Alkmaarsche Courant. Brieven uit Rome. Honderd vier en dertigste laargang. VrMda? i April No. 77 1932 1 waalt Maart is er feest in de kerk van Gregorius den Groote op den Celie. Blank en rustig verrijst het kleine Godshuis tus- schen de pijnboomen; bescheiden en edel van karakter schijnt dit monument een symbool van den kloosterbroeder wiens armoedige cel hier nog bewaard bleef en die daar in de afzondering de gelukkigste jaren van zijn leven doorbracht. Gregorius was de eerste monnik die tot het fontificaat geroepen werd en noode verliet ij het Benedictijner klooster dat hij op de plek stichtte waar zich eens het trotsche pa leis zijner voorvaderen verhief, het paleis der Aniciers, wier laatste afstammeling hij was Reeds vóór zijn dertigste jaar bekleedde Gregorius de eervolle betrekking van prefect van Rome, maar hij legde die waardigheid neer. omdat hij tot het geestelijke leven ge trokken werd en tusschen de naakte wanden van zijn cel in zijn ruwe pij, voelde hij zich gelukkiger dan in de dagen waarin een zoo zware taak op zijn schouders rustte, legen zijn trouwen vriend en leerling klaagde hij eens: „Ach, eertijds mocht ik met mijn ge dachten in den hemel vertoeven, nu moet ik me zooveel bezig houden met aardsche be slommeringen en vaak schijnt het mij dat die stoffelijke belangen mij aftrekken van den hemel! - In 590 werd de gewezen prefect en geleer de monnik, die Gregorius was, geroepen tot de hoogste geestelijke waardigheid. Deze keuze ontstelde hem zeer en hij schreef aan den keizer met verzoek zijn goedkeuring aan deze benoeming te weigeren. Intusschen brak een verschrikkelijke pest In Rome uit, dagelijks stierven er duizenden en Gregorius was dag en nacht bij de lij ders. hij hielp de zieken en troostte de ster venden. Te midden van die ellende, zoo verhaalt de legende, kreeg hij een ingeving; een stem zeide hem dat hij de bevolking van Rome moest opwekken om door gezamen'ijk gebed en boetedoening den toom Gods te bezweren. Gregorius wilde den heiligen Petrus smeken de voorspraak te zijn van het geteisterde volk. In processie begaven zich de Romeinen weenend en klagend naar het graf van den ApostelGregorius liep blootvoets voor hem uit; de beeltenis van de Heilige Maagd; die de Apostel Lukas schilderde, droeg hij in de hand. Zóó naderde de schare de brug die tegen over het grafmonument van keizer Hadri- anus naar de overzijde van den Tiber voert, toen zich boven haar een geruisch als van vleugels en een zoete muziek liet hooren. Her volk viel op de knieën en staarde naar de lucht; daar verscheen hert boven het mau soleum een engel; hij hield een zwaard in de hand dat hij in de scheede stak: het was een teeken uit den Hooge dat de gebeden Gods toorn vermurwd hadden. Hij zou de stad vérder sparen, geen enkel geval van pest deed zich meer voor. Ter herinnering aan dit mirakel bouwde het volk een heiligdom boven op het gewei-1 dige grafteeken; iater werd dit vervangen door de bronzen figuur van een engel die het zwaard in de scheede steekt en dit kroont no<* altijd de Engelburcht en herinnert ons aan een incident, dat Gregorius tot de lieve ling van het volk maakte. Tevergeefs vlucht te deze naar de camnagna om aan de paus^ keuze te ontkomen. Toen het volk hem niet meer in de stad vond was het zoo ter neer geslagen, dat het drie dagen achtereen vast te, het stroomde naar de kerken en bad daar voor den terugkeer van den geliefden her der. Dag en nacht zocht het 't land af naar zijn schuilplaats; eindelijk werd hun deze verraden door een lampje waarbij nij 's nachts zat te werken. Nu werd