WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN Japan als wachter der beschaving O DO L-tand pasta Jkwütciaal Tlieuws Jietk Sxhool Aan de Nutsbibliotheek werden 38 nieuwe werken toegevoegd. Een supplement op den catalogus van 1928 is verschenen. Abonnementen zijn genomen op de vol gende tijdschriften: Helikon (moderne poëzie). Hermeneus (klassieke cultuur). De nieuwe koers (vredesbeweging in Nederland). De wapens neder. De communist. Natuur en techniek. De vacature (onderwijs). Ingeteekend werd op Keesing's historisch archief, geïllustreerd dagboek van het heden- daagsch wereldgebeuren met voortdurend bijgewerkten alfabetischen index; een zeer belangrijke aanwinst dus voor de naslag bibliotheek. De Alkmaarsche Courant zorgde als voor heen voor het opnemen van de nieuwe aan winsten, waarvoor het bestuur steeds zeer erkentelijk is. Zoowel van particulieren als van instellingen mocht de O. L. B. boek werken ten geschenke ontvangen. Uitleening. In totaal werden uitgeleend 75092 banden, tegen 65764 in 1930, dus een toename van niet minder dan 9328 banden. Aan de leden der correspondentschappen werden 7995 banden •gezonden, tegen 7449 in 1930; 15843 banden werden uitgeleend aan de jeugd tegen 14069 in 1930. Van de bibliotheek der Gemeente, de Ko ninklijke Bibliotheek en de Universiteitsbibli otheken weiden 278 studiewerken in bruik leen ontvangen tegen 381 in 1930. Leden. Aantal leden op 31 Dec. 1930 1952 Aantal leden ingeschreven in 1931 354 Afgeschreven weren 2306 287 2019 Aantal leden op 31 Dec. 1931 Aantal leden van de jeugdbibliotheek op 31 Dec. 1930 482 Aantal leden ingeschreven in 1931 125 Afgeschreven werden Aantal leden op 31 Dec. 1931 607 80 527 Bezoekers. De lees- en studiezaal werden bezocht door 27715 mannen en 5709 vrouwen, totaal 33424, tegen 24941 mannen en 5618 vrouwen, totaal 30559 in 1930. Aan 10 jongelieden van 16 18 jaar werd een toegangskaart voor lees- en studiezaal uitgereikt. Correspondentschappen. lp. het aantal dezer afdeelingen en in de gemeenten, waar zij gevestigd zijn, deden zich in den loop van 1931 geen wijzigingen voor. Geldmiddelen. De stand der financiën is van dien aard, dat versterking een dringende noodzakelijk heid is geworden. Uitbreiding van het per soneel met een assistente en de subsidie voorwaarde van het Rijk, dat in het vervolg uitsluitend gediplomeerde krachten mogen worden aangesteld, waardoor de post salaris sen aanmerkelijk wordt verhoogd, hebben het bestuur genoopt tot den Raad der Gemeente het verzoek te richten tot verhooging van het subsidie met 1200. Daar deze som niet toe reikend is het tekort te dekken, tracht het bestuur door een krachtige propaganda voor vrijwillig verhoogde contributie en door het aanwerven van nieuwe leden het resteerende bijeen te brengen. Aldus opgesteld en uitgebracht in de alg. ledenvergadering van 21 Maart 1932 door de secretaresse. door prof. dr. J. L. Pierson Jr. (Hoogleeraar in de Japansche taal- en letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht). —o Men noemt de Japanners gaarne de „Gele imperialisten van het Oosten", die het arme China uitbuiten en met hun militaire over macht ongehoorde concesses af trachten te dwingen. Om dit te bewijzen gooien commu nisten te Hamburg en Rotterdam de ruiten in van het Japansche Consulaat met de vrien delijke woorden „Weg met imperialistisch Japan, leve Sovjet-Rusland!" Er komt een boek uit „Hinter China steht Moscau"; Legendre schrijft zijn uitstekende werk „L'Asie contre TEurope", waaruit