GROOTE VERLOTING ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK LANDHUIS ter waarde van 1 6000.- £aatste A JijdscficifiM. N.V. Boek- Handelsdrukkerij v.h. HERMS. COSTER i ZOON Voerdam C 9. Geneeskundige brieven Bpievan tali Rusland Trekking beslist 16 April a.s. BANKOVERVAL TE ALTONA. Moor kleine tuinen. Zaaien en Dlanten in den moestuin. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. VOORZIEN VAN DE NIEUWSTE MACHINES LEVERT FRAAI EN SNEL. Vraagt offerte aan de ling en niemde het 'n schandaal dat de re geering zoo met de tuinders leeft, daar de aardappelen al zonder huipmest gezet zijn, wat al schade doet aan de gewassen. Hij vroeg om steun en protest uit deze vergade ring. De voorzitter heeft niet stil gezeten en was altijd in contact met den burgemeester, doch 't is niet de schuld van het dagelijksch be stuur van onze gemeente. Er zal weer met gegevens naar den minister gegaan worden. De voorzitter deelde nog mede dat er man daat gevraagd kan worden voor huipmest D»e heer Mulder dankte het bestuur voor zijn werk maar wij kunnen het met deze 24 niet redden. Er is meer noodig. De secretaris der Prov. Commissie had in lichtingen gegeven op de Verg. der L. O C hoe de Commissie ontvangen is bij de regee ring, maar dit was zeer treurig. Er zal nog eens uitstel gevraagd worden voor betaling van polderlasten. De secretaris gaf een overzicht wat er voor onze tuinders noodig is, maar hetgeen gegeven kan worden in de gemeente is to taal op met den toegezegden steun. De voorzitter wekte op om paraat te zijn De heer Beets pleitte voor samenwerking met leden van het Boerencomité, want wij moeten alle leden tuinders en boeren tot sa menwerking opwekken Het program van het congres te Hoorn was ook een goed werkprogram en het ver wierf een luid applaus. De voorzitter gaf een overzicht hoe het hoofdbestuur er voorstaat, en meende dat er voor de Vereeniging geen medewerking kan gegeven worden. Nogmaals bepleitte de heer Beets zoo ver» mogelijk samenwerking met alle werkende boeren en tuinders. Hierna besprak de voorzitter de protest vergadering te Alkmaar die gehouden zal worden in de Unie, waar een viertal sprekers zullen optreden. Er zal verzameld worden om 1 uur bij de kerk te Koedijk en gezamenlijk op te trekken naar Alkmaar. De voorzitter wekte allen op tot deelname en verzocht de niet-aanwezigen op te zoeken me mede te gaan naar Alkmaar. Hierna slui ting. KRANKZINNIGHEID. Van alle stoornissen in het normale wel bevinden van den mensch zijn het ongetwij feld die van den geest, welke het meest in staat zijn, deernis bij zijn medemensch op te wekken. Dit moge de thans vrij algemeens gangbare meening zijn, zij is liet niet van alle tijden. In oude tijden bij onbeschaafde volken wa ren het de geesten, booze of minder kwaad willige, die zich van den patiënt hadden meester gemaakt. Dienovereenkomstig wer den de kwade geesten op de soms meest bar- baarsclte wijze uitgedreven en daartegenover kwam het ook wel voor dat de krankzinnige als een soort heilige werd behandeld. In de middeleeuwen en nog lang daarna werd de lijder als een uitgeworpene be schouwd, men sloot hem als een wild dier op en leverde hem aan den spot van het publiek over. Het „dolhuys" was op bepaalde tijden opengesteld tegen betaling en de goegemeente kon zich dan verlustigen aan de veilig achter tralies zich bevindende ongelukkigen. Dege nen onder hen, die wat veel bewegingsdrang vertoonden, werden op hardhandige manier in hun bewegingen beperkt. Sommige van deze ware martelwerktuigen en zijn nog te zien in het stedelijk museum te Amsterdam Veel gebruikt was het dwangbuis, een buis van stevig linnen of zeildoek, dat op den rug werd vastgemaakt eu dubbel lange mouwen had, zoodat een groot stuk voorbij de handen uitstak. Deze mouwen werden