Gregorius in triumf naar Rome gebracht; hij zag in dar alle tegenstand nutteloos was. God wilde flat hij Hem dit offer brengen zou, de zoetheid van het schouwende leven mocht hij niet langer genieten. Wereldlijk vorst was Gregorius en een buitengewoon geleerde, maar boven alles was hij een liefdevol herder voor zijn scha- Pt De uitgestrekte goederen, die de Kerk in den loop der jaren ten geschenke ontvii bestierde hij wijselijk; hij riep een armenzorg in het leven, die verder reikte dan de omge ving van Rome; de liefdadigheid van dezen Paus strekte zich uit tot de Christenen die over Europa verspreid zijn, zij werd een macht in de samenleving en deze »^na™as wordt nu voor de geloovigen een band, ene hen aan Rome bindt. Natuurlijk was Gre gorius liet meest bezorgd voor de ipater1^ en geestëlijke nooóen van zijn Romeinen, niet alleen opent hij zijn voorraadschuren voo hen maar hij predikt veel voor zijn kinder en uit de preeken. die nog van hem bewaara bleven, kunnen wij zien hoe eenvoudig helder hij de leer van Christus uiteenze e, daarom werden deze ook tot in het oneindig- overgeschreven er. door de kloosters verbrei en gedurende de middeleeuwen wBrd 9oo deze werkzaamheid Gregorius de Groote de geliefde kerkleeraar van het Christel ik Europa. Gregorius bearbeidde met groote zorg een missaal voor den dienst en in de liturgiscne gebeden, zooals hij i" samensteld -, is in deze vijftienhonderd jaar maar weinig gewijzigd, oo'; de liturgiscne zang onderging door hem eer. groote verandering; hij gaf een nieuwen vorm aan het koraalgezang en aan dezen vorm, die naar hem genoemd is, houden vooral de Benedictiiren trouw vast bij hun dienst. In de Eeuwige Stad treedt ons de figuur van dezen grooter. Paus herhaaldelijk tege moet. Als in 592 de Longobarden tegen Rome oprukken, wordt deze monnik die zoo noode zijn cel verliet, een strategisch veld heer, die t>.' verdediging leidt en de burgers opwekt moedig stand te houden. Wij denken 3311 wretgorius als wij boven het mausoleum van Hadnaan de figuur zien van den enge: met liet zwaard, maar ook als wij genieten van het vast aaneengeklonken gezang der Benedictijnen. Maar het meest leeft hij voor ons in de kapel die gebouwd werd in het Be nedictijnerklooster. waar hij niet alleen als monnik, maar als abt vele jaren leefde. Hier vinden wij nog de steenen tafel waaraan hij eiken Vrijdag twaalf armen spijzigde en een fresco op een der muren herinnert ons aan de legende, die nog onder het volk voortleeft. In de dagen namelijk dat Gregorius als abt op den Celio werkzaam was, zond zijn moeder Sylvia, die tegenover het klooster op den Aventijn leefde, haar zoon eiken dag op een gouden schotel een maaltijd dien ze be reidde uit de groenten, die in haar tuin groei den. Toen de moeder gestorven was, bewaar de Gregorius dezen schotel als een dierbaar kleinood Op zekeren dag klopte een arme zeeman aan de kloosterpoort en vroeg den abt om onderstand; niet tevreden met diens gave verlangde hij den schotel, het eenige voorwerp waaraan Gregorius zeer gehecht wa. „Geef haar mij uit liefde voor Christus", zeide de zeeman en Gregorius deed er af stand van. Toen nu Gregorius Paus gewor den was maar trouw aan zijn gewoonte weer zim armen snijzigde, zat onder de twaalf een oi>7en"ode gist en deze maakte zich aan hem bei erd al? •■■en engel die onder de gedaante van een armen zeeman tot Gregorius gezon den was om hem te beproeven. Van de hooge +rap, die naar de S. Gre- gorio voert, zien wij in den geest de veertig monniken afdalen die na den zegen van den Paus ontvangen te hebben naar Engeland