blijkt dat Moscou inderdaad achter China staat en dat Japan het eenige tegenwicht vormt in het Oosten, en toch heeft men zulk een innig medelijden met China en blijft men Japan verdenken in het geheim samen te spannen met de Sovjet-Unie Deze lieden zijn „past hope of recovery", want hun medelijden is een misplaatst gevoel en hun humanitair ge doe komt voort uit onkunde en is in laatste instantie wreed Feiten der historie. Aan de hand der historische ieiten zal ik trachten aan te toonen waarom de machten in het Verre Oosten zich groepeerden zooals zij dit nu blijkbaar doen en wie en wat hier van de schuld is. Juister is het in de geschie denis van vermoedelijke oorzaken te spreken dan van schuld, want van de geschiedenis uit gezien, zijn alle feiten redelijk, en is er geen verschil tusschen goed en slecht, nuttig of onnuttig. Een roode, zwarte of groene re volutie is van het bestaande staatsstelsel uit bezien, slecht, maar uit een geschiedkundig oogpunt redelijk te noemen. Wij buitenstaan ders noemen redelijk wat met onze sympathie er. overtuiging overeenkomt, maar aangezien deze beide sentimenten bij allen zoo zeer ver schillen. is het met al die redelijkhedens ook ietwat raar geste'd en daarom is het aan te bevelen de redelijkheid te laten voor wat zij is en andere normen aan te leggen in deze abnormale tijden. Laten wij eerst met de grond oorzaak ko men van al deze misère, en de eenige reme die, die aan alle andere middelen ten grond slag moet liggen en daarna nagaan in hoe verre de groote mogendheden zich onbehoor lijk hebben gedragen. Alle zachtzinnigen. gezegend met een verkeerde zachtzinnigheid en alle godsdienstigen met een benepen reli gieus gevoel, zullen aanstonds in opstand komen. De „angst", die naar buiten de etiquetten „pacifisme", „gewetensbezwaren", „nooit meer oorlog" etc. draagt, de „angst" die alle gewone, normale, eerlijke en eerbare zaken vergroot en verwrongen ziet en be stempelt met militairisme, imperialisme, machtswellust en wat dies meer zij, zal alle mogelijke middelen van verweer nemen tegen het misdadige van mijn voorstel. Voor de bange broekjës, vergeef mij het woord, die hun lafheid zelfs naar buiten gaan toonen in lezingen over eenzijdige ontwapening; voor dezulken, ontdaan van a'le schaamtegevoel, eergevoel, zelfsrespect en last not least natio naal gevoel, moet het leven toch al één groote sidderende angstdroom zijn: vechten, slaan, geslagen worden, miskenning, onbegrepen eigenbelang, óods'astering en dwaze begrip pen als eer, moed, opoffering voor het Vader land. Voor hen past ons medelijden op de wijze der verachting. De vloek der overbevolking. Wat is nu de grondoorzaak? Een teveel aan mensehen. De soort wordt in stand ge houden met een fatale overproductie, waar zelfs de industrie niet tegenop kan. Wij moe ten de groote lijnen eerst trekken voor wij aan een gedetailleerde beschouwing van de feiten kunnen beginnen. Japan heeft een overbevolking van bijna één millioen per jaar. Dat wil zeggen dat er per jaar een millioen Japanners méér gebo ren worden dan sterven. Per uur komen er meer dan honderd zoete gele baby's ter we reld, die aanstonds beginnen op te groeien tot de allerliefste, stille, gehoorzame en uiterst moedige kinderen. Ik houd niet overdreven veel van kinderen. Het zijn veelal aanstellertjes en lawaaima kers. Maar Japansche kinderen vormen een uitzondering. Ik heb er nog nooit een hooren huilen of zoo maar schreeuwen om „their el ders and betters" te p n, maar toch is 100 