om het lichaam gevoerd en op den rug aan elkaar geknoopt. Of zij werden in een bed gelegd, dat er uit zag als een lange kist met een deksel, uit overlangsche latten op eenigen afstand van elkaar vervaardigd. Dit deksel werd met een stevig slot gesloten. Bij deze voorwerpen ver geleken, was de cel, al of niet met iets. wat op een matras geleek, nog een zachtzinnig middel. Zeer lang heeft het geduurd, dat de krankzinnigengestichten, in dezen geest in gericht, eenvoudig bewaarplaatsen waren met het eenig doel, te voorkomen dat de lijders zich zelt of hun omgeving kwaad berokken den. In de publieke opinie werkt deze toestand nog altijd na, zoodat het woord krankzinni gengesticht nog altijd een onaangenamen klank heeft en velen krankzinnigheid gelijk stellen met razernij en gelooven dat een krankzinnige zich altijd als een woestaard gedraagt. Zonder twijfel komt het bij som mige vormen van krankzinnigheid voor, dat de lijder in opgewonden toestand een beeld van woestheid vertoont. Maar dit komt ook voor bij de lijders aan zenuwtoevallen en koortstoestanden. Het verschil is maar, dat deze laatste patiënten toch steeds als een zie ke behandeld worden, terwijl de krankzinni ge, ook al komen die drukke buien niet eens zoo dikwijls of in het geheel niet voor, nu eenmaal als een dolle te boek staat. Men neemt deze opvatting nog dikwijls waar, niet tegenstaande degeneeskundige wereld er reeds lang mee gebroken heeft, de kranken van geest op één lijn stelt met andere zieken en de krankzinnigengestichten beschouwt als ziekenhuizen met een bepaalde bestemming, evenals oogziekenhuizen, kraaminrichtingen enz Wie den vroegeren vorm der gestichten nog uit ervaring kent en thans een modern zie kenhuis voor geesteszieken bezoekt, wordt in de eerste plaats getroffen door de invoering wn den arbeid. Vroeger zag men groote ver dekken vol met patiënten, die voor het groot ten n'ets uitvoerden; thans wordt voor re" patiënt een voor hem geschikte werk- aamheid uitgezocht, r zijn er maar heel wei- r'MV0?r w'e dit niet gelukt. Een gesticht 1". Vere:r'and heeft nabij de inrichting een j inKe boerderij, welke geheel door de patiën- cii gedreven wordt. Zij verzorgen het vee, bewerken het land, ploegen, eggen, zaaien, oogsten enz. Niettegenstaande deze enorme \erandering zal het nog wel eenigen tijd du- )oorüat 'n de oogen van vtlen het ver- 'J In 601 dergelijk gesticht voor het geheele leven een stempel op den patiënt zal drukken, terwijl daaraan niet gedacht wordt bii iemand, die bijv. in een koortsaanval zich veel woester heeft aangesteld clan de geestes zieke. De aanvallen van razernij bij de zieken zijn in belangrijke mate afgenomen sedert de gewijzigde behandeling op hen wordt toege past. De toegepaste dwangmaatregelen prik kelden in vele gevallen tot weerstand, welke in het onevenwichtig brein tot daden var. krachtig verzet voerden. Het kwam voor, dat de politie, met de overbrenging van den pa tiënt naar het gesticht belast, den lijder zoo stevig met touwen bond, dat het bij aankomst een heele toer was, hem van zijn banden te bevrijden en ten zeerste verbaasd zagen de handhavers van het gezag toe, als de arts den patiënt geheel vrij liet en hem met een kalmeerende toespraak volmaakt rustig maakte. Het gesticht voor geesteszieken is een zoo genaamde gesloten inrichting, d.w.z. dat de patiënten, eenmaal opgenomen, het niet wil lekeurig mogen verlaten. In het belang der persoonlijke vrijheid is de opneming daar om door de wet aan bepaalde voorwaarden gebonden. Tot die voorwaarden behoort, dat de kantonrechter een desbetreffend verzoek van de familie van den patiënt of van den patiënt zelf moet ontvangen, vergezeld van een verklaring van een arts, dat de patiënt in derdaad zoodanige geestesstoornissen heeft, dat zijn opneming