Alkmaarsche Courant. EN LEVEN OM EEN LEVEN. Jiadionieims Jeuiiielcn Stad m Omgeving. Honden! m en dertigste Jaargang. Vrijdag 1 April. „Dag der zotheid" No. 77 1932 Zaterdag 2 April. Hilversum, 298 M. (Uitsluitend V A R A 6.457.en 7.307.45 Gymnastiekles. 8. Gramofoonplaten. 9.Trio W. Drukker en Gramofoonplaten. 10.Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. i.*d- Continubedrijven. Trio W Drukker, Gramofoonplaten en het Groot Volkstoonecl. 12.-1.45 V.A.R.A.-septet Is Eyl en Gramofoonplaten 2.15 Instituut v. Arb. Ontwikkeling. 2.30 V.AR.A.-Kindefkoor De Krekeltjes" o.l.v. L. Hülscher. Pianobe geleiding: J. Kickhefer. 3.- Causerie door D. Broekman (Internationale Toenadering). 3.15 Grtmofoonplaten. 3.30 „De gek met do biil", Japansch sprookje van E. ^ei?ac. (Vert. M. Beversluis). V.A.RA.-tooneel. 4.^0 Accordeon- Ver. „Linker Maasoever en ura- mofoonplaten. 5.Causerie over Aroeiders- sport. 5.15 Beoefening der Huismuziek o.l.v. P. Tiggers. 5.45 S.D.A.P-kwartiertje door J. Oudegeest. 6.Groningsch uurtje m.m.v. K. ter Laan (toespraak), Mevr. C Melles—v. d. Meulen (zang), Joh. Jong (piano) en P_ J Werkman (voordracht). 7.— „Russia Rus sisch Balalaïkaorkest o.l.v. Dr. Swerkoff en Koor o.l-v. Dr. Dubatoff. Solisten M Wisch- n«*wsky tenor) en Lenty Litwinzeff (baialaika 8.— V.L-R A. 9.— Bonte Avond m.m.v. Teun de Klepperman, V.ARA-orkest o.l.v H. de Groot, Kees Pruis. Seemer, Willem Ciere. The two Hodlars (accordeons), Elize de Haas (coloratuur-zangeres). V.A.R A.-tooneel o.l.v. W v Cappeller. Verbindende tekstS. de Vries Jr- H Vaz Dias. 11.15-12.— Ver volg bonte avond. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O 8.9.15 Gramofoonplaten. 10.K.R.O.-Trio. 11 30 Godsd. Halfuurtje. 12.151.45 KRO- sextet. 2.Gramofoonplaten. 2.30 Kinderuur. 4.H.I.R.O. 5.Gramofoonplaten. 5.15 Sportpraatje. 5.30 Gramofoonplaten 6. Journ. Weekoverzicht. 6.20 Gramofoonplaten. 6.40 Esperanto-cursus. 7.10 Causerie over „Regeneratie-vermogen bij planten en dieren" 7.45 Gramofoonplaten. 8.11.Cabaret- programma m.m.v. Louis Noiret. Willy Cor- sari en „The Three Hawkcourts" (accordeo nisten). 11.—12.Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Northern Studio-orkest o.l.v J. Bridge. 1.05 Orgelconcert Reg. New. 1.502.50 Commo dore Grand-orkest o.l.v. Muscant. 3.50 Radio- Mlitair-orkest o.l.v. B. Walton O'Donnell. W Kirby (tenor). 5.05 Orgelconcert Reg. Poort. 5.35 Kinderuur. 6.20—6.45 Berichten. 650 Intermezzo in Welsh Dialèct. 7.10 en 125 Lezing. 7.50 Studentenliederen. S. Ro- fertson (bas) en Radio-Mannenkoor o.l.v. Ro- tnson 8.20 Variété-Programma. 9.20 Be- rchten en lezing. 10.BBC-orkest o.l.v. Iewis. O.a. Ouv. Leichte Cavallerie, Suppé en fel. „Die schone Helena, Offenbacn. 11 2.20 Ambrose en zijn Band. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05 en 2.50 Grtmofoonplaten. 7.50 dito. 9.05 Lite- air-muzikale Avond o.l.v. Hugues Delorme. 0.20 Ballet „Le Cid" Massenet (Gramofoon- ilaten). Kaiundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con- :ert vanuit Rest. „Wivex". 2.504.50 Radio- orkest o.l.v. Gröndahl. E. Nissen (viool) en V. Fischer (piano). 7.2010.20 Bonte Avond. M.m.v. Omroep-orkest, solisten en vocaal kwartet. O.a. Marschen van Sousa. 9.30 10.20 Concert o.l.v. Emil Reesen. O.a. Ouv. „Jean de Paris". Boieldieu; Wals uit „Rosen- kavalier", Strausz en Wals en Polonaise uit „Eugen Onegin", Tschaikowsky. 