kereltjes per uur „des Guten zuviel". De Ja pansche eilanden zijn niet bijzonder groot en nu reeds overbevolkt. De late industrialisatie die het urbanisme tengevolge had, wordt nu weliswaar in navolging van Italië, door de intermigratie gedeeltelijk tegen gegaan, maar ook deze intermigratie, (i.e. het bevolken en ontginnen van de onontgonnen gebieden met tijdelijken steun van de regeering, die stuk ken grond afstaat aan de boeren met 25 jaar vrijstelling van belasting, etc.) is niet in staat aan de 100-per-uur-productie weerstand te bieden en vanzelf wordt men gedwongen een afzetgebied te vinden, waar zij kunnen aar den en in hun levensonderhoud kunnen voor zien. En hier weer zien wij de „angst" opdoe men van de groote mogendheden voor de Ja panners, die alle eigenschappen ontwikkelen, die wij zoo langzamerhand gaan verliezen of miskennenenergie, doorzettingsvermogen, moed, durf, uithoudingsvermogen, organisa tie-talent, saamhoorigheidsgevoel, eergevoel en een tot het uiterste opgevoerde opofferings gezindheid voor de grootheid van het Vader land. Tengevolge van dezen angst werden groote, dunbevolkte gebieden gesloten zooals Californië, Canada, Australië, om van de kleinere niet te spreken. De mogendheden hebben schuld. Dit noem ik in principe een onbehoorlijk gedrag der mogendheden, gezien de feitelijke noodzaak eener expansie voor Japan. Gaat het niet goedschiks, dan gaat het kwaad schiks, maar een uitweg moet gevonden wor den voor deze massa's, waarvoor allang geen eten genoeg is in eigen land en die daarbij nog lastig emigreeren, en liefst in hun vader land blijven. Welke mogelijkheden zijn er voor deze expansie en welke factor speelt hierbij een zeer gewichtige rol? Allereerst het klimaat. In een koud klimaat voelt de Japanner zich onbehagelijk: Hokkai- d6, het noordelijkste eiland, Sachalin, Noord- Mantsjoerije zijn voor hem uitgesloteh zooals ook de meeste echt tropische gebieden. Ik spreek natuurlijk niet van enkele honderdtal len maar van de groote massa. Er blijft over Korea, Zuid-Mantsjoerije, Formosa, eenige eilanden van den Indischen archipel en nu ook een groot stuk oerwoud om de Amazone in Brazilië. Korea was al begeerlijk en be geerd vanaf het begin der Japansche geschie denis en van het einde der 19e eeuw tot he den is Mantsjoerije opgebloeid dank zij Ja pansche energie en ondernemingsdurf en de eersten die hiervan profiteerden en nog pro- fiteeren zijnde ChineezenIn 1925 stroomden er 500.000 Chineezen naar Mant sjoerije en vanaf 1930 bijna twee millioen per jaar. Wanneer de Japanners niet het ele ment orde en discipline meebrachten daar waar zij zich vestigen, dat onmisbare kader voor iedere geordende maatschappij, zouden de Chineezen niet in zulke overweldigende getallen (de grootste volksverhuizing der ge schiedenis) het eigen land ontvluchten waar onrust, burgeroorlog, wanbeheer, corruptie en hongersnood oppermachtig heerschen om naar dat land te trekken door die slechte „im perialistische" Japanners geleidelijk tot orde en welvaart gebracht. Dit als inleiding In mijn volgend artikel zullen wij de historische gegevens nader be zien. HENSBRQEK. Algemeene vergadering van de begrafe- nisvereeniging „Menento Mori" op Woens dag 30 Maart in café de Boer 's avonds 714 uur. De voorzitter, Joh. Koning, opende met een woord van welkom aan leden en pers en sprak er zijn spijt over uit dat niet meer leden tegenwoordig waren. 