in een gesticht noodzake lijk is. De kantonrechter is vrij in zijn oor deel, d.w.z. hij kan nadere inlichtingen van medici en anderen vragen om tot een besluit te komen. Is geen familie bekend, dan kan de officier van justitie ingrijpen. In urgente gevallen kan de burgemeester in bewaring- stelling gelasten, bij voorkeur in een zieken- inrichting, alleen in geval van nood in de gevangenis. Is de patiënt eenmaal opge nomen. d?n moet de geneesheer van het ge sticht op gezette tijden rapport uitbrengen aan den officie»- van justitie, die bovendien geregeld zelf het gesticht bezoekt en met de patiënten spreekt. Slechts bij hooge uitzonedring blijkt deze regeling nog niet voldoende. Het volgende geval deed zich misschien 20 jaar geleden voor. Een boer bemerkte bij zijn thuiskomst, dat een andere man met ongeoorloofde be doelingen bij zijn vrouw aanwezig was. Hij begreep dat zijn alleszins begrijpelijke ont roering hem mogelijk tot vreemde daden zou voeren, nam zijn fiets en reed eenige uren in het rond, zoodat hij eindelijk uitgeput thuis kwam In dien tusschentijd was zijn vrouw naar een arts gegaan en had hem zooveel over haar man verteld, dat de arts, zonder den msn gezien te hebben, een verklaring van krankzinnigheid afgaf. Op grond daar van werd de man in een ziekenhuis in bewa ring gesteld. Toen hij daar wat gekalmeerd was, zag de daar aanwezige arts, dat van krankzinnigheid geen sprake was. De man werd ontslagen en ging niet naar het gesticht. Een dergelijk geval werd dezer dagen in de courant vermeld. Daar was de patiënt intus- schen reeds een paar dagen in het gesticht geweest. De moeilijkheid is hierin gelegen, dat het niet altij-d zoo eenvoudig is, in verloop van een paar dagen vast te stellen of krankzinnig heid aanwezig is. Langere observatie is dan noodig. Als deze in een gesticht zou ge schieden, en de opneming bleek niet noodig, dan was toch van den patiënt bekend, dat hij in een gesticht had vertoefd. In België bestonden reeds lang vrije inrichtingen voor zenuwlijders, die voor observatie geschikt waren en van waaruit, indien noodig, de patiënten dan naar het gesticht konden over gaan. Hier te lande, zijn nog slechts enkele inrichtingen, bijv. het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam, waar een overeenkomstige handelwijze mogelijk is. Een ander Belgisch voorbeeld wordt hier eveneens hoe langer hoe meer nagevolgd. Dat is de verpleging van rustige patiënten in ge zinnen, welke zich daartoe beschikbaar stel len. In Gfceel is dit stelsel zoo ingeburgerd, dat naast ieder gezin een of meer patiënten herbergt. Er is een centrale inrichting, waarheen de lijders in geval van nood kunnen worden overgebracht. H. A. S. Be nieuwe menschen in uieuwe Rusland. het Elke revolutie is vóór alles een verschui ving oo groote schaal van klassen en afzon derlijke menschen. De eene sociale klasse wo;dt door de andere verdrongen. De oude machthebbers worden vervangen door nieu we, die uit geheel andere maatschappelijke groepen (in den regel uit de lagere klassen) gerecruteerd worden. Daarnaast wordt de oudere generatie door de jongere verdrongen. Dit gebeurt cok in gewone tijden, maar dan niet op "zulk een brutale w ijze. Bovendien ge schiedt de opvolging van de eene generatie door de andere onder normale omstandig heden geleidelijk en met behoud van het ver band, er komt geen scherpe breuk in het cul- tureeie en scciale leven van het volk. Tijdens een revolutie is de jonge generatie ongedul dig. Zij deelt met haar sterke knuisten"klap pen uit, naar rechts en naar links, zij ge bruikt haar stevige ellebogen duwt en stompt de oudere generatie, zij geelt niets om het geen de „oudelui" hebben geschapen. En daarbij is de jonge generatie in den regei veel primitiever dan de oudere, mist zij elke