelijker en die redelijkheid zal tenslotte de burgerlijke kapitalistische opvatting ondermijnen. Spre ker voelde niet veel voor het crisiscomité. Geef liever de menschen wat ze zelf hebben voortgebracht. Het komt aan op de nieuwe gedachte, op het besef der groote menschelijke solidariteit Spr. dacht hierbij aan Domela Nieuwenhuis. Die dacht ook niet aan zichzelf of aan een partij. Die heeft zich gericht tot het hart van het proletariaat. Spr. stelde de vraag of men den dood wilde of het leven. De dood is de tegenwoordige maatschappij en het leven is de nieuwe maatschappij. Vrede en harmonie zijn alleen bestaanbaar als de menschheid het recht van ieder individu erkent. Dat is de strijd. (Daverend applaus.) Hierna sloot de voorzitter de bijeenkomst met een woord van dank. POOLVLUCHT. De bekende aviateur Tsjoekonowski is uit Meskou vertrokken voor het uitvoeren van een poolvlucht naar Igarka, een afstand van 6000 K.M. Deze tocht wordt ondernomen in een driemotorig toestel, met het doel den luchtweg in den winter te exploreeren, ten einde in aansluiting daarop een regeimatigen luchtdienst te openen tusschen Moskou en Igarka. Meneer: .Marie, ik heb gisteren mijn porte feuille met honderd gulden in mijn zak laten zitten, heb je die ook ergens gezien?" Dienstbode: „Nee meneer, mevrouw heeft Uw kleeren opgeborgen"' Meneer: „Waar is mevrouw nu?" Dienstbode „Ze is vanochtend dadelijk daarna boodschappen gaan doen--* (.Passing Showj, NOOR hSCi AR V/OUDE. Donderdagavond werd in „Concordia'', j alhier, een bijeenkomst gehouden, waar als J sprekers optraden de heeren ds. N. J. Scher- merhorn en Wim Wiese. Een kleine 400 be- I langstellenden was aanwezig. De voorzitter, de heer H. Meeldijk, ojjende de vergadering met een woord van welkom, I er zijn genoegen over uitsprekende, dat zoo- velen waren opgekomen. Spr. deelde mede, dat de heer Van Warmelo wegens ziekte ver hinderd was te komen, maar dat diens spreekbeurt zou worden vervuld door Wim Wiese van Dirkshorn. Deze zou aan de hand van eenige gegevens uit brochures trachten duidelijk te maken ol de wereld vooruit gegaan is of niet. De oorlog heeft aan menschenlevens gekost 12.996.000 dooden en 16.257.000 gewonden en verminkten, waarvan er nog 5.569.000 in valide zijn en zoo afzichtelijk verminkt, dat ze in gestichten worden opgesloten, opdat de menschheid deze levende aanklacht tegen den oorlog niet zal zien. De directe kosten aan geld hebben 500 milliard bedragen, terwijl er BEVERWIJK. De leden der Coop. Boerenleenbank kwa« men Donderdagavond in 't Hotel „Oud-Me- resteijn" in jaarvergadering bijeen onder pre sidium van den waarn. voorzitter, den heer C. A. Zwager. Tot de mededeelingen behoorde o.m., dat de heer J. J. Bisschop, die vele jaren het pre sidium der vergaderingen had waargenomen, als voorzitter bedankt had en dat in zijne plaats is benoemd de heer D. Kluft. De rekening over het afgeloopen boekjaar sloot met een ontvangst en uitgaafcijfer groot 1.655.205.50 en die der balans met 546.035.59, gemaakte winst 4591.31 (v.j. 3812.10). De bank telt momenteel 262 leden (v j. 265,) 2 leden zijn overleden, 4 hebben be dankt en 7 leden zijn, ingevolge het huish. reglement geroyeerd. De rente voor diverse doeleinden is be paald als volgt: 4 pCt. voor te goed in loop. rekening, idem voor spaargelden, 5 pCt. voor voorschotten, idem voor schuld ia loopende rekening. Provisie wordt niet berekend. Tot lid vaa den raad van toezicht wend met overgroote meerderheid van stemmen herkozen de heer C. A. Zwager. Ook de heer D. Kluft en de heeren Brandjes en H. Blom, eerstgen. als bestuurslid en laatstgenoemde als plaatsv. bestuursleden, zagen hun man daat hernieuwd. De heer J. Schipper bracht een uitgebreid verslag uit over de rekening en balans 1931 en adviseerde de vergadering deze goed te keuren waaraan voldaan werd. De nieuwe controlecommissie bestaat uit d< heeren v. Dam en Langendijk. Hierna sluiting. KOEDIJK. Woensdagavond werd door de afdeeling van den Neutralen Bond van Boeren-, Land en Tuinbouwers in het lokaal van den heer M K. de Weerd onder leiding van den heer P. Hart een openbare vergadering gehou den. De voorzitter opende met een woord van welkom aan de opgekomenen en was nog al tevreden over de opkomst, al had deze beter kunnen zijn. De voorzitter deelde mede dat het bestuur in zijn geheel de vergadering te Hoorn heeft bezocht. In die vergadering was eenstemmig heid. De heer M. Mulder besprak de steunrege-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 10