10.20— 11.35 Dansmuziek vanuit Rest. „Lodberg". Langenberg, 473 M. 6.257.20 Gramo foonplaten. 10.4012.10 Concert uit Berlijn. 12.20—1.50 Concert o.l.v. Wolf. 1.55—2.45 Gramofoonplaten. 4.20—5.20 Namiddagcon cert. 7.20 „Musikalisches Durcheinander" M.m.v. Werag-orkest, dito koor, solisten Leiding: Buschkötter, Kühn, Eysoldt en Zim- mermann. Hierna tot 11.50 Dansmuziek. 11.5012.20 Gramofoonplaten. (Jazzmuziek). Brussel, 50 8en 338 M. 508 M.: 12-35 -05 Gramofoonplaten. 4.20 Dansmuziek uit lotel Atlanta. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 oncert o.l.v. Kumps. Mevr. Ervan (sopraan), ka Ouv. Tannhauser, Wagner en 8ste sym- Jonie, Beethoven. 338 M.: 12,352,05 Gra- mofoonplaten. 5.20 en o.50 Gramofoonplaten. 8.20 Opera „Die Walküre" van R Wagner. Rome, 441 M. 7 25 Gramofoonpl. 805 Uitzending van een opera. Zeesen, 1635 M. 6.55 Wenensch Philhar- monisch orkest o.l.v. Clemens Krauss. M.m.v Pablo Casals (cello). 7.50 Vroolijke Avond 9.55 Berichten en hierna tot 11.50 Dans muziek. kar het Engelsch van Morice Gerard door Emma A. H. 65) Rbert's oudste broer, die bij de Res- tauttie lord Darcy was geworden, kwaï ijlings naar Londen om de hulp te bden, die hij verleenen kon, maar zijn ivloed was gering, legde in het ge heel een gewicht in de schaal tegen over e alvermogende partij, die kapi tein Arcy veroordeelde. Eerfeware beproeving ook voor Lu- cille viren de onschuldige praatjes en vragervan haar kinderen; kleine Ha- rold eieelfs zijn zusje lispelden dezelf de vra«: Zo Vader terug zijn om den Kerstda met ons te vieren?, want Ro- oert, zo(ernstig en bezadigd als hij an ders nn^t wezen, was altijd vroolijk met de %|nen en leerde hun om vol verlange^uit te zien naar de Kerst- vi eugde. Lucille was inderdaad denk baar dat jn moeder en haar vader de r5t waren ingegaan eer de fa- mi»e dieïVreeselijken slag trof. ht Pemherly aanging: toen zij beter en begreep, wat haar uit spraak hathelpen bewerken, had zij van vei di n willen sterven was zij bit ter bedroef(over baar eigen zwakheid RADIOMUZIEK VAN DE KOMENDE DAGEN. Zaterdag: Op het eind van den middag brengt het Vlaamsche Brussel 'n mooi gramofoonplaten- concert met o.m. de symphonie in d-moll van César Franck, het symphonisch gedicht Don Juan van Richard Strauss en de tweede or kestsuite uit het ballet Daphnis et Chloé, van Ravel, dat indertijd voor het eerst door het beroemde Russische ensemble van Diaghilew is gedanst. In het begin van den avond brengt Weenen een concert, ter gelegenheid van de Haydn-herdenking, waarbij Pablo Casals het bekende cello-concert in D-dur speelt en verder o m. de symphonie nr. 103 (Es-dur, mit dem Paukenwirbel Königswus- terhausen. Over Boedapest is een pianorecital te hooren met werken van Liszt (Vogelpre- digt), Chopin (ballade f-moll) en de Span jaarden Albeniz en de Falla, gevolgd door de uitvoering van gedeelten uit operettes van den Franschen componist Charles Lecocq (La fille de Mme Angot, Giroflé-Girofla, Le petit Duc, enz.). Radio Suisse Romande geeft een lezing over het werk van Offenbach met ter illustratie een aantal fragmenten uit zijn ope rettes en komische opera's. North Regiona! brengt o.m. het a-moll pianoconcert van Schumann en Chabrier's Rhapsodie Espag- ncl. Opera en operettes. De Engelsche Regionalzenders brengen Johann Strauss' operette Der Zigeunerbaron. Over het Vlaamsche Brussel komt Wagner's Walküre, de eerste „dag" van de trilogie Der Ring des Nibelungen; algemeen bekend zijn twee stukken uit het laatste bedrijf, de Wal- kurenritt (voorspel en eerste scène) en de Feuerzauber (slotscène, waarin de laaiende vlammen de slapende Brünhilde omringen, die eerst gewekt zal worden door hem, die Wodan's speer kan weerstaan en die het vuur niet vreest). 