beschaving. Dat alles gebeurt bij elke revo lutie. Wij kunnen het nu ook in Rusland aan nemen. Menschen van 4045 jaar worden in Sov jet-Rusland als ^.oudelu.i" beschouwd, die reeds afgedaan hebben. Er is in de laatste jaren len nieuwe generatie opgegroeid, die de ideologie, beschaving en opvattingen van deze „oudelui" belachelijk vindt, die niets van de gecompliceerdheid" der psychologie der oudelui weten wil. Het zijn de vertegenwoor digers van deze nieuwe generatie, die nu de macht in handen nemen en overal de „oude lui", d.w.z. menschen van 4045 jaar, vei- dringen. De jonge generatie en haar meest typische vertegenwoordigers, de „Komsomol- lers" (jonge communisten), dringen nu over al naar voren, bezetten aiie plaatsen, vallen den tceschiuwer overal op. Zij vormen de meerderheid van de werkkrachten op alle grootsche nieuwe ondernemingen, hun „stormbrigades" hebben de leiding bij alle belangrijke werken. En het zijn in den regel jongens van S—21 jaar. En hun ..aanvoer ders". de „officieren van hefc iauustrieele .leger", de ingenieurs en technici, ziin niet veel ouder, 2530 jaar oud. Dat is natuur- lijk o zich zelf een verheugend verschijnsel, maar het land mist daardoor de ervaring van de „oudelui" (van mannen van 4045 jaar), hetgeen een groot verlies is. De Rus is een „kuddemensch". Het Russi sche volk levert uitstekend materiaal voor eiken arbeid op. De Rus is tot ongekende krachtnispanningen in staat, hij kan wonde ren va ndaperheid verrichten, maar alléén zoolan ghij andere meschen naast zich ziet en vooral zoolang hij een leider heeft, in wien hij volkomen vertrouwen stelt. Tijdens den oorlog kon de overheid van elke Russische compagnie dingen verlangen, die bij een ander leger nauwelijks denkbaar zijn geweest, maar alleen zoolang de officier het vertrou wen van zijn manschappen genoot en voor zijn compagnie liep. Zoodra de aanvoerder sneuvelde en er geen geschikte plaatsvervan ger was, veranderde dezelfde compagnie, die een oogenbük geleden door haar vastberaden heid en ongekenden moed den vijand in be wondering bracht, in een troep hulpelooze wezens, die zich zonder veel verzet gevangen lieten nemen. Deze eigenschap openbaart zich ook nu bij de industrialisatie. De Russische arbei ders kunnen meer werk verrichten dan een Westerling het mogelijk zou geacht hebben, doch alleen zoolang zij een aanvoerder heb ben, dien zij voor zijn taak berekend achten. En deze leiders zijn nu Komsoomollers, kna pen haast. Welke eischen dat aan het uithou dingsvermogen en het zenuwstelsel van deze jongens stelt, is niet moeilijk te begrijpen. Maar daarnaast schept het bij die jongens een gevoel van overmoedigheid, een gering schatting voor de „oudelui", de overtuiging, dat je met durf en energie alles bereiken kunt, dat deze eigenschappen ervaring, kennis en beschaving kunnen vervangen. En daarbij moeten die overmoedige jongelui wer ken leiden, die in technisch opzicht wonderen zijn. Dé ontwerpen en teekeningen worden weliswaar niet door deze jongelui, maar door ervaren Duitsche ingenieurs (in den regel „oudelui") gemaakt, maar de uitvoering van die gecompliceerde werkzaamheden is opge dragen aan de jongelui met geringe kennis, die een „kudde" leiden, arbeiders zonder eenige geschooldheid. Dat verklaart de vele mislukkingen, de talrijke gevallen van slech ten bouw, het groote verlies aan kapitaal. Wat ons echter onwillekeurig, ondanks alle fouten en den overmoed, bij die jongelui treft, is taaiheid, heldenmoed, kracht. Zelfs de overmoed, waarmede zij zich zelf als de eigenlijke heeren van Rusland beschouwen, imponeert ons. Maar dat belet ons niet de schaduwkanten zien. De jonge generatie heeft de oude be schaving als iets totaal overbodigs wegge worpen, op dezelfde wijze als de barbaren in de vroege middeleeuwen