8 leden en een niet voltallig bestuur waren slechts aan wezig. Uit het jaarverslag deelen we mee. dat 1931 voor de vereeniging een gunstig jaar is ge weest. Niemand heeft de vereeniging haar diensten moeten bewijzen. Het ledental be draagt thans 217. Een groote verbetering is geweest het gelijkmaken van 't kerkhof. Met een woord van dank aan personeel en verdere leden sloot het jaarverslag. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat de vereeniging drt jaar een batig saldo heeft van f 89 97. Bestuursverkiezing aftr. A. Junder. Deze maakt dé tanden schoon en is hun behoud. Bovendien heeft ze een heerlijken, verfrisschenden smaak. werd met op 1 na algemeene stemmen her kozen en nam de benoeming weer aen Gelegenheid tot toetreden als lid. De voorzitter deelde de vergadering mee, dat het bestuur gemeend heeft goed te doen cm de gelegenheid nog eens te geven, dat niet-leden zich nog eens als lid kunnen op geven zonder verhoogde contributie en te vens dat ouderen zich kunnen opgeven als oud-üd zonder contributiebetaling. Dit staat in verband met de slechte tijdsomstandig heden. Het is ons. aldus sprniet te doen om winst te maken, maar een ieder in de ge legenheid te stellen, om netjes te worden be graven, wat tegenwoordig een veneischte wordt. Na breedvoerige bespreking werd het volgende door de vergadering besloten: ten eerste dat degene die nog geen lid zijn, zich zonder verhoogde contributie kunnen op geven. De leeftijdsgrens is tot 50 jaar. Ten tweede dat de menschen van 50 jaar en ouder zich op kunnen geven als oud-lid zonder contributie. Deze worden dan tegen den kost end en prijs door de vereeniging be graven. De aangifte kan tot uiterlijk 1 Mei geschieden. In de rondvraag vroeg de heer Jb Groot inlichtingen aangaande crematie. Geant woord werd dat hiervoor geen aparte rege ling noodi.r noodig is, daar de onkosten bui ten de gemeente voor rekening van de be trokkenen zijn. Inlichtingen aangaande crematie zullen worden gevraagd. De heer G. Frankfort zeide, dat het heel gevaarlijk is geen schutten te gebruiken, als er iemand wordt begraven, daar de kans dan bestaat dat de kanten van het graf naar be neden storten. Hierover is reeds gesproken. De heer A. Gunder zeide, dat er een familie is, die steeds geen contributie betaalt en stelde voor deze te royeeren. Ook de bode wil er niet meer naar toe, want ze betalen toch niet. Men was er algemeen voor om dit te doen. De heer C. Bommerij vroeg of het niet mo gelijk is, de contributie in plaats van om de 3 maanden, elke maand op te halen. Dit zal een volgende vergadering nog eens onder de oogen worden gezien. EGMOND AAN ZEE. Terugkeerende van zijn werkzaamheden is onze dorpsgenoot, de heer J. Koopman, even buiten de kom van het dorp, tengevolge van hartverlamming van zijn rijwiel geval len. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren, die onmiddellijk of tij dens den val reeds moet zijn ingetreden. De heer Koopman was in ons dorp zeer gezien en geacht. 12 November 1888 nam hij in deze ge meente als opzichter bij den rijkswaterstaat zijn intrek. Den laatsten tijd gepensionneerd, gunde hij zich toch de verdiende rust niet, want nog steeds hield hij toezicht op de duin- beplanting tusschen Castricum en Camp. Het onverwacht verschèiden van den heer Koopman verwekte in ons dorp groote ver slagenheid. De overledene had sinds vele jaren zittting in de Commissie tot Wering van het School verzuim, in welke commissie zijn oordeel steeds zeer op prijs werd gesteld. OTERLEEK. Vergadering Neutrale Bond. Donderdagavond vergaderde de Neu trale Bond van tuinders