1 April. Op den eersten April veroorlooft de mensch zich jegens zijn medemensch j verschillende grapjes, waarover de ge dupeerde nu eenmaal niet in woede mag entsteken. Tegenwoordig is het echter wel eens een enkele maal gewoonte, dit wèl te doen! We zouden U willen raden: doe het niet en blijf kalm! Want 't zou U eens mogen vergaan, zooals het ook her tog Philips de Goede uit het huis Bour- gondië in het jaar 1466 verging met den hofnar Kölling. Deze Aprilgrap is wel de oudsté, welke bekend is. Op den 31sten Maart van het jaar 1466 dan, toen men aan het hof van Philips sprak over de grappen voor den volgenden dag, meende de hertog, dat de hofnar pu ook maar eens de dupe moest worden. Hij verzekerde hem, dat als 't hem lukte, zijn heer op 1 April een poets te bakken, hij erop kon rekenen, dat zijn narren kap tot den rand toe met dukaten ge vuld zou worden. Maar als de grap mis lukte, dan zou zijn hoofd er aangaan! Men kwam toen overeen, 's avonds den man zoo dikwijls toe te drinken, dat hij boven z'n theewater zou raken, het geen in die dagen blijkbaar niet als iets onwellevends werd beschouwd. Het plan geluktede man werd naar z'n huis gebracht. Reeds vroeg liet de hertog hem den volgenden morgen van zijn bed lichten; hij ontbood hem in een vertrek, waareen schavot stond opgsteld. De; beul in al zijn waardigheid wachtte heiïi al op! De hertog ontving den man met de volgende woorden: „Kölling, je hebt den eersten April verslapen; je hebt je leven verspeeld!" De nar kon hier weinig tegen inbren gen. Met een angstig gezicht legde hij zijn hoofd op het blok. De beul haalde daarop een worst onder zijn mantel vandaan en gaf Kölling een harden nekslag, hetgeen den hertog en zijn ge volg in een luid gelach deed uitbarsten. Doch de vroolijkheid duurde niet lang, want de man bleef roerloos liggen. Blijkbaar was hij van schrik floodgeble- ven. Tranen van spijt over zijn daad kwa men Philips in de oogen. En terwijl hij hevig snikte, knielde hij bij zijn trouwen dienaar neer. Plotseling vloog Kölling echter over eind, rukte de kap van zijn hoofd, duw de dien onder den neus van den hertog en sprak niets anders dan .„Betalen". En Philips gehoorzaamde 4 De kap werd tot den rand gevuld. Een zeer groot liefhebber om den 1 April-dag niet onopgemerkt te laten voorbijgaan was tsaar Peter de Groote. In zijn keuze was hij allesbehalve kies keurig. Zoo liet hij eens tegen 1 April in de nabijheid van St.