zullen gaan om de Angel-Saksers te bekee- ren; want Gregorius is ook de eerste Paus die door de missie het Christendom begint te verbreiden. Zoo veroverde deze groote zoon van Rome een geesteliike were'dniet waren het nu de legioenen der Cesars, die de barbaren aan zich onderwierpen, maar de zo*1 en van Be- nedictus leerden hen de knie te buigen voor den Koning der Koningen. Wanneer wij terugdenken aan alles wat Gregorius tot stand bracht in de veertien jaren, dat hij mocht regeeren, dan voelen wij de grootste bewondering voor dezen held- haftigen en deugdzamen mensch, dien wij den eersten moderne onder de groote Pausen zouden mogen noemen. Naast den ingang van de kleine basiliek zien we een latijnsch inschrift, het roept den binnentredende toe: „Sta vreemdeling en teest!" Hier trok Gregorius zich in het k'ooster terug. Hipr lee'de hij langen tijd als monnik en stond als abt aan het hoofd en we staan een oogenhlik eerbiedig stil en hebben de gewaarwording een gewijden bo dem te betreden. ETHA FLES. DE RIJN-SCHELDEVERB1NDING Comité van actie te Utrecht opge richt tegen het pseudo-Moerdijk- kanaal. Ten einde actie te voeren tegen den aanleg van een pseudo-Mcerdijkkanaal heeft zich te Utrecht een comité gevormd, bestaande uit de heeren mr. H. N. J. Bink, ir. G. Boschloo, dr. B. H. de Jongh, mr. J. Milius, A. S. de Muinck Keizer, F. E. Müller, jhr. O. A. W. Repelaer van Driel, mr. G. P. van Tienhoven en mr. R. J. H. L. van Zinnicq Bergmann Voorloopig wordt de actie alleen gevoerd in kringen van handel en industrie en wel in samenwerking met de economische vereeni- gingen. Laatstgenoemden hadden hun leden opge roepen ter bijwoning van een gisteravond te Utrecht gehouden vergadering, waarin ir. A. A. Mussert een overzicht van ae kwestie heeft gegeven. Na deze rede, o.a. ook aangehoord door het Eerste Kamerlid jhr. prof. mr. De Savornin Lohman, met langdurig applaus werd onder streept, deed de voorzitter voorlezing van een adres aan den raad van ministers, dat door hen, die in handel en industrie werkzaam zijn, na afloop der vergadering geteekend kon worden. Dit adres zal tevens in andere plaatsen ter tcekening worden gelegd. Het luidt als volgt: „Ondergeteekenden, allen Nederlandsche staatsburgers, van oordeel, dat het ten zeer ste gewenscht is de betrekkingen met België op vriendschappelijke en voor beide landen bevredigende wijze te regelendat onze regee ring aan de billijke verlangens van België voor verbetering der bestaande waterwegen behoort tegemoet te komen; dat echter de wensch om de goede verstandhouding met onze nabuurstaat te vestigen en in stand te houden niet moet leiden tot het ontstaan van concessies die de levensbelangen van ons land ernstig zouden schaden; dat het tot standkomen van het kanaal, waardoor de haven van Antwerpen practisch zou komen te behooren tot het stroomgebied van den Rijn, een onberekenbare schade zou toebrengen aan onze nationale havens, en dientengevolge aan de welvaart van ons geheele land; dat een vermindering van welvaart iet alleen de uitvoeringen toepassing der sociale wetten in gevaar zal brengen, dcch tevens een verla ging van het levenspeil van het Nederland sche volk ten gevolge zal hebben; dat van Nederland dit offer niet gevergd mag wor den en dat België niet op rechtvaardige gron den van ons kan eischen een dergelijke kunst matige bevoordeeling van haar haven, die toch door haar natuurlijke ligging en achter land reeds in een zooveel gunstiger positie is dan de Nederlandsche havens; dat daar om een zoodanig kanaal geheel en al in strijd zou zijn met