hadden gedaan. De jonge generatie wil van de cultureele erfenis der vaderen niets weten. Zij stelt alleen in „techniek" belang, en deze techniek leert zij in de practijk, op de geweldige werken, die nu overal in het land verrijzen. De vroeger voor den Rus zoo typische neiging tot alge- meene schema's, tot "het zoeken van het diep ste wezen van de dingen, de belangstelling voor de belangrijkste vraagstukken van het leven, dat alles is hu verdwenen. De jonge generatie heeft haar geestelijk leven opzette lijk tot het uiterste vereenvoudigd. Al het overige heeft zij als onnocdigen ballast weg geworpen. En dit verschijnsel is ook in de Russische literatuur waar te nemen. De vraagstukken van goed en kwaad, van leven en dood, van liefde en haat, alle algemeen menschelijke vraagstukken, die de Russische schrijvers vroeger in hun werken behandelden en waar door de Russische literatuur in zulk een kor ten tijd de wereld heeft weten te veroveren, dat alles wordt door de nieuwe generatie als dwaasheden beschouwd. In plaats daar van is een uiterst siraplicistische formule gekomen de klassenstrijd, die alles zou verklaren en die belangrijker zou zijn dan al het overige. De ideeën, de lyriek, hebben af gedaan. De literatuur heeft slechts één taak, nl. den industriëelen opbouw e helpen door voeren. De dichter moet niet meer over zijn gevoelens, noch over de natuur zingen, hij moet een hoogoven, een electrische centrale, een nieuwe fabriek bezingen, een machine moet voor hem veel belangrijker dan de schoonste vrouw zijn. En dat alles wordt in vollen ernst verkondigd En het blijft niet bij de theorieën, er worden nu zulke romans, tooneelstukken en gedichten geschreven. Dé jonge generatie met deze uiterst sim plistische en primitieve psychologie is reeds kort na de bolsjewistische revolutie opgeko men. Reeds in 1923 trachtten de woordvoer ders en ideologen van deze generatie de „oudelui" te verjagen en hun plaats in te nemen. Toen leefde Lenin nog, zelf een lid van de generatie der „oudelui". Hij wees de aanspraken van de woordvoerders der jonge generatie van de hand. Hij wist, dat Rus land behoefte had aan een zeker minimum van beschaving, dat in een land, waar het laagje beschaving zoo uiterst dun was, de beschaafde elementen (voor zoover zij niet tegen het communisme strijden althans) ge spaard moeten worden. Toen werd de aanval der jongeren afgeslagen. Maar sindsdien is zooveel in Rusland veranderd. Nu hebben de jongeren de overhand behaald. Eerst hebben zij zich op de vertegenwoordigers van de „burgerlijke" beschaving geworpen. Toen dat werkje opgeknapt was, zijn de commu nisten van de vorige generatie aan de beurt gekomèn. En al de Polonsky's en Wrinsky's, de leeraren der communisten, werden voor „oude sokken" en „stoffels" uitgekreten en er uit gesmeten. Wel waren ook deze „leeraren" fanatici, die alleen van klassenstrijd en klas senhaat konden spreken, maar zij hadden toch iets van het oude Rusland meegenomen, de belangstelling voor de algemeen mensche lijke vraagstukken was ook in hun ziel leven dig. Nu hebben zij afgedaan. In het geeste lijke leven van Rusland heerschen de uiterst primitieve jongelui, die het werk aan allerlei hoogovens leiden. Deze nieuwe menschen zijn geroepen een geweldige rol in de geschiedenis van Rusland te spelen. Zij zullen de verdere lotgevallen van Rusland bepalen en daardoor tevens het lot van de overige wereld. Het Westen moet daarom deze nieuwe menschen trachten te leeren kennen. De meest opvallende karakter trek van dezen nieuwen mensch is zijn activi teit. Hii pakt eiken arbeid aan, iet op geen VEREENIG1NO TOT BEVORDERING DER OEZONDHEID IN DE GRAFISCHE VAKKEN IN NEDERLAND. Goedgekeurd bij besl. van den Minister v. Justitie v. 12 Mei 1931 No. 916 ten bate van tuberculose Typografen en hnnne gezinnen, plaats hebben. HOOFDPRIf S: te leveren door winnaar aan te wijzen gemeente Tweede prijs: Luxe Automobiel. Verdei Huiekamer ameublement, Radiotoestel, Stofzuiger, 5 le klas Heerencostumes naar maat, Rijwielen, enz. enz. f I.