en kleine veehou ders ten huize van O. de Vries, onder voor zitterschap van den heer Jb. Leegwater. Na opening werd medegedeeld, dat door de algemeene vergadering, gehouden te Hoorn, de contributie is vastgesteld op 1.50 per jaar. De Bond telt thans 28 afdeelingen met 1065 leden. Besloten werd zooveel mo gelijk deel te nemen aan de protestvergade ring, welke Zaterdag 2 April zal worden ge houden te Alkmaar. Een lid betreurde het dat men niet meer samenwerking zocht met het Boeren-comité. We willen toch allen hetzelfde. Als men in den Haag de onderlinge verdeeldheid ziet, welke in de rijen der tuinders heerscht, zal dat weinig indruk maken. De organisatie is nog jong, doch kan in de toekomst veel doen voor de leden. Na een weinig belangrijke rondvraag volgde sluiting. WARMENHUIZEN. Landarbeidersbond „St. Deus dedit". Bovengenoemde vereeniging hield Don derdagavond in het Patronaatsgebouw een= tweede ledenvergadering. De voorloopige voorzitter de heer J. Slip pens opende deze vergadering op de gebrui kelijke wijze. Na zijn kort inleidend woord gaf de tijdelijke voorzitter het woord aan den ambtenaar van het hoofdbestuur tot het be handelen van het reglement. Deze uiteenzetting was niet uitvoerig, daar de heer Loerakker in de vorige vergadering reeds een en ander daaromtrent heeft mede gedeeld. Het doel van deze afdeeling is zooals de spreker mededeelde door pj"ga* nisatie tot verheffing van den arbeiders stand. Dus deze afdeeling bepaalt zich al leen tot verbetering van de materieele belan gen naar den geest van Rerum Novarum. Het is voor de landarbeiders verplichtend en noodzakelijk om bij elkander te komen voor verbetering van positie. Hierna werd eenigszins uitvoerig de werk- loozen en de ziektekas besproken. Om van de werkloozenkas te kunnen trekken moet men eerst een half jaar lang elke week de contributie betaald hebben. Langer dan 7 weken achtereen kan men van de werkloozen kas niet trekken. De vaste arbeiders hebben het eerste jaar geen recht op uitkeering. Het in de vorige vergadering gekozen voorloopig bestuur is tot Januari a.s. geko zen. In Januari 1933 zal het opnieuw geko zen moeten worden. Door deze vergadering werd als voorzitter gekozen de heer K Groot te Warmenhuizen. Na een woord van aanmoediging door den heer J. Slippens, voorzitter van den Volkenbond, werd de ver gadering gesloten. UITGEEST. De afd. Uitgeest van het Centraal Ge nootschap voor kinderherstellings- en vacan- tiekolonies hield Woensdag een propaganda- avond in het hotel de Ooievaar. Opgevoerd werd het kindertooneelspel „Het Gouden Kleedje" van Buma, dat onder leiding van den voorzitter, den heer Van Sluijs geschiedde. Ds. v. Peursem behandelde in een propa gandistisch woord hoofdzakelijk de voordee- len die spreker zag in het werk van het Cen traal Genootschap en lichtte dat toe met voorbeelden uit eigen ervaring. HOORN. Reeds meldden we in het kort de ophef fing van de bekende Rijkswerkinrichting al hier, als slachtoffer van de bezuiniging. On getwijfeld beteekent de verdwijning van deze strafinrichting een ernstig verlies voor onze stad. Het geheele personeel, ongeveer een 40-tai gezinnen, vertegenwoordigende ongeveer 200 personen, zal geleidelijk naar elders moeten vertrekken. Het spreekt vanzelf, dat vooral de zakenmenschen hieronder in de eerste plaats zullen lijden. Naar we vernemen zullen de „verpleeg den" uit de R.W.I. gedeeltelijk naar Veenhui- zen, gedeeltelijk naar andere strafgevange nissen worden overgebracht. SCHELLINKHOUT. Op