het belang van ons land en dat geen overwegingen van internationale politiek kunnen opwegen tegen het ontzagge lijk nadeel dat dit kanaal voor ons land zou meebrengen; verzoeken Uwe Excellenties, met den meesten aandrang, bij de onderhan delingen met België met het bovenstaande ten volle rekening te houden en onder geen be ding er in toe te stemmen dat een zoodanig kanaal door ons grondgebied gegraven zal worden". O.S.P. EN S.D.A.P. De Onafhankelijk Socialisten zullen hun zetels niet ter beschikking stel len. Bij den aanvang van de Donderdagmid dag gehouden vergadering van den gemeen teraad van Gouda deelde de heer Fokkers (s d.) mede, dat hem het voorzitterschap van de fractie was opgedragen in verband met het uittreden van den heer van Staal uit de sJ.a.p. De heer Fokkers zeide vervolgens, dat de heer van Staal op grond van de uit spraak van het hoofdbestuur van de onafhan kelijk socialistische partij zijn zetel in den raad en in de Prov. Staten van Zuidholland waarschijnlijk wel niet ter beschikking zai stellen van zijn vroegere partij. Indien dit zou mocht wezen, zou spr. fractie daaruit de conclusie weten te trekken. De heer van Staal (onafh. socialist) zeide, dat hij zijn zetel in de vertegenwoordigende lichamen zou blijven bezetten, omdat volgens hem, een groot deel van het kiezerscorps zijn inzichten deelt. In de gemeentepolitiek, die de s.d.a.p. te Gouda heeft gevoerd, behoeft geen verandering te komen, aangezien dit stuk po litiek der or inkelijken is geweest. De heer van Staal ck je mede, dat hij des avonds nog voor de s.d.a.p. in een openbare vergade ring te Boskoop zou spreken. FRAUDE? Men schrijft uit 's-Hertogenbosch aan de N.R.Crt. De leden der gemeenteraadsgroep-Kuijpers, de heeren Kuijpers, Salfischbergen. van Vugt en Voeten, hebben den burgemeester de vol gende vragen gesteld: a. Is het u bekend, dat door den directeur van het slachthuis fraude is gepleegd? Zoo ja, weet u dat naar een ruwe schatting het een bedrag is groot ongeveer 40.000, dat door den directeur van bovengenoemd bedrijf van de slagers is gevorderd? b. Weet u, dat, toen enkele slagers zich hiertegen verzetten, een persoon op verzoek van den directeur den slagers een lijst aan bood ter onderteekening, dat zij afstand van het gestorte bedrag zouden doen c. Is het u bekend, dat, toen een der slagers weigerde de lijst te teekenen, de directeur zoo veel pressie uitoefende, dat bedoelde slager gedwongen was de bedoelde lijst te teekenen? d. Weet u dat het geld. door de slagers gestort, volgens mededeeling van den direc teur bestemd zou zijn voor liefdadige doel einden e. Zoo het antwoord op de door ons gestel de vragen bevestigend luidt, is u dan met on dergeteekenden niet van meening, dat deze directeur van het slachthuis behoort te wor den ontslagen en de gelden door hem aan de slagers moet worden terugbetaald? Toen weken geleden geruchten over fraude aan het gemeentelijke slachthuis zich in de stad begonnen te verspreiden heeft het ge meentebestuur onmiddellijk een accountants onderzoek doen instellen. Op grond van een voorloopig rapport het definitieve accoun tantsrapport is door inmiddels ingetreden ziekte van den directeur van het slachthuis vertraagd kon de wethouder der bedrijven toen met stelligheid tegenspreken, dat er frau de ten nadeele der gemeente was gepleegd. Daarover heeft uiteraard het onderzoek ook slechts geloopen en niet over de hierboven beweerde feiten, die den tijd der rijksdistribu tie raken, welke buiten de gemeente omging. DE MINIMUMBOETE VOLGENS DE RIJWIELBELASTINGWET. Op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. BakkerNort