-Petersburg in alle stilte een enorme houtmijt opstape len. In den nacht van 31 Maart op 1 April werd er de brand ingestoken. Uren in het rond zagen de menschen de hoog-oplaaiende vlammen en in vrees en angst stroomde de boerenbevolking naar de stad, in de vaste overtuiging, dat Petersburg in lichte laaie stond. Toen zij voor de poorten kwamen, en naar binnen wilden, stonden er troepen, die hen tegenhielden. Er ontstond toen natuurlijk een onbeschrijfelijke verwar ring, waaraan na een tijdje een einde kwam. toen een officier opheldering gaf door de woorden: één April, één April!" Ook een andere vorst, n.1. Frederik de Groote, heeft zijn toevlucht eens geno men tot een 1-Aprilgrap, maar met een politieke bijbedoeling. In het jaar 1767 was er oorlogsgevaar. Frederik dacht en peinsde, hoe hij de gedachten van de Berlijners op iets an ders kon brengen dan op het krijgsru moer. Eindelijk meende hij 't middel gevonden te hebben. In een der kranten liet hijeen onweer aankondigen, dat een tweede zondvloed scheen te zullen worden. Zoo werd er b.v. bij vermeld, dat er hagelsteenen als kogels zoo groot zouden neervallen. Algemeen schrik en ontsteltenis. Alles concentreerde zich op de groote ramp, het onweer. Geleerden hielden lezingen, zochten naar verklaringen ervoor. Maar die verklaring werd niet gevonden. Doch Frederik de Groote had zijn doel bereikt: de nieuwsgierigheid van het publiek was op iets anders geconcen treerd dan op de wolken aan den poli- tieken hemel. van geest op den dag van de rechtszit ting. Zij zou op de knieën naar den rechter zijn gegaan, als zij hierdoor den man had kunnen redden, die door haar vrees en verwardheid van geest en ge heugen tot den ondergang was gebracht. Nu het te laat was had zij zonder aarze len kunnen verklaren, dat majinen, waaronder niet kapitein Robert Darcy- haar had willen vatten toen zij van hen vluchtte. De eerste gedachte van miss Darcy was aan den hertog van Albemarle, den man, wiens invloed zelfs overtrof dien van den her tog van Buckingham, hij die den koning her steld had, en een eenvoudigen George Monk tot den eersten onderdaan van het rijk was geworden. Jaren waren verloopen sinds Robert hem in kamp en veld gediend had, sinds de groote man zelve gast was geweest op Grangeland Abbey, maar Lucille hoopte die herinnering en bij hem op te wekken, om hem te bewegen in te grijpen ten behoeve van haar echtgenoot Dr. Fletcher versterkte haar in die gedach te; gezamelijk gingen zij naar huis dichtbij Whitehall, dat de hertog gekregen had van zijn dankbaar land. Helaas, de hoop begaf de bezoekers, toen ze het vierkante plein betraden, dat lag tus- shen het buitenhek en het bewoonde deel van het huis; een onheilspellende stilte heerschte overal; bedienden liepen rond met droevige gezichten en gebogen hoofden; hun houding drukte angstige bezorgdheid uit. Zouden we kunnen toegelaten worden bij Zijn Genade? vroeg miss Darcy aan den major-domo. een oud-soldaat, die onder den i ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. Al ge me ene vergadering in de Dan cing der Harmonie. De voorzitter, de heer T. Bonsema, heette bij deze gisteravond gehouden vergadering o.a. welkom de afgevaardigden van de Asso ciaties voor Lijkbezorging van Amsterdam, Haarlem en Zaandam. Het deed spr. genoe gen, dat ook in het jaar 1931 wederom een belangrijke groei viel te constateeren. Spr. deelde mede, dat 't bestuur 't plan heeft in de naaste toekomst een krachtige propaganda- actie te gaan voeren. Een belangrijke zaak achtte spr. de totstandkoming der Federatie van Associaties. Deze stelt zich ten doel het begrafeniswezen in Nederland te verbeteren. Hoe zij in de toekomst precies zal werken, is nog niet geheel uitgestipuleerd. Een