verzoek is eervol ontslagen met dank met ingang van 1 Mei a.s. de heer D. Laan, burgemeester dezer gemeente. HOOGESCHOOL VOOR TOEGEPASTE WETENSCHAPPEN. Bijzonderheden over de stich tingsplannen van een inrichting voor hooger onderwijs, die zai zijn ingesteld op de praktijk. In een in de hoofdstad gehouden perscon ferentie zijn aan een aantal persvertegen woordigers mededeelingen gedaan omtrent plannen tot stichting in ons land van een Hoogeschool voor Toegepaste Wetenschap pen, welke plannen uitgaan van de Vereeni ging „Nederlandsch Centraal Instituut voor de Kennis van het Buitenland", in samen werking met andere vereenigingen. In het bestuur der te stichten school hebben zitting genomen, dr. E. E. J. Messing, Rotterdam, dr. A. van Oven Jr., Dordrecht, secretaris; mr. dr. H. J. Romeijn, Den Haag, penning meester; H. B. Berghuys, Utrecht; ir. E. H. Cabos, Rotterdam; M. M. Cohen, Amster dam en mr. dr. G. J. Goedhart, Amsterdam. Het waren stemmen uit dit bestuur, die er op wezen dat door zeer velen erkend wordt, dat de universitaire opleiding in ons land niet voldoet aan de eischen van het maat schappelijk leven. Vandaar dat er raison is voor zuiver .wetenschappelijk onderricht, dat zal zijn ingesteld op de praktijk. De Ameri- kaansche universiteit en met name de Colum- bia University te New York kan in dit op zicht als voorbeeld dienen. Uit het rapport van de commiss'e Aalberse terzake van de r.k. sociale hoogeschool is duidelijk gebleken dat er behoefte bestaat aan sociaal onder wijs; tal van beroepen vragen voor de oplei ding een wetenschappelijken grondslag. Het zijn deze en andere overwegingen geweest, die tot.de plannen tot stichting van een hoogeschool voor toegepaste wetenschappen, een economische vak-hoogeschool, hebben ge leid. Een zoodanige hoogeschool wenscht de wetenschap niet in de eerste plaats ter wille van de wetenschap zelve te zier. beoefend maar ziet haar voornamelijk als belangrijk middel tot verkrijging van voor de maat schappij nuttige kennis; zij zal zich daarom bij een indeeling van haar onderwijspro gramma moeten richten naar de verschillen de functies in de praktijk, waaraan de ver schil ende wetenschappen dienstbaar moeten worden gemaakt. Incren de naam instituut gekozen was, zou wellicht minder tegenstand overwonnen dienen te worden; met de schoeiïng op den leest van het hooger onder wijs zal men echter de noodzakelijke samen werking met en uitwisseling van professoren en studenten in het buitenland kunnen ver krijgen, zal men het onderwiis op hoog peil kunnen houden en zal bet last not least mo gelijk zijn. een doctoraa' in het «even te roe pen, dat de sluitsteen geeft voor hen, wier vooropleiding geliik staat met die van de H. B. S.A. Ook zullen, naar het voorbeeld van Amerika, dan verschillende z.g. research instituten aan de ''oogeschoot verbonden kunnen worden. Men heeft gedacht drie faculteiten in het leven te roepen, kortweg te onderscheiden in een economisch-taalkundige faculteit, een economisch-sociologische aculteit en een bestuursfaculteit, die 'e wetenschappen vee eenigt, welkeen het bijzonder geschikt zijn voor toekomstige ambteraren en ambtenaren in functie. Het voornemen bestaat, de H. T. W. te 's Gravenhage te vestigen, zulks in verband met de goede ligging van deze stad en m?t het feit, dat zij een internationaa. centrum is. De studie aan de H. T. W. zal over semesters (studie-halfjaren) verdeeld worden, de verkrijging van voldoenden tijd voor eigen studie is gewaarborgd. Zij zal