Is de minister niet van oordeel, dat thans, nu velen in den lande van uiterst geringe in komsten moeten leven, het minimum van 5 boete, dat krachtens art. 5 der Rijwielbelas- tingwet moet worden opgelegd aan dengene die een rijwiel berijdt zonder belastingmerk, te hoog is en den rechter geen gelegenheid biedt de straf naar evenredjjffieid van de schuld en de draagkracht van den overtreder toe te passen? Zoo ja, is dan de minister bereid een wets wijziging op dit punt voor te stellen? heeft ae minister van financiën geant woord 1. Deze vraag wordt ontkennend beant woord. De practijk wijst uit, dat ongeveer 95 per cent van hen, die bekeurd worden wegens overtreding van de Rijwielbelastingwet, de bekeuring terstond bij transactie afdoen. Bij deze transacties kan met de vordering van een lagere boete worden volstaan, hetgeen als regel ook geschiedt. Indien onder de ove rige 5 percent zich een geval mocht voordoen, waarin een boete van 5 te hoog geacht wordt, kan altijd nog een beroep worden ge daan op het recht van gratie. 2. Door het antwoord op de eerste vraag is deze vraag vervallen. JUBILEUM VAN HET DAGBLAD „DE STANDAARD Tentoonstelling in het Nederlandsch Persmuseum. Heden is het zestig jaar geleden, dat het a.r. dagblad „De Standaard'' werd opgericht en in verhand hiermede wordt in het Neder landsch Persmuseum een tentoonstel lmg ge houden. die een beeld geeft van de ontwikke ling van het jubileerende dagblad. Donderdagmiddag is onder groote belang stelling deze tentoonstelling door den presi dent-commissaris van „De Standaardde lieer W. de Vkigt. burgemeester van Amster dam, geopend. In een korte begroetingsrede heeft de voorzitter van de stichting ..Het Nederlandsch Persmuseum'', de heer J. H. Rogge, het doel van de tentoonstelling, het wekken van be langstelling van het publiek voor het dag bladwezen, uiteengezet en tenslotte de direc tie van „De Standaard" met het jubileum gelukwenscht. De president-commissaris van „De Stan daard'de heer W. de Vhigt, burgemeester van Amsterdam, opende daarna de tentoon stelling. SMOKKELTRUCS. Het kind onder het doopkleed, de vrouw in rouwkleeding. En Men schrijft uit Dinxperlo aan de „Zutph. Crt.": Voor eenige dagen hielden de Duitsche kommiezen aan de grens een vrouw aan die onder een doopkleed een kindje op haar ar men droeg, doch dat niet anders bleek te zijn dan een pop met celluloidkopje, terwijl het lichaampje gevuld was met sigaretten. Dezelfde vrouw beproefde deze week op andere wijze haar geluk. Ze kwam nu in die pen rouw aan de grens, een zware weduwen- sluier golfde voor haar hoofd omlaag. Het viel den kommiezen direct op dat de lichaams omvang der dame niet in overeenstemming was met haar stokkerige beenen. Ze wekte al direct wantrouwen bij de kommiezen die haar vroegen over wien zij rouwde en vroegen zelfs of het over haar sigarettenkindje was en of ze soms smokkelwaar bij zich had. De vrouw werd onrustig en dit gaf den kommie zen aanleiding om haar eens te visiteeren. Spoedig bleek, dat ze na de visitatie heel wat slanker werd, want 2000 sigaretten en een K.G. fijne tabak kwamen van onder haar kleeding voor den dag. De vrouw, uit Homborn afkomstig, werd ingerekend. DE BIOSCOPEN TE VENRAY. Worden gesloten omdat de vermake lijkheidsbelasting te hoog is. Op de Woensdag te Amsterdam gehouden jaarlijksche ledenvergadering van den jaarlijksche BioscoojvBond is unaniem goed gekeurd een voorstel van het hoofdbestuur om op een nader te bepalen datum de stop zetting af te kondigen van het bioscoopbe drijf in de