— per lot. 50.000 loten. 1000 prijzen. Loten verkrijgbaar bij: A. J. KOOL, K. v. 't Veerstraat 60; C. v. d. TOOREN, Koningsweg; GEZ. DEEN, Laat: S. VIS SER, Fnidsen; W. HARSEVOORT, si garenmagazijn, Verdronkenoord 56. hindernissen op zijn weg. hij is ruw, primi tief, hij heeft voorgoed alle „vooroordeelen" van de oude generatie overboord gegooid, heeft met alle sentimentaliteit afgedaan. Hij zal meedoogenloos alles vernietigen, wat hem den weg naar de heerschappij wil versper ren. Het is deze nieuwe mensch geweest, die de z.g. collectivisatie van den landbouw heeft doorgevoerd, die honderdduizenden „koelaki" (welgestelde boeren) van hun have beroofd heeft en ehn zelf naar het barre noorden verbannen. Deze meuwë mensch is vervuld van minachting van alle intellec- tueelen, hij maakt het leven van de overblijf selen der Russische beschaafde kringen tot een hel, hij hoont de „oudelui" onder de communisten, zijn eigen vroegere leeraren Hij kent geen piëteit, spot om het ideaiisme van een Tolstoj, een Dostojewsky, een Solo- jow. De mensch is voor hem niets anders dan een der bouwmaterialen. Hij is door en door realist, „Amerikaan", -zooals de Russen zich graag uitdrukken. Welke gevolgen zal de opkomende macht van dezen nieuwen mensch voor de toekomst van Rusland hebben? Deze vraag is in haar algemeenheid nog niet te beantwoorden, om dat wij voorloopig nog in het begin van een proces staan. Wat wij echter wel kunnen, is eenige feiten vaststellen. De nieuwe mensch houdt zich nog officieel aan de leer van het communisme. Hij zweert nog bij Marx en Lenin, hoewel hij van die leer practisch niet veel afweet. Dat is overigens onvermijdelijk, wil hij inderdaad de macht veroveren, omdat in tegenwoordig Rusland de weg naar de macht via het communisme leidt. Maar wat zal de nieuwe mensch doen, wanneer zijn doel bereikt is, wanneer de laatste mohikanen onder de „oudelui", de laatste medestrijders van Lenin, uit den weg zullen geruimd wor den? De nieuwe mensch is niet alleen realist, hij is ook Rus, zelfs nationalist. Wie aan dachtig de geestelijke ontwikkeling in Rus land volgt en niet aan de oppervlakte blijft, zooals de vreemdelingen uit den aard der zaak moeten doen, omdat zij in het wezen van de Russische ziel niet kunnen doordrin gen, die ziet het ontstaan van een eigenaar dig nationalisme, dat voorloopig communis tisch gekleurd is. De nieuwe mensch zal geen „Brest-Litwsk" dulden, hij zal geen Russisch grondgebied aan den vreemdeling afstaan, hij zal zijn land verdedigen, al zou dat tot een vreeselijke slachting moeten leiden. En de tijd is niet al te ver, dat deze nieuwe mensch in Rusland een orde zal willen scheppen, die met zijn smaak en zijn opvat tingen in overeenstemming zal zijn. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. Ongecorrigeerd. Hedenmiddag drongen drie jongelui in den ouderdom van 20 tot 30 jaar de depositobank „Ottensen" van de bank- vereeniging „SleeswijkHolstein" te Altona binnen en roofden 8000 R.M. De roovers, waarvan een gemaskerd was, bedreigden de aanwezige employe's met revolvers. De mannen maakten zich van den inhoud van de kas meester en wisten ongehinderd te ontkomen. ERNSTIGE BENZINEONTPLOFFING IN ALGIERS. Vier dooden, zeven gewonden. Tengevolge van de ontploffing van een benzine-reservoir te Algiers, werden vier per sonen gedood en zeven gewond. Een ambte naar van de Staatsspoorwegen had twee col lega's met hun gezin uitgenoodigd tot het bij wonen van een feest. Terwijl de volwassenen in de woonkamer bijeen waren, speelden de