mijlpaal op het gebied van de vereeniging is de toe kenning van reductie op begrafenissen in gaande 1 Januari 1932. Jaarverslag secretaris. Aan het verslag van den secretaris, den heer J. W. Beudeker, ontkenen wij het vol gende De toestand der vereeniging, zoowel naar binnen als naar buiten, is kerngezond, ook het afgeloopen jaar heeft bewezen, dat de Associatie in een behoefte voorziet. In de vervulling der bestuursfuncties kwam geen verandering. Als lid van den raad van toezicht werd in plaats van den heer J. Joman (niet terstond herkiesbaar) gekozen de heer A. Burger, Door het bereiken van de voor hem gestel de leeftijdsgrens werd aan den heer P. Ven- nik Sr. eervol ontslag als drager verleend. In zijn plaats werd benoemd de heer A. Bak. Het geheele personeel heeft zich tot volle tevredenheid van zijn taak gekweten. Het personeel bestaat uit 1 directeur-uit voerder en 14 dragers. Een woord van lof wordt gebracht aan de leveranciers. De Associatie heeft thans de schikking over een le klas lijkauto en over le klas volgauto's. In 1931 werden in Amsterdam, Delft, 's- generaal had gediend, zoowel in gevechten te land als ter zee. Mag ik uw naam vragen, madam? Ik ben miss Darcy, antwoordde Lucille aarzelend. Het trof haar voor het eerst pijnlijk, dat zij moest zeggen, wie zij was met een soort schaamte. Trotsch was zij geweest, trotsch was zij nog, dat zij den naam van Robert Darcy droeg; maar het gaf haar een steek door het hart als zij denken moest hoe an ders de wereld dien beschouwde, nu haar echtgenoot gevonnist én veroordeeld was. De vrouw van kapitein Robert Darcy? vroeg Greswell, de major-domo, op bekom merden toon, terwijl er sympathie sprak uit zijn stem. Juist, antwoordde zij, maar kon door haar tranen haast niet spreken. Mijn echtge noot was adjudant bij generaal Monk, toen hij van Edingburg naar Londen trok. Greswell boog eerbiedig: Dat weet ik, madam, ik heb gediend on der den kapitein en heb menigmaal de or ders van den generaal door hem vernomen. Gij hebt gehoord, wat heeft plaats ge had? vroeg zij. Ja, madam, met innig leedwezen; het zal weinigen zoozeer getroffen hebben. Ik ben z ij n v r o u w zei ze eenvoudig, of dit alleen het toppunt van smart uitdrukte. Dat is zoo, madam. Niemand kan het zoo diep voelen als u. Hier viel dr. Fletcher in, die zag, dat het Lucille moeilijk viel meer te zeggen Miss Darcy wilde Zijn Genade spreken; hij heeft haar echtgenoot eens zoo goed ge kend en we hopen, dat hij nu misschien nog Gravenhage en Rotterdam vereenigingen met gelijk dóel als deze opgericht. Op initiatief van de Associatie voor Lijkbezorging te Alk maar werd te Amsterdam een vergadering belegd, waar vertegenwoordigers aanwezig waren uit Amsterdam, Delft, 's-Gravenhage, Haarlem, Rotterdam, Zaandam en Alkmaar. In principe konden allen met de oprichting van een Federatie accoord gaan. Besloten werd een commissie van zeven te benoemen, die het door Amsterdam te ont werpen reglement nader zou bestudeeren. Voor Alkmaar heeft de heer T. Bonsema zit ting in deze commissie. Het bestuur besloot met ingang van 1 Jan. 1932 aan de leden op iedere begrafenis een korting toe te staan overeenkomende met het bedrag der algemeene onkosten en katafalk- huur. Niet-leden ontvangen deze reductie niet en betalen bovendien nog 5 pCt. meer dan leden, 't Bestuur