opleiden voor het candidaatsexamen in economische weten schappen, het doctoraal examen in economi sche wetenschappen, examens ter verkrijging van academische diploma's voor de praktijk, van hoogere praktijkdiploma's voor bepaalde beroepen in takken voor het economisch sociale verkeer, zooals bijvoorbeeld voor den exporthandel en voor examens, die buiten de hoogeschool worden afgenomen vanwege den staat of andere lichamen, bonden en vereeni gingen. Het globaal overzicht van het onder wijs dar H. T. W. omvat verscheidene vak gebieden. De methode der studie, getuige het dodo» raal-examen, is wetenschappelijk; haar prac- tische waarde zit echter in de mogelijkheid van keuze en combinaties van vakken en vakonderdeelen, in de specialisatie dus van de studie, zooals onze universiteit die niet geven kan. Zoo zullen o.m. mogelijk zijrt hoogere opleiding tot economisch tolk en ver taler, tot exportagent, tot assuradeur, tot vakvereenigingsleider, tot hoogere ambte naars-functies, terwijl mede een hoogere op leiding vooor de journalistiek een plaats ir dit plan is ingeruimd. GEREF. PREDIKANTEN. Te veel jonge predikanten. Op de te Utrecht gehouden vergadering van geref. predikanten heeft het bestuur eet voorstel ter vergadering ingediend, om iets te doen in de richting van bemiddeling voor het vinden van werkzaamheden ten behoeve van de vele candidaten, die bij den tegen- woordigen overvloed van theologische stu denten geen beroep ontvangen. Het bestuur wilde voorloopig zich beperken tot het benoe men van een hoogleer aar der theologische faculteit van de Vrije Univ. en een der Theol. School te Kampen, die beiden voor buiten kerkelijken arbeid (in stichtingen, op het ge bied der philanthropie, bureaux, enz.) be middeling wilden verleenen, n.1. bij eventu- eele aanvragen de gegadigde partijen met et- kander in verbinding brengen. Bleek dan ln den loop van dit jaar, dat uitbreiding van deze werkzaamheid mogelijk was, dan zou het bestuur voorstellen doen van verdere strekking. Aldus werd besloten. In de vacature-ds. Ploos van Amstel, die zich niet meer beschikbaar kon stellen, werd tot bestuurslid gekozen ds. D. van Dijk te Groningen. Op de gistermorgen voortgezette vergade ring heeft prof. dr. F. W. Grosheide, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit, over „De Geref. kerken en de anc ken". HERVORMD GEREFORMEERDE STAATSPARTIJ. v Gisteren is te Utrecht de jaarlijksche algi meene vergadering van de Hervormd-Gen- formeerde'Staatspartij gehouden. Ds. C. A. Lingbeek uit Urk heeft daarii een rede gehouden over „de christelijk actie". part lijke werklieden-vakvereenigingen, enz. De naam, dat christelijke actie heet, is legio. Bij 185. Help, riep Tuimeltje, hij laat me verdrinken, maar hoe graag ze ook allemaal waren gekomen, de kikkers durfden niet. Kikker Karei was erg zenuwachtig, want Tuimeltje was toch zijn beste vriend. Hulpeloos moesten ze toezien hoe dat arme kaboutertje heelemaal nat werd en het leek wel of de ooievaar daar nog heelemaal niet genoeg aan had, want hij ging naar Tuimeltje toe en pakte hem bij zijn beenen. 186. Een rilling ging door de kikkers, die vol spaining stonden te kijken, want de ooievaar, die de beeneo van Tuimeltje in zijn bek hield, begon ineens te vlieg» en Tuimeltje moest mee de lucht in. Wat had hij een schrik, zoo hoog te moeten zweven. Kikker Karei viel flauw toen hij dat zag, want het was zeker dat de poievair Tui meltje dood zou maken

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 6