kinderen met elkaar in de keuken. Plotseling exploideerde een naast de keuken gelegen benzine-reservoir. De woning stond dadelijk Het zaaien en planten is ook in den moestuin nu aan de orde van den dag Nu zaaien we o.a. roode, witte en savoye kool, en daarvan vooral de soorten wel ke we in den nazomer al willen oogsten Voor vroeg gebruik zijn „spitst witte" en „suikerbroods" de meest gebruikte witte soorten, terwijl van roode kool de soort „Zenith" wordt aanbevolen. De soorten voor winterprovisie zaaien we omstreeks half April, en spruitkool in het laatst dezer maand. Voor het zaaien kiezen we een vruchtbaar en vochthoudend rabat uit. De jonge plantjes zullen dan vlug ger doorgroeien en minder last onder vinden van aardvtooien. Vooral bij aan houdend droog weer kunnen deze de plantjes soms grootendeels vernielen. Vochtige grond en een overbemesting met Chilisalpeter kan dan vaak helpen om de gevaarlijke „kinderperiode" der plantjes door te komen. Ook worden de zaden vaak weggepikt door de vogels. Om dit te voorkgmen kunnen we zwart garen een handbreedte boven den grond spannen. Ook zaaien we nu zomerpeen; we vermengen het zaad met een weinig scherp zand opdat het gemakkelijker kan worden gezaaid. Door het zaad men gen we ook een weinig radijszaad; deze radijs kunnen we al vroeg oogsten zoo dat de peen er geen hinder van heeft. We zaaien de peen vooral regelmatig en niet te dicht en verzuimen niet om de jonge plantjes te dunnen tot op 5 tot 7 c.M. Met een lood zaad kunen we 5 M2. bezaaien. Verder zaaien we nu van dop erwten de opvolgende soorten als: lange krombek, Vlijmsche krombek, capucij- ners, e. a. en ook peulen en tuinboonen zaaien we voor opvolgende oogst. Om in den zomer al kroten te kunnen oogsten zaaien we nu een klein rabatje waarvoor de soort Egyptisch platronde is aan te bevelen. Van selderie en peterselie zaaien we nu ook een klein plekje; deze toekruiden hebben we immers steeds noodig. Wie inmaak-uien wenscht moet ook deze nu zaaien. We nemen hiervoor geen stukje grond dat met versche stal mest werd bemest daar hierdoor de uienvlieg wordt aangetrokken, en dit vliegje doet de teelt vaak mislukken. Met 25 gram zaad kan 4 M2. worden be zaaid. Onder glas zaaien we nu tomaten en komkommers die we in potjes op- kweeken om ze in Mei in den vollen grond uit te planten. in lichte laaie. Aibeiders uit de omgeving verleenden de eerste hulp. De bewoner, zijn schoonmoeder en een 4-jarig kind overleden reeds na korten tijd tengevolge van de opge- loopen brandwonden. De vrouw des huizes overleed na aankomst in het ziekenhuis. Zeven andere personen zijn met ernstige brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Eenigen hunner verkeeren in levensgevaar. De Reiger (uitreis) is heden van Marseiüe te Rome aangekomen. Het Aprilnummer van het Maanblad voor berechting en reclasseering van volwassenen en kinderen heeft een artikel over bezuiniging en georganiseerd overleg. Behandeld wordt het contact met den rechter en de reclassee ring. Achtereenvolgens zijn bijdragen opge nomen over snel recht bij den politierechter, over politierechtspraak, generale preventie, steun en boete-oplegging. Verder treffen wij nog artikelen aan over ontwikkeling van het reclasseeringswerk door samenvattende orga nisatie, over het college van advies in kinder zaken te Amsterdam en een bijdrage van Ch. L. PolakRosenburg over bezuiniging. On der het kopje „rechtspraak" worden ver schillende markante gevallen behandeld. De aflevering is verder aangevuld met aantee- keningen en berichten. „Ik dacht altijd dat Je zoo van me hield, Hen drik Voor ons huwelijk placht je uren lang mijn hand vast te houden." „Ja, dat was om Je van de plano weg te houden." (London Oplaton).

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 11