hoopt dat deze maatregelen er toe zal leiden, dat velen zich nog als lid zullen laten inschrijven. Het aantal door ons uitgevoerde diensten bedroeg gedurende het afgeloopen jaar 111, te splitsen als volgt: 99 te Alkmaar, waar onder 1 uit Castricum, 2 uit Bergen, 3 uit Heiloo, 1 uit Nunspeet, 1 uit Huis ter Heide, 1 uit Hoorn, 1 uit Koedijk en 1 uit 's-Herto- genbosch; 10 begrafenissen van Alkmaar naar: Wijde Wormer, Noordscharwoude, Heiloo, Bergen, Oudshoorn, Heerhugowaard, Midden-Beemster, Ouaorp en 2 Stompetoren; 1 van Bergen naar Akersloot; 1 crematiebe diening. De families, waarvoor de diensten werden verricht, betuigden allen haar volle tevre denheid daarover. Financieel verslag. De penningmeester, de heer J. Kwast, liet zijn financieel verslag vergezeld gaan van een toelichting bij de verschillende posten. De accountant, de heer C. Vennik, en de raad van toezicht adviseerden tot goedkeuring. De balans sloot met een bedrag van 5911.04. De verlies- en winstrekening Jiad als eind bedrag 2811.71 (saldo was 514.78) Het ledental, dat op ultimo December 1924 slechts 811 bedroeg, was op het over eenkomende tijdstip in 1931 gestegen tot 1120 Het ledenkapitaal en algemeene reserve bedroeg in 1924 656.85 er. in 1931 3500; de reserve was in het eerste jaar (1929) 266.95 en in 1931 1261.04. Het aantal door de Associatie uitgevoerde begrafenissen, transporten en crematie-bedie ningen bedroeg in het afgeloopen jaar voor leden 54 en voor niet-'eden 57, d.i. een toe name met 13 diensten vergeleken bij het jaar te voren. Het bedrag waarvoor de opgedragen bedie ningen werden uitgevoerd, bedroeg in 1924 6118,76 en steeg in 1931 tot 22515.05. Jaarverslag secretaris. Aan het verslag van den secretaris, den heer j W. Beudeker, ontleenen wij het volgende De toestand der vereeniging, zoowel naar binnen als naar buiten is kerngezond, ook het afgeloopen jaar heeft bewezen, dat de Associatie in een behoefte voorziet. In de vervulling der bestuursfuncties kwam geen verandering. Als lid van den Raad van Toezicht werd in plaats van den heer J. Joman (niet terstond herkiesbaar) gekozen de heer A. Burger. Door het bereiken van de voor hem ge stelde leeftijdsgrens werd aan den heer P. Vennik Sr. eervol ontslag als drager ver leend. In zijn plaats werd benoemd de heer A. Bak. Het geheele personeel heeft zich tot volle tevredenheid van zijn taak gekweten. Het personeel bestaat uit 1 directeur-uit voerder en 14 dragers. Een woord van lof wordt gebracht aan de leveranciers. De Associatie heeft thans de beschikking over een le klas lijkauto en over le klas volgauto's. In 1931 werden in Amsterdam, Delft, Den Haag en Rotterdam vereenigingen met gelijk doel als deze opgericht. Op initiatief van de Associatie voor Lijkbezorging te Alk maar werd te Amsterdam een vergadering belegd, waar vertegenwoordigers aanwezig waren uit Amsterdam, Delft, 's-Gravenhage, Haarlem, Rotterdam, Zaandam en Alkmaar. In principe konden allen met de oprichting van een Federatie accoord gaan. Besloten werd een commissie van zeven te benoemen, die het door Amsterdam te ont werpen reglement nader zou bestudeeren. Voor Alkmaar heeft de heer T. Bonsema zit ting in deze commissie. Na eenige kleine inlichtingen werden de jaarverslagen goedgekeurd. zijn tusschenkomst wilde verleenen, daar de hertog zulk een grooten invloed heeft bij Zijn Majesteit. Heeft u dan niet gehoord, WelEer- waarde Wat gehoord? riep Lucille, getroffen door de wanhoop in den toon van den man. De hertog is ernstig ziek, stervende naar wij vreezen. De waterzucht, waaraan hij al zoo lang geleden heeft, is tot zijn hart genaderd. Het doet mij onbeschrijflijk leed dat te hooren, zei Lucille. Maar het leven van mijn echtgenoot hangt aan een zijden draad. Zou het niet mogelijk zijn voor mij om Zijn Ge nade te zien?