gemeente Venray wegens de ab normaal hooge vermakelijkheidsbelasting, welke daar geneven wordt (25 der bruto ontvangsten met een minimum van 20 per bioscoopvoorstelling). DRUIVEN NAAR NED. OOST-INDIE. Aangezien uit het kortelings gepubliceerde bericht omtrent het verzenden van druiven naar Ned. Oost-Indië de conclusie kan wor den getrokken, dat de proeven gedeeltelijk zijn mislukt, stelt het Dagelijksch Bestuur van den Bond Westland er prijs op mede te deelen, dat dit geenszins het geval is. De druiven kwamen, dank zij de getroffen maat regelen, in goeden staat over. Dat niettegen staande dit succes nog een geldelijk tekort van 177 ontstond, moet op rekening van de extra onkosten voor de proefneming geboekt worden. Het bestuur is er van overtuigd, dat, indien de voorschriften, die opgenomen zijn in het rapport omtrent de proefnemingen, dat binnenkort zal verschijnen, stipt worden op gevolgd, de verzending naar Indië loonend kan geschieden. INGEBROKEN. Gedurende de Paaschdagen was een be woner van de Ceintuurbaan te Amsterdam op reis gegaan. Hij had in zijn woning ver schillende waardevolle voorwerpen, als sie raden, curiosa en tafelzilver achtergelaten. Bij zijn thuiskomst waren deze, benevens een paar costumes, verdwenen. Inbrekers hadden hun slag geslagen. Het is echter de politie gelukt de daders op te sporen. Een 32-jarige diamantbewerker werd als vermoe delijke hoofddader het eerst gearresteerd. Hierna werden nog twee verdachten, van 21 en 27 jaar, aangehouden; naar twee andere oude bekenden van de justitie wordt nog ge zocht. Op het grootste deel van den buit kon worden beslag gelegd. GEVAARLIJK VUURTJE STOKEN. Een kind verbrand. Bij het stoken van een vuurtje is te Zwin- dersche Kanaal onder Oosterhesselen het vierjarig dochtertje van den landbouwer H. van der Veen in aanraking gekomen met het smeulende vuur. De kleertjes zijn in brand geraakt. Het kind stond weldra in lichte laaie. Op het hulpgeroep is de moeder toegeschoten, heeft het kind met haar li chaam bedekt en getracht de vlammen te dooven, waarbij zij zelf in brand is ge raakt. Het kind bleek dermate brandwonden be komen te hebben, dat het niet te behQuden bleek. Het is naar het ziekenhuis te Hooge- veen overgebracht, waar het aan de beko men wonden is overleden. DE VERWERPING VAN HET ONTWERP-PACHTWET. De r.-k. kiesvereeniging te Doetinchem heeft een motie aangenomen, waarin naar aanleiding van het feit, dat de verwerping van het ontwerp pachtwet door de Eerste Kamer mede is veroorzaakt doordat zes r.-k. leden dier Kamer tegen het wetsontwerp hun stem hebben uitgebracht, het bestuur van den Bond van Kiesvereenigingen in Gelderland verzocht wordt, deze aangelegenheid bij den Partijraad van de r.-k. Staatspartij aanhan gig te willen maken en uitspraak in deze te vragen op de eerstvolgende vergadering van den Partijraad. UIT DE OUDHEID. Te Peert onder Norg zijn in de ontgin ning „Het Hulligt" van den heer Meelker verschillende urnen gevonden. Dr. Van Gif fen is thans met eenige arbeiders bezig een gedeelte van dit terrein te onderzoeken. FIETSEN OP S3-JARIGEN LEEFTIJD. Hoe zij dit doet? „Ik heb groot vertrouwen in Kruschen schrijft een 63-jarige vrouw, „Gedurende de afgeloopen 3 jaar heb ik geen enkelen keer overgeslagen 's morgens bij het ontbijt een klein beetje te nemen, de ftesch staat altijd op tafel. Ik weet zeker dat ik het aan Kruschen te danken heb dat ik op 63- jarigen leeftijd nog zoo levendig en flink ben. zoowel naar lichaam als geest Ik fiets en rijd veel auto en veel van mijn vrienden vragen mij het recept, waardoor ik mijn goede gezondheid en energie heb. Ik zeg altijd: „Kruschen Salts en werk". Mevr. J. H W. Kruschen is een combinatie van de zes zouten die het lichaam noodig heeft om het gezond en flink te houden. Een klein beetje iederen morgen in den eersten kop thee of koffie spoort lever en nieren aan tot krachtiger werking. Zóó ingenomen is Kruschen smaakloos U bemerkt geen enkel verschil in den smaak van Uw thee, maar na een paar keer bemerkt U wel een aanmerkelijke verbetering in Uw gezondheid. Uw oogen worden derder, de kleur komt op Uw wangeri terug, elke functie van Uw lichaam wordt krachtiger uitgevoerd en hoofd pijnen en moeheid verdwijnen. Kruschen Salts maakt U „fit" en houdt U „fit". Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. HET KORTINGSWETJE IN HET STAATSBLAD OPGENOMEN. In het Staatsblad is thans opgenomen dt wet van 18 Maart 1932, houdende tijdelijke korting op de uitkeeringen, bedoeld in art. 3 onder B. van de wet van 15 Juni 1929 en in art. 72 in de wet van 17 Juni 1905 (het zg Kortingswetje). ARBEIDSTIJDREGELING IN DE K ALKSTEENFABRIEKEN. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft aan hoofden of bestuurders van kalkzandsteenfabrieken in alle gemeenten des rijks vergund dat mannen in het tijdvak van 1 April tot en met 30 Juni 1932, in af wijking van het bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919, gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid verrichten, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van be doelde arbeiders in zijn geheel is gelegen het zij tusschen 6 uur des voormiddags en 6 uur des namiddags, hetzij tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags. AUTO TE WATER GEREDEN. Bestuurder verdronken. Gisteravond tusschen half negen en 9 uur hoorde de brugwachter van de Oostwolderdraai bij Oostwolde gemeente Leek een plons in het water van het Hoendiep. Hij schonk er echter geen aandacht aan. Vanmorgen te ongeveer half zes zag hij een auto in het Hoen- diep, waarvan de kap eenige centimeters boven water uit stak. Hij waarschuwde de politie te Oostwolde, die met behulp van do kapitein van een juist passee- rende boot den auto op het droge w ist te krijgen. De bestuur van de auto de ongeveer 60-jarige reiziger S. Giezen uit Hoogkerk zat dood achter het stuur Zijn horloge was op 9 uur blijven stil staan. Vermoedelijk heeft de auto vrij veel vaart gehad, daar hij nog 20 M. onde* water moet zijn doorgereden. DE TOESTAND VAN DEN HEER VAN VUUREN. Naar wij vernemen, is de toestand van den heer A. C. A. v. Vuuren, lid van ae Tweede Kamer en oud-wethouder van Den Haag, die sedert eenigen tijd ernstig ziek is, zorgwek kend. Den patiënt zijn gisteren de Heilige Sacramenten toegediend. BRAND. Bij een brandende gaskernjoor geslapen. Gisternacht werd brand ontdekt in het schoenenmagazijn der firma Reygers in de Hoverstraat, in het centrum van Enschedé. De brand ontstond in een keuken, waar de be woonster van het bovenhuis een gaskomfoor had aangestoken, waarhij zij in slaap was gevallen. De brand breidde zich uit naar de bovenverdieping, welke evenals de achterzijde geheel uitbrandde. De brandweer heeft het vuur nut twee motorspuiten bestreden. De brand- en waterschade is aanzienlijk. Een groote partij schoenen is vernield. Alles is verzekerd. KORTE BERICHTEN.. Zondag heeft de 1V4jarige A. M. van Diest in de ouderlijke woning aan de Roze marijnstraat te Rotterdam een kop heete kof fie over zich heen getrokken. Met ernstige „Als die beroerde bergen er niet waren, WR J® tainunate wat zien." wgdill»-

Alkmaarsche Courant | 1932 | | pagina 9