één woord één lettertje van hem Ik zal u in zijn tegenwoordigheid brengen, madam, dan kunt u zelve oordeelen ofschoon alle bezoek wordt geweerd. Ik dank u van ganscher harte, antwoord de miss Darcy. Wees zoo goed nog een paar minuten te wachten, dan zal ik even kijken of alles in orde is om u te ontvangen. Greswell keerde zich nog eens tot haar, eer hij ging, om te zeggen U moet er niet te zeer op rekenen, ma dam; Zijn Genade is zoo zwak, dat hij niet meer de volle beschikking over zijn vermo gens heeft. De oud-gediende zei dit met eenigen tegen zin en duidelijk klonk uit den toon van zijn stem de genegenheid voor zijn heer en den trots, dien hij voor hem voelde. Mrs. Darcy liep het vertrek op en neer. Dr. Fletcher was gaan zitten; hij was moe. Niet enkel lichamelijk, maar ziin hooge leeftijd,' Bestuursverkiezing. Aftredend en herkiesbaar waren de heeren J. W. Beudeker, J. Kwast en F. W. Roder- wijn. Op voorstel van den heer J. van Kleef werden zij bij acclamatie herkozen. Als lid van den Raad van Toezicht was aftredend en niet terstond herkiesbaar de heer J[. Zeeman. De voorzitter dankte hem voor hetgeen hij in deze functie voor de Associatie heeft ver richt. Na stemming wordt in zijn plaats gekozen de heer A. Cammeraat. Aansluiting bij de Federatie. De voorzitter deelde mede dat de As sociatie in principe bereid is tot toetreding. Het bestuur heeft alleen nog de '-netie der algemeene ledenvergadering nor De heer L. R. de Kort vrr hoeveel het lidmaatschap der Federatie zaï kosten ea of het de bedoeling is dat een begrafenis, die vanuit Alkmaar in een plaats waar een As sociatie gevestigd is, aan deze wordt overge geven. Op het eerste punt kon de voorzitter nof geen definitief antwoord geven. Wat het tweede aangaat, de vraag zal hier gelden, wat voor de betreffende familie het voordee- ligst is. De heer Smit, voorzitter van de A. v. L. te Haarlem, deelde mede dat men in Haar lem alleen voor leden begraaft. Spr. advi seerde dit ook in Alkmaar te doen. De prac- tijk leert, dat men dan veel meer leden krijgt. Uit de vergadering gingen stemmen op die deze meening bestreden. De secretaris van Haarlem, de heer H. Plant, wees erop dat er na 1 November 1931 tot heden 593 nieuwe leden zijn ingeschre ven, daar men alleen begraaft voor leden. De afgevaardigden van Amsterdam en Zaandam zeiden, dat ook zij niet-leden-be- grafenissen ui*voeren. Amsterdam merkte op dat er een prijs- regelende kracht van begrafenissen voor niet-leden uitgaat. De vorige maand werden er 45 begrafenissen uitgevoerd, ondanks de heftige tegenactie der beroepsaansprekers. Den laatsten tijd zijn de prijzen der beroeps aansprekers gedaald. De voorzitter deelde mede, dat de Statu ten der Federatie zoodanig zijn, dat ieder aangesloten lid vrij is, wat betreft de interne organisatie zijner vereeniging. Met algemeene stemmen werd hierna be sloten zich bij de Federatie aan te sluiten. Bij de rondvraag zei de heer M. E. Koenen zich er over te hebben verwondert dat men in Heiloo geen propaganda maakt. De voorzitter zegde toe, dit in de eerstvol gende bestuursvergadering te zullen bespre ken. Spr. zou het plan een eventuëel te nou- den propaganda-avond te Heiloo, zeer zeker ondersteunen. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ TE ALKMAAR. De secretaresse, mevr. C. H. de Lange Tigler Wybrandi zendt o.is het volgende jaar verslag over 1931 Het verslag over den toestand der O. L. B. kan gunstig genoemd worden wat betreft het doel; het uitleenen van boeken en het geven van gelegenheid om rustig te lezen of te studeeren. Den financieeler. toestand zou het bestuur gaarne gunstiger willen zién, evenals den toe stand van het gebouw, dat te klein geworden is. Plannen voor uitbreiding zijn echter in bewerking. Bestuur. In de algemeene ledenvergadering van De cember werden de bestuursleden, die aan de beurt van aftreden waren, herbenoemd. Be sloten werd het bestuur met één lid uit te breiden. Personeel. De volontaire mej. S. T. Zeeman vertrok naar elders. In September kwam een nieuwe volontaire in opleiding: mej. H. E. Lely. Met ingang van 1 Juli werd in de vacature van de tweede-assistentsplaats voorzien door de be noeming van mej. A. Meijling uit Utrecht. Gebouw en meubelen. Gebrek aan ruimte in het gebouw is een steeds grooter wordend bezwaar, dat naar wij hopen, binnen korten tijd zal worden op geheven door verbouwing. Boekerij. De bibliotheek van de O. L.' B. werd met 723 banden uitgebreid. Afgeschreven werden 86 banden, zoodat zij op 31 December in to taal bevatte 11035 banden (brochures, jaar verslagen en statistieken niet medegerekend). De jeugdbibliotheek werd met 136 banden vermeerderd; zij bestond op 31 December uit 1235 banden. maakte hem ongeschikt om dezen nieuwen last te kunnen drag n. Lucille bad; haar handen waren gevou wen, haar oogen omhoog geheven Zij zag er bijzonder lieflijk uit, nog verfijnd door haar smart; haar gelaat had zijn ronding verlo ren, maar had gewonnen aan diepte van uit drukking. Haar oogen waren nog bezielder de trek om haar mond getuigde van nog meer gevoel. Voor degenen, die haar lief had den, was zij nog bekoorlijker geworden, maar tegenover de wereld scheen zij te heb ben verloren aan de bevalligheid, die de jeugd eigen is, daar zij de ronde vormen er bij had ingeboet, die, ééns verloren, nooit weer terugkeeren. Tien minuten verliepen; de major-domo verscheen weer. Dezen kant uit, madam! zei hij. En toen met den blik naar dr. Fletcher: Ik mag maar één persoon tegelijk toe laten en uw bezoek, madam, wilt u wel zoo kort mogelijk maken; de dokter is in het ver trek daarnaast. Mrs. Darcy volgde Greswell de groote staatsietrap op, die met een looper van Oostersch weefsel was bedekt, door een cor ridor en toen door een kleiner vertrek naar de groote slaapkamer van den hertog. Zijn Genade zat, met kussens gesteund, in bed op; een vrouw van middelbaren leeftijd had zoo juist een glas van hem aangenomen. Lucille schrikte toen zij gewaar werd hoe bleek, oud en vermagerd hij er uit zag, met slappe wangen, waardoor het verschrompel de van de rest van zijn